نشست خبری جشنواره وبلاگها و سایتهای موسیقی ایران برگزار شد

پيمان سلطاني و سجاد پورقناد
پيمان سلطاني و سجاد پورقناد
صبح امروز،‌ نشست خبری جشنواره وبلاگها و سایتهای موسیقی ایران در آمفی تئاتر انجمن صنفی روزنامه نگاران برگزار شد. در این برنامه که با حضور هیات داوران این جشنواره اجرا شد، فراخوان جشنواره و انگیزه و اهداف این مسابقه توسط دست اندرکاران این جشنواره اعلام شد.

پیمان سلطانی به عنوان سخنگوی هیات مدیره در این نشست با اعلام نام هیات داوران (که پیمان سلطانی، حمیدرضا عاطفی، ابوالحسن مختاباد، حسین علیشاپور، آروین صداقت کیش هستند) افزود، تمام افرادی که داوری این مسابقه را به عهده دارند در محیط سایبر فعالیت مداوم دارند و با این محیط کاملا آشنا هستند. سجاد پورقناد نیز که دبیری این جشنواره را به عهده دارد با اشاره به این موضوع که طبق قانون جشنواره، همه وبلاگها و سایتهایی که متعلق به عوامل جشنواره هستند، از شرکت در مسابقه محرومند، افزود، سایتهایی همچون “گفتگوی هارمونیک” و وبلاگهایی همچون “سربانگ”، “راست چپ کوک” و “موسیقی زمان ما” از بخش رقابتی حذف خواهند شد.

در ادامه دبیر جشنواره به اعلام آدرس وب سایت جشنواره (webmusic.ir) و قرائت فراخوان جشنواره به این شرح پرداخت:
الف) اهداف جشنواره:
۱٫ایجاد انگیزه در وبلاگ نویسان
۲٫ شناسایی وبلاگها و سایتهای موسیقی
۳٫ جلب توجه اهالی موسیقی به فعالیتهای اینترنتی در این حوزه
۴٫ معرفی استعدادها و نویسندگان برتر موسیقی درفضای مجازی
۵٫ نقد و ارزیابی وبلاگها و سایتهای موسیقی
۶٫ ارتقای سطح کیفی وبلاگها و سایتهای موسیقی
۷٫ گسترش حوزه ی مخاطب در خصوص وبلاگها و سایتهای موسیقی

ب) تعاریف کلی:
۱٫ جشنواره صرفا در حوزه سایتها و وبلاگهای حوزه ی موسیقی که به زبان فارسی مطلب منتشر می کنند برگزار می شود.
۲٫ رقابت در رشته های ۱- گفتگو ۲- گزارش ۳- مقاله ۴- یادداشت ۵- نقد ۶- سایت برگزیده ۷- وبلاگ برگزیده ۸ عکس برگزار می شود.

ج) شرایط شرکت در جشنواره:
۱٫ تنها آثاری از سایتها و وبلاگها می توانند در جشنواره شرکت کنند که تاریخ انتشار آنها از ابتدای سال ۸۷ تا پایان تیر ماه سال ۸۸ باشد.
۲٫ آثار باید در قالب word یا pdf الزاما به همراه آدرس اینتر نتی صفحه ای که در آن منتشر شده اند، فرستاده شود.
۳٫ هر فرد باید ۲ تا ۳ اثر را در جشنواره شرکت دهد.(این بند شامل آثاری که بیش از یک مولف دارند نیز می شود)
۴٫ هر فرد تنها می تواند در دو رشته شرکت کند.

د) شیوه ی ارسال آثار به جشنواره:
۱٫ فایل آثار باید به همراه لینک صفحه ی اینترنتی اثر در قالب های یاد شده در بند «ج» حد اکثر تا تاریخ ۳۱/۴/۸۸ به آدرس پست الکترونیکی (ایمیل) جشنواره ارسال گردد.
۲٫ فایل آثار ارسالی باید حاوی مشخصات دقیق صاحب اثر (۱- نام و نام خانوادگی ۲- نام پدر ۳- شماره ی شناسنامه ۴- آدرس دقیق ۵- تلفن ۶- ایمیل متعلق به صاحب اثر) باشد.

