کنسرت سبز گروه ضربانگ در اسپانیا

گروه ضربانگ در اسپانيا
گروه ضربانگ در اسپانيا
گروه موسیقی ضربانگ کنسرت ویژه ای را شب گذشته در شهر مادرید پایتخت اسپانیا به عنوان “همبستگی با مردم ایران” اجرا کرد. این کنسرت در مرکز فرهنگی “بوینا وسینا” وابسته به شهرداری مادرید و با حضور شمار زیادی علاقمند به فرهنگ و هنر ایرانی برگزار شد. کانون فرهنگی پرسپولیس، فعالترین مرکز فرهنگی ایران در اسپانیا، برگزار کننده این برنامه بود. علاوه بر ایرانیان و اسپانیاییها، تعدادی از مردم کشورهای مختلف به تماشای این کنسرت ویژه آمده بودند.

ضربانگ شناخته شده ترین گروه ایرانی ویژه سازهای کوبه ای در خارج از کشور است که تا کنون در بیشتر کشورهای اروپایی، آمریکا و کانادا کنسرتهای زیادی اجرا کرده است.

جاوید افسری راد، بهنام سامانی، حکیم لودین و رضا سامانی برای کنسرت مادرید به پایتخت اسپانیا آمده بودند. در بخش اول این برنامه جاوید افسری راد آهنگساز و نوازنده برجسته سنتور به همراه بهنام سامانی نوازنده سرشناس سازهای کوبه ای دو نوازی اجرا کردند.

افسری راد که عناوینی چون آهنگساز سال نروژ (۲۰۰۷) و هنرمند سال اسلو (۲۰۰۸) را دریافت کرده، برای آغاز برنامه، دستگاه همایون را برگزید و ساخته تازه خود با نام ” فریاد” را اجرا کرد.

این نوازنده چیره دست، پس از درآمد همایون و نواختن چند گوشه آوازی، ساخته خود را با ریتمی سنگین و با فضایی دل انگیز آغاز کرد و به تدریج بر هیچان و تحرک آهنگ افزود. این قطعه که در برخی قسمتها نواختن آن از پیچیدگی خاصی برخوردار بود، تجلی کننده اندیشه، صبر و وقار بود و با ورود به گوشه “بیداد” استقامت و در نهایت طلوع صبح را نوید می داد.

آنچه بر جدابیت و زیبایی اجرای می افزود نوای شیرین و شفاف تنبک بهنام سامانی بود که نقش و رنگ این حدیث را کامل تر می ساخت.

بهنام سامانی به واقع، پس از سالها کار در گروه دستان و ضربانگ نشان می دهد که یکی از نوازندگان سازهای کوبه ای با درک بالایی از همراهی با سازهای ملودیک است و با تکیه بر تجربه بالای خود تکمیل کننده هنر دیگر نوازندگان است.

شیوه نوازندگی وی به گونه ای است که ضمن حفظ شخصیت و جایگاه ساز کوبه ای خود، تمام مهارت و هنر خویش را برای ارایه بهتر قطعات به کار می گیرد. در دونوازی جاوید افسری راد و بهنام سامانی در کنسرت مادرید آنچه هنر هر دو را آشکار تر می ساخت، بداهه نوازی ویژه موسیقی کشورمان و آمیختن آن با قطعات ساخته شده بود.

سالها همکاری این دو هنرمند سبب شده تا از رهگذر بداهه ها و بویژه چهارمضرابها که با فراز و نشیب متوالی همراه بود، حالات و کیفیات این موسیقی و آنچه ویژه همایون و بیداد است به خوبی عرضه شود.

سه نوازی سازهای کوبه ای، قسمت دوم این برنامه را به خود اختصاص می داد. رضا سامانی نوازنده پر تکنیک سازهای کوبه ای و حکیم لودین هنرمند بزرگ افغان برای این بخش در کنار بهنام سامانی قرار گرفتند. مهارت بهنام، توانایی رضا سامانی و شور و حال حکیم لودین به حدی جذاب بود که بارها تماشا گران را به تحسین وا داشت. این سه نوازنده برای اجرای قطعات متعدد از تنبک، دف، پنداریک، کنجیره و کاخون استفاده کردند. جالبترین بخش این سه نوازی قطعه تازه ساخته بهنام سامانی بود که برای اولین بار در کنسرت مادرید به اجرا درآمد.

در ادامه این برنامه افسری راد بار دیگر و برای همنوایی با سه نوازنده ساز کوبه یی روی صحنه آمد.

