مژگان چاهیان برنده جایزه اول مسابقه بین المللی آهنگسازی شد

در بیست و چهارمین دوره مسابقه بین المللی آهنگسازی بولونیا ایتالیا، مژگان چاهیان موفق به کسب رتبه اول شد. مسابقه بین المللی آهنگسازی در شهر “بولونیا” ایتالیا از سال ١٩٩۴ توسط تئاتر شهرداری بولونیا راه اندازی شده و هر سال برگزار می گردد و از مهم ترین مسابقات آهنگسازی در دنیا است. از آهنگسازان بزرگی که هر سال به عنوان رئیس هیات داوران این مسابقه انتخاب می شوند می توان به افراد شهیری چون: «انیو موریکونه»، «ریکاردو موتی» و «ریکاردو چلی» اشاره کرد. همچنین هر سال از داوران بین المللی برای قضاوت آثار دعوت به عمل می آید. در سال ٢٠١٢ نیز برای اولین بار از یک آهنگساز ایرانی (امیر اسلامی) در این مسابقه دعوت به عمل آمد تا به عنوان یکی از داوران به قضاوت آثار بپردازد.

در مسابقه آهنگسازی امسال، فابریزیو فستا (Fabrizio Festa)، میشل کرچلا (Michele Corcella)، ماریو روسینی (Mario Rosini)، آنجلو والری (Angelo Valori)، باربارا رتتگلیتی (Barbara Rettagliati) به داوری آثار پرداختند که اثری مژگان چاهیان را به عنوان جایزه نخست این مسابقه برگزیده شد. این اولین بار است که یک بانوی آهنگساز ایرانی موفق به کسب رتبه اول در این مسابقه بین المللی شده است.

چاهیان با تمرکز بر موسیقی نواحی ایران این قطعه را که «مرثیه ای برای صلح» نام دارد، آهنگسازی کرده و سعی داشته اثرش بیانگر اصالت و هویت ایرانی باشد؛ در بیانیه هیات داوران مسابقه، توجه به هویت ملی در این اثر مورد توجه و تحسین قرار گرفته است.

«مرثیه ای برای صلح» برگرفته از پایان نامه کارشناسی ارشد آهنگسازی او است و تحت نظارت اساتید او محمدرضا تفضلی و تقی ضرابی آهنگسازی شده و در بازنگری نهایی برای ارسال به این مسابقه با نظارت استادش امیر اسلامی به سرانجام رسیده است.

این چهارمین سالی است که آهنگسازان ایرانی موفق به دریافت این جایزه می شوند و از این طریق آثارشان در سطح بین المللی معرفی می شود:
امیر اسلامی: جایزه اول ۲۰۰۹
وحید جهانداری: جایزه اول ۲۰۱۵
الوند جعفری جلالی: جایزه سوم ۲۰۱۵
محمد امین شریفی: جایزه اول ۲۰۱۷
مژگان چاهیان: جایزه اول ۲۰۱۸
حسام جعفری: قدردانی ویژه ۲۰۱۸