تذکر: در صورتی که مشخصات مذکور در بند «د» جعلی یا ناقص باشد، آثار از رقابتها حذف می شوند.

5 دیدگاه

 • مرجان
  ارسال شده در خرداد ۷, ۱۳۸۸ در ۲:۴۶ ب.ظ

  با سلام

  شرکت کنندگان در جشنواره لزوما باید وبلاگی موسیقیایی از خود داشته باشند یا نقدهایی که گهگاه در میان بقیه مطالب در وبلاگی عمومی قرار داده اند نیز می توانند در مسابقه شرکت دهند؟

 • ارسال شده در خرداد ۷, ۱۳۸۸ در ۶:۴۹ ب.ظ

  خانم مرجان مطلب شما باید روی سایت یا وبلاگی منتشر شده باشد که لینک مشخصی داشته باشد، لازم نیست که حتما متن شما در سایت یا وبلاگ شخصی شما منتشر شده باشد. لطفا برای اطلاعات بیشتر به وب سایت جشنواره مراجعه کنید.

 • اوا
  ارسال شده در خرداد ۸, ۱۳۸۸ در ۱:۱۶ ق.ظ

  سلام مطالب اموزشی چطور جایگاهی ندارد

 • ارسال شده در خرداد ۸, ۱۳۸۸ در ۸:۴۳ ق.ظ

  مقالات آموزشی نیز میتوانند در مسابقه شرکت کنند، لطفا تعاریف مسابقه را در سایت جشنواره ببینید.

 • آروین صداقت کیش
  ارسال شده در خرداد ۱۳, ۱۳۸۸ در ۱۰:۲۸ ق.ظ

  دوستان عزیز به طور کلی جهت گیری و موضوع یک مقاله باعث شرکت یا عدم شرکت آن در این جشنواره نمی شود. هر نوع مقاله ی (اعم از آموزشی یا غیر از آن) می تواند در این جشنواره شرکت کند.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

ریتم و ترادیسی (I)

ریتم و ترادیسی دو روشِ فهم نظم های زمانی در جهان پیرامونِ ما را در تباین با هم قرا می دهد: فهم مستقیم به-واسطه ی قوه ی ادراک، و فهم غیر مستقیم به واسطه ی تجزیه و تحلیل. «ریتم» به دستگاه ادراکی ای که امکان مشاهده و دریافتِ بی دردِسرِ پدیده های ریتمیک را در اختیار افراد قرار می دهد گریز می زند، درحالیکه «ترادیسی» ابزارهای ریاضی ای را که برای کشف نظم ها و مطالعه ی الگوها مورد استفاده قرار می گیرد پیشِ روی می گذارد.

موسیقی و شعر در «گرگیعان و گرگیعان» (II)

بیرون‌رفتن مردم از خانه و برگرفتن و دورافکندن کلوخ در آخرین روز ماه شعبان به احتمال فراوان به نشانه ترک عیش و عشرت و باده‌نوشی در ماه مبارک روزه‌گیران و دورکردن دیو گناه باده‌نوشی از خود بوده است و این آیینی بازمانده از دوره پیش از اسلام بوده که با دگرگونی نظم و روال زندگی عادی مردم در تغییر ماه همراه بوده است (۲) و یا جشن «هالووین» در فرهنگ غربی. «هالووین» یک جشن مسیحیت غربی و بیشتر سنتی می‌باشد که مراسم آن سه شبانه‌روز ادامه دارد و در شب «۳۱ اکتبر» (نهم آبان) برگزار می‌شود. بسیاری از افراد و مخصوصا کودکان و نوجوانان در این شب با چهره‌های نقاشی شده، لباس‌های عجیب یا لباس‌های شخصیت‌های معروف، چهره و ظاهری که آن به‌نظرشان ترسناک باشد خود را آماده جشن می‌کنند و برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران می‌روند. این جشن را مهاجران «ایرلندی» و «اسکاتلندی» در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند. (۳)

از روزهای گذشته…

تنها میزگرد تخصصی موسیقی ایران (IV)

تنها میزگرد تخصصی موسیقی ایران (IV)

