مژگان چاهیان برنده جایزه اول مسابقه بین المللی آهنگسازی شد

در بیست و چهارمین دوره مسابقه بین المللی آهنگسازی بولونیا ایتالیا، مژگان چاهیان موفق به کسب رتبه اول شد. مسابقه بین المللی آهنگسازی در شهر “بولونیا” ایتالیا از سال ١٩٩۴ توسط تئاتر شهرداری بولونیا راه اندازی شده و هر سال برگزار می گردد و از مهم ترین مسابقات آهنگسازی در دنیا است. از آهنگسازان بزرگی که هر سال به عنوان رئیس هیات داوران این مسابقه انتخاب می شوند می توان به افراد شهیری چون: «انیو موریکونه»، «ریکاردو موتی» و «ریکاردو چلی» اشاره کرد. همچنین هر سال از داوران بین المللی برای قضاوت آثار دعوت به عمل می آید. در سال ٢٠١٢ نیز برای اولین بار از یک آهنگساز ایرانی (امیر اسلامی) در این مسابقه دعوت به عمل آمد تا به عنوان یکی از داوران به قضاوت آثار بپردازد.

در مسابقه آهنگسازی امسال، فابریزیو فستا (Fabrizio Festa)، میشل کرچلا (Michele Corcella)، ماریو روسینی (Mario Rosini)، آنجلو والری (Angelo Valori)، باربارا رتتگلیتی (Barbara Rettagliati) به داوری آثار پرداختند که اثری مژگان چاهیان را به عنوان جایزه نخست این مسابقه برگزیده شد. این اولین بار است که یک بانوی آهنگساز ایرانی موفق به کسب رتبه اول در این مسابقه بین المللی شده است.

چاهیان با تمرکز بر موسیقی نواحی ایران این قطعه را که «مرثیه ای برای صلح» نام دارد، آهنگسازی کرده و سعی داشته اثرش بیانگر اصالت و هویت ایرانی باشد؛ در بیانیه هیات داوران مسابقه، توجه به هویت ملی در این اثر مورد توجه و تحسین قرار گرفته است.

«مرثیه ای برای صلح» برگرفته از پایان نامه کارشناسی ارشد آهنگسازی او است و تحت نظارت اساتید او محمدرضا تفضلی و تقی ضرابی آهنگسازی شده و در بازنگری نهایی برای ارسال به این مسابقه با نظارت استادش امیر اسلامی به سرانجام رسیده است.

این چهارمین سالی است که آهنگسازان ایرانی موفق به دریافت این جایزه می شوند و از این طریق آثارشان در سطح بین المللی معرفی می شود:
امیر اسلامی: جایزه اول ۲۰۰۹
وحید جهانداری: جایزه اول ۲۰۱۵
الوند جعفری جلالی: جایزه سوم ۲۰۱۵
محمد امین شریفی: جایزه اول ۲۰۱۷
مژگان چاهیان: جایزه اول ۲۰۱۸
حسام جعفری: قدردانی ویژه ۲۰۱۸

مژگان چاهیان
متولد ۱۳۶۸
آهنگساز، پژوهشگر موسیقی نواحی ایران
مدرس دانشکده موسیقی- دانشگاه هنر تهران
– کارشناسی ارشد آهنگسازی- دانشگاه هنر تهران (رتبه اول)- ۱۳۹۵
– دریافت لوح تقدیر پایان نامه برتر کارشناسی ارشد آهنگسازی دانشگاه هنر تهران- ۱۳۹۵
– کارشناسی نوازندگی موسیقی ایرانی- دانشگاه هنر تهران (رتبه اول)
– دیپلم موسیقی – هنرستان موسیقی
فراگیری موسیقی نزد: امیر اسلامی، محمدرضا تفضلی، تقی ضرابی، دکتر امین هنرمند، کارن کیهانی، پروفسور مارتین ایسرائیلیان، مهدی حسینی، دکتر حمیدرضا اردلان، حسین مهرانی، زنده یاد بانو ناهید دایی جواد، بانو پریسا، مسعود رضایی نژاد، سعید ثابت.
برخی از آثار آهنگسازی وی:
– “حماسه بی بی مریم بختیاری” برای ویلن و ارکستر زهی (۱۳۹۷)
– مجموعه آثار سولو برای سازها (۱۳۹۷)
– “بته جقه” تریو برای فلوت، کلارینت و پیانو (۱۳۹۶)
– “آوای صلح” برای ترومبون تنور و ارکستر سمفونیک (۱۳۹۶)
– “چهار آواز کُرمانجی برای دو تکخوان و ارکستر سمفونیک” (۱۳۹۵)
– مجموعه آثار برای گروه کُر (گُل کو- مریم بانو و …) (۱۳۹۵)
– مجموعه آثار برای پیانو”سونات شماره ۱، تم و واریاسیون و پرلود ”

