نشست خبری جشنواره وبلاگها و سایتهای موسیقی ایران برگزار شد

پيمان سلطاني و سجاد پورقناد
پيمان سلطاني و سجاد پورقناد
صبح امروز،‌ نشست خبری جشنواره وبلاگها و سایتهای موسیقی ایران در آمفی تئاتر انجمن صنفی روزنامه نگاران برگزار شد. در این برنامه که با حضور هیات داوران این جشنواره اجرا شد، فراخوان جشنواره و انگیزه و اهداف این مسابقه توسط دست اندرکاران این جشنواره اعلام شد.

پیمان سلطانی به عنوان سخنگوی هیات مدیره در این نشست با اعلام نام هیات داوران (که پیمان سلطانی، حمیدرضا عاطفی، ابوالحسن مختاباد، حسین علیشاپور، آروین صداقت کیش هستند) افزود، تمام افرادی که داوری این مسابقه را به عهده دارند در محیط سایبر فعالیت مداوم دارند و با این محیط کاملا آشنا هستند. سجاد پورقناد نیز که دبیری این جشنواره را به عهده دارد با اشاره به این موضوع که طبق قانون جشنواره، همه وبلاگها و سایتهایی که متعلق به عوامل جشنواره هستند، از شرکت در مسابقه محرومند، افزود، سایتهایی همچون “گفتگوی هارمونیک” و وبلاگهایی همچون “سربانگ”، “راست چپ کوک” و “موسیقی زمان ما” از بخش رقابتی حذف خواهند شد.

در ادامه دبیر جشنواره به اعلام آدرس وب سایت جشنواره (webmusic.ir) و قرائت فراخوان جشنواره به این شرح پرداخت:
الف) اهداف جشنواره:
۱٫ایجاد انگیزه در وبلاگ نویسان
۲٫ شناسایی وبلاگها و سایتهای موسیقی
۳٫ جلب توجه اهالی موسیقی به فعالیتهای اینترنتی در این حوزه
۴٫ معرفی استعدادها و نویسندگان برتر موسیقی درفضای مجازی
۵٫ نقد و ارزیابی وبلاگها و سایتهای موسیقی
۶٫ ارتقای سطح کیفی وبلاگها و سایتهای موسیقی
۷٫ گسترش حوزه ی مخاطب در خصوص وبلاگها و سایتهای موسیقی

ب) تعاریف کلی:
۱٫ جشنواره صرفا در حوزه سایتها و وبلاگهای حوزه ی موسیقی که به زبان فارسی مطلب منتشر می کنند برگزار می شود.
۲٫ رقابت در رشته های ۱- گفتگو ۲- گزارش ۳- مقاله ۴- یادداشت ۵- نقد ۶- سایت برگزیده ۷- وبلاگ برگزیده ۸ عکس برگزار می شود.

ج) شرایط شرکت در جشنواره:
۱٫ تنها آثاری از سایتها و وبلاگها می توانند در جشنواره شرکت کنند که تاریخ انتشار آنها از ابتدای سال ۸۷ تا پایان تیر ماه سال ۸۸ باشد.
۲٫ آثار باید در قالب word یا pdf الزاما به همراه آدرس اینتر نتی صفحه ای که در آن منتشر شده اند، فرستاده شود.
۳٫ هر فرد باید ۲ تا ۳ اثر را در جشنواره شرکت دهد.(این بند شامل آثاری که بیش از یک مولف دارند نیز می شود)
۴٫ هر فرد تنها می تواند در دو رشته شرکت کند.

د) شیوه ی ارسال آثار به جشنواره:
۱٫ فایل آثار باید به همراه لینک صفحه ی اینترنتی اثر در قالب های یاد شده در بند «ج» حد اکثر تا تاریخ ۳۱/۴/۸۸ به آدرس پست الکترونیکی (ایمیل) جشنواره ارسال گردد.
۲٫ فایل آثار ارسالی باید حاوی مشخصات دقیق صاحب اثر (۱- نام و نام خانوادگی ۲- نام پدر ۳- شماره ی شناسنامه ۴- آدرس دقیق ۵- تلفن ۶- ایمیل متعلق به صاحب اثر) باشد.

تذکر: در صورتی که مشخصات مذکور در بند «د» جعلی یا ناقص باشد، آثار از رقابتها حذف می شوند.

5 دیدگاه

 • مرجان
  ارسال شده در خرداد ۷, ۱۳۸۸ در ۲:۴۶ ب.ظ

  با سلام

  شرکت کنندگان در جشنواره لزوما باید وبلاگی موسیقیایی از خود داشته باشند یا نقدهایی که گهگاه در میان بقیه مطالب در وبلاگی عمومی قرار داده اند نیز می توانند در مسابقه شرکت دهند؟

 • ارسال شده در خرداد ۷, ۱۳۸۸ در ۶:۴۹ ب.ظ

  خانم مرجان مطلب شما باید روی سایت یا وبلاگی منتشر شده باشد که لینک مشخصی داشته باشد، لازم نیست که حتما متن شما در سایت یا وبلاگ شخصی شما منتشر شده باشد. لطفا برای اطلاعات بیشتر به وب سایت جشنواره مراجعه کنید.

