اصول نوازندگی ویولن (IX)

۳/۱/۴: نحوه تمرین مطلوب اجرای دوبل نت های مرکب از دو شماره انگشت متفاوت، اجرای هر یک از نت ها در آرشه های جداگانه و با تمپو پایین و دقت نوازنده در اجرای صحیح هر یک نت ها از لحاظ زیر و بمی و سپس اجرای دوبل مورد نظر در آرشه دیگر و با دقت در صدای حاصله از دوبل است.

برای افزایش یابی تدریجی قدرت انگشتان دست چپ در اجرای دوبل ها بهتر است در هنگام نواختن دومین نت، انگشت اول بر روی سیم باقی بماند.

۴/۱/۴:-نحوه اجرای دوبل مرکب از یک شماره انگشت (کنت، Quinte) بر اساس روش مورد اشاره در بند شماره۳/۱/۳/۳ و بدون جابجایی جانبی انگشت بر روی گریف می باشد.

تذکر-۱۹: بررسی اجرای دوبل های متوالی که نیازمند تغییر پوزیسیون هستند از قوانین کلی تغییر پوزیسیون دست چپ پیروی می نماید که در ادامه خواهد آمد.

تذکر-۲۰: تنظیم صحیح فاصله عرضی سیم ها بر روی شیطانک و خرک ویولن برای تمرین و اجرای دوبل ها ضروری است.

الگوی شماره۱/۵:

-پوزیسیون های دست چپ


انگشت گذاری در پوزیسیون های مختلف دست چپ تابع رعایت نکات و قواعد اساسی زیر می باشد:


هم راستایی شست و انگشت اول در پوزسیون چهارم
از زاویه ای دیگر
۱/۱/۵: در ابتدای شروع تمرینات مربوط به پوزیسیون ها، بهتر است نوازنده برای بدست آوردن درک و شناخت بیشتر از چگونگی انگشت گذاری در هر پوزیسیون و نواختن صحیح صدای نت ها، ابتدا میزان به میزان نت هایی که قابل اجرا در اولین پوزیسیون می باشند را در پوزیسیون اول نواخته و سپس در پوزیسیون مورد تمرین بنوازد (نت های واقع در خارج از محدوده پوزیسیون اول را نیز می توان در اکتاو پایین تر نواخت).خروج انگشت اول نسبت به شست در
پوزسیون پنجم
۲/۱/۵: در پوزیسیون های اول تا چهارم- همانطور که در مورد محل قرارگیری شست در اولین پوزیسیون در بند شماره ۲/۱/۲ اشاره شد- شست در کناره دسته، روبروی نقطه تماس انگشت اول با گریف قرار گرفته و بهتر است تا با آن هم راستا بوده و جلوتر و یا عقب تر از آن نباشد.

۳/۱/۵: در پوزیسیون های پنجم وششم با توجه به شکل خاص دسته ویولن، هم راستایی انگشت اول با شست برقرار نبوده و شست به تدریج به زیر دسته منتقل می گردد.


حرکت تدریجی شست به سمت زیر دسته
۴/۱/۵: در پوزیسیون هفتم شست چپ بطور کامل در زیر دسته ویولن قرار گرفته و از این پوزیسیون به بعد به تدریج جابجایی و خروج جانبی آرنج از محل اصلی خود واقع در زیر گریف به سمت راست اتفاق می افتد و با حرکت دست به سمت پوزیسیون های بالاتر بر میزان خروج آرنج افزوده می گردد و شست به تدریج از زیر دسته به سمت خارج می چرخد.

۵/۱/۵: نکته مورد اشاره در بند ۳/۱/۲/۳ در مورد انگشت گذاری از نیمه چپ در پوزیسیون اول در مورد سایر پوزیسیون ها هم صادق است، بدین معنا که هرگاه در امتداد درازای انگشت خطی فرض کنیم که این درازا را به دو نیمه سمت چپ و راست قسمت کند، لازم است تا نوازنده ویلون با نیمه سمت چپ نشیمنگاه سر انگشت، بر روی گریف انگشت گذارد.


چرخش کامل شست زیر دسته در پوزسیون هفتم

الگوی شماره۱/۶:
-تغییر پوزیسیون های دست چپ
تغییر پوزیسیون دست چپ بر روی یک سیم هنگامی که ناشی از جابجایی طولی “یک شماره انگشت” بر روی گریف از مکانی به مکان دیگر می باشد و باعث تغییر در طول تار مرتعش شونده و حصول اصوات مختلف می گردد، تابع اصول ذیل است.

