درباره‌ی پتریس وسکس (VII)

پتریس وسکس
پتریس وسکس
جوایز
وسکس به عنوان آهنگساز اصلی استکهلم در فستیوال موسیقی سال ۱۹۹۶ انتخاب ‌شد. در همان سال او جایزه‌ی هردر (Herder) از بنیان آلفرد توپفر (Alfred Toepfer) و جایزه‌ی بالتیک (Baltic Assembly Prize) را دریافت کرد. همچنین از بنیان لتوین گریت میوزیک اِوارد (Latvian Great Music Award) سه جایزه دریافت‌ کرد: برای قطعه‌ی لیتنه در سال ۱۹۹۳، اثر دیستنت لایت در سال ۱۹۹۸ و سمفونی دوم در سال ۲۰۰۰٫ او در سال ۱۹۹۴ به عنوان بزرگ‌ترین آهنگساز لتونیایی در آکادمی علمی لتونیایی و در سال ۲۰۰۱ در رویال آکادمی سوئد در استکهلم انتخاب‌ شد. در سال ۲۰۰۱ به عنوان پر‌افتخارترین سناتور آهنگساز لتونی در آکادمی فرهنگی لتونی در ریگا انتخاب ‌شد.

در سال ۲۰۰۵ جایزه‌ی موسیقی کلاسیک کن (Cannes Classical Festival) را برای ضبط قطعات ویولن کنسرتوی دیستنت لایت و سمفونی دوم خود دریافت‌ کرد. او همچنین به عنوان آهنگساز برتر در فستیوال‌های پرستاین (Presteigne Festival) در سال ۲۰۰۶، واله گرامورگان (Vale Of Glamorgan Festival) در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۶، یوزدام (Usedom Music Festival) در سال ۲۰۱۰، ارکستر مجلسی زوریخ در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ و فستیوال موسیقی کانبرا (Canberra Music Festival) در سال ۲۰۱۲ انتخاب ‌شد.

برخی از آلبوم‌ها
پیتر وسکس مجموعه‌های متفاوتی دارد. اولین آن گستره‌ی دشت با ژانر کرال توسط گروه رادیو لتونی ضبط و توسط سیگوارد کلاوا (Sigvard Klava) رهبری شده است. پیام سینه سرخ جنگلی (Ziles zine, 1981-2004)، آهنگ‌‌های خاموش (Klusas Dziemas, 1972-1992) شامل چهار موومان نوساپی پارساپی، دوزی دوزی، تیریس مزی و پالادیس تیویا سول (۱٫ Nosapi Parsapi 2. Dusi Dusi 3. Tris Merzi 4. Paldies Tev Vela Saule)، نام مادر ما (Musu Masu Vardi, 1977-2003)، مادر غمگین (Skumja) Mata,1980-19991)، تابستان (Vasara, 1978) ، پلین اِسکیپ (Lidzenmuma Ainavas, 2002) ، تعطیلات کوتاه و گرم (Small, Warm Holiday (Marzi Siltiv Svetki, 1988) و تولد (Piedzimsana, 2008) قطعات این آلبوم هستند.

دومین آلبوم «پیتر ناستر» توسط گروه رادیو لتونی و گروه سمفونی ریگا (Sinfonietta Riga) ضبط و توسط سیگوارد کلاوا رهبری شده مانند آلبوم پیشین بر ژانر کرال متمرکز است. این آلبوم شامل قطعات پیتر ناستر، دونا نابیس (Dona Nobis Pacem 1996) و قطعه‌ی میسا -شامل پنج موومان کیریه، گلوریا، سانکتوس، بندیکتوس و آگنوس دویی- (۱٫ Kyrie 2. Gloria 3. Sanctus 4. Benedictus 5. Agnus Dei) است.

