ریتم و ترادیسی (XIV)

۲٫۱- شکل موج ها
رایج ترین روش واقع نمای بازنمایی موسیقایی ذخیره سازی مستقیم موج صداست. ساز و کارِ متداول ذخیره-سازی آنالوگْ نوارهای کاست و ضبط های اِل پیْ هستند. فنون متداول ذخیره سازی دیجیتالْ شکل موج را نمونه برداری کرده و سپس بازنمودی از نمونه ها را بر نوار مغناطیسی، در قالب نوریِ آنْ بر سی دی، یا در حافظه ی یک رایانه ذخیره می کند. تمامی این فن آوری ها تغییرات صدا را در یک موجِ فشار صوتی هنگام رسیدن آن به میکروفُن ضبط می کند.

اعداد بزرگ تر (انحراف بیشتر) فشارهای بالاتری را نشان می دهند، و صدا هنگامی ادراک می شود که نوسان های موج بین (حدود) ۲۰ و۲۰٫۰۰۰ دور در هر ثانیه باشد. هنگام ذخیره سازی دیجیتالی، به هزاران عدد در هر ثانیه (۸۸٫۲۰۰ عدد برای هر ثانیه ی موسیقی استریو) نیاز است. رایج ترین روش نمایش داده ها رسم مقادیر بر حسب زمان است، آنگونه که در شکل ۱۷ انجام شده است.

شکل ۱۷٫ این شکلْ ترسیمی از داده های خام موج صدا برای شش صدایِ اول از مِیپِل لیف رَگ است. دایره های بزرگ تر نشان-دهنده ی گذرهای با صدایِ بلندتر هستند. میزان ها و ضرب ها نیز نت نویسی شده اند، گرچه مستقیماً در داده ها وجود ندارند، به-منظور کمک به خواننده و امکان مقایسه با نت نوشتِ موسیقاییِ شکل ۳ و نت نویسی MIDI شکل ۱۳ اضافه شده اند. دیدن نت ها به صورت مجزا در این نوع نمایش آسان نیست.


پخش یک فایل صوتی مانند .wav یا .mp3 تجربه ی شنیداری ای را که بسیار شبیه به شنیدن نزدیک میکروفُنِ ضبّاط است میسر می سازد. شیوش سازها و زمان بندی به شکلی (تقریباً) غیرِ دَرگشته بازتولید می شوند. اجرا به-طور کامل توسط فایل صوتی مشخص می شود. با این حال، آنچه مشهود نیست، انتزاع های سطح بالاتر هستند: نت ها، ضرب ها، لحن ها. در واقع، تعیین چنین اطلاعات سطح بالایی به صورت مستقیم از یک شکل موج دشوار است. این مشکل در پردازش موسیقایی شبیه به مشکل شناخته شده ی ساخت یک برنامه ی رایانه ای با قابلیت درک گفتارِ پیوسته است.

نمایش شکل موج معمولاً زمان را به صورت خطی بازنمایی می کند، اما ممکن است از دیگر ساخت های هندسی نیز استفاده کند. مشابه با نت نویسی چرخه ای برای الگوهای نمادین ادواری، شکل موج می تواند پیرامون یک دایره رسم شود. برای مثال، شکل ۱۸، دو میزانِ اول مِیپِل لیف رَگ را نشان می دهد. پیش رَوی زمان در قالب ضرب ها مشخص شده است، که با دایره های کوچک نشان داده شده-اند. چنین نمایشی به خصوص هنگام تکرار موسیقی به طور منظم در فواصل مشخص مناسب است.

استفاده از نمایش شکل موج به عنوان روشی برای ذخیره سازی موسیقی (آنچه سی دی انجام می دهد) متداول است، اما آهنگ سازی به صورت مستقیم با شکل موج ها متداول نیست. از یک جنبه، آهنگ ساز مجموعه ای از نقاط زمانی و دامنه های منحصر به فرد را انتخاب کرده، و سپس یک برنامه ی رایانه ای را به منظور واردکردن نمونه های واسط به صورتی الگوریتمی به کار می گیرد (Wishart 1994). این الگوریتم ها ممکن است داد های واردشده را با استفاده از یک سیستم غیر خطی پویا، از طریق نوعی از فرآیند تصادفی، یا از طریق فرآیندی از ساخت سلسله-مراتبیْ تولید کند. ترکیب جدول موج مستقیماً قطعات کوتاهی از موج ها را که به عنوان بلوک های سازنده ی ساخت های صوتی بزرگ تر هستند تولید می کند. با استفاده از حلقه زنی خلاق و حرکت دادن نقاط حلقه، امکان ایجاد شکل موج های همیشه درحالِ تغییر از تعداد کمی از جداول مشخص فراهم است. این فنون ترکیب در سینتی سایزِرهای پی پی جی و در سینتی سایزِرهای جدول موج نوین تر والدُرف استفاده می شود.

