صداسازی در آواز (IX)

باز هم با در نظر گرفتن الگوی فوق این موضوع تا حد زیادی به نحوه به کارگیری دو عامل فک پایین یا A3 و حد فاصل انتهای دو فک یا A2 بستگی دارد.به این شکل که برخی با افزایش طول A2 نیازی به باز کردن بیشتر دهان ندارند و بعضی دیگر با باز کردن فک پایین بخصوص در نت های بالا که منجر به باز شدن بیشتر دهان خواهد شد اجرایشان را پی می گیرند.این تفاوت را می توان به خوبی در اجرای مشترک کتلین بتل و جسی نورمن دید که اولی بیشتر از افزایش طول A2 استفاده می کند درحالیکه دومی با تکیه بر قابلیت فک پایین، دهان خود را بیشتر باز می کند. (برای درک بیشتر چگونگی افزایش A2 تصور کنید که می خواهید یک جسم خارجی را که در بین دندانهای کرسی شما گیر کرده، با زبان خود خارج کنید.)

نتیجه اینکه با توجه به تفاوتهای ساختاری و آناتومیک افراد، انتخاب هر کدام از حالات فوق به خود فرد و راحتی او در هنگام اجرا بستگی دارد و نمی توان آنرا به عنوان یک قاعده کلی در مورد همه تعمیم داد.

لوله خروجی هوا
حتما به یاد دارید که در مبحث تنفس شکمی گفته شد بادکنکی را در داخل مکعب شکمی تصور کنید که حجم هوای موجود در آن به توسط فشار عضلات اطراف این مکعب کم یا زیاد می شود و مجموعه قفسه سینه و لوله نای و همچنین فضای دهانی مابین زبان و سقف دهان را به منزله لوله خروجی این بادکنک برای عبور هوادر نظر بگیرید. در این شرایط مهمترین وظیفه هنرمند در حین اجرا باز نگه داشتن این مجرا یا لوله برای عبور آزادانه جریان هوا، بوسیله جلوگیری از انقباض عضلات گردنی و شل نگه داشتن عضلات آن ناحیه و همین طور با ایجاد فضاهای دهانی و جلوگیری از مسدود شدن این لوله در حفره دهانی به توسط زبان می باشد.

همانطور که می دانید حنجره و تارهای صوتی، با اهمیت فوق العاده ای که در ایجاد صدای آوازی دارا میباشند نیز در ناحیه گلو و در مسیر این لوله قرار گرفته اند، به همین خاطر باید از هر گونه تلاش برای کنترل حنجره که به انقباض عضلات ناحیه گردنی و مسدود شدن لوله هوایی بیانجامد دوری کرد و به گونه ای عمل کرد که کمترین فشار به حنجره و تارهای صوتی وارد آید. در واقع یک اجرای صحیح و بی نقص، اجرایی است که هنرمند متوجه تارهای صوتی خود نباشد، چرا که فشاری بر روی آنها نیست. تنها زمانی متوجه آنها خواهد شد که به دلیل تکنیک نادرست در اجرا، آنها را در معرض فشار و آسیب قرار داده و علائمی همچون درد، سوزش و خارش در ناحیه گلو و حنجره احساس کند که در این حالت تارهای صوتی کاملا مستعد آسیب دیدگی هستند، به همین خاطر باید برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به تارهای صوتی به اجرا پایان داده شود. باز هم تاکید می شود که باید حنجره را فقط به عنوان جزئی از لوله خروجی هوا در نظر گرفت.

سخن آخر
در خاتمه امیدوارم مطالب و محتوای جزوه فوق برای دوستداران و علاقمندان به مبحث صداسازی مورد استفاده قرار گرفته و مفید فایده بوده باشد، ضمن اینکه بار دیگر خاطرنشان می کنم قصد نگارنده جزوه حاضر فقط ارائه و انتقال تجربیات به صورت مدون و بسترسازی زمینه ای برای دریافت و تبادل اطلاعات، دانش و تجربیات همه خوانندگان آن در جهت هم افزایی در زمینه صداسازی آواز کلاسیک و همچنین تکمیل نوشتار مذکور می باشد و قطعا کسب این دانش بدون ممارست و آموختن در نزد اساتید فن امکانپذیر نمی باشد، لذا مشتاقانه پذیرای پیشنهادات و انتقادات همه عزیزان و خوانندگان گرامی این مطالب بوده و امیدوارم از ارائه نظرات و دیدگاههای ارزشمند خود به اینجانب دریغ ننمایند.

