فراخوان نخستین جشنواره موسیقی خنیاگران مهر

فراخوان نخستین جشنواره موسیقی خنیاگران مهر با محوریت موسیقی مقامی و نواحی غرب کشور در آذر ماه ۱۳۹۸ در استان کرمانشاه و شهر صحنه برگزار می شود. در فراخوان نخستین جشنواره موسیقی خنیاگران مهر آمده است:

موسیقی مناطق و نواحی مختلف ایران برگرفته از فرهنگ غنی و اصیل اقوام ایرانی است و با آداب و رسوم آنان درآمیخته و دارای روحی پویا، جوشنده، امیدبخش، نشاط آور همراه با پیام همدلی و هم نوایی است.

جشنواره مهمترین بستر و مطمئن ترین مسیر برای دستیابی به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت جهت برنامه ریزی برنامه های هنری است. جشنواره نه تنها ملاک سنجش آزموده هاست بلکه بهانه و انگیزه ای برای انتقال تجربیات و پالایش شیوه ها و بهسازی روش ها می باشد.

اهداف جشنواره
اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان صحنه با همکاری موسسه فرهنگی هنری باغشهر، شهرداری و شورای اسلامی شهر صحنه و با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در راستای اعتلای فرهنگ و هنر کشور، توجه و برنامه ریزی جهت برگزاری جشنواره های تخصصی موسیقی، حفظ و نگهداشت موسیقی غرب کشور، کشف و استعداد یابی، حمایت و تشویق هنرمندان راستین این عرصه جهت صیانت از موسیقی اصیل منطقه در راستای جلوگیری از تاثیر هجمه های فرهنگی بیگانه، ایجاد فضای رقابتی مناسب و سالم بین هنرمندان جوان و تشویق آنان جهت خلق آثار جدید و ایجاد فضای شور و نشاط فرهنگی و اجتماعی در جامعه، ارتقاء دانش و نگرش هنرمندان این عرصه با برگزاری کارگاه های پژوهشی و نشست تخصصی، نخستین دوره این جشنواره موسیقی خنیاگران مهر را برگزار می کند.

این جشنواره با محوریت موسیقی مقامی و نواحی غرب کشور و با حضور استانهای: کرمانشاه، کردستان، لرستان، ایلام، همدان و آذربایجان غربی برگزار می می شود.

بخشهای جشنواره
این دوره از جشنواره شامل ۴ بخش می باشد:
۱- گروه نوازی ۲- تکنوازی ۳- بخش پژوهشی ۴- بخش جنبی

۱- گروه نوازی:
▪ تعداد اعضاء گروه در این بخش از جشنواره حداقل ۴ و حداکثر ۸ نفر باشند.
▪ گروه ها در این بخش بایستی آثار خود را در چهارچوب موسیقی خاص استان یا منطقه خود ارائه نمایند.
▪ اولویت انتخاب با آثاری است که دارای آهنگسازی براساس فرهنگ موسیقایی مناطق نامبرده بوده و در ارائه آثار به نکاتی از قبیل: تنظیم صحیح و متناسب، رعایت اصول و قواعد موسیقی در اجرا، اشعار مرتبط و لحن آوازی مناسب و عدم ارسال آثار تکراری و غیر مرتبط توجه داشته باشند.
▪ حداکثر زمان جهت اجرای گروه ها ۲۰ دقیقه می باشد.

۲- تکنوازی:
بخش تک نوازی با محوریت سازهای زهی نواحی غرب کشور و در ۳ رده سنی برگزار می گردد.
سازهای زهی شامل: تنبور، دیوان، کمانچه و قوپوز

▪ در بخش تکنوازی سه رده سنی الف (۱۲ تا ۱۷ سال)، ب (۱۸ تا ۲۲ سال) و ج (۲۳ تا ۲۸ سال) لحاظ می گردد.
▪ متقاضیانی که سن آنها کمتر از ۱۲ سال است در صورت آمادگی و توانایی می توانند با ارسال مدارک در رده سنی الف شرکت نمایند. این بخش شامل توجه ویژه دبیرخانه خواهد بود.
▪ مدت زمان اجرای بخش تکنوازی حداکثر ۷ دقیقه خواهد بود.
▪ شرکت کنندگان می بایست در چهارچوب فرهنگ موسیقی و براساس سنت اجرایی و رپرتوار سازهای نامبرده شده آثار خود را ارائه دهند.
▪ در این بخش اولویت در بازبینی آثار، با نوازندگانی است که در چهارچوب موسیقی منطقه خود، خلاقیت داشته و بداهه نوازی مناسب این موسیقی را ارائه نمایند.

