ریتم و ترادیسی (XVIII)

ذره ها هنگامِ خوشه شدنِ تعداد زیادی از آن ها با همْ مفید واقع می شوند. زِناکیس هر ذره را به صورت نقطه ی کوچکی تصویر می کند، و نقاط را بر یک «پرده» که محورهایش فرکانس و کثرت ذره را مشخص می کند قرار می دهد. سپس مجموعه ای از پرده ها (که یک «کتاب» نامیده می شود) در طول زمان (مانند قاب های راکد مجزای یک فیلم) به منظور ایجاد بافت های صوتی پیچیده ی در حالِ تحول پخش می شود. شکل ۲۴ این موضوع را نشان می دهد.

برای مثال، در قطعه ی کانکریت پی اچ اثر زِناکیس، که برای اولین بار در نمایشگاه جهانی بروکسل در سال ۱۹۵۸ پخش شد، ذره ها از ضبط صدای ترق وتروق آتش سوزی چوب که به تکه های یک-ثانیه ای برش خورده بود استخراج شدند. سپس با استفاده از فنون اتصال نوار بازترکیب شدند. در آنلوژیک بی، زِناکیس ذره ها را از خروجی یک مولد شکل موج سینوسی آنالوگ با برش ضبط نوار به بخش های کوتاه ایجاد کرد. سپس ذره ها با قرار گرفتن بر پرده با احتمال های استخراج شده از یک توزیع نمایی ترکیب شدند. «مرتبه ی توانی» توسط اعداد تصادفی استخراج شده از زنجیره ی مرتبه-اول مارکوف کنترل می شدند.

به علت نیاز به تعداد زیادی ذره، تعیین همه ی اطلاعات کاری با اهمیت است. رُودْز و دیگران روش هایی پیچیده را برای استفاده از روندهای تصادفی (اعداد تصادفی) به منظور انتخاب از میان متغیرهای برجسته ایجاد کردند (Roads 2002، De Poli, Piccialli and Roads 1991، و Truax 1988). در این روش ها، آهنگ ساز مجموعه ای از متغیرهایی را که مشخص کننده ی احتمال های رخ دادن انواع مشخصی از ذره ها در زمان های معین است انتخاب می کند. سپس رایانه انبوهی از داده های واقعی را تولیدْ و اثر را تحقق می بخشد. متغیرهای نوعی ای که ممکن است کنترل شوند عبارتند از:
(۱) چگالی ذره ها (تعداد ذره ها در هر ثانیه)
(۲) کشش زمانی ذره ها
(۳) شکل موج های همراه با ذره ها (سینوسی، موج مربعی، نویْز، ضربه، نمونه برداری شده از یک منبع معین و…)
(۴) کثرت/دامنه ی هر ذره
(۵) فاصله ی زمانی بین ذره ها
(۶) پوش های ذره
(۷) فرکانس های ذره ها (برای مثال، محدوده ی بالاترین و پایین ترین فرکانس)
(۸) فرکانس ها: پراکنده یا هم راستا
(۹) زمان بندی (آیا ذره ها هم گام اند یا غیر هم گام)
(۱۰) جایابی در میدان اِستِریو

اینْ مفهوم دیگری را از اثر موسیقایی نشان می دهد. به جای استفاده از «نت» و «ساز»، آهنگ سازْ روش، یا الگوریتمی را برای انتخاب متغیرهای همراه با روش به کار می گیرد. به جای اینکه تصور شود قطعه در نت نوشتِ موسیقایی که برای اجرا به موسیقی دان ها نیاز دارد مقرر شده است، در یک برنامه ی رایانه ای که به نرم افزار و سخت افزار مناسبی برای ادارکش نیاز دارد مقرر شده است.

ترکیب ذره نما به جای اینکه روشی باشد که در سطح نمادین عمل می کند، روش آهنگ سازی در نت نویسی واقع نما (از ذره های صدا) است. شاید مهم ترین بخش هریک از روش های این چنینیْ این است که احتمالات کنترلی قرارگرفته در اختیار آهنگ ساز باید حس ادراکی ایجاد کند.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

روش سوزوکی (قسمت شصت و پنج)

در آمریکا این خبررسانی ها تحت عنوانِ اخبار هفتگی در ۲۵ ماه مارس ۱۹۶۴ درباره کنسرتِ کودکان ژاپنی آغاز شد. در آخرین هفته یکی از روزها در زمان صرف ناهار که همگی دور میزی طولانی نشسته بودیم آزاکو هاتای (Asako Hata) هفت ساله به عنوان شوخی یک قطعه یخ به پشت یکی از بچه ‌هایی که در کنارش نشسته بود انداخت و بچه‌ ها شروع به خندیدن کردند.

