پنج مورد مهم برای موفقیت یک نوازنده

نوازندگی همچون سایر مهارتها ترکیبی از توانمندی های گوناگون است که با پرورش همه جانبه آنها میسر خواهد شد. اهمیت بیش از حد به تمرین و استعداد نتیجه ای کوتاه مدت در بر خواهد داشت و مثمر ثمر نخواهد بود. برای ماندگاری آن باید توانایی های مختلف رشد یابد تا نوازندگی به هنر بدل شود. مقاله ی پیش روبه طور خلاصه به این موضوع پرداخته است. (زهرا نصیری*)

پروفسور هلن کلاوس استاد ویولا دانشگاه نورث وسترن (آمریکا) بیان می‌دارد که ترکیبی از مهارت‌های اساسی برای موفقیت یک نوازنده لازم است؛ استعداد یکی از این مجموعۀ توانایی‌هاست.

موفقیت در هر زمینه ای ترکیبی است از مهارت‌ها و توانایی‌ها، بعضی از آن‌ها آن‌گونه که ما فکر می کنیم، روشن نیستند و برخی دیگر آنگونه که ما انتظار داریم، مهم نیستند.

واضح است که بدون استعداد موسیقی چیزی ممکن نیست. بااین‌وجود در طول سالها، متوجه شدم که حتی اشخاصی با ترکیب گسترده‌ای از مهارت‌ها، نسبت به اشخاصی که بهترین استعداد را داشته‌اند، پیشی گرفته‌اند. ترکیبی از توانایی‌ها برای رسیدن به موفقیت وجود دارد که استعداد موسیقی بخشی از آن‌هاست.

استعداد
شکی نیست که به‌ طور معمول راه طولانی برای یک نوازندۀ موفق وجود دارد. کسانی هستند که مادرزادی در موسیقی استعداد دارند، صدای خوبی دارند، ایده‌های جالب دارند و بااحساس می‌نوازند اما متأسفانه استعداد به‌تنهایی برای سوق دادن یک شخص به سمت موفقیت کافی نیست. به‌ بیان‌ دیگر استعداد کوچک‌ترین قسمت یک مجموعۀ گسترده از مهارت‌هاست تا توانایی‌های دیگر به ثمر برسند.

تحمل شکست
در مسیر طولانی نوازنده شدن، لازم است درک کنیم که شکست نقش مهمی در پیشرفت مان بازی می‌کند. شکست، تجربه است و عکس‌العمل شما نسبت به شکست می‌تواند کلید موفقیت شما باشد. میر ایمران، کارآفرین هندی می‌گوید: شکست، همدم ثابت و موفقیت، مهمان موقت است. نکتۀ او این است که شکست و موفقیت، دست در دست هم دارند.

نظم
زمان‌های زیادی در زندگی نوازندگان وجود دارد که دیگر نمی توانند ساعت بیشتری در محل تمرین باشند. تقویت عادت تمرین کردن، جدا از اینکه از نظر جسمی یا روحی چگونه هستید، به شما در زندگی حرفه‌ای کمک خواهد کرد. ایجاد یک برنامۀ روزانه و عمل به آن و بعد، ایجاد یک جدول تمرینی برای هر ساعت از تمرین، می‌تواند شما را باانگیزه، متمرکز و کارآمد سازد. داشتن دفترچه‌ای برای یادداشت یا علامت‌گذاری مترونوم برای بالا بردن سرعت یک پاساژ به شما در منظم بودن کارتان کمک خواهد کرد.

حل مشکل
جمع‌آوری اطلاعات بخشی از خلاقیت است و برای غلبه بر تکنیک‌های دشوار نوازندگی هم استفاده می‌شود. هر هنرآموز حدود پنج درصد یادگیری‌های هر هفته با معلم را، دریافتن الگوها یا راه‌حل‌ها به کارمی برد؛ نه برای غلبه بر مشکل‌ها، بلکه برای بهره‌گیری از ایدۀ تبدیل آن‌ها به عناصر کوچک‌تر تا امکان پیشرفت وجود داشته باشد. اما برای انجام این کار، باید به روش خود اعتمادبه‌نفس داشته باشید. معلم شما را در مسیر درست هدایت می‌کند و به شما الگوهایی برای طی کردن مسیرمی دهد، اما در انتها شما کار را انجام می‌دهید.

