مصاحبه ای با بن سولی

بن سولی
بن سولی
مصاحبه ای با نوازنده ویلن سل بن سولی (Ben Sollee)، کسی که برای اجرای کنسرتهایش در بونارو با دوچرخه سفر خواهد کرد!
آرمیده در سبزی مزرعه ای واقع در منچستر، موسیقی موفق شهر بونارو و جشنواره هنرها، ایجاد صحنه ای فوق العاده از حفظ محیط زیست و هنر در پدیدار می شود. برنامه ای فوق العاده با وجود ویلنسل نواز و خواننده، بن سولی. وی منتخب ۱۰ هنرمند برترNPR است. کار ناب سولی به همراه آثار یو یو ما (Yo Yo Ma) برترین آثار در ال-گرین شناخته شده است.

او از پرواز جت خود می گذرد و راهی زیگ زاگ مانند را به فاصله ۳۰۰ مایلی بر تپه های کنتاکی و تنسز، سوار بر دوچرخه طی خواهد کرد.

سولی، ویلن سل ساخت ۱۹۳۰ خود را به همراه ۶۰ پوند تجهیزات، به عنوان بخشی از برنامه توسعه آمریکایی اکسفام، به سفر یک هفته ای خواهد برد. سولی همچنین به عنوان خواننده در بسیاری از برنامه هایی که به نفع انجمن “ضد از بین بردن کوهها و منابع طبیعی” بوده (در ایالات مختلف آمریکا) شرکت کرده است.

به او جایزه جشنواره گرینر بریتانا داده شده است. شهر بونارو جایی بود که همواره تاکید بر روی روشهایی ماندگار برای ارائه موسیقی داشته است. برای فستیوال ۲۰۰۹ هدف آنان علاوه بر مشارکت در استفاده ای نوین از منابع انرژی، جذب حمایت کارخانه ها برای تولید بطری های قابل بازیافت به جای بطری های پلاستیکی آب که بعد از مصرف بازیافت نمی شوند و تنها در محلی انباشته شده اند، بود. این جشنواره امیدوار است که تولید ۷۰ درصدی زباله هایی که بازیافت نمی شوند را کاهش دهد، نیز جشنواره تلاش دارد که استفاده از انرژی خورشیدی را توسعه بخشد.

شرکت کنندگان در جشنواره قادر خواهند بود تا باغ سبزی ویکتوری بونارو را ببینند، این منطقه، حفاظت شده است و زندگی سالم را هشدار میدهد. سولی در حال حاضر به ضبط آلبومهای جدید خود مشغول است که در ارتباط بقا و توجه به طبیعت است. پروژه جدید وی در پائیز ۲۰۰۹ به عنوان بخشی از رقابت ضد از بین بردن طبیعت عرضه خواهد شد، با حضور پر افتخار جیم جیمز و دانیل مارتین مور (Daniel Martin Moore). سولی به چند سئوال، پیش از سفر خود پاسخ داده که در پائین آمده است.
زمانی که سفر شما به نمایندگی از اکسفام است، آیا نقشی سبز در سفر شما وجود دارد، حرکتی که جا پاهای کربونی شما را به عنوان یک موسیقیدان کم می کند؟
قطعا. تفکر موسیقیدان چیزی که من از آن پیروی می کنم آن است که: از همه موقعیتها استفاده کنید، چیزی را نادیده نگیرید. وقتی آن کار را انجام می دهید، چیزی که من به مدت پنج سال است که انجام می دهم، شما خود را در پروازها و قطارهای صبح زود، پروازهایی که از اقیانوس آتلانتیک می گذرد، می بینید. حال آنکه دوچرخه محدودیت زیبایی را بیان می کند: من تنها تا آنجا می توانم بروم که بدن و سرعتم به من اجازه می دهند. این نوع سفر، تاثیر منفی کمی به روی طبیعت دارد. اگرچه قبل از آنکه من به کشف دوچرخه ای با چرخ اضافه و سیستم مجهز قابلیت سفر طولانی آن برسم، مسافرت به همراه ویلن سلم و تجهیزات فراوان با دوچرخه برایم آنقدر غیر ممکن بود که بتوانم حتی خوابش را ببینم.