شکل ۱۸- دو میزانِ اول مِیپِل لیف رَگ در قالب نمودار قطبی (دایره ای) نمایش داده شده است. زمان در جهت ساعت گرد حرکت می کند و ضرب ها توسط دایره های کوچک نشان داده شده اند.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

خودآموختگی؛ از ورطه های تکرار تا هاویه های توهم (I)

موضوع اصلی در فرآیندهای زایندگی و خلاقیت اتصالی است که این روند میان میراث های گذشتگان با خواسته ها و آرزوهای آیندگان (و حتی گذشتگان) برقرار می کند. در این شرایط به همان اندازه که میراث ها قادرند برای خود حریمی از تکرار و فرومردگی در خود را پدید آورند خواسته ها و آرزوها نیز از نیروی تحمیل توهم به خودآگاه فرد راهی شده بهره مندند.

مروری بر آلبوم «آواز دوره پهلوی اول، به روایتی دیگر» – بخش دوم و پایانی

در این مجموعه سه نمونه آواز شور وجود دارد که به ویژه ترَک سوم (و نه آنگونه که بارها در دفترچه آمده تراک) می‌تواند بهانه‌ای برای بازاندیشی به موضوعِ اختلاف ردیف‌های آوازی و سازیِ دستگاه شور باشد. (۱)

از روزهای گذشته…

بنیادهای موسیقی (II)

بنیادهای موسیقی (II)

هدف از این توضیح در مقدمه ای شاید پیچیده این نبود که مفهوم ساده بیان و شنود را گنگ و ناهموار سازیم بلکه معرفی معنای حقیقی آنرا به سبب فضا – زمان و مکانی که در آن محصوریم خالی از آگاهی و عمل ندیدیم. چنین شد که ضرورت شکافتن و نظاره آن موجب طرح نادیده ها شد. در ادامه لازم می بینم برای معرفی عمیق و گام به گام به ساختار فیزیکی اعضاء بپردازم.

میرهادی: مگتان تنها یک مسابقه است نه جشنواره!

به تازگی نتایج یازدهمین دوره مسابقات گیتار تهران (مگتان ۱۱- آذر ماه ۹۶) اعلام شده است و به ۳ نفر از برگزیدگان این مسابقه جوایزی اهدا شده است؛ در مگتان ۱۱ در بخش ال یک حسین درست پور، در بخش ال دو نگین رضا خانی و در بخش آ یک پرنیان سلیمی برندگان این مسابقه بودند. به همین بهانه با کیوان میرهادی هنرمند با سابقه و دبیر این جشنواره گفتگویی کرده ایم که می خوانید.
کتابی درباره رضا ورزنده (IV)

کتابی درباره رضا ورزنده (IV)

سنتور رضا ورزنده سنتوری ده‌خرک بوده که او براساس نیازهای خود تغییراتی پس از ساخت در آن داده است. این تغییرات بدین‌شرح‌اند:
وضعیت آهنگسازان معاصر زن

وضعیت آهنگسازان معاصر زن

در شماره ی پیشین سایت زنان موسیقی، مقاله ای درباره ی وضعیت آهنگسازان معاصر زن در بریتانیا منتشر گردید، نوشته ی زیر نیز گزارشی است در همان زمینه به قلم کری اندرو، بانوی آهنگساز انگلیسی که خود با این نابرابری مواجه بوده و آن را شخصا تجربه کرده است.
بیانِ جنسیت در موسیقی

بیانِ جنسیت در موسیقی

در مورد تولید یا خلق اثری موسیقایی با روحیات و خصوصیات زنانه چه نشانه هایی می تواند مخاطب را از بحران و سردرگمی در این باره که زنانگی در اثر هنری صرفا یک داده ی محض نیست، برهاند. آیا در این مورد می توان به فهم “شهودی” اتکا کرد؟ آیا می توان با متغیرها و توهم متغیرهای معنایی و عوامل ناشی از هویت “بیان زنانه” کنار آمد؟ به این معنا که روابط درونی و بیرونی مقوله ی زنانگیِ موسیقایی را کاوید؟
جشنواره سایتها و وبلاگهای موسیقی و افق های پیش رو