یک دیدگاه

  • سیما سرشار
    ارسال شده در دی ۱۱, ۱۳۹۷ در ۵:۵۹ ب.ظ

    درود بر شما جناب نصیری و سپاس از اطلاعاتی که در اختیار گذاشتید. سوالی از شما داشتم. آیا مطالبی که ارائه کرده اید برای خودتان هم در آواز کاربرد داشته است؟ یعنی با تکنیکهایی که گفتید خودتان با هیچ مشکلی از لحاظ فشار بر حنجره مواجه نبوده اید؟ اگر پاسخ شما مثبت است سپاسگزار خواهم بود اگر یک نمونه کار از خودتان هم ارائه دهید. موفق و پیروز باشید.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (IV)

دلیل اینکه این کارها را کرده‌ام این است که من اساساً از سال ۲۰۰۰ از سیستم موسیقی اروپا بریده‌ام. از سال ۲۰۰۰ به‌غیراز چند تک قطعه پراکنده که در سیستم موسیقی اروپایی است دیگر از سیستم موسیقی اروپا استفاده نمی‌کنم. و تماماً از سیستم موسیقی ایران در نوشتن قطعات استفاده می‌کنم. اولین کارهایی که در نوشتن آنها از موسیقی ایرانی استفاده کردم همین مجموعه کارهای خوشنویسی بود که اولین سری این مجموعه را برای سازهای زهی نوشتم. چراکه ربع پرده‌ها را به‌خوبی می‌توانند بزنند. بعدها برای سازهای بادی هم شروع به نوشتن کردم. به‌طور مثال «خوشنویسی شماره ۷» برای سه فلوت هست. بعدتر یک نسخه آن را برای فلوت و الکترونیک نوشتم که فلوت ۲ و ۳ را در استودیو ضبط کردیم و فلوت شماره یک زنده اجرا می‌شود و از طریق بلندگوها صدای فلوت ۲ و ۳ پخش می‌گردد. این قطعه در تهران از طریق خانم «فیروزه نوایی» سال گذشته در فستیوال «موسیقی معاصر ایران» اجرا شد. اسم این قطعه هست «کیسمت» یا همان «قسمت».

منبعی قابل اتکا و بنیادین در شناخت موسیقی (II)

همین ویژگی‌هاست که موجب شده است این کتاب بارها تجدید چاپ و روزآمد شود و هنوز نیز پس از گذشت چهار دهه کماکان به‌عنوان یکی از پُرطرفدارترین منابع اصلی برای درس‌های آشنایی با موسیقی ــ البته با تمرکز بر موسیقی کلاسیک یا هنری غربی ــ کاربرد و رواج داشته باشد.

از روزهای گذشته…

فروغ فروزان موسیقی ایران(I)

فروغ فروزان موسیقی ایران(I)

این اواخر موسیقی ما بسیار داغ دیده شده است. وقتی با پر پر شدن موسیقی دانان روبرو می شویم، یکی در آن بین بیش از همه عذادار است، همه می دانند که باید به وی تسلیت بگویند، وی چه بسا از بسیاری از صاحبان عذا عذادارتر است. گویی نزدیک ترین عزیزش پر پر شده است. وی «فروغ بهمن پور» است، فروزان چون فروغ فرخ زاد.
روش سوزوکی (قسمت هشتم)

روش سوزوکی (قسمت هشتم)

هر کمبودی که در پیرامون زندگی وجود دارد، جلوی رشد را میگیرد. ما وسیله ای در اختیار نداریم که پی به ویژگی ها، خصوصیت و صفات یک نوزاد ببریم. شایستگی و توانایی و وسیله ای که مورد اعتماد و اطمینان من است موسیقی است، به این دلیل میل دارم که با استفاده از آن در این مورد صحبت کنم. آیا استعداد، صفت و خصوصیت موروثی وجود دارد یا نه؟
در جستجوی موسیقی سنتی (II)

در جستجوی موسیقی سنتی (II)

تصویر سورآلیستی ای در نظرم آمد که قافله ای از چندین و چند شتر همه سی دی های سمفونی کوه البرز را بار کرده از دروازه های ارمنستان قدم در جاده ابریشم گذاشته و “سی دی ها را روانه بازار” می نمایند و به هر شهر و دیاری که می رسند جمیع مشتاقان، سی دی پلیر به دست، دم دروازه ها منتظر رسیدن قافله ایستاده اند و هلهله می کنند! (البته این استقبال بی سابقه مشتاقان موسیقی سمفونیک از این آثار را باید بیشتر مرهون نقد جانانه ای دانست که در فصلنامه ای وزین به قلم منتقد و و موسیقی شناسی برجسته نوشته شده و در آنجا خواندم که اثر به سبک آثار ریشارد واگنر ساخته شده و با آنها کوس برابری می زند و بسیار عالی و جهانی است.)
نقد تئوری پردازیِ داریوش طلایی (IV)