وی در مرداد ماه ۱۳۹۶ در فستیوال بین المللی آهنگسازی “سیمف” به عنوان آهنگسازان منتخب برگزیده شد. به زودی اثر جدید او توسط “آنسامبل آلترنانس” از پاریس اجرا خواهد شد.

از جمله فعالیت های دیگر او می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– برگزیده شدن مقاله های وی در دومین و سومین فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران (۱۳۹۷- ۱۳۹۶ )
– برگزاری دو دوره نشست تخصصی بررسی موسیقی نواحی ایران (کهن میراث نامیرا) با تمرکز بر موسیقی خراسان شمالی و آذربایجان شرقی در دانشکده موسیقی دانشگاه هنر تهران- (۱۳۹۷- ۱۳۹۶)
– انتشار مقاله تحت عنوان “بررسی و تحلیل مقام های لو و هرایی” در فصلنامه تخصصی موسیقی زنگار (۱۳۹۶)
– سخنرانی در نشست تخصصی موسیقی شمال خراسان در فرهنگستان هنر تهران و هفته پژوهش دانشگاه هنر تهران تحت عنوان ” ارائه پایان نامه برتر آهنگسازی” (۱۳۹۵ )
– تجزیه و تحلیل دو اثر از حسین دهلوی- چهارنوازی مضرابی، شراب عشق ( شهریور ۱۳۹۱)
– کسب رتبه اول در نوازندگی سنتور در جشنواره هنرستان های موسیقی کشور در سال ۱۳۸۶

یک دیدگاه

  • تیده آ چاووشی
    ارسال شده در تیر ۱۴, ۱۳۹۷ در ۱۰:۴۳ ق.ظ

    سرکار خانم چاهیان کسب جایزه اول مسابقات موسیقی بین الملی تبریک عرض میکنم به امید موفقیت روز افزون شما

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VII)

نخچیرگان به مجموع الحان سی گانه ی باربد شامل می شد. باربد آفریننده ترانه های نوروزی نیز به شمار می رود. از این ترانه ها می توان به فرخ روز، سروستان، ارغنون، لبینا اشاره کرد. آثار باربد را موسیقیدانان قرون بعدی چون شعبه، جنس، آوازه، و شاخه های مهم مقام ها توضیح و توصیف کرده اند، عبدالقادر مراغه ای در مقاصد الالحان ماهیت تاریخی و موسیقی لحن و آثار باربد را خاطرنشان نموده و آن را زمینه دوره اول تشکیل مقام ها شمرده است.