۱/۱/۶: درهنگام تغییر پوزیسیون-از پوزیسیون اول تا چهارم- مجموعه شست و دست چپ بایستی بصورت هماهنگ و همزمان با یکدیگر، از آرنج جابجا گردند و از جابجایی ناهماهنگ شست نسبت به انگشتان و دست جلوگیری نمود.


انگشت گذاری از نیمه چپ در پوزسیون هشتم
تذکر-۲۱: گلیساندوی بالارونده سریع دست چپ که در “زمانی بسیار کوتاه” و با “گذر آنی دست” از چند پوزیسیون صورت می پذیرد، تابع این اصل نمی باشد و شست همواره با سرعت وجابجایی طولی کمتر نسبت به دست و سایر انگشتان جابجا می گردد.

در این نوع گلیساندو در صورتی که نت مبدا در اولین پوزیسیون واقع شده باشد، شست در فاصله پوزیسیون اول تا چهارم به شکل کامل به زیر دسته منتقل می گردد.

در گلیساندوی آنی بخشی از فاصله طولی مابین دو نت در پوزیسیون های مبدا و مقصد، با باز شدن هلال داخلی انگشت پیموده می گردد.


گلیساندوی آنی و باز شدن هلال داخلی انگشت سوم
۲/۱/۶: زمان صرف شده برای تغییر پوزیسیون معمولی ما بین دو نت بر روی گریف، به ضرب آهنگ نت مطلوب در پوزیسیون مقصد مرتبط می گردد و زمان صرف گشته برای جابجایی، نباید از ضرب آهنگ نت واقع در پوزیسیون مبدا کسر گردد، خواه تغییر پوزیسیون به شکل حرکت بالارونده دست باشد و خواه به شکل پایین رونده دست.

22 دیدگاه

 • بابک
  ارسال شده در اسفند ۲۹, ۱۳۸۸ در ۱:۱۸ ب.ظ

  ضمن سلام وتبریک سال نو.منتظر هستیم که هر چه زودتر به مباحث مربوط به آرشه مثل
  گرفتن آرشه و آرشه کشی بپردازید.

 • arusha
  ارسال شده در شهریور ۷, ۱۳۸۹ در ۱۰:۰۹ ق.ظ

  مطالبتون خیلی عالی بود استاد
  همشون مفید بود.من ۲۳ سالمه و تازه شروع کردم امیدوارم تو این زمینه استعداد داشته باشم.بعد چند وقت میشه فهمید که استعدادش( نواختن ویلن)رو دارم یا نه و از رو حرف استادم؟

 • نوربخش
  ارسال شده در شهریور ۹, ۱۳۸۹ در ۲:۰۴ ب.ظ

  با تشکر، وجود استعداد در هنرجو از همان دقایق اول آموزش برای معلم مشخص می گردد.اما چیزی که از استعداد در سیر هنر مهم تر است وجود علاقه و پشتکار در هنرجو و نحوه آموزش صحیح توسط هنرآموز است

 • arusha
  ارسال شده در شهریور ۱۷, ۱۳۸۹ در ۸:۲۶ ق.ظ

  ممنون.استادم کتاب خالقی رو برای شروع انتخاب کرده،به نظر شما لازمه کتاب دیگه ای رو خودم در کنارش کار کنم؟وآیا استفاده از نرم افزار های آموزشی میتونه مفید باشه؟

 • نوربخش
  ارسال شده در شهریور ۱۷, ۱۳۸۹ در ۵:۰۲ ب.ظ

  کتاب خالقی رو برای شروع مناسب نمی دانم.به هر حال برای آشنایی بیشتر، بعد از نواختن کتاب اول لو ویولن می تونین به این لینک مراجعه کنید:http://www.harmonytalk.com/id/1844

 • ارسال شده در شهریور ۲۲, ۱۳۸۹ در ۹:۰۲ ق.ظ

  سلام.نرم افزارهای آموزشی کنار کلاس میتونه مفید باشه؟

 • arusha
  ارسال شده در شهریور ۲۷, ۱۳۸۹ در ۸:۳۵ ق.ظ

  سلام
  میخواستم بپرسم آیا شروع ویلن سن خاصی میخواد؟بچه۶ساله که خیلی به موسیقی علاقه داره مخصوصا گیتار و ویلن میتونه شروع کنه یا باید اول از ارف شروع کنه و شما در محدوده نیاوران چه کسی روپیشنهاد میکنید؟با تشکر

 • نوربخش
  ارسال شده در شهریور ۲۸, ۱۳۸۹ در ۵:۰۱ ب.ظ

  برای یادگیری ویولن نیازی به یادگیری ارف نیست و می توان یادگیری ویولن را مستقیما آغاز کرد.از سنین پایین تر هم می توان ویولن را شروع نمود بسیاری از نوازندگان حرفه ای جهان در حدود ۳ سالگی فراگیری این ساز رو شروع کرده اند.

