بررسی موسیقایی زوزه گرگ (II)

آنچه که مشخص می باشد این است که تلاش گرگ ها در زوزه ی جمعی، ایجاد فضایی چندصوتی است. این موضوع را پیانیست فرانسوی، “Hélène Grimaud”، نیز تجربه کرده است. او می گوید گرگ ها همانند انسان ها علاقه مند به تولید اصوات آهنگین هستند. هدف از تولید این اصوات می تواند نوعی ایجاد ارتباط باشد. از طرفی، وی با توجه به علاقه ی خاص خود به گرگ ها و حضور در کنار آن ها گزارش داده است که اگر فردی در کنار چند گرگ و با نوت خاص زوزه بکشد، گرگ ها فرکانس صدای خود را به گونه ای تغییر می دهند تا فضای چند صدایی تولید شود (۵).

حال در این بین گاهی تمام گرگ ها سعی در تولید یک نوت کرده و در این تلاش می توان ضربان بین زوزه ی گرگ ها را هم شنید. به
Audio File این فیلم
برگرفته از صفحه ی اینستاگرام “WildlieFirst” نگاه کنید.

آنالیز زوزه ی گرگ: روش انجام کار
برای آنالیز صدای زوزه ی گرگ از audio file یک فایل صوتی که در فضای مجازی موجود است (۱۰) استفاده شد. برای بررسی این فایل صوتی از چندین نرم افزار مختلف استفاده گردید:
۱- نرم افزار (۱۱) TF32: این نرم افزار ابزاری است جهت تحلیل آکوستیکی کلام یا هرموج صوتی دیگر. طیف فرکانس- زمان صدای گرگ که توسط نرم افزار TF32 به دست آمده، در زیر نمایش داده شده است. با توجه به کیفیت فایل صوتی و بر اساس طیف حاصل از آنالیزآن، می توان صدای پایه با پنج صدای فرعی موجود در ساختارهارمونیک را مشاهده کرد. در این طیف، مشخص است که گرگ در طول زمان حدود ۴٫ ۹۳۲ ثانیه، زوزه ای با ساختار “Flat”، شروعی بالا رونده و انتهایی پایین رونده سر داده است:

۲- نرم افزارهای “Soundforge” (ساند فرج) (۱۴) و “Transcribe” (ترنسکریب) (۱۳) و نرم افزارمیکروتونال “Scala” (اسکالا) (۱۲)، جهت تعیین اندازه فواصل موجود در زوزه ی گرگ به کارگرفته شدند. دو نرم افزار اول با آنالیز فایل صوتی، طیف صدا و اندازه ی تقریبی هارمونیک ها را به دست داده (پارامترهای آنالیز در شکل زیر مشخص است) و می توان با انطباق صدای زوزه با فواصل تعیین شده در نرم افزار “Scala”، تقریب شنیداری خوبی برای اندازه ی فواصل مشخص کرد. در شروع این فایل صوتی، صدایی با طول زمان حدود ۰٫ ۲۲۷ ثانیه را می شنویم که بر اساس تحلیل طیف صدا، فاصله ای است بینA#4 و B4:
نتایج
در این بررسی، طول فواصل زمانی درموج صدای یک نمونه زوزه ی گرگ با کمک نرم افزارهای “Soundforge” و “Transcribe” و اندازه ی تقریبی فواصل موسیقایی با کمک نرم افزار “Scala” و به صورت شنیداری (با دست یابی به حداقل ضربان ناشی از هم زمانی دوصدا) اندازه گیری شد. در شکل زیر، اندازه ی تقریبی فواصل موسیقایی (بر حسب “Cent”) مشاهده می شود:
در صدای ضبط شده و دربین زمان های ۱٫ ۹۹۸ و ۲٫ ۵۹۴ ثانیه، می توان audio file این فایل صوتی را شنید.

این ضربان ناشی از وجود هم-زمان دو فرکانس نزدیک به هم در اطراف نوت #C است.

