پنج مورد مهم برای موفقیت یک نوازنده

نوازندگی همچون سایر مهارتها ترکیبی از توانمندی های گوناگون است که با پرورش همه جانبه آنها میسر خواهد شد. اهمیت بیش از حد به تمرین و استعداد نتیجه ای کوتاه مدت در بر خواهد داشت و مثمر ثمر نخواهد بود. برای ماندگاری آن باید توانایی های مختلف رشد یابد تا نوازندگی به هنر بدل شود. مقاله ی پیش روبه طور خلاصه به این موضوع پرداخته است. (زهرا نصیری*)

پروفسور هلن کلاوس استاد ویولا دانشگاه نورث وسترن (آمریکا) بیان می‌دارد که ترکیبی از مهارت‌های اساسی برای موفقیت یک نوازنده لازم است؛ استعداد یکی از این مجموعۀ توانایی‌هاست.

موفقیت در هر زمینه ای ترکیبی است از مهارت‌ها و توانایی‌ها، بعضی از آن‌ها آن‌گونه که ما فکر می کنیم، روشن نیستند و برخی دیگر آنگونه که ما انتظار داریم، مهم نیستند.

واضح است که بدون استعداد موسیقی چیزی ممکن نیست. بااین‌وجود در طول سالها، متوجه شدم که حتی اشخاصی با ترکیب گسترده‌ای از مهارت‌ها، نسبت به اشخاصی که بهترین استعداد را داشته‌اند، پیشی گرفته‌اند. ترکیبی از توانایی‌ها برای رسیدن به موفقیت وجود دارد که استعداد موسیقی بخشی از آن‌هاست.

استعداد
شکی نیست که به‌ طور معمول راه طولانی برای یک نوازندۀ موفق وجود دارد. کسانی هستند که مادرزادی در موسیقی استعداد دارند، صدای خوبی دارند، ایده‌های جالب دارند و بااحساس می‌نوازند اما متأسفانه استعداد به‌تنهایی برای سوق دادن یک شخص به سمت موفقیت کافی نیست. به‌ بیان‌ دیگر استعداد کوچک‌ترین قسمت یک مجموعۀ گسترده از مهارت‌هاست تا توانایی‌های دیگر به ثمر برسند.

تحمل شکست
در مسیر طولانی نوازنده شدن، لازم است درک کنیم که شکست نقش مهمی در پیشرفت مان بازی می‌کند. شکست، تجربه است و عکس‌العمل شما نسبت به شکست می‌تواند کلید موفقیت شما باشد. میر ایمران، کارآفرین هندی می‌گوید: شکست، همدم ثابت و موفقیت، مهمان موقت است. نکتۀ او این است که شکست و موفقیت، دست در دست هم دارند.

نظم
زمان‌های زیادی در زندگی نوازندگان وجود دارد که دیگر نمی توانند ساعت بیشتری در محل تمرین باشند. تقویت عادت تمرین کردن، جدا از اینکه از نظر جسمی یا روحی چگونه هستید، به شما در زندگی حرفه‌ای کمک خواهد کرد. ایجاد یک برنامۀ روزانه و عمل به آن و بعد، ایجاد یک جدول تمرینی برای هر ساعت از تمرین، می‌تواند شما را باانگیزه، متمرکز و کارآمد سازد. داشتن دفترچه‌ای برای یادداشت یا علامت‌گذاری مترونوم برای بالا بردن سرعت یک پاساژ به شما در منظم بودن کارتان کمک خواهد کرد.

حل مشکل
جمع‌آوری اطلاعات بخشی از خلاقیت است و برای غلبه بر تکنیک‌های دشوار نوازندگی هم استفاده می‌شود. هر هنرآموز حدود پنج درصد یادگیری‌های هر هفته با معلم را، دریافتن الگوها یا راه‌حل‌ها به کارمی برد؛ نه برای غلبه بر مشکل‌ها، بلکه برای بهره‌گیری از ایدۀ تبدیل آن‌ها به عناصر کوچک‌تر تا امکان پیشرفت وجود داشته باشد. اما برای انجام این کار، باید به روش خود اعتمادبه‌نفس داشته باشید. معلم شما را در مسیر درست هدایت می‌کند و به شما الگوهایی برای طی کردن مسیرمی دهد، اما در انتها شما کار را انجام می‌دهید.

