ریتم و ترادیسی (XIV)

۲٫۱- شکل موج ها
رایج ترین روش واقع نمای بازنمایی موسیقایی ذخیره سازی مستقیم موج صداست. ساز و کارِ متداول ذخیره-سازی آنالوگْ نوارهای کاست و ضبط های اِل پیْ هستند. فنون متداول ذخیره سازی دیجیتالْ شکل موج را نمونه برداری کرده و سپس بازنمودی از نمونه ها را بر نوار مغناطیسی، در قالب نوریِ آنْ بر سی دی، یا در حافظه ی یک رایانه ذخیره می کند. تمامی این فن آوری ها تغییرات صدا را در یک موجِ فشار صوتی هنگام رسیدن آن به میکروفُن ضبط می کند.

اعداد بزرگ تر (انحراف بیشتر) فشارهای بالاتری را نشان می دهند، و صدا هنگامی ادراک می شود که نوسان های موج بین (حدود) ۲۰ و۲۰٫۰۰۰ دور در هر ثانیه باشد. هنگام ذخیره سازی دیجیتالی، به هزاران عدد در هر ثانیه (۸۸٫۲۰۰ عدد برای هر ثانیه ی موسیقی استریو) نیاز است. رایج ترین روش نمایش داده ها رسم مقادیر بر حسب زمان است، آنگونه که در شکل ۱۷ انجام شده است.

شکل ۱۷٫ این شکلْ ترسیمی از داده های خام موج صدا برای شش صدایِ اول از مِیپِل لیف رَگ است. دایره های بزرگ تر نشان-دهنده ی گذرهای با صدایِ بلندتر هستند. میزان ها و ضرب ها نیز نت نویسی شده اند، گرچه مستقیماً در داده ها وجود ندارند، به-منظور کمک به خواننده و امکان مقایسه با نت نوشتِ موسیقاییِ شکل ۳ و نت نویسی MIDI شکل ۱۳ اضافه شده اند. دیدن نت ها به صورت مجزا در این نوع نمایش آسان نیست.


پخش یک فایل صوتی مانند .wav یا .mp3 تجربه ی شنیداری ای را که بسیار شبیه به شنیدن نزدیک میکروفُنِ ضبّاط است میسر می سازد. شیوش سازها و زمان بندی به شکلی (تقریباً) غیرِ دَرگشته بازتولید می شوند. اجرا به-طور کامل توسط فایل صوتی مشخص می شود. با این حال، آنچه مشهود نیست، انتزاع های سطح بالاتر هستند: نت ها، ضرب ها، لحن ها. در واقع، تعیین چنین اطلاعات سطح بالایی به صورت مستقیم از یک شکل موج دشوار است. این مشکل در پردازش موسیقایی شبیه به مشکل شناخته شده ی ساخت یک برنامه ی رایانه ای با قابلیت درک گفتارِ پیوسته است.

نمایش شکل موج معمولاً زمان را به صورت خطی بازنمایی می کند، اما ممکن است از دیگر ساخت های هندسی نیز استفاده کند. مشابه با نت نویسی چرخه ای برای الگوهای نمادین ادواری، شکل موج می تواند پیرامون یک دایره رسم شود. برای مثال، شکل ۱۸، دو میزانِ اول مِیپِل لیف رَگ را نشان می دهد. پیش رَوی زمان در قالب ضرب ها مشخص شده است، که با دایره های کوچک نشان داده شده-اند. چنین نمایشی به خصوص هنگام تکرار موسیقی به طور منظم در فواصل مشخص مناسب است.

استفاده از نمایش شکل موج به عنوان روشی برای ذخیره سازی موسیقی (آنچه سی دی انجام می دهد) متداول است، اما آهنگ سازی به صورت مستقیم با شکل موج ها متداول نیست. از یک جنبه، آهنگ ساز مجموعه ای از نقاط زمانی و دامنه های منحصر به فرد را انتخاب کرده، و سپس یک برنامه ی رایانه ای را به منظور واردکردن نمونه های واسط به صورتی الگوریتمی به کار می گیرد (Wishart 1994). این الگوریتم ها ممکن است داد های واردشده را با استفاده از یک سیستم غیر خطی پویا، از طریق نوعی از فرآیند تصادفی، یا از طریق فرآیندی از ساخت سلسله-مراتبیْ تولید کند. ترکیب جدول موج مستقیماً قطعات کوتاهی از موج ها را که به عنوان بلوک های سازنده ی ساخت های صوتی بزرگ تر هستند تولید می کند. با استفاده از حلقه زنی خلاق و حرکت دادن نقاط حلقه، امکان ایجاد شکل موج های همیشه درحالِ تغییر از تعداد کمی از جداول مشخص فراهم است. این فنون ترکیب در سینتی سایزِرهای پی پی جی و در سینتی سایزِرهای جدول موج نوین تر والدُرف استفاده می شود.