برای این بخش از برنامه، وی به اجرای قطعاتی در دستگاه راست پنجگاه روی آورد. افسری راد طبق شیوه معمول خویش ابتدا با تکنوازی و نوایی ملایم دقایقی را به فضا سازی و آماده کردن زمینه اجرای آهنگها اختصاص داد.

در این بخش نیز در هم آمیختن قطعات ساخته شده به بداهه نوازی با توجه به خصوصیات راست پنجگاه، حالاتی پر از فراز و نشیب و هیجان را خلق می کرد که به شدت حاضران را مجذوب خود کرده بود. افسری راد در بین قطعات خویش صدای سنتور را خاموش می ساخت و راه را برای تک نوازی، دو نوازی و سه نوازی سازهای کوبه ای باز می ساخت و در عین حال سریعتر شدن ریتم ها را میسر می ساخت. در این بین دف نوازی رضا سامانی از جذابت خاصی برخوردار بود.

یک قطعه ضربی کردی نیز پایان بخش ” کنسرت همبستگی” گروه ضربانگ در مادرید بود. در پایان این برنامه، بهنام سامانی اعلام کرد که گروه ضربانگ برای اولین بار در اواخر اکتبر راهی شرق آسیا خواهد شد تا در هنگ کنگ برنامه اجرا کند.

جاوید افسری راد نیز در تدارک یک تور اروپایی با گروه بزرگ “مولانا جلاالدین رومی” است. این گروه به سرپرستی افسری راد از دو سال پیش شکل گرفته و در تور پاییز آینده، شش نوازنده برجسته ایرانی و دست کم ۶ نوازنده اروپایی اعضای آن را تشکیل می دهند.

6 دیدگاه

 • ساعی
  ارسال شده در مرداد ۱۲, ۱۳۸۸ در ۱۲:۴۰ ق.ظ

  همیشه سبز باشید

 • mehdi
  ارسال شده در مرداد ۱۲, ۱۳۸۸ در ۷:۴۰ ق.ظ

  واقعا که سحر انگیز مینوازند افسری وسامانی
  بدا به حال ما که نمایندگان موسیقی ایشانند قحط الرجال !

 • ارسال شده در مرداد ۱۳, ۱۳۸۸ در ۴:۳۷ ب.ظ

  سلام

  من رفته بودم مردم
  الان برگشتم آدرسم عوض شده

  میخونموتون

  چقدر دلم واسه این جا تنگ شده بود

  کامنتی بگذارید که بدونم دارم درست کار میکنم

  جزیره در کهکشان

 • ali
  ارسال شده در مرداد ۱۷, ۱۳۸۸ در ۲:۰۵ ق.ظ

  به امید ایرانی سبز

 • ارسال شده در مرداد ۲۰, ۱۳۸۸ در ۷:۳۶ ب.ظ

  سلام

  من از بلاگم میام این جا…ظاهرا کامنت دونیتون خیلی فعال نیست…ئ کسی هم جواب ها رو نمیده چرا؟
  حالا اشکالی نداره به اهالی تئات رو ادبیات هم گوشه چشمی داشته باشید.

  :)

 • ارسال شده در اسفند ۲۶, ۱۳۸۸ در ۷:۰۵ ق.ظ

  برادرعزیز لودین صاحب سلام
  به امید موفقیعت های بیشتر تان هستم در ضمن تسلیت نسبت وفات قبله گاه صاحب راعرض
  میدارم.امیداست ایمل ادرس تان را ارسال دارید.بااحترام عبدالفرید قیومی ازکابل

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نگاهی به غلبه موسیقی پاپ بر موسیقی کلاسیک در کنسرت «ارکستر سازهای ملیِ» جدید

به یاد می آورم پس از اولین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران با عنوان جدید «ارکستر سمفونیک ملی ایران»، غوغایی در جامعه موسیقی به پا شده بود و طرفداران طرح علی رهبری (که تعطیلی ارکستر ملی و ادغام آن با ارکستر سمفونیک تهران و تغییر نام این ارکستر بود) و فرهاد فخرالدینی (که خواستار تشکیل ارکستری مجزا از ارکستر سمفونیک تهران به مانند سالهای گذشته با عنوان ارکستر ملی بود) در مقابل هم صف کشی کرده بودند؛ در نهایت برنده این بحث رهبر سابق ارکستر ملی فرهاد فخرالدینی بود و به سرعت طی برگزاری جلسه ای، ارکستر ملی تقریبا با همان ترتیب سابق شکل گرفت البته با این تفاوت که قرار شد با دعوت از رهبران میهمان، وضعیت تک بعدی ارکستر ملی که به شدت تحت تاثیر موسیقی سبک ارکسترال ایرانی بود تعدیل یابد. *

