میکس و مستر به زبان ساده تحت برنامه کیوبیس (V)

سطح (Level) صداها
دینامیک در موسیقی های قدیمی بیشتر است و در موسیقی امروز محدودتر. دینامیک کار نهایی عملی است که مهندس مستر انجام می دهد.

لول خروجی صدا به سبک موسیقی بستگی دارد:
پاپ -۸ یا -۹
راک -۷ یا -۶
الکترونیک -۳ یا -۴
کیک وبیس قطعه همیشه دو لول پایینتر از لول خروجی قطعه تنظیم می شود. مثلا اگر می خواهیم قطعه را -۷ تحویل دهیم، می زان کیک را روی -۹ قرار می دهیم.

پس از پایان میکس، از تک تک لاین ها خروجی استریو می گیریم پا پسوند «ویو» (WAV)

مزایای مستر
بالانس صدا، پخش یکسان موسیقی در تمام پلیر ها، ولوم خوب و قابل قبول قطعه.

مرحله اول: مولتی باند کمپرسور (Multi band compressor)
در باند اول بخش ریلیز نباید در حالت خودکار باشد. اتک و ریلیز روی اعداد کم قرار می گیرند. پخش صوتی را سولو می کنیم تا صدای بم را دقیق بشنویم. ریت بین ۲ تا ۳ قرار می دهیم. ترشهولد نهیتا -۳ و -۴ باشد.
در باند دوم اصوات فرکانس بم و صدای خواننده شنیده می شود. ریلیز را روی خودکار قرار می دهیم. ترشهولد -۳ و -۴
در باند سوم ملودی های زیرتر شنیده می شوند. ریلیز خودکار و ترشهولد -۳ و -۴
در باند چهارم کیک ها و ضربات شنیده می شوند. مثل قبل عمل می کنیم.

مرحله دوم: فابفیلتر پرو کیو تو (Fabfilter proq. 2)
چانل مد (Channel mode) در قسمت Mide/side فعال می کنیم. با این کار فرکاسنهای بم آزار دهنده حذف می شوند. فرکاسنهای زیر ۲۰۰ هرتز را با شیب ۱۲ تا ۱۸ و فرکانسهای بالای ۱۰ کیلوهرتز را با شیب کم حذف می کنیم.

۲۰ هرتز تا ۲۰ کیلوهرتز را انتخاب می کنیم و صداهای خارج از این محدوده را می بندیم. قطعه را پلی می کنیم و فرکانسهای آزار دهنده را با شدت بالا حذف می کنیم. شیب سمت راست و چپ ۲۴ تا ۳۰ دسیبل.

مرحله سوم:
در این قسمت از پلاگین ها و افکت های مختلف می توانیم استفاده کنیم:
Puig , clair phonic , brain worx , puls teck , flanger , chorus

مرحله چهارم: ریورب (Reverb)
در این مرحله از ریورب استفاده می کنیم که برخی مشکلات کار پوشانده شوند. البته می زان ریورب خیلی کم و جزیی باید باشد.
Revix , vintage plade

مرحله پنجم (Imager):
برای ایجاد صدایی باز و وسیع از این پلاگین حتما استفاده می کنیم.

مرحله ششم: پروگ ۲ (Proq. 2) دوباره
مرحله هفتم: ماکسیمالیشن (Maximation)
کل کار کمپرس می شود و یک لیمیتر قرار می دهیم. “Fabfilter pro. l” یک لیمیتر خوب و مناسب است.
چگونگی تنظیم لیمیتر مهم است، لول را روی -۰٫ ۳ قرار می دهیم.
برای ایجاد مقداری نویز طبیعی “dither” در نهایت میزان خروجی صدا را تعیین می کنیم و صدا را تا جایی که کیفیت خراب نشود بالا می بریم.

نتیجه و منابع
امید است دوست داران، علاقمندان و دانشجویان عرصه موسیقی و به ویژه تنظیم کنندگان و علاقمندان به فیزیک صوت از این مجموعه جمع آوری شده که ورای مسایل ابتدایی در مقوله میکس و مستر به بیان تکنیک های حرفه ای در این فن پرداخته است استفاده کامل و مطلوبی بنمایند. منابع این مقاله شامل تجربیات شخصی در زمینه تولید موسیقی، همچنین شرکت در کلاسهای کمپانی اشتینبرگ در زمینه میکس و مستر و دریافت گواهی این شرکت توسط اینجانب و تلمذ نزد اساتید دیگر می باشد. مقوله مسترینگ که در بخش پایانی مقاله ذکر شد از مفیدترین و کاربردی ترین مطالب در این زمینه است که امکان یافتن این مطالب با دقت و نکات ذکر شده در کنار هم و به صورت گام به گام کاری سخت و دشوار است که تقریبا در هیچ مطلب آموزشی – به علت سود آوری – عنوان نشده است.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