در اینجا عده ای آهنگ می سازند هر یک به سلیقه خود؛ بدون اینکه با دیگری مشورتی و یا صحبتی بکنند {همفکری} و یا با موسیقی ایران کاری داشته باشند. اگر ملودی ایرانی را بگیریم و هارمونی بتهوون را بر آن سوار کنیم این کار مسخره نیست؟! موسیقی ایرانی با موسیقی غربی بسیار متفاوت است. تاریخ موسیقی آنان و ادامه آن تا کنون مسائلی را برایشان مطرح کرده که برای ما نه مطرح است و نه ضروری. چرا ما باید جمله هایمان را به سبک غربی بسازیم؟
روش سوزوکی (قسمت چهل و دوم)

روش سوزوکی (قسمت چهل و دوم)

قطعاتی را که کلینگر به من می‌داد می‌نواختم و او مرا تصحیح می‌کرد. زمان کلاس طبق معمول دو ساعت طول می‌کشید. او به این مسئله توجه داشت که به من قطعاتی از دوران‌های مختلف را برای نواختن بدهد. احتمالا با این روش می‌خواست که اشتباهات مرا پیدا و تصحیح کند. هرگز به زمانی که صرف آموختن به من می کرد، توجهی نداشت، اما در مقابل برای من که می توان گفت آدمی تنبل بودم و می بایست تمام این قطعات را یکسره اجرا می کردم، این زمان رنج و عذابی مضاعف محسوب می شد. من از ابتدا می‌دانستم که فکر سلیست شدن را باید از ذهنم دور کنم، البته در آن موقع نمی‌دانستم که این مسئله ارتباطی به استعداد ندارد و تنها به میزان تکرار و تمرین مربوط می شود.
شرایط خلق یک ایده (III)

شرایط خلق یک ایده (III)

این موضوع امری است واضح و روشن که تولید و ساخت یک اثر هنری موفق و یا کامل، مستلزم نگاه درست و علمی به پدیده های موجود در این جهان است که از طریق علم، دانش و تجربه و همچنین استمرار آن امکان پذیر می شود.کسب هر گونه مهارتی و یا هر تکنیک مشخصی به کلیدها و علوم در ارتباط با آن معطوف می گردد و برای تولید محصولی با توجه به نوع و یا تکنیک های خلاصه شده در آن، نیاز به اقتضای یافتن و پرداختن به آن علوم بوجود خواهد آمد،زیرا که با دستیابی به چگونگی کارکردو عملکرد سایر علوم مرتبطه است که می توان پدیده ای موفق و مفید را تولید و محیا کرد.
گفتگو با آن سوفی موتر (VI)

گفتگو با آن سوفی موتر (VI)

به خاطر استفاده از آرشه باروک، تمپو ها تغییر کرده اند که چشم انداز کاملا متفاوتی را ایجاد می کند. راستش من دیوانه صداهای درونی هستم. از لحاظ ساختار موسیقیایی به صدای سولیستی علاقه ای ندارم. در این تور کنونی، هر روز چیزه های ظریف و کوچکی را به ارکستر می گویم و از این بات بسیار خوشحالم زیرا این امر خود موسیقی پیچیده ای است. مانند رگ های بدن. ما نباید تنها به بدن فکر کنیم بلکه باید از شریان های بی شمار خود نیز آگاه باشیم و بدانیم که این شریان ها در موسیقی باخ بسیار حیاتی هستند زیرا موسیقی نبض خود را وام دار آنهاست. در اینجاست که خون جریان دارد و این همان چیزی است دغدغه من است.
نادیا بولانژه

نادیا بولانژه

نادیا بولانژه آهنگساز، رهبر ارکستر و یکی از تاثیرگذارترین معلمان آهنگسازی قرن بیستم است. بولانژه در میان خانواده ای از دو نسل موسیقی دان متولد شد، مادربزرگ او ماری – ژولی خواننده متزو- سوپرانو، پدرش ارنست هنری الکساندر آهنگساز و مدرس ویولون و خواهرش لیلی نیز آهنگساز بودند.
نقد تئوری پردازیِ داریوش طلایی (V)

نقد تئوری پردازیِ داریوش طلایی (V)

در وهله نخست می بینیم که فاصله چهارم هایی که در موسیقی ایرانی مورد استفاده هستند، بیش از چهار و در واقع شش تا هستند و نام گذاری آنها با نام دستگاه ها، نامناسب و گمراه کننده است.
درباره موسسه فرهنگی هنری «پل هنر»