در این بررسی برای به دست آوردن اندازه ی فواصل موسیقایی، حداقل ضربان تولید شده در همزمانی صدای زوزه و فاصله ی متناسب ایجاد شده توسط نرم افزار “Scala” ملاک قرار گرفت. از طرفی برای اندازه گیری تقریبی فواصل زمانی، فاصله ی زمانی “IOI” (مخفف Inter-onset Interval) بین نقطه ی شروع تغییرات صوتی در موج زوزه ی گرگ، معیار بوده و سعی شده است این فاصله با تقریب خوبی به دست آید.

با توجه به اطلاعات به دست آمده ازآنالیز فایل صوتی و با استفاده ازبرنامه نوت نویسی انکور (۱۵) می توان این زوزه را نوت نویسی کرد. فواصل زمانی نوت نویسی، تقریبی بوده و بر اساس طول نسبی فواصل زمانی موجود در فایل صوتی انتخاب شده اند:

همچنین با استفاده از برنامه “Cakewalk” (ککواک) (۱۶) و سمپل های تحت برنامه “Kontakt” (کنتاکت) (۱۷) و بر اساس اطلاعات آنالیز، زوزه ی گرگ شبیه سازی گردید که در اینجا audio file این نمونه ی صوتی شبیه سازی شده را می توان شنید.

بحث درباره ماهیت موسیقایی زوزه ی گرگ
موسیقی پنهان در زوزه ی گرگ می تواند سوال های بسیاری را در ذهن ایجاد کند. مهم ترین سوال این است که آیا حیوانات توانایی آفرینش موسیقایی دارند؟ آیا ممکن است معیارهای بشری موسیقی، به لحاظ شکل در عرصه ی آوای جانوران وجود داشته باشد (۵۵,۱۸)؟

هنگامی که انسان موسیقی خلق می کند، فهرست بلند بالایی از معیارها وجود دارد. موسیقی خلاقیتی است که به عینیت قصد و نیت منجر خواهد شد. در این کار قصدی در بین است، نتیجه ای مورد نظر است که در معیارهای موسیقی و عناصر فرهنگی آن ها اشتراک دارد. موسیقی بشری به طور وسیعی با نسبت های زمان مند و زودگذر آمیخته است (۵۶,۱۸). آیا این ها ویژگی موسیقی بشری در دنیای جانوری هم وجود دارند؟ بعضی از جانوران )مانند گرگ و پرندگان) صاحب آوا و نوایی هستند که ماهیت متفاوتی دارد. آیا می توان گفت نواهایی از این نوع دارای مولفه های اصلی و بنیادین موسیقی مانند ملودی، نظام متریک، ریتم و غیره هستند (۵۷,۱۸)؟

مش (François Bernard Mâche)، آهنگساز فرانسوی، شاگرد الیویه مسیان و نویسنده کتاب “Music, Myth and Nature: or, The Dolphins of Arion”، معتقد است که آواز پرندگان بر اساس تکرار و تغییر، دو تکنیک آفرینش موسیقی، شکل می گیرد (۲۵).

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «موسیقی نو در ایران (۲)»

آنگاه که یک مجموعه‌ی دنباله‌دار «موسیقی نو در ایران» نام می‌گیرد و از پس شماره‌ی نخستش شماره‌ی دومی نیز می‌آید، انتظاری را در پس خود برمی‌انگیزد. آن انتظار از جنس توصیف است یا تبیین. بدین معنا که شاکله‌ی «موسیقی نوی واقعا موجود» همچون یک بیانیه دست‌کم از خلال فرایندهای شناسایی/گزیدن و اعتباربخشی پدیدآورنده‌ی آن برابر ما بایستد.

پرتی ینده، الماس جدید اپرا (II)

پرتی ینده ۶ مارس ۱۹۸۵ در آفریقای جنوبی متولد می شود در حالی که هنوز نظام سیاسی آپارتاید در این کشور برقرار است. او در محله سیاه پوست نشین به نام تَندوکوخانیا (Thandukukhanya) در شهر پیِت رِتیف (Piet Retief) بزرگ می شود. او در نوجوانی از طریق تبلیغ هواپیمایی بریتانیا که دوتایی برای گل ها (Duo des fleurs ) اثر لئو دلیب (Léo Delibes) را به تصویر می کشد با اپرا آشنا می شود. در سن شانزده سالگی در یک کنکور آواز برنده می شود و از این طریق به مصاحبه ای در کالج موسیقی آفریقای جنوبی وابسته به دانشگاه کیپ (Cap) راه می یابد.

