مصاحبه ای با بن سولی

بن سولی
بن سولی
مصاحبه ای با نوازنده ویلن سل بن سولی (Ben Sollee)، کسی که برای اجرای کنسرتهایش در بونارو با دوچرخه سفر خواهد کرد!
آرمیده در سبزی مزرعه ای واقع در منچستر، موسیقی موفق شهر بونارو و جشنواره هنرها، ایجاد صحنه ای فوق العاده از حفظ محیط زیست و هنر در پدیدار می شود. برنامه ای فوق العاده با وجود ویلنسل نواز و خواننده، بن سولی. وی منتخب ۱۰ هنرمند برترNPR است. کار ناب سولی به همراه آثار یو یو ما (Yo Yo Ma) برترین آثار در ال-گرین شناخته شده است.

او از پرواز جت خود می گذرد و راهی زیگ زاگ مانند را به فاصله ۳۰۰ مایلی بر تپه های کنتاکی و تنسز، سوار بر دوچرخه طی خواهد کرد.

سولی، ویلن سل ساخت ۱۹۳۰ خود را به همراه ۶۰ پوند تجهیزات، به عنوان بخشی از برنامه توسعه آمریکایی اکسفام، به سفر یک هفته ای خواهد برد. سولی همچنین به عنوان خواننده در بسیاری از برنامه هایی که به نفع انجمن “ضد از بین بردن کوهها و منابع طبیعی” بوده (در ایالات مختلف آمریکا) شرکت کرده است.

به او جایزه جشنواره گرینر بریتانا داده شده است. شهر بونارو جایی بود که همواره تاکید بر روی روشهایی ماندگار برای ارائه موسیقی داشته است. برای فستیوال ۲۰۰۹ هدف آنان علاوه بر مشارکت در استفاده ای نوین از منابع انرژی، جذب حمایت کارخانه ها برای تولید بطری های قابل بازیافت به جای بطری های پلاستیکی آب که بعد از مصرف بازیافت نمی شوند و تنها در محلی انباشته شده اند، بود. این جشنواره امیدوار است که تولید ۷۰ درصدی زباله هایی که بازیافت نمی شوند را کاهش دهد، نیز جشنواره تلاش دارد که استفاده از انرژی خورشیدی را توسعه بخشد.

شرکت کنندگان در جشنواره قادر خواهند بود تا باغ سبزی ویکتوری بونارو را ببینند، این منطقه، حفاظت شده است و زندگی سالم را هشدار میدهد. سولی در حال حاضر به ضبط آلبومهای جدید خود مشغول است که در ارتباط بقا و توجه به طبیعت است. پروژه جدید وی در پائیز ۲۰۰۹ به عنوان بخشی از رقابت ضد از بین بردن طبیعت عرضه خواهد شد، با حضور پر افتخار جیم جیمز و دانیل مارتین مور (Daniel Martin Moore). سولی به چند سئوال، پیش از سفر خود پاسخ داده که در پائین آمده است.
زمانی که سفر شما به نمایندگی از اکسفام است، آیا نقشی سبز در سفر شما وجود دارد، حرکتی که جا پاهای کربونی شما را به عنوان یک موسیقیدان کم می کند؟
قطعا. تفکر موسیقیدان چیزی که من از آن پیروی می کنم آن است که: از همه موقعیتها استفاده کنید، چیزی را نادیده نگیرید. وقتی آن کار را انجام می دهید، چیزی که من به مدت پنج سال است که انجام می دهم، شما خود را در پروازها و قطارهای صبح زود، پروازهایی که از اقیانوس آتلانتیک می گذرد، می بینید. حال آنکه دوچرخه محدودیت زیبایی را بیان می کند: من تنها تا آنجا می توانم بروم که بدن و سرعتم به من اجازه می دهند. این نوع سفر، تاثیر منفی کمی به روی طبیعت دارد. اگرچه قبل از آنکه من به کشف دوچرخه ای با چرخ اضافه و سیستم مجهز قابلیت سفر طولانی آن برسم، مسافرت به همراه ویلن سلم و تجهیزات فراوان با دوچرخه برایم آنقدر غیر ممکن بود که بتوانم حتی خوابش را ببینم.