در اندیشه برداشت های دیگر از موسیقی دفاع مقدس (V)

بخشی از آثار مربوط به دفاع مقدس، در سال های بعد از آن ساخته شده اند. نظیر قطعاتی که آقایان: روشن روان، انتظامی و شریفیان ساخته اند و اکثر آنها شنیده شده اند. بیشتر این آثار و بلکه تمام آنها، برای ارکستر بزرگ (بخوانیم ارکستر سمفونیک) و گاه گروه کر همراه آن نوشته شده و اجرا شده اند که در عرف معمول موسیقیدانان ما محمل مناسبی هستند برای نمایاندن شکوه و عظمت نبرد ۸ ساله ایران و عراق.

از روزهای گذشته…

اطلاعیه اول مسابقه کشوری گیتار جَز-بلوز (پاییز۸۷)

اطلاعیه اول مسابقه کشوری گیتار جَز-بلوز (پاییز۸۷)

برای نخستین بار در ایران مسابقه کشوری نوازندگی گیتار جز و بلوز در پاییز ۱۳۸۷ برگزار می شود؛ این مسابقات در دو رشته ” لید گیتار ” و ” بیس گیتار ” اجرا خواهد شد.
از نمایشگاه فلزیاب و آلات موسیقی دیدن کنید (II)

از نمایشگاه فلزیاب و آلات موسیقی دیدن کنید (II)

واضح‌ترین نمونه این عدم توجه عمومی به موسیقی الکترونیکی در برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی این حوزه به‌چشم می‌خورد. لطفا به جدولی که به همراه این مطلب آمده توجه کنید. البته به‌دلیل ناقص بودن اطلاعات موجود در اینترنت و فقدان محتوای همیشگی وب‌سایت‌های فارسی، این جدول هم ناقص است. با وجود نقصان، این جدول عمق فاجعه را به‌خوبی و وضوح تمام بازگو می‌کند.
علینقی وزیری؛ ناسیونالیسم دولتی و روشنفکر موسیقی (I)

علینقی وزیری؛ ناسیونالیسم دولتی و روشنفکر موسیقی (I)

در دنیای موسیقی ایرانی بسیار از وزیری علینقی گفته شده است. او در پندارهای تاریخی متفاوتی قهرمان و ضد قهرمان بوده است؛ به گمان برخی نوآور و رهایی‌بخش و به گمان برخی دیگر تحریف‌کننده و گمراه؛ و به هر حال، نقشی تعیین‌کننده و منحصربه‌فرد در جریان‌های موسیقایی سدهٔ حاضر داشته است، چنان که بازیگر اصلی در بوجود آوردن دگرگونی‌های آغازین آن و شاخص‌ترین نمود نظم مستقری که معترضان در میانهٔ قرن در برابرش صف آراسته بودند، به شمار می‌آید.(۱)
عرضه آثار استاد حسین دهلوی

عرضه آثار استاد حسین دهلوی

علاقمندان رشته موسیقی می توانند پارتیتور ۱۸ اثر از ساخته های استاد حسین دهلوی را به صورت یک مجموعه، از طریق این سایت خریداری کنند.
علینقی وزیری؛ ناسیونالیسم دولتی و روشنفکر موسیقی (II)

علینقی وزیری؛ ناسیونالیسم دولتی و روشنفکر موسیقی (II)

این چارچوب، دو چارچوب پنهان دیگر را در دل خود داشت؛ گذشتهٔ درخشان که روزگاری این سرزمین از سر گذرانده، عظمتی – گاه – خیالی که شاید کارکرد اصلی‌اش متوازن کردن تحقیری بود که یک فرهنگ در جریان آگاه شدن از چارچوب نخست (عقب‌ماندگی) تحمل می‌کرد؛ پناه بردن به نشئهٔ افتخاری در گذشته. چارچوب فکری دیگر آن بود که تقصیر وضعیت شرم‌آور موجود بر گردن یک عامل «بیگانه» (یا مجموعه‌ای از آن‌ها) انداخته می‌شد.
لورین مازل درگذشت!

لورین مازل درگذشت!

لورین مازل (که در واقع ماهزل تلفظ می شود) در ۸۴ سالگی بر اثر مشکلاتی که ناشی از نارسایی ریوی بود در محل زندگیش در مزرعه کسلتن در