میکس و مستر به زبان ساده تحت برنامه کیوبیس (V)

سطح (Level) صداها
دینامیک در موسیقی های قدیمی بیشتر است و در موسیقی امروز محدودتر. دینامیک کار نهایی عملی است که مهندس مستر انجام می دهد.

لول خروجی صدا به سبک موسیقی بستگی دارد:
پاپ -۸ یا -۹
راک -۷ یا -۶
الکترونیک -۳ یا -۴
کیک وبیس قطعه همیشه دو لول پایینتر از لول خروجی قطعه تنظیم می شود. مثلا اگر می خواهیم قطعه را -۷ تحویل دهیم، می زان کیک را روی -۹ قرار می دهیم.

پس از پایان میکس، از تک تک لاین ها خروجی استریو می گیریم پا پسوند «ویو» (WAV)

مزایای مستر
بالانس صدا، پخش یکسان موسیقی در تمام پلیر ها، ولوم خوب و قابل قبول قطعه.

مرحله اول: مولتی باند کمپرسور (Multi band compressor)
در باند اول بخش ریلیز نباید در حالت خودکار باشد. اتک و ریلیز روی اعداد کم قرار می گیرند. پخش صوتی را سولو می کنیم تا صدای بم را دقیق بشنویم. ریت بین ۲ تا ۳ قرار می دهیم. ترشهولد نهیتا -۳ و -۴ باشد.
در باند دوم اصوات فرکانس بم و صدای خواننده شنیده می شود. ریلیز را روی خودکار قرار می دهیم. ترشهولد -۳ و -۴
در باند سوم ملودی های زیرتر شنیده می شوند. ریلیز خودکار و ترشهولد -۳ و -۴
در باند چهارم کیک ها و ضربات شنیده می شوند. مثل قبل عمل می کنیم.

مرحله دوم: فابفیلتر پرو کیو تو (Fabfilter proq. 2)
چانل مد (Channel mode) در قسمت Mide/side فعال می کنیم. با این کار فرکاسنهای بم آزار دهنده حذف می شوند. فرکاسنهای زیر ۲۰۰ هرتز را با شیب ۱۲ تا ۱۸ و فرکانسهای بالای ۱۰ کیلوهرتز را با شیب کم حذف می کنیم.

۲۰ هرتز تا ۲۰ کیلوهرتز را انتخاب می کنیم و صداهای خارج از این محدوده را می بندیم. قطعه را پلی می کنیم و فرکانسهای آزار دهنده را با شدت بالا حذف می کنیم. شیب سمت راست و چپ ۲۴ تا ۳۰ دسیبل.

مرحله سوم:
در این قسمت از پلاگین ها و افکت های مختلف می توانیم استفاده کنیم:
Puig , clair phonic , brain worx , puls teck , flanger , chorus

مرحله چهارم: ریورب (Reverb)
در این مرحله از ریورب استفاده می کنیم که برخی مشکلات کار پوشانده شوند. البته می زان ریورب خیلی کم و جزیی باید باشد.
Revix , vintage plade

مرحله پنجم (Imager):
برای ایجاد صدایی باز و وسیع از این پلاگین حتما استفاده می کنیم.

مرحله ششم: پروگ ۲ (Proq. 2) دوباره
مرحله هفتم: ماکسیمالیشن (Maximation)
کل کار کمپرس می شود و یک لیمیتر قرار می دهیم. “Fabfilter pro. l” یک لیمیتر خوب و مناسب است.
چگونگی تنظیم لیمیتر مهم است، لول را روی -۰٫ ۳ قرار می دهیم.
برای ایجاد مقداری نویز طبیعی “dither” در نهایت میزان خروجی صدا را تعیین می کنیم و صدا را تا جایی که کیفیت خراب نشود بالا می بریم.

