بررسی موسیقایی زوزه گرگ (II)

آنچه که مشخص می باشد این است که تلاش گرگ ها در زوزه ی جمعی، ایجاد فضایی چندصوتی است. این موضوع را پیانیست فرانسوی، “Hélène Grimaud”، نیز تجربه کرده است. او می گوید گرگ ها همانند انسان ها علاقه مند به تولید اصوات آهنگین هستند. هدف از تولید این اصوات می تواند نوعی ایجاد ارتباط باشد. از طرفی، وی با توجه به علاقه ی خاص خود به گرگ ها و حضور در کنار آن ها گزارش داده است که اگر فردی در کنار چند گرگ و با نوت خاص زوزه بکشد، گرگ ها فرکانس صدای خود را به گونه ای تغییر می دهند تا فضای چند صدایی تولید شود (۵).

حال در این بین گاهی تمام گرگ ها سعی در تولید یک نوت کرده و در این تلاش می توان ضربان بین زوزه ی گرگ ها را هم شنید. به
Audio File این فیلم
برگرفته از صفحه ی اینستاگرام “WildlieFirst” نگاه کنید.

آنالیز زوزه ی گرگ: روش انجام کار
برای آنالیز صدای زوزه ی گرگ از audio file یک فایل صوتی که در فضای مجازی موجود است (۱۰) استفاده شد. برای بررسی این فایل صوتی از چندین نرم افزار مختلف استفاده گردید:
۱- نرم افزار (۱۱) TF32: این نرم افزار ابزاری است جهت تحلیل آکوستیکی کلام یا هرموج صوتی دیگر. طیف فرکانس- زمان صدای گرگ که توسط نرم افزار TF32 به دست آمده، در زیر نمایش داده شده است. با توجه به کیفیت فایل صوتی و بر اساس طیف حاصل از آنالیزآن، می توان صدای پایه با پنج صدای فرعی موجود در ساختارهارمونیک را مشاهده کرد. در این طیف، مشخص است که گرگ در طول زمان حدود ۴٫ ۹۳۲ ثانیه، زوزه ای با ساختار “Flat”، شروعی بالا رونده و انتهایی پایین رونده سر داده است:

۲- نرم افزارهای “Soundforge” (ساند فرج) (۱۴) و “Transcribe” (ترنسکریب) (۱۳) و نرم افزارمیکروتونال “Scala” (اسکالا) (۱۲)، جهت تعیین اندازه فواصل موجود در زوزه ی گرگ به کارگرفته شدند. دو نرم افزار اول با آنالیز فایل صوتی، طیف صدا و اندازه ی تقریبی هارمونیک ها را به دست داده (پارامترهای آنالیز در شکل زیر مشخص است) و می توان با انطباق صدای زوزه با فواصل تعیین شده در نرم افزار “Scala”، تقریب شنیداری خوبی برای اندازه ی فواصل مشخص کرد. در شروع این فایل صوتی، صدایی با طول زمان حدود ۰٫ ۲۲۷ ثانیه را می شنویم که بر اساس تحلیل طیف صدا، فاصله ای است بینA#4 و B4:
نتایج
در این بررسی، طول فواصل زمانی درموج صدای یک نمونه زوزه ی گرگ با کمک نرم افزارهای “Soundforge” و “Transcribe” و اندازه ی تقریبی فواصل موسیقایی با کمک نرم افزار “Scala” و به صورت شنیداری (با دست یابی به حداقل ضربان ناشی از هم زمانی دوصدا) اندازه گیری شد. در شکل زیر، اندازه ی تقریبی فواصل موسیقایی (بر حسب “Cent”) مشاهده می شود:
در صدای ضبط شده و دربین زمان های ۱٫ ۹۹۸ و ۲٫ ۵۹۴ ثانیه، می توان audio file این فایل صوتی را شنید.

این ضربان ناشی از وجود هم-زمان دو فرکانس نزدیک به هم در اطراف نوت #C است.

در این بررسی برای به دست آوردن اندازه ی فواصل موسیقایی، حداقل ضربان تولید شده در همزمانی صدای زوزه و فاصله ی متناسب ایجاد شده توسط نرم افزار “Scala” ملاک قرار گرفت. از طرفی برای اندازه گیری تقریبی فواصل زمانی، فاصله ی زمانی “IOI” (مخفف Inter-onset Interval) بین نقطه ی شروع تغییرات صوتی در موج زوزه ی گرگ، معیار بوده و سعی شده است این فاصله با تقریب خوبی به دست آید.

