رامین بحیرایی: چالش اصلی مان کوک است

مسعود نجفی و رامین بحیرایی
مسعود نجفی و رامین بحیرایی
گروه نوای مخالف قرار است در ساعت ۱۹ روز ۲۴ آبان ماه سال جاری در تالار حوزه هنری تهران به روی صحنه برود. در این کنسرت مسعود نجفی سرپرست این گروه نوای مخالف، ترکیب جدیدی را از اعضای گروه معرفی می کند که شامل سازهای سنتور و تنبک و دف با همراهی ۵ خواننده به صورت چندصدایی است. فروش بلیط این کنسرت از سایت ایران کنسرت انجام می شود.

در ادامه گفتگویی با مسعود نجفی و رامین بحیرایی را می خوانید:
درباره این مجموعه صحبت کنید و بفرمایید این آثار مربوط به چه تاریخی است.

مسعود نجفی: در کنسرت پیش رو قطعات متنوعی در نظر گرفته ایم که برخی منطبق با رپرتوار ردیف دستگاهی هستند، برخی از قطعات فولکلور ایرانزمین هستند و برخی دیگر نیم نگاهی به موسیقی کلاسیک اروپا دارند.

قطعاتی نیز از جدیدترین ساخته هایم اجرا می شود که در دستگاه ها و مقام های موسیقی ایرانی هستند ولی نگاه متمرکز ردیف دستگاهی به آنها نشده است و از پرش ها و ساختارهای نتی بزرگتر استفاده شده است که در منطق ردیف نمی گنجند و سعی شده از ملودی مدل ها، موتیف ها و فرازهای شناخته شده، شنیده شده و تداعی گر ردیف تا حد ممکن دوری شود تا بتوان از فضاها و ظرفیت های دیگرِ مقام ها و دستگاه ها استفاده نمود.

آیا این اولین اجرای شما به همراه گروهی از خوانندگان است؟
رامین بحیرایی: قبل از اینکه به سوالتان جواب بدهم، باید تشکر کنم از شما بابت وقتی که دادید به ما برای انجام این مصاحبه. در مورد سوالتان باید عرض کنم که بنده قبلا تجربه کار با گروهی از خوانندگان را در کارهایی مثل کنسرت اپرای عاشورا اثر جناب بهزاد عبدی و همچنین دو آلبوم ایرانه خانم و خیام خوانی داشتم ولی در آن کارها اجرا به صورت همخوانی و اجرای همزمان نبوده و فقط گروهی از خوانندگان هر کدام نقشی را یا قطعه مجزایی را می خواندند. یک تجربه هم با جناب وحید طارمی در آلبوم خوان هشتم داشتم که چند نفر از دوستان با من همخوانی می کردند.

ولی می توانم بگویم هم آوایی و همخوانی به این شکلی و شیوه ای که در این کنسرت با دوستان هنرمندم دارم رو می شود گفت برای اولین بار دارم تجربه می کنم که خودم خط اصلی ملودی را می خوانم و دوستان همخوان هم آوایی و همخوانی می کنند و خطوط دیگر ملودیک رو همزمان با من اجرا می کنند و به نحوی در واقع کار سازهای کششی را انجام می دهند. از این نظر برای خودم تجربه جدید و جذابی هست. در این کنسرت حتی یکی از قطعات آوازی هم به صورت هم آوایی اجرا خواهد شد. قطعات همه از ساخته های دوست هنرمندم آقای مسعود نجفی هستند و اکثر قطعات تحرک و دینامیک بالایی دارند و از این منظر می تواند یکی از جذاب ترین کنسرتهایی باشد که من تا بحال برگزار کرده ام.