شکل ۱۸- دو میزانِ اول مِیپِل لیف رَگ در قالب نمودار قطبی (دایره ای) نمایش داده شده است. زمان در جهت ساعت گرد حرکت می کند و ضرب ها توسط دایره های کوچک نشان داده شده اند.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

گمانه زنی در خصوص تغییرات نظام آموزش موسیقی در ایران بعد از کرونا

با همه گیری ویروس کرونا در سرار جهان، روش آموزش موسیقی نیز دچار تحول شده است. امکانات آن لاین در این موقعیت باعث رشد استفاده هنرآموزان از فضای مجازی شده است. مقاله ای که پیش رو دارید نوشته مجید بهبهانی کارشناس ارشد اتنوموزیکولوژی و دانشجوی دکتری تکنولوژی آموزش است که در این باب نوشته شده است:

رگه، پدیده ای جهانی از اقلیم کاراییب (I)

چرخه تکامل موسیقی مردمی معاصر چرخه ای است قابل توجه و از آن جایی که صنعت ضبط موسیقی و اصولا صنعت موسیقی از ایالات متحده آغاز می شود و هم زیستی اقوام مهاجر مختلف در این کشور باعث شده تا هسته اصلی بسیاری از ژانرهای موسیقی مردمی معاصر از موسیقی هایی که در این کشور بوجود آمده، شکل گیرد.

از روزهای گذشته…

حضور بانوان در جامعه ی موسیقی ایران (II)

حضور بانوان در جامعه ی موسیقی ایران (II)

اولین ارکستر غیر مدرسه ای ایران با رعایت استانداردهای بین المللی، ارکستر سمفونیک بلدیه به رهبری غلامحسین مین باشیان است که بعضی از افراد به اشتباه، این ارکستر را ارکستر سمفونیک تهران می خوانند؛ فعالیت این ارکستر به شکل مستقل کوتاه بوده و به سرعت این ارکستر به هنرستان عالی موسیقی منتقل می شود.
صمد پور: براى بعضى اتفاقات، پشت دست خایانم!

صمد پور: براى بعضى اتفاقات، پشت دست خایانم!

مى توانم بگویم که یادم نیست چطور! موسیقى درونى ترین لایه ى حس و وجود من بود و شخصى ترین انتخاب. هرچند نمى دانم که با این حس عمیق چه کرده ام و چقدر موفق بوده ام. در خانه اى بزرگ شدم که انواع و اقسام سازها در آن بود به لطف برادرهاى بزرگ تر! ولى بازى کردن با سازها از بچگى عادت شد و بعدتر جنگ مقدارى رشته ى پیوندم با موسیقى را براى چند سالى گسست تا دوباره از ١۴ سالگى با تار آموختن را شروع کردم و بالاخره راضى شدم در ١٧ سالگى به کلاس آقاى ظریف بروم.
موریس راول، اسطوره امپرسیونیست (VI)

موریس راول، اسطوره امپرسیونیست (VI)

راول در نیویورک، جرج گرشوین (George Gershwin) را ملاقات نمود و به همراه یکدیگر برای شنیدن موسیقی جاز، (موسیقی موسیقیدانان مشهور جاز از جمله دوک الینگتون)، به هارلم رفتند. زمانی که آهنگساز آمریکایی جرج گرشوین با راول ملاقات داشت ذکر کرد که همواره آرزو داشته با آهنگسازی فرانسوی کار کند.
تأثیر موسیقی ایران در موسیقی عهد اسلامی (IV)

تأثیر موسیقی ایران در موسیقی عهد اسلامی (IV)

