کنسرت سبز گروه ضربانگ در اسپانیا

گروه ضربانگ در اسپانيا
گروه ضربانگ در اسپانيا
گروه موسیقی ضربانگ کنسرت ویژه ای را شب گذشته در شهر مادرید پایتخت اسپانیا به عنوان “همبستگی با مردم ایران” اجرا کرد. این کنسرت در مرکز فرهنگی “بوینا وسینا” وابسته به شهرداری مادرید و با حضور شمار زیادی علاقمند به فرهنگ و هنر ایرانی برگزار شد. کانون فرهنگی پرسپولیس، فعالترین مرکز فرهنگی ایران در اسپانیا، برگزار کننده این برنامه بود. علاوه بر ایرانیان و اسپانیاییها، تعدادی از مردم کشورهای مختلف به تماشای این کنسرت ویژه آمده بودند.

ضربانگ شناخته شده ترین گروه ایرانی ویژه سازهای کوبه ای در خارج از کشور است که تا کنون در بیشتر کشورهای اروپایی، آمریکا و کانادا کنسرتهای زیادی اجرا کرده است.

جاوید افسری راد، بهنام سامانی، حکیم لودین و رضا سامانی برای کنسرت مادرید به پایتخت اسپانیا آمده بودند. در بخش اول این برنامه جاوید افسری راد آهنگساز و نوازنده برجسته سنتور به همراه بهنام سامانی نوازنده سرشناس سازهای کوبه ای دو نوازی اجرا کردند.

افسری راد که عناوینی چون آهنگساز سال نروژ (۲۰۰۷) و هنرمند سال اسلو (۲۰۰۸) را دریافت کرده، برای آغاز برنامه، دستگاه همایون را برگزید و ساخته تازه خود با نام ” فریاد” را اجرا کرد.

این نوازنده چیره دست، پس از درآمد همایون و نواختن چند گوشه آوازی، ساخته خود را با ریتمی سنگین و با فضایی دل انگیز آغاز کرد و به تدریج بر هیچان و تحرک آهنگ افزود. این قطعه که در برخی قسمتها نواختن آن از پیچیدگی خاصی برخوردار بود، تجلی کننده اندیشه، صبر و وقار بود و با ورود به گوشه “بیداد” استقامت و در نهایت طلوع صبح را نوید می داد.

آنچه بر جدابیت و زیبایی اجرای می افزود نوای شیرین و شفاف تنبک بهنام سامانی بود که نقش و رنگ این حدیث را کامل تر می ساخت.

بهنام سامانی به واقع، پس از سالها کار در گروه دستان و ضربانگ نشان می دهد که یکی از نوازندگان سازهای کوبه ای با درک بالایی از همراهی با سازهای ملودیک است و با تکیه بر تجربه بالای خود تکمیل کننده هنر دیگر نوازندگان است.

شیوه نوازندگی وی به گونه ای است که ضمن حفظ شخصیت و جایگاه ساز کوبه ای خود، تمام مهارت و هنر خویش را برای ارایه بهتر قطعات به کار می گیرد. در دونوازی جاوید افسری راد و بهنام سامانی در کنسرت مادرید آنچه هنر هر دو را آشکار تر می ساخت، بداهه نوازی ویژه موسیقی کشورمان و آمیختن آن با قطعات ساخته شده بود.

سالها همکاری این دو هنرمند سبب شده تا از رهگذر بداهه ها و بویژه چهارمضرابها که با فراز و نشیب متوالی همراه بود، حالات و کیفیات این موسیقی و آنچه ویژه همایون و بیداد است به خوبی عرضه شود.

سه نوازی سازهای کوبه ای، قسمت دوم این برنامه را به خود اختصاص می داد. رضا سامانی نوازنده پر تکنیک سازهای کوبه ای و حکیم لودین هنرمند بزرگ افغان برای این بخش در کنار بهنام سامانی قرار گرفتند. مهارت بهنام، توانایی رضا سامانی و شور و حال حکیم لودین به حدی جذاب بود که بارها تماشا گران را به تحسین وا داشت. این سه نوازنده برای اجرای قطعات متعدد از تنبک، دف، پنداریک، کنجیره و کاخون استفاده کردند. جالبترین بخش این سه نوازی قطعه تازه ساخته بهنام سامانی بود که برای اولین بار در کنسرت مادرید به اجرا درآمد.