نتیجه و منابع
امید است دوست داران، علاقمندان و دانشجویان عرصه موسیقی و به ویژه تنظیم کنندگان و علاقمندان به فیزیک صوت از این مجموعه جمع آوری شده که ورای مسایل ابتدایی در مقوله میکس و مستر به بیان تکنیک های حرفه ای در این فن پرداخته است استفاده کامل و مطلوبی بنمایند. منابع این مقاله شامل تجربیات شخصی در زمینه تولید موسیقی، همچنین شرکت در کلاسهای کمپانی اشتینبرگ در زمینه میکس و مستر و دریافت گواهی این شرکت توسط اینجانب و تلمذ نزد اساتید دیگر می باشد. مقوله مسترینگ که در بخش پایانی مقاله ذکر شد از مفیدترین و کاربردی ترین مطالب در این زمینه است که امکان یافتن این مطالب با دقت و نکات ذکر شده در کنار هم و به صورت گام به گام کاری سخت و دشوار است که تقریبا در هیچ مطلب آموزشی – به علت سود آوری – عنوان نشده است.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

پیشنهادی در مورد فواصل زمانی نقطه دار

فواصل زمانی ترکیبی (که فواصل زمانی نقطه دار نوعی از آنها هستند) به واسطه تجمیع چند فاصله زمانی حاصل می شوند. همانند فواصل موسیقایی، فواصل زمانی نیز با هم جمع شده و در این میان، فواصل زمانی نقطه دار به دلیل تاثیر تغییر دهنده “Modifire” «نقطه» شکل می گیرند. به طور کلی تاثیر نقطه را می توان طبق فرمول زیر بیان کرد:

زیستن با هنر سلوکی عاشقانه (III)

انتشار آلبوم بیداد با تکنوازی تار استاد غلامحسین بیگجه خانی و پس از آن درگذشت استاد در فروردین ماه سال هزار و سیصد و شصت و شش باعث شد که توجه بسیاری از نوازندگان دوباره به شیوه ایشان جلب شود. من به شیوه نوازندگی ایشان علاقمند بودم و به همین دلیل، وقتی جناب داوود آزاد از تبریز به تهران آمدند حدود یک سال البته به طور پراکنده درخدمت ایشان، بعضی از بخش های ردیف موسیقی و تعدادی از آثار استاد بیگجه خانی را نواختم که البته فراگیری آثار خیلی برایم مهم نبود؛ بلکه لحن و شیوه نوازندگی ایشان برایم اهمیت بیشتری داشت. پس از آن نیز به تدریج به آوانگاری تعدادی از آثار استاد بیگجه خانی پرداختم.

از روزهای گذشته…

وضعیت اجتماعی تنبک نوازان

وضعیت اجتماعی تنبک نوازان

در سالیان پیش هنر نواختن تنبک به شکل تکنوازی نگریسته نمیشده است. توضیح آنکه خوانندگان دو گونه بودند، یکی آوازخوانان که بر پایه ردیف موسیقی اصیل خوانندگی میکردند و دیگری تصنیف خوانها که تصنیف ها (ترکیب های ریتمیک موسیقی آوازی) را اجرا میکردند.
اجرای اثری مدرن در کنار باروک با اجرای موتر!

اجرای اثری مدرن در کنار باروک با اجرای موتر!

فوریه ۲۰۰۷ بود، سوفیا گوبایدولینا جایزه ارزشمند باخ هامبورگ را کسب کرد، به عنوان پیشتاز در موسیقی کلاسیک معاصر که پلی زده بین موسیقی شرق و غرب. گوبایدولینا آهنگسازی است متولد ۱۹۳۱ با مسقط‌الراس تاتارستان روسیه که در ۱۹۹۲ به آلمان کوچ کرده است.
حرکت کروماتیک و موازی آکوردها

حرکت کروماتیک و موازی آکوردها

اغلب نوازندگان Jazz ، بخصوص پیانو و گیتار که در بسیاری موارد مسئولیت مشخص کردن هارمونی موسیقی را بعهده دارند از تکنیک های خاصی برای جذاب تر کردن آکوردها یا وصل ها استفاده می کنند.
زنان و فضای موسیقی در ایران (II)

زنان و فضای موسیقی در ایران (II)

آن جوامعی که ناتوان از تولید مازادها اند، ناتوان از تولید فرهنگ نیز می باشند و چون در تصورشان فرهنگ به چیزی تکراری تبدیل می شود، به سرعت تحت تاثیر جوامعی قرار می گیرند که دارای توان زایش فرهنگی اند. بنابراین محرومیت گروه های اجتماعی از حضور در قلمرو کار به معنی وابستگی است. نمونه ی این نوع از وابستگی در جامعه ی خودمان آن گاه که فرهنگ زاینده ی غرب در مقابل فرهنگ ایستای ما قرار گرفت، به صورت آن چه که غرب زدگی می گویند تجربه کرده ایم.
مروری بر آلبوم «چهل رباعی تا خرقان»