آلبوم سوم او اثری ارکسترال است که توسط تک‌نواز ویولنسل مارکو لیونن (Marko Ylonen, Cello)، ارکستر فیلارمونیک تامپره (Tamperre Philharmonic Orchestra) و به رهبری جان ستورگارد (John Strogards, Conductor) ضبط شده است. سمفونی سوم اوست که شامل چهار قسمت و کنسرتو ویولنسل که شامل قسمت‌های کانتوس اول، توکاتا اول، مونولوگی، توکاتا دوم و کانتوس دوم است همه جوایزی را به خود اختصاص داده‌اند.

آلبوم چهارم او نیز ارکسترال است و توسط سولیست ویولن جان ستورگارد، ارکستر زهی آستروباتنین و ارکستر فیلارمونیک تامپره به رهبری جان کانگاس و جان استروگارد ضبط شده است. این آلبوم شامل سمفونی دوم و کنسرتو ویولن تالا گیزما (دیستنت لایت) است که تمامی قطعات این آلبوم جوایزی برده‌اند.

پنج کوارتت زهی او در دو آلبوم ارائه شده اند. اولین آلبوم مجموعه‌ی کوارتت زهی‌‌های اول، سوم و چهارم (کورنس کوارتت) است که توسط کوارتت زهی اِسپیکرو (Soikeru String Quartet) اجرا شده‌اند. کوارتت زهی اول شامل سه قسمت اینترادا، سوناتا، ملودیا؛ کوارتت زهی سوم شامل چهار قسمت مدراتو، آلگرو اِنرجیکو، آداجیو، مدراتو ـ آلگرو و کوارتت زهی چهارم شامل پنج قسمت اِلجی، توکاتا، کرال، توکاتا و مدیتیشن می‌شود.

آلبوم دوم شامل کوارتت زهی دوم و پنجم است که مانند آلبوم قبلی توسط کوارتت زهی اِسپیکرو اجرا شده است. کوارتت زهی دوم (با عنوان آهنگ‌های تابستانی) شامل سه قسمت به پیشواز شکوفه‌ها، پرنده‌ها، اِلجی و کوارتت زهی پنجم شامل دو قسمت حضور، پس دور… پس نزدیک می‌شود.

البته باید به این موضوع اشاره داشت که آلبوم‌های دیگری نیز با ترکیب قطعات این آهنگساز منتشر شده‌اند.

مآخذ
Librogenre In The Oeuvre Of The Latvian Composer Petris Vasks By Ilona Budeniece
Folk-Music Allusion As Peteris Vasks Symphonic Works Style Mark By Dr. Janis Kudins
The Folk Song In The Works Of Latvian Composers In Exile By Gunta Makane

یک دیدگاه

  • ارسال شده در آبان ۱۰, ۱۳۹۶ در ۲:۴۰ ق.ظ

    از تاخیر در بروز رسانی سایت عذر خواهی می کنیم. سردبیر

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

فرهنگ اسلامی و پیدایش موسیقی چند صدائی در اروپا (I)

در ضمن بررسی منابعی برای تهیه مقاله ای درباره نقد تاریخنگاری موسیقی ایرانی به این مقاله جالب بر خوردم که برای روشنگری تاریخی درباره مبادلات فرهنگی و موسیقایی شرق و غرب لازم و مفید است؛ و با مقاله های «نقد تاریخنگاری موسیقی ایرانی» و جستارِ پیوست «درباره عقب ماندگی و پیشرفت» ارتباط دارد.

مروری بر آلبوم «بوم خیال»

اگر اجرای موسیقی آوازیِ مو به مو مبتنی بر بلوک‌بندی و جمله‌بندی و ساختار خرد و کلان ردیف‌ها را یک سرِ طیف، و موسیقی آوازیِ آهنگسازی‌شده را، که شاید از ماحضر موسیقی کلاسیک ایرانی تنها اشل‌هایِ صوتیِ مدها را در خود داشته باشد و تمام دیگر عناصرش (از الگوهای ملودیک و ریتمیک گرفته تا نحوه و روند تغییر مدها، فرم و غیره) از چشمه‌ی خلاقیتِ سازنده/نوازنده‌اش جوشیده، سرِ دیگرِ طیفِ آن سنتی بدانیم که در قرن اخیر بداهه‌نوازی نام گرفته است، پنج تکه تکنوازیِ مجملِ صائب کاکاوند در «بوم خیال» را باید جایی نزدیک به پایانه‌ی نخستِ طیف در نظر گرفت.