در ادامه این برنامه افسری راد بار دیگر و برای همنوایی با سه نوازنده ساز کوبه یی روی صحنه آمد.

برای این بخش از برنامه، وی به اجرای قطعاتی در دستگاه راست پنجگاه روی آورد. افسری راد طبق شیوه معمول خویش ابتدا با تکنوازی و نوایی ملایم دقایقی را به فضا سازی و آماده کردن زمینه اجرای آهنگها اختصاص داد.

در این بخش نیز در هم آمیختن قطعات ساخته شده به بداهه نوازی با توجه به خصوصیات راست پنجگاه، حالاتی پر از فراز و نشیب و هیجان را خلق می کرد که به شدت حاضران را مجذوب خود کرده بود. افسری راد در بین قطعات خویش صدای سنتور را خاموش می ساخت و راه را برای تک نوازی، دو نوازی و سه نوازی سازهای کوبه ای باز می ساخت و در عین حال سریعتر شدن ریتم ها را میسر می ساخت. در این بین دف نوازی رضا سامانی از جذابت خاصی برخوردار بود.

یک قطعه ضربی کردی نیز پایان بخش ” کنسرت همبستگی” گروه ضربانگ در مادرید بود. در پایان این برنامه، بهنام سامانی اعلام کرد که گروه ضربانگ برای اولین بار در اواخر اکتبر راهی شرق آسیا خواهد شد تا در هنگ کنگ برنامه اجرا کند.

جاوید افسری راد نیز در تدارک یک تور اروپایی با گروه بزرگ “مولانا جلاالدین رومی” است. این گروه به سرپرستی افسری راد از دو سال پیش شکل گرفته و در تور پاییز آینده، شش نوازنده برجسته ایرانی و دست کم ۶ نوازنده اروپایی اعضای آن را تشکیل می دهند.

6 دیدگاه

 • ساعی
  ارسال شده در مرداد ۱۲, ۱۳۸۸ در ۱۲:۴۰ ق.ظ

  همیشه سبز باشید

 • mehdi
  ارسال شده در مرداد ۱۲, ۱۳۸۸ در ۷:۴۰ ق.ظ

  واقعا که سحر انگیز مینوازند افسری وسامانی
  بدا به حال ما که نمایندگان موسیقی ایشانند قحط الرجال !

 • ارسال شده در مرداد ۱۳, ۱۳۸۸ در ۴:۳۷ ب.ظ

  سلام

  من رفته بودم مردم
  الان برگشتم آدرسم عوض شده

  میخونموتون

  چقدر دلم واسه این جا تنگ شده بود

  کامنتی بگذارید که بدونم دارم درست کار میکنم

  جزیره در کهکشان

 • ali
  ارسال شده در مرداد ۱۷, ۱۳۸۸ در ۲:۰۵ ق.ظ

  به امید ایرانی سبز

 • ارسال شده در مرداد ۲۰, ۱۳۸۸ در ۷:۳۶ ب.ظ

  سلام

  من از بلاگم میام این جا…ظاهرا کامنت دونیتون خیلی فعال نیست…ئ کسی هم جواب ها رو نمیده چرا؟
  حالا اشکالی نداره به اهالی تئات رو ادبیات هم گوشه چشمی داشته باشید.

  :)

 • farid.qayoumi@yahoo.com
  ارسال شده در اسفند ۲۶, ۱۳۸۸ در ۷:۰۵ ق.ظ

  برادرعزیز لودین صاحب سلام
  به امید موفقیعت های بیشتر تان هستم در ضمن تسلیت نسبت وفات قبله گاه صاحب راعرض
  میدارم.امیداست ایمل ادرس تان را ارسال دارید.بااحترام عبدالفرید قیومی ازکابل

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

آیین رونمایی و کنسرت آلبوم آوای ایران

آیین رونمایی آلبوم آوای ایران (محلی‌ها)، به آهنگسازی «شریف لطفی» در روز جمعه، ۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، ساعت ۱۶ الی ۱۸، در فرهنگسرای ارسباران برگزار خواهد شد. اثر حاضر به همراه پارتیتورِ قطعات ضبط شده، به همّت «انجمن فیلارمونیک ایران» طبع شده‌است.

