درباره‌ی پتریس وسکس (VII) – گفتگوی هارمونیک Harmony Talk

درباره‌ی پتریس وسکس (VII)

پتریس وسکس
پتریس وسکس
جوایز
وسکس به عنوان آهنگساز اصلی استکهلم در فستیوال موسیقی سال ۱۹۹۶ انتخاب ‌شد. در همان سال او جایزه‌ی هردر (Herder) از بنیان آلفرد توپفر (Alfred Toepfer) و جایزه‌ی بالتیک (Baltic Assembly Prize) را دریافت کرد. همچنین از بنیان لتوین گریت میوزیک اِوارد (Latvian Great Music Award) سه جایزه دریافت‌ کرد: برای قطعه‌ی لیتنه در سال ۱۹۹۳، اثر دیستنت لایت در سال ۱۹۹۸ و سمفونی دوم در سال ۲۰۰۰٫ او در سال ۱۹۹۴ به عنوان بزرگ‌ترین آهنگساز لتونیایی در آکادمی علمی لتونیایی و در سال ۲۰۰۱ در رویال آکادمی سوئد در استکهلم انتخاب‌ شد. در سال ۲۰۰۱ به عنوان پر‌افتخارترین سناتور آهنگساز لتونی در آکادمی فرهنگی لتونی در ریگا انتخاب ‌شد.

در سال ۲۰۰۵ جایزه‌ی موسیقی کلاسیک کن (Cannes Classical Festival) را برای ضبط قطعات ویولن کنسرتوی دیستنت لایت و سمفونی دوم خود دریافت‌ کرد. او همچنین به عنوان آهنگساز برتر در فستیوال‌های پرستاین (Presteigne Festival) در سال ۲۰۰۶، واله گرامورگان (Vale Of Glamorgan Festival) در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۶، یوزدام (Usedom Music Festival) در سال ۲۰۱۰، ارکستر مجلسی زوریخ در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ و فستیوال موسیقی کانبرا (Canberra Music Festival) در سال ۲۰۱۲ انتخاب ‌شد.

برخی از آلبوم‌ها
پیتر وسکس مجموعه‌های متفاوتی دارد. اولین آن گستره‌ی دشت با ژانر کرال توسط گروه رادیو لتونی ضبط و توسط سیگوارد کلاوا (Sigvard Klava) رهبری شده است. پیام سینه سرخ جنگلی (Ziles zine, 1981-2004)، آهنگ‌‌های خاموش (Klusas Dziemas, 1972-1992) شامل چهار موومان نوساپی پارساپی، دوزی دوزی، تیریس مزی و پالادیس تیویا سول (۱٫ Nosapi Parsapi 2. Dusi Dusi 3. Tris Merzi 4. Paldies Tev Vela Saule)، نام مادر ما (Musu Masu Vardi, 1977-2003)، مادر غمگین (Skumja) Mata,1980-19991)، تابستان (Vasara, 1978) ، پلین اِسکیپ (Lidzenmuma Ainavas, 2002) ، تعطیلات کوتاه و گرم (Small, Warm Holiday (Marzi Siltiv Svetki, 1988) و تولد (Piedzimsana, 2008) قطعات این آلبوم هستند.

دومین آلبوم «پیتر ناستر» توسط گروه رادیو لتونی و گروه سمفونی ریگا (Sinfonietta Riga) ضبط و توسط سیگوارد کلاوا رهبری شده مانند آلبوم پیشین بر ژانر کرال متمرکز است. این آلبوم شامل قطعات پیتر ناستر، دونا نابیس (Dona Nobis Pacem 1996) و قطعه‌ی میسا -شامل پنج موومان کیریه، گلوریا، سانکتوس، بندیکتوس و آگنوس دویی- (۱٫ Kyrie 2. Gloria 3. Sanctus 4. Benedictus 5. Agnus Dei) است.

آلبوم سوم او اثری ارکسترال است که توسط تک‌نواز ویولنسل مارکو لیونن (Marko Ylonen, Cello)، ارکستر فیلارمونیک تامپره (Tamperre Philharmonic Orchestra) و به رهبری جان ستورگارد (John Strogards, Conductor) ضبط شده است. سمفونی سوم اوست که شامل چهار قسمت و کنسرتو ویولنسل که شامل قسمت‌های کانتوس اول، توکاتا اول، مونولوگی، توکاتا دوم و کانتوس دوم است همه جوایزی را به خود اختصاص داده‌اند.

آلبوم چهارم او نیز ارکسترال است و توسط سولیست ویولن جان ستورگارد، ارکستر زهی آستروباتنین و ارکستر فیلارمونیک تامپره به رهبری جان کانگاس و جان استروگارد ضبط شده است. این آلبوم شامل سمفونی دوم و کنسرتو ویولن تالا گیزما (دیستنت لایت) است که تمامی قطعات این آلبوم جوایزی برده‌اند.

پنج کوارتت زهی او در دو آلبوم ارائه شده اند. اولین آلبوم مجموعه‌ی کوارتت زهی‌‌های اول، سوم و چهارم (کورنس کوارتت) است که توسط کوارتت زهی اِسپیکرو (Soikeru String Quartet) اجرا شده‌اند. کوارتت زهی اول شامل سه قسمت اینترادا، سوناتا، ملودیا؛ کوارتت زهی سوم شامل چهار قسمت مدراتو، آلگرو اِنرجیکو، آداجیو، مدراتو ـ آلگرو و کوارتت زهی چهارم شامل پنج قسمت اِلجی، توکاتا، کرال، توکاتا و مدیتیشن می‌شود.

آلبوم دوم شامل کوارتت زهی دوم و پنجم است که مانند آلبوم قبلی توسط کوارتت زهی اِسپیکرو اجرا شده است. کوارتت زهی دوم (با عنوان آهنگ‌های تابستانی) شامل سه قسمت به پیشواز شکوفه‌ها، پرنده‌ها، اِلجی و کوارتت زهی پنجم شامل دو قسمت حضور، پس دور… پس نزدیک می‌شود.

البته باید به این موضوع اشاره داشت که آلبوم‌های دیگری نیز با ترکیب قطعات این آهنگساز منتشر شده‌اند.

مآخذ
Librogenre In The Oeuvre Of The Latvian Composer Petris Vasks By Ilona Budeniece
Folk-Music Allusion As Peteris Vasks Symphonic Works Style Mark By Dr. Janis Kudins
The Folk Song In The Works Of Latvian Composers In Exile By Gunta Makane

یک دیدگاه

  • ارسال شده در آبان ۱۰, ۱۳۹۶ در ۲:۴۰ ق.ظ

    از تاخیر در بروز رسانی سایت عذر خواهی می کنیم. سردبیر

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

آیین نکوداشت استاد قاسم رفعتی در تالار وحدت برگزار می شود

آیین نکوداشت استاد قاسم رفعتی خواننده پیشکسوت موسیقی ایران روز یکشنبه چهارم شهریور ماه با حضور تعدادی از علاقه مندان و هنرمندان در تالار وحدت تهران برگزار می شود. به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری «رادنواندیش»، آیین نکوداشت استاد قاسم رفعتی خواننده پیشکسوت موسیقی ایران ساعت ۲۱:۳۰ روز یکشنبه چهارم شهریور ماه توسط موسسه فرهنگی هنری «راد نو اندیش» به مدیریت بردیا صدرنوری و مشارکت بنیاد فرهنگی هنری رودکی در تالار وحدت تهران برگزار می شود.

دسته بندی و زمان بندی: ادراک متر (XII)

به نظر من، اختصاص این مشاهدات، توجیه قانع کننده ای برای مرکزیت داشتن متر از منظر حرکات بدن، ارائه می کنند. این صرفا یک مشاهده ی عادی نیست که در آن ضربان قلب یا تکرار قدم برداشتن را به تکرر بیت های موجود در برخی ژانر های موسیقی مرتبط کنیم. بالعکس، بلوم نشان می دهد که برخی مشخصه های حرکت بدن با مشخصه های متریک موسیقی مد نظر، مطابقت دارد.

از روزهای گذشته…

نمودی از جهان متن اثر (XI)

نمودی از جهان متن اثر (XI)

نقد موسیقی نیز به شکل گسترده‌ای آنالیز را به‌ کار می‌برد و همچنین موسیقی‌شناسی به گونه‌ای آن را به کار می‌گیرد تا حدی که برخی اساسا آنالیز را عملی موسیقی‌شناسانه تلقی می‌کنند (۴۹). اگر هدف شناخت خود موسیقی باشد زیاد هم شگفت‌آور نیست که یکی از راه‌های اصلی آنالیز باشد؛ چه چیز بیش از این ممکن است به گشودن یک اثر موسیقی برای فعالیتی شناختی نزدیک شود؟
گفتگو با مدرس ویلنسل، ایرنه شارپ (III)

گفتگو با مدرس ویلنسل، ایرنه شارپ (III)

من از آنها استفاده نمی کنم، زیرا احساس می کنم نیاز ویلنسل را بر آورده نمی کنند. ویلنسلیستها مشکلات متفاوتی برای حل کردن دارند. اگرچه معتقدم تدریس موسیقی در مدارس بسیاری از دانش آموزان را تشویق به نواختن ساز می کند، همچنین فکر می کنم تلاش و استعداد شخصی دانش آموزان است که خود را به عنوان نوازنده ای برای تمام زندگیشان ببینند و پیشرفت کنند.
مد، نمایان و محسوس در موسیقی ایرانی (I)

مد، نمایان و محسوس در موسیقی ایرانی (I)

در سیستم آموزشی متداول موسیقی کلاسیک، مبنای آموزش بر اساس گام است؛ گامی که از هشت نت متوالی تشکیل می شود و بسامد نت هشتم دو برابر نت اول است. در این سیستم، نت هفتم در صورتی که فاصله نیم پرده با فاصله هشتم داشته باشد، گرایش به حل شدن روی درجه ی هشتم (تونیک) را دارد. همانطور که گفته شد، این میل به حل شدن زمانی شدت می یابد که فاصله ی درجه ی هفتم و هشتم نیم پرده باشد، در این صورت نت هفتم را نت محسوس تلقی می کنند. اما آیا می توان این قرارداد را مصداق عینی مفهوم «محسوس» در موسیقی ایرانی دانست؟
متبسم: راحت طلبی با ذات هنر مغایرت دارد

متبسم: راحت طلبی با ذات هنر مغایرت دارد

قبل از هر چیز سوال من درباره‌ی تغییر ذائقه‌ی موسیقایی شما است، به غیر از آثاری که در آن نقش نوازنده را بر عهده داشتید، خلق و خوی آهنگسازی شما در طی دهه‌ی گذشته، دستخوش تغییر شده است. این تغییر‌ها در روند ملودیک آثار شما و همچنین تنظیم قطعات و نوع ساز بندی همچنین انتخاب اشعار بسیار هویدا است، به عنوان مثال آلبوم‌های “سفر به دیگر سو”، “قیژک کولی”، “بوی نوروز”، “ماه عروس”، “به نام گل سرخ” از نظر آهنگسازی و حتی برخی اوقات نوازندگی هر کدام دنیای خاص خود را دارند.
مقدمه‌ای بر تجربۀ شنیداری معماری (II)

مقدمه‌ای بر تجربۀ شنیداری معماری (II)

فردی که در اتاقی نشسته و سر‌و‌صدای اتاق مجاور خود را می‌شنود، می‌تواند بدون حضور در آن اتاق، به نحوی در تجربۀ فضایی آنجا شریک باشد. از طرفی دیگر، جذب وسیع صدا می‌تواند عرصۀ شنوایی چندگانه‌ای تولید کند. با توضیح این مطالب، روشن می‌شود که خاصیت صدا و نحوۀ انتشار آن در فضا تجربه‌ای شنیداری پدید می‌آورد که هم‌تراز با تجربۀ دیداری نیستو هرکدام از آن‌ها منجر به درکی بدیع از فضا می‌شوند.
روش سوزوکی (قسمت سی پنجم)

روش سوزوکی (قسمت سی پنجم)

شبی از آن شب هایی که این پیشامد رخ داده بود، تمام حوادث را برای پدرم شرح دادم و مأیوس و سرخورده از او تقاضا کردم که بگذارد که من یکسال دیگر به مدرسه بروم. در حالی که بطور قطع من رد خواهم شد، او لبخند زد و گفت: “اوه خوب وضعیت به این گونه است دیگر!” چه لبخند باشکوهی! به نظرم می‌آید که با این حرکت تمام مشکل مرا حل کرده بود.
رحمتی: وزیری سالهای زیادی از عمرش را در انزوا می گذارند

رحمتی: وزیری سالهای زیادی از عمرش را در انزوا می گذارند

دلیل این انتخاب، تاثیر شگرفی است که حضور وزیری به مثابه یک موسیقیدان موسیقی کلاسیک بر پیکره ی موسیقی ایرانی اواخر پادشاهی قاجار گذاشته و فصل تازه ی پر گفتگویی را به وجود آورده است. مناقشات موجود بر سر تاثیرات جدی و بنیادین حضور این موسیقیدان در موسیقی ایرانی از بدو ورود در این عرصه تا به امروز وجود دارد، که با فرونشستن غبار حاصل از حب و بغض های تاریخی، نیازمند کاووش های جدی و فراوان است. با مطالعه ای که اینجانب بر روی یادداشت های پراکنده و مصاحبه های مختلف موجود در این زمینه داشتم، به این نتیجه رسیدم که مخاطب، با مطالعه ی این یادداشت ها و مصاحبه ها نهایتا نمی تواند به یک تصویر شفاف و روشن از شخصیت موزیکال وزیری و همچنین عملکرد او به عنوان یک مدیر آکادمیک موسیقی رسیده، و موضع صریح و مشخصی در قبال او اتخاذ کند.
خاچاطوریان در مقام رهبر ارکستر

خاچاطوریان در مقام رهبر ارکستر

زمانی که خاچاطوریان به تمرین با ارکسترهای کوچک در تئاترهای مختلف مشغول بود، این آرزو که زمانی خود قادر به اجرای آثار ارکستری اش باشد، در نظرش محال می نمود و در حقیقت در حکم یک رویای دست نیافتنی به شمار می رفت. اما دیری نپایید که این آرزوی دیرینه تحقق یافت و او در سال ۱۹۵۰ رهبری اجرای آثارش را در کشورهای مختلف آغاز نمود.
جوزف تال (I)

جوزف تال (I)

جوزف تال آهنگساز اسرائیلی را به عنوان پدر موسیقی اسرائیل می شناسند و به عنوان آهنگساز از سالهای ۱۹۶۰ جایگاهی بین المللی یافته است. آثار پر بار جوزف تال شامل؛ سه اپرا به زبان عبری، چهار اپرا به زبان آلمانی، شش سمفونی، سیزده کنسرتو (concerti)، موسیقی مجلسی، سه کوارتت زهی، قطعه هایی برای سازها به طور تک یا به همراه و آثاری برای سازهای الکترونیک است. جوزف تال در شهر پنوی نزدیک امپراطوری آلمان (هم اکنون متعلق به کشور لهستان) به دنیا آمد. پس از تولد وی؛ خانواده اش به برلین نقل مکان کردند، پدرش زبان شناس بود و در دبیرستان مخصوص یهودیان به تدریس می پرداخت.
“مثل رولینگ استون”

“مثل رولینگ استون”

باب دیلن درژوئن ۱۹۶۵ پس از نوشتن و ضبط بهترین آهنگ زندگی خود می گوید : “بالاخره آنرا نوشتم، موفق شدم، کار چندان مشکلی هم نبود”. درباره ترانه Like a Rolling Stone هیچ توصیفی بهتر از اجرای متحول کننده مرد جوان خالق این آهنگ که بیست و چهار سال بیشتر نداشت، نبوده و نیست.