 • اوا
  ارسال شده در خرداد ۸, ۱۳۸۸ در ۱:۱۶ ق.ظ

  سلام مطالب اموزشی چطور جایگاهی ندارد

 • ارسال شده در خرداد ۸, ۱۳۸۸ در ۸:۴۳ ق.ظ

  مقالات آموزشی نیز میتوانند در مسابقه شرکت کنند، لطفا تعاریف مسابقه را در سایت جشنواره ببینید.

 • آروین صداقت کیش
  ارسال شده در خرداد ۱۳, ۱۳۸۸ در ۱۰:۲۸ ق.ظ

  دوستان عزیز به طور کلی جهت گیری و موضوع یک مقاله باعث شرکت یا عدم شرکت آن در این جشنواره نمی شود. هر نوع مقاله ی (اعم از آموزشی یا غیر از آن) می تواند در این جشنواره شرکت کند.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

محمدرضا امیرقاسمی «شبی برای پیانوی ایرانی» را به روی صحنه می برد

کنسرت گروه موسیقی برف با عنوان «شبی برای پیانوی ایرانی» در تاریخ جمعه ۱۰ اسفند ساعت ۲۰ در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران روی صحنه خواهد رفت. سرپرست و تکنواز پیانوی گروه برف محمدرضا امیرقاسمی و خواننده این کنسرت علی امیرقاسمی و اجرای تمبک با سحاب تربتی می باشد. در این برنامه علاوه بر اجرای آثار اساتید بزرگ پیانوی ایرانی نظیر جواد معروفی و مرتضی محجوبی، از چند نوازنده پیانوی دوره قاجار مانند اساتید محمود مفخم (مفخم الممالک) و مشیرهمایون شهردار هم قطعاتی اجرا خواهد شد. اجرای آثاری کمیاب و خاص از پیانو نوازیِ دوره ی قاجار و عصر مشروطه اولین بار است که در یک کنسرت اتفاق می افتد.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XIX)

تنها درویش خان تا حدودی با وزیری تفاهم داشت و برای شنیدن کنسرت ها و خطابه های او به مدرسه خصوصی اش می رفت. اما قبل از این که این رابطه و تفاهم ثمری به بار آورد – و قبل از ریاست اول وزیری در مدرسه موزیک (۱۳۰۷)، درویش خان فوت شد (۱۳۰۵). بعد از فوت او تجدد طلبی به کشمکش بین وزیری و مین باشیان ها یا «موسیقی نوین و علمی ایرانی» با «موسیقی بین المللی و علمی» محدود ماند.

از روزهای گذشته…

سخنرانی سجاد پورقناد درباره هارمونی ایرانی (I)

سخنرانی سجاد پورقناد درباره هارمونی ایرانی (I)

بیست و نهمین جلسه نقد نغمه، با موضوع «نقد هارمونی ایرانی» در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد که امیرآهنگ هاشمی، شاهین مهاجری و علی قمصری به عنوان کارشناس، سجاد پورقناد به عنوان کارشناس مجری و میهمانانی چون هوشنگ کامکار و پیمان سلطانی و عباس تهرانی تاش حضور داشند.
یادداشتی به بهانه‌ کنسرت گروه موسیقی دستگاهی نقش

یادداشتی به بهانه‌ کنسرت گروه موسیقی دستگاهی نقش

گروه نقش به سرپرستی امیر شریفی نوازنده‌ی تار و سه تار و خوانندگی مهدی امامی و به همراهی ۴ تن از نوازندگان که از دانشجویان ممتاز مقطع کارشناسی هنرستان عالی موسیقی تهران هستند، در آبان ماه سال ۸۹ کار خود را آغاز نمود. حاصل کار این گروه ضبط دو آلبوم در دستگاه ماهور و آواز افشاری است که تا پایان امسال به بازار خواهد آمد. این گروه از تابستان امسال اقدام به برگزاری کنسرت‌هایی در تهران و شهرستان‌ها نمود. آخرین آنها جمعه ۲۷ آبان در خانه‌ی هنرمندان ایران، با حمایت و سخنرانی دکتر حمیدرضا اردلان و استاد داریوش پیرنیاکان برگزار شد. یادداشتی که در ذیل این خبر خواهد می آید، شرح مختصری است بر نحوه‌ی نگرش و عملکرد و محورهای اصلی کار گروه نقش.
تار و پودِ نشانه (III)

تار و پودِ نشانه (III)