۳- بخش پژوهشی:
از علاقه مندان، پژوهشگران، دانشجویان و… تقاضا می گردد در این بخش، مقالات پژوهشی خود را با محوریت موسیقی مقامی – نواحی غرب کشور و با موضوع آزاد به صورت فایل PDF به ایمیل و ۱khonyagaranemehr@gmail.com نسخه پرینت گرفته شده آنرا به آدرس پستی مندرج در انتهای فراخوان ارسال نمایند. نتیجه نهایی این بخش در زمان برگزاری جشنواره اعلام خواهد شد.

۴- بخش جنبی:
▪ حضور اساتید برجسته کشوری در جشنواره
▪ برگزاری کارگاه تخصصی – پژوهشی
▪ برگزاری نمایشگاه های جنبی اعم از سازهای موسیقی و صنایع دستی منطقه مرتبط با موسیقی و فرهنگ زیست بومی ▪ معرفی ظرفیت های طبیعی،گردشگری و تاریخی شهرستان صحنه
▪ تقدیر از پیشکسوتان این عرصه به منظور حفظ شان و جایگاه این عزیزان

شرایط شرکت
▪ گروه ها و هنرمندان می بایست آثار خود را در بخشهای مورد نظر به صورت DVD و تصویری با کیفیت مطلوب همراه با اشعار اجرا و ترجمه فارسی و تکمیل فرم شرکت در جشنواره به آدرس دبیرخانه ارسال نموده و یا به صورت حضوری تحویل دهند.
▪ در بخش تکنوازی ارسال یک برگ تصویر صفحه اول شناسنامه الزامی است.
▪ از گروه های شرکت کننده درخواست می گردد، بیوگرافی گروه را به صورت مکتوب همراه با یک قطعه عکس از گروه (روی cd) برای دبیرخانه همراه با اثر ارسال نمایند.

جوایز بخش رقابتی
▪ گروه اول: مبلغ ۴۰ میلیون ریال به همراه لوح تقدیر و تندیس جشنواره
▪ گروه دوم: مبلغ ۳۰ میلیون ریال به همراه لوح تقدیر جشنواره
▪ گروه سوم: مبلغ ۲۰ میلیون ریال به همراه لوح تقدیر جشنواره
▪ در بخش های تکنوازی و پژوهشی تا مبلغ ۴ میلیون ریال به همراه لوح تقدیر و تندیس جشنواره به راه یافتگان در بخش نهایی (به جز استان کرمانشاه) تا سقف هشت صدهزار تومان برای بخش گروه نوازی و تا سقف دویست هزار تومان در بخش تکنوازی بر اساس نرخ کرایه زمینی پرداخت خواهد شد.

تقویم جشنواره
مهلت ارسال آثار: ۵ آذر ۱۳۹۸
اعلام نتایج آثار راه یافته به جشنواره: ۱۴ آذر ۱۳۹۸
زمان برگزاری: نیمه دوم آذر ۱۳۹۸

نکات قابل توجه
▪ آثار ارسالی ابتدا توسط هیئت بازبینی بررسی شده و نفرات و گروه های پذیرفته شده اعلام خواهند شد.
▪ مدارک ارسالی نزد دبیرخانه محفوظ مانده و مسترد نمی گردد.
▪ گروه ها و تکنوازان منتخب علاوه بر اجرای داوری می بایست آمادگی یک اجرای صحنه ای دیگر را نیز داشته باشند.
▪ ارسال فرم درخواست هیچگونه تعهدی برای دبیرخانه در خصوص دعوت از متقاضیان ایجاد نمی کند.
▪ شرکت کنندگانی که مایل به شرکت در بیش از یک بخش هستند باید برای شرکت در هر بخش مدارک و فرم درخواست جداگانه تکمیل و ارسال نمایند.
▪ جوایز نقدی بنابر رای هیئت داوران قابل تغییر می باشد.
▪ اقامت و پذیرایی و ایاب و ذهاب درون شهری راه یافتگان به مرحله نهایی بر عهده دبیر خانه جشنواره خواهد بود. ▪ به تمام شرکت کنندگان در جشنواره گواهی شرکت اهداء خواهد شد.
▪ دبیرخانه جشنواره با شماره تلفن ۰۸۳۴۸۳۲۷۴۷۲ و ۰۹۹۰۹۵۷۲۵۰۱ آماده پاسخگویی به سوالات احتمالی متقاضیان شرکت در جشنواره است.
▪ هر گونه اطلاعات تکمیلی در خصوص جشنواره از طریق وب سایت sahne.farhang.gov.ir خواهد بود.

