میکس و مستر به زبان ساده تحت برنامه کیوبیس (V)

سطح (Level) صداها
دینامیک در موسیقی های قدیمی بیشتر است و در موسیقی امروز محدودتر. دینامیک کار نهایی عملی است که مهندس مستر انجام می دهد.

لول خروجی صدا به سبک موسیقی بستگی دارد:
پاپ -۸ یا -۹
راک -۷ یا -۶
الکترونیک -۳ یا -۴
کیک وبیس قطعه همیشه دو لول پایینتر از لول خروجی قطعه تنظیم می شود. مثلا اگر می خواهیم قطعه را -۷ تحویل دهیم، می زان کیک را روی -۹ قرار می دهیم.

پس از پایان میکس، از تک تک لاین ها خروجی استریو می گیریم پا پسوند «ویو» (WAV)

مزایای مستر
بالانس صدا، پخش یکسان موسیقی در تمام پلیر ها، ولوم خوب و قابل قبول قطعه.

مرحله اول: مولتی باند کمپرسور (Multi band compressor)
در باند اول بخش ریلیز نباید در حالت خودکار باشد. اتک و ریلیز روی اعداد کم قرار می گیرند. پخش صوتی را سولو می کنیم تا صدای بم را دقیق بشنویم. ریت بین ۲ تا ۳ قرار می دهیم. ترشهولد نهیتا -۳ و -۴ باشد.
در باند دوم اصوات فرکانس بم و صدای خواننده شنیده می شود. ریلیز را روی خودکار قرار می دهیم. ترشهولد -۳ و -۴
در باند سوم ملودی های زیرتر شنیده می شوند. ریلیز خودکار و ترشهولد -۳ و -۴
در باند چهارم کیک ها و ضربات شنیده می شوند. مثل قبل عمل می کنیم.

مرحله دوم: فابفیلتر پرو کیو تو (Fabfilter proq. 2)
چانل مد (Channel mode) در قسمت Mide/side فعال می کنیم. با این کار فرکاسنهای بم آزار دهنده حذف می شوند. فرکاسنهای زیر ۲۰۰ هرتز را با شیب ۱۲ تا ۱۸ و فرکانسهای بالای ۱۰ کیلوهرتز را با شیب کم حذف می کنیم.

۲۰ هرتز تا ۲۰ کیلوهرتز را انتخاب می کنیم و صداهای خارج از این محدوده را می بندیم. قطعه را پلی می کنیم و فرکانسهای آزار دهنده را با شدت بالا حذف می کنیم. شیب سمت راست و چپ ۲۴ تا ۳۰ دسیبل.

مرحله سوم:
در این قسمت از پلاگین ها و افکت های مختلف می توانیم استفاده کنیم:
Puig , clair phonic , brain worx , puls teck , flanger , chorus

مرحله چهارم: ریورب (Reverb)
در این مرحله از ریورب استفاده می کنیم که برخی مشکلات کار پوشانده شوند. البته می زان ریورب خیلی کم و جزیی باید باشد.
Revix , vintage plade

مرحله پنجم (Imager):
برای ایجاد صدایی باز و وسیع از این پلاگین حتما استفاده می کنیم.

مرحله ششم: پروگ ۲ (Proq. 2) دوباره
مرحله هفتم: ماکسیمالیشن (Maximation)
کل کار کمپرس می شود و یک لیمیتر قرار می دهیم. “Fabfilter pro. l” یک لیمیتر خوب و مناسب است.
چگونگی تنظیم لیمیتر مهم است، لول را روی -۰٫ ۳ قرار می دهیم.
برای ایجاد مقداری نویز طبیعی “dither” در نهایت میزان خروجی صدا را تعیین می کنیم و صدا را تا جایی که کیفیت خراب نشود بالا می بریم.