چرا این زمان و بونارو را به عنوان مقصد انتخاب کردید؟ چه چیزی ایده مسافرت با دوچرخه را در شما پدید آورد؟

کلیپی دیدم در تلویزیون درباره این نوع دوچرخه، بلافاصله رویای سفری به این روش به ذهنم رسید. بونارو یکی از بزرگترین مکانهای گردهمایی موسیقی، هنر و فرهنگ در کشور است. مکانی بود که ایده سفر با دوچرخه را برای موسیقیدانان فراهم آورد و مرکزی برای گسترش اکسفام آمریکایی شد که نشان دهد آنان چه کار فوق العاده ای برای حفظ طبیعت انجام می دهند.

درزمینه دوچرخه سواری چه دوره ای را تا به حال گذراندید؟

برای من این سفر به بسیاری از سئوالات در این باره پاسخ خواهد داد، آیا یک موسیقیدانی که از لحاظ ورزشی و قدرت بدنی و دوچرخه سواری مهارت ندارد می تواند بر روی یک دوچرخه پا بزند و سفر کند؟

آیا شما می خواهید بگذارید نتیجه سفرتان خودش پاسخ را بدهد، یا آنکه این بخشی از پیام بزرگ شما در کنسرتهایتان خواهد بود، درباره نوع حمل و نقل با توجه به اکسفام و تلاشهای دیگر در این ارتباط؟

مارتی بنسون فیلمساز به همراه من می آید تا از این سفر مستند تهیه کند، او مستندی روزانه به ما خواهد داد تا در وبلاگ مان بگذاریم، پا زدن ضد فقر! او هر نوع دوربینی را خود ابداع کرده تا بتواند حقیقتا حسی را که این سفر بر روی دوچرخه تنها به خاطر به جای نگذاشتن ضایعات کربنی در طبیعت دنبال می کند را بیان کند. این ویدیو به جای خود سفر با ما صحبت خواهد کرد و این شانس را می دهد که اطلاعاتی درباره اکسفام در دنیا پخش شود.

با رفتن بر روی تپه های آپالاچیا، آیا در نظر دارید در راه توقف کنید و تحقیقات فرهنگی و جمع آوری اشعار را انجام دهید؟

قطعا، من می خواهم در مستندی که مارتی تهیه خواهد کرد فرصت نشان دادن و معرفی چند تن از هنرمندان فوق العاده خوب آپالاچیا را داشته باشم و امیدوارم چند اثر هنری نیز خودم در آنجا کشف کنم. بیشتر از همه هیجان زده هستم که در این طبیعتی که در آن بزرگ شده ام، پا بزنم و توسط آن منظره تشویق به خلق اثر بشوم.

در نهایت، امیدوارید چگونه بتوانید حسی را که در طی این سفر، به همراه ویولنسل تان از شهر و اجتماعی به شهر دیگری داشته اید و دانش به دست آمده را در کارتان منتقل کنید؟

به وسیله کنجکاوی، فکر می کنم! ما قصد داریم در درون قلب این شهرها پا بزنیم و مردم آن نقاط مسلما سئوالاتی خواهند داشت. این مکالمه به شکل گیری دانه کمک می کند، موسیقی من پلی خواهد بود بین فواصل این مناطق و سرانجام، اجرای فوق العاده ای خواهیم داشت. برایم مهم است به یاد داشته باشم که من به این مناطق می روم بر اساس دعوتی از خود آن اجتماعات، رزروی برای اقامت در جایی نخواهم داشت، ترجیح می دهم خود مردم میزبان ما باشند.

grist.org

2 دیدگاه

 • ماریا
  ارسال شده در تیر ۱۴, ۱۳۸۸ در ۱۱:۰۰ ق.ظ

  سلام براتون امکان داره چند تا قطعه صو تی یا اگه دارید تصویری از اجرای ایشون برامون بزارید ممنون منتظریم

