بررسی موسیقایی زوزه گرگ (II)

آنچه که مشخص می باشد این است که تلاش گرگ ها در زوزه ی جمعی، ایجاد فضایی چندصوتی است. این موضوع را پیانیست فرانسوی، “Hélène Grimaud”، نیز تجربه کرده است. او می گوید گرگ ها همانند انسان ها علاقه مند به تولید اصوات آهنگین هستند. هدف از تولید این اصوات می تواند نوعی ایجاد ارتباط باشد. از طرفی، وی با توجه به علاقه ی خاص خود به گرگ ها و حضور در کنار آن ها گزارش داده است که اگر فردی در کنار چند گرگ و با نوت خاص زوزه بکشد، گرگ ها فرکانس صدای خود را به گونه ای تغییر می دهند تا فضای چند صدایی تولید شود (۵).

حال در این بین گاهی تمام گرگ ها سعی در تولید یک نوت کرده و در این تلاش می توان ضربان بین زوزه ی گرگ ها را هم شنید. به
Audio File این فیلم
برگرفته از صفحه ی اینستاگرام “WildlieFirst” نگاه کنید.

آنالیز زوزه ی گرگ: روش انجام کار
برای آنالیز صدای زوزه ی گرگ از audio file یک فایل صوتی که در فضای مجازی موجود است (۱۰) استفاده شد. برای بررسی این فایل صوتی از چندین نرم افزار مختلف استفاده گردید:
۱- نرم افزار (۱۱) TF32: این نرم افزار ابزاری است جهت تحلیل آکوستیکی کلام یا هرموج صوتی دیگر. طیف فرکانس- زمان صدای گرگ که توسط نرم افزار TF32 به دست آمده، در زیر نمایش داده شده است. با توجه به کیفیت فایل صوتی و بر اساس طیف حاصل از آنالیزآن، می توان صدای پایه با پنج صدای فرعی موجود در ساختارهارمونیک را مشاهده کرد. در این طیف، مشخص است که گرگ در طول زمان حدود ۴٫ ۹۳۲ ثانیه، زوزه ای با ساختار “Flat”، شروعی بالا رونده و انتهایی پایین رونده سر داده است:

۲- نرم افزارهای “Soundforge” (ساند فرج) (۱۴) و “Transcribe” (ترنسکریب) (۱۳) و نرم افزارمیکروتونال “Scala” (اسکالا) (۱۲)، جهت تعیین اندازه فواصل موجود در زوزه ی گرگ به کارگرفته شدند. دو نرم افزار اول با آنالیز فایل صوتی، طیف صدا و اندازه ی تقریبی هارمونیک ها را به دست داده (پارامترهای آنالیز در شکل زیر مشخص است) و می توان با انطباق صدای زوزه با فواصل تعیین شده در نرم افزار “Scala”، تقریب شنیداری خوبی برای اندازه ی فواصل مشخص کرد. در شروع این فایل صوتی، صدایی با طول زمان حدود ۰٫ ۲۲۷ ثانیه را می شنویم که بر اساس تحلیل طیف صدا، فاصله ای است بینA#4 و B4:
نتایج
در این بررسی، طول فواصل زمانی درموج صدای یک نمونه زوزه ی گرگ با کمک نرم افزارهای “Soundforge” و “Transcribe” و اندازه ی تقریبی فواصل موسیقایی با کمک نرم افزار “Scala” و به صورت شنیداری (با دست یابی به حداقل ضربان ناشی از هم زمانی دوصدا) اندازه گیری شد. در شکل زیر، اندازه ی تقریبی فواصل موسیقایی (بر حسب “Cent”) مشاهده می شود:
در صدای ضبط شده و دربین زمان های ۱٫ ۹۹۸ و ۲٫ ۵۹۴ ثانیه، می توان audio file این فایل صوتی را شنید.

این ضربان ناشی از وجود هم-زمان دو فرکانس نزدیک به هم در اطراف نوت #C است.

در این بررسی برای به دست آوردن اندازه ی فواصل موسیقایی، حداقل ضربان تولید شده در همزمانی صدای زوزه و فاصله ی متناسب ایجاد شده توسط نرم افزار “Scala” ملاک قرار گرفت. از طرفی برای اندازه گیری تقریبی فواصل زمانی، فاصله ی زمانی “IOI” (مخفف Inter-onset Interval) بین نقطه ی شروع تغییرات صوتی در موج زوزه ی گرگ، معیار بوده و سعی شده است این فاصله با تقریب خوبی به دست آید.