مژگان چاهیان
متولد ۱۳۶۸
آهنگساز، پژوهشگر موسیقی نواحی ایران
مدرس دانشکده موسیقی- دانشگاه هنر تهران
– کارشناسی ارشد آهنگسازی- دانشگاه هنر تهران (رتبه اول)- ۱۳۹۵
– دریافت لوح تقدیر پایان نامه برتر کارشناسی ارشد آهنگسازی دانشگاه هنر تهران- ۱۳۹۵
– کارشناسی نوازندگی موسیقی ایرانی- دانشگاه هنر تهران (رتبه اول)
– دیپلم موسیقی – هنرستان موسیقی
فراگیری موسیقی نزد: امیر اسلامی، محمدرضا تفضلی، تقی ضرابی، دکتر امین هنرمند، کارن کیهانی، پروفسور مارتین ایسرائیلیان، مهدی حسینی، دکتر حمیدرضا اردلان، حسین مهرانی، زنده یاد بانو ناهید دایی جواد، بانو پریسا، مسعود رضایی نژاد، سعید ثابت.
برخی از آثار آهنگسازی وی:
– “حماسه بی بی مریم بختیاری” برای ویلن و ارکستر زهی (۱۳۹۷)
– مجموعه آثار سولو برای سازها (۱۳۹۷)
– “بته جقه” تریو برای فلوت، کلارینت و پیانو (۱۳۹۶)
– “آوای صلح” برای ترومبون تنور و ارکستر سمفونیک (۱۳۹۶)
– “چهار آواز کُرمانجی برای دو تکخوان و ارکستر سمفونیک” (۱۳۹۵)
– مجموعه آثار برای گروه کُر (گُل کو- مریم بانو و …) (۱۳۹۵)
– مجموعه آثار برای پیانو”سونات شماره ۱، تم و واریاسیون و پرلود ”

وی در مرداد ماه ۱۳۹۶ در فستیوال بین المللی آهنگسازی “سیمف” به عنوان آهنگسازان منتخب برگزیده شد. به زودی اثر جدید او توسط “آنسامبل آلترنانس” از پاریس اجرا خواهد شد.

از جمله فعالیت های دیگر او می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– برگزیده شدن مقاله های وی در دومین و سومین فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران (۱۳۹۷- ۱۳۹۶ )
– برگزاری دو دوره نشست تخصصی بررسی موسیقی نواحی ایران (کهن میراث نامیرا) با تمرکز بر موسیقی خراسان شمالی و آذربایجان شرقی در دانشکده موسیقی دانشگاه هنر تهران- (۱۳۹۷- ۱۳۹۶)
– انتشار مقاله تحت عنوان “بررسی و تحلیل مقام های لو و هرایی” در فصلنامه تخصصی موسیقی زنگار (۱۳۹۶)
– سخنرانی در نشست تخصصی موسیقی شمال خراسان در فرهنگستان هنر تهران و هفته پژوهش دانشگاه هنر تهران تحت عنوان ” ارائه پایان نامه برتر آهنگسازی” (۱۳۹۵ )
– تجزیه و تحلیل دو اثر از حسین دهلوی- چهارنوازی مضرابی، شراب عشق ( شهریور ۱۳۹۱)
– کسب رتبه اول در نوازندگی سنتور در جشنواره هنرستان های موسیقی کشور در سال ۱۳۸۶

یک دیدگاه

  • تیده آ چاووشی
    ارسال شده در تیر ۱۴, ۱۳۹۷ در ۱۰:۴۳ ق.ظ

    سرکار خانم چاهیان کسب جایزه اول مسابقات موسیقی بین الملی تبریک عرض میکنم به امید موفقیت روز افزون شما

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

محمدرضا امیرقاسمی «شبی برای پیانوی ایرانی» را به روی صحنه می برد

کنسرت گروه موسیقی برف با عنوان «شبی برای پیانوی ایرانی» در تاریخ جمعه ۱۰ اسفند ساعت ۲۰ در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران روی صحنه خواهد رفت. سرپرست و تکنواز پیانوی گروه برف محمدرضا امیرقاسمی و خواننده این کنسرت علی امیرقاسمی و اجرای تمبک با سحاب تربتی می باشد. در این برنامه علاوه بر اجرای آثار اساتید بزرگ پیانوی ایرانی نظیر جواد معروفی و مرتضی محجوبی، از چند نوازنده پیانوی دوره قاجار مانند اساتید محمود مفخم (مفخم الممالک) و مشیرهمایون شهردار هم قطعاتی اجرا خواهد شد. اجرای آثاری کمیاب و خاص از پیانو نوازیِ دوره ی قاجار و عصر مشروطه اولین بار است که در یک کنسرت اتفاق می افتد.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XIX)

تنها درویش خان تا حدودی با وزیری تفاهم داشت و برای شنیدن کنسرت ها و خطابه های او به مدرسه خصوصی اش می رفت. اما قبل از این که این رابطه و تفاهم ثمری به بار آورد – و قبل از ریاست اول وزیری در مدرسه موزیک (۱۳۰۷)، درویش خان فوت شد (۱۳۰۵). بعد از فوت او تجدد طلبی به کشمکش بین وزیری و مین باشیان ها یا «موسیقی نوین و علمی ایرانی» با «موسیقی بین المللی و علمی» محدود ماند.