درباره موسسه فرهنگی هنری «پل هنر»

یکی از این راه های ارتباطی بین ایران و کشور اتریش برقرار گردیده؛ با توجه به فعالیت هنرمندان ایرانی مستعد در زمینه موسیقی و خلا امکانات مناسب در امور آموزش و اجرایی و از سوی دیگر مطرح بودن و بالا بودن سطح کیفی این رشته در کشور اتریش، این موسسه فرهنگی هنری «پل هنر» در نظر دارد جهت ارتقای سطح کیفی و هنری در حوزه موسیقی و مبادلات علمی و تکنیکی در این زمینه و حمایت از هنرمندان ایرانی، فرصتی مناسب برای آنان فراهم آورد.

دیلان‌ به‌ روایت‌ هندریکس‌ -۳

هندریکس‌ این‌ آهنگ‌ را ابتدا در استودیوی‌ Olympic لندن‌ و به‌ صورت‌ چهار track با دوستانش ‌Brian Jones (پیانو) و Dave Mason (گیتار Bass و آکوستیک‌) ضبط‌ کرد. Mitch Mitchel هم مسئولیت نواختن درامز را برعهده گرفت. چهار ماه‌ بعد در استودیوی‌ Record Plant نوار مستر را بر روی‌ یک‌ نوار دوازده track منتقل‌ کرد و بعد از حذف‌ پیانو و گیتار Bass قبلی‌ خودش‌ گیتار Bass را نواخت‌ و به‌ نسخه‌ منتشر شده‌ اضافه‌کرد.
اعجاز پاگانینی (I)

اعجاز پاگانینی (I)

زمین ارتعاش گام‌های یکی از بزرگترین نوابغ تاریخ بشری را در ذهن خاکی‌اش ذخیره می‌کند. شاید از زمان پیدایش موسیقی نام هیچ نوازنده‌ای به اندازۀ او با تقدیر یک ساز گره نخورده باشد؛ چندان که تا همین امروز هم اجرای کامل و بی‌نقص کاپریس‌های او یکی از مهلک‌ترین ملاک‌ها و دشوارترین آزمون‌های ویرتوئوزیته برای ویولنیست‌ها در سرتاسر دنیاست. در موردش گفته‌اند و بس نیکو هم گفته‌اند که «پاگانینی ویولن را از جایی شروع کرد که دیگران تمام کرده بودند!» این جمله به وفادارترین شکل ممکن و بهتر از هر جملۀ ستایش‌آمیز دیگر، وصف حال اعجوبه‌ای‌ست که تکنیک‌های این ساز را به دوردستی دهها سال جلوتر از عصر خودش پرتاب کرد.
نگاهی به زندگی هنری گرشوین (II)

نگاهی به زندگی هنری گرشوین (II)

در سال ۱۹۱۵ شروع به مطالعه هارمونی، کنترپوآن و ارکستراسیون نمود. مطالعات او تا سال ۱۹۲۱ ادامه داشت و اولین قطعه کلاسیک او، Lullaby (لالایی) برای یک کوارتت زهی بود که در سال ۱۹۱۹ نوشته شد این قطعه در واقع جزو تمرین های هارمونی او بود. پس از آن او اپرای کوتاهی بنام Blue Monday را به رشته تحریر درآورد، او این اپرا را برای برادوی تهیه کرد اما پس از اولین اجرا دیگر هرگز اجرا نشد. سوانی (Swanee) در سال ۱۹۲۰ هنگامی که در Broadway بود نوشته شد. این ترانه زیبا توسط خواننده محبوب آن سالها یعنی ال جولسون (Al Jolson) خوانده شد و برای جورج مبلغی حدود ۱۰ هزار دلار! بعنوان آهنگساز درآمد به ارمغان آورد. پس از آن جورج برای تهیه موسیقی مراسم سالانه Broadway قراردادی به مدت ۵ سال با آنها به امضا رسانید. او همچنین برای سه برنامه بزرگ موسیقی در Broadway و دو برنامه در لندن قرارداد تهیه موسیقی به امضا کرد. به قسمتهای زیبایی از لالایی گرشوین گوش کنید: