امیرآهنگ: تقریبا تمام کتاب های آموزشی موسیقی نظری غربی ایران کپی است

امیرآهنگ و ارکستر ملی مجلسی بنیاد رودکی
امیرآهنگ و ارکستر ملی مجلسی بنیاد رودکی
با قاطعیت می توان گفت بجز چند مورد بسیار نادر و اِستثنایی، تقریباً تمامِ کتاب ها و مِتُد های آموزشی ای که در خصوص آموزشِ تئوری موسیقی عمومی، سُلفِژ، هارمونی و غیره توسط موسیقی دانان ایرانی نوشته شده و چاپ شده اند، رونویسیِ دوباره و کپی برابر با اصل بطور عینی از کتاب های تألیفیِ نویسندگان خارجی آن هم اغلب بطور ناقص ارائه شده اند. آن هم بدونِ در نظر گرفتن اینکه آیا اصلا طریقه و شیوه موردِ نظرِ آموزش از نظر طریقه بیان در آن کتابِ مربوطه متناسب با درک و فهم هنرجوی ایرانی می باشد یا نه؟!

بسیاری از کتاب هایی که توسط این نویسندگان و موسیقی دانان خصوصاً در این دو دهه اخیر در ایران نوشته و چاپ گردیده، فاقد شیوه آموزشی جدیدی بوده و قصد اصلی از چاپ و نشر آنها فقط بزرگ نمایی و خود نمایی و رزومه سازی و کسب اعتبار کاذب برای نویسنده آن بوده است. برخی از این نویسندگان که مدرسِ آموزشگاه ها و دانشگاه ها، خصوصا دانشگاه های به اصطلاح علمی کاربردی! هم هستند تنها قصدشان از چاپ این کتاب ها اعتبار دادنِ به خود و همچنین برخی دیگر که عضو هیات علمی هم در دانشگاه ها هستند قصدشان این است که با نوشتن اینگونه کتاب ها موقعیت خود را بعنوان عضو هیات علمی و استاد دانشگاه بیش از پیش تثبیت کنند. در همین رابطه بدیهی است تعدادی از مدرسان موسیقی که در خارج از کشور تحصیل موسیقی کرده اند پس از بازگشت به وطن اغلب از مِتُد های همان کشوری در آموزش هنرجویان استفاده می‌کنند که خود مطابق با آن آموزش و تعلیم دیده اند و مِتُدهای دیگر را هم اغلب بدونِ هیچ شناختی قبول نداشته و مردود اعلام می کنند.

اختلاف نظرِ شدید و گاه بسیار متعصبانه بین مدرسین موسیقی در انتخابِ مِتُدِ تدریسِ تکنیک های هارمونی و کنتر پوان و غیره که گاه به درگیری های شدید لفظی و کدورت و حتی ناسزا منجر می شوند نیز ناشی از این است که هر موسیقی دانی هر آنچه را که خود با متدی خاص در کشوری بیگانه آموزش دیده است بهترین راه و روش آموزش موسیقی در دنیا می پندارد و اغلب از مِتُدهای دیگر هم غافل بوده و هیچ اطلاع درستی ندارد. و حتی حاضر به مطالعه مِتُد های دیگر هم نیست!

هر مدرسِ موسیقی هم تفکرِ خود را در مورد متدِ مورد نظر به شاگردانش انتقال داده و به آنها هم دیکته می کند که نحوه تدریس و روش آموزشی ای که خودش تحصیل کرده و تدریس می کند، بهترین راه و روش و متد آموزش موسیقی در دنیا است!

شاگردانِ آنها هم به تبعیت از معلمشان همین تفکر را به شاگردان خود انتقال داده و تحمیل می کنند. این موضوع در تدریسِ سازهای گوناگون ارکستر سمفونیک هم در میانِ معلمان سازها عمومآ دیده می شود. هر کس اعتقاد دارد شیوه و متد مورد نظرِ خودش بهترین است. و به همین دلیل هنرجویان و دانشجویان رشته موسیقی در طول تحصیل که اساتیدِ گوناگونی دارند به خاطرِ این اختلاف سلیقه ها ناچارند دروسی همچون هارمونی و فرم موسیقی و غیره را در ترم های بالاتر بارها از ابتدا شروع کرده و در جا بزنند! زیرا با پایان یافتن هر ترم و آمدن مدرس جدید در ترم بعدی همه چیز باید از ابتدا آغاز گردد نه در ادامه و تکمیل درس های قبلی!

46 دیدگاه

 • ارسال شده در آذر ۳, ۱۳۹۶ در ۷:۱۴ ق.ظ

  درود بر استاد عزیز و ارجمد واقعا همین طور است که فرمودید .امید است با رویکردی نو به موسیقی ایران زمین از کهن تا کنون نگریسته شود و اهل

 • دارا
  ارسال شده در آذر ۴, ۱۳۹۶ در ۱:۳۶ ب.ظ

  جناب آهنگ کتابهای استاد مشایخی خیلی مفیدند .آیا خوانده اید عزیز ؟آهنگسازی به شیوه کلاسیک (این کتاب موجز تمام اصول لازم هارمونی را در خود قرار داده و دانشجو را بی نیاز از کتب قطور اما بی خاصیت میکند)
  .همچنین دو جلد کتاب حیاتی برای همه .به نام فرهنگ آهنگسازی ج۱ و ۲.
  این کتب همه مسائل را یاد داده.نیازی به مثال بیشتر دارید ؟

 • اسماعیل
  ارسال شده در آذر ۵, ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۱ ق.ظ

  بدترین کتاب هایی که می شد در خصوص آموزش فنون کُمپوزیسیون نام برد آقای دارا در این کامنت گذاشته شده بالا نام بردند و نمی دونم منظورشون از مثال چیه؟ مثال بهتری پیدا نکردی دارا؟ در ضمن این ادعای شما چه ارتباطی به موضوع این صفحه دارد؟ کتاب های بسیار ارزشمندی در خصوص آموزش فنون کُمپوزیسیون در ایران ترجمه شده است. دارا شما برو کتاب های ترجمه شده توسط اساتیدی همچون محسن الهامیان و هوشنگ کامکار و استاد زنده یاد مصطفی کمال پورتراب و سیاوش بیضایی و مسعود ابراهیمی را ببین و بخوان! شاید به مثال های بیشتری نیاز داشته باشی آقای دارا! ولی نیازی به ارائه مثال بیشتری نیست!

 • مصطفی (کارشناس ارشد آهنگسازی)
  ارسال شده در آذر ۵, ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۶ ق.ظ

  هیچ کدام از اساتید موسیقی ایران را ندیدم که کتاب های نوشته شده علیرضا مشایخی را درس بدهند و قبول داشته باشند. کتاب های ایشان در مراکز آکادمیک اصلا اعتباری ندارند و روی دست ناشر مانده و باد کرده. خیلی بد نوشته شده اند و علیرضا مشایخی نه در تدریس موسیقی و نه در آهنگسازی حرفی برای گفتن نداشته و ندارد و کتاب هایش هم معتبر نیست.