مهارت‌های اجتماعی
درحرفۀ ما بارها پیش‌آمده است که در کنار افراد دیگر قرار گرفته‌ایم. اکثر افراد دوست دارند که در یک ارکستر، گروه کوچک یا کادر آموزش مشغول به کار شوند. باید مهارت‌هایی را یاد بگیریم که ما را قادر سازند با کسانی که شاید موافقشان نیستیم، کارکنیم. هم‌چنین نیاز به مهارت‌هایی داریم که ما را قادر سازند با یک پیانیست یا همکار در مورد آنچه می‌خواهیم در موسیقی تجربه کنیم، ارتباط برقرار کنیم. مهارت‌های اجتماعی به قوانین و مقررات تمرین محدود نمی‌شوند بلکه شامل مقررات و قواعد رفتار حرفه‌ای اجتماعی است. جواب دادن به تلفن‌ها و ایمیل‌ها، چگونگی رفتار شما در محیط اداری مربوط به شغل تان، عناصرموثری هستند که در استخدام یا دعوت دوبارۀ شما به اجرا تأثیر می‌گذارند.
thestrad.com
* مترجم و مدرس ویولن

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مختصری درباره فرم موسیقی ایرانی (I)

در موسیقی ایران فرم مشخص وجود ندارد. هر قطعه فرم مخصوص به خود دارد. برای تشخیص فرم باید تا انتهای قطعه گوش داد. اگر قطعه ای را فورا در ابتدا تشخیص دادیم که چیست مثلا چهارمضراب یا تصنیف اینها ژانر و گونه هستند و فرم نیستند. در فرم بخش های مختلف را با حروف بزرگ لاتین نشان می دهیم. هر جمله در موسیقی یک فرم مشخص دارد هر چقدر هم کوتاه باشد. برخی فرم ها موفق تر می شوند مانند پیش درآمد اصفهان نی داوود، در ادامه به انواع ژانرها و فرم های موسیقی ایرانی خواهیم پرداخت.

مروری بر کتاب «ردیف آسان است؛ قدم به قدم با ردیف موسیقی ایران، دستگاه شور»

روژا پیتِر –ریاضیدان مجار- در کتاب «بازی با بینهایت» بدون اینکه نام کتابش را «ریاضی آسان است» بگذارد، هنرمندانه پیچیده‌ترین موضوعاتِ ریاضی را دست‌یافتنی کرده است. اگر فرمانروای مطلقِ همه‌ی دانش‌ها می‌تواند آسان شود پس ردیفِ ما هم علی‌القاعده باید بتواند. کتابِ حاضر با وجود تلاش‌هایی که شده نه تنها در این کار توفیقی نیافته بلکه به جای زدودنِ ملال و پیچ و خم‌های زاید از پیکره‌ی موضوع (بر طریقِ یک متدلوژیِ منسجم و به پشتوانه‌ی یک ساختمانِ نظری مستحکم و واحد) به خوبی توانسته است نشان دهد که ردیف چقدر می‌تواند غامض و گیج‌کننده باشد.

از روزهای گذشته…

درباره کتاب «سُلفِژ»

درباره کتاب «سُلفِژ»

در پی استقبال علاقه‌مندان به یادگیری اصولی موسیقی از کتاب اول حمیدرضا دیبازر، «هیچ‌وقت دیر نیست» و چاپ مجدد آن، کتاب جدید او «سُلفِژ» نشر یافته است. حمیدرضا دیبازر عضو هیئت علمی دانشگاه هنر، دانشکده‌ی موسیقی، گروه آهنگسازی است.
نگاهی به آثار ضبط شده جناب میرزا حسینقلی (II)

نگاهی به آثار ضبط شده جناب میرزا حسینقلی (II)

هامبارسوم تاجر مسیحی روسی الاصل (پدر لورتا هنرپیشه سینما) با مشارکت و سرمایه گذاری جهت بدست آوردن امتیاز نمایندگی فروش صفحات گرامافون، پنج تن از هنرمندان را برای ضبط صفحه راهی پاریس می کند:
ویژگیهای ارتعاشی چوب و کوک کردن صفحات ویولن (XI)

ویژگیهای ارتعاشی چوب و کوک کردن صفحات ویولن (XI)

کارلین هاتچینز تجربیات زیادی را با استفاده از الگوهای کلادنی در کوک کردن صفحات بدست آورده و مطالبی را در مورد راههای مختلف استفاده از رزونانس دوم و پنجم ارائه داده است. او پیشنهاد می کند کار باید با صفحه رو شروع شود که بدون دریچه های صوتی ff و باس بار است و ضخامتش نیز کمی از حد معمول بیشتر باشد(طرح سمت چپ در تصویر ۲۰-۱). ضخامت کم در قسمت لبه ها و چند سانتیمتر جلوتر از لبه ها باعث می شود فرکانس های مربوط به هر دو رزونانس (دوم و پنجم) تقریبا ً به یک اندازه مشخص پائین بیایند.
Double Time & Double Time Feel