چرا این زمان و بونارو را به عنوان مقصد انتخاب کردید؟ چه چیزی ایده مسافرت با دوچرخه را در شما پدید آورد؟

کلیپی دیدم در تلویزیون درباره این نوع دوچرخه، بلافاصله رویای سفری به این روش به ذهنم رسید. بونارو یکی از بزرگترین مکانهای گردهمایی موسیقی، هنر و فرهنگ در کشور است. مکانی بود که ایده سفر با دوچرخه را برای موسیقیدانان فراهم آورد و مرکزی برای گسترش اکسفام آمریکایی شد که نشان دهد آنان چه کار فوق العاده ای برای حفظ طبیعت انجام می دهند.

درزمینه دوچرخه سواری چه دوره ای را تا به حال گذراندید؟

برای من این سفر به بسیاری از سئوالات در این باره پاسخ خواهد داد، آیا یک موسیقیدانی که از لحاظ ورزشی و قدرت بدنی و دوچرخه سواری مهارت ندارد می تواند بر روی یک دوچرخه پا بزند و سفر کند؟

آیا شما می خواهید بگذارید نتیجه سفرتان خودش پاسخ را بدهد، یا آنکه این بخشی از پیام بزرگ شما در کنسرتهایتان خواهد بود، درباره نوع حمل و نقل با توجه به اکسفام و تلاشهای دیگر در این ارتباط؟

مارتی بنسون فیلمساز به همراه من می آید تا از این سفر مستند تهیه کند، او مستندی روزانه به ما خواهد داد تا در وبلاگ مان بگذاریم، پا زدن ضد فقر! او هر نوع دوربینی را خود ابداع کرده تا بتواند حقیقتا حسی را که این سفر بر روی دوچرخه تنها به خاطر به جای نگذاشتن ضایعات کربنی در طبیعت دنبال می کند را بیان کند. این ویدیو به جای خود سفر با ما صحبت خواهد کرد و این شانس را می دهد که اطلاعاتی درباره اکسفام در دنیا پخش شود.

با رفتن بر روی تپه های آپالاچیا، آیا در نظر دارید در راه توقف کنید و تحقیقات فرهنگی و جمع آوری اشعار را انجام دهید؟

قطعا، من می خواهم در مستندی که مارتی تهیه خواهد کرد فرصت نشان دادن و معرفی چند تن از هنرمندان فوق العاده خوب آپالاچیا را داشته باشم و امیدوارم چند اثر هنری نیز خودم در آنجا کشف کنم. بیشتر از همه هیجان زده هستم که در این طبیعتی که در آن بزرگ شده ام، پا بزنم و توسط آن منظره تشویق به خلق اثر بشوم.

در نهایت، امیدوارید چگونه بتوانید حسی را که در طی این سفر، به همراه ویولنسل تان از شهر و اجتماعی به شهر دیگری داشته اید و دانش به دست آمده را در کارتان منتقل کنید؟

به وسیله کنجکاوی، فکر می کنم! ما قصد داریم در درون قلب این شهرها پا بزنیم و مردم آن نقاط مسلما سئوالاتی خواهند داشت. این مکالمه به شکل گیری دانه کمک می کند، موسیقی من پلی خواهد بود بین فواصل این مناطق و سرانجام، اجرای فوق العاده ای خواهیم داشت. برایم مهم است به یاد داشته باشم که من به این مناطق می روم بر اساس دعوتی از خود آن اجتماعات، رزروی برای اقامت در جایی نخواهم داشت، ترجیح می دهم خود مردم میزبان ما باشند.

grist.org

2 دیدگاه

 • ماریا
  ارسال شده در تیر ۱۴, ۱۳۸۸ در ۱۱:۰۰ ق.ظ

  سلام براتون امکان داره چند تا قطعه صو تی یا اگه دارید تصویری از اجرای ایشون برامون بزارید ممنون منتظریم

 • فرخ
  ارسال شده در تیر ۲۸, ۱۳۸۸ در ۱:۰۴ ب.ظ

  شما میتونید در صفحه زیر دو قطعه از کارهای سولی را دانلود کرده و گوش دهید:
  http://consequenceofsound.net/2008/07/23/listen-ben-sollee

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

جمال الدین منبری پس از سالها سکوت به روی صحنه می رود

ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی جمال الدین منبری و پوریا اخواص، ۱۶ اسفند ماه ۹۷ ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه در تالار وحدت به روی صحنه می رود. این برنامه آخرین کنسرت سال ۹۷ ارکستر ملی با رهبری شهبازیان خواهد بود.