در این روش معمولاً بار عاطفی کلی یا فضای کلی یک بخش از داستان را با دستگاهی که مناسب تشخیص داده می‌شود، شبیه‌سازی می‌کنند. درنتیجه‌ی چنین کلی‌گرایی‌ای هم شکل‌های مختلف یک عاطفه از دست می‌رود و هم بار عاطفی نسبت داده‌شده به یک دستگاه تکراری می‌شود. اگر غم را به‌عنوان یک عاطفه در داستان در نظر بگیریم بهتر می‎توان مشکل را دید. کافی است بپرسیم آیا همه‌ی غم‌ها یکی است؟ مثلاً آیا غم حاصل از دانش زیاد را با غم از دست دادن عزیزان یا غم فراق یار یکی است؟ می‌دانیم پاسخ منفی است. اما راه نخست ما را به نقطه‌ای می‌رساند که همه‌ی غم‌ها در موسیقی یکی‌ شوند، یا به بیانی همه‌ی حماسه‌ها را از آن حیث که حماسه‌اند برای مثال به چهارگاه برگردانیم.
«ما بی وطن ها…»

«ما بی وطن ها…»

«استانبول» برای من همیشه تداعی‌کننده‌ دو موضوع بوده: شهرِ مقصد هزاران ایرانیِ گریزان از جنگ در سال‌هایی نه‌چندان دور، و شهری که محل زندگی ثمین باغچه‌بان، آهنگساز صاحب‌نام و مهاجر ایرانی است.
شب شعر و موسیقی مولانا در مادرید با سنتور جاوید افسری راد

شب شعر و موسیقی مولانا در مادرید با سنتور جاوید افسری راد

مطلبی که پیش رو دارید گزارشی است از شب شعر و موسیقی مولانا جلال الدین محمد بلخی که با اجرای موسیقی سنتی ایرانی توسط آهنگساز و نوازنده برجسته سنتور جاوید افسری راد و رضا سامانی ، در کانون فرهنگی پرسپولیس در مادرید پایخت اسپانیا برگزار شد. این مطلب توسط خانم افسانه نوروزی تهیه شده که با هم می خوانیم.
بیژن کامکار: چه اشکالی دارد یک ذره هم مغزتان را بچرخانید!؟

بیژن کامکار: چه اشکالی دارد یک ذره هم مغزتان را بچرخانید!؟

یکی از دستمایه‌های ما در مسیر افزودن جذابیت‌های صحنه‌ای موسیقی ایران، توجه به ریتم بوده‌است. شما می‌دانید که موسیقی‌های فولکلور ما‌ سرشار از ریتم هستند. من حتی به اهالی موسیقی پاپ هم همیشه توصیه می‌کنم که به جای اینهمه توجه و تمرکز بر روی الگوهای ریتمیک غربی، به ریتم های بومی خودمان هم توجه کنند و از آنها هم استفاده کنند. اصلاً بعضی از ریتم‌هایی که امروزه خیلی متداول شده‌اند شناسنامه‌ی یک منطقه‌ی خاص را دارند.
معنی نادرست یک اصطلاح در هارمونی

معنی نادرست یک اصطلاح در هارمونی

هنگامی که به هارمونی از منظر گذر زمان شکل گیری نگاه می شود معمولا” آنرا به دو دسته عمده تقسیم می کنند، هارمونی کلاسیک و هارمونی مدال (Modal).
متبسم: فرهنگ غلطی در گروه نوازی ما وجود دارد

متبسم: فرهنگ غلطی در گروه نوازی ما وجود دارد

یا اینکه ساز سنتور یک ساز پر تحرکی است که پرش زیاد دارد و ممکن است یک نوازنده قطعه ای بنویسد و از گروه درخواست کند که آن قطعه را با هم بزنند اما اگر نوازنده ای سازشناسی نداند، نمی داند در این قطعه چه سازی چه بخشی را بزند و چه سازی توانای زدن آن خط را ندارد.
Sonny Boy اسطوره سازدهنی بلوز (III)

Sonny Boy اسطوره سازدهنی بلوز (III)

سانی بوی درچند سال اول برنامه را با Robert Jr. Lockwood و Peck Curtis درامر اجرا می کرد و هرموقع که سانی بوی به دلیلی نمی توانست خودش را به برنامه برساند Peck Curtis خوانندگی و رهبری گروه را بر عهده می گرفت.در سال ۱۹۴۵ Robert Jr. Lockwood (Robert Jr. Lockwood پسرخوانده Robert Johnson اسطوره ای است و هنوز در قید حیات می باشد) که گرایش بیشتری به موسیقی Jazz داشت برنامه رادیویی را ترک کرد و Houston Stackhouse جایگزین وی شد. سانی بوی تقریبا تا سال ۱۹۴۷ به طور مرتب در این برنامه حضور داشت.
هم‌صدایی لحظه‌ها (IV)

هم‌صدایی لحظه‌ها (IV)

دگرگونی بسیار با اهمیتی در موسیقی جان کیج به ناچار او را به این نقطه رسانده بود. همان طور که پیش‌تر هم اشاره شد، جان کیج صدای غیرموسیقایی را به متن موسیقی خود راه داد و آن را با صدای موسیقایی برابر کرد. بدین ترتیب دست‌کم از زمان ساخته شدن قطعات برای پیانوی دستکاری شده کیج باید دریافته باشد که تنها راه ارتباط عمودی صداهای غیرموسیقایی با موسیقایی عاملی است که در هر دو مشترک باشد.