 • احمد کاظمی
  ارسال شده در آذر ۵, ۱۳۹۶ در ۱۲:۱۰ ق.ظ

  بدترین کتاب هارمونی که من توی عمرم دیدم همین کتاب هارمونی نوشته علیرضا مشایخی که به اسم آهنگسازی به شیوه کلاسیک چاپ شده است می دانم. آقای دارا شما که ادعا داری کتاب های ایشان حیاتی است باید بتوانی بطور مدلل و با استناد به دلایل تخصصی این را ثابت کنی. که دلیل تخصصی و مستدل هم برای حرفت نداری. همین جوری روی هوا می پرونی یه چیزی. مشایخی را چه به نوشتن کتاب موسیقی آخه! بره همون کارای بی ارزشش را بسازه و اجرا کنه و دلش را خوش کنه که آهنگساز است.

 • saman
  ارسال شده در آذر ۵, ۱۳۹۶ در ۱۲:۲۷ ق.ظ

  دارا خان! مثال بهتری پیدا نکردی؟ کتاب مشایخی چه چیز حیاتی ای دارد که شما دم می زنی؟ اگه حیاتی بودند باید حداقل توسط دانشگاه ها سرفصل درسی قرار داده می شدند. کتاب های مشایخی فقط وقت تلف کن است خواندنش. شما برو کتاب تیوری کمپوزیسیون معاصر را که شانزده پروفسور و استاد درجه یک دنیا نوشته اند و جناب استاد مسعود ابراهیمی ترجمه اش کرده اند مطالعه کن تا یه کم گوشی دستت بیاد. البته اگه سواد موسیقی ات به اندازه ای باشه که بتونی اون را خوانده و بفهمی. برات سخت متاسفم داداشم.

 • S
  ارسال شده در آذر ۵, ۱۳۹۶ در ۱۲:۳۱ ق.ظ

  دارا خانوم شما در همین سایت برو نقد سمفونی ایرانی علیرضا مشایخی را بخوان حتما!

 • سعید سلطانی
  ارسال شده در آذر ۵, ۱۳۹۶ در ۱۲:۵۱ ق.ظ

  آقای دارا شما در چه جایگاهی هستی که با یه استاد اینجوری صحبت می کنی؟! احتمالا انتظار داری استاد هم بیاد و به تو توضیح بده! کتاب های مشایخی هم همه شون کپی دست چندم از کتاب های خارجی است. آهنگسازی اش هم کاملا کپی کاری از موسیقی های قرن ۲۰ اروپا ولی در حد ضعیفه. ایشان اصلا موزیسین قابلی نیست و اعتبار چندانی هم نداره. فقط همش حرف می زنه و با حرف می خواد موسیقی اش را بزور بکنه توی کله مرد! موسیقی ای نتونه خودش خودش را به اثبات برسونه و لازم باشه با حرف و بهانه های الکی اونو توی مخ مردم جای داد که موسیقی نیست اصلا! هیچکس را ندیدم از موسیقی علیرضا مشایخی خوشش بیادو در ضمن در خصوص نحوه تدریس ایشان هم حتما بروید در این سایت مقاله تراژدی موسیقی مدرن را به قلم سجاد پورقناد بخوانید تا متوجه خیلی چیزها بشوید.

 • سعید سلطانی
  ارسال شده در آذر ۵, ۱۳۹۶ در ۱:۱۲ ق.ظ

  آقایان مشایخی (علیرضا و نادر) بجز صدمه و آسیب به موسیقی اصیل ایرانی هیچ چیز دیگری نداشته اند. کتابهای علیرضا مشایخی هم که واقعا فاجعه است و هیچ محبوبیتی در میان اهالی موسیقی در ایران ندارد و نخواهد داشت.

 • منظمی
  ارسال شده در آذر ۵, ۱۳۹۶ در ۱:۱۶ ق.ظ

  اتفاقا جناب استاد امیر آهنگ نقدی بر روی کتاب هارمونی مشایخی نوشته اند که البته هنوز در جایی منتشر نکرده اند و در این نقد هم با دلایل بسیار قوی و تخصصی ثابت کرده اند که این کتاب بدترین کتاب چاپ شده هارمونی در ایران است. از استاد امیر آهنگ می خواهم که این نقد را در همین سایت به اشتراک بگذارند و آقای دارا و دیگرانی که بی جهت از مشایخی طرفداری می کنند می خواهم این نقد را بخوانند. آقای دارا کاملا مشخص است که شما از هارمونی هیچ چیزی نمی دانی وگرنه از کتب هارمونی مشایخی تعریف نمی کردی!

 • مسعودی
  ارسال شده در آذر ۵, ۱۳۹۶ در ۱:۵۴ ق.ظ

  آقای دارا چه کسی حکم داده که کتاب های فرهنگ آهنگسازی نوشته مشایخی همه مسایل را یاد داده؟ شما؟ شما برای این ادعاهایت چه دلیل محکم و چه استدلال تخصصی ای داری؟ میگی کتاب های مشایخی مفید؟ مفید بودنش را ثابت کن اگه می تونی. وگرنه اگه به ادعا باشه منم ادعا می کنم کتاب هایی که پسر خاله من نوشته از همه کتاب های دنیا مفید تره. کنتُر که نمی اندازه! حرف است و ادعا. امثال شما فقط حرف می زنند و ادعا می کنند. شما که در موسیقی دارای جایگاهی نیستی. هر وقت دارای اون جایگاه شدی که بیان باهت مصاحبه بکنند اونوقت اظهار نظر کن. ولی اظهار نظر مستدل نه آبکی. نحوه استدلال را هم برو یاد بگیر و بعد ادعا کن. کتاب های مشاییخی هم بی مصرفترین کتبی است که من تا بحال در موسیقی دیدم.

 • اسلامی
  ارسال شده در آذر ۵, ۱۳۹۶ در ۲:۳۲ ق.ظ

  آقای دارا شما کی هستید که بخود اجازه می دهید با جناب استاد امیر آهنگ اینگونه صحبت کنی؟ مگه ایشان از شما مثال خواستند که میگی نیاز به مثال بیشتری دارید؟!
  نکنه انتظار جواب از جانب ایشان را هم داری؟

  استاد امیر آهنگ شخصیت حقیقی هستند و مصاحبه شان هم رسمی است. ولی شما مجازی هستی و نام و نشان هم نداری.
  ولی من جوابت رو میدم.
  کتاب های مشایخی را خواندم اونها هم یک کپی برداری از مطالب کتاب های خارجی بطور ناقص و بسیار بد نوشته شده اند. کتاب هارمونی کلاسیک مشایخی هم افتضاحه و بسیار ناقص و از نظر متد اصلا متدمند نیستند و حیف از کاغد که صرف چاپ کتاب‌های علیرضا مشایخی شده است واقعآ حیف!