مروری بر آلبوم «ایران زمین»

سوال این است که آیا می‌توان خلاقیت را آموزش داد؟ و جواب این که حتا اگر هم نتوان، حداقل می‌شود با برانگیختن و آزاد گذاشتن، آدم‌های صاحب خلاقیت را تشویق به استفاده از آن کرد و پروراند. آنچه هشت آهنگساز نوجوان آلبوم ایران‌زمین و مدیر هوشیار «پروژه‌ی آهنگسازان جوان»، امیرمهیار تفرشی پور، به اعتبار موسیقی‌شان به صحنه‌ی امروزین موسیقی ما می‌آورند دقیقا پاسخی است که دیدیم.

از روزهای گذشته…

کارایان و سمفونی های موتسارت (I)

کارایان و سمفونی های موتسارت (I)

اولین کار ضبط شده هربرت فون کارایان متعلق به موتسارت بود: اورتور فلوت سحرآمیز که با شرکت اشتاتسکاپل برلین (Staatskapelle Berlin) در سال ۱۹۳۸ ضبط شد (و اخیرا نیز دویچه گرامافون دوباره آن را منتشر نموده است). کارایان سپس سمفونی های سل مینور هافنر و ژوپیتر را در سال ۱۹۴۲ با ارکستر رادیویی تورین ضبط کرد. یکی از اولین اثر های ضبط شده او پس از جنگ جهانی اول یکی دیگر از سمفونی های موتسارت یعنی سمفونی شماره ۳۳ k 319 در سی بمل بود که با ارکستر فیلارمونیک وین و در سال ۱۹۴۶ ضبط شد.
طراحی سازها (V)

طراحی سازها (V)

Herodotus، پدر تاریخ باستان، داستانی را درباره زایش هندسه و ارتباط آن با طغیان فصلی رود نیل، نقل می‌کند. به دنبال تقسیم اراضی میان مردم توسط شاه Sesostris در قرن ۱۴، باید شیوه‌ای برای محاسبه میزان زمین‌هایی که به علت طغیان نیل دچار خسارت می‌شدند در نظر گرفته می‌شد تا برحسب آن مالیات صاحبان این اراضی به تناسب مشخص گردد. این روند به یک سیستم مدون برای اندازه‌ گیری زمین‌ها منجر شد و در آن geo به معنی زمین و metron به مفهوم اندازه بود، در نتیجه geometry یا هندسه را می‌توان «هدیه نیل» دانست.
گفتگو با پولینی (III)

گفتگو با پولینی (III)

سال ۲۰۱۱ فرصتی است تا بخش بزرگی از فعالیت های پلینی مورد ارزیابی قرار گیرد. زیرا در این سال پلینی ۵ کنسرت را در ۵ ماه در فصل سالن جشنواره سلطنتی بر روی صحنه برد که هم فرصتی بود برای به نمایش گذاشتن تاریخ موسیقی پیانو و هم بیانگر رابطه اش بود با این موسیقی. او با کنسرت آثار باخ در ماه ژانویه برنامه خود را آغاز نمود. سپس آخرین سونات های بتهوون و شوبرت را اجرا میکند. پس از آن نیز در برنامه ای فرانسوی به اجرای شوپن، دبوسی و بولز می پردازد و در پایان نیز در ماه می اجرایی از آثار شومان، لیست و اشتوکهاوزن خواهد داشت.
برنامه مدون آموزش ویولن (قسمت دوم)

برنامه مدون آموزش ویولن (قسمت دوم)

دروس آموزشی این ترم مبتنی بر مهارت بخشی بیشتر در اجرای تنالیته های مطرح شده در ترم اول و آموزش مطالب مربوط به پوزیسیون های دست چپ می باشد. همچنین در این ترم، آموزش قطعات ویولن کلاسیک نیز آغاز گشته و آموزش های مربوط به فراگیری الگوهای آرشه کشی (دست راست) نیز مورد بررسی قرار می گیرد.
راخمانینف؛ واپسین نماینده یک سلسله بزرگ (IV)