جشنواره سایتها و وبلاگهای موسیقی و افق های پیش رو

امروز کمتر کسی پیدا می شود که نداند، اینترنت چه خدماتی را به جامعه بشری عرضه کرده است و در کنار این خدمات چه تاثیراتی مثبتی بر زمینه های ظاهرا بی ارتباطی مثل ترافیک تا محیط زیست دارد. هر ساله در نشست های متعددی در کشورمان، این موارد شمرده می شود ولی پس از پایان نشستها هیچ تغییر محسوسی روی نمی دهد.
کدام تغییر؟ کدام نظام؟ (IV)

کدام تغییر؟ کدام نظام؟ (IV)

سخنرانی ای نامنسجم، آشفته و ضعیف (به شیوه ی از هر دری سخنی) که گاهی در آن شعری عاشقانه و خام از جانب ایشان خوانده می شد، گاهی به بحث های سیاسی می کشید، گاهی به جوک تعریف کردن و گاه گاهی هم به متلک انداختن به سایر هنرمندان، بی آنکه ارتباط چندانی بین این موضوعات وجود داشته باشد، چه دستاورد علمی و عملی ای برای نوازندگان تنبک و به طور کلی علاقه مندان به موسیقی داشت؟ آیا «نامتعارف» و «جسور و صریح» بودن به هر قیمتی ارزش این را دارد که به جای پرداختن به اصل موضوع (که ظاهراَ تغییر نظام تنبک نوازی و پرداختن به بحثی فنی و موسیقایی است) این چنین مدام به بیراهه زده شود؟
گفتگو با جیمز دپریست (III)

گفتگو با جیمز دپریست (III)

فکر می کنم جواب دادن به این سئوال برای بسیاری سخت باشد. برای من به عنوان رهبر ارکستر، قطعه موسیقی عالی، قطعه ای است که هیچگاه نمیرد و آنقدر توانا باشد که همیشه شما را قانع کند تا باز آن را بارها و بارها اجرا کنید. این همان قطعه ای است که می تواند توسط اجرا کنندگان گوناگونی کار شود. به یاد می آورم زمانی که به همراه فیلارمونیک اسرائیل بودم، روش آنان این است که یک برنامه را حداقل ۹ بار تکرار کنند، ۶ بار در تلاویو و ۳ بار در هایفا و احتمالا ۱ بار در اُرشلیم! خب شما بهتر است که آن کار را دوست داشته باشید، چرا که مجبور هستید چندین روز متوالی آن قطعات را تکرار کنید! به یاد می آورم که سمفونی شش بتهوون را در یک کنسرت اجرا کردم و همچنین کنسرتوی بلا بارتوک (Bela Bartok) و راخمانینوف (Rachmaninoff)! هر چقدر قطعه موسیقی بهتر باشد به دفعات بیشتری می تواند اجرا شود.
محمودی: نیاز به لیدرهای فرهنگی داریم

محمودی: نیاز به لیدرهای فرهنگی داریم

اول در هنرستان موسیقی سوره وارد شدم و بعد دوره لیسانس را در هنرستان عالی صدا و سیما کار کردم. افتخار دارم که همکلاس بودم با هنرمندان جوان و با استعدادی مثل سهراب پورناظری، امیر پورخلجی، هومن مهدوی که از نوازندگان خوب تار و سه تار است، خوشبختانه در دوره ما هنرمندان خوبی تربیت شدند و بنده هم به عنوان ضعیف ترین هنرجو توانستم در کنارشان باشم.
آرنولد شونبرگ، بنیانگذار آتونالیته (I)

آرنولد شونبرگ، بنیانگذار آتونالیته (I)

آرنولد شونبرگ (Arnold Schoenberg) آهنگساز اتریشی (بعدها آمریکایی)، دارای سبک اکسپرسیونیست شعر و هنر آلمان و سرپرست دومین مدرسه موسیقی وین است. دست آوردهای شونبرگ بیشتر در زمینه هارمونی بوده، اندیشه وی دست کم در سه نسل آهنگسازان بعد از خود، چه در آمریکا و چه در اروپا به طور وسیعی ریشه دوانده است. در زمان حزب نازی در اتریش، موسیقی اش در کنار موسیقی جاز به عنوان “هنر فاسد” شناخته شد! شونبرگ به سرعت در همان ابتدای حرفه خود، موج متضاد در عین حال موفقی را با سبک رومانتیک آلمانی برامس و واگنر به وجود آورد.