 • amir
  ارسال شده در اسفند ۲۷, ۱۳۸۹ در ۱۰:۳۷ ب.ظ

  سلام. من حدود ۳۰سال سن دارم . از بچگی به ویولون علاقه داشتم ولی هیچ وقت شرایط فراهم نشد که کلاس برم. الان حدود چند ماه است که شروع کردم . به نظر شما کار بیهوده ای است ؟

 • نوربخش
  ارسال شده در اسفند ۲۸, ۱۳۸۹ در ۱:۲۷ ب.ظ

  مراجعه کنید به این لینک:
  http://www.harmonytalk.com/id/2181

 • نیلوفر
  ارسال شده در بهمن ۴, ۱۳۹۱ در ۶:۵۹ ب.ظ

  با سلام من ۵سال است که ویولن کار میکنم ولی متاسفانه هنوز پزسیون های ویولن را یاد نگرفتم به نظر شما استاد من به چه وسیله ای میتوان این مهارت را کسب کنم؟با تشکر

 • نوربخش
  ارسال شده در بهمن ۵, ۱۳۹۱ در ۱۱:۵۹ ق.ظ

  من اطلاعی از شیوه ای که شما نوازندگی رو فرا گرفتین ندارم و از این طریق و از راه دور نمیتوان نظری دقیق داد.

 • نگین
  ارسال شده در بهمن ۱۴, ۱۳۹۱ در ۲:۲۷ ب.ظ

  سلام.میخواستم خواهش کنم یه توضیح به همراه تصویر درمورد ترتیب نت ها در هر پوزیسیون بدید.یعنی یه تصویر از گریف به همراه انگشت گذاری در همه ی پوزیسیون ها.مرسی

 • چهارمحالی
  ارسال شده در اسفند ۱۶, ۱۳۹۱ در ۸:۵۴ ب.ظ

  با سلام .خواهش میکنم تصویری گویا از ترتیب تمام پوزیسیونها برروی صفحه گریف به همراه انگشت گذاری ارسال نمائید.با تشکر فراوان

 • رضا
  ارسال شده در مرداد ۵, ۱۳۹۲ در ۱۲:۵۰ ق.ظ

  با عرض سلام خدمت استاد گرامی در بین مطالبتون جای آموزشهایی درباره نوازندگی ویالون در دستگاههای موسیقی سنتی ایرانی , انواع کوکها و دلیل متفاوت بودن کوکها با کوک استاندارد این ساز واقعا خالیه با توجه به اینکه منابع در این مورد بسیار کم هست اگر لطف کنید در این مورد مقالاتی بزارید ممنون میشم فکر می کنم که نیاز خیلی ها باشه

 • عرفان
  ارسال شده در آبان ۲۱, ۱۳۹۲ در ۳:۵۵ ب.ظ

  سلامممم دوستان عزیز من چند سالی هست که ویولون میزنم الان تو گام های گروماتیک ی مقدار گیر دارم اگه کسی میدونه کامل چیه ی مقدار برام توضیح بده (مرسی)

 • آیدا
  ارسال شده در فروردین ۱۱, ۱۳۹۳ در ۱۲:۵۵ ق.ظ

  با سلام و خسته نباشید
  من حدود ۶ ماه هست که ویولن کار می کنم ولی هنوز وقتی می زنم کمی از آرشه روی سیم های دیگه میره.آیا طبیعیه؟
  میشه لطفا یه عکس از نحوه ی اجرای کنت و قرار دادن انگشت بر دو سیم مجاور بذارید؟ ممنون میشم.

 • ارسال شده در فروردین ۱۶, ۱۳۹۳ در ۲:۳۵ ب.ظ

  قبل از بررسی چگونگی نواختن شما، لازم هست تا وضعیت قوس سطح بالای خرک ساز شما بررسی شود و سپس به سایر موارد دقت نمود. در رابطه با کنت در قسمتهای قبلی همین مقالات توضیح داده ام

 • آیدا
  ارسال شده در مرداد ۱۴, ۱۳۹۳ در ۱۲:۴۱ ب.ظ

  با سلام مجدد ممنون از راهنمایی شما. مطلب گفته شده در مورد کنت رو مطالعه کردم بسیار آموزنده بود. مشکلی که دارم نمیدونم چطوری انگشتم را بر روی دو سیم قرار بدم که از هر دو سیم صدای خوبی ایجاد شود؟ وقتی انگشتم را هم وسط میگذارم فالشی ایجاد میشود. ممنون میشم راهنمایی کنید.