جایگاه علم و هنر در روند جهانی شدن (VIII)

هشترودی در زمانی که هنوز جهان درگیر جنگ سرد بود و مسائل مربوط به جهانی شدن مطرح نشده بود این نکته مهم را عنوان کرد که هویت اصلی یک ملت و قدرت حضور آن در جهان، بیشتر تابعی از زایش هنری و فلسفی اوست تا صرفاً پیوستگی مجرد به علم و مباحث آن. در حقیقت او به درستی روی این نکته دست می گذارد که جریان جهانی شدن جریانی سطحی و مبتذل از فروریزی فرهنگ ها در درون حوزه یی از قدرت علمی – فنی نیست. هر فرهنگی با هویت خود که همان ظرفیت هنری و فلسفی خود است وارد این میدان می شود و حضورش نیز به اندازه همین ظرفیت صاحب ارزش می شود.

مکتب و مکتب داری (IV)

نمونه ای دیگر، کنسرت گروه اساتید (به کوشش فرامرز پایور) در مایه دشتی به سال ۱۳۵۸ همراه صدای محمدرضا شجریان است. در آلبوم «پیغام اهل راز» استاد فرامرز پایور، روایتی دیگر و برداشتی خاص از تصنیف «خون جوانان وطن» اثر عارف را ارائه داده و یکی از زیبا ترین اجراهای استاد اسماعیلی در همین آلبوم است. ارتباط شنونده این آثار باصدای ضرب (تنبک) استاد، ارتباطی ناخودآگاه است. مانند ارتباط شنونده ارکستر سمفونیک با صدای کنترباس ها و ویولونسل ها و دست چپ پیانو.

از روزهای گذشته…

یادداشتی بر نوشته ی «وهم یا نبوغ؟!» (I)

یادداشتی بر نوشته ی «وهم یا نبوغ؟!» (I)

چندی پیش مطلبی در سایت به قلم یکی از نویسندگان «گفتگوی هارمونیک»، سعید یعقوبیان به نام «وهم یا نبوغ؟!» به انتشار رسید که از طرف مخاطبان مورد توجه و بحث های زیادی قرار گرفت. چند روز پیش یکی از خوانندگان سایت، یادداشتی را بر این نوشته ارسال کرد که امروز این مطلب را می خوانید:
گفتگویی با جولیان بریم (III)

گفتگویی با جولیان بریم (III)

من همیشه با استرس روی صحنه مواجه بودم وهمیشه به هنگام شروع کنسرت حالت عصبی داشته ام. این طبیعی است. گاهی هم ممکن است این استرس بیشتر از دفعات دیگر به سراغم بیاید. استرس به عوامل خیلی زیادی بستگی دارد. مثلا اینکه اگر قبل از اجرا استراحت کافی نداشته باشم یا از موضوعی ناراحت و غمگین باشم، استرس و فشار عصبی بیشتر خواهد شد. باید سعی کنم تمام آن روز را با چیزهای ملایم و راحت گذرانده باشم. همچنین استرس اجراهایم خیلی به این موضوع بستگی دارد که بعد از ظهر شب اجرا را چگونه گذرانده باشم.
در عمق کارون (II)

در عمق کارون (II)

اگر کمی در ذهنتان جستجو کنید می‌بینید وقتی من گفتم ترانه‌ی دختر شیرازی استفاده شده احتمالا توجه شما کمتر جلب شد تا لب کارون، چرا؟ چرا یک ترانه‌ی مردم‌پسند شهری که نام سازنده‌اش از خاطرها رفته برای ترکیب با موسیقی کلاسیک غربی موضوعی خنثا یا حتا مطلوب تلقی می‌شود، اما دیگری به همان اندازه غریبه؟ چون ما عادت کرده‌ایم این موسیقی‌ها را از هم جدا کنیم نه به خاطر مشخصه‌های موسیقایی‌شان بلکه به دلایلی فراتر از این.
گمانه زنی در خصوص تغییرات نظام آموزش موسیقی در ایران بعد از کرونا

گمانه زنی در خصوص تغییرات نظام آموزش موسیقی در ایران بعد از کرونا

با همه گیری ویروس کرونا در سرار جهان، روش آموزش موسیقی نیز دچار تحول شده است. امکانات آن لاین در این موقعیت باعث رشد استفاده هنرآموزان از فضای مجازی شده است. مقاله ای که پیش رو دارید نوشته مجید بهبهانی کارشناس ارشد اتنوموزیکولوژی و دانشجوی دکتری تکنولوژی آموزش است که در این باب نوشته شده است:
آموزش گیتار به کودکان (I)

آموزش گیتار به کودکان (I)

