میکس و مستر به زبان ساده تحت برنامه کیوبیس (V)

سطح (Level) صداها
دینامیک در موسیقی های قدیمی بیشتر است و در موسیقی امروز محدودتر. دینامیک کار نهایی عملی است که مهندس مستر انجام می دهد.

لول خروجی صدا به سبک موسیقی بستگی دارد:
پاپ -۸ یا -۹
راک -۷ یا -۶
الکترونیک -۳ یا -۴
کیک وبیس قطعه همیشه دو لول پایینتر از لول خروجی قطعه تنظیم می شود. مثلا اگر می خواهیم قطعه را -۷ تحویل دهیم، می زان کیک را روی -۹ قرار می دهیم.

پس از پایان میکس، از تک تک لاین ها خروجی استریو می گیریم پا پسوند «ویو» (WAV)

مزایای مستر
بالانس صدا، پخش یکسان موسیقی در تمام پلیر ها، ولوم خوب و قابل قبول قطعه.

مرحله اول: مولتی باند کمپرسور (Multi band compressor)
در باند اول بخش ریلیز نباید در حالت خودکار باشد. اتک و ریلیز روی اعداد کم قرار می گیرند. پخش صوتی را سولو می کنیم تا صدای بم را دقیق بشنویم. ریت بین ۲ تا ۳ قرار می دهیم. ترشهولد نهیتا -۳ و -۴ باشد.
در باند دوم اصوات فرکانس بم و صدای خواننده شنیده می شود. ریلیز را روی خودکار قرار می دهیم. ترشهولد -۳ و -۴
در باند سوم ملودی های زیرتر شنیده می شوند. ریلیز خودکار و ترشهولد -۳ و -۴
در باند چهارم کیک ها و ضربات شنیده می شوند. مثل قبل عمل می کنیم.

مرحله دوم: فابفیلتر پرو کیو تو (Fabfilter proq. 2)
چانل مد (Channel mode) در قسمت Mide/side فعال می کنیم. با این کار فرکاسنهای بم آزار دهنده حذف می شوند. فرکاسنهای زیر ۲۰۰ هرتز را با شیب ۱۲ تا ۱۸ و فرکانسهای بالای ۱۰ کیلوهرتز را با شیب کم حذف می کنیم.

۲۰ هرتز تا ۲۰ کیلوهرتز را انتخاب می کنیم و صداهای خارج از این محدوده را می بندیم. قطعه را پلی می کنیم و فرکانسهای آزار دهنده را با شدت بالا حذف می کنیم. شیب سمت راست و چپ ۲۴ تا ۳۰ دسیبل.

مرحله سوم:
در این قسمت از پلاگین ها و افکت های مختلف می توانیم استفاده کنیم:
Puig , clair phonic , brain worx , puls teck , flanger , chorus

مرحله چهارم: ریورب (Reverb)
در این مرحله از ریورب استفاده می کنیم که برخی مشکلات کار پوشانده شوند. البته می زان ریورب خیلی کم و جزیی باید باشد.
Revix , vintage plade

مرحله پنجم (Imager):
برای ایجاد صدایی باز و وسیع از این پلاگین حتما استفاده می کنیم.

مرحله ششم: پروگ ۲ (Proq. 2) دوباره
مرحله هفتم: ماکسیمالیشن (Maximation)
کل کار کمپرس می شود و یک لیمیتر قرار می دهیم. “Fabfilter pro. l” یک لیمیتر خوب و مناسب است.
چگونگی تنظیم لیمیتر مهم است، لول را روی -۰٫ ۳ قرار می دهیم.
برای ایجاد مقداری نویز طبیعی “dither” در نهایت میزان خروجی صدا را تعیین می کنیم و صدا را تا جایی که کیفیت خراب نشود بالا می بریم.

نتیجه و منابع
امید است دوست داران، علاقمندان و دانشجویان عرصه موسیقی و به ویژه تنظیم کنندگان و علاقمندان به فیزیک صوت از این مجموعه جمع آوری شده که ورای مسایل ابتدایی در مقوله میکس و مستر به بیان تکنیک های حرفه ای در این فن پرداخته است استفاده کامل و مطلوبی بنمایند. منابع این مقاله شامل تجربیات شخصی در زمینه تولید موسیقی، همچنین شرکت در کلاسهای کمپانی اشتینبرگ در زمینه میکس و مستر و دریافت گواهی این شرکت توسط اینجانب و تلمذ نزد اساتید دیگر می باشد. مقوله مسترینگ که در بخش پایانی مقاله ذکر شد از مفیدترین و کاربردی ترین مطالب در این زمینه است که امکان یافتن این مطالب با دقت و نکات ذکر شده در کنار هم و به صورت گام به گام کاری سخت و دشوار است که تقریبا در هیچ مطلب آموزشی – به علت سود آوری – عنوان نشده است.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

اختلالات صدای خوانندگان (V)