راخمانینف؛ واپسین نماینده یک سلسله بزرگ (IV)

مجموع این رویداد بر روح بس حساس راخمانینوف جوان تاثیر بسیار ناگواری بر جای گذاشت و او را چنان دستخوش ناامیدی و سرخوردگی وحشتناکی کرد که تا دو سال نتوانست از آسیب آن بر کنار بماند. سرانجام دوستانش او را وادار ساختند به نزد دکتر “نیکولای دال” که یکی از پیشروان و متخصصان به نام در رشته روانشناسی و تلقین به نفس بود برود، به امید آنکه درمان شود.
سرک کشیدن به کمی دوردست تر (IV)

سرک کشیدن به کمی دوردست تر (IV)

تنها قطعه‌ای که از این تضاد برکنار مانده «ترقه» است. یک بخش از آلبوم شب، سکوت، کویر که تنظیم مجددی از آن ارائه شده است. قطعه‌ای که در آن کوئینتت به عنوان سه‌تار به کار گرفته شده است به طوری که حتا صدای سیم‌های همراه در سه تار نیز می‌توان در لحظاتی از حرکت بافت و رنگ کوئینتت شنید.
فخرالدینی: کتاب تجزیه و تحلیل موسیقی ایرانی را نوشته ام

فخرالدینی: کتاب تجزیه و تحلیل موسیقی ایرانی را نوشته ام

بله وجود دارد و اثر “سربداران” چاپ و “ابن‌سینا” هم نت‌نویسی شده است. همچنین نت نویسی “ابن سینا” توسط بهرام به‌مرام صورت گرفته است اما وی منتظر تایید من است که آنرا به شکل سوئیت سمفونیک در بیاورد؛ البته همه نت‌های من قرار است منتشر شود که ابن‌سینا هم شامل می‌شود.
شرح حال و خاطرات رضا محجوبی منتشر شد

شرح حال و خاطرات رضا محجوبی منتشر شد

کتاب رضا محجوبی، افسونگر نغمه‌پرداز با پژوهش و نگارش محمدرضا شرایلی و شهاب مِنا منتشر شد. در این مجموعه دو جلدی به همراه یک سی دی ضمیمه حاوی ۸ تراک از ویولن نوازی رضا محجوبی و ۷ تراک از شاگردان اوست که توسط نشر خنیاگر به بازار عرضه شده است.
مروری بر آلبوم «کنسرتوها»

مروری بر آلبوم «کنسرتوها»

آغاز راه، در رجز، هنگامی‌که نرم‌ نرمک اتمسفر چهارگاه از ابهام چند نغمه‌ی اولیه به در می‌آید و بر همه‌جا تسلط می‌یابد هراس نیز همراه آن گسترده می‌شود که مبادا آهنگساز برای بازآفرینی رویارویی جمع و فرد یا نبرد گلادیاتوری‌اش (۱) راه دَمِ دست را برگزیده باشد. از یک‌سو برای ساختن تضادهای پیش‌برنده‌ی یک کنسرتو به سراغ گنجینه‌ی همیشه حاضر و آماده‌ی هویت‌نمای دستگاه‌ها رفته و ماده‌ی خامشان را بی پردازشی در برابر فضای ناآشنا بگذارد و از سوی دیگر بار عاطفی نام «رجز» و کارکردش در جنگ (یا جنگ نمادین؛ تعزیه) را دستاویز تأکید بر شباهت کنسرتو به نبرد کند و تمام.
رضا سامانی: از نوجوانی در کنار این هنرمندان بزرگ بودم

رضا سامانی: از نوجوانی در کنار این هنرمندان بزرگ بودم

رضا سامانی از نوازندگان سازهای کوبه ای است که با وجود جوانی توانسته در نقاط مختلف اروپا به ویژه همراه گروه ضربانگ در کنسرت های گوناگون شرکت کند. وی علاقه بسیاری به تدریس و آموزش دارد و در پرتو فعالیتهای او شمار قابل توجهی از نوجوانان ایرانی در اروپا و حتی نوازندگان خارجی سازهای کوبه یی با سازها و ریتمهای ایرانی آشنا شده اند.