شیوه‌ها و متد‌های آموزشی در هر زمینه‌ و سطحی، با توجه به سن و سال هنرجو نیاز به بازنگری دارد. مسلما شیوه‌ی آموزش و برخورد با هنرجوی کودک تفاوت عمده‌ای با شیوه‌ی آموزش با بزرگسال دارد. مساله‌ای که متاسفانه بسیاری از اساتید به آن نگرشی کلی دارند و این ظرافت در تفاوت‌های آموزشی را امری جدی قلمداد نمی‌کنند. اگر علاقه‌مند به فراگیری گیتار برای فرزندان خود هستید، مواردی که ارائه می‌شوند شامل نکاتی‌ست در جهت ارتقای فراگیری و شکوفایی فرزندان که به عنوان شیوه‌های آزموده شده‌ی موثر آموزشی می‌توانند به کار گرفته شوند. چه در منصب استاد باشید یا در مقام والدین، برای کمک به رشد و آموزش فرزند یا هنرجوی خود می‌توانید از آنها بهره ببرید.
مروری بر آلبوم «بوم خیال»

مروری بر آلبوم «بوم خیال»

اگر اجرای موسیقی آوازیِ مو به مو مبتنی بر بلوک‌بندی و جمله‌بندی و ساختار خرد و کلان ردیف‌ها را یک سرِ طیف، و موسیقی آوازیِ آهنگسازی‌شده را، که شاید از ماحضر موسیقی کلاسیک ایرانی تنها اشل‌هایِ صوتیِ مدها را در خود داشته باشد و تمام دیگر عناصرش (از الگوهای ملودیک و ریتمیک گرفته تا نحوه و روند تغییر مدها، فرم و غیره) از چشمه‌ی خلاقیتِ سازنده/نوازنده‌اش جوشیده، سرِ دیگرِ طیفِ آن سنتی بدانیم که در قرن اخیر بداهه‌نوازی نام گرفته است، پنج تکه تکنوازیِ مجملِ صائب کاکاوند در «بوم خیال» را باید جایی نزدیک به پایانه‌ی نخستِ طیف در نظر گرفت.
کارنگی هال

کارنگی هال

یکی از مهمترین عواملی که باعث پیشرفت موسیقی در یک جامعه میشود، اهمیت و بنا نهادن مکانهایی است که در آن هر هنرمندی بدون محدودیت بتواند هنر خویش را ابراز نماید، اینبار به سراغ بنای مشهور کارنگی هال میرویم. یکی از مشهورترین ساختمان های جهان که مخصوص به اجرای موسیقی میباشد و اجرا در آن مورد توجه تمامی موزیسین ها میباشد، تالار بزرگ موسیقی کارنگی (Carnegie Hall) میباشد.
در باب متافیزیک موسیقی (IX)

در باب متافیزیک موسیقی (IX)

یک رشته آکورد کنسونانت، همچون کرختی ناشی از برآورده شدن امیال، ملال آور و خسته کننده و پوچ می شود. از این رو گرچه دیسونانس ها ناراحت کننده اند و تاثیری تقریبا دردناک دارند، با این حالب باید به کار روند، اما تنها برای آنکه دوباره و با آمادگی مناسب در کنسونانس ها حل شوند. در حقیقت، در سرتاسر موسیقی تنها دو آکورد اصلی وجود دارد، یعنی آکورد دیسونانت هفتم و تریاد هارمونیک و تمامی آکوردهای موجود را می توان به این دو آکورد برگرداند.
دو نمود از یک تفکر (V)

دو نمود از یک تفکر (V)

تقارن، یکی از بنیادی ترین و طبیعی ترین شیوه های دست یابی به نظم و انسجام در یک اثر هنری است، ضمن این که در معماری و ساخت و ساز، تقارن موجب ایستایی و پایداری بیشتر بنا می گردد. در معماری ایرانی، تقارن نیز به مانند پیمون یا مدول، تنها در حد حفظ ساختار سازه ای ایفای نقش نمی کند و نتایجی فراتر از آن را با خود در بر دارد.
تاریخچه ورود موسیقی ایران به اینترنت

تاریخچه ورود موسیقی ایران به اینترنت

قسمتی از مطلبی که پیش رو دارید در اولین جلسه همایش پایگاه های مجازی موسیقی کلاسیک ایران توسط سجاد پورقناد خوانده شد که درباره ورود موسیقی ایرانی روی اینترنت اطلاعاتی آورده شده است. این اطلاعات مربوط به سایتهای پربیننده و جدی موسیقی ایران است که از زمان آشنایی نویسنده با اینترنت در حدود ۸ سال پیش تا کنون گرد آوری شده است؛ واضح است که سایتهای زیادی درباره موسیقی ایران روی اینترنت وجود داشته اند که در این مقاله یا به دلیل نا آشنایی نویسنده و یا کم بودن زمان فعالیت آنها، از دید نویسنده این مطلب دور مانده اند، ولی با خواندن این مطلب میتوان از تحوالات کلی موسیقی روی اینترنت با خبر شد.