Double Time & Double Time Feel

اگر با گروه های موسیقی بخصوص Jazz کار کرده باشید حتما” برای شما رخ داده که بنا به دلایلی تصمیم می گیرد که قطعه را Double Time Feel اجرا کنید. رهبر گروه به نوازنده ها می گوید که خب لطفا” قطعه را Double Time Feel یعنی با حس اینکه میزان ها به هم فشرده شده اند اجرا کنید.
سالاری: ساز های من در طول سال، بیش از ۳ الی ۴ بار <br>نیاز به کوک کردن ندارند

سالاری: ساز های من در طول سال، بیش از ۳ الی ۴ بار
نیاز به کوک کردن ندارند

اکثر ساز هایی که به ایران آورده می شد ۱۲ خرک بود و پس از گذشت زمان نیاز به تعمیر داشت و کم کم کوچکتر می شود و مجبور بودند ۱۱ خرک بر روی صفحه قرار دهند و گاه به ۱۰ یا ۹ خرک هم می رسید.اما اصولا ابعاد و تعداد خرک ها در سنتور علمی نبود و با مقدار تحمل کششی سیم های فلزی مطابقت نداشت.
کج بشینیم، راستشو بگیم  (I)

کج بشینیم، راستشو بگیم (I)

در خصوص اینکه چگونه و در پی چه پیشامدی قوه‌ی تعقل بیوک‌آقا در جوانی و شاید هم در میانسالی دچار اختلال شده بود داستانهایی دهان به دهان می‌گشت و می‌گردد. من نخستین بار او را در سال ۱۳۷۶ در هفده سالگی‌ام دیدم؛ زمانیکه با دوستی برای خرید تار، سراغ سازنده‌ی تار مراغه‌ای جناب آقای نصرالله بوذری رفته بودیم. تابستان بود. صبح زود از تبریز راه افتادیم. به مراغه که رسیدیم مستقیم به کارگاه رفتیم. ظهر که شد جناب نصرالله مهمان‌نوازی کردند و نهار را رفتیم منزل ایشان.
ANTONIO STRADIVARIUS VIOLIN 1699 (انتخاب و سنجش)

ANTONIO STRADIVARIUS VIOLIN 1699 (انتخاب و سنجش)

با توجه به توضیحات گذشته به این نتیجه رسیدیم که باید در مسیر مطمئن تری حرکت کنیم وبا در نظر گرفتن کلیه اطلاعات موجود از استرادیواری تا سال ۱۷۰۰ میلادی و بررسی تعداد بسیار زیادی از ویلن های او که متجاوز از ۲۰۰ ویلن می شد و جمع بندی آن با اطلاعات آرشیوی، ساز مذکور (کا ستندایک) از اعتدال مطلوب تری بر خوردار بود.
آثار باقیمانده از ردیف موسیقی ایران (I)

آثار باقیمانده از ردیف موسیقی ایران (I)

به جز ترانه های محلی که بحثی جداگانه دارد، بنیان موسیقی ملی ایران روی دستگاه های موسیقی نهاده شده و آن نغمات را به شیوه ای که هر استادی از متقدمین مینواخت و روایت میکرد «ردیف» می نامیدند. ردیف موسیقی را هر نوازنده ای در قدیم از استاد خود سینه به سینه می آموخت و چون خط نت به صورت امروز نبود، مجبور بود آنچه از استاد آموخته است خوب به خاطر بسپارد، در این صورت واضح است که چه بسیاری نغمه ها و ترانه ها که توسط اساتید گذشته نواخته شده ولی امروز بدست فراموشی سپرده شده است و در دست نیست، به همین مناسبت است که جمع آوری ردیف و حفظ آنچه از اساتید گذشته باقی مانده، جهت تشکیل منابع ارزنده ای برای آیندگان نهایت ضرورت را دارد.
رونمایی از آلبوم سالهای رنگی برگزار می شود

رونمایی از آلبوم سالهای رنگی برگزار می شود

آلبوم موسیقی «سالهای رنگی» دومین اثر از حمیدرضا آفریده آهنگساز و نوازنده کمانچه، با حضور اهالی موسیقی، روز جمعه ۴ دی ۱۳۹۴ به همت مرکز نشر و پخش جوان در فروشگاه “فرهنگ” رونمایی می‌شود.
حضور خلوت انس است و دوستان جمع اند (III)

حضور خلوت انس است و دوستان جمع اند (III)

تنها در این شرایط است که هنرمند با انبانی پُر از اثر و معنویت حضور ظاهر می‌شود. پس از هر خلوت حضوری خلاقی در تنهایی، باید که از طریق دروازه‌ای وارد جهان ارتباطات و تبادلات شد تا هم اثر به گوش دیگران رسد و هم هنرمند بتواند خود را از دام تکراری مرگ‌آفرین رهایی بخشد.