رامین بحیرایی: چالش اصلی مان کوک است

مسعود نجفی و رامین بحیرایی
مسعود نجفی و رامین بحیرایی
گروه نوای مخالف قرار است در ساعت ۱۹ روز ۲۴ آبان ماه سال جاری در تالار حوزه هنری تهران به روی صحنه برود. در این کنسرت مسعود نجفی سرپرست این گروه نوای مخالف، ترکیب جدیدی را از اعضای گروه معرفی می کند که شامل سازهای سنتور و تنبک و دف با همراهی ۵ خواننده به صورت چندصدایی است. فروش بلیط این کنسرت از سایت ایران کنسرت انجام می شود.

در ادامه گفتگویی با مسعود نجفی و رامین بحیرایی را می خوانید:
درباره این مجموعه صحبت کنید و بفرمایید این آثار مربوط به چه تاریخی است.

مسعود نجفی: در کنسرت پیش رو قطعات متنوعی در نظر گرفته ایم که برخی منطبق با رپرتوار ردیف دستگاهی هستند، برخی از قطعات فولکلور ایرانزمین هستند و برخی دیگر نیم نگاهی به موسیقی کلاسیک اروپا دارند.

قطعاتی نیز از جدیدترین ساخته هایم اجرا می شود که در دستگاه ها و مقام های موسیقی ایرانی هستند ولی نگاه متمرکز ردیف دستگاهی به آنها نشده است و از پرش ها و ساختارهای نتی بزرگتر استفاده شده است که در منطق ردیف نمی گنجند و سعی شده از ملودی مدل ها، موتیف ها و فرازهای شناخته شده، شنیده شده و تداعی گر ردیف تا حد ممکن دوری شود تا بتوان از فضاها و ظرفیت های دیگرِ مقام ها و دستگاه ها استفاده نمود.

آیا این اولین اجرای شما به همراه گروهی از خوانندگان است؟
رامین بحیرایی: قبل از اینکه به سوالتان جواب بدهم، باید تشکر کنم از شما بابت وقتی که دادید به ما برای انجام این مصاحبه. در مورد سوالتان باید عرض کنم که بنده قبلا تجربه کار با گروهی از خوانندگان را در کارهایی مثل کنسرت اپرای عاشورا اثر جناب بهزاد عبدی و همچنین دو آلبوم ایرانه خانم و خیام خوانی داشتم ولی در آن کارها اجرا به صورت همخوانی و اجرای همزمان نبوده و فقط گروهی از خوانندگان هر کدام نقشی را یا قطعه مجزایی را می خواندند. یک تجربه هم با جناب وحید طارمی در آلبوم خوان هشتم داشتم که چند نفر از دوستان با من همخوانی می کردند.

ولی می توانم بگویم هم آوایی و همخوانی به این شکلی و شیوه ای که در این کنسرت با دوستان هنرمندم دارم رو می شود گفت برای اولین بار دارم تجربه می کنم که خودم خط اصلی ملودی را می خوانم و دوستان همخوان هم آوایی و همخوانی می کنند و خطوط دیگر ملودیک رو همزمان با من اجرا می کنند و به نحوی در واقع کار سازهای کششی را انجام می دهند. از این نظر برای خودم تجربه جدید و جذابی هست. در این کنسرت حتی یکی از قطعات آوازی هم به صورت هم آوایی اجرا خواهد شد. قطعات همه از ساخته های دوست هنرمندم آقای مسعود نجفی هستند و اکثر قطعات تحرک و دینامیک بالایی دارند و از این منظر می تواند یکی از جذاب ترین کنسرتهایی باشد که من تا بحال برگزار کرده ام.