پویان آزاده: قصد ضبط «چهارگاه برای پیانو و ارکستر» را دارم

در اولین روز برگزاری جشنواره موسیقی فجر، ارکستر ملی به رهبری فریدون شهبازیان، اثری از حسین دهلوی را به روی صحنه برد که بر اساس قطعه ای از جواد معروفی ساخته شده بود. این قطعه که برای یک پیانو و ارکستر با نام «چهارگاه برای پیانو و ارکستر» تنظیم شده بود، با تکنوازی پیانوی پویان آزاده به اجرا رسید. به همین بهانه امروز با پویان آزاده گفتگویی کرده ایم که می خوانید:

از روزهای گذشته…

مصالحه فیزیک و موسیقی (I)

مصالحه فیزیک و موسیقی (I)

آیا می دانید مشکل بین موسیقی و فیزیک از کجا شروع شد؟ بگذارید کمی راجع به آن صحبت کنیم، بله موضوع از اینجا شروع شد که سازهایی مثل پیانو یا گیتار درست شدند.
خلق موسیقی موفق برای انیمیشن – قسمت دوم

خلق موسیقی موفق برای انیمیشن – قسمت دوم

دان گریدی آهنگساز مجموعه ماجراهای جانی کوئست Jonny Quest- به برای آن کاندید جایزه تلویزیونی امی Emmy شد- انگلیسی جادویی Magic English (سریالی از کمپانی دیسنی)، چندین سریال و فیلم تلویزیونی دیگر دیسنی از جمله دو انیمیشن تلویزیونی دیو و دلبر Beauty And The Beast، داستانهای محبوب کریسمس Favorite Christmas Stories و موسیقی چندین بازی بر مبنای فیلمهای دیسنی از جمله پیترپن Peter Pan، پوکاهانتس Pocahontas است.
“رازهای” استرادیواری (X)

“رازهای” استرادیواری (X)

اگر عریض ترین قسمت ساز در قسمت پائین را (V-Z) تقسیم بر ۵ کنیم و حاصل را در عدد ۹ ضرب نماییم، ارتفاع یا طول (H-I) بدست می آید. بنابراین ۷/۳۶۲=۹*۵-۵/۲۰۱ برابر است با ۹ انس در واحد کرمونایی. حال اگر عریض ترین قسمت ساز در قسمت بالا را تقسیم بر چهار کنیم و سپس عدد حاصل را در عدد ۹ ضرب کنیم مجدداً ارتفاع یا طول (H-I) بدست خواهد آمد؛ بنابراین چنین میشود: ۷/۳۶۲=۹*۴-mm2/161. در ویلن ها نسبت بین این دو عرض یعنی عرض بالا و عرض پائین ۵ به ۴ است.
بیاییم قراری خودآگاه بگذاریم!

بیاییم قراری خودآگاه بگذاریم!

همانطور که میدانید ما برای بیان کیفیت صدا همواره از کلمات زیر و بم استفاده میکنیم که در فارسی کلمه زیر معنی پائین و بم که مخفف بام است، معنی بالا می دهد! میبینید که این، کاملا مغایر با کابرد این دو کلمه در موسیقی است؛ یعنی: ما به صدای بالا، زیر و به صدای پایین بم میگوییم. بصورت کل، جمله اخیر بی معنی و بلاتکلیف مینماید لذا ما برای حل این نقیصه بطور ناخودآگاه قرار گذاشته ایم که دو اصطلاح زیر و بم را با هم و بالا و پائین را با هم بکار میبریم تا اشتباهی رخ ندهد. با این وجود…
همه چیز به جز فلسفه و موسیقی! (II)

همه چیز به جز فلسفه و موسیقی! (II)

در چنین وضعیتی کتابی روانه‌ی بازار می‌شود با عنوان «هشت گفتار درباره‌ی فلسفه‌‌ی موسیقی» با این ادعا که اولین کتاب مستقل درباره‌ی این موضوع در زبان فارسی است. ناشر در متنی که در پشت جلد کتاب آورده می‌نویسد: «…دکتر «صفوت» با استفاده‌ی آگاهانه از فرصت‌های مغتنم، به توجیه پاره‌ای از وجوه بنیادین فلسفه‌ی موسیقی پرداخته است.» همان‌طور که از این نوشته پیدا است، خواننده منتظر است که کتابی در مورد بنیادی‌ترین مسایل فلسفه‌ی موسیقی پیش رو ببیند و از منظر آن به دل این عنوان دور از دسترس و جذاب رخنه‌ کند.
ایدئولوژی موسیقی پست مدرن و سیاست‌های چپ (VI)