از میان مواردی که بررسی شده اند، به نظر می رسد تدریس جزء مواردی باشد که بالاترین خطر ابتلا به اختلالات صدا را داراست. اینکه اختلالات صدا چگونه بر کیفیت زندگی فرد تأثیر می گذارد، به همت اسمیت و دیگران بررسی شده است. آنها ۱۷۴ معلم مبتلا به اختلالات صدا را با ۱۷۳ فرد بزرگسال سالم مقایسه کردند و به این نتیجه رسیدند که، ۷۵ درصد معلمها و ۱۱ درصد غیرمعلم ها بر این باورند که بر اثر مشکلات در صدا، تعاملات اجتماعی شان به طور نامطلوبی دستخوش اختلال شده است. نتایج در پژوهش دیگر منفی بود. در این پژوهش، ۲۳۷ آموزگار زنی که از آنها پرسش شده بود، اغلب گزارش کردند که مشکلات صدایشان تأثیر تدریس آنها را محدود کرده و منشأ دائمی فشار روانی یا ناکامی آنها بوده است (ساپیر، کیدر و ماترز – اشمیت، ۱۹۹۳، ص ۱۷۷).

«به یاد بهاری: تک‌نوازی کمانچه» آیدین نورمحمدی رونمایی می‌شود

آلبوم به‌یاد بهاری شامل تک‌نوازی کمانچۀ آیدین نورمحمدی براساس شیوۀ کمانچه‌نوازی استاد علی‌اصغر بهاری در آوازهای ابوعطا و اصفهان است و قطعات ضربی مندرج در آن براساس شیوۀ آهنگسازی قدیم توسط ساختۀ آیدین نورمحمدی ساخته شده‌اند. این آلبوم که به‌تازگی توسط مؤسسۀ فرهنگی هنری آوای خنیاگر پارسی منتشر شده است به‌اهتمام فرهنگسرای سرو در روز پنجشنبه، سوم بهمن ۱۳۹۸، ساعت ۱۵ الی ۱۷ رونمایی می‌شود. در این برنامه سیّدعلیرضا میرعلینقی (پژوهشگر موسیقی دستگاهی)، مازیار کربلایی (سازندۀ کمانچه)، آیدین نورمحمدی (مؤلف) و شهاب مِنا (ناشر) به‌عنوان سخنران حضور خواهند داشت و به معرفی ویژگی‌های این آلبوم، کمانچه و کمانچه‌نوازی استاد علی‌اصغر بهاری می‌پردازند و در پایان آیدین نورمحمدی به تک‌نوازی قسمت‌هایی از آلبوم خواهد پرداخت.

از روزهای گذشته…

در آمدی بر تدوین فهرست جامع<br /> آثار روح الله خالقی(II)

در آمدی بر تدوین فهرست جامع
آثار روح الله خالقی(II)

در دوران دوم، آهنگساز بربازسازی آثار گذشتگان همت گمارده و خود نیز آثاری پخته و منسجم بر اشعار سنتی متقدمین و متاخرین خلق نموده که “چنگ رودکی” و “حالا چرا” نمونه هایی از آنانند. در این آثار فاصله گرفتن از شور و شر جوانی و گام نهادن به دوران میانسالی و تمایل به خلق آثار جاویدان فرهنگی ملاحظه میشود.
رندی نیومن و هنر طعنه آمیز (II)

رندی نیومن و هنر طعنه آمیز (II)

گروه “تیکیز” شش آهنگ نیومن را در سالهای ۱۹۶۷ و ۶۹ اجرا نمودند. دراین دوره بود که نیومن رابطه بلند مدت و حرفه ای خود را با لنی وارونکر (Lenny Waronker) آغاز نمود. وارونکر مسئول بستن قراداد برای گروههای مختلف با شرکت ضبط آتمن بود و در عوض او نیومن، لئون راسل و وان دیک پارکز (Van Dyke Parks) را برای اجرا و ضبط در این گروهها معرفی کرد. در اواخر ۱۹۶۶ وارونکر به عنوان برنامه ریز شرکت ضبط A&R توسط وارنر بروس (Warner Bros) انتخاب شد.
سیری در تاریخ موسیقی و خنیاگری ساسانیان (V)

سیری در تاریخ موسیقی و خنیاگری ساسانیان (V)

“آمی ین مارسلین می‌نویسد: مرگ یک شخص عادی نیز با موسیقی و رقص که جزء تشریفات سوگواری بود برگزار می‌گردید. گاهی یک آواز جمعی تشکیل می‌دادند و آواز و رقص هم بدان اضافه می‌کردند. این بازی‌ها را «دسته‌بند» می‌خواندند و ظاهراً چنین بوده است: دست یکدیگر را می‌گرفته و به شکل حلقه در آمده و می‌رقصیده‌اند و خود حلقه رقص نیز متحرک بوده و تغییر مکان می‌داده است.”
“رازهای” استرادیواری (VIII)

“رازهای” استرادیواری (VIII)