مهارت‌های اجتماعی
درحرفۀ ما بارها پیش‌آمده است که در کنار افراد دیگر قرار گرفته‌ایم. اکثر افراد دوست دارند که در یک ارکستر، گروه کوچک یا کادر آموزش مشغول به کار شوند. باید مهارت‌هایی را یاد بگیریم که ما را قادر سازند با کسانی که شاید موافقشان نیستیم، کارکنیم. هم‌چنین نیاز به مهارت‌هایی داریم که ما را قادر سازند با یک پیانیست یا همکار در مورد آنچه می‌خواهیم در موسیقی تجربه کنیم، ارتباط برقرار کنیم. مهارت‌های اجتماعی به قوانین و مقررات تمرین محدود نمی‌شوند بلکه شامل مقررات و قواعد رفتار حرفه‌ای اجتماعی است. جواب دادن به تلفن‌ها و ایمیل‌ها، چگونگی رفتار شما در محیط اداری مربوط به شغل تان، عناصرموثری هستند که در استخدام یا دعوت دوبارۀ شما به اجرا تأثیر می‌گذارند.
thestrad.com
* مترجم و مدرس ویولن

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مکتب و مکتب داری (IV)

نمونه ای دیگر، کنسرت گروه اساتید (به کوشش فرامرز پایور) در مایه دشتی به سال ۱۳۵۸ همراه صدای محمدرضا شجریان است. در آلبوم «پیغام اهل راز» استاد فرامرز پایور، روایتی دیگر و برداشتی خاص از تصنیف «خون جوانان وطن» اثر عارف را ارائه داده و یکی از زیبا ترین اجراهای استاد اسماعیلی در همین آلبوم است. ارتباط شنونده این آثار باصدای ضرب (تنبک) استاد، ارتباطی ناخودآگاه است. مانند ارتباط شنونده ارکستر سمفونیک با صدای کنترباس ها و ویولونسل ها و دست چپ پیانو.

یادداشتی بر آلبوم «گلعذار»

گوش‌ها را به شنیدن و چشم‌ها را به خواندن رنجه نساختن، در تنه‌ی موسیقی خلأ اندیشه و خِرد را با ایدئولوژی پر کردن‌، از هنر جز ژست گرفتنش را نداشتن، از جعل و شید تاریخ ساختن، کندذهنی و بی‌دقتی و درجا زدن در بنیان‌های سستِ آموزش‌های علیلِ آمیخته با انواع توهمات و خرافات، همه و همه ثمرِ آفت‌زده‌ای جز همان «انبساط خاطر» و زبان‌آوری‌های مجانی و بی‌باج در دورهمی‌های موسیقایی‌ای که حال به لطفِ بسترِ مهیا‌ی خانه‌ی عفافِ نشر در ایران رسمیت یافته‌اند نخواهد داشت.

از روزهای گذشته…

فرهنگ اسلامی و پیدایش موسیقی چند صدائی در اروپا (III)

فرهنگ اسلامی و پیدایش موسیقی چند صدائی در اروپا (III)

از طرف دیگر این باور که آهنگ های دو صدائی لِه اونینوس، تحت تاثیر کُرال گرگوریانی (۸ م) ساخته شده باشد نه منطقی است و نه می توان علتی برای آن تصور نمود. چرا که اگر فرم ملودی یک آواز مذهبی گرگوریانی، آنطور که ویلی آپل آن را تعریف کرده، (۵) مانند یک قوس باشد که ملودی به حالت موج دار به راس آن صعود کرده و دوباره نزول می کند، مشکل می توان باور کرد که این شکل سرمشق آهنگ دو صدائی که روندی بدون جهت گیری خاص دارد، بوده باشد.
ژان میشل ژار

ژان میشل ژار

حتما” برای شما جالب خواهد بود اگر بدانید که ژان میشل ژار فرزند موریس ژار آهنگساز مشهور هالیوود می باشد. از جمله کارهای بزرگ موریس ژار می توان به موسیقی فیلم های موفقی چون لورنس عربستان، محمد رسول الله، روح و … اشاره کرد.
چهره ی آدرنو از قابِ اتنوموزیکولوژی (XII)

چهره ی آدرنو از قابِ اتنوموزیکولوژی (XII)

حالا که تا حدودی از نظریه ی صنعت فرهنگ سازی بحث به میان آمد، نوشتنِ حاشیه بر متنِ آدرنو سخت تر می شود چرا که تمام حرف آدرنو در این جمله خلاصه می شود: هر آنکه در قدرتِ یکنواختی و تکرار شک کند، ابله است.
تنها میزگرد تخصصی موسیقی ایران (I)

تنها میزگرد تخصصی موسیقی ایران (I)

میدانیم که آسیا از دیرباز سرزمین جشن ها و سرورها و آیین های گوناگون از جمله کهنترین شیوه های نمایشی جهان بوده است. سنت موسیقیایی ایران را نباید با موسیقی ملی ایران یکی گرفت. سنت موسیقی ایران، یا موسیقی سنتی -که اصطلاح اشتباهی است- آیینی است. همین آیینی بودن آن باعث می شود که جوان ایرانی راه خود را در این سنت پیدا کند. این راه چه در نوازندگی و چه در خوانندگی از این نقطه نظر فرقی ندارد.
نجفی ملکی: استیل نوازنده نقش زیادی در تسلط تکنیکی او دارد