 • دارا
  ارسال شده در آذر ۵, ۱۳۹۶ در ۱۲:۳۹ ب.ظ

  به جای استدلال درست جناب آهنگ یک تیپ ارتشی و نظامی را میفرستند و یک عالمه توهین و حرفهای دیگر…بابا چقدر شما ها حالت عصبی دارین.به قطعاتی با تمپوی adajio گوش دهید و تمدد اعصاب بیابید.مستدل و بدون تخریب حرف بزنید.چرا یهو حمله میکنید.﷼!!!!!!!!

 • رامین صدیق
  ارسال شده در آذر ۵, ۱۳۹۶ در ۱۲:۴۶ ب.ظ

  اینکه بدون پشتوانه فنی تعدادی زیاد به علیرضا مشایخی حمله میکنید نشان دهنده یک بغض و عناد است که به صورت نهفته از ایشان دارید.اون آقای فوق لیسانس که در جای دیگری ادعای طی کردن دوره دکتری!!در اروپا داشته خوب است با دلایل محکم فنی ثابت کند کتاب مشایخی مشکل دارد.به استناد چه کسانی میگویید بین موسیقیدانان محبوب نیست‌.
  اینجا این همه تعصب چرا دارین؟!

 • محمد
  ارسال شده در آذر ۵, ۱۳۹۶ در ۲:۰۷ ب.ظ

  جناب دارا شما واقعا دایره معلومات خود را در هنر و خصوصا هنر موسیقی سنجیده ای که اینچنین نظر ناسنجیده می دی؟؟؟!!!! شما خودت با کتابای مشایخی به کجا رسیدی؟ خودش به کجا رسیده؟ موسیقی اش که افتضاحه و بی هویت! کتاباشم از موسیقی اش هزار درجه بدتر!

 • سهرابی
  ارسال شده در آذر ۵, ۱۳۹۶ در ۲:۵۰ ب.ظ

  آقای دارا می گی کتاب های علیرضا مشایخی مفیدند و حیاتی؟ خوب بود دلایل تخصصی ای را هم در همین رابطه ذکر میکردی. البته اگر که اصلاً تخصص داشته باشی و نحوه استدلال را بلد باشی که من گمان نکنم شما در این حد باشی. کتاب هایی که نام بردید همه شون رو دیده و تورق کردم. خیلی بد نوشته شده اند. خیییییییییلی

 • شراره
  ارسال شده در آذر ۵, ۱۳۹۶ در ۴:۲۶ ب.ظ

  دارا خان از علیرضا مشایخی بهتر پیدا نکردی توی این مملکت؟ کتاباش از چه نظر برای شما حیاتی است؟ میشه بگی ما هم بدونیم؟ شما خودت با کتابای او به کجا رسیدی؟ کتاباش منشا پدید آوردن چه اثری توسط شما بوده؟

 • سلیم
  ارسال شده در آذر ۵, ۱۳۹۶ در ۵:۲۶ ب.ظ

  مزخرف‌ترین کتاب و بی فایده ترین کتاب و بدترین کتاب هارمونی در دنیا همین کتاب هارمونی کلاسیک نوشته شده توسط علیرضا مشایخی است که دارا اسم برده است
  کتاب بسیار بی خاصیت که فقط شخصی مانند مشایخی می توانه بنویسه
  صد هزار رحمت به روح استاد زنده یاد روح الله خالقی که در حدود هشتاد سال پیش کتاب در هارمونی نوشتند که شخصی مانند علیرضا مشایخی باید بیاد در جلوی این کتاب تعظیم کنه و سر فرود آورده و زانو بزنه

 • محمد رضا
  ارسال شده در آذر ۵, ۱۳۹۶ در ۱۰:۲۱ ب.ظ

  آقای دارا جناب آقای امیر آهنگ مصاحبه شان را کرده اند و حرفهایشان هم مستدل است و مصاحبه او هم رسمی است.
  شما باید برای حرفها و ادعاهایت دلیل داشته باشی. ادعا کردی کتاب های مشایخی مفیدند. ولی هیچ استدلال تخصصی نداشته و نداری. ادعای این را داری که کتاب های فرهنگ آهنگسازی او حیاتی اند. برای این ادعا هم هیچ دلیل تخصصی و مستند نداری.
  خب انتظار داری همه برات کف بزنند و بهت مدال بدند؟
  من با بقیه کاری ندارم و ارتش کسی هم نیستم.
  ولی جناب آقای دارا ادعاهای شما هیچ کدام مستدل نبود و مدلل هم نبود.
  فقط ادعا بود! هر کس دیگری هم می تواند ادعای صرف کند و البته این ارزشی ندارد و چیزی را ثابت نمی کند.

 • محمد رضا
  ارسال شده در آذر ۵, ۱۳۹۶ در ۱۰:۲۵ ب.ظ

  آقای رامین صدیق مگه تعاریف جناب دارا از علیرضا مشایخی و کتاب های او پشتوانه فنی داشت که شما انتظار جواب دادن به ادعاهای او با پشتوانه فنی را داری؟
  خودت هم در کامنتت نه پشتوانه فنی داره نه پشتوانه علمی و فرهنگی و اجتماعی و نه پشتوانه هنری!

 • احسان محمدی فر
  ارسال شده در آذر ۵, ۱۳۹۶ در ۱۰:۲۹ ب.ظ

  جناب آقای دارا مگر آقای امیر آهنگ در مصاحبه خود راجع به علیرضا مشایخی و کتاب ها یا آثار او نظر داده اند که شما از ایشان راجع به مشایخی نظر می خواهید؟
  مصاحبه ایشان موضوعش چیز دیگری است
  دوباره مصاحبه را از قسمت اول تا این قسمت یعنی قسمت هفتم بخوانید. ان شاء الله که متوجه موضوع مصاحبه خواهید شد

 • غلامرضا
  ارسال شده در آذر ۵, ۱۳۹۶ در ۱۰:۳۶ ب.ظ

  آقای دارا شما که دیگران را دعوت می کنی که مستدل حرف بزنند، مگر حرف خودتان مستدل بود؟
  از شما سوال داشتم که شما بر پایه کدام استدلال علمی و هنری می گویید کتاب های جناب آقای علیرضا مشایخی مفیدند و حیاتی؟!