Stradivari ضمن رسیدن به این حد کمال در حرفه اش، باز هم از نتایج بدست آمده راضی نبود، بنابراین طرح های جدیدی را ترسیم و در آنها اندازه ها و مقادیر را تغییر می داد و در نتیجه سازهای زهی را با ویژگیهای متمایز خلق می نمود با این هدف که این سازها صدای بهتری تولید کنند تا جائیکه دیگر نیازی به تکرار و ساخت مجدد آنها نباشد.
حضور خلوت انس است و دوستان جمع اند (II)

حضور خلوت انس است و دوستان جمع اند (II)

نخستین آن پدیداری است که مورد توجه آن خود سالک درونی قرار می‌گیرد، یعنی ظرفیت آن موسیقی و اثری که می‌شنوی و فضایی که قادر است در ذهن تو ایجاد کند؛ یعنی مورد توجه گوش سرت قرار گیرد. دومینِ آن، فضایی است که این رویداد در آن اتفاق می‌افتد و سرانجام سومین آن، همان شنونده است.
آثار سمفونیک جاوید افسری راد در سالن اپرای اسلو اجرا می شود

آثار سمفونیک جاوید افسری راد در سالن اپرای اسلو اجرا می شود

سالن اپرای اسلو، پایتخت نروژ، آذر ماه آینده میزبان مجموعه ای از آثار سمفونیک جاوید افسری راد آهنگساز و سنتور نواز ایرانی خواهد بود. ارکستر سمفونیک رادیو و تلویزیون نروژ، این مجموعه را در دو شب، ۲۴ و ۲۵ نوامبر (۳ و ۴ آذرماه) آینده اجرا می کند و سالار عقیلی هنرمند خوش صدای موسیقی سنتی ایرانی خوانندگی قطعات با کلام آن را بر عهده خواهد داشت.
از بداهه نوازی تا آهنگ سازی (III)

از بداهه نوازی تا آهنگ سازی (III)

دومین و یا شاید سومین گروه سازه های میانی نت ها هستند که موجب تدوین اثر هنری و جدا شدن هویت آهنگساز از نوازنده می شوند. اگر نت ها پدید نمی آمدند، شخصیت فردی هنرمند چون آهنگساز پدید نمی آمد و آنچه شناخته می شد، تنها نوازنده بود که به عنوان عمله ی طرب از آن در خانه های اشراف اروپایی و ایرانی بهره می بردند.
همه چیز به جز فلسفه و موسیقی! (II)

همه چیز به جز فلسفه و موسیقی! (II)

در چنین وضعیتی کتابی روانه‌ی بازار می‌شود با عنوان «هشت گفتار درباره‌ی فلسفه‌‌ی موسیقی» با این ادعا که اولین کتاب مستقل درباره‌ی این موضوع در زبان فارسی است. ناشر در متنی که در پشت جلد کتاب آورده می‌نویسد: «…دکتر «صفوت» با استفاده‌ی آگاهانه از فرصت‌های مغتنم، به توجیه پاره‌ای از وجوه بنیادین فلسفه‌ی موسیقی پرداخته است.» همان‌طور که از این نوشته پیدا است، خواننده منتظر است که کتابی در مورد بنیادی‌ترین مسایل فلسفه‌ی موسیقی پیش رو ببیند و از منظر آن به دل این عنوان دور از دسترس و جذاب رخنه‌ کند.
چالشهای یک موسیقی

چالشهای یک موسیقی

موسیقی ایران از دیرباز متاثر از فرهنگ و آداب و رسوم ایرانی و همواره به فراخور شرایط زمانی در حال تغییر و تحول بوده است. این موضوع به گونه ای موجب شده است که بیان عواطف و احساسات مردم به عنوان یکی از اهداف موسیقی تلقی شود. هدفی که اکثر موسیقیدانان و آهنگسازان در تلاشند تا با بررسی اوضاع و احوال اجتماعی و تطبیق آن با فعالیتهای هنری خود به آن نایل آیند.
لئون گرگوریان، موسیقیدانی از نسل سوم گرگوریان

لئون گرگوریان، موسیقیدانی از نسل سوم گرگوریان

لئون گریگوریان Leon Gregorian استاد موسیقی، رهبر ارکستر و مدیر بخش فارغ اتحصیلی رشته رهبری ارکستر در دانشکده موسیقی دانشگاه ایالتی میشیگان و فرزند روبیک گریگوریان رهبر نامی ارکستر سمفونیک تهران است. او لیسانس موسیقی را از هنرستان موسیقی نیوانگلند و فوق لیسانس را از دانشگاه ایالتی میشیگان دریافت نموده، در زمینه های متعدد موسیقی به فعالیت پرداخته، مدیر هنری و رهبر ارکستر سمفونی Midland میشیگان بوده، رهبری ارکستر موسیقی نیوانگلند را به عهده داشته و در ایالت های مختلف آمریکا، آمریکای جنوبی، مکزیک، اروپا و شرق دور در کنار بزرگان موسیقی به رهبری ارکستر پرداخته است.