از روزهای گذشته…

MIDI را بهتر بشناسیم – قسمت  دوم

MIDI را بهتر بشناسیم – قسمت دوم

در دو مطلب قبل مقدماتی راجع به MIDI و سابقه تاریخی آن ارائه کردیم. در این نوشته نگاهی به انواع پیامهای MIDI انداخته و نحوه روشن و خاموش کردن نت ها و ساختار اطلاعات ارسالی برای این دو پیام را بررسی می کنیم.
گروه ضربانگ در فستیوال کلن

گروه ضربانگ در فستیوال کلن

گروه ضربانگ دوازده نوامبر آینده، در چارچوب جشنواره ریتم کلن و در سالن فیلارمونی این شهر آلمان روی صحنه می رود. از دیگر میهمانان جشنواره امسال کلن، ذکیر حسین نوازنده بزرگ طبله هند و مارتین گروبینگر هنرمند جوان اتریشی است که در سالهای اخیر شهرت بسیار یافته است. ضربانگ که شناخته شده ترین گروه سازهای کوبه ای ایرانی در خارج از کشور است، برای برنامه خود در سالن فیلارمونی کلن ترکیبی نسبتا تازه را پیش بینی کرده است.
نقد تئوری پردازیِ داریوش طلایی (III)

نقد تئوری پردازیِ داریوش طلایی (III)

در مورد دوم – مقوله گفتمان – با وجود قسمت هایی که مطالب مورد نظر دقیق و کامل شرح داده شده اند؛ مانند تعریف جامع و کامل از «ردیف» اما در دیگر موارد، می بینیم که گفتمان عامیانه هم حضور دارد. واژه های فرنگیِ «مُد»، «مدال» و «رپرتوار» هم همچنان که واژه های «دانگ»، «مایه» و «مقام» در وجه عامیانه شان مورد استفاده هستند. برای تعریف مقام آمده است که:
درگذشت پیِر بولِز، آهنگساز و رهبر ارکستر (II)

درگذشت پیِر بولِز، آهنگساز و رهبر ارکستر (II)

او با کنارگذاشتن فرم های رسمی سنتی همچون سونات، فوگ و … که هنوز مورد علاقه ی آهنگسازان هم نسلش بود، به نوعی موسیقی انتزائی دست یافت که هیچ تأثیری از گذشته را به ذهن متبادر نمی کرد. بولِز را به عنوان آهنگساز، گاهی کشیش اعضم کلیسای پسا-سریالیسم قلمداد می کنند. اما به عنوان رهبر ارکستر این وصله به او نمی چسبد، چرا که آثار ۱۵۰ سال از تاریخ موسیقی، از واگنر و مالر تا عصر حاضر را به روی صحنه برده است.
چگونه فرزند خود را به تمرین موسیقی ترغیب کنیم؟

چگونه فرزند خود را به تمرین موسیقی ترغیب کنیم؟

درمیان چالش‌های متعددی که والدین در برقرای درس‌های موسیقی کودکان خود با آن دست به گریبانند (انتخاب ساز، یافتن معلم خوب و غیره)، سوق دادن کودکان به تمرین دشوارترین آن‌هاست. شدت مساله و اهمیت تمرین، باورپذیری کمبود مقالات در این زمینه را سخت می‌کند. افزون بر این، والدین و معلمان بیشتر به سراغ تدابیری که از دوران کودکی خود به یاد دارند می‌روند که تلاش‌هایی منجر به شکست در ترغیب کودکان به تمرین هستند.
ویژگی های یک سنتور خوب (II)

