ریتم و ترادیسی (XII)

از این رو حرکات رخ داده برای سمت چپ (یا راست) بدن منطقاً بر سمت چپ (یا راست) خط مرکزی نمایش داده می شود. نمادها در ستون ها قرار می گیرد: مستطیل ها به منظور نشان دادن جهتْ تغییر شکل می یابند، رنگ و/یا سایه برای نشان دادن سطح استفاده می شود، و طول برای نشان دادن کشش زمانی اسفاده می شود. نمادهای ویژه ای برای نشان دادن مفاصل (شانه ها، زانوها، انگشتان)، برای سطوح بدن (کف دست، صورت، و قفسه ی سینه) استفاده می شوند، و علائم ویژه ای می تواند برای طیف وسیعی از کنش ها مانند لمس کردن، سُریدن، محکم کوبیدن، دست زدن، و… استفاده شود. معرفیِ در دسترسی از نت نویسی لِیبا می تواند در دیوان نت نویسی رقص یافت شود (نک. اینجا).

برای مثال، شکل ۱۵ دو میزان از یک رقص تانگو را در نت نویسی لِیبا، ضبط شده توسط آندِریاس مآگ نشان می دهد (نک. اینجا). دو ستون وجود دارد زیرا دو رقاص وجود دارد، و نت نویسی با توصیفات کلامیِ حرکات غیر معمول یا مشخصه تکمیل شده است. سبک های مختلف رقص مجموعه های متفاوتی از نمادهای تخصصی دارند.

۱٫۱۱٫ نت نویسی تَردستی
تردستی عملِ مکرر پرتاب تعدادی شئ (معمولاً توپ) به هوا و گرفتن مجدد آنهاست. اینْ به مهارت و چالاکی نیاز دارد زیرا هیچ دستی در یک زمان بیش از یک توپ را نگه نمی دارد و معمولاً تعداد توپ ها بیشتر از تعداد دست هاست. مانند موسیقی، حرکت ها باید به صورت ریتمیک اجرا شوند. مانند رقص، حرکت ها باید از نیروی جاذبه تبعیت کنند.

در طول این سال ها، تردست ها راه های مختلفی را برای نت نویسی هنرشان ایجاد کرده اند. برخی نت نویسی ها انعطاف پذیرتر ند (می توانند طیف وسیعی از الگوهای مختلف را شرح دهند) و برخی فشرده تر. یک نوآوری جدید “نت نویسی تردستی مبتنی بر ضرب” از لوک بارِج است (تفسیرشده در پایگاه اینترنتی تردستی در این لینک) که آنچه هر دست در هر ضرب از زمان انجام می دهد را نت نویسی می کند. راهنمای الگوهای تردستیِ جامع بیوِر (نک. اینجا) نوشته شده برای «تردست ها، ریاضی دان ها و دیگر افراد کنجکاو»، مروری ارزشمند بر فنون و نت نویسی های تردستی («مانند ورق موسیقی [برگه ی نت؟] برای تردست ها») را انجام، و انواعی از نتایج ریاضی مرتبط را شرح داده است.

شاید محبوب ترین نت نویسی جابجاییِ مکانی باشد (نک. Tiemann and Magnusson 1991 و اینجا) که پرتاب ها را با استفاده از اعداد صحیحی که مشخص کننده ی تعداد ضرب ها در آینده یعنی هنگام پرتاب مجدددِ شئ هستند بیان می کند. از آنجایی که محدودیت های زیادی وجود دارد (هیچ دستی بیش از یک توپ را نگه نمی دارد، توپ ها باید در حالت پرواز پس از زمان کوتاهی به یک دست برگردند) این الگوهای صحیح نمایان گر الگوهای تردستی هستند. بیوِر (نک. اینجا) شرح منطقی ای از فرآیندی که شامل زمان، مکان (برای مثال، دست چپ یا راست، آرنج، زانو)، و موقعیتِ (به سمت چپ، راست یا سمت راستِ بدن) پرتاب، موقعیت و مکان دریافت، و مدت زمانِ در هوا ماندن است انجام داده است. از این رو، و با مفروضات صوری، او مبنای جابجاییِ مکانی را که نت نویسی مختصری را برای استفاده ی همگانی در اختیار قرار می دهد استخراج کرده است.