با توجه به اطلاعات به دست آمده ازآنالیز فایل صوتی و با استفاده ازبرنامه نوت نویسی انکور (۱۵) می توان این زوزه را نوت نویسی کرد. فواصل زمانی نوت نویسی، تقریبی بوده و بر اساس طول نسبی فواصل زمانی موجود در فایل صوتی انتخاب شده اند:

همچنین با استفاده از برنامه “Cakewalk” (ککواک) (۱۶) و سمپل های تحت برنامه “Kontakt” (کنتاکت) (۱۷) و بر اساس اطلاعات آنالیز، زوزه ی گرگ شبیه سازی گردید که در اینجا audio file این نمونه ی صوتی شبیه سازی شده را می توان شنید.

بحث درباره ماهیت موسیقایی زوزه ی گرگ
موسیقی پنهان در زوزه ی گرگ می تواند سوال های بسیاری را در ذهن ایجاد کند. مهم ترین سوال این است که آیا حیوانات توانایی آفرینش موسیقایی دارند؟ آیا ممکن است معیارهای بشری موسیقی، به لحاظ شکل در عرصه ی آوای جانوران وجود داشته باشد (۵۵,۱۸)؟

هنگامی که انسان موسیقی خلق می کند، فهرست بلند بالایی از معیارها وجود دارد. موسیقی خلاقیتی است که به عینیت قصد و نیت منجر خواهد شد. در این کار قصدی در بین است، نتیجه ای مورد نظر است که در معیارهای موسیقی و عناصر فرهنگی آن ها اشتراک دارد. موسیقی بشری به طور وسیعی با نسبت های زمان مند و زودگذر آمیخته است (۵۶,۱۸). آیا این ها ویژگی موسیقی بشری در دنیای جانوری هم وجود دارند؟ بعضی از جانوران )مانند گرگ و پرندگان) صاحب آوا و نوایی هستند که ماهیت متفاوتی دارد. آیا می توان گفت نواهایی از این نوع دارای مولفه های اصلی و بنیادین موسیقی مانند ملودی، نظام متریک، ریتم و غیره هستند (۵۷,۱۸)؟

مش (François Bernard Mâche)، آهنگساز فرانسوی، شاگرد الیویه مسیان و نویسنده کتاب “Music, Myth and Nature: or, The Dolphins of Arion”، معتقد است که آواز پرندگان بر اساس تکرار و تغییر، دو تکنیک آفرینش موسیقی، شکل می گیرد (۲۵).

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

«به یاد بهاری: تک‌نوازی کمانچه» آیدین نورمحمدی رونمایی می‌شود

آلبوم به‌یاد بهاری شامل تک‌نوازی کمانچۀ آیدین نورمحمدی براساس شیوۀ کمانچه‌نوازی استاد علی‌اصغر بهاری در آوازهای ابوعطا و اصفهان است و قطعات ضربی مندرج در آن براساس شیوۀ آهنگسازی قدیم توسط ساختۀ آیدین نورمحمدی ساخته شده‌اند. این آلبوم که به‌تازگی توسط مؤسسۀ فرهنگی هنری آوای خنیاگر پارسی منتشر شده است به‌اهتمام فرهنگسرای سرو در روز پنجشنبه، سوم بهمن ۱۳۹۸، ساعت ۱۵ الی ۱۷ رونمایی می‌شود. در این برنامه سیّدعلیرضا میرعلینقی (پژوهشگر موسیقی دستگاهی)، مازیار کربلایی (سازندۀ کمانچه)، آیدین نورمحمدی (مؤلف) و شهاب مِنا (ناشر) به‌عنوان سخنران حضور خواهند داشت و به معرفی ویژگی‌های این آلبوم، کمانچه و کمانچه‌نوازی استاد علی‌اصغر بهاری می‌پردازند و در پایان آیدین نورمحمدی به تک‌نوازی قسمت‌هایی از آلبوم خواهد پرداخت.