نجفی ملکی: استیل نوازنده نقش زیادی در تسلط تکنیکی او دارد

نوشته که پیش رو دارید گفتگویی است با علی نجفی ملکی*، نوازنده نی، این گفتگو در برنامه نیستان در شبکه فرهنگ انجام شده است. علی نجفی ملکی چند سال است که مشغول ضبط و اجرای آثار آهنگسازان ایرانی برای سازهای مختلف مخصوصا تار و سنتور است و همینطور او به اجرای آثار کلاسیک غربی با نی پرداخته که اجرای چنین قطعاتی با سازهای ایرانی در نوع خود بی نظیر بوده است.
مروری بر آلبوم «سپکتروم»

مروری بر آلبوم «سپکتروم»

علیرضا مشایخی، احتمالا پرکارترین آهنگساز ایرانی معاصر، در طول زندگی پربارش کهکشانی از راه‌ها و رویکردها را به جستجوی گمشده‌ای دیریاب پیموده است. و آن گمشده چیزی نیست جز صدای نو یا جهان صوتی نو. سه قطعه‌ی کنسرتو برای ارکستر، سپکتروم و داستان‌ها نموداری از گستره‌ی حقیقتا وسیع تجربه‌های موسیقایی آهنگساز و آن جستجوی پرتلاش در دهه‌های (حدود دو دهه) نخستین فعالیتش به عنوان آهنگساز است.
گزارش جلسه ششم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (V)

گزارش جلسه ششم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (V)

«به این ترتیب چه زمانی که تشخیص دگرگونی می‌دهیم و چه زمانی که عکس آن را درمی‌یابیم عملا در حال مقایسه با همین آثار هستیم. متاسفانه این مفهوم به خوبی مورد کاوش موسیقی‌شناسان و منتقدان ما قرار نگرفته و به همین دلیل اگر هم در ذهن موسیقی‌دانان به طور گنگ وجود دارد، اما به دلیل شفاف نبودن به راحتی قابل استفاده نیست.
گفت و شنودی درباره سازهای ابداعی (XII)

گفت و شنودی درباره سازهای ابداعی (XII)

آقای شجریان گفته اند: «ویلن چندصدسال قدمت دارد، روی این ساز افراد مختلف کار کرده اند تا اینکه “آنتونیو استرادیواری” در ایتالیا به شکل و صدای نهایی آن دست پیدا کرده است… اما این سازهای من مثل یک نوزاد تازه متولد شده هستند؛ باید به تدریج روی اینها کار کرد تا به کمال خود نزدیک شود و این حمایتی است که نوازندگان ایران باید انجام دهند.» به این مورد بنده بارها و بارها پاسخ داده ام مخصوصا زیر این مطلب.

ارکستر سمفونیک بوستون (BSO)

ارکستر سمفونیک بوستون (BSO)

ارکستر سمفونیک بوستون یکی از اولین ارکسترهای جهان است که ساختمان اصلی آن Symphony Hall در Boston, Massachusetts معمولا به عنوان یکی از سه سالن برتر کنسرت در جهان عنوان می شود. ارکستر سمفونیک بوستون در سال ۱۸۸۱ توسط Henry Lee Higginson تشکیل شد و در ادامه چندین رهبر برجسته داشت مانند Arthur Nikisch از سال ۱۸۸۹ تا ۱۸۹۳و Pierre Monteux از ۱۹۱۹ تا ۱۹۲۴ باعث شهرت ارکستر شدند، هرچند زیر نظر Serge Koussevitzky بود که ارکستر شناخته شده تر شد.
نمودی از جهان متن اثر (I)

نمودی از جهان متن اثر (I)

برای آن که به اعماق روح آهنگساز و اثر او بتوان نظری انداخت تا به چگونگی آنچه او با اشراف به آن یا نادانسته – مخاطب خویش را به دام خوش‌طبعی خویش می‌اندازد – پی بریم، چاره‌ای جز سلاخی آن پیکره بی‌نقص یعنی اثر هنری او نیست چرا که اینجا در جستجوی آن چرا و چگونه‌هایی هستیم که – بی آنکه مجذوب بودن ما در میان باشد- ما را به سوی جوهره‌ای هدایت می‌کند تا از طریق آن بتوانیم با درک آن زیبایی‌شناسی در جستجوی مشابه آن در آثار همان آهنگساز یا آهنگسازان دیگر بپردازیم.