گفتم بگو، سکوت کرد و رفت و من هنوز گوش می کنم

علی عزتی
علی عزتی
اولین سالگرد زنده یاد احمدآقالو که از هنرمندان تئاتر و سینما بود، در “خانه هنرمندان ایران” در تاریخ ۳/۹/۱۳۸۸ برگزارشد. به یقین ا نسان هایی همچون احمد آقالو، برگ زرینی در تاریـــخ هنر ایران محسوب می گردند. جان شیــفته او در کفایت جاودانگی اش بر تـــارک تاریخ فرهـنگ وهنر ما، در خاطره مشترک جمعی مان جاودان می درخشد ، هرچند سوخت اما ساخت تا خاکستر بغض اش در عبور از خاطره ها، رو به افق های معنایی پرکشــد اما سبکبار همچون ذات فردی اش برخلاف روال مالوف و معـمول به سوی اعتلای ارزش های پاک انسانی گام نهاد و درسایه سار حافـظه تاریخ، در وسعت دستاوردهای بشری دل به دریا زد و رفت.

بسیاری از خیل فرهنگ و هنر این سرزمین آمدند تا وجود هنرمندی چون او را ارج نهند، حمـید سمندریان، همـا روستا، رضا بابک، داود رشـــیدی، رضا کیانیان، حبیب رضایی، میکائیـل شهرستانی، جلال اجلالی، آتش تقی پور، مریم معتـرف، شکرخدا گودرزی، محسن شاه ابراهیمی، مهیـــن نثری، گلاب آدینه، پیام دهکردی، علی میلانی، امیر یار احمدی، ژاله عــلو، حمید حمزه، علی زرینی، صــدیق تعریف و بسیاری دیگر از عزیزانی که بـه شکلی تاریخمند و ماندگار وجه نیــکویی از این بزرگداشت را محفل آرای مجلس انس شدند تا صمیمی ترین طریـق باهم بودن را بر تابند.

یکی از سخنرانان این مراسم رضا بابک بود که در سال ۵۲ با ساخت نخستین تله تئاتر های کودک با حضور احمد آقالو، تداعی خاطره هایی را با او اعلام نمود که تامل بر انگیز بود.

رضا کیانیان با اشاره به خصوصیات اخلاقی آقالو گفت: “خنده های او را هیچکس نمی تواند فراموش کند” و به عکس او که در صحنه سالن بود اشاره می کند ” او در این عکس به ما نگاه نمی کند، یک قدم آن سو تر را نگاه میکند، یک قدم آن سو تر مرگ است؛ از همان زمان که او را میشناختم به مرگ میخندید” و در ادامه گفت: “حتماً آنجا حال احمد خوب است و حتما مست است از همان شرابی که می گویند بی سر درد و بی خماری است، احمد در بهشت است و ما چرا باید گریه کنیم؟”

دیگر سخنران میکائیل شهرستانی بود که گفت: “آقالو مرگ را بخشی از زندگی و هستی می دید او عادت نداشت که عادت کند و به بسیاری از تلخی ها و ناکامی ها دهن کجی میکرد و هرگز خود را با آن سازگار نمی کرد، او خودش هم اگر بود این مراسم را جدی نمی گرفت.”

در ادامه مراسم علی عزتی که سرپرست ارکستر و گروه کر ری را بود طی سخنرانی کوتاهی به یاد احمد آقالو گفت:”ما آمدیم تا به سهم خود و نقش خویش در مرتبت زلال حضورش، در عبور از افق های معنائیش، در حقیقت جاری اش، مشق عشق کشیم تا در فهم پیامش، درک کلامش، نغمه های ارغنونی پرواز شود.”

پس از سخنرانی علی عزتی اعضای گروه کر تصنیفی بنام “درد عشق و انتظار” که آهنگسازی آن توسط همایون خرم و شعر توسط کریم فکور انجام شده به درخواست خانواده محترم آقالو، بدلیل تعلق خاطری که زنده یاد، از این قطعه داشتند به اجرا گذاشته شد و اجرای قطعه ای دیگر به نام “نِماشون” جلوه هایی دیگر از این پاسداشت را رقم زدند.

شــعر ارغوان هوشنگ ابـتهاج این فرزانه جامــعه ادبی ایران که مایه فخر و مباهات ماست و مورد توجه احمد آقالو بود، توسط آشا محرابی کارگردان مراسم دکلمه شد که با همراهی نوازندگان بهرنگ بقایی و سینا بیرجندی به اجرا درآمد. آقای جوشقانی مجری این مراسم خــرقه عشـق به دوش انداخت تا در گرمای مهر و شور هستی سهمی شایسته در پویایی این بزرگداشت به نمایش در آید.