نتیجه و منابع
امید است دوست داران، علاقمندان و دانشجویان عرصه موسیقی و به ویژه تنظیم کنندگان و علاقمندان به فیزیک صوت از این مجموعه جمع آوری شده که ورای مسایل ابتدایی در مقوله میکس و مستر به بیان تکنیک های حرفه ای در این فن پرداخته است استفاده کامل و مطلوبی بنمایند. منابع این مقاله شامل تجربیات شخصی در زمینه تولید موسیقی، همچنین شرکت در کلاسهای کمپانی اشتینبرگ در زمینه میکس و مستر و دریافت گواهی این شرکت توسط اینجانب و تلمذ نزد اساتید دیگر می باشد. مقوله مسترینگ که در بخش پایانی مقاله ذکر شد از مفیدترین و کاربردی ترین مطالب در این زمینه است که امکان یافتن این مطالب با دقت و نکات ذکر شده در کنار هم و به صورت گام به گام کاری سخت و دشوار است که تقریبا در هیچ مطلب آموزشی – به علت سود آوری – عنوان نشده است.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

واکاوی نظری موسیقی امبینت (I)

دیدگاه عامه مردم و متخصصان موسیقی نسبت به موسیقی الکترونیک – در مفهوم عام کلمه – چگونه است؟ موسیقی الکترونیک را چقدر جدی می گیریم؟ پس از گذشت حدود یک قرن از تولد موسیقی هایی که به نوعی با کمک علم الکترونیک ساخته می شوند تا چه اندازه به آنها به دیده یک اثر هنری نگاه می کنیم؟ آیا چالش قبول موسیقی الکترونیک به عنوان یک اثر هنری مانند چالش پذیرش عکاسی دیجیتال در کنار عکاسی سنتی ختم به خیر خواهد شد؟

گفت و گو با جان کیج (I)

نوشته که پیش رو دارید، یکی از مهمترین گفتگوهای جان کیج است که در آن به توضیح نظریات خود می پردازد. مصاحبه کنندگان مایکل کربی و رایچارد شکنر هستند و متن آن ابتدا در مجله تئاتر “Tulane”، جلد دهم، شماره دو (زمستان ۱۹۶۵)، صفحه ۵۰ تا ۷۲ به انتشار رسیده است که امروز اولین قسمت از برگردان فارسی آن را می خوانید. (مترجم: محبوبه خلوتی)

از روزهای گذشته…

بیانیه دبیر چهارمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی

بیانیه دبیر چهارمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی

چهارمین جشنواره سایت ها و وبلاگهای موسیقی پر تنش ترین و پر اضطراب ترین دوره این جشنواره بوده. همزمانی این جشنواره با جشنواره موسیقی فجر باعث شد، برگزاری این جشنواره با حمایت وزارت ارشاد، با تاخیر فراوان همراه شود و به همین دلیل زمان ارسال آثار به جشنواره بسیار کوتاه باشد.
تأثیر موسیقی ایران در موسیقی عهد اسلامی (VII)

تأثیر موسیقی ایران در موسیقی عهد اسلامی (VII)

هنگام مرگ ابراهیم پسر اسحق ۳۸ ساله و خود یکی از خوانندگان و نوازندگان معروف بود که این فن را نزد پدر و منصور زلزل که او هم ایرانی بود آموخت. ابولفرج او را به دریا و سایر موسیقی‌دانان را به نهر و جوی آب تشبیه کرده است. از تبحر او روایت کرده‌اند که قطعات موسیقی را حتی با عود نانوک می‌توانسته است، بخوبی بنوازد.
بررسی اجمالی آثار شادروان<br> روح الله خالقی (قسمت دوم)

بررسی اجمالی آثار شادروان
روح الله خالقی (قسمت دوم)

این اثر را که برخی آنرا آهنگ آذربایجان نیز نامیده اند نباید با سرود “آذربادگان” که کلام آن از دکتر حسین گل گلاب است اشتباه گرفت. این ترانه حماسی پر شور حاصل طبع لطیف رهی معیری است که در عین سویه سیاسی، آثار قریحه شاعرانه رهی را نیز در بر دارد.

تاریخچه آموزش موسیقی به کودک در دنیا (IV)

سوزوکی، ویلنیست، معلم و فیلسوف انسان دوست ژاپنی نیز فعالیتهای بسیار چشمگیر و موفقیت آمیز در زمینه آموزش موسیقی به کودکان داشته است. او در سال ۱۹۲۱ ژاپن را ترک کرد و به نقاط مختلف دنیا سفر نمود. بالاخره تصمیم گرفت در آلمان بماند و به تحصیلات موسیقی ادامه دهد. به همین منظور ابتدا از انجمنهای گوناگون موسیقی در برلین دیدار کرد تا استادی برگزیند.
موسیقی و نلسون ماندلا (II)

موسیقی و نلسون ماندلا (II)

