درباره‌ی پتریس وسکس (VII)

پتریس وسکس
پتریس وسکس
جوایز
وسکس به عنوان آهنگساز اصلی استکهلم در فستیوال موسیقی سال ۱۹۹۶ انتخاب ‌شد. در همان سال او جایزه‌ی هردر (Herder) از بنیان آلفرد توپفر (Alfred Toepfer) و جایزه‌ی بالتیک (Baltic Assembly Prize) را دریافت کرد. همچنین از بنیان لتوین گریت میوزیک اِوارد (Latvian Great Music Award) سه جایزه دریافت‌ کرد: برای قطعه‌ی لیتنه در سال ۱۹۹۳، اثر دیستنت لایت در سال ۱۹۹۸ و سمفونی دوم در سال ۲۰۰۰٫ او در سال ۱۹۹۴ به عنوان بزرگ‌ترین آهنگساز لتونیایی در آکادمی علمی لتونیایی و در سال ۲۰۰۱ در رویال آکادمی سوئد در استکهلم انتخاب‌ شد. در سال ۲۰۰۱ به عنوان پر‌افتخارترین سناتور آهنگساز لتونی در آکادمی فرهنگی لتونی در ریگا انتخاب ‌شد.

در سال ۲۰۰۵ جایزه‌ی موسیقی کلاسیک کن (Cannes Classical Festival) را برای ضبط قطعات ویولن کنسرتوی دیستنت لایت و سمفونی دوم خود دریافت‌ کرد. او همچنین به عنوان آهنگساز برتر در فستیوال‌های پرستاین (Presteigne Festival) در سال ۲۰۰۶، واله گرامورگان (Vale Of Glamorgan Festival) در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۶، یوزدام (Usedom Music Festival) در سال ۲۰۱۰، ارکستر مجلسی زوریخ در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ و فستیوال موسیقی کانبرا (Canberra Music Festival) در سال ۲۰۱۲ انتخاب ‌شد.

برخی از آلبوم‌ها
پیتر وسکس مجموعه‌های متفاوتی دارد. اولین آن گستره‌ی دشت با ژانر کرال توسط گروه رادیو لتونی ضبط و توسط سیگوارد کلاوا (Sigvard Klava) رهبری شده است. پیام سینه سرخ جنگلی (Ziles zine, 1981-2004)، آهنگ‌‌های خاموش (Klusas Dziemas, 1972-1992) شامل چهار موومان نوساپی پارساپی، دوزی دوزی، تیریس مزی و پالادیس تیویا سول (۱٫ Nosapi Parsapi 2. Dusi Dusi 3. Tris Merzi 4. Paldies Tev Vela Saule)، نام مادر ما (Musu Masu Vardi, 1977-2003)، مادر غمگین (Skumja) Mata,1980-19991)، تابستان (Vasara, 1978) ، پلین اِسکیپ (Lidzenmuma Ainavas, 2002) ، تعطیلات کوتاه و گرم (Small, Warm Holiday (Marzi Siltiv Svetki, 1988) و تولد (Piedzimsana, 2008) قطعات این آلبوم هستند.

دومین آلبوم «پیتر ناستر» توسط گروه رادیو لتونی و گروه سمفونی ریگا (Sinfonietta Riga) ضبط و توسط سیگوارد کلاوا رهبری شده مانند آلبوم پیشین بر ژانر کرال متمرکز است. این آلبوم شامل قطعات پیتر ناستر، دونا نابیس (Dona Nobis Pacem 1996) و قطعه‌ی میسا -شامل پنج موومان کیریه، گلوریا، سانکتوس، بندیکتوس و آگنوس دویی- (۱٫ Kyrie 2. Gloria 3. Sanctus 4. Benedictus 5. Agnus Dei) است.

آلبوم سوم او اثری ارکسترال است که توسط تک‌نواز ویولنسل مارکو لیونن (Marko Ylonen, Cello)، ارکستر فیلارمونیک تامپره (Tamperre Philharmonic Orchestra) و به رهبری جان ستورگارد (John Strogards, Conductor) ضبط شده است. سمفونی سوم اوست که شامل چهار قسمت و کنسرتو ویولنسل که شامل قسمت‌های کانتوس اول، توکاتا اول، مونولوگی، توکاتا دوم و کانتوس دوم است همه جوایزی را به خود اختصاص داده‌اند.

آلبوم چهارم او نیز ارکسترال است و توسط سولیست ویولن جان ستورگارد، ارکستر زهی آستروباتنین و ارکستر فیلارمونیک تامپره به رهبری جان کانگاس و جان استروگارد ضبط شده است. این آلبوم شامل سمفونی دوم و کنسرتو ویولن تالا گیزما (دیستنت لایت) است که تمامی قطعات این آلبوم جوایزی برده‌اند.