گزارشی از سخنرانی آروین صداقت کیش در سمینار «موسیقی و امر دراماتیک» (IV)

صداقت‌کیش ادامه داد: در امر دراماتیک اما این گونه نیست و درون و بیرون با هم یکی می‌شوند. اگر اجازه دهید مثالی در مورد امر هنری بزنم. کسانی که تئاتر بازی می‌کنند رابطه‌شان با متن نمایشی درونی است. یعنی نمی‌توانیم این رابطه را به درونی و بیرونی تقسیم کنیم و بگوییم این شخصیت واقعا وجود دارد و آن شخصیت فقط روی صحنه وجود دارد، همه‌شان وجود دارند. بنابراین این نظام باید با یکدیگر یکی و ادغام شده باشد. اگر به موضوع دادن پول به فروشنده به عنوان یک کنش برگردم، نمی‌توانیم بگوییم الان بیرون این نظام ارتباطی هستیم و نظام داخلی آن با نظام بیرونی‌اش متفاوت است. اگر کسی هم از بیرون به این رویداد نگاه کند فقط در حال نگاه کردن به یک کنش است و مانند موضوع داستان نیست که نتواند داخل آن شود، او هم می‌تواند وارد این کنش شود و مرزی ندارد.

از روزهای گذشته…

نت هایی از حاشیه های موسیقی (I)

نت هایی از حاشیه های موسیقی (I)

مقاله ای که در زیر می خوانید ترجمه ای است از مقاله ای که چند ماه پیش در سایت روزنامه ی گاردین درباره ی نابرابری تعداد آهنگسازان زن و مرد در جامعه ی بریتانیا منتشر شده است. اهمیت ترجمه ی این مطلب از این روست که این نابرابری در جامعه ی موسیقیایی ایران نیز مشاهده می گردد. هرچند بی شک شرایط اجتماعی ایران و بریتانیا متفاوت است، اما شباهت های زیادی می توان در قیاس کمّی تعداد آهنگسازان زن این دو کشور دید.
کارایندرو، بانوی موسیقی لایت (II)

کارایندرو، بانوی موسیقی لایت (II)

خانم النی کارایندرو در بازگشت به آتن، لابراتورای از سازهای سنتی در مرکز فرهنگی ORA کشف کرد و کشفیاتش را در برنامه رادیویی اتنوموزیکولوژی بیان کرد. همچنین در سال ۱۹۷۶ با مرکز ECM آشنا شد، او درباره این مرکز می گوید: “من دنیای خود را کشف کردم. بداهه نوازی و آهنگسازی بر اساس احساسات و بدون هیچ گونه قید و بند سبکی و فرمی.” در این دوره بود که او به نوشتن آغاز کرد (به خصوص برای فیلم و تئاتر).
نکاتی راجع به ساخت ملودی

نکاتی راجع به ساخت ملودی

تهیه و اجرای ملودی های بکر با گرفتن ایده های همزمان از موسیقی در حال اجرا، از ضروری ترین توانایی هایی است که یک نوازنده ساز – از percussion و drums گرفته تا سازهایی مانند پیانو، ترمپت و … – باید داشته باشد. همینطور باید دقت کنیم که هیچ قانون مشخصی برای تهیه ملودی های زیبا بصورت بداهه وجود ندارد و مطالبی که در اینجا آورده می شود تنها ایده هایی است که ممکن است بتواند در خلق جملات موسیقی شما را یاری دهد.
هربرت هانکوک

هربرت هانکوک

هربرت هانکوک (Herbert Jeffrey Hancock) در تاریخ ۱۲ آوریل سال ۱۹۴۰ در شیکاگو آمریکا بدنیا آمد. وی یکی از برجسته ترین پیانیست ای سبک جز میباشد که همانند همتای دیگرش چیکوریا تاثیر بسیار زیادی بر موسیقی و نوازندگی جز داشته اند و همچنین جوایز بسیاری را در عرصه های بین المللی از آن خود نموده است.
رساله ای از خواجه نصیر الدین طوسی در علم موسیقی (III)

رساله ای از خواجه نصیر الدین طوسی در علم موسیقی (III)

طنین: عبارت است از بعد میان دو صوت مانند دو – ر یا بعد میان فا-سل در تدوین زیر ابعاد سابق الذکر نموده شده است (توجه کنید به عکس پایین صفحه و نوشته های زیر هر فاصله)
Elton John ، مروری بر فعالیت هنری – قسمت دوم