ایدئولوژی موسیقی پست مدرن و سیاست‌های چپ (VI)

به نظر میرسد پاد زهر موزاک چیزی شبیه پانک باشد. به عنوان آغازی برای بحث درباره پانک و توسعه ملاخطات بالا در باره رابطه موسیقی و کالایی شدن، می خواهم ابتدا به یکی از آثار نقاشی بزرگ جکسون پولاک یعنی «ریتم پاییزی» (Autumn Rhythm) رجوع کنم، که یک نقاشی – شبیه کارهای معمول پولاک– است، و بخصوص مورد تحسین موسیقیدانهای جاز آزاد می‌باشد.
بررسی مقایسه‌ای آثار آریستوگزنوس تارنتی و ابونصر فارابی (III)

بررسی مقایسه‌ای آثار آریستوگزنوس تارنتی و ابونصر فارابی (III)

نکات زیادی کار آریستوگزنوس را از دیگر اندیشمندان یونانی که درباره‌ی موسیقی به کار نظری پرداخته‌اند متمایز می‌سازد، اما آنچه از بقیه مهم‌تر است نقدی است که او به نظرات طرفداران فیثاغورث درباره‌ی موسیقی وارد می‌کند (۴). در حقیقت او با این کار گامی بسیار مهم در شناخت‌شناسی علم برمی‌دارد (Barker 1978: 9). موسیقی از نظر او موضوع دانش ریاضی نیست؛ همچنین موضوع فیزیک یا اخترشناسی. بلکه موضوع دانشی است برآمده از الزامات خود موسیقی:
آسیب شناسیِ کاربرد نت در موسیقی کلاسیک ایرانی (XI)

آسیب شناسیِ کاربرد نت در موسیقی کلاسیک ایرانی (XI)

در اینجا گذشته از حالت و جنس اجرا، به کشش های از پیش تعیین شده نظر داریم. شاید گروهی گمان کنند که دو نوازنده صاحب تکنیک و ماهر می توانند یک قطعه موسیقی را با کشش های یکسان اجرا کنند. اما چنین امری محال است و این نه به دلیل عدم توانایی نوازندگان در تشخیص کشش ها، که به دلیل جوهر اجرای موسیقی است، و هر فعالیت دیگر بشری که روح و حس آدمی در آن دخالت دارد، که هرگز مکانیکی و یکسان نیست.
بررسی اجمالی آثار شادروان <br>روح الله خالقی (قسمت سی ام)

بررسی اجمالی آثار شادروان
روح الله خالقی (قسمت سی ام)

مسلماً انگیزه خلق اثر و تاریخ پیدایش اصل و هر یک از اجراها و یا تفسیری مختصر اما کارشناسانه از هر اثر و هر اجرا و اقوال مشاهیر و صاحب نظران در مورد آن، همگی میتوانند بر ارزش تاریخی و غنای چنین فهرستی بیفزایند. چنین گامی تنها اقدامی فرهنگی و تاریخی نبوده بلکه ادای دینی است به استاد وزیری و شاگرد و دوست وفادارش.
سیر تحول صدا (بخش اول)

سیر تحول صدا (بخش اول)

ایتالیا سر منشاء هنر و علم خوانندگی اپرا است زیرا هنگامی که کلودیو مونته وردی Claudio Monteverdi و اعضای کامراتا فیورنتینا Camerata Fiorentina (گروهی انقلابی از پژوهشگران، هنرمندان و فیلسوفان که ابداع کننده موسیقی نوین قرن ۱۷ ایتالیا بودند)، مفهوم کلی اپرا را ابداع کردند، انقلابی در موسیقی غرب به وجود آوردند. اعتقاد اعضای کامراتا به این مساله که صدای آوازی باید بازتاب احساسات و اصالت تئاتر کلاسیک باشد، بنیان گذار مفهومی شد که امروز آنرا به نام بل کانتو bel canto (زیبا خواندن) میشناسیم.نسلهای بعدی آهنگسازان، روش از بر خوانی (در مقابل روخوانی اشعار) را دگرگون کردند و آن را به سبکی بسیار پیچیده تر و نیازمند به مهارتهای صوتی ملودیک مبدل کردند.