مروری بر آلبوم «اسکریابین | آثار پیانویی»

چه چیز بیش از خود نغمه‌ها (تُن‌ها)، کیفیت نغمه‌های تنها، برای اجرای آثار یک «شاعر نغمه‌ها» (۱) ممکن است اهمیت داشته باشد؟ اولین قطعه از ۲۴ پرلود برای پیانو اپوس ۱۱ (که آهنگساز به پیروی از شوپن ساخته) که شروع می‌شود صدادهی خشک پیانو و کیفیت نغمه‌هایی که علی یگانه استخراج می‌کند (مخصوصاً کمبود تعادل کیفیت بین دست راست و چپ) این اهمیت را به یاد شنونده می‌آورد.

از روزهای گذشته…

خدایی: در آکادمی آواز، مستر کلاسهایی با شرکت استادان خواهیم داشت

خدایی: در آکادمی آواز، مستر کلاسهایی با شرکت استادان خواهیم داشت

برنامه های خوبی داریم در آکادمی آواز، اجرای کنسرت برای هنرجویان آواز برتر و تشکیل یک آرشیو قوی و بخش پژوهش و تحقیق در مورد شیوه های مختلف آواز؛ تشکیل یک گروه کر خوب و تشکیل یک گروه کر ایرانی برای کارهایی که قرار است ایرانی صدا بدهد و الان مجبورند برای این کارها از کرهایی استفاده کنند که با استیل آواز غربی میخوانند و آن نوع سونوریته و کاراکتر.
خلق موسیقی موفق برای انیمیشن – قسمت سوم

خلق موسیقی موفق برای انیمیشن – قسمت سوم

جودی گری، آهنگساز مجموعه هفتگی سگ ترسویی به نام شهامت Courage the Cowardly Dog، تمام فیلمهای کوتاه لونی تونز Looney Tunes موجود در اینترنت، کارتونهای ویژه شبکه Cartoon Network و تعداد بسیاری از کارتونهای تلویزیونی دیگر است.
گفتگو با جاشوآ بل (I)

گفتگو با جاشوآ بل (I)

حتی افرادی که علاقه فراوانی به موسیقی کلاسیک ندارند جاشوآ بل را می شناسند، شخصی که با اجرای چند سال گذشته اش در ایستگاههای مترو واشنگتون، موج جدیدی را آغاز نموده! هم اکنون این ویولنیست ۴۴ ساله است، دارنده جوایز فراوان، بیش از سی آلبوم و اجرا در کنسرتهای بیشمار در سرتاسر دنیا… وا این موفقیت ها را در کتاب زندگی حرفه ای خود ثبت کرده است؛ هفته گذشته قبل از اجرای “برنامه امشب” به همراه کونان اُبرین (Conan O’Brien) وقتی را در اختیار من قرار داد تا با او گفتگویی داشته باشم.
مروری بر آلبوم «نیلگون»

مروری بر آلبوم «نیلگون»

«نیلگون» از آن دسته است که به درجات می‌خواهند هنگام آفرینش بخش‌های بدون متر به جای گسترش به شیوه‌ی نقش‌مایه‌های موزاییکی (ذخیره‌ی الگوهای متن ردیف) با تم‌ها کار کنند و روابط انسجام‌بخشی جز روابط مدال بیافرینند. خلاصه می‌خواهند بدون اتکای یکسره بر ملودی‌های مدل بتوانند همچنان در فضای مدال دستگاهی چیزی بیافرینند. نمونه‌ی مثالی امروزین این گروه «نجوای ماه» داریوش دولتشاهی است؛ جایی که آهنگساز موفق می‌شود در یک تکنوازی بالای ۵۰ دقیقه‌ای انسجام ساختار و تعادل تم‌ها را در عین روانی ملودی‌ها برقرار نگه‌دارد و پس از سفری طولانی دوباره به آنها بازگردد.
نقدی بر «قطعه‌ای در ماهور» (IV)

نقدی بر «قطعه‌ای در ماهور» (IV)

همان‌طور که ذکر شد، در آنالیزی که می‌خوانید، نسخه صوتی «قطعه‌ای در ماهور» که توسط انتشارات ماهور در آلبومی به نام «گروه‌نوازی» منتشر شد را به عنوان نسخه مرجع قرار دادیم، چرا که به خاطر ضبط استودیویی، اشکالات اجرایی قابل اصلاح بوده است و طبعا، این نسخه مورد تایید نهایی آهنگساز نیز بوده است.
نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XXIV)