از طرف دیگر جا دارد که از آقای جـوزانی مدیریت خانه هنرمندان که به شکلی تماماً انسانی، تنفس فراخ و گسترده ای را تدارک دیدند تا به عـهد امانت وفا شود، سپاسگزاری نمائیم. مگر نه این است که در گذشتن از این رود رنگین کمانی باید بود. این بزرگداشت ها شایسته تقـدیر اند که باید از سوی مراکز فرهنگی و هنری مورد تشویق و حمایت قرار گیرد تا نقطه عطفی به جهت تعالی بخشیدن جایگاه واقعی ارزش های وجودی این نسل باشد.

… و در آخر به تمام همراهان همدل که محرم خـلوت های دلتنگی اند درود می فرستیم، تا با همـت آنان و عشق، انسان از نو شکوفه دهد.

       
 
امید که این جاده، پردوام و چراغش افروخته باد
تا سپیده دم مهرورزی بدرود

2 دیدگاه

  • dafi
    ارسال شده در آذر ۷, ۱۳۸۸ در ۳:۲۹ ب.ظ

    besyar jaleb va zibast

  • هلما
    ارسال شده در بهمن ۳۰, ۱۳۸۹ در ۹:۰۴ ب.ظ

    سکوت کردم تا از لرزش صدایم نفهمی عاشقم و آنقدر ساکت ماندم تا فراموش کردم دوستت داشتم

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

حنانه: هارمونی زوج بر اساس موسیقی ۱۲ نیم پرده طراحی شده است

اگر کسانی مدعی هستند توانایی آنالیز قطعات پدرم را دارند، می توانم میزگردی برگزار کنیم و در این مورد بحث کنیم شاید بر اساس نوشته های من روی سایت شما به نتایجی رسیده باشند و یا از زوایای دیگری مسایل را مورد بحث قرار می دهند. برای رسیدن به چیزی شبیه به هارمونی زوج حتی اگر موزیسینی دارای هوش و استعداد کافی و گوش قوی باشد و چیزی بی آفریند که شبیه آن صدا بدهد، گواه بر دانستن منطق این زبان ویژه که با زبانهای دیگر بسیار متفاوت است نیست و اینکه ادعا کند، هارمونی زوج را آنالیز کرده است. ادعاییست که باید دید و شنید.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (IV)

شکل و هیئت معماری مدرن، بیادآوردنده هیچ فرمی از گذشته و تاریخ یا خاطره ای قومی یا ملی نیست، بلکه نشان دهنده دیدگاه و تفکر «مدرن» ی است که با واقعیت گرایی در پی شناخت حقیقتِ فرم و مصالح است. جمله معروف «کمتر، بیشتر است» معرف برنامه معماری مدرن شد.

از روزهای گذشته…

جشن یکدهه فعالیت «گفتگوی هارمونیک» در نیاوران (اصلاح خبر)

جشن یکدهه فعالیت «گفتگوی هارمونیک» در نیاوران (اصلاح خبر)

پنجشنبه، اول خرداد ماه، جشن دهمین سالگرد فعالیت مجله «گفتگوی هارمونیک» با همکاری کارگروه موسیقی ایکوم در فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود. در این برنامه درباره همکاری این مجله با کارگروه موسیقی ایکوم صحبت خواهد شد و نیز گزارشی از فعالیت های ۱۰ ساله سایت قرائت می شود.
در باب متافیزیک موسیقی (IV)

در باب متافیزیک موسیقی (IV)

از سوی دیگر، اگر این رابطه رابطه ای غیر منطقی یا رابطه ای باشد که تنها با اعداد بزرگ قابل بیان است، هیچگونه تطابق عقلانی در ارتعاشات رخ نمی دهد، بلکه “این ها دائما بر سر هم فریاد می زنند” و به این ترتیب در برابر اینکه همراه با هم وارد درک ما شوند مقاومت می کنند و از این رو دیسونانس به حساب می آیند. در نتیجه این نظریه، موسیقی وسیله عقلانی ساختن نسبت های گویا (یا منطقی) و اصم (یا غیر منطقی) عددی است، البته نه به شیوه ریاضی و با کمک مفهوم، بلکه با در آوردن آنها به هیئت شناختی که کاملا مستقیم است و همزمان حواس را تحت تاثیر قرار می دهد.
ویژگیهای ارتعاشی چوب و کوک کردن صفحات ویولن (XIII)

ویژگیهای ارتعاشی چوب و کوک کردن صفحات ویولن (XIII)

اگر خطوط نودال به وجود آمده در صفحه با این الگوهای مشخص شده، تفاوت داشته باشند، بدین معنی است که توزیع مقاومت و وزن صفحه با نمونه اصلی تفاوت دارد. اگر ما با سبک خطوط نودال آشنایی داشته باشیم، قطعا خود آنها به ما خواهند گفت چه موردی اشتباه و نادرست صورت گرفته است.
چارلی پارکر، اسطوره جاودان جز