نشانی دبیرخانه
استان کرمانشاه، شهرستان صحنه، خیابان چهارباغ، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی
دبیرخانه جشنواره موسیقی خنیاگران مهر
کد پستی: ۶۷۴۶۱۷۱۹۹۸
فرم درخواست شرکت در نخستین جشنواره خنیاگران مهر

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

گزارشی از نشست خبری دومین جشنواره موسیقی دانشگاهی «صبا»

نشست خبری دومین جشنواره موسیقی دانشگاهی «صبا» روز چهارشنبه بیست و دوم آبان در پردیس باغ ملی دانشگاه هنر تهران برگزار شد. در این نشست با حضور پوریا رمضانیان (دبیر جشنواره)، محمد هادی مجیدی (دبیر اجرایی جشنواره)، محمدرضا آزاده فر (معاون پژوهشی دانشگاه)، محمدرضا تفضلی (مشاور هنری جشنواره)، سیاوش مهرآیین (سرپرست تیم طراحی گرافیک) و پردیس نیک بخش (روابط عمومی جشنواره) برگزار شد.

جان کیج و ذن بودیسم (III)

او به زودی خود را مستغرق میان دنیای سریالیسم شوئنبرگ و نئوکلاسیسیسم «استراوینسکی» پیدا کرد و عمیق ترین تآثیرات را از کلاس های آهنگسازی «هنری کاول» پذیرفت. در ۱۹۳۴ به بهترین شاگرد کلاس شوئنبرگ بدل شد. یک بار شوئنبرگ در باره ی او گفت: او برای من نه تنها بهترین شاگردِ آهنگسازی که افتخارِ کشفِ یک نبوغ است.

از روزهای گذشته…

ارکستر فیلارمونیک وین

ارکستر فیلارمونیک وین

تا قبل از آنکه در ۲۸ مارچ سال ۱۸۴۲ ارکستر فیلارمونیک وین اولین اجرای رسمی خود را انجام دهد، شهر وین اعتبار خود را مدیون افرادی چون ژزف هایدن، ولفگانگ آمادئوس موتزارت و لودویک فون بتهوون بود و هیچ تجربه حرفه ای در زمینه اجرای کنسرت نداشت. کارهای سمفونیک بیشر برای مراسم و موقعیت های خاص اجرا می شد و نوازندگان اغلب متشکل از حرفه ای ترین موسیقی دانهایی بودند که در تئاتر ها کار می کردند.
پدیده های دنیای جز (III)

پدیده های دنیای جز (III)

کمی به عقب برگردیم، به روزگاری می گویند موسیقی Jazz ابداع شد؛ در این زمان بدون شک با نام جلی رول مورتون برخورد خواهیم کرد. او که به مخترع موسیقی Jazz معروف است (هرچند ممکن است کمی اغراق باشد) نوازنده پیانو و موسیقیدان آمریکایی بود که اولین قطعات موسیقی Jazz را تصنیف و منتشر کرد.
الکساندر اسکریابین، پیانیست و آهنگساز بزرگ روسی (I)

الکساندر اسکریابین، پیانیست و آهنگساز بزرگ روسی (I)

الکساندر اسکریابین (Alexander Nikolayevich Scriabin) در سال ۱۸۷۲ در مسکو متولد شد. در سال ۱۸۸۸ در کنسرواتوار مسکو نزد تانیف و آرنسکی به تحصیل نوازندگی پیانو و آهنگسازی مشغول گشت. او پس از فراغت از تحصیل، مدت پنج سال را به سیر و سیاحت در غرب پرداخت و در سال ۱۸۹۷ به وطن بازگشت، ازدواج کرد و به عنوان استاد پیانو در کنسرواتوار مسکو مشغول به کار شد. در سال ۱۹۰۳، اسکریابین که حامی هنر پرور بسیار سخاوتمندی یافته بود، مجددا به سیر و سیاحت پرداخت و در سال ۱۹۰۵، همسر و چهار فرزندش را ترک و زندگی با زنی را آغاز کرد که با وی در فلسفه نیچه، سوسیالیسم و عرفان، اشتراک نظر داشت و هم مسلک او محسوب می شد.
فرهنگ اسلامی و پیدایش موسیقی چند صدائی در اروپا (I)

فرهنگ اسلامی و پیدایش موسیقی چند صدائی در اروپا (I)

در ضمن بررسی منابعی برای تهیه مقاله ای درباره نقد تاریخنگاری موسیقی ایرانی به این مقاله جالب بر خوردم که برای روشنگری تاریخی درباره مبادلات فرهنگی و موسیقایی شرق و غرب لازم و مفید است؛ و با مقاله های «نقد تاریخنگاری موسیقی ایرانی» و جستارِ پیوست «درباره عقب ماندگی و پیشرفت» ارتباط دارد.
خواننده ای سالار یا خواننده سالاری…