 • نوربخش
  ارسال شده در مرداد ۱۴, ۱۳۹۳ در ۴:۰۸ ب.ظ

  بازهم وضعیت خرک و البته فاصله عرضی سیم ها از همدیگر و نیز اندازه ساز در تناسب با فیزیک بدنی شما باید چک شود(البته توسط متخصص) و سپس نحوه نواختن شما رو از نزدیک ببینم تا اشکال کار مشخص شود

 • آیدا
  ارسال شده در مرداد ۱۶, ۱۳۹۳ در ۱۲:۰۰ ب.ظ

  بسیار از لطف شما استاد گرامی ممنونم.

 • احمد شر بتی
  ارسال شده در آذر ۱۴, ۱۳۹۴ در ۹:۰۳ ق.ظ

  با سلام فاصله سیم های ویلن با گریف چقدر باید باشد ممنون

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

«شیوه‌ی نوازندگی» در موسیقی ما چه معنایی دارد؟ (I)

اگر در موسیقی کلاسیک غربی کار می‌کنیم دادن جواب همه‌فهم به این سوال نسبتا ساده است. یعنی روشی که هر نوازنده آثار را می‌نوازد. بخشی به رابطه‌ی فیزیکی‌ای که یک نوازنده با سازش دارد مربوط است، یعنی مسائلی مثل روش دست گرفتن ساز یا پشت ساز نشستن، نحوه‌ی انگشت گذاشتن، انتقال نیرو به ساز (تقریبا اِکول) و … بخشی هم به مسایل صوتی، مثل صدایی که از ساز درمی‌آورد، دامنه‌ی شدت و ضعف‌هایی که می‌تواند به هر نت یا پاساژ بدهد، شیوش‌های مختلفی که می‌تواند هنگام نواختن هر نغمه یا تکنیک ایجاد کند و بخشی هم به مسایل تکنیکی مثل دامنه‌ی ویبراتوها و از این قبیل.

جمال الدین منبری پس از سالها سکوت به روی صحنه می رود

ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی جمال الدین منبری و پوریا اخواص، ۱۶ اسفند ماه ۹۷ ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه در تالار وحدت به روی صحنه می رود. این برنامه آخرین کنسرت سال ۹۷ ارکستر ملی با رهبری شهبازیان خواهد بود.

از روزهای گذشته…

ویولون مسیح استرادیواریوس (VIX)

ویولون مسیح استرادیواریوس (VIX)

بیشترین اختلاف میان برداشت شماره ۱ (عدد عنوان شده در جدول) و برداشت شماره ۳ (اندازه مقطع طولی ساز در الگوی خط محیطی) بوده، که حدود ۱ میلی مترمی باشد. (این نوسان قابل توجه در ساختار طراحی می تواند مسیر را به سمت طرحی دیگر سوق دهد.)
موسیقی و طنز (قسمت سوم)

موسیقی و طنز (قسمت سوم)

افزودن کلام، تصویر و هر عامل غیر موسیقایی دیگر، جنبه درونگرایی آن را کم میکند و آن را برونگرا میکند. در این برونگرا شدن، نقش عاطفی و تاثیر روانی موسیقی، به نفع آن عوامل غیر موسیقایی، تضعیف یا محو می شود و به شکل عنصری تزئینی در می آید. پس نتیجه میگیریم که موسیقی در اینجا نوع بی کلام و بی تصویر آن است. پدیده ایست درونگرا، بسیار شخصی، انتزاعی و غیر قابل توصیف با توضیح.
بازگشت کت استیونس به دنیای موسیقی(II)

بازگشت کت استیونس به دنیای موسیقی(II)

این نامی است که برای بیشتر افراد آشناست، و من مخالفتی با به کار بردن آن در جهت شناخته شدن ندارم. برای افراد بسیاری، این نام یادآور چیزی است که میل دارند همچنان حفظش کنند. این نام بخشی از پیشینه من است و بسیاری از چیزهایی که من به عنوان کت استیونس درباره اش رویا پردازی کرده بودم، در زمان یوسف اسلام به حقیقت پیوسته اند.
مقام هنرمند در آثار شلینگ (III)

مقام هنرمند در آثار شلینگ (III)