از روزهای گذشته…

هستی و شناخت در منظر هنر (II)

هستی و شناخت در منظر هنر (II)

علت این تمایز حاصل برجسته شدن یکی از دو رکن عشق و تجربه (نه تسلط آنها) در جریان شناخت است. بدین ترتیب که در عرصه علم، محور اصلی میدان اثرات متقابل سه رکن، تجربه است اما در هنر این محور به عشق و آرزومندی تبدیل می شود. به همین دلیل است که هنر در صورت تکرار به فن و فن در صورت خلاقیت به هنر نزدیک می شوند و باز هم به همین دلیل است که میان هنر و فن رابطه ای ویژه وجود دارد. این رابطه از طریق ظهور یا خلا خلاقیت و زایندگی پدید می آید.
آوازهای تلخ سرزمین من  (I)

آوازهای تلخ سرزمین من (I)

منیر وکیلی (منیر وکیلی نیکجو) به شهادت ضبط هایی که از صدایش موجود است، یکی از برترین خوانندگان اپرای ایران است. منیر وکیلی در سال ۱۳۰۰ در تبریز متولد شد؛ این شهر به خاطر نزدیکی با کشورهای همسایه ی شمالی، بارها شاهد اجرای اپرت هایی بود که ادامه دار بودن آنها در این شهر، محبوبیتی برای این رشته میان خانواده های آذربایجانی ایجاد کرده بود. خانواده ی منیر وکیلی نیز از علاقمندان این موسیقی بودند.
«خُرده‌روایت‌های صوتی» (I)

«خُرده‌روایت‌های صوتی» (I)

بیش از نیم قرن از ظهور موسیقی اوانگارد گذشته است. در طول دهه‌های گذشته موسیقیدانان بسیاری در گوشه و کنار جهان و از جمله در ایران آثار بیشماری در این نوع از موسیقی خلق کرده‌ اند. مقالات و نوشته‌های فراوانی نیز در شرح و بسط این آثار نوشته ‌شده‌اند. اما به رغم تثبیت جایگاه این نوع از آثار موسیقی، نیک می دانیم چه در بین شنوندگان عام و چه در بین جامعه‌ی موسیقیدانان، شمار افرادیکه با بیان دلایل مختلف، این گونه آثار را فاقد ارزش موسیقایی و هنری می‌دانند اندک نیستند.
سومین جشنواره هنرمندان خود آموخته

سومین جشنواره هنرمندان خود آموخته

بی گمان به اعتبار همه دستاوردهای فرهنگی و هنری که زمینه های بی شماری را جهت تبلور ارزش های به هنجار فراهم می سازد، به شهود تازه ای از ثبت لحظه های تاریخمند دست می یابیم که به یمن حضور مفاخر هنری که پشتوانه های ملی ماست ، حاصل شده است.
«هزار و یک شب مِهرِ هنر»

«هزار و یک شب مِهرِ هنر»

اجرای پژوهشی اساتید موسیقی شمال خراسان با همکاری موسسه موسیقی پارسین و دانشکده موسیقی دانشگاه هنر تهران بر اساس طرح و ایده ای از مژگان چاهیان که از فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد آهنگسازی از دانشگاه هنر تهران است، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲ در سالن آمفی تئاتر دانشکده موسیقی دانشگاه هنر تهران واقع در کرج برگزار می شود.
موسیقی و ایدئولوژی (I)

موسیقی و ایدئولوژی (I)