 • مصطفی
  ارسال شده در آذر ۵, ۱۳۹۶ در ۱۱:۳۷ ب.ظ

  آقای رامین صدیق مگر شما و رفیقت دارا برای اثبات مفید بودن کتاب های نوشته شده علیرضا مشایخی دلایل فنی ذکر کرده اید؟ که من باید بیام به شما دو نفر بصورت فنی جواب بدم؟!
  من مطابق با زبان خودتان و در خور فهم خودتون اینجا کامنت گذاشته و نظر دادم. مطمئن باشید که اگر طرف صحبتم اهل فن باشه و فنی بنویسه اونوقت منم فنی جواب میدم.
  {…}

 • محمد حسن
  ارسال شده در آذر ۶, ۱۳۹۶ در ۸:۳۹ ق.ظ

  آقای دارا شما مگه استدلال درست را هم می شناسی؟ نه اینکه خودت برای تعاریف و تمجید از مشایخی استلال درستی داشتی! حالا انتظار استدلال درست را از بقیه داری. در ضمن کدام تیپ نظامی و ارتشی؟ اینکه دیگران جوابت را مانند خودت بهت دادند را و بقیه با نظرت مخالفت کردند را برخورد نظامی می دانی؟ اونم در اینجا؟! در اینجا چه برخورد فیزیکی و نظامی ای می تواند وجود داشته باشد؟ در فضای مجازی که هیچکس کسی را حتی نمی بیند چه برسه به برخورد نظامی!!! هر کس موسیقی و کتاب های جناب مشایخی را مانند شما نپسندد اسمش برخورد نظامی است؟ در ضمن چه دلیلی داری بر اینکه این افرادی که جوابت را دادند جناب امیر آهنگ فرستاده؟ خب اگه اینطوره پس خودت و رامین صدیق را هم مشایخی فرستاده! شما که دیگران را غیر مستدل می دانی و خودت را مستدل ……. چرا ادعاهایت را بصورت مستدل ارسال نکردی؟! حالتون خوبه اصلا؟؟ در ضمن چه توهینی و چه تخریبی؟ حرفی زدی و ادعایی کردی و جواب شنیدی. اونم از طرف تعدادی که با نظرت موافق نیستند. این که ناراحتی نداره برادره من!!! در ضمن از کامنت اول خودت معلومه که شما خودت عصبی هستی. اینکه با لحن زننده ای به مصاحبه شوند می گی نیاز به مثال بیشتری هست ؟ این جمله شما زشت بود. چون بدون هیچ دلیل تخصصی ای شروع به تعریف و مدح کتاب های جناب مشایخی کردی و اونوقت بدون اثبات مفید بودن این کتابا با گستاخی تمام استاد امیر آهنگ را مورد خطاب قرار می دهی! این شما هستی که علاوه بر گوش دادن به قطعات آداجیو باید به دکتر اعصاب و روان هم مراجعه کنی. گوش دادن زیاد به موسیقی علیرضا مشایخی حالت را بد کرده برادر!

 • مصطفی (کارشناس ارشد آهنگسازی)
  ارسال شده در آذر ۶, ۱۳۹۶ در ۱۱:۲۲ ق.ظ

  آقای رامین صدیق نکنه از من لنتظار داری در کامنت صفحه به صفحه کتاب های علیرضا مشایخی را از نظر فنی برات تحلیل کنم و دلایل مردود بودنشون هم بگم! مگر شما و دوستت دارا چه دلیل تخصصی و فنی در مورد قابلِ قبول بودن کتاب های مشایخی آوردید که حالا از من دلایل فنی در رد آنها می خواهید؟؟؟ در مردود بودن کتاب های علیرضا مشایخی همین بس که کتاب های ایشان هیچ جایگاهی در مراکز آکادمیک ایران ندارند! هیچ استادی هم از روی اونا درس نمی ده. حتی خودش هم از رویشان درس نمی ده! می گه بروید خودتون بخوانید!

 • رامین صدیق
  ارسال شده در آذر ۶, ۱۳۹۶ در ۱:۲۱ ب.ظ

  جناب مصطفی شما که ارشناس ارشد هستی این لحن رو داری و بی منطقی.گفتم یک نقد فنی بیاور ‌بنده شاگرد ایشان بودم و اصلا هم نمیگفتند بروید خودتان بخوانید.این حرفها را از کجا می آورید.

 • معلم قدیمی
  ارسال شده در آذر ۶, ۱۳۹۶ در ۱:۲۹ ب.ظ

  آقای کارشناس ارشد دیرزمانی قبل از احتمالا تولد حضرت عالی مشایخی مدرس هارمونی و دروس مربوطه در دانشگاه هنرهای زیبا بودند و بنده هم از کلاس ایشان استفاده لازم را در دانشکده دیدم.اینکه موسیقی او را دوست نداریم یا داریم یک نکتست اینکه به ایشان مرتب با عامیانه ترین شکل و به شکل لمپنی برخورد میکنید نکته دیگر.جناب مصطفی من کریم گوگردچی یک معلم قدیمی و ساده هستم .شما چه کسی هستید؟نمونه کار؟نام اصلی شما چیست؟چرا با نام آدمها بازی میکنید؟چرا اسیر نوچه پروری و..میشوید.نقد سازنده و آموزنده توام با ادب داشته باشید تا پسوند فوق لیسانس به نامتان بیاید

 • مصطفی
  ارسال شده در آذر ۶, ۱۳۹۶ در ۱۰:۵۱ ب.ظ

  آقای معلم قدیمی من اینطور شنیده ام که شما سالها پیش که جلای وطن کردید و به آمریکا مهاجرت کردید کلا موسیقی را به کناری نهاده و سالهاست به شغل شریف سمساری و خرید و فروش انواع لوازم منزل اشتغال دارید. از شما سوال داشتم که این خبر صحت دارد؟ یا نه!

 • مصطفی (کارشناس ارشد آهنگسازی)
  ارسال شده در آذر ۷, ۱۳۹۶ در ۲:۲۹ ق.ظ

  آقای رامین صدقی شما هنوز جواب سوال من را ندادی! مشایخی در کلاسش بهت یاد نداده که قبل از پاسخ دادن به سوال نباید سوال طرح کنی؟ و یاد نداده که جوابِ سوال را با سوال نمی دهند؟ من از شما و دارا پرسیدم که شما که کتاب های این علیرضا خان مشایخی را قبول دارید، چه دلیل تخصصی ای بر موجه بودن کتاب های ایشاندارید؟ در ضمن بسیاری دیگر هم که کامنتشون موجود است این سوال را از شما کردند که جواب ندادید و این خودش بی ادبی است! موضوع دیگر اینکه مگر موضوع صحبت و مصاحبه جناب امیر آهنگ در این صفحه که علیرضا مشایخی نیست. شما ها چرا جو را آلوده می کنید و نام مشایخی را در اینجا می برید؟ قصدتان چیست؟ تعداد زیادی از موزیسین های نفر ایرانی در خصوص علوم موسیقی غربی کتاب نوشته و چاپ کرده اند. جناب امیر آهنگ هم گفته که اغلبشان رونویسی از کتب خارجی است. ولی اصلا نامی از مشایخی نبرده و او را متهم نکرده! حال سوال اینجاست که چرا در میان این همه نویسنده هیچ کسی مطلب گفته شده جناب آهنگ را به خودش نگرفته و اعتراضی نکرده به این گفته و فقط شاگردان علیرضا خان مشایخی این سخن و این مصاحبه بهشون بر خورده؟؟!!! مگر شما شاگردانش کتاب های مشایخی را کپی می دانید؟ اگر کپی نمی دانستید لزومی به دفاع از او (اونم بطور غیر تخصصی) نبودش!! پس ریگی به کفش خودتان و استادتان هست که این مطلب را خطاب به مشایخی تلقی کرده اید! جز این است؟