هنرمند در آفرینش به آخرین چیزی که می اندیشد، جستجوی بعدی در پی زیبایی است، اما چون اثر آفریده شد و کار به پایان رسید، تازه کار فیلسوف و هنرشناس آغاز می شود. البته فیلسوفان – معمولا – با شهود سروکاری ندارند و ادراک آنان نمی تواند تا حد ادراک و شهود هنرمند کامل باشد.
موسیقی و معنا (IV)

موسیقی و معنا (IV)

در تبیین روش‌هایی که معنای موسیقی را مرتبط با موسیقی (و روان‌شناسی آن) پژوهش می‌کنند، ضروری‌ست بدانیم در مورد موسیقی چه چیزهایی ممکن است ابژه‌های معنا باشند. آیا آنها وضعیت‌هایی از جهان مادی‌اند یا حالت‌هایی از جهان‌های ذهنی ممکن؟ (نک. Johnson-Laird 1983: 172) یا آنکه همچون اعتبار (یا ارزش صدقِ) قضایای منطق صوری در نظام منطقی‌شان، اموری انتزاعی هستند که تنها در درون آن نظام معتبرند؟ (Tarski 1956) و یا مانند آنچه در زیبایی‌شناسی مطرح می‌شود، وضعیتی از حوزه‌ای انتزاعی هستند که با قضایای منطق صوری توصیف نمی‌شوند و باز تنها در رویکرد زیبایی‌شناختی اعتبار دارند؟ (Sibley 1959). آیا پدیده‌هایی ذهنی مانند افکار و عقاید و امیال افراد هستند (Dennet 1987) یا همچون شکل واره های مفاهیمی پیشینی در نظریات لیکاف و جانسون؟
پادکست (I)

پادکست (I)

یک هنرمند در قالب ارائه هنرش شناخته میشود و هرچه ارتباط وی با دنیای روز بیشتر باشد میتواند آثار و ایده های به روزتری را یافته و اثر هنری با ارزشتری را خلق نماید و از طرفی با ارائه هرچه بهتره آن کار، فعالیت خود را بیشتر و بیشتر توسعه بخشد و مانا سازد؛ در حقیقت ارتباطات موضوعی است که ما همه روزه سعی در بالا بردن کیفیت آن داریم و میل داریم آنرا قوی تر، راحتتر، جذاب و در عین حال ارزان تر دریافت کنیم.
گیدیون بروک، فاگوت نواز بزرگ انگلیس (II)

گیدیون بروک، فاگوت نواز بزرگ انگلیس (II)

معروف ترین اجراهای بروک عبارتند از کنسرتوهای باسون وبر و موزار. منتقدان سونوریته قطعه نواخته شده را بیش از هر چیز دیگری مورد تحسین قرار دادند. پس از اجرای کنسرتو باسون موزار در سال ۱۹۵۴، یکی از منقدان بیان کرد که «وقتی بروک می نوازد صدای باسون مانند سرشیر جاری می شود؛ گاهی آدم فکر می کند که دارند ساکسیفون می نوازند».
بیژن کامکار: از تدریس متنفرم!

بیژن کامکار: از تدریس متنفرم!

توضیح این مسأله خیلی سخت است. همه‌ی بچه ها تک تک سلول‌هاشان پر از فانتزی و ایده است. منتها این ویژگی در مورد هر کدام از ما کاربرد متفاوتی پیدا کرده است. مثلن ارسلان بیست سال است که مایستر ارکستر سمفونیک است و با وجود اینکه به لحاظ تئوری به علم موسیقی اشراف دارد ولی چیزی که به او جرأت خلق می‌دهد حضورش در ارکستر است. ارسلان بیست سال است که هارمونی می شنود. آهنگی که مثلن من چند هفته باید کار کنم تا برایش هارمونی بنویسم و ارکستراسیون اش را تنظیم کنم، ارسلان یک شبه می نویسد.

دو خبر از دنیای موسیقی

در تاریخ دهم مارس سال ۲۰۰۴ میلادی آهنگ Eclipse از آلبوم Dark Side of the moon گروه Pink Floyd توسط کاوشگر ماه Opportunity پخش شد و پس از آن کاوشگر شروع به عملیات اکتشاف کرد.
اصول کاربردی هارمونی (قسمت اول)

اصول کاربردی هارمونی (قسمت اول)

در میان تمامی شاخه های موسیقی، شاید هارمونی بیشترین حجم نوشتار ها را به خود اختصاص داده است.از کتابچه های مقدماتی گرفته تا دائره المعارف های جامع. در این صورت چرا باید کوشش خود را دوباره بر افزودن منبعی دیگر به منابع پیشین به کار بندیم؟