با توجه به اطلاعات به دست آمده ازآنالیز فایل صوتی و با استفاده ازبرنامه نوت نویسی انکور (۱۵) می توان این زوزه را نوت نویسی کرد. فواصل زمانی نوت نویسی، تقریبی بوده و بر اساس طول نسبی فواصل زمانی موجود در فایل صوتی انتخاب شده اند:

همچنین با استفاده از برنامه “Cakewalk” (ککواک) (۱۶) و سمپل های تحت برنامه “Kontakt” (کنتاکت) (۱۷) و بر اساس اطلاعات آنالیز، زوزه ی گرگ شبیه سازی گردید که در اینجا audio file این نمونه ی صوتی شبیه سازی شده را می توان شنید.

بحث درباره ماهیت موسیقایی زوزه ی گرگ
موسیقی پنهان در زوزه ی گرگ می تواند سوال های بسیاری را در ذهن ایجاد کند. مهم ترین سوال این است که آیا حیوانات توانایی آفرینش موسیقایی دارند؟ آیا ممکن است معیارهای بشری موسیقی، به لحاظ شکل در عرصه ی آوای جانوران وجود داشته باشد (۵۵,۱۸)؟

هنگامی که انسان موسیقی خلق می کند، فهرست بلند بالایی از معیارها وجود دارد. موسیقی خلاقیتی است که به عینیت قصد و نیت منجر خواهد شد. در این کار قصدی در بین است، نتیجه ای مورد نظر است که در معیارهای موسیقی و عناصر فرهنگی آن ها اشتراک دارد. موسیقی بشری به طور وسیعی با نسبت های زمان مند و زودگذر آمیخته است (۵۶,۱۸). آیا این ها ویژگی موسیقی بشری در دنیای جانوری هم وجود دارند؟ بعضی از جانوران )مانند گرگ و پرندگان) صاحب آوا و نوایی هستند که ماهیت متفاوتی دارد. آیا می توان گفت نواهایی از این نوع دارای مولفه های اصلی و بنیادین موسیقی مانند ملودی، نظام متریک، ریتم و غیره هستند (۵۷,۱۸)؟

مش (François Bernard Mâche)، آهنگساز فرانسوی، شاگرد الیویه مسیان و نویسنده کتاب “Music, Myth and Nature: or, The Dolphins of Arion”، معتقد است که آواز پرندگان بر اساس تکرار و تغییر، دو تکنیک آفرینش موسیقی، شکل می گیرد (۲۵).

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

آثار مرتضی محجوبی به انتشار رسید

ردیف و قطعاتی از مرتضی محجوبی به انتشار رسید. این کتاب، حاصل اندیشه و انگیزه شهرام محذوف در تبدیل دست‌نوشته‌های مرتضی محجوبی به خط نت بین‌المللی است که با همکاری فخری ملک‌پور، در طول مدت ۳سال به انجام رسیده است که دارای ۱۲ مقام (شامل ۷ دستگاه و ۵ آواز) است. تنظیم تمامی پیش‌درآمدها، قطعات ضربی، تصنیف‌ها و رِنگ‌ها توسط شهرام محذوف صورت گرفته است.

همه همصدا با سمفونی نهم بتهوون (II)

این تجربه‌ای است که به ندرت می‌شود به آن رسید، و به‌نظر من همین گروه کر شهر تهران چه اعضای دائمی و چه اعضایی که به آن اضافه شده‌اند، این تجربه را همراه خودشان در زمان‌های طولانی خواهند داشت و همین باعث خواهد شد که مطمئناً بیشتر علاقه‌مند بشوند و فعال‌تر بشوند و در کارشان ثابت‌قدم‌تر شوند.

از روزهای گذشته…

راه نی: نوازنده در پی شور و حال موسیقی ایرانی

راه نی: نوازنده در پی شور و حال موسیقی ایرانی

بشنو از نی چون حکایت می کند ، از جدایی ها شکایت می کند
از نیستان چون مرا ببریده اند ، از نفیرم مرد و زن نالیده اند
جعفر صالحی: نت نویس کم داریم

جعفر صالحی: نت نویس کم داریم

نرم افزارهای نت نگاری امروز جزئی جداناشدنی از کار موسیقیدانان هستند. یکی از پرطرفدار ترین و البته قدیمی ترین این برنامه ها فیناله است (که البته با نام فاینال هم در ایران شناخته می شود). جعفر صالحی نوازنده تار و سه تار به تازگی مجموعه ای آموزشی مربوط به نرم افزار فیناله را منتشر کرده است که درباره این اقدامش با او گفتگویی داشته ایم که بخش اول آنرا می خوانید:
فراخوان عضویت در انجمن صنفی هنرمندان موسیقی