 • منظمی
  ارسال شده در آذر ۷, ۱۳۹۶ در ۲:۵۸ ب.ظ

  آقایان رامین صدیق و معلم قدیمی این چه طرز صحبت شما با مصطفی است؟
  جناب رامین صدیق به چه دلیل مصطفی را متهم به بی‌ منطقی می کنید؟ مگر شما در رابطه با کتاب های جناب آقای مشایخی منطق و دلیلی ارائه کردید؟ اصلا هیچ منطق و دلیل و نکته ای را راجع به کتاب های ایشان نگفتید! شما اگر شاگرد مشایخی هستی من هم بودم و محتوای کلاس هایشان را هم بخوبی می دانم. صادقانه می گم که کلاس های جناب آقای مشایخی اصلا کیفیت خوبی ندارند. ایشان اصلا مدرس خوبی در موسیقی نیست. اخلاق شان هم خیلی بد است. خیلی هم از خود متشکر هستند و بسیار خودشیفته و خود خواه! هم به شما و هم به جناب آقای معلم قدیمی توصیه میکنم که سلسله مقالات (تراژدی مدرنیسم در موسیقی ایران) به نویسندگی جناب آقای سجاد پور قناد را در همین سایت که مربوط به کلاس های علیرضا مشایخی است را با دقت بخوانید. به همه طرفداران این آقای علیرضا مشایخی توصیه میکنم که این سلسله مقالات را حتما بخوانند تا متوجه بسیاری از حقایق و واقعیت های گفته نشده را در مورد جناب آقای علیرضا مشایخی آگاه شوند.

 • معلم قدیمی
  ارسال شده در آذر ۸, ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۴ ق.ظ

  باعث شرم است آقای مصطفی!این همه دروغ و شایعه.خجالت خوب چیزی است.مثلا شما هنرمندید!!مسلما نیستید.هیچ نیستید.که اگر بودید لحن و منش شما اینگونه نبود.متاسفانه نمیدانم این چه جو مسموم و آغشته به تعصب است که از فرهنگ نوچه پروری و چارواداری می آید!!

 • دارا
  ارسال شده در آذر ۸, ۱۳۹۶ در ۱۲:۱۱ ق.ظ

  آقای مصطفی!! شما واقعا بی ادب هستید و {…} دارید.به یک معلم قدیمی اینگونه پاسخ میدهند؟!کاش معلمین یا معلمتان در کنار هارمونی ادب هم یادتان میداد

 • مصطفی
  ارسال شده در آذر ۸, ۱۳۹۶ در ۳:۲۴ ب.ظ

  آقایان عزیز و گرامی جناب آقای معلم قدیمی و جناب آقای دارا من هیچ بی ادبی ای به هیچکس نکردم. چرا خیلی مفت و راحت اتهام می زنید؟ من سوالی کردم و چیز بدی هم نگفتم. سالها پیش که به فروشگاه انتشارات چنگ برای خرید کتاب هارمونی نوشته سارلی با ترجمه استاد پورتراب رفته بودم خود جناب آقای علی برلیانی گفت کریم گوگردچی بعد از اینکه به آمریکا مهاجرت کرد موسیقی را رها کرده و به شغل سمساری و خرید و فروش انواع لوازم منزل اشتغال یافته است. من فقط سوال کردم که صحت یا عدم صحت این حرف روشن شود فقط همین. اینکه ناراحتی نداره. کار که عار نیست. خود من در نوجوانی بلال فروشی هم کردم و در دوران دانشجویی برای تامین مخارج در رستوران هم کار کرده ام. جناب آقای علی برلیانی هم خودشان گفته اند که اون اوایل که تازه از تبریز برای ادامه تحصیل موسیقی به تهران آمده بودند برای تامین مخارج زندگی به مدت چندین به شغل های مسافر کشی، پارو کردن برف در زمستان ها و شستن فرش در زمستان ها و مدتی هم در بازار تهران با چرخ دستی باربری می کردند. کار کردن که بد نیست دوستان عزیز و هنرمند.

 • اسلامی
  ارسال شده در آذر ۸, ۱۳۹۶ در ۳:۴۷ ب.ظ

  آقای دارا! چه عجب از این ورا! شما بهتره در درجه اول به سوالات مطرح شده دوستان جواب بدهید.
  ادعا کردید که کتاب های نوشته شده توسط علیرضا مشایخی مفید هستند و حیاتی!!!!!
  ولی هیچ دلیل تخصصی و هنری در این رابطه ارائه نکردید. دوستان در این رابطه از شما سوال کرده و پاسخ خواستند.
  عدم پاسخگویی از جانب شما خوش بدترین بی ادبی و توهین به همه مخاطبان این صفحه است!
  پاسخ بده آقا!

 • همدوره علی برلیانی
  ارسال شده در آذر ۸, ۱۳۹۶ در ۹:۵۷ ب.ظ

  حرف مصطفی درست است. من هم از همدور ه ای های آقای علی برلیانی عزیز در هنرستان موسیقی تبریز و هنرستان موسیقی تهران هستم. و بیش از ۵۰ ساله که با ایشان دوست هستم. ایشان خیلی در موسیقی زحمت کشیده. من و ایشان که از هنرجویان موفق و کوشای هنرستان موسیقی تبریز بودیم برای پیشرفت موسیقی و ادامه تحصیل به تهران مهاجرت کردیم و همراه با هم برای تامین معاش به شغل مسافر کشی، شستن فرش مردم در ایام نزدیک به عید و باربری در بازار تهران و حتی دستفروشی مبادرت کردیم تا به اینجا رسیدیم و اکنون هر دو در موسیقی کشور دارای جایگاه آبرومندانه ای هم هستیم. در مورد جناب گوگرد چی من هم از زبان علی برلیانی شنیدم که به خود من گفت: کریم گوگرد چی بعد از مهاجرت به آمریکا در سالیان دور از راه خرید و فروش لوازم منزل زندگی اش را تامین می کند. و کم تر موسیقی کار می کند و موسیقی را فقط بخاطر علاقه شخصی دنبال می کند. کریم گوگرد چی هم از بچه های هنرستان تبریز و شاگرد ممتاز بود که قبل از انقلاب بورسیه وزارت فرهنگ و هنر برای ادامه تحصیل در انگلستان شد و فوق لیسانس آهنگسازی دارد. بله کار که عار نیست. موسیقی بجای خود. کار هم بجای خود. دوستان.