مروری بر آلبوم «چهل رباعی تا خرقان»

شنیدن موسیقی همراه دکلمه‌ی شعر (خواه با صدای شاعر خواه با صدای غیر) امروزه عادتی شنیداری است که به مرتبت پیش‌فرضی رسیده است. حضورش چنان بدیهی و طبیعی است‌ که بی آن هر برخوانی شعر (حتا نمونه‌های زنده) تا حدودی لخت و ناتمام می‌نماید. خوانش «چهل رباعی تا خرقان» امیرحسین الهیاری هم از این قاعده مستثنا نیست، موسیقی دارد، موسیقی کیاوش صاحب‌نسق.
اینک، شناخت دستگاه‌ها (IV)

اینک، شناخت دستگاه‌ها (IV)

تا اینجا نمونه‌ی ایرانی و غیر ایرانی هر دو یک نیازمندی اولیه دارند؛ آشنایی با پایه‌های نظریه‌ی موسیقی، اما یک تفاوت عمده کار مولف ما را سخت‌تر کرده است؛ میزان سواد موسیقایی عمومی. وقتی موضوع کارمان موسیقی کلاسیک غربی است از جغرافیایی صحبت می‌کنیم که به احتمال زیاد مردم در مدرسه اندکی موسیقی می‌آموزند و این یعنی دست‌کم با نت خوانی و بعضی اصول اولیه‌ی دیگر آشنا هستند.
وس مونتگومری

وس مونتگومری

بسیاری وس مونتگومری را بهترین نوازنده گیتار جز (Jazz) می دانند که دنیا تابحال بخود دیده است. اولین بار در سال ۱۹۴۸ در عالم موسیقی خودنمایی کرد و پس از آن تا سال ۱۹۵۷ خاموش بود، اما با این وجود و با وجود عمر کوتاهی که داشت توانست بیشترین تاثیر را در دنیای موسیقی جز برای گیتار بگذارد.
سر توماس بیچام، رهبر بزرگ انگلیس (VI)

سر توماس بیچام، رهبر بزرگ انگلیس (VI)

بیچام با نزدیک شدن تولد شصت سالگیش تصمیم گرفت که یک سال از دنیای موسیقی فاصله بگیرد و تعطیلاتش را در یک کشور آفتابی سپری کند. اما شروع جنگ جهانی دوم در ۳ سپتامبر ۱۹۳۹ برنامه های او را به هم زد و در عوض مجبور شد برای تضمین آینده ارکستر فیلارمونیک لندن که حامیانش پشتیبانی مالی خود را با اعلام جنگ قطع کرده بودند، مبارزه کند.
رمضانیان: دولت وظیفه‌اش اعتماد به ملت است

رمضانیان: دولت وظیفه‌اش اعتماد به ملت است

روشن است. چون این برنامه‌ها برای ماست. دولت وظیفه‌اش اعتماد به ملت است. اگر جشنواره‌ی فجر در تعامل مستقیم با محیط‌های آکادمیک موسیقی و جامعه‌ی جدی هنری باشد و سیاست‌هایی را پیاده کند که به نفع دانشجویان موسیقی، موسیقی‌دانان جدی، و هنر فاخر است، چرا شرکت نکنیم؟ باورتان می‌شود من تابه‌حال یک بار در یکی از اجراهای جشنواره‌ی فجر شرکت نکرده‌ام. چون اصلاً سیاست‌هایش را به رسمیت نشناختم. اصلاً انگار نه انگار که دانشجوی موسیقی، و متخصصان بسیار حرفه‌ای در این جامعه حرفی برای گفتن دارند. برای من جشنواره‌ی موسیقی فجر در این سال‌ها با جشنواره‌ی مد و لباس‌اش فرقی نداشته. اما خب امسال به‌خاطر برگزیده‌ها گفتیم شرکت می‌کنیم. چون لااقل در بخشی از سیاست‌گذاری‌اش به‌نحو غیر مستقیم سهیم بودیم.
گزارش جلسه هشتم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (VIII)

گزارش جلسه هشتم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (VIII)

ارایه‌ی طرح‌واره‌ای برای تشریح احتمال تفاوت موقعیت نقد در موسیقی ایرانی که تا آنجا پیش می‌رود که صحبت از امکان تطابق اظهار نظر شفاهی یا موقعیت‌های مشابه با فضای موسیقی ایرانی به میان می‌آید. (۱۳۸۸)