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XXIV)

از ادامه دهندگان راه وزیری و خالقی در آهنگسازی، قبل از حسین علیزاده، حسین دهلوی و فرامرز پایور هم آثاری عرضه کرده اند که بیشتر آمیخته ای از موسیقی شرقی و غربی هستند و معروفیت و مقبولیت چندانی نیافته اند. از پویندگان تجدد و از نسل جوانترها، بعد از علیزاده باید از حمید متبسم نام برد. او که از همراهان گروه عارف و شیدا بود بعد از انقلاب در آلمان به فعالیت پرداخت. قطعه «ونوشه» ساخته او برای سه تار و ارکستر سازهای ایرانی نمونه ای ارزنده از موسیقی هارمونیک ایرانی بدون آواز و شعر، با سازها و در مایه ها و مقام های ایرانی است که با دوستان و همکاران سابق از نوازندگان عارف و شیدا اجرا شده است. (نوار «بامداد» انتشارات سروش) تجربه این کار نشان داد که تجدد راهی نیست که شخصی یا گروهی به تنهایی در آن راه افتاده و با موفقیت آن را ادامه دهد. این بخش اساسی از تجدد در موسیقی در تنگنایی گرفتار است، که چنین ویژگی هایی دارد:
آگاهی بی پایان (I)

آگاهی بی پایان (I)

نوشته ای را که ملاحظه می کنید، بیان دیدگاه و اندیشه ای است که در قالب تجربه فردی با قید نسبی بودن به اهمیت کشف آگاهی– شناخت و درک ماهیت وجودی انسان در ارتباط با هستی بیکران به عنوان یک بنیاد و شالوده اساسی برای خلق اثر هنری فاخر پرداخته شده است.
ادوارد الگار، آهنگساز انگلیسی (XVIII)

ادوارد الگار، آهنگساز انگلیسی (XVIII)

الگار این کنسرتو را در سال ۱۹۱۹ پس از پایان جنگ جهانی نگاشت. با بدبینی حاصل از تـخریب و نابودی به بارآمده توسط جنگ، الگار بر این باور بود که اروپای کنونی دیگر بسآن اروپای قبل از جنگ نخواهد شد. اولین واکنش او به جنگ ننوشتـن موسیقی در طی آن چهار سال بود. سپس، از اکتبر ۱۹۱۸ تا اکتبر سال بعد، او قریحه ی خود را صرف چهار اثر نمود که در زمره ی بهترین آثار وی جای می گیرند. سه اثر ابتدایی که آثار “مـجلسی” نام گرفته و اثر چهارم وی، هـمین کنسرتوی ویلنسل می باشد. این کنسرتو، گویی سوگ الگار برای جهان از دست رفته می باشد.
تاثیر موسیقی بر مغز انسان

تاثیر موسیقی بر مغز انسان

موسیقی روح را به حرکت وامی دارد و قادر است تاثیرات قوی و متفاوتی بر جای بگذارد، می تواند انسان را آرام و یا هیجان زده کند. به راستی موسیقی چگونه ما را تحت تاثیر قرار می دهد؟ موسیقی می تواند به روش های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد، در علم پزشکی به عنوان یک منبع تحقیقاتی و نیز برای درمان امراضی چون حملات ناگهانی، فشار خون پایین، بیماری های روانی، افسردگی، بی خوابی و به طور کلی می توان گفت به عنوان عامل موثر در بهبود سریع تر بیماری ها، به کار می رود.
بررسی اجمالی آثار شادروان<br> روح الله خالقی (قسمت پانزدهم)

بررسی اجمالی آثار شادروان
روح الله خالقی (قسمت پانزدهم)

این هم نفسی با حافظ، مستلزم طی طریقی است که انسان را از عالم ناسوت، حدّاقل در لحظاتِ خلق اثر، جدا سازد. شاید همراهِ دیرین خالقی، مرحوم استاد حسینعلی ملاح، در نامه به خانم گلنوش خالقی در ۱۳۷۰ از حقیقتی پرده برداشته که قبل از آن، براساس مطالبِ بالا، تنها میشد آنرا حدس زد: پدر شما سخت معتقد به عشق لاهوتی بود.