 • غلامرضا حاجی محمد
  ارسال شده در آذر ۹, ۱۳۹۶ در ۷:۴۷ ق.ظ

  با سلام و درود
  مطالب بسیار ارزنده ی رو بیان مطرح فرمودید. این نگاه هرچه هست آفتی است که به جان فرهنگ این کشور افتاده. نگاه جانبدارانه در آموزش فرهنگ و هنر، روح جامعه رو نا آرام نگه می داره و انسان رو از اصل خویش دور نگه می داره.

 • مصطفی (کارشناس ارشد آهنگسازی)
  ارسال شده در آذر ۱۰, ۱۳۹۶ در ۱:۱۲ ق.ظ

  با تشکر از جناب (هم دوره علی برلیانی). بلاخره در اینجا یکی پیدا شد و حرف حق زد. بله کار عار نیست. ولی نمی دونم این معلم قدیمی چرا سعی در پنهان کاری دارد و شغلش را در خارج از کشور گردن نمی گیرد؟ خود آقای برلیانی در مورد شغل معلم قدیمی که دوست قدیمی اش هم هست به من گفت که کریم گوگرد چی موسیقی را بوسیده و بعنوان شغل کنار گذاشته و شده یک سمسار حرفه ای. حالا نمی دانم این سمسار حرفه ای چرا در این سایت تخصصی موسیقی پیداش شده است؟ و گیر سه پیچ هم داده به من! برلیانی در مورد خودش هم بارها و در همه جا گفته که علاوه بر قالیشویی و راننده تاگسی و پارو کردن برف و دستفروشی ایشان سالها مستخدم هم بوده است و در منازل اشخاص بالی شهر و مرفه مستخدمی کرده و پول زندگی اش را از این راه در میاورده است. و چون در مستخدمی خبره شده بعدها به جهت مستخدمی و بعنوان خادم استاد مرتضی حنانه ، به ایشان سالها خدمت کرده است که این کارشان قابل تحسین و تقدیر و ستایش فراوان است و من هم به او غبطه می خورم. خود جناب امیر آهنگ هم یه من گفت در طی سالهایی که شاگرد استاد حنانه بوده است خودش شاهد مستخدمیِ برلیانی بوده است. مسلما اگه برلیانی سابقه و تجربه مستخدمی در منازل ثروتمندان را از قبل نداشت نمی توانست خادم خوبی برای مرتضی حنانه باشد. حال نمی دانم جناب گوگرد چی چرا شغلِ سمساری خود را در اینجا کتمان می کند؟!!! در ضمن جنابان دارا و صدیق همه منتظر جواب به سوالات شان از شما دو نفر هستند. بطور تخصصی و فنی و مدلل بگویید کتاب های علیرضا مشایخی چه حُسن و مزایایی دارد؟؟؟ شاید ما هم نظرمان عوض شده و ترغیب شویم از این به بعد از روی اونا درس بدیم. کی فردا را دیده؟؟

 • علی برلیانی
  ارسال شده در آذر ۱۱, ۱۳۹۶ در ۹:۴۴ ب.ظ

  سلام دوستان
  بله درسته. من هم قبول دارم که کار کردن عار نیست. من شاگرد کوچک تمام کارگران زحمتکش هستم و افتخار می کنم که در دوران جوانی برای تأمین هزینه‌های زندگی کارگری کرده ام و هیچ اشکالی هم نمی بینم. من سالها پیش که برای ادامه تحصیل موسیقی از تبریز به تهران آمدم علاوه بر دستفروشی، باربری با چرخ در بازار بزرگ تهران، شستشوی فرش و قالی، نظافت و خدمات منزل، نت نویس هم بوده و هستم. دوست و همشهری عزیزم جناب استاد کریم گوگرد چی هم خودشان به من گفتند که سمسار شده اند و حتی به شوخی گفتند که نام خانوادگی شون رو می خواهند از گوگرد چی به سمسار زاده تغییر دهند! 😂 خود من هنوز هم کارگری می کنم و یک باغ در نزدیکی احمد آباد مستوفی (اسلامشهر) دارم که خودم در آن بیل می زنم و درخت ها را آب می دهم. موسیقی ام را هم کار می کنم و شروع کردم و دارم کتاب هارمونی نوشته دوبفسکی ترجمه مسعود ابراهیمی را مطالعه میکنم. کتاب خیلی عالی و خوبی است و واقعاً که در حال حاضر بهترین کتاب هارمونی تونال در ایران است این کتاب. ای کاش جناب آقای مسعود ابراهیمی این کتاب را به انتشارات چنگ داده بود و من چاپ می کردمش. در مورد کتاب هایی هم که جناب آقای علیرضا مشایخی نوشته اند باید بگم که کتاب های نوشته شده ایشان در موسیقی، به قیمت مفت هم گران است.
  خود من اولین کسی هستم که کتاب سُلفژ نوشته شده توسط علیرضا مشایخی و قطعات پیانو او را با انتشارات چنگ چاپ نمودم ولی چون کتاب های بسیار بی خاصیت و بی ارزشی بودند از چاپ مجدد آنها خودداری کردم. علیرضا مشایخی اصلآ موسیقی بلد نیست. کتاب نوشتنش اصلا پیشکش!!!!!

 • علی برلیانی
  ارسال شده در آذر ۱۲, ۱۳۹۶ در ۱۰:۵۷ ق.ظ

  در زیر مطالب گوناگونی در این سایت نام خود را دیده ام ولی من اصلا پیامی نگذاشته ام تا امروز.در حال حاضر هم با کمک دوستی پی به این مطالب بردم.هم پیامهای قبلی در ذیل همه مطالب و هم پیامهایی که در آینده می آید مربوط به اینجانب علی برلیانی نیست.

 • ارسال شده در آذر ۱۲, ۱۳۹۶ در ۱:۰۲ ب.ظ

  آقای برلیانی ما امکان شناسایی اینکه کدام کامنت به شما تعلق دارد را به این صورت نداریم.
  لطفا هر کسی که ادعای داشتن هویت واقعی دارد، در تلگرام به این آی دی @sadjadp با تلفن شخصی مسیج بزند و ادعای خود را مطرح کند. موارد تخلف به سرعت از روی سایت پاک خواهد شد.

