فراخوان نخستین جشنواره موسیقی خنیاگران مهر

فراخوان نخستین جشنواره موسیقی خنیاگران مهر با محوریت موسیقی مقامی و نواحی غرب کشور در آذر ماه ۱۳۹۸ در استان کرمانشاه و شهر صحنه برگزار می شود. در فراخوان نخستین جشنواره موسیقی خنیاگران مهر آمده است:

موسیقی مناطق و نواحی مختلف ایران برگرفته از فرهنگ غنی و اصیل اقوام ایرانی است و با آداب و رسوم آنان درآمیخته و دارای روحی پویا، جوشنده، امیدبخش، نشاط آور همراه با پیام همدلی و هم نوایی است.

جشنواره مهمترین بستر و مطمئن ترین مسیر برای دستیابی به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت جهت برنامه ریزی برنامه های هنری است. جشنواره نه تنها ملاک سنجش آزموده هاست بلکه بهانه و انگیزه ای برای انتقال تجربیات و پالایش شیوه ها و بهسازی روش ها می باشد.

اهداف جشنواره
اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان صحنه با همکاری موسسه فرهنگی هنری باغشهر، شهرداری و شورای اسلامی شهر صحنه و با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در راستای اعتلای فرهنگ و هنر کشور، توجه و برنامه ریزی جهت برگزاری جشنواره های تخصصی موسیقی، حفظ و نگهداشت موسیقی غرب کشور، کشف و استعداد یابی، حمایت و تشویق هنرمندان راستین این عرصه جهت صیانت از موسیقی اصیل منطقه در راستای جلوگیری از تاثیر هجمه های فرهنگی بیگانه، ایجاد فضای رقابتی مناسب و سالم بین هنرمندان جوان و تشویق آنان جهت خلق آثار جدید و ایجاد فضای شور و نشاط فرهنگی و اجتماعی در جامعه، ارتقاء دانش و نگرش هنرمندان این عرصه با برگزاری کارگاه های پژوهشی و نشست تخصصی، نخستین دوره این جشنواره موسیقی خنیاگران مهر را برگزار می کند.

این جشنواره با محوریت موسیقی مقامی و نواحی غرب کشور و با حضور استانهای: کرمانشاه، کردستان، لرستان، ایلام، همدان و آذربایجان غربی برگزار می می شود.

بخشهای جشنواره
این دوره از جشنواره شامل ۴ بخش می باشد:
۱- گروه نوازی ۲- تکنوازی ۳- بخش پژوهشی ۴- بخش جنبی

۱- گروه نوازی:
▪ تعداد اعضاء گروه در این بخش از جشنواره حداقل ۴ و حداکثر ۸ نفر باشند.
▪ گروه ها در این بخش بایستی آثار خود را در چهارچوب موسیقی خاص استان یا منطقه خود ارائه نمایند.
▪ اولویت انتخاب با آثاری است که دارای آهنگسازی براساس فرهنگ موسیقایی مناطق نامبرده بوده و در ارائه آثار به نکاتی از قبیل: تنظیم صحیح و متناسب، رعایت اصول و قواعد موسیقی در اجرا، اشعار مرتبط و لحن آوازی مناسب و عدم ارسال آثار تکراری و غیر مرتبط توجه داشته باشند.
▪ حداکثر زمان جهت اجرای گروه ها ۲۰ دقیقه می باشد.

۲- تکنوازی:
بخش تک نوازی با محوریت سازهای زهی نواحی غرب کشور و در ۳ رده سنی برگزار می گردد.
سازهای زهی شامل: تنبور، دیوان، کمانچه و قوپوز

▪ در بخش تکنوازی سه رده سنی الف (۱۲ تا ۱۷ سال)، ب (۱۸ تا ۲۲ سال) و ج (۲۳ تا ۲۸ سال) لحاظ می گردد.
▪ متقاضیانی که سن آنها کمتر از ۱۲ سال است در صورت آمادگی و توانایی می توانند با ارسال مدارک در رده سنی الف شرکت نمایند. این بخش شامل توجه ویژه دبیرخانه خواهد بود.
▪ مدت زمان اجرای بخش تکنوازی حداکثر ۷ دقیقه خواهد بود.
▪ شرکت کنندگان می بایست در چهارچوب فرهنگ موسیقی و براساس سنت اجرایی و رپرتوار سازهای نامبرده شده آثار خود را ارائه دهند.
▪ در این بخش اولویت در بازبینی آثار، با نوازندگانی است که در چهارچوب موسیقی منطقه خود، خلاقیت داشته و بداهه نوازی مناسب این موسیقی را ارائه نمایند.