موسیقی‌ فیلم در خدمت سینما یا نظام ستاره‌سازی؟ (II)

از موسیقی فیلم‌های ماندگار علیقلی در این دسته باید به نمونه عالی مدرسه موشها به کارگردانی محمدعلی طالبی و مرضیه برومند در سال ۱۳۶۴ اشاره کرد. با اینکه این فیلم بطور کامل موزیکال نبود. اما، ترانه‌ها جلوه و جذابیت خاصی به آن می‌داد. البته این خود به عنوان آغاز یک راه برای جذب مخاطب بود. مردم علاقه‌مند به شنیدن ترانه‌های شاد و موسیقی ریتمیک و ساده بودند و علیقلی به خوبی از پس این کار برآمده بود. شایان توجه است که ترانه‌های فیلم هیچ کدام نتوانستند شهرت و محبوبیت ترانه تیتراژ سریال تلویزیونی را تکرار کنند، اما در یک ساختار کلی مناسب کلیت فیلم بود.

از روزهای گذشته…

سیستم فواصل تقسیم مساوی طول (I)

سیستم فواصل تقسیم مساوی طول (I)

سیستم تقسیم مساوی طول یا “Equal divisions of length EDL” روش تعیین فواصل موسیقی است که در آن به جای به کارگیری نسبت های فرکانسی فواصل از روابط طولی و تقسیم طول سیم به فواصل مساوی و سپس برآورد نسبت های فرکانسی استفاده می شود. در این سیستم مفروضات زیر را داریم:
کتابی برای آموزش تحلیل دانشورانه‌ اثر موسیقایی (II)

کتابی برای آموزش تحلیل دانشورانه‌ اثر موسیقایی (II)

«مفاهیم شنکر در آنالیز موسیقی تونال» تا آنجا که می‌دانیم اولین کتابی است که به زبان فارسی در مورد فنون تجزیه و تحلیل موسیقی منتشر می‌شود (۵). بنابراین دور از انتظار نیست که مانند بسیاری از رهآوردهای محیط دانشگاهی غرب به زمانی طولانی نیاز باشد تا جامعه‌ی دانشجویان با آن آشنا شوند و به مهارتی برسند که بتوانند به دید انتقادی به آن نگاه کنند(۶).
نوازنده و تمرین (V)

نوازنده و تمرین (V)

از آنجا که بسیاری از نقاط قوت وضعف درهنگام تمرین و اجرا وجود دارد که نوازنده به دلایل مختلف از وجود آنها ناآگاه است، ضبط تمرین و شنیدن آن به دقت، می تواند بعنوان یک ابزار کنترل کننده نوازنده، کمک شایانی به شناسایی نقاط قوت وضعف موجود در کار او نماید. اما بهتر است به دو مورد دقت نماییم:
آثار سمفونیک جاوید افسری راد در سالن اپرای اسلو اجرا می شود

آثار سمفونیک جاوید افسری راد در سالن اپرای اسلو اجرا می شود

سالن اپرای اسلو، پایتخت نروژ، آذر ماه آینده میزبان مجموعه ای از آثار سمفونیک جاوید افسری راد آهنگساز و سنتور نواز ایرانی خواهد بود. ارکستر سمفونیک رادیو و تلویزیون نروژ، این مجموعه را در دو شب، ۲۴ و ۲۵ نوامبر (۳ و ۴ آذرماه) آینده اجرا می کند و سالار عقیلی هنرمند خوش صدای موسیقی سنتی ایرانی خوانندگی قطعات با کلام آن را بر عهده خواهد داشت.
سلطانی: غالب آثار مدرن در ایران کلاف سردرگم است