با چه چالش هایی روبرو بودید؟
رامین بحیرایی: مطمئنا چالش اصلی کوک هست. چون دوستان فواصل هارمونیک را همزمان با من اجرا می کنند و ساز همراه که سنتور هست هم همزمان یک خط ملودی را می تواند اجرا کند، حفظ کوک مخصوصا برای همخوانان کار دشواری است و در صورتی که کوک را نتوانند حفظ کنند، برای من هم اجرا سخت خواهد شد. این معضل در فواصل موسیقی ایرانی مثل ابوعطا، خود را بیشتر نشان می دهد و اینکه مثلا همه خوانندگان همزمان بتوانند یک لاکُرُن دقیق مثل هم بگیرند هم نسبتا کار ساده ای نیست.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «روز ششم»

اگر اهمیت یک آلبوم را تنها در انتشار یک قطعه‌ی مهم تاریخی هم بدانیم، باید اهمیتی چشم‌گیر برای «روز ششم» قائل شویم. زیرا بالاخره پس از هفت دهه ضبطی شایسته از قطعه‌ی پروانه (نسخه‌ی ارکستری) امانوئل ملیک اصلانیان به دست می‌دهد. نسخه‌ی پیانویی پروانه را اصلانیان در سال ۱۳۳۳ نوشت. دانستن همین نکته کافی است تا پس از دقیق شنیدن آن دریابیم چه اندازه رویکردش به استفاده از مصالح موسیقی ایرانی نو و جسورانه بوده است.

مسعود نجفی: از چهار بخش صدای انسان استفاده کردم

در خصوص ترکیب گروه باید عرض کنم به جای ساز های دیگر، در کنار سنتور، از چهار بخش صدای انسان استفاده شده است که خواننده اصلی با صدای تنور خط ملودی را اجرا می کند و از خواننده های سوپرانو، آلتو و باس به منظور اجرای خط های کنترپوان، نت های پدال و بافت هارمونیک، رنگ دهی و حجم دهی استفاده شده است.

از روزهای گذشته…

بداهه نوازی، معضلی در موسیقی ایران

بداهه نوازی، معضلی در موسیقی ایران

در مطلب قبلی راجع به محاسن و معایب بداهه نوازی بحث و نتیجه گیری شد که بداهه نوازی اگرچه محاسنی هم دارد، ولی اگر روی صحنه اجرای بیاید میتواند تاحد زیادی مخرب باشد.
«لحظه های بی زمان» (VI)

«لحظه های بی زمان» (VI)

نه به طور مشخص ولی بیشتر به آن دوره تاریخی اشاره دارد. اینکه بگوییم ما باید همان راهی را برویم که آهنگسازان آوانگارد در سالهای جوانی دنبال می کردند و همه آثار آنها حجت است و هر کس یک آکورد سه صدایی بنویسد یا در فرم کلاسیک یک قطعه بنویسد یا در شور بنویسد، این ها خیانت به موسیقی و کهنه گرایی است، از دید من نگاهی منسوخ است. خود سر دمداران این اندیشه هم در دهه های بعدی فهمیدند که این نوع نگاه به نوعی تندروی است. همان طور که اشاره کردم نکته مثبتی در موسیقی آوانگارد وجود داشت و آن جستجوی افق های صوتی جدید بود.
سمفونی مانفرد؛ یک شاهکار روسی… (IV)

سمفونی مانفرد؛ یک شاهکار روسی… (IV)

در سمفونی مانفرد، همچون سمفونی فنتاستیک، از تم ها به شکل تازه ای بهره گرفته می شود. هر بار که تم اصلی و آغازگر که پایه و اساس ساختمان این اثر را تشکیل می دهد ظاهر می گردد، آرامش را از آن می گیرد و حتی ناقوس کلیسا به عنوان “تسلی بخش مذهبی” توانایی مهار ساختن آنرا ندارد.
پیانو – کوک ، قسمت دوم

پیانو – کوک ، قسمت دوم

پیانو چه مواقعی نیاز به کوک کردن دارد؟ Steinway & Sons می گوید : “مهم نیست که پیانو شما از چه مارکی باشد، چه کسی آنرا قبلآ کوک کرده باشد و در چه شرایط آب و هوایی باشد. طبیعت پیانو در این هست که به تدریج از کوک خارج شود.”
سیستم فیثاغورثی و اعتدال مساوی (I)

سیستم فیثاغورثی و اعتدال مساوی (I)