فراخوان عضویت در انجمن صنفی هنرمندان موسیقی

انجمن صنفی هنرمندان موسیقی ایران با گواهینامه ثبتی از وزارت کار و امور اجتماعی (۱۳۷۷)، تائید شده سازمان بین المللی کار ILO در ژنو (۱۳۷۶)، دارای گواهینامه عضویت در فدراسیون بین المللی موسیقیدانان FIM به مرکزیت پاریس (۱۳۸۷) می باشد. اهداف انجمن صنفی هنرمندان موسیقی ایران طبق اساسنامه تایید شده وزارت کار، حمایت از حقوق مدنی، خواسته های صنفی و قانونی هنرمندان عضو می باشد.
به مناسبت ۴۸ سالگی مهران مهرنیا

به مناسبت ۴۸ سالگی مهران مهرنیا

بیست و دوم تیرماه سالروز تولد مهران مهرنیا آهنگساز و نوازنده و مدرس تار و سه تار است. به این مناسبت دوست و همکار قدیمی او، شهرام صارمی نوازنده کمانچه و نویسنده موسیقی درباره این هنرمند نوشته ای را تهیه کرده است که می خوانید:
وزیری زاده: رو به پیشرفت هستیم

وزیری زاده: رو به پیشرفت هستیم

سابقه همکاری من با آقای قاسمی به سال ۸۱ به یک همکاری کوتاه در کر در فرهنگسرای بهمن برمی گردد. در این دوره کوتاه با گروه، صدا سازی را کار می کردم. بعد از آن، به قصد تحصیل از ایران رفتم و مدت زیادی نیست که دوباره در حال کار با همدیگر هستیم. زمان بسیار کوتاهی داشتیم که فقط توانستیم روی صدای اعضای گروه، تکنیک های آوازی و نفس گیری و بخش هایی از قطعات به صورت قسمت قسمت کار کنیم. در یکی یا دو جلسه تمام اعضای گروه بودند.
از موسیقی شناسی زیستی تا آواز میکروتونال پرندگان (II)

از موسیقی شناسی زیستی تا آواز میکروتونال پرندگان (II)

Agelaius phoeniceus یا توکای بال قرمز پرنده ای است که از امریکای شمالی تا امریکای مرکزی گسترده است. جنس نر بالغ این پرنده در شانه های خود دارای مناطق قرمز رنگی است که مشخصه آن می باشد.
نگاهی به اپرای مولوی (XI)

نگاهی به اپرای مولوی (XI)

ارکستر با پیتزیکاتو های ظریف زهی ها و همراهی هورن،‌ در تقابل با تامبورین یک قطعه کوتاه دوضربی را به اجرا می گذارند، شمس می خواند: « مخزن انا فتحنا برگشا، سر جان مصطفی را بازگو، مستجاب آمد دعای عاشقان، ای دعاگو آن دعا را بازگو» در پاسخ مولانا با همراهی دف، رقص کنان از عاشقی می گوید: «چون دهانم خورد از حلوای او، چشم روشن گشتم و بینای او. پا نهم گستاخ چون خانه روم، پا نلرزانم نه کورانه روم» پس از این گفته مولوی از هوش می رود…
آلبوم فراموش شده پینک فلوید

آلبوم فراموش شده پینک فلوید

خواه از موسیقی پینک فلوید لذت ببرید و خواه از آن متنفر باشید، هیچ شکی نداشته باشید که نام گروه پینک فلوید در سراسر جهان شناخته شده است و تنها شاید نام گروهی مانند بیتلز بتواند با نام پینک فلوید رقابت داشته باشد.
تئوری اطلاعات، ترمودینامیک و موسیقی (II)

تئوری اطلاعات، ترمودینامیک و موسیقی (II)

در قسمت قبل دیدیم که چگونه اطلاعات، گرما، الکتریسیته (در اصل هر وجودی که توانایی جریان داشتن داشته باشه) همواره از قطبی که پتانسیل بیشتر دارد به سمت قطبی که پتانسیل کمتر دارد جاری میشود، قوانین ریاضی و فیزیکی زیادی وجود دارد که این مطلب را تائید میکند.
به چه سبکی سنتور بنوازیم؟ (I)

به چه سبکی سنتور بنوازیم؟ (I)

سبک مقوله ای است که در تمام رشته های هنری مطرح است. بطور مختصر می توان به شیوه ای که معمولا هنرمندان برجسته در خلق یا ارائه ی کارهای خود اعمال می کنند و اغلب وجه تمایز مشخصه ای با دیگر شیوه ها دارد را سبک نامید. در موسیقی نیز در چند شاخه سبک جلوه گری می کند مانند نوازندگی، آهنگسازی و تنظیم که در این مقاله سعی بر آن دارم تا پیرامون سبک نوازندگی در سنتور نکاتی را اشاره کنم.