۳- بخش پژوهشی:
از علاقه مندان، پژوهشگران، دانشجویان و… تقاضا می گردد در این بخش، مقالات پژوهشی خود را با محوریت موسیقی مقامی – نواحی غرب کشور و با موضوع آزاد به صورت فایل PDF به ایمیل و ۱khonyagaranemehr@gmail.com نسخه پرینت گرفته شده آنرا به آدرس پستی مندرج در انتهای فراخوان ارسال نمایند. نتیجه نهایی این بخش در زمان برگزاری جشنواره اعلام خواهد شد.

۴- بخش جنبی:
▪ حضور اساتید برجسته کشوری در جشنواره
▪ برگزاری کارگاه تخصصی – پژوهشی
▪ برگزاری نمایشگاه های جنبی اعم از سازهای موسیقی و صنایع دستی منطقه مرتبط با موسیقی و فرهنگ زیست بومی ▪ معرفی ظرفیت های طبیعی،گردشگری و تاریخی شهرستان صحنه
▪ تقدیر از پیشکسوتان این عرصه به منظور حفظ شان و جایگاه این عزیزان

شرایط شرکت
▪ گروه ها و هنرمندان می بایست آثار خود را در بخشهای مورد نظر به صورت DVD و تصویری با کیفیت مطلوب همراه با اشعار اجرا و ترجمه فارسی و تکمیل فرم شرکت در جشنواره به آدرس دبیرخانه ارسال نموده و یا به صورت حضوری تحویل دهند.
▪ در بخش تکنوازی ارسال یک برگ تصویر صفحه اول شناسنامه الزامی است.
▪ از گروه های شرکت کننده درخواست می گردد، بیوگرافی گروه را به صورت مکتوب همراه با یک قطعه عکس از گروه (روی cd) برای دبیرخانه همراه با اثر ارسال نمایند.

جوایز بخش رقابتی
▪ گروه اول: مبلغ ۴۰ میلیون ریال به همراه لوح تقدیر و تندیس جشنواره
▪ گروه دوم: مبلغ ۳۰ میلیون ریال به همراه لوح تقدیر جشنواره
▪ گروه سوم: مبلغ ۲۰ میلیون ریال به همراه لوح تقدیر جشنواره
▪ در بخش های تکنوازی و پژوهشی تا مبلغ ۴ میلیون ریال به همراه لوح تقدیر و تندیس جشنواره به راه یافتگان در بخش نهایی (به جز استان کرمانشاه) تا سقف هشت صدهزار تومان برای بخش گروه نوازی و تا سقف دویست هزار تومان در بخش تکنوازی بر اساس نرخ کرایه زمینی پرداخت خواهد شد.

تقویم جشنواره
مهلت ارسال آثار: ۵ آذر ۱۳۹۸
اعلام نتایج آثار راه یافته به جشنواره: ۱۴ آذر ۱۳۹۸
زمان برگزاری: نیمه دوم آذر ۱۳۹۸

نکات قابل توجه
▪ آثار ارسالی ابتدا توسط هیئت بازبینی بررسی شده و نفرات و گروه های پذیرفته شده اعلام خواهند شد.
▪ مدارک ارسالی نزد دبیرخانه محفوظ مانده و مسترد نمی گردد.
▪ گروه ها و تکنوازان منتخب علاوه بر اجرای داوری می بایست آمادگی یک اجرای صحنه ای دیگر را نیز داشته باشند.
▪ ارسال فرم درخواست هیچگونه تعهدی برای دبیرخانه در خصوص دعوت از متقاضیان ایجاد نمی کند.
▪ شرکت کنندگانی که مایل به شرکت در بیش از یک بخش هستند باید برای شرکت در هر بخش مدارک و فرم درخواست جداگانه تکمیل و ارسال نمایند.
▪ جوایز نقدی بنابر رای هیئت داوران قابل تغییر می باشد.
▪ اقامت و پذیرایی و ایاب و ذهاب درون شهری راه یافتگان به مرحله نهایی بر عهده دبیر خانه جشنواره خواهد بود. ▪ به تمام شرکت کنندگان در جشنواره گواهی شرکت اهداء خواهد شد.
▪ دبیرخانه جشنواره با شماره تلفن ۰۸۳۴۸۳۲۷۴۷۲ و ۰۹۹۰۹۵۷۲۵۰۱ آماده پاسخگویی به سوالات احتمالی متقاضیان شرکت در جشنواره است.
▪ هر گونه اطلاعات تکمیلی در خصوص جشنواره از طریق وب سایت sahne.farhang.gov.ir خواهد بود.