 • یاشا برلیانی
  ارسال شده در آذر ۱۲, ۱۳۹۶ در ۴:۰۵ ب.ظ

  سایت محترم و وزین گفتگوی هارمونیک:
  هیچ کدام از کامنتها به جز کامنت اخیر به قصد تکذیب از علی برلیانی نیست.نه کامتهای این مقاله و نه کامنتهای سایر مقالات.با تشکر از مطالب آموزنده سایت شما

 • یاشا برلیانی
  ارسال شده در آذر ۱۲, ۱۳۹۶ در ۹:۳۲ ب.ظ

  دوستان مطابق صحبت تلفنی با جناب گوگردچی ایشان فرمودند اصلا از وجود سایت و مقاله و.. بی اطلاعند.متاسفم برای اشخاصی که با هوی دیگران مطلب مینویسند

 • ثمین بخشایش
  ارسال شده در آذر ۱۴, ۱۳۹۶ در ۱۰:۱۷ ق.ظ

  واقعا زشت نیست به نام دیگران کامنت میگذارید؟؟من شاگرد آقای برلیانی بودم .چه دوست ایشان چه دشمن یا هرچی ..اگر دو تا گفتگو با ایشان داشته باشید متوجه میشوید اون کامنت طولانی که با جمله :سلام دوستان/کار که عار نیست…شروع شده اصلا لحن و ادبیات ایشان نیست.
  من نمیدونم هدف از این دروغ پردازیها چیست
  .مدافع علی برلیانی هم نیستم.ولی به نام دبگران کامنت گذاشتند در شان این صفحه و افراد فرهنگی نیست

 • غلامرضا
  ارسال شده در آذر ۱۴, ۱۳۹۶ در ۹:۰۷ ب.ظ

  آقای یاشا برلیانی!
  مگه شما وکیل و وصی جناب آقای کریم گوگرد چی هستی؟ که از طرف او بیانیه میدی!
  احتمالاً خودت هم چند روز بعد کامنت گذاشته شده خودت را در همین جا انکار و کتمان خواهی کرد!
  همانطوری که پدرت داره سوتی های خودش را در کامنت هاش انکار می کنه و فکر می کنید که این چیزی را به نفع شما ها عوض خواهد کرد؟!

 • احمد کاظمی
  ارسال شده در آذر ۱۵, ۱۳۹۶ در ۶:۴۴ ب.ظ

  آقای یاشا خانِ برلیانی! پدرتان علی برلیانی در تمام طول عمر خود همواره در حاشا و انکار بسر برده و می برند! ایشان چندی پیش مصاحبه ای با ایلنا کردند و در آن مصاحبه ادعاهایی کردند ولی بعد از انتشار نامه سر گشاده جناب امیر علی حنانه و {…} پدرتان علی برلیانی بر روی آب، پدرتان که متوجه شدند مرتکب حرکتی ناپسند و گفتنِ حرفهای زننده و زشتی خطاب به اهالی موسیقی شده اند، دادند اون مصاحبه را پاک کردند. لینک اون مصاحبه موجود است و حرفهای ایشان هم در سایت ایلنا قبلا کپی شده و از آن عکس هم گرفته شده است! همچنین در ذیلِ نامه سرگشاده جناب علی حنانه در همین سایت هم ابتدا با نام های جعلی ای همچون جاوید واردی، امیر تیموری و سپس با نام خودشان {…}، ولی حالا شما اومدید و می گید این پیام ها از طرف او نبوده است! احتمالا مصاحبه ایشان با ایلنا را هم می زنید زیرش! و مصاحبه ای هم که با نشریه گزارش موسیقی در سال ۱۳۸۸ انجام داده و چاپ هم شده است و فایل صوتی اش هم با صدای او موجود است شما و خود پدرتان می خواهید اون را هم انکار کنید! چرا قبل از هر حرفی و ارسال هر پیامی قبلش کمی فکر نمی کنید؟ تا مجبور به انکارش نشوید. شما و پدرت و دوستانتان اول پیام ارسال کرده و سپس فکر می کنید! پیام های علی برلیانی در این سایت و چیزهایی که نوشته نکاتی درش هستند که براحتی ثابت میشه که اونها را خودش فرستاده. هیچکس بیکار نیست که بخواد خودش را علی برلیانی معرفی کرده و از او دفاع کند. پیام ها متعلق به پدرتان است. در ضمن در مورد کریم گوگردچی شما چکاره هستی که پیام های اون را هم داری انکار می کنی؟ شما برو به فکر عملکرد خودت و پدرت باش! به بابات هم بگو در این سالها همه بخوبی او را شناخته اند و ایشان متاسفانه شخص موجهی در جامعه موسیقی ایران نبوده و نیست!

 • یاشا برلیانی
  ارسال شده در آذر ۱۵, ۱۳۹۶ در ۷:۳۷ ب.ظ

  جناب غلامرضا من وکیل و وصی نیستم.عرض کردم آقای برلیانی هیچ کامنتی نگذاشتند و با جناب گوگردچی صحبت شد ایشان هم بی اطلاع بودند.باز تاکید میکنم آقای برلیانی هیچ کامنتی نگذاشتند.قرار نیست به نفع یا ضرر کسی چیزی تغییر کند..واژه سوتی !هم در شان آن عزیزی است که به اشکال گوناگون تلگرامی و واتس آپی و.. فحاشی میکنه و با اکانت ها و نامهای گوناگون مشغول اذیت است.
  ضمنا بنده بیانیه ندادم.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نظر من، نظر شما، نظر او

خیلی پیش می‌آید که در واکنش به یک نقد بشنویم؛ «این نظر نویسنده است». آیا تا به‌حال دقیقاً فکر کرده‌ایم که چنین جمله‌ای یعنی چه؟ کسی که این جمله را می‌گوید درواقع دارد اعتبار حکم‌های درون نقد را زیر سؤال می‌برد. می‌گوید آنها از جنس «نظر شخصی» هستند. اولین مفهومی که از نظر شخصی به ذهنمان می‌آید چیزی است مثل این جمله «قورمه‌سبزی خیلی خوب است». این «نظر» گوینده است درباره‌ی یک غذا. آنجا «شخصی» بودنش معلوم می‌شود که یک نفر دیگر پیدا می‌شود و درست برعکسش را می‌گوید و ما هم راهی پیدا نمی‌کنیم که بگوییم کدام درست گفته. فقط می‌توانیم بگوییم با اولی موافقیم یا با دومی. یعنی وابسته به «شخص» گوینده یا شنونده است.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (III)

محمدالله مستوفی گوید: در زمان بهرام کار مطربان بالا گرفت چنانکه مطربی روزی بصد درم قانع نمیشد بهرام گوراز هندوستان دوازده هزار لولی آورد که نوادگان ایشان هنوز در ایران مطربی می کنند.