 • فرخ
  ارسال شده در تیر ۲۸, ۱۳۸۸ در ۱:۰۴ ب.ظ

  شما میتونید در صفحه زیر دو قطعه از کارهای سولی را دانلود کرده و گوش دهید:
  http://consequenceofsound.net/2008/07/23/listen-ben-sollee

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «ایوارگاه»

وحید طهرانی آزاد با ایوارگاهش نشان می‌دهد که امروز، برخلاف تصور درونی‌شده‌ی عمومی، می‌توان بدون عملیات محیرالعقول و شعبده ساز درخور زد و گوشی یافت. اگر از چهار دونوازی کوتاه سنتور و ویلن (پرنای ۱ تا ۴)، با همه‌ی کمیابیِ خودِ ترکیب و نگاه متفاوت به سبک و سیاق خط ویلن، موقتا چشم بپوشیم هیچ چیز عجیب و غریبی در ایوارگاه نمی‌یابیم. آنچه در ایوارگاه به گوش می‌رسد غریبه که نه، اما شخصی است.

فرایند خم کردن زه وارها و اتصال آن به ساختمان کلافها در ویولن (I)

محتوای این مقاله بخشی از دروس ارائه شده در شهریورماه ۱۳۹۷ در کارگاه رضا ضیائی (RZW) توسط رضا ضیائی است که فرشاد شالپوش آن را گردآوری و تدوین کرده و امیر خمسه ویراستاری آن را بر عهده گرفته است. متن کامل و دیگر مقالات مرتبط در آرشیو کارگاه موجود است.

از روزهای گذشته…

آسیب شناسیِ کاربرد نت در موسیقی کلاسیک ایرانی (XIII)

آسیب شناسیِ کاربرد نت در موسیقی کلاسیک ایرانی (XIII)

مثلاً اگر سرعت و زمان بندی یک مقام یا گوشه کمتر یا بیشتر شود، امکان تجلی محتوای واقعی آن موسیقی مشکل می شود. یا مثلاً اگر زمان بندی طرح ها و نقش های داخلی یا بیرونی یک گنبد تغییر کند و ابعاد آن چند برابر بزرگتر یا کوچکتر شود، تأثیر بصری و حسی متفاوتی را نسبت به اصل خود در بیننده ایجاد می کند. بنابراین: موسیقی های سنتی ما زمان-بندی و سرعت ویژه خود را داشته اند. این زمان بندی و سرعت با آنچه امروزه از سرعت استنباط می شود متفاوت است.
رنگین چون هزار دستان (II)

رنگین چون هزار دستان (II)

خود حنانه در جایی اشاره می‌کند که نادرستی این موضوع را با برداشتن ملودی از روی بخش همراه آثار دیگر آهنگسازان هم‌دوره‌اش (و حتا استادش محمود) کشف کرده: «همراهی تفاوتی با کرساکف یا نمونه‌های مشابه نداشت». او در موسیقی ایرانی اصالتی می‌دید شایسته‌ی توجه و البته نه شایسته‌ی نگهبانی به مفهوم جلوگیری از هر گونه تغییر. این موضوع را می‌توان در این یاداشت‌ها دید:
گروه ریمونز (II)

گروه ریمونز (II)

در فوریه ۱۹۷۶ ریمونز اولین آلبوم خود را ضبط کردند که شامل چهارده آهنگ بود که بلندترین آن از دو دقیقه و نیم بیشتر به طول نمی انجامید. در حالی که تمام اعضای گروه در ساختن آهنگ و نوشتن اشعار سهیم بودند، دی دی شاعر اصلی آنان بود. این ضبط با مشارکت تومی و کریگ لئون (Tommy and Craig Leon) با بودجه بسیار اندکی نزدیک شش هزار و چهارصد دلار در آپریل آن سال تولید شد.
رابین گیب

رابین گیب

رابین گیب برادر دوقولوی ماریوس یکی از سه عضو گروه Bee Gees در دسامبر سال ۱۹۴۹ ، چهل و پنج دقیقه پس از برادرش در انگلستان بدنیا آمد.
همه چیز به جز فلسفه و موسیقی! (IX)

همه چیز به جز فلسفه و موسیقی! (IX)