از روزهای گذشته…

تئوری بنیادین موسیقی (قسمت اول)

تئوری بنیادین موسیقی (قسمت اول)

ما برای انجام بسیاری از کارهایمان، به قوانین و استانداردها رجوع می کنیم، وقتی در موسیقی از چیزی به نام نت یا نگارش موسیقی به میان می آید، بی شک لازم است تا استانداردی وجود داشته باشد تا توانایی خوانش آن برای همه قابل دسترسی باشد. در موسیقی قاعده و قراردادهایی وجود دارد و این قانون و قواعد در تمام دنیا به یک شکل ثابتی قابل دسترسی است. با کمک تئوری موسیقی، هنرمندان موسیقی (و بخصوص اهالی موسیقی کلاسیک)، موسیقی را اجرا و آنالیز میکنند.
انواع گیتار ۱- گیتارهای آکوستیک

انواع گیتار ۱- گیتارهای آکوستیک

گیتار از جمله سازهایی است که امروزه به طور وسیعی در انواع موسیقی – از کلاسیک گرفته تا جز و راک- به کار می رود. انواع این ساز، با طنین صداهای منحصر به خود، طیف وسیعی از علاقمندان سبکهای موسیقی را ارضا می نماید که این موضوع گیتار را پر طرفدارترین ساز معاصر نموده است.
منتشری: لاله زار در آن زمان مرکز هنر ایران بود

منتشری: لاله زار در آن زمان مرکز هنر ایران بود

اثر دیگری به نام “چند بهاریه” ضبط کردیم ادامه کارهای فولکلور استاد مثل “هفت سین”، “چهارشنبه سوری”، “گردو‌فروش” و “یکی یه پول خروس” است. اسپانسر این آثار، موسسه فرهنگی-هنری باربد آقای اسفندیاری است که بسته بندی آثار را به صورت بسیار شیک عرضه می کنند و کار ردیف ها را شرکت ماهور انجام داده است. قرار است با توجه به گفتگویی که با آقای موسوی انجام شده، ۴۰-۵۰ تصنیف استاد مهرتاش که تا به حال خوانده نشده – چند آهنگ جدی که بر روی اشعار مولانا و سعدی و حافظ و فروغی‌بسطامی و عراقی ساخته شده است – به صورت سی‌دی وارد بازار شود.
جایگاه موسیقی در عهد ساسانیان (II)

جایگاه موسیقی در عهد ساسانیان (II)

یکی از وقایع مهم دوران بهرام گور پیدا شدن گنج جمشید است که به گنج گاوان نیز معروف است و موجب پدید آمدن آهنگی به همین نام است که جزء یکی از الحان باربد است و داستانش به شرح زیر است: می گویند دهقانی مشغول آبیاری زمین خود بود که ناگاه متوجه چاله ای شد که همه ی آبها در آن فرو می رفت. نزدبهرام آمد و موضوع را با او در میان گذاشت، بهرام به آنجا رفت و دستور داد زمین راکندند. مجسمه ی دو گاو میش را پیدا کردند که از طلا ساخته شده بود و چشم هایشان از یاقوت قیمتی پر شده بود و شکم هایشان پر از نار و سیب و میوه های زرین و درون میوه های زرین پر از مروارید بود. در جلوی سر گاو میشها آخوری از طلا بسته شده بود.
این همه ریا… بس کنید!

این همه ریا… بس کنید!

نمی خواهم همان حرف های تکراری و خسته کننده را تکرار کنم که موسیقی در ایران جایگاهی ندارد و … ولی بیشتر اخبار موسیقی که توسط خبرگزاری ها و روابط عمومی مراکز مختلف مخابره می شود روز به روز عجیب تر و مضحک تر می شوند.
یادآوری های پیرامون بررسی سه شیوه هنر تک نوازی  <br>در موسیقی ایرانی، پژوهش مجید کیانی (V)

یادآوری های پیرامون بررسی سه شیوه هنر تک نوازی
در موسیقی ایرانی، پژوهش مجید کیانی (V)