نشانی دبیرخانه
استان کرمانشاه، شهرستان صحنه، خیابان چهارباغ، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی
دبیرخانه جشنواره موسیقی خنیاگران مهر
کد پستی: ۶۷۴۶۱۷۱۹۹۸
فرم درخواست شرکت در نخستین جشنواره خنیاگران مهر

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

قلب مشکاتیان برای مردم می‌طپید (I)

در بحبوحۀ جریان سنت‌گرایی در موسیقی ایرانی، پرویز مشکاتیان از نیشابور به تهران آمد. در مهم‌ترین پایگاه ترویج بازگشت به سنت‌های موسیقی به آموختن سنتور و ردیف موسیقی ایرانی پرداخت ولی از پایگاهی که برای اولین‌بار اصطلاح «موسیقی سنتی» را در ایران باب کرد، هنرمند خلاقی به ظهور رسید که سال‌ها هنر بدیع و ایده‌های ناب او، تحسین اهل هنر و اقشار مختلف اجتماع ایران را برانگیخت. اینکه چرا مشکاتیان با وجود تحصیل در مراکز یادشده، وارد مسیر مغلوط کهنه‌پرستی و سنت‌طلبی نشد و امروز (جدا از مبحث تئوری موسیقی ایرانی) می‌توان او را ادامه‌دهندۀ روش علینقی وزیری دانست، موضوع این نوشتار است.

یادداشتی بر آلبوم «مجنون زمانه»

هم باید اهل ریاضت و مراقبه باشی و هم بخواهی خود را به تنگنای صبوری بیازمایی. چنین اگر بود، یک بار چهل دقیقه آنچه را در «مجنونِ زمانه» موسیقی نامیده شده چله می‌نشینی، با سِیلی از پرسش‌ها در سر، آمرزیده برمی‌خیزی.

از روزهای گذشته…

تحقق رویای علاقمندان موسیقی

تحقق رویای علاقمندان موسیقی

برای بسیاری از مردم، موسیقی معنایی بیشتر از چیزی برای شنیدن دارد، موسیقی میتواند وجود شما را تعریف کند. خصوصیت شما، چیزهایی که دوست دارید و از آنها بیزارید، همه در ترانه های مورد علاقه شما پدیدار میشوند.
نگاهی به «شوشتری برای ویولون و ارکستر» (VIII)

نگاهی به «شوشتری برای ویولون و ارکستر» (VIII)

با پایان میزان ۱۶، تاکید سازهای مضرابی ایرانی جملات را به شکل کوبنده تری نشان می دهند و ما را به سوی جملاتی سریع تر با دیرند کوتاه تر نغمه ها سوق می دهند. نقش سازهای ایرانی در این جمله و جملاتی که در ادامه می آید، تغییر فیگورهای ریتمیک و ایجاد ضد ضرب های قوی است.
ژوزف کسما

ژوزف کسما

به جرات می توان گفت که یکی از زیباترین قطعات استاندارد در Jazz قطعه “Autumn Leaves” ساخته “Joseph Kosma” می باشد و عجیب است که یک آهنگساز مجارستانی بتواند قطعه ای را بنویسد که سالهای سال همه علاقمندان به موسیقی (Jazz و ساریر شاخه ها) از شنیدن آن لذت ببرند. این قطعه بارها و بارها توسط افراد مختلف بصورت وکال یا سازی اجرا شده و هنوز هم هر نوازنده Jazz ای این قطعه را اجرا می کند.
ویژگی‌های رابطه‌ی موسیقی و برآمدن دولت-ملت مدرن در ایران (VII)

ویژگی‌های رابطه‌ی موسیقی و برآمدن دولت-ملت مدرن در ایران (VII)