Elton John ، مروری بر فعالیت هنری – قسمت دوم

بین سالهای ۱۹۷۲ و ۱۹۷۶ ، Elton John و Bernie Taupin تبدیل به ماشین های غیر قابل کنترلی شده بودند که آلبوم های بسیار زیبا و موفق به بازار عرضه میکردند. بعنوان مثال آهنگ Roket Man برای مدت ۴ سال ۱۶ بار بعنوان Top 20 انتخاب شد و این در حالی بود که کارهای دیگری چون Crocodile Rock ، Daniel ، Philadelphia Freedom و … نیز بارها جزو Top 20 های جدول بودند.
دیوید پی یت

دیوید پی یت

دیوید پی یت (David Pyatt) در سال ۱۹۸۸ در حالیکه فقط ۱۴ سال داشت به عنوان جوانترین برنده جایزه بزرگ موسیقیدان جوان سال BBC شناخته شد. به دنبال این موفقیت او به حرفه نوازندگی سولیستی روی آورد که باعث شناخته شدنش در انگلیس، اروپا، آمریکای شمالی، کانادا و ژاپن شد. او در انگلیس با ارکسترهای مهمی مانند ارکستر مجلسی انگلیس (English Chamber Orchestra)، موزار نوازان لندن و ارکستر هاله کار کرده است. اولین برنامه ای که از او در شبکه BBC پخش شد، اجرای دومین کنسرتوی هورن اشترائوس (Strauss) در سال ۱۹۹۳ بود.
مروری بر آلبوم «موتسارت لیست»

مروری بر آلبوم «موتسارت لیست»

روزگاری ایران رسیتال نوازندگان پیانوی بزرگی را به خود می‌دید. اجرای نام‌های افسانه‌ای سده‌ی بیستم همچون «آرتور روبنشتاین» ناممکن نمی‌نمود. این جهانی دیگر بود و موسیقی کلاسیک غربی حمایت دولتی داشت و … . امروز اما دستِ تنها و درعین‌حال توانای جامعه‌ی مدنی در کار است تا به نیروی خویش برنامه‌ای مانند رسیتال «گوتلیب والیش»، نوازنده‌ای از همان تبار (گرچه هنوز کم‌تر افسانه‌ای)، را برای بار چندم ممکن کند. و این حتا پیش از خود موسیقی جلب توجه می‌کند اگر دیده‌ی تیزبینی باشد.
فرانک زاپا، آهنگساز، نوازنده گیتار، خواننده، کارگردان سینما و طنزپرداز

فرانک زاپا، آهنگساز، نوازنده گیتار، خواننده، کارگردان سینما و طنزپرداز

رانک وینسنت زاپا Frank Vincent Zappa آهنگساز، نوازنده گیتار، خواننده، کارگردان سینما و طنزپرداز آمریکایی است. او در طی ۳۳ سال فعالیت در زمینه موسیقی ثابت کرد که یکی از پرکارترین موسیقی دانان عصر خود بوده است. زاپا در طی زندگی خود بیش از ۶۰ آلبوم منتشر کرد که تقریبا تمام آنها شامل آثاری تازه بودند.
شنگ

شنگ

شنگ (sheng) یکی از سازهای بادی قدیمی و سنتی چین است که درحال حاضر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. قدمت آن به ۳۰۰۰ سال پیش می رسد و در میان مردم چین در دوره دیناستی (B.C. Yin Dynasty) بین سالهای۱۴۰۱ – ۱۱۲۲ رایج بوده است. شنگ از ۱۷ تا ۳۷ لوله ی عمودی نی بامبو که با طول های مختلف در استوانه که بر سر آن یک قطعه دهانی ضمیمه شده، کنار هم قرار گرفته اند درست شده است. با این خصوصیات ساختمانی، شنگ تنها ابزار موسیقی بادی چینی است که توانایی اجرای ملودی و آهنگ های گوناگون (حتی بصورت چند صدایی) را دارد.