سلطانی: غالب آثار مدرن در ایران کلاف سردرگم است

من تصور می کنم که جسارت و پیشروی در هنر مدرن حدی دارد. این که اثر هنری که ساختار و شالوده اش شکسته شود، به یک اثر مدرن بدل می گردد، من باور ندارم خیلی از هنرمندان مدرن قرن بیستم بیشتر از آن که قصد داشته باشند تا یک اثر واژگون شده و یا ساختارشکن را به وجود آورند، قصد دارند تا نمای جامعه ای تهی شده از تصاویر انسانی خودشان را بیان کنند.
مغالطات ایرانی – مکتب وزیری (I)

مغالطات ایرانی – مکتب وزیری (I)

اصطلاح «مکتب وزیری» در نوشته های مربوط به موسیقی دستگاهی ایران به کرات مورد استفاده قرار می گیرد ولی معنی این اصطلاح دقیقا مشخص نیست؛ بعضی از نویسندگانی که از این اصطلاح استفاده کرده اند مقصودشان تنها گروه شاگردان وزیری بوده است، شامل گروه بزرگی از شاگردان هنرستان او و شاگردان تار او مانند ابوالحسن صبا، روح الله خالقی، احمد فروتن راد، حسین سنجری، حشمت سنجری و دیگران. ولی آیا همه شاگردان وزیری را می‌توان مکتب‌دار او تصور کرد؟ قطعا این گمان اشتباهی است، چراکه می دانیم بعضی از شاگردان وزیری به کلی راه و روشی غیر از وزیری را برگزیده اند.
به یاد جرج هریسون

به یاد جرج هریسون

جرج هریسون (George Harrison)، گیتاریست و یکی از نوازندگان گروه جاودانه بیتلز در ۲۹ نوامبر سال ۲۰۰۱ در خانه یک دوست در لس آنجلی در کنار همسر و پسر ۲۴ ساله اش پس از جدال طولانی با سرطان، درگذشت. انسانیت فوق العاده و نوع دوستی منحصر به فرد از جمله صفاتی بود که او را به آهنگسازی متفاوت بین هم عصرانش مبدل ساخت. سفارش همیشگی او به خانواده اش، جستجو برای یافتن خدا و عشق ورزیدن به یکدیگر بود.
دستانم یاریم نمی کنند (II)

دستانم یاریم نمی کنند (II)

همان طور که در شماره قبل این مقاله ذکر شد، درمان عارضه کرامپ نویسندگان (نوازندگان) ناامید کننده است. با این وجود شیوه های درمانی اندکی وجود دارد که البته بسیار به طول می انجامد. حداقل به اندازه عمر بوجود آمدن این بیماری! نزدیک به ۵% از مبتلایان به عارضه کرامپ نویسندگان به خودی خود درمان می شوند که البته در ۵ سال اول نیز می تواند عود کند. از راههای درمان این عارضه میتوان به استفاده از تحریک الکتریکی عصب (TENS) در عضلات خم کننده ساعد نام برد که در دوره زمانهای ۲ هفته ای صورت می گیرد و سبب تقویت هماهنگی عضلات تا مدت ۳ هفته بعد از درمان می شود؛ بنا براین یک درمان موقتی است.
بررسی اجمالی آثار شادروان <br> روح الله خالقی (قسمت بیست و یکم)

بررسی اجمالی آثار شادروان
روح الله خالقی (قسمت بیست و یکم)

استاد علینقی وزیری گفته بود: «در اینکه قمر خوانندهِ بی نظیری بود حرفی نیست.» استاد دکتر سپنتا قمر را بزرگترین خوانندهِ قرن اخیر ایران میداند و بسیاری از مشاهیر، از جمله خالقی، علاوه بر مقام هنری، همدردی های انسانی و بزرگ منشی او را ستوده اند.
ماهور ملک (قسمت اول)

ماهور ملک (قسمت اول)

جهانگیر ملک در نوازندگی استودیو تبحر و قابلیت های خاصی داشت؛ به تائید اساتید موسیقی جهانگیر ملک، از جمله نوازندگانی بود که قابلیت اجراء و ضبط برنامه در استودیو را حتی با یکبار شنیدن قطعه، دارا بود. او از لحاظ ساعات اجرا و ضبط برنامه در استودیو، (همانطور که پیشتر گفته شد) بیشترین آثار را به یادگار گذاشته و این اتفاق در تاریخ موسیقی ایران بی نظیر بوده است.