اصول نوازندگی ویولن (IX)

۳/۱/۴: نحوه تمرین مطلوب اجرای دوبل نت های مرکب از دو شماره انگشت متفاوت، اجرای هر یک از نت ها در آرشه های جداگانه و با تمپو پایین و دقت نوازنده در اجرای صحیح هر یک نت ها از لحاظ زیر و بمی و سپس اجرای دوبل مورد نظر در آرشه دیگر و با دقت در صدای حاصله از دوبل است.

برای افزایش یابی تدریجی قدرت انگشتان دست چپ در اجرای دوبل ها بهتر است در هنگام نواختن دومین نت، انگشت اول بر روی سیم باقی بماند.

۴/۱/۴:-نحوه اجرای دوبل مرکب از یک شماره انگشت (کنت، Quinte) بر اساس روش مورد اشاره در بند شماره۳/۱/۳/۳ و بدون جابجایی جانبی انگشت بر روی گریف می باشد.

تذکر-۱۹: بررسی اجرای دوبل های متوالی که نیازمند تغییر پوزیسیون هستند از قوانین کلی تغییر پوزیسیون دست چپ پیروی می نماید که در ادامه خواهد آمد.

تذکر-۲۰: تنظیم صحیح فاصله عرضی سیم ها بر روی شیطانک و خرک ویولن برای تمرین و اجرای دوبل ها ضروری است.

الگوی شماره۱/۵:

-پوزیسیون های دست چپ


انگشت گذاری در پوزیسیون های مختلف دست چپ تابع رعایت نکات و قواعد اساسی زیر می باشد:


هم راستایی شست و انگشت اول در پوزسیون چهارم
از زاویه ای دیگر
۱/۱/۵: در ابتدای شروع تمرینات مربوط به پوزیسیون ها، بهتر است نوازنده برای بدست آوردن درک و شناخت بیشتر از چگونگی انگشت گذاری در هر پوزیسیون و نواختن صحیح صدای نت ها، ابتدا میزان به میزان نت هایی که قابل اجرا در اولین پوزیسیون می باشند را در پوزیسیون اول نواخته و سپس در پوزیسیون مورد تمرین بنوازد (نت های واقع در خارج از محدوده پوزیسیون اول را نیز می توان در اکتاو پایین تر نواخت).خروج انگشت اول نسبت به شست در
پوزسیون پنجم
۲/۱/۵: در پوزیسیون های اول تا چهارم- همانطور که در مورد محل قرارگیری شست در اولین پوزیسیون در بند شماره ۲/۱/۲ اشاره شد- شست در کناره دسته، روبروی نقطه تماس انگشت اول با گریف قرار گرفته و بهتر است تا با آن هم راستا بوده و جلوتر و یا عقب تر از آن نباشد.

۳/۱/۵: در پوزیسیون های پنجم وششم با توجه به شکل خاص دسته ویولن، هم راستایی انگشت اول با شست برقرار نبوده و شست به تدریج به زیر دسته منتقل می گردد.


حرکت تدریجی شست به سمت زیر دسته
۴/۱/۵: در پوزیسیون هفتم شست چپ بطور کامل در زیر دسته ویولن قرار گرفته و از این پوزیسیون به بعد به تدریج جابجایی و خروج جانبی آرنج از محل اصلی خود واقع در زیر گریف به سمت راست اتفاق می افتد و با حرکت دست به سمت پوزیسیون های بالاتر بر میزان خروج آرنج افزوده می گردد و شست به تدریج از زیر دسته به سمت خارج می چرخد.

۵/۱/۵: نکته مورد اشاره در بند ۳/۱/۲/۳ در مورد انگشت گذاری از نیمه چپ در پوزیسیون اول در مورد سایر پوزیسیون ها هم صادق است، بدین معنا که هرگاه در امتداد درازای انگشت خطی فرض کنیم که این درازا را به دو نیمه سمت چپ و راست قسمت کند، لازم است تا نوازنده ویلون با نیمه سمت چپ نشیمنگاه سر انگشت، بر روی گریف انگشت گذارد.


چرخش کامل شست زیر دسته در پوزسیون هفتم

الگوی شماره۱/۶:
-تغییر پوزیسیون های دست چپ
تغییر پوزیسیون دست چپ بر روی یک سیم هنگامی که ناشی از جابجایی طولی “یک شماره انگشت” بر روی گریف از مکانی به مکان دیگر می باشد و باعث تغییر در طول تار مرتعش شونده و حصول اصوات مختلف می گردد، تابع اصول ذیل است.