در این باره باید عرض شود که این شیوه ها به ویژه در موسیقی سنتی ایران کاملاً شخصی است و هر استادی شیوه خاص خود را دارد. به عنوان مثال در میان نوازندگان برنامه های «گلها» که در پژوهش آقای کیانی همه تحت عنوان صاحبان شیوه «شیرین نوازی» معرفی شده اند، می توان شیوه های کاملاً متفاوت و مختلفی را شناسایی کرد. در شیوه های تار جلیل شهناز و فرهنگ شریف تقریبا هیچ وجه مشترکی نمی توان یافت، همینطور در شیوه های نوازندگی استادان موسیقی علی اکبر خان شهنازی و نورعلی خان برومند اختلاف و تفاوت روشنی مشهود است. اگر بخواهیم شیوه های نوازندگی را در «دهه اخیر» بررسی کنیم، باید شیوه های استادانی مانند فرامرزپایور و پرویز مشکاتیان را که هر دو متفاوت و مختلفند بررسی و مقایسه کنیم. اما آقای کیانی به جای پژوهش در شیوه های نوازندگی، در حقیقت محاکمه ای به نمایش گذاشته اند که خودشان هم متهم (تحریف نواز و شیرین نواز)، هم شاکی (سنت نواز) و هم قاضی (پژوهشگر) هستند و رأی به محکومیت متهم داده اند.
خیام و موسیقی نظری، بررسی مقایسه ای (VI)

خیام و موسیقی نظری، بررسی مقایسه ای (VI)

خیام در شیوه ثبت ذو الاربع‏هاى عصر خود از روش حکیم سلف خود ابو نصر فارابى که در کتاب جامع موسیقى کبیر بیادگار مانده است، پیروى کرده است. در بعضى موارد مانند ذو الاربع‏هاى شماره ۳-۵-۱۳۸ خود خیام آنها را با انواعى که فارابى آورده است، مقایسه کرده است. نگارنده این مقاله با تعجب ملاحظه نمود که ترتیب توالى شماره ذو الاربع‏هاى ارجاعى به فارابى (توسط خیام) برحسب تصادف! با اعداد سرى فیبوناچى ریاضى دان مشهور ایتالیائى (درگذشت حدود ۱۲۵۰ میلادى) مطابقت دارد! در اعداد فیبوناچى هر عدد مساوى حاصل جمع دو عدد ماقبل خود است.
لئونارد کوهن و باب دیلان ، شعر و ترانه – ۳

لئونارد کوهن و باب دیلان ، شعر و ترانه – ۳

دیلان به دنبال از میان برداشتن هر آنچیزیست که آن را رقابت غیر انسانی، بهره کشی، و طبقه بندی و محدود سازی اجتماعی میداند. و بر اساس باور عمیقش به پایان جهان و رستاخیز، انقلاب و دگرگونی را پیش بینی را میکند که خود به خود و بدون علت و سببی ظاهری و مادی و تنها به یاری قدرتی ماورائی و خدایی انجام و جهان را زیر و رو خواهد کرد.
بدون گواهی تولد

بدون گواهی تولد

نت کینگ کول با نام نتانیل آدامز کولز (Nathaniel Adams Coles) در سال ۱۹۱۹ در آلاباما متولد شد. نت به عنوان کودک سیاه پوستی که در یک خانواده فقیر ساکن جنوب آمریکا به دنیا آمده بود، گواهی تولد نداشت و روز تولدش به این خاطر به یاد مانده است که روز عید سنت پاتریک بوده است.
انیا، صدایی از سرزمین ایرلند

انیا، صدایی از سرزمین ایرلند

نام اینا مساویست با ترانه هایی از سرزمنین ایرلند جایی که موسیقی مخصوص به خود را دارد و دنیایی از رمز و راز. بسان دیگر خواننده مشهور، لورنا مک کنیت وی نیز تواسته است جایگاه مقبولی را در نزد شنوندگان بدست آورد. انیا با نام اصلی Eithne Patricia Ní Bhraonáin در ۱۷ ماه می سال ۱۹۶۱ در ایرلند بدنیا آمد و در دنیای موسیقی با نام Enya Brenna شناخته شده است.