خواننده ای سالار یا خواننده سالاری…

مقاله ای که پیش رو دارید نوشته ای است از علی رضا امینی، منتقد ادبی و موسیقیدان که در ادامه بررسی معضل خواننده سالاری در موسیقی ایران نگاشته شده است: در پی نقدها و نوشته های اخیر آقای علیرضا جواهری پیرامون بحران دیرپای خواننده و خواننده سالاری بر آن شدم از زاویه و نگاهی دیگر به این مساله بپردازم. شاید به همت سایر هنرمندان و دست اندرکاران هنر بتوانیم چاره ای برای حل این ضایعۀ فرهنگی و هنری بیندیشیم. ضایعه ای که گریبانگیر همۀ دست اندرکاران موسیقی بالاخص نسل جوان شده و اگر به اهتمام دوستان در پی حل این ماجرا نباشیم به زودی باید با دنیای موسیقی هنری و هنر موسیقی در ایران وداع کنیم چون با رشد سرطانی این غده های بد خیم دیگر مجالی برای کار کردن جوانان نخواهد بود و می بایست این جوانان در آیندۀ نزدیک در پی حرفه و شغلی جدید برای خود باشند.
برخی از دلایل ایجاد استرس در نوازندگی

برخی از دلایل ایجاد استرس در نوازندگی

داشتن انقباضات عضلانی و همچنین استرس در هنگام نواختن را در هنگام تمرینات کمتر متوجه میشوید، چراکه در زمان تمرین با خیالی آسوده در خانه و برای خودتان مینوازید! اما چرا وقتیکه که برای کنسرت و یا اجرا در برابر دیگران حاضر میشوید این استرس و انقباضات خود را نشان میدهد؟ در این مقاله به ذکر چند نکته بسنده میکنیم و سعی میشود تا در مطالب آتی به سراغ حافظه ناخود آگاه و خود آگاه برویم و کشف این نکته که در هنگام تمرین و اجرا چه اتفاقی برای نوازنده می افتد.
گفتگو با جیمز دپریست (III)

گفتگو با جیمز دپریست (III)

فکر می کنم جواب دادن به این سئوال برای بسیاری سخت باشد. برای من به عنوان رهبر ارکستر، قطعه موسیقی عالی، قطعه ای است که هیچگاه نمیرد و آنقدر توانا باشد که همیشه شما را قانع کند تا باز آن را بارها و بارها اجرا کنید. این همان قطعه ای است که می تواند توسط اجرا کنندگان گوناگونی کار شود. به یاد می آورم زمانی که به همراه فیلارمونیک اسرائیل بودم، روش آنان این است که یک برنامه را حداقل ۹ بار تکرار کنند، ۶ بار در تلاویو و ۳ بار در هایفا و احتمالا ۱ بار در اُرشلیم! خب شما بهتر است که آن کار را دوست داشته باشید، چرا که مجبور هستید چندین روز متوالی آن قطعات را تکرار کنید! به یاد می آورم که سمفونی شش بتهوون را در یک کنسرت اجرا کردم و همچنین کنسرتوی بلا بارتوک (Bela Bartok) و راخمانینوف (Rachmaninoff)! هر چقدر قطعه موسیقی بهتر باشد به دفعات بیشتری می تواند اجرا شود.
به یاد استاد سعید هرمزی

به یاد استاد سعید هرمزی

دی ماه ۱۳۵۵ استاد بزرگ موسیقی و نوازنده نامی تار و سه تار، استاد سعید هرمزی در تهران دیده از جهان فروبست. نوشته زیر توسط یکی از پیگیران جدی آثار مرحوم هرمزی نگاشته شده که در پی می آید.
منتشری: ۱۳ سال از آواز دور بودم

منتشری: ۱۳ سال از آواز دور بودم

نمیدانم، شاید چون ساده تر بوده است. من هم با این اعتقاد در تلویزیون فقط آواز می خواندم. در رادیو از من درخواست خواندن تصنیف می کردند که من در جوابشان می گفتم که من آواز‌خوانم و تصنیف نمی خوانم. آقای اعتمادی به من گفت که من یک آهنگ ساختم، شما بشنوید و اگر خوشتان نیامد به شخص دیگری سفارش می دهیم. این آهنگ در آواز شوشتری بود که روی سه گاه مدلاسیون شده بود. کلامش هم از آقای رضا سحبان بود و ملودی جالبی داشت.
تولد کنترپوآن

تولد کنترپوآن

در قرن ششم فیلسوفی بنام Cassiodorus برای اولین بار نظریه ای را در موسیقی مطرح و ثبت کرد که در نوع خودش بی نظیر بود. او گفت که امکان این وجود دارد که شما بطور همزمان صداهای متفاوتی را بشنوید و از نتیجه آن راضی باشید.