بحث در مورد موسیقی و خصوصیات ذاتی آن امری است مشکل. این موضوع را میتوان دلیل دو بعدی بودن موسیقی دانست؛ یعنی موسیقی از جهتی متاثر از اندیشه و عواطف بشری و نشات گرفته از یکسری فعل و انفعالات ذهنی است و از جهتی دارای قواعد و اصولی است که با معیارهای مادی و حقیقی تا حدی قابل تجزیه و تحلیل و ارزیابی میباشد.
ویولون مسیح استرادیواریوس (VIX)

ویولون مسیح استرادیواریوس (VIX)

بیشترین اختلاف میان برداشت شماره ۱ (عدد عنوان شده در جدول) و برداشت شماره ۳ (اندازه مقطع طولی ساز در الگوی خط محیطی) بوده، که حدود ۱ میلی مترمی باشد. (این نوسان قابل توجه در ساختار طراحی می تواند مسیر را به سمت طرحی دیگر سوق دهد.)
سیری در تاریخ موسیقی و خنیاگری ساسانیان (I)

سیری در تاریخ موسیقی و خنیاگری ساسانیان (I)

دوره ساسانیان دوره‌ی شکوفایی، اعتلا و جهش عظیم موسیقی در ایران بوده است. موسیقی در این عصر نزد پادشاهان مقام والا و به سزایی کسب کرد، توجه و علاقه درباریان و اشراف به موسیقی موجب پرورش و رشد موسیقی گردید، به‌طوری‌که سرودهای مذهبی، ترانه‌های ملی و بومی و ترانه‌ای که از وقایع مهم سرچشمه می‌گرفت برای اولین بار در این دوره سروده و خوانده شد.
ارکستر فیلارمونیک نیویورک (III)

ارکستر فیلارمونیک نیویورک (III)

در سال ۱۹۲۱ ارکستر فیلارمونیک با ارکستر سمفونی ملی نیویورک یکی شدند. با ترکیب این دو ارکستر، فیلارمونیک رهبری هلندی به نام ویلم منگل برخ (Willem Mengelberg) را منسوب کرد. برای فصلهای ۱۹۲۲ تا ۱۹۲۳ استرانسکی و منگل برخ رهبری ارکستر را به طور مشترک بر عهده داشتند، اما استرانسکی بعد از پایان یک فصل مشترک آنجا را ترک کرد و منگل برخ برای مدت نه سال رهبری اصلی ارکستر را در میان دیگر رهبران بر عهده داشت از جمله؛ برونو والتر (Bruno Walter)، ویلهم فورت وانگلر (Wilhelm Furtwängler)، ایگور استراوینسکی (Igor Stravinsky) و آرتور توسکانینی (Arturo Toscanini). در این دوره، فیلارمونیک اولین ارکستر آمریکا بود که سری سمفونیهایی را در کنسرتهای تابستانی با قیمت پائین در استادیوم لویسون، منتهتن، برگزار کرد.
گزارش اختصاصی از اجرای ارکستر سمفونیک تهران در آلمان

گزارش اختصاصی از اجرای ارکستر سمفونیک تهران در آلمان

ارکستر سمفونیک تهران، ۲۰ آگوست ۲۰۰۶ (۲۹ مرداد ۱۳۸۵) در شهر اوسنـابـروک (Osnabruck) در آلمان کنسرت داد. در این برنامه که در واقع سرآغاز جشنـواره شرقـی (Morgenland Festival) در تالار شهر اوسنابروک بود حدود ۱۴۰۰ شنونده حضور یافتند. پیش از اجـرای موسیقـی، شهـردار اوسنابروک، هانـس یورگـن فیـپ (Hans-Jürgen Fip) در سخنانـی کوتاه، با توجه به دشواری های برگزاری این برنامه گفت: «تا امشب باور نمی کردم که ارکستر سمفونیک تهران در اوسنابروک کنسرت خواهد داشت!»