از روزهای گذشته…

سرگذشت موسیقی کلاسیک در شوروی کمونیستی (I)

سرگذشت موسیقی کلاسیک در شوروی کمونیستی (I)

روزهای سختی بود؛ سرد و سیاه. سایه مرگ بر سراسر اتحاد جماهیر شوروی گسترده بود. ترس از اعدام، تبعید و اسارت هیچکس را لحظه ای رها نمی کرد، به خصوص هنرمندان و دیگر افرادی را که اهل تفکر بودند. کسی جرات مخالفت با استالین را نداشت. مردم کاملا مسخ شده بودند. همه آنها انگار دو شخصیت داشتند: اول آنچه رژیم از آنها می خواست و دیگری موجودیت واقعی خودشان.
منبری: نگاه شجریان به آواز چند وجهی بود

منبری: نگاه شجریان به آواز چند وجهی بود

جمال الدین منبری در سال ۱۳۳۹ در تهران بدنیا آمد و فراگیری موسیقی را از سال ۱۳۵۵ آغاز کرد. هرچند با آوازخوانی اش شهرت یافت اما آموخته های فراوان او در نوازندگی سازهای مختلف و در آهنگسازی و بهره گیری از دانش نامدارترین اساتید موسیقی ایران،‌ از او موسیقیدانی چندوجهی ساخته است. با این حال در سالهای گذشته، از فعالیتهای اجرایی او نسبت به گذشته کاسته شده و بیشتر به امر آموزش پرداخته است. همچنین به عنوان کارشناس ارشد موسیقی و عضو شورای آموزش و پژوهش در مرکز موسیقی صدا و سیما فعالیت دارد.
از گیتار تا زندگی

از گیتار تا زندگی

سالهای ۱۹۹۶ و ۹۷ شاید به یاد ماندنی ترین سالهای زندگی کاری فابیو زانون (Fabio Zanon) باشد؛ وقتی به فاصله چند هفته در دو مسابقه گیتار کلاسیک معتبر دنیا جایزه اول را می برد و در ادامه ۵۶ کنسرت در آمریکا و کانادا برگزار می کند و بالاخره ۲ آلبوم تکنوازی خود را پس از پایان همین تور بزرگ به بازار می فرستد.

در نظر اکثر مردم، یک نوازنده حرفه ای کسی است که بیشتر ساعات شبانه روز را با تمرین ساز می گذراند و چندان فرصتی برای پرداختن به دیگر هنرها و امور زندگی ندارد؛ اما زانون مثال جالبی برای رد این فرض است. او یک کتابخوان حرفه ای و البته مجموعه دار کتب هنری و فیلم است. درباره موسیقی می گوید: “موسیقی تنها بخش کوچکی از آن چیزی است که زندگی نام دارد.” زانون از علاقه اش به فلسفه می گوید و اینکه تمام آثار سارتر و دانته را چندبار خوانده!
موسیقی و رادیو ایران

موسیقی و رادیو ایران

در تاریخ ۰۴/۰۲/۱۳۱۹ رادیوی ایران گشایش یافت. قبل از آن در تاریخ ۱۳۱۶ شمسی تصمیم احداث آن گرفته شده بود و ساختمان آن در دست احداث بود. در اواخر سال ۱۳۱۸ دستگاهها از طرف شرکت تلفونکن آلمان تحویل شد و پس از نصب در سال ۱۳۱۹ به بهره برداری رسید.
«رو به آن وسعت بی‌واژه» برای نی و ارکستر

«رو به آن وسعت بی‌واژه» برای نی و ارکستر

ارکستر مجلسی لوس‌آنجلس در روزهای سوم و چهارم نوامبر ۲۰۰۷ اثری از رضا والی را خواهد نواخت. این قطعه «رو به آن وسعت بی‌واژه» نام دارد که با الهام از سروده‌های سهراب سپهری آفریده شده است.
موسیقی‌ فیلم در خدمت سینما یا نظام ستاره‌سازی؟ (I)

موسیقی‌ فیلم در خدمت سینما یا نظام ستاره‌سازی؟ (I)

به باور اغلب کارشناسان، موسیقی مردم‌پسند (از نوع پاپ) بعد از انقلاب سیر نزولی را طی کرده است. اما، صنعت سینما و عناصر وابسته به فیلم (نظیر موسیقی فیلم) روندی صعودی داشته است. بصورتی که مسیر رو به رشد سینما در این چند دهه و کسب جوایز متعدد بین‌المللی در عوامل منسوب به سینما می‌تواند گواه این ادعا باشد. این نوشته به عنوان جستاری پیرامون موسیقی‌فیلم در سینمای بعد از انقلاب کارکرد این گونۀ هنری را تحلیل کرده و از پی آن پدیدۀ تیتراژخوانی ستاره‌های موسیقی در سینما را مورد واکاوی قرار خواهد داد.
کلد پلی پایه گذار سبک جدیدی از موسیقی راک (I)

کلد پلی پایه گذار سبک جدیدی از موسیقی راک (I)

گروه انگلیسی کلد پلی (Cold Play) از محبوب ترین گروههای سبک آلترناتیو راک (alternative rock) است که تا کنون بیش از ۵۰ میلیون نسخه از آلبومهایشان به فروش رفته است. کلد پلی جوایز زیادی دریافت کرده و به سرعت نور به مراتب بالا و شهرت جهانی رسیده است. طرفداران کلدپلی نه تنها دوستداران موسیقی راک بلکه بسیاری از دوستداران موسیقی پاپ و سبک های دیگر هستند که همه و همه جذب موسیقی عمیق با ملودی ساده و دلچسب این پسران نابغه شده اند.
لیپت: استاد نباید مقلد تربیت کند!

لیپت: استاد نباید مقلد تربیت کند!

یک معلم باید برای حل هر کدام از این اشکالات در هنرجویش، راهکارهایی داشته باشد. فکوس کردن صدا، تشدید کردن، ساپورت عضلات و… باید برای هنرجو تشریح شود و همه با دقت کار شود.
فیه ما فیه

فیه ما فیه

ارکستر سمفونیک تهران قرار است به مدت ۹شب در تالار وحدت به اجرای برنامه بپردازد. نگارنده ۶ آذر موفق به دیدن اجرای این کنسرت شدم. کنسرت ۶ آذر ارکستر سمفونیک همزمان از رادیو پخش شد و از طرف رادیو در بین برنامه هم با عوامل برنامه گفتگویی صورت گرفت.
داستی اسپرینگفیلد (I)

داستی اسپرینگفیلد (I)

داستی اسپرینگفیلد (Dusty Springfield) بزرگترین بانوی خواننده پاپ بریتانیا و یکی از بهترین خوانندگان سفیدپوست موسیقی سول soul دوران خود بود. او ترانه های خود را به شیوه ای مثال زدنی و با صدایی سرشار از احساسات اجرا میکرد و طنین صدایش تا چندین دهه در آثار متعددش شنیده میشد. موسیقی او به طور مداوم دگرگون شد و این دگردیسی به شیوه ای چنان قوی و خالص انجام میگرفت که در میان هیچ یک از هم عصران وی دیده نمیشد.