مقدمه: مسئله نیم پرده های مساوی ذهن موسیقی دانان و تئوریسین های بسیاری را قرنها به خود مشغول نموده است. سیستم ۱۲ نیم پرده مساوی در بین علاقمندان هارمونی خالص و … با مخالفت روبرو شده و می شود ولی به دلیل مزایای آن امروزه پیانوها را با این سیستم کوک کرده٬ پرده گیتار را بر اساس درجات این سیستم می بندند و … دراین نوشتار سعی بر این است تا به چگونگی ایجاد سیستم ۱۲ قسمتی مساوی یا همان ۱۲ نیم پرده ای مساوی پرداخته شود.
پنجمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی در فرهنگسرای ارسباران اجرا می شود

پنجمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی در فرهنگسرای ارسباران اجرا می شود

پنجشنبه، ۲۳ اردیبهشت ماه سال جاری ساعت ۱۸، با حمایت موسسه فرهنگی هنری رادنواندیش و فرهنگسرای ارسباران، پنجمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی در فرهنگسرای ارسباران اجرا می شود. در این دوره از جشنواره ۴ رشته در بخش اصلی و جنبی به رقابت می پردازند و نیز سایت و وبلاگ موسیقی برگزیده سال نیز به انتخاب داوران معرفی می شوند. در شب اجرای جشنواره، ۴ گروه موسیقی به اجرا خواهند پرداخت.
مقایسه‌ی روش‌های آموزش ساز عود در موسیقی ترکی (II)

مقایسه‌ی روش‌های آموزش ساز عود در موسیقی ترکی (II)

مقایسه‌ی روش‌های آموزش ساز عود در موسیقی ترکی، هم مبنای آوازی دارد و هم مبنای سازی. اما ویژگی‌های مبنای سازی دارای معانی متفاوتی ا‌ست. در این خصوص، عود که از سازهای موسیقی سنتی ترکیه است، نقش مهمی در اجرای موسیقی دارد. تأثیر متقابلی که نوازندگی ساز عود در موسیقی ترکیه و انواع دیگر موسیقی‌ها در طی قرن‌ها بر یکدیگر نهاده‌اند، اهمیت بسیاری دارد.
موزیکولوژی

موزیکولوژی

Musicology شاخه ای از هنر موسیقی – یا شاید بهتر آن باشد که بگوییم شاخه ای از علم – است که در آن به بررسی منطقی و استدلالی مباحث موسیقی پرداخته می شود. در مباحث موزیکولوژی کلیه تحقیقات و بررسی ها از طریق روشهای سیستماتیک بصورت تجربه ها، مشاهدات علمی و آزمایشگاهی و … صورت می گیرد و از نتایج آنها واقعیت ها استخراج می شود.
دیلان‌ به‌ روایت‌ هندریکس‌ – ۲

دیلان‌ به‌ روایت‌ هندریکس‌ – ۲

تونالیته‌ آهنگ‌ و آکوردهای‌ نواخته‌ شده‌ در آن‌ همانهایی‌ است‌ که‌ دیلان‌ نوشته‌ بود و هندریکس‌توالی‌ آکوردها را به‌ همان صورت‌ که بود حفظ‌ کرد. تنها در یک‌ جا (همراه‌ کلمه‌ joke) به‌ جای‌ آکورد A ازآکورد #F مینور نسبی‌ استفاده‌ کرد.
مروری بر کتاب «بنیان های آموزش موسیقی» اثر ادگار ویلمز (I)

مروری بر کتاب «بنیان های آموزش موسیقی» اثر ادگار ویلمز (I)

در تمامی دانشگاه ها و کنسرواتوارهای دنیا درسی به نام پداگوژی (pedagogy) وجود دارد که همان شیوه «آموزش» است اما متاسفانه در ایران چنین رشته ای مورد کم توجهی قرار گرفته و به اندازه کافی به آن پرداخته نشده است. یک فارغ التحصیل موسیقی شاید به تمام علم موسیقی اشراف داشته باشد اما شناسایی نیازهای آموزشی یک مقوله جدا از خود دانش موسیقی است. اینکه بدانیم یک کودک یا فردی که از موسیقی چیز زیادی نمی داند اولین نیازهایش چه چیزی می تواند باشد از ضروریات آموزش می باشد؛ در نتیجه پداگوژی، آموزش شاگرد محور است.