۱/۱/۶: درهنگام تغییر پوزیسیون-از پوزیسیون اول تا چهارم- مجموعه شست و دست چپ بایستی بصورت هماهنگ و همزمان با یکدیگر، از آرنج جابجا گردند و از جابجایی ناهماهنگ شست نسبت به انگشتان و دست جلوگیری نمود.


انگشت گذاری از نیمه چپ در پوزسیون هشتم
تذکر-۲۱: گلیساندوی بالارونده سریع دست چپ که در “زمانی بسیار کوتاه” و با “گذر آنی دست” از چند پوزیسیون صورت می پذیرد، تابع این اصل نمی باشد و شست همواره با سرعت وجابجایی طولی کمتر نسبت به دست و سایر انگشتان جابجا می گردد.

در این نوع گلیساندو در صورتی که نت مبدا در اولین پوزیسیون واقع شده باشد، شست در فاصله پوزیسیون اول تا چهارم به شکل کامل به زیر دسته منتقل می گردد.

در گلیساندوی آنی بخشی از فاصله طولی مابین دو نت در پوزیسیون های مبدا و مقصد، با باز شدن هلال داخلی انگشت پیموده می گردد.


گلیساندوی آنی و باز شدن هلال داخلی انگشت سوم
۲/۱/۶: زمان صرف شده برای تغییر پوزیسیون معمولی ما بین دو نت بر روی گریف، به ضرب آهنگ نت مطلوب در پوزیسیون مقصد مرتبط می گردد و زمان صرف گشته برای جابجایی، نباید از ضرب آهنگ نت واقع در پوزیسیون مبدا کسر گردد، خواه تغییر پوزیسیون به شکل حرکت بالارونده دست باشد و خواه به شکل پایین رونده دست.

22 دیدگاه

 • بابک
  ارسال شده در اسفند ۲۹, ۱۳۸۸ در ۱:۱۸ ب.ظ

  ضمن سلام وتبریک سال نو.منتظر هستیم که هر چه زودتر به مباحث مربوط به آرشه مثل
  گرفتن آرشه و آرشه کشی بپردازید.

 • arusha
  ارسال شده در شهریور ۷, ۱۳۸۹ در ۱۰:۰۹ ق.ظ

  مطالبتون خیلی عالی بود استاد
  همشون مفید بود.من ۲۳ سالمه و تازه شروع کردم امیدوارم تو این زمینه استعداد داشته باشم.بعد چند وقت میشه فهمید که استعدادش( نواختن ویلن)رو دارم یا نه و از رو حرف استادم؟

 • نوربخش
  ارسال شده در شهریور ۹, ۱۳۸۹ در ۲:۰۴ ب.ظ

  با تشکر، وجود استعداد در هنرجو از همان دقایق اول آموزش برای معلم مشخص می گردد.اما چیزی که از استعداد در سیر هنر مهم تر است وجود علاقه و پشتکار در هنرجو و نحوه آموزش صحیح توسط هنرآموز است

 • arusha
  ارسال شده در شهریور ۱۷, ۱۳۸۹ در ۸:۲۶ ق.ظ

  ممنون.استادم کتاب خالقی رو برای شروع انتخاب کرده،به نظر شما لازمه کتاب دیگه ای رو خودم در کنارش کار کنم؟وآیا استفاده از نرم افزار های آموزشی میتونه مفید باشه؟

 • نوربخش
  ارسال شده در شهریور ۱۷, ۱۳۸۹ در ۵:۰۲ ب.ظ

  کتاب خالقی رو برای شروع مناسب نمی دانم.به هر حال برای آشنایی بیشتر، بعد از نواختن کتاب اول لو ویولن می تونین به این لینک مراجعه کنید:http://www.harmonytalk.com/id/1844

 • ارسال شده در شهریور ۲۲, ۱۳۸۹ در ۹:۰۲ ق.ظ

  سلام.نرم افزارهای آموزشی کنار کلاس میتونه مفید باشه؟

 • arusha
  ارسال شده در شهریور ۲۷, ۱۳۸۹ در ۸:۳۵ ق.ظ

  سلام
  میخواستم بپرسم آیا شروع ویلن سن خاصی میخواد؟بچه۶ساله که خیلی به موسیقی علاقه داره مخصوصا گیتار و ویلن میتونه شروع کنه یا باید اول از ارف شروع کنه و شما در محدوده نیاوران چه کسی روپیشنهاد میکنید؟با تشکر