نقد تئوری پردازیِ داریوش طلایی (IV)

استناد داریوش طلایی در مورد اهمیت ویژه فاصله چهارم به ساختمان و کوک ساز های تار و عود است که سیم هایشان با فاصله چهارم کوک می شوند:
نگاهی به رقابت درجشنواره موسیقی فجر (III)

نگاهی به رقابت درجشنواره موسیقی فجر (III)

در رسانه ها و میان منتقدان، جشنواره موسیقی فجر به درستی مهمترین و بزرگترین در کشورمان در عرصه موسیقی شمرده می شود. در شرایطی که کمتر جشنواره ای به شکل منظم و با این فشردگی در طول سالیان داشته ایم، انتظار از جشنواره فجر خود به خود بالا رفته است. گروه های موسیقی حاضر در بخش رقابتی فجر، اغلب به منظور حضور در همین جشنواره تشکیل می شوند و ادامه نمی یابند. طبیعی است که ادامه دار بودن یک گروه در اجراهای سالیانه و ضبط آلبوم موسیقی میسر است. جوایز مالی این جشنواره به گروه های اول تا سوم از مهمترین دلایل حضور گروه ها در بخش رقابتی است.
بیانیه هیات داوران جشنواره سایتها و وبلاگها و اسامی برگزیدگان جشنواره

بیانیه هیات داوران جشنواره سایتها و وبلاگها و اسامی برگزیدگان جشنواره

جشنواره سایتها و وبلاگهای موسیقی امروز در خانه هنرمندان ایران برگزار شد. در این برنامه که با سخنرانی دبیر جشنواره سجاد پورقناد، سخنگوی خانه موسیقی، داریوش پیرنیاکان، نماینده هیات داوران محمدرضا فیاض و اجرای موسیقی توسط گروه “مهتاب رو” همراه بود، به برگزیدگان جوایزی اهدا شد.
“رازهای” استرادیواری (XIV)

“رازهای” استرادیواری (XIV)

به غیر از قالب ساخته شده از چوب درخت بید برای نخستین ویولای کنترالتو ساخت استرادیواری در سال ۱۶۷۲ و نیز قالب مورد استفاده برای ویلن ۴/۱ به نام Aiglon که از چوب سپیدار ساخته شده بود، تمام قالبهای ویلن، کنترآلتو و ویولای تنور از چوب گردو درست شدند. (ضخامت قالب ویولا کنترآلتو ۱۷ میلی متر و ضخامت قالب ویلن Aiglon 13 تا ۱۵ میلی متر می باشد).
U2 ، موفق ترین برنده گرمی

U2 ، موفق ترین برنده گرمی

با وجود آنکه ماریا کری (Mariah Cary) بیشتر توجه قبل از مراسم اهدای جوایز گرمی (Grammy) را بخود اختصاص داده بود، اما این گروه U2 بود که توانست شب چهارشنبه پنج جایزه از جمله دو جایزه برای بهترین آلبوم سال یک جایزه برای بهترین آهنگ سال را نصیب خود کند.
آسیب شناسیِ کاربرد نت در موسیقی کلاسیک ایرانی (XI)

آسیب شناسیِ کاربرد نت در موسیقی کلاسیک ایرانی (XI)

در اینجا گذشته از حالت و جنس اجرا، به کشش های از پیش تعیین شده نظر داریم. شاید گروهی گمان کنند که دو نوازنده صاحب تکنیک و ماهر می توانند یک قطعه موسیقی را با کشش های یکسان اجرا کنند. اما چنین امری محال است و این نه به دلیل عدم توانایی نوازندگان در تشخیص کشش ها، که به دلیل جوهر اجرای موسیقی است، و هر فعالیت دیگر بشری که روح و حس آدمی در آن دخالت دارد، که هرگز مکانیکی و یکسان نیست.
مصاحبه با راجر واترز (II)

مصاحبه با راجر واترز (II)

در ادامه متن قسمت اول مصاحبه با راجر واترز راجع به آلبوم Amused to Death توجه شما را به قسمت دوم این مصاحبه جلب می کنیم.