شکل ۱۶٫ هر پله در «نت نویسی نردبانی» یک نقطه ی زمانی (تقریباً برابر) را بازنمایی می کند. توپ ها به وسیله ی خطوط مختلف نشان داده شده است و موقعیت هر توپ (در دست چپ، در دست راست، یا در هوا) در هر نقطه ی زمانی مشخص شده است. اعداد نشان گر تعداد ضرب هایی است که باید قبل از پرتاب مجدد توپ طی شود. در نردبان چپ، حالت آبشاری معیار سه-توپی، همیشه سه ضرب وجود دارد و این الگو در نت نویسی جابجاییِ مکانی «۳» نام دارد. «۵۳۴» در نردبان سمت راست، یک الگوی تردستی چهارتوپی است که در آن یک توپ بین دست ها هر سه ضرب یک بار جابجا می شود (مانند آبشار) و سه توپ الگوی پیچیده تری دارند. «۳۴۵» و «۴۵۳» الگوی مشابهی را با دست های آغازگر متفاوت نشان می دهند.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «پرتره‌ی آهنگساز در جوانی»

«پرتره‌ی آهنگساز در جوانی» گذشته از هر چیز، حتا گذشته از مرور تاریخچه‌ی زندگی هنرمند، خبر از برآمدن یک آهنگساز می‌دهد و می‌گوید اگر سرگذشت آهنگسازش به همین منوال پیش برود که از ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ رفته (تاریخ قطعه‌های آلبوم)، در آینده از «امین شریفی» آوازه‌ای بلند خواهیم شنید.

آلبوم «تا تو با منی» منتشر شد

آلبوم «تا تو با منی» به آهنگسازی ناصر ایزدی، همراهی ارکستر ملی «مهر» و خوانندگی داود فتحی با اجرای آثار شاعران مطرح معاصر کشورمان در دسترس مخاطبان قرار گرفت. به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری «راد نو اندیش»، آلبوم «تا تو با منی» عنوان تازه ترین اثر تولید شده از سوی موسسه فرهنگی هنری «راد نو اندیش» به مدیریت بردیا صدرنوری است که با آهنگسازی و رهبری ناصر ایزدی، همراهی ارکستر ملی «مهر» و خوانندگی داود فتحی منتشر شده است.

از روزهای گذشته…

آوانگاری به روش «ابجد» در موسیقی قدیم ایرانی (II)

آوانگاری به روش «ابجد» در موسیقی قدیم ایرانی (II)

بعد از ابن زیله، صفی الدین ارموی طرحی را به بدعت گذاشت که در آن اکتاو از هجده نغمه با تکرار نت اول تشکیل شده بود و چون این هجده نغمه هفده فاصله را ایجاد می کردند به گام هفده قسمتی صفی الدین معروف شد. در این نظام تطابق نام نغمات با نامگذاری ابجد، نسبت به سیستم ابن زیله متفاوت است. این گام از مبنای دو به شرح زیر است:
سخنی چند پیرامون جمع آوری و فهرستبندی آثار خالقی

سخنی چند پیرامون جمع آوری و فهرستبندی آثار خالقی

مطلبی که پیش رو دارید، ثمره تحقیقات دکتر علی جمادی درباره آثار هنرمند بزرگ موسیقی ایرانی زنده یاد روح الله خالقی است. این مجموعه می تواند با کمک دوستداران آثار استاد خالقی کاملتر شود.
سهیلی: تهیه کننده باید به کارشناس مراجعه کند

سهیلی: تهیه کننده باید به کارشناس مراجعه کند

نوشته که پیش رو دارید گفتگویی است با محسن سهیلی، تهیه‌کننده موسیقی و سرمایه گذار کنسرت «بگو کجایی» که قرار است ۹ شهریور ماه سال جاری در برج میلاد به روی صحنه برود؛ این گفتگو در برنامه نیستان در شبکه فرهنگ انجام شده است.
تولد یک اثر جامعه‌شناسی موسیقی (IV)

تولد یک اثر جامعه‌شناسی موسیقی (IV)

برخلاف نظر مرسوم، که عمده‌ی دگرگونی‌های اجتماعی را با مقداری گرایش به توهم توطئه محصول خواست فرادستان و به ویژه فرادستان سیاسی می‌داند و هر فعلی را به اراده‌ی آنان نسبت می‌دهد، در این کتاب همان‌طور که از جامعه‌شناسی انتظار می‌رود با سه ضلع مخاطبان-موسیقی‌دانان و قدرتمندان سیاسی و نحوه‌ی پیوندها و تاثیر و تاثرشان بریکدیگر مدلسازی صورت گرفته است و به وضوح نیروهای اجتماعی گاه بزرگی را به نمایش درمی‌آورد که به عکس، نزد فرودستان است و اراده‌ی فرادستان را اگر نه متوقف دست‌کم کند می‌کند. نویسنده نشان می‌دهد اینها چگونه ممکن است با همدیگر همکاری کنند.
گزارش جلسه یازدهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (III)