پایه‌ی اندیشه‌ی موسیقایی صفوت (و البته بسیاری از همفکرانش) بر نوعی ارزش‌گذاری دوگانی (ثنوی) قرار دارد. در این نظام، ارزش‌گذاری بر اساس نزدیکی موسیقی با آن چه او مرجع دستگاه ممیِز خود می‌داند، صورت می‌گیرد. مرجع دستگاه تمییز او چنان‌که پیش از این نیز اشاره شد، «اصالت عرفان» است. این اصالت برای او امری پیشینی است.
محمد رضا درویشی و کلیدر (III)

محمد رضا درویشی و کلیدر (III)

در ادامۀ بحث های قبلی نگاهی اجمالی خواهیم داشت به شرایط و امکانات موجود برای آشنایی بیشتر مخاطبین بخصوص جوانان و نوجوانان با ویژگی های ساختاری یک اثر هنری (موسیقی، نقاشی، تئاتر و …)اگر بخواهیم عمیق تر به این مساله نگاه کنیم شاید بهتر باشد نگاهی به آموزش های عمومی در کودکان و نوجوانان داشته باشیم. مدرسه به عنوان یکی از مهمترین مراکزیست که وظیفۀ آموزش و پرورش فکری کودکان و نوجوانان را بر عهده دارد.
در گذشت دایکا نیولین، آهنگساز و موسیقی شناس

در گذشت دایکا نیولین، آهنگساز و موسیقی شناس

خانم دایکا نیولین، موسیقی دانی که اولین سمفونی خود را در سن ۱۱ سالگی به وجود آورد و سپس یک آهنگساز و موسیقی شناس برجسته شده و در سنین ۷۰ و ۸۰ سالگی به نامتعارف ترین موزیسین پانک/راک مبدل شد، روز ۲۲ جولای در سن ۸۲ سالگی درگذشت. البته به کاربردن لغت “نامتعارف” نمیتواند برای بیان وجود بسیار خارق العاده او کافی باشد. او بسیار ریزنقش، درخشان و وحشی بود و معمولا با موهایی به رنگ آتش دیده میشد.
گیدیون بروک، فاگوت نواز بزرگ انگلیس (I)

گیدیون بروک، فاگوت نواز بزرگ انگلیس (I)

گیدیون بروک (Gwydion Brooke) باسونیست برجسته و نوازنده ارکستر فیلارمونیک سلطنتی و ارکستر فیلارمونیک بود. گیدیون بروک در طول عمر حرفه ای ۵۰ ساله خود به عنوان تکنواز و نوازنده مجلسی مقاضیان فراوانی داشت. او یکی از اعضای «خانواده سلطنتی» ارکستر فیلارمونیای سلطنتی سر توماس بیچام بود و پس از آن نیز باسون نواز اصلی ارکستر فیلارمونیک شد.
راخمانینف؛ واپسین نماینده یک سلسله بزرگ (X)

راخمانینف؛ واپسین نماینده یک سلسله بزرگ (X)

پس از ارائه تم اصلی توسط سازهای زهی و بادی چوبی، ناگهان پیانو با چندین آکورد فورته قدم به صحنه گذاشته و زمینه را برای تکنوازی و هنرنمائی نسبتا طولانی خود فراهم ساخته و با الهام گیری از تم اصلی ارائه شده و همچنین تم گرم و بیانگری که پیانو در اوایل موومان اول معرفی نمود، بسیار پر احساس نواخته و زهی ها نیز به همراهی آن می پردازند.
فراخوان سیزدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان منتشر شد

فراخوان سیزدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان منتشر شد

در بخش «موسیقی دستگاهی ایرانی تار، تنبک، دف، سنتور، سه‌تار، عود، قانون، کمانچه، نی؛ در بخش «موسیقی کلاسیک» نوازندگان سازهای ابوا، پیانو، ترومبون، ترومپت، فلوت، کلارینت، کنترباس، گیتار، ویلن، ویلنسل، ویولا، هورن؛ و در بخش «موسیقی نواحی ایران» خوانندگان و نوازندگان سازهای زهی، بادی و کوبه‌ای از مناطق مختلف کشور به رقابت خواهند پرداخت.