چارلی پارکر، اسطوره جاودان جز

در دنیای موسیقی جز وقتی صحبت از اسطوره های فراموش نشدنی این سبک میشود بی هیچ اغراقی باید از چارلی پارکر یاد نمود. نوازنده ای که در زندگیش فراز و نشیب های زیادی را بخود دیده اما همگان وی را بعنوان یکی از شخصیت های بنیادین این موسیقی می شناسند. چارلی پارکر (Charles Parker)در ۲۹ آگوست سال ۱۹۲۰ در شهر کانزاس آمریکا بدنیا آمد. در خانواده ای نه چندان با ثبات. وی لقب “Bird” را برای خود انتخاب نمود عنوانی که بر روی بسیاری از کارهایش میتوان مشاهده کرد مانند : Yardbird Suite
کارول کینگ (II)

کارول کینگ (II)

کینگ و لارکی بعدها به کالیفرنیا رفتند و در سال ۱۹۶۸ تریو The City را راه اندازی کردند و یک آلبوم به نام Now That Everything’s Been Said را منتشر کردند اما تور تبلیغاتی این آلبوم به دلیل ترس از صحنه کارول کینگ منتفی و همین مساله موجب عدم موفقیت تجاری آلبوم شد.
لقمان علی، درامر مسلمان (III)

لقمان علی، درامر مسلمان (III)

لقمان دوباره در سال ۱۹۶۱/۱۹۶۰ نقل مکان کرد و این بار در شیکاگو مستقر شد. جورج هادسون که از دوستان دوره دبستان لقمان بود نیز از حدود یک سال پیش در شیکاگو زندگی می کرد و در یک مدرسه موسیقی به کار مشغول بود. جورج هم چنین همان اواخر همکاری با سان را و ارکسترش (The Arkestra) را آغاز کرده بود. بدین ترتیب بود که ادوارد اسکنیر (لقمان علی) برای نخستین بار با سان را آشنا شد.
نگاهی به وضعیت خواننده و خواننده سالاری در موسیقی معاصر ایران (IV)

نگاهی به وضعیت خواننده و خواننده سالاری در موسیقی معاصر ایران (IV)

جای بسی تاسف است که استاد شجریان، هنرمندی با این جایگاه در موسیقی معاصر ما در مصاحبه ای رسمی می گوید: « نوازنده که مهم نیست! مردم به خاطر من می آیند. من با هر کس کار کنم وضعیت همین است چون همه مرا می شناسند!نوازندگان من اگر از سه راه سیروس هم بیایند باز من مهم هستم و مردم مرا می بینند، مرا می شناسند و به خاطر من می آیند.»
تور اروپایی گروه بین المللی رومی و سالار عقیلی

تور اروپایی گروه بین المللی رومی و سالار عقیلی

گروه بین المللی مولانا رومی، تور اروپایی امسال (۲۰۱۲) خود را به خوانندگی سالار عقیلی در چند کشور اجرا خواهند کرد. گروه رومی (Rumi Ensemble) را جاوید افسری راد آهنگساز و سنتور نواز، پایه گذاری کرده و جمعی از هنرمندان برجسته از ایران، هند، اروپا و آمریکا در آن حضور دارند. این گروه از نیمه دوم فوریه امسال برای اجرای کنسرتهایی در هلند، بلژیک، آلمان، اسپانیا، سوئد و نروژ به روی صحنه خواهد رفت.
بیانیه دبیر چهارمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی

بیانیه دبیر چهارمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی

چهارمین جشنواره سایت ها و وبلاگهای موسیقی پر تنش ترین و پر اضطراب ترین دوره این جشنواره بوده. همزمانی این جشنواره با جشنواره موسیقی فجر باعث شد، برگزاری این جشنواره با حمایت وزارت ارشاد، با تاخیر فراوان همراه شود و به همین دلیل زمان ارسال آثار به جشنواره بسیار کوتاه باشد.
گفتگویی با جولیان بریم (II)

گفتگویی با جولیان بریم (II)

خیلی خوب یادم هست که استرس بسیاری داشتم. اما به محض اینکه شروع به اجرا کردم و اشتیاق مردم را دیدم به خودم مسلط شدم و خیلی از کار خودم لذت بردم. من قطعات خیلی مشکلی را برای اجرایم آماده کرده بودم. خوب یادم می آید که از پونس(Ponce)، سونات کلاسیک (Sonata Classica) را اجرا کردم که یک سونات بسیار مشکل با ۴ موومان است و چند قطعه از تورینا (Turina) و کمی هم از باخ، که الان یادم نمی آید که چه قطعاتی بود. یک برنامه خیلی متنوع ازقطعات مختلف بود.