با چه چالش هایی روبرو بودید؟
رامین بحیرایی: مطمئنا چالش اصلی کوک هست. چون دوستان فواصل هارمونیک را همزمان با من اجرا می کنند و ساز همراه که سنتور هست هم همزمان یک خط ملودی را می تواند اجرا کند، حفظ کوک مخصوصا برای همخوانان کار دشواری است و در صورتی که کوک را نتوانند حفظ کنند، برای من هم اجرا سخت خواهد شد. این معضل در فواصل موسیقی ایرانی مثل ابوعطا، خود را بیشتر نشان می دهد و اینکه مثلا همه خوانندگان همزمان بتوانند یک لاکُرُن دقیق مثل هم بگیرند هم نسبتا کار ساده ای نیست.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

گفت و گو با جان کیج (II)

کربی: شما یکبار گفتید که «من جوری [اجرا] را پیش می برم که مردم بفهمند که خودشان دارند تجربیاتشان را اجرا می کنند نه اینکه که این اجرا بر آنها نازل می شود». آیا هنر به تمامی بر ما نازل نمی شود؟ کیج: اینگونه بوده است اما من فکر می کنم که ما داریم آنرا…
ادامهٔ مطلب »

اختتامیه دومین جشنواره صبا برگزار شد

دومین جشنواره موسیقی صبا در بخش غیررقابتی پنجشنبه ۱۴ آذرماه با اجرای کنسرت دلبر حکیم‌ آوا پیانیست برجسته‌ تاجیکی-روسی بعد از گذشت دو هفته به کار خود پایان داد. بخش دوم این جشنواره از روز دوشنبه ۱۱ آذرماه با برگزاری مسترکلاس‌ و اجرای کنسرت همراه بود و آخرین برنامه اجرای این فستیوال با رسیتال پیانو حکیم‌آوا در تالار رودکی همراه بود.

از روزهای گذشته…

مستر کلاس های خسرو علمیه برگزار می شود

مستر کلاس های خسرو علمیه برگزار می شود

خسرو علمیه در سال ۱۳۳۳در خانواده ای با فرهنگ در تبریز چشم به جهان گشود. جد پدری ایشان از اولین پایه گذاران صنعت چاپ کشور می باشند. عشق و علاقه به هنر آواز و موسیقی و استعداد شگرف در ایشان از همان دوران کودکی تبلور یافت، بطوریکه در ۵ سالگی در محافل عمومی از جمله مدرسه اردیبهشت تبریز به تشویق مدیر مدرسه خانم تیموری هنر نمایی می نمود.
بدفهمى از مدرن (II)

بدفهمى از مدرن (II)

طبعاً این آگاهى وجود دارد که اندیشه ها نمى توانند نقش یک کالا را ایفا کرده و نمى توانند به عنوان یک ثروت خانوادگى محسوب شوند. به محض اینکه ایران وارد بازار جهانى شده، با تکنولوژى غربى آشنا شده و در این داد و ستد رشد بازار صنایع اش را در رقابت شکل داده و برخى را نیز از دست مى دهد. لذا با نوعى از آن تفکر هم روبرو مى شود و درون روندگى فرهنگى را آغاز مى کند ، طبعاً متأثر مى شود، تأثیر مى گذارد، رقابت مى کند و بخشى از اصالت ها را نیز از دست مى دهد. سال ها پیش ایران یکى از صادرکنندگان پنبه در جهان به حساب مى آمده که امروز دیگر این چنین نیست.
زنگار؛ فصلنامه اى براى تحلیل و نقد موسیقى

زنگار؛ فصلنامه اى براى تحلیل و نقد موسیقى

فصلنامه موسیقی زنگار که نخستین شماره اش در ۳۱ خردادماه ۱۳۹۵ شمسی منتشر شد، نخستین و تنها نشریه رسمی منتشر شده در استان فارس در حوزه موسیقی است. این نشریه برای تحلیل و نقد موسیقی هر سه ماه یک بار منتشر میشود و پخش سراسرى دارد. اولین شماره آن با ۱۲۰ صفحه در قطع خشتی و تیراژ ۱۰۰۰ جلدی، با قیمت ۱۵ هزارتومان از طریق کتابفروشی های معتبر موسیقی در دسترس علاقمندان قرار گرفته است.
تصمیم بزرگ برای شوپن

تصمیم بزرگ برای شوپن

شاید شوپن جزو معدود آهنگسازانی است که می توان بدون احساس کوچکترین یکنواختی و خستگی ساعت ها از موسیقی او لذت برد. بدون شک یکی از مهمترین دلایل آن زیبایی ناشی از لطفات موسیقی و صدای دلنشین تنهای پیانو می باشد.
مصاحبه ای با رنه فلمینگ (I)

مصاحبه ای با رنه فلمینگ (I)