پنج کوارتت زهی او در دو آلبوم ارائه شده اند. اولین آلبوم مجموعه‌ی کوارتت زهی‌‌های اول، سوم و چهارم (کورنس کوارتت) است که توسط کوارتت زهی اِسپیکرو (Soikeru String Quartet) اجرا شده‌اند. کوارتت زهی اول شامل سه قسمت اینترادا، سوناتا، ملودیا؛ کوارتت زهی سوم شامل چهار قسمت مدراتو، آلگرو اِنرجیکو، آداجیو، مدراتو ـ آلگرو و کوارتت زهی چهارم شامل پنج قسمت اِلجی، توکاتا، کرال، توکاتا و مدیتیشن می‌شود.

آلبوم دوم شامل کوارتت زهی دوم و پنجم است که مانند آلبوم قبلی توسط کوارتت زهی اِسپیکرو اجرا شده است. کوارتت زهی دوم (با عنوان آهنگ‌های تابستانی) شامل سه قسمت به پیشواز شکوفه‌ها، پرنده‌ها، اِلجی و کوارتت زهی پنجم شامل دو قسمت حضور، پس دور… پس نزدیک می‌شود.

البته باید به این موضوع اشاره داشت که آلبوم‌های دیگری نیز با ترکیب قطعات این آهنگساز منتشر شده‌اند.

مآخذ
Librogenre In The Oeuvre Of The Latvian Composer Petris Vasks By Ilona Budeniece
Folk-Music Allusion As Peteris Vasks Symphonic Works Style Mark By Dr. Janis Kudins
The Folk Song In The Works Of Latvian Composers In Exile By Gunta Makane

یک دیدگاه

  • ارسال شده در آبان ۱۰, ۱۳۹۶ در ۲:۴۰ ق.ظ

    از تاخیر در بروز رسانی سایت عذر خواهی می کنیم. سردبیر

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

بررسی برخی ویژگی های ساختاری آثار پرویز مشکاتیان (II)

ضربی: این قطعات در موسیقی قدیم ایران اکثرا دوضربی یا سه ضربی بودند و معمولا به همراه ساز تنبک اجرا می شدند. ضربی هم به مانند چهارمضراب در اکثر ردیف های سازی موسیقی دستگاهی ایران به چشم می خورد و در اکثر مواقع به عنوان اثری مستقل در میان گوشه ها یا تکنوازی ها اجرا می شده است. شاید بارز ترین قطعۀ تحت این عنوان، قطعۀ ضربی اصول از ردیف میرزا عبدالله به روایت نورعلی خان برومند باشد که قطعه ایست کاملا مستقل که از توالی نغمات متعدد در دستگاه شور تشکیل شده است.

آواز بنان (IV)

او غزلی را اجرا کرده است با ردیف «نشینم» (۲) که غزل‌سرا به جای «ببوسم»، «نشینم» را انتخاب کرده و بنان با چنان مهارتی این غزل را اجرا کرده که زهر و ابتذال کلمه را گرفته و این کاری است که از عهده همه کس برنمی‌آید.

از روزهای گذشته…

موسیقى رنگ ها (III)

موسیقى رنگ ها (III)

حال با یک پرومناد دیگر به قصه قدیمى هدایت مى شویم – قصرى قدیمى در ایتالیا – این قسمت احساس قرون وسطایى دارد و با نت هاى باس اجرا مى شود و این نت ها کم کم بالا مى روند. به نظر مى رسد موسورگسکى هنگام دیدن این تابلو بیشترین درنگ را کرده است و آن را در تمپوى آندانته (کند معتدل، با ضرباهنگ گام زدن) نوشته.
برخی از دلایل ایجاد استرس در نوازندگی

برخی از دلایل ایجاد استرس در نوازندگی

داشتن انقباضات عضلانی و همچنین استرس در هنگام نواختن را در هنگام تمرینات کمتر متوجه میشوید، چراکه در زمان تمرین با خیالی آسوده در خانه و برای خودتان مینوازید! اما چرا وقتیکه که برای کنسرت و یا اجرا در برابر دیگران حاضر میشوید این استرس و انقباضات خود را نشان میدهد؟ در این مقاله به ذکر چند نکته بسنده میکنیم و سعی میشود تا در مطالب آتی به سراغ حافظه ناخود آگاه و خود آگاه برویم و کشف این نکته که در هنگام تمرین و اجرا چه اتفاقی برای نوازنده می افتد.
خود آموختگی و خلاقیت (I)

خود آموختگی و خلاقیت (I)

خود آموختگی اصولا مقوله ای معرفتی است که طی آن، موضوعی که باید آموخته شود چون نقطه ای روشن از انتهای خیال برجسته و برجسته تر میشود. یکی از ضعف های نظام مدرسی آن است که فاقد تحریک هدف و خواسته یا آندو به مثابه نقطه روشن برای وصال و تجلی آن میباشند و موضوع علم یا هنری را که میخواهند پرورش دهند از قلمرو خیال خارج میسازند.
هنر از هنر تا جامعه (II)

هنر از هنر تا جامعه (II)