مساله به‌غایت سوبژکیتو بود. ما هویت موسیقایی مستقل داشتیم. اما مشکل این بود که در برخورد با «دیگری» از خود آگاه شده بودیم (۲۶) و می‌خواستیم در میان «خود»های موسیقایی مستقل جهان جای خود را بیابیم. از این بابت وضع ما بیش از آن که همسان اروپای شرقی، مرکزی و شمالی باشد به روسیه نزدیک است. با این تفاوت که در زمان آغاز حرکت ملی‌گرایی موسیقاییِ روس‌ها یک سنت موسیقی روسی نخبه‌گرا در روسیه وجود نداشت.
About گروهی برای بداهه نوازی (I)

About گروهی برای بداهه نوازی (I)

چه چیزی گروه های موسیقی Hot Chip ،This Heat و Betty Boo را با یکدیگر مرتبط می سازد؟ گروه About – البته به طور غیر مستقیم. این کوارتت بداهه نواز درباره ایستاده فکر کردن با جود راجرز از روزنامه گاردین صحبت می کنند. در راهرو مرکز هنرهای باربیکان در لندن، به یک هنرمند پاپ که نامزد دریافت جایزه مرکوری شده بود بر می خوریم. یک تل زرد رنگ حلقه های مجعدِ نقره فام موهایش را از صورتش کنار می زند. فریم عینکش نامرئی است و ژاکتش به تنش زار می زند، بیش تر شبیه یک مجری نافرمان برنامه کودک است تا یک موزیسین! الکسیس تیلور (Alexis Taylor) همان طور که بی حرکت ایستاده و در حالی که خجالت می کشد سلام می کند.
مغالطات ایرانی – اجرای جهانی

مغالطات ایرانی – اجرای جهانی

یکی از مهمترین معیارهای سنجش کیفیت یک اثر موسیقایی در فضای موسیقی کلاسیک، اجرای چندین باره یک اثر توسط گروه ها و ارکستر های مختلف در اعصار مختلف است. این اعتقاد در بعضی از جوامع مثل کشور ما چنان همه گیر و جا افتاده شده است که به عنوان تنها معیار سنجش کیفیت یک اثر موسیقی کلاسیک به حساب می آید.
کنسرتوی گمشده

کنسرتوی گمشده

نام پرویز محمود با دوره‌ای تب آلود از تاریخ موسیقی ایران عجین شده است. دوره ای که تغییرات بزرگ اجتماعی و سیاسی در سطح کلان با عث تغییر در ساختار مدیریت فرهنگی و پس از آن تغییر در مدیریت نهادهای موسیقایی (از جمله هنرستان موسیقی) شد.
سالی بدون همایون­پور (I)

سالی بدون همایون­پور (I)

از بخت شکر دارم از روزگار هم. کاری نمی­شود کرد، جامعه دچار نوعی گسست نسلی و نیز امتناع و انقطاع فرهنگی شده است. اما باید شکرگذار نیز بود، در روزگاری که به زعم مهندس مهدی بازرگان ( نخست وزیر دولت موقت ۱۳۵۷ – ۱۳۵۸ ) جامعه دچار قحطی­الرجال، وجود مفاخری نظیر استاد منوچهر همایون­پور غنیمیتی است.
رحمت‌الله بدیعی: «اگر در ایران بودم…»

رحمت‌الله بدیعی: «اگر در ایران بودم…»

رحمت‌الله بدیعی،‌ یکی از برجسته‌ترین هنرمندان موسیقی ایران، سالهاست که در هلند زندگی می‌کند. او در هنرستان عالی موسیقی (کنسرواتوار تهران) در رشته ویلن کلاسیک آموزش دیده و همچنین در زمینه موسیقی ایرانی با ابوالحسن صبا کار کرده است.
لنی و من: خاطراتی با برنشتاین (I)

لنی و من: خاطراتی با برنشتاین (I)

نیم قرن پیش در ماه مه ۱۹۵۹، در استودیو مانیتور در لیم گروو لندن ازدحام شد؛ برنشتاین با گروه جدید موسیقی،«کاندید»، به آنجا آمد. گروه هنری BBC در دومین فصل خود بود. من مدیر برنامه تیم بودم و به عنوان تنها کسی که آموزش موسیقی دیده، وظیفه مراقبت از « لنی» افسانه ای با من بود.