به دنبال این کنسرت ترانه های گوناگونی برای گرامی داشت و تجلیل مبارزه نلسون ماندلا که همچنان در جزیره روبن در زندان به سر می برد، ساخته شد. از جمله این آثار عبارتند از: اسیمبونانگا («او را ندیدیم»، Asimbonanga) که توسط گروه آفریقای جنوب به نام ساووکا (Savuka) که جونی کلِگ (Johnny Clegg) رهبری آن را بر عهده دارد، ساخته شد.
اختراع چاپ و ترویج موسیقی

اختراع چاپ و ترویج موسیقی

در ۱۴۵۰ یوهان گوتنبرگ (Johann Gutenberg) مخترع آلمانی موفق به اختراع ماشین چاپ شد و در سال ۱۵۰۱ اوتویانو دو پتروچی (Ottaviano de’Petrucci) ایتالیایی، این دستگاه را در راه خدمت به موسیقی به کار گرفت.
صادقی: کانون پرورش فکری تولیداتش را در انبار خودش نگه می دارد!

صادقی: کانون پرورش فکری تولیداتش را در انبار خودش نگه می دارد!

در مورد آلبوم «باد و گندم زارها» بنده باید عرض کنم، مدتی قبل یا چند سال قبل با یکی از دوستان خوب و ترانه سرا، نشستی داشته ایم با همراهی آقای حامد پورساعی که از نوازندگان بسیار خوب و برجسته گیتار کلاسیک و همینطور آهنگساز هستند؛ ایشان در این نشست، معضل حضور تولیدات موسیقی برای قشر نوجوان جامعه ایران را بررسی می کردند، در این نشست به این نتیجه رسیدیم که ای کاش آلبومی منتشر شود که فراخور این گروه سنی باشد، در نتیجه تعدادی از کارهای خوب کلاسیک و ملودی های تاثیر گذار را از بزرگترین آهنگسازان موسیقی کلاسیک را انتخاب کرده و روی شان شعری قرار دادیم، به لطف شعر جناب معینی و آهنگسازی و تنظیم های آقای پورساعی این کار با صدای بنده به بازار عرضه شد. تولید کننده این اثر کانون پرورش فکری کودکان نوجوان بوده است و نوازندگانی که در تولید این اثر حضور داشته اند، از برجسته ترین نوازندگان ارکستر سمفورنیک تهران بودند، متاسفانه کاری که با این سختی و مشقت جمع شد و ما ۲ سالی تقریبا درگیر تولیداش بودیم، با پخش بد آن توسط کانون پرورش فکری، در بازار موسیقی مواجه شد و باعث شد این کار دیده و شنیده نشود.
خودسوزی یک موسیقیدان

خودسوزی یک موسیقیدان

استاد حسین دهلوی، بامداد امروز در سن ۹۲ سالگی درگذشت. او تنها بازمانده نسل طلایی دهه اول این قرن و به واقع بزرگترین موسیقیدان زنده هم عصر ما بود که در آهنگسازی، تدریس و استانداردسازی در موسیقی ایران آثاری ماندگار داشته است. نوشته ای که پیش رو دارید قرار بود سال گذشته در یادنامه استاد دهلوی به انتشار برسد؛ این یادنامه قرار است به زودی منتشر شود.
محمد رضا درویشی و کلیدر (IV)

محمد رضا درویشی و کلیدر (IV)

یکی از مشکلات بزرگی که هنوز گریبانگیر موسیقی در ایران است، مشکل عدم وجود منتقد و تحلیل گر جدی و تخصصی در موسیقی است و سالها است که ما در موسیقی شاهد منتقدین و تحلیلگران متخصص در موسیقی نیستیم. به همین خاطر هر از چند گاهی شاهد هستیم چند خبرنگار و روزنامه نگار برای خالی نبودن عریضه دست به قلم می شوند و نقد هایی نه چندان جدی و تخصصی در زمینۀ موسیقی می نویسند.
موسیقی تجربی؛ آن گیاه ناشناخته (III)

موسیقی تجربی؛ آن گیاه ناشناخته (III)

ادامه‌ی گسترش این دیدگاه باعث شد که تمایزی میان موسیقی آوانگارد غیر تجربی که به هر حال بر سنت‌هایی (حتا سنت‌هایی نوگرایانه) تکیه داشت و موسیقی تجربی مورد نظر جان کیج پیش‌ بیاید، به این معنی که دومی کاملا خارج از هر سنت شناخته شده قرار می‌گرفت.