خلفای اموی چون امپراطوری بزرگ اسلامی را شالوده گذاشتند، اسلام از سند تا اقیانوس اطلس و جبال پیرنه و ارس تا دریای پارس و عمان و مرکز افریقا کشیده شد. انتقال مقر خلافت از مدینه به دمشق سبب شد که از اندیشه و ذوق و استعداد حکما و هنرمندان ایرانی و روم بهره گرفته شود و اندوخته‌های علمی و هنری کشورهای تابعه اسلام، تقویت و گسترش پیدا کرده و در حقیقت پایه و اصول هنری و فرهنگی «رنسانس» عهد نوزایی در اروپا گردد.
استفاده بهینه از دست چپ

استفاده بهینه از دست چپ

Voicing صحیح و مناسب آکوردها در موسیقی Jazz هنگامی که با دست چپ نواخته می شوند می تواند به دست راست شما آزادی بیشتری برای نواختن ملودی و Improvise روی آن دهد. به مثال ساده ای که در شکل آورده شده است دقت کنید.
وزن خوانی یادیاری وکاربرد آن در موسیقی (I)

وزن خوانی یادیاری وکاربرد آن در موسیقی (I)

با توجه به سوابق و مستندات تاریخی ضرب آهنگ موسیقی ایرانی در گذشته با متریک کنونی متفاوت بوده و بر اساس سیستم ایفاعی تنظیم می گردید. بر اساس بعضی نوشته ها مانند تحقیق ماللهند از ابوریحان بیرونی ، به دلیل حضور تفکر ایقاعی در موسیقی قدیم ایران و هند ، اصول عروض و ایقاع احتمالا ریشه در فرهنگ آریایی داشته است.
برگزاری اولین جلسه اهدای سلول های بنیادی توسط موسیقیدانها و عضو گیری برای جلسه دوم

برگزاری اولین جلسه اهدای سلول های بنیادی توسط موسیقیدانها و عضو گیری برای جلسه دوم

امروز ساعت ۹ صبح، بخش اهدای سلول های بنیادی بیمارستان شریعتی تهران، شاهد حضور اهالی موسیقی برای آزمایش خون بود. در تماسهای مکرری که از طرف عده ای از موسیقیدانهای غایب گرفته شد، درخواست تکرار این جلسه در انتهای هفته جاری شد و در نهایت مقرر شد، پنجشنبه هفته جاری، ۲۹ آبان ماه، از ساعت…
ادامهٔ مطلب »
به مناسبت بیستمین سال فعالیت مجله هنر موسیقی

به مناسبت بیستمین سال فعالیت مجله هنر موسیقی

حضور من در اولین کلاس سه تار و تئوری موسیقی نزد استادانم مسعود شعاری و هوشنگ کامکار همزمان بود با تاسیس مجله هنر موسیقی. خوشبختانه در آموزشگاه کامکارها اولین شماره های این مجله را دیدم و یکی از خوانندگان پر و پاقرص آن شدم. در آن سالها نشریات مربوط به موسیقی کم شمار بود و هنوز سایت ها و وبلاگ های مربوط به موسیقی، فعالیت زیادی نداشتند.
همه چیز به جز فلسفه و موسیقی! (II)

همه چیز به جز فلسفه و موسیقی! (II)

در چنین وضعیتی کتابی روانه‌ی بازار می‌شود با عنوان «هشت گفتار درباره‌ی فلسفه‌‌ی موسیقی» با این ادعا که اولین کتاب مستقل درباره‌ی این موضوع در زبان فارسی است. ناشر در متنی که در پشت جلد کتاب آورده می‌نویسد: «…دکتر «صفوت» با استفاده‌ی آگاهانه از فرصت‌های مغتنم، به توجیه پاره‌ای از وجوه بنیادین فلسفه‌ی موسیقی پرداخته است.» همان‌طور که از این نوشته پیدا است، خواننده منتظر است که کتابی در مورد بنیادی‌ترین مسایل فلسفه‌ی موسیقی پیش رو ببیند و از منظر آن به دل این عنوان دور از دسترس و جذاب رخنه‌ کند.
تولد کنترپوآن

تولد کنترپوآن

در قرن ششم فیلسوفی بنام Cassiodorus برای اولین بار نظریه ای را در موسیقی مطرح و ثبت کرد که در نوع خودش بی نظیر بود. او گفت که امکان این وجود دارد که شما بطور همزمان صداهای متفاوتی را بشنوید و از نتیجه آن راضی باشید.