در دهه شصت، بویژه در فرانسه ژان پل سارتر و همپالگی هایش، حتی این نظر را تئوریزه کردند. آنها یکی از نقشهای فرعی و معمول هنر را تبدیل به نقش اصلی و علت وجودی هنری کردند که سرانجام در جهان امروز بصورت عامل سرسام آور جلوه کرده است. بدین ترتیب از مقوله مهم هنر برای هنر تفسیرهای بسیار غلط ارائه شد که در پس آن میتوانستی بسهولت مفهومی بسیار غلط انداز به نام هنر بمثابه وسیله را ردیابی کنی.
فیلیسیتی لُت، شوالیه انگلیسی آواز

فیلیسیتی لُت، شوالیه انگلیسی آواز

فیلیسیتی لُت (Felicity Lott) خواننده سوپرانو انگلیسی متولد ۸ مه ۱۹۴۷ در چلتنهام انگلستان است. لُت از سن بسیار پائینی به دنیای موسیقی وارد شد، در سن پنج سالگی به یادگیری پیانو پرداخت، دوازده سالگی نوازندگی ویلن و خواندگی را آغاز کرد. در دانشگاه لندن به تحصیل زبانهای فرانسه و لاتین پرداخت. در زمان اقامتش در پاریس در کلاسهای خوانندگی کنسرواتوری شهر گرنبل شرکت کرد. او در آکادمی رویال لندن به تحصیل موسیقی پرداخت و جایزه آکادمی آن را دریافت نمود.
در نقد کتاب «مقدمه‌ای بر آنالیز موسیقی آتنال» (III)

در نقد کتاب «مقدمه‌ای بر آنالیز موسیقی آتنال» (III)

تجزیه و تحلیل موسیقی آتنال در اغلب روش‌ها موضوعی آمیخته با ریاضیات است. از آنجا که از اولین ویژگی‌های این نوع موسیقی آزاد شدن از قید انتظام خاص و شناخته‌شده‌ی نغمه‌ها (گام‌های تنال) و دستیابی به امکان بازانتظام‌بخشی و هم‌وزن‌سازی در قالب مجموعه‌هایی به اراده‌ی آهنگساز، یعنی هم‌بندی نغمه‌ها در گروه‌هایی جز گام و بدون ترجیح یک نغمه بر دیگری است، نظریه‌ی مجموعه‌های ریاضیات جدید که آزادی عمل و قدرت زیادی در توصیف چنین پدیده‌هایی دارند به نحوی موفق برای تجزیه و تحلیل این موسیقی‌ها به کار گرفته شده است.
جین گالوی، همسر جیمز گالوی

جین گالوی، همسر جیمز گالوی

نوازنده بسیار توانای فلوت خانم جین گالوی (JEANNE GALWAY) به اجراهای درخشان خود روی سن های بین المللی ادامه می دهد. او یکی از بانوان مشهور تک نواز فلوت می باشد، خانم گالوی هنرمندی است که همواره روش ناب و جذاب خود را بر روی صحنه به تماشاگران عرضه می دارد. مسافرتهایش او را برای تک نوازی به همراه ارکسترهایی همچون شیکاگو، فیلادلفیا، سن پیتزبورگ، ستل، دنور و به بسیاری از شهرهای مهم ایالات متحده آمریکا برده است.
آسیب شناسی پروژه مدرنیته در جهان سوم

آسیب شناسی پروژه مدرنیته در جهان سوم

اولین و مهمترین خاصیت نظریه مدرنیته به تایید و تصریح اکثر منتقدان ایجاد شفافیت بیشتر و از میان برداشتن ابهام در مناسبات گذشته است (البته بدون در نظر گرفتن این موضوع که در واقع تا چه حد به این موضوع نزدیک می‌شود) و درست در همین نکته است که اولین تعارضات با محیط فرهنگی در جهان سوم آغاز می‌شود.
نقدی بر «قطعه‌ای در ماهور» (VIII)

نقدی بر «قطعه‌ای در ماهور» (VIII)

در شکل ۶ جمله کنترپوانتیک بعدی را می بینید که اولین خط، ساز سه‌تار، دومین خط بخش مضرابی و سومین خط بخش کششی است. پایور بر روی حرکت پهلویی ملودی سه پاساژ به هم پیوسته را در نظر گرفته که در نوشتن آنها، کم‌ترین حد دیسونانس را در نظر گرفته است.
نگاهی به مازورکای شماره ۶ شوپن

نگاهی به مازورکای شماره ۶ شوپن

اگر پیانو کار کرده باشید حتما” در دوران آموزش تعداد زیادی از مازورکاهای شوپن جزو کارهایی بوده که آنها را اجرا کردید، اگر نه پیشنهاد می کنم حتما” تعدادی از آنها را گوش کنید چون علاوه بر زیبایی خاصی که دارند اغلب حاوی مطالب و مفاهیم زیبای آموزشی در زمینه های مختلف هستند. به تم اول یکی از مازورکاهای شوپن شماره ۶ (اپوس ۷ شماره ۲) گوش کنید تا صحبت را ادامه دهیم.