گزارش جلسه یازدهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (III)

چنین دیدگاهی باعث شده است که نگاه نشانه‌شناسی موسیقی به ساختارگرایی معطوف باشد. از سوی دیگر اگر دیدگاه پیرس سرلوحه‌ی کار قرار گیرد تفکیک میان نشانه به مثابه شمایل (Icon) یا نمایه (Index) نکاتی دارد که به کار نشانه‌شناسی موسیقی می‌آید.
ویولون مسیح استرادیواریوس (VII)

ویولون مسیح استرادیواریوس (VII)

تا کنون ۳ ناحیه عرضی مهم مورد سنجش قرار گرفت. در این مبحث یکی دیگر از اندازه ها و شاید مهم ترین آن در بخش اندازه های ۲ بعدی بررسی خواهد شد. مقدار مورد نظر، مربوط به اعداد راستای طولی ساز می باشد. شاید در اینجا این سوال مطرح شود که چرا در ابتدا ما این بخش را بررسی نکردیم . پاسخ این است که به علت دسته بندی قسمت های هم راستا و درک بهتر مفهوم اندازه های عرضی و اندازه های طولی روند مورد نظر را انتخاب نمودیم و همچنین برای این قسمت (بررسی اندازه طولی) بخشهای دیگری نیز درسنجش ابعاد وجود دارند، که باید آنها را نیز در نظر بگیریم. به همین علت بهتر است این مبحث به صورت مستقل تحلیل شده تا مخاطب بتواند طبقه بندی منظمی از توضیحات مطرح شده را ترسیم نماید.
چه مقدار تمرین، چه مقدار پیشرفت (I)

چه مقدار تمرین، چه مقدار پیشرفت (I)

نگاه این نوشته به تمرین، یک دید کلى و ارائه ى شیوه ى خاصى تمرین براى افرادى است که تصمیم آنها براى نوازنده شدن (یا حرفه اى شدن) قطعى نیست. نه اینکه با این شیوه ى تمرینى که ذکر مى شود نمى توان گامهاى حرفه اى برداشت، بلکه زمان رسیدنِ به هدف، طولانى تر خواهد بود.
نمودی از جهان متن اثر (V)

نمودی از جهان متن اثر (V)

اینها مورد قبول همه‌ی کسانی است که با آنالیز سر و کار دارند، اما بگذارید ببینیم عینیت مورد بحث تا چه اندازه حقیقی است. می‌دانیم تعداد مسایلی که نظریه‌ی موسیقی مطرح می‌کند زیاد است و اغلب نیز چند بعدی هستند. بنابراین این سوال پیش می‌آید که در تعیین عنصر جزیی کدام گزاره‌های موجود در نظریه‌ی موسیقی مهم است؟ یا به زبان دیگر کدام خصوصیات قطعه‌ی موسیقایی باید به این شکل کاویده و گزارش شود؟
کوارتت متزو به روی صحنه می رود

کوارتت متزو به روی صحنه می رود

کنسرت کوارتت متزو در تاریخ ۱۱ شهریور ماه در آمفی تئاتر آموزشگاه موسیقی نوای شهر آشوب برگزار می شود. این کنسرت سومین کنسرت این گروه می باشد که با حمایت آموزشگاه موسیقی نوای شهرآشوب در دو بخش به اجرا در می آید.
مصاحبه ای با دیلنا جنسون (I)

مصاحبه ای با دیلنا جنسون (I)

مصاحبه ای با خانم دیلنا جنسون (Dylana Jenson) در ۱۶ فوریه ۲۰۱۰ ساعت ۴:۵۷ صبح. ویلنیست و استاد بزرگ ویلن، متولد ۱۴ مه ۱۹۶۱ در کالیفورنیا-آمریکا است. برای درک هنر خانم جنسون تنها به اثر جدید وی از کنسرتو ویلن شوستاگویچ گوش سپارید. این اثر مرا مجذوب خود نمود: قدرت، استعداد دیوانه کننده، غمی ژرف و شور… مرا به شنیدن آن وا داشت، مرا به گریستن سپرد.