خانم رنه فلمینگ یکی از موفقترین ستارگانی است که در عرصه بین المللی در سالهای اخیر درخشیده است. او سه اثر خود را در شرایط بسیار مشکلی از لحاظ اجرا و تکنیک ضبط کرده، اجرای زنده وی بسیار موفقیت آمیز بوده و در ایفای نقشی بسیار دشوار نشان داده که توانایی های زیادی دارد. رنه فلمینگ استاد سبک موتسارت است، در نسخه جدید کوزی فان توته (Cosi fan Tutte) با رهبر درگذشته بزرگ، سر جرج سولتی (Sir Georg Solti) هیچ وحشتی از سبک پر خطر این اپرای قرن نوزدهمی نداشت و توانست، اثری رضایت بخش به اجرا در آورد. ضبط های جدید اپراهای موتزارت شامل آثاری است از هنرمندان متعدد و ناشناس. خانم فلمینگ یک استثنا در عرصه موسیقی می باشد، خود او می گوید دوست دارد زمانی اثرش را ضبط کند که صدایش توانایی بالا خواندن را داشته باشد.
گروه ریمونز (VII)

گروه ریمونز (VII)

وگا از طرحهایی که به حمایت از انتخابات رئیس جمهوری، در جهت عقربه های ساعت دور طرح عقاب شعارهایی نوشته بودند استفاده کرد و به جای آن، نامهای مستعار چهار عضو اصلی گروه را قرار داد: جانی، دی دی، جوی و تومی. در طی سالها، نامهای اعضای گروه روی تی شرت ها تغییر یافت.
فروغ فروزان موسیقی ایران(II)

فروغ فروزان موسیقی ایران(II)

هیچ گاه برای فروغ موسیقی نگاری یک شغل محسوب نمی شده و نمی شود، زیرا نه تنها برای وی نان و نام آور نبوده که حتی نان و نام زدا بوده است. تاریخ موسیقی باید به ثبت و ضبط فداکاری این فدارکاران و کاشفان فروتن شوکران موسیقی کشور بپردازد که کسی چون فروغ در این راه چه مشقت ها که نکشید. مشقت هایی که زبان از بیان آن قاصر است. دیده نشده حتی اندکی از مشقت های وی را موسیقی دانان خودمان کشیده باشند.
موسیقی بی کلام و موقعیت طنز

موسیقی بی کلام و موقعیت طنز

این چکیده نظرات سید علیرضا میرعلینقی، مورخ و روزنامه نگار شناخته شده موسیقی ایرانی است. اولین مقاله به زبان فارسی درباره جلوه های طنز در موسیقی ایرانی به قلم اوست که در شماره سوم نشریه دانشگاهی “رهپویه هنر” (۱۳۷۵) چاپ شده است.
بوگی ووگی (III)

بوگی ووگی (III)

از اولین نمونه های ضبط شده بوگی ووگی ناب، که به محبوبیت فراوانی دست یافتند، می توان به Honky Tonk Train Blues اثر مید لاکس لوییس اشاره کرد که در سال ۱۹۳۰ منتشر شد و دیگری Pinetop’s Boogie Woogie اثر پاین تاپ اسمیت (Pinetop Smith) که در سال ۱۹۲۹ به بازار عرضه شد.
باکت هد

باکت هد

موسیقی این گیتاریست همانقدر شگفت و تازه است که کاراکتر وی… در این نوشته بیشتر سعی بر این است که به جای بیوگرافی و شرح احوال به خصوصیات مهم و جالب توجه موسیقی این گیتاریست معروف پرداخته شود لذا فقط مختصری جهت آشنایی نوشته می شود. باکت هد (Buckethead) در سال ۱۹۶۹ در امریکا متولد شد و در ۱۷ سالگی شروع به نواختن گیتار نمود و در ابتدا به صورت خود آموز و بعدا با استفاده از نوازندگانی چون شاون لین و پل گیلبرت به یادگیری ادامه داد و تقریبا همزمان با شروع کار هنری از یک ماسک بر روی صورت و پاکت های زباله ی معروف کنتاکی به جای کلاه بر سر استفاده میکند و این ظاهر به علاوه ی حرکات روبوتیک، رقص های ترنس و بریک و بعضا اجرای نمایش های رزمی بر روی استیج از وی شخصیتی کاریزماتیک ساخته است.