ویژگی های یک سنتور خوب (II)

بنابر آنچه تجربه نشان داده است مسائل حاشیه ای که برای هنرجویان جهت خرید ساز پیش می آید نه تنها بی اهمیت نیست بلکه این موضوع متاسفانه گاهی باعث کدورت ها و ایجاد کینه ها مابین معلمین و شاگردان شده و شاگردان به محض روبرو شدن با استاد جدید، معلم پیشین خود را بخاطر انتخاب نادرست ساز (چه از روی عمد و چه از روی نا آگاهی) مورد نکوهش و انتقاد قرار می دهند و چه بسا در بیشتر موارد هیچکدام آنقدر مقصر نبوده اند که بعد ها باعث بعضی از این کدورتها شود.
لطفا علمی نقد کنید!

لطفا علمی نقد کنید!

حتما شما هم مثل من شنیده یا خوانده‌اید که کسی درباره‌ی یک نقد موسیقی چنین حرفی بزند. اما آیا تابه‌حال به معنی‌اش دقت کرده‌اید؟ وقتی کسی این عبارت امری محترمانه را می‌گوید منظورش دقیقا چیست؟ چه می‌خواهد؟ اگر به جاهایی که این جمله گفته می‌شود و بحث‌هایی که بعد از گفتنش پیش می‌آید خوب فکر کنیم متوجه می‌شویم که معنی‌های مختلفی در نظر گویندگان یا نویسندگانش بوده است.
گفتگو با تیبو (II)

گفتگو با تیبو (II)

«مارسیک نمونه یک استاد خوب بود. هر جلسه که در کنسرواتوار نزد او می رفتم (ما سه روز در هفته از او درس می گرفتیم)، او یک اتود از جاوینیز (Gavinies)، فیوریلو (Fiorillo)، دونت (Dont) به من می داد تا برای جلسه بعد آماد کنم. ما همچنین تمام آثار پاگانینی و آثاری از ارنست (Ernst) و اسپور (Spohr) را کار کردیم. برای تکنیک های آرشه نیز مارسیک از پاساژهای مختلفی که به اتود تبدیل شده بودند استفاده می کرد. ما گام ها را نیز که از نان شب ویولونیست مهم ترند، هر روز تمرین می کردیم.
درباره حسین خان اسماعیل زاده (I)

درباره حسین خان اسماعیل زاده (I)

حسن مشحون در جلد ۲ تاریخ موسیقی ص ۵۴۳ می نویسد: «حسین خان معروف به اسماعیل زاده فرزند اسماعیل خان نوازنده می باشد و استاد اواخر عصر قاجاریه». حسین خان تحت زیر نظر پدر به نواختن کمانچه مشغول شد ولی بیشتر نوازندگی را از عموی خود قلی خان فرا گرفت. از نوازندگان حرفه ای کمانچه بود و محل کارش در محله سرپولک (بازار تهران) بود وی به اشاره ظهیرالدوله از جمع عوام خارج و با طبقات عالی و رجال دمساز شد و در جلسات انجمن اخوت حضور یافت و به تاسیس کلاس و تربیت شاگردان پرداخت. از شاگردان ممتاز وی در نوازندگی: رضا محجوبی، رکن الدین مختاری، ابوالحسن صبا، حسین یاحقی، ابراهیم منصوری، شهباز برمکی و حسین میرخانی را می توان نام برد.
نگاهی به سوئیت برگاماسک دبوسی

نگاهی به سوئیت برگاماسک دبوسی

سوئیت برگاماسک (Suite Bergamasque) از جمله مشهورترین مجموعه کارهای پیانویی است که توسط کلاود دبوسی (Claude Debussy) موسیقیدان سبک رمانتیک – امپرسیونیسم فرانسوی تصنیف شده است.