 • نوربخش
  ارسال شده در شهریور ۲۸, ۱۳۸۹ در ۵:۰۱ ب.ظ

  برای یادگیری ویولن نیازی به یادگیری ارف نیست و می توان یادگیری ویولن را مستقیما آغاز کرد.از سنین پایین تر هم می توان ویولن را شروع نمود بسیاری از نوازندگان حرفه ای جهان در حدود ۳ سالگی فراگیری این ساز رو شروع کرده اند.

 • amir
  ارسال شده در اسفند ۲۷, ۱۳۸۹ در ۱۰:۳۷ ب.ظ

  سلام. من حدود ۳۰سال سن دارم . از بچگی به ویولون علاقه داشتم ولی هیچ وقت شرایط فراهم نشد که کلاس برم. الان حدود چند ماه است که شروع کردم . به نظر شما کار بیهوده ای است ؟

 • نوربخش
  ارسال شده در اسفند ۲۸, ۱۳۸۹ در ۱:۲۷ ب.ظ

  مراجعه کنید به این لینک:
  http://www.harmonytalk.com/id/2181

 • نیلوفر
  ارسال شده در بهمن ۴, ۱۳۹۱ در ۶:۵۹ ب.ظ

  با سلام من ۵سال است که ویولن کار میکنم ولی متاسفانه هنوز پزسیون های ویولن را یاد نگرفتم به نظر شما استاد من به چه وسیله ای میتوان این مهارت را کسب کنم؟با تشکر

 • نوربخش
  ارسال شده در بهمن ۵, ۱۳۹۱ در ۱۱:۵۹ ق.ظ

  من اطلاعی از شیوه ای که شما نوازندگی رو فرا گرفتین ندارم و از این طریق و از راه دور نمیتوان نظری دقیق داد.

 • نگین
  ارسال شده در بهمن ۱۴, ۱۳۹۱ در ۲:۲۷ ب.ظ

  سلام.میخواستم خواهش کنم یه توضیح به همراه تصویر درمورد ترتیب نت ها در هر پوزیسیون بدید.یعنی یه تصویر از گریف به همراه انگشت گذاری در همه ی پوزیسیون ها.مرسی

 • چهارمحالی
  ارسال شده در اسفند ۱۶, ۱۳۹۱ در ۸:۵۴ ب.ظ

  با سلام .خواهش میکنم تصویری گویا از ترتیب تمام پوزیسیونها برروی صفحه گریف به همراه انگشت گذاری ارسال نمائید.با تشکر فراوان

 • رضا
  ارسال شده در مرداد ۵, ۱۳۹۲ در ۱۲:۵۰ ق.ظ

  با عرض سلام خدمت استاد گرامی در بین مطالبتون جای آموزشهایی درباره نوازندگی ویالون در دستگاههای موسیقی سنتی ایرانی , انواع کوکها و دلیل متفاوت بودن کوکها با کوک استاندارد این ساز واقعا خالیه با توجه به اینکه منابع در این مورد بسیار کم هست اگر لطف کنید در این مورد مقالاتی بزارید ممنون میشم فکر می کنم که نیاز خیلی ها باشه

 • عرفان
  ارسال شده در آبان ۲۱, ۱۳۹۲ در ۳:۵۵ ب.ظ

  سلامممم دوستان عزیز من چند سالی هست که ویولون میزنم الان تو گام های گروماتیک ی مقدار گیر دارم اگه کسی میدونه کامل چیه ی مقدار برام توضیح بده (مرسی)

 • آیدا
  ارسال شده در فروردین ۱۱, ۱۳۹۳ در ۱۲:۵۵ ق.ظ

  با سلام و خسته نباشید
  من حدود ۶ ماه هست که ویولن کار می کنم ولی هنوز وقتی می زنم کمی از آرشه روی سیم های دیگه میره.آیا طبیعیه؟
  میشه لطفا یه عکس از نحوه ی اجرای کنت و قرار دادن انگشت بر دو سیم مجاور بذارید؟ ممنون میشم.

 • ارسال شده در فروردین ۱۶, ۱۳۹۳ در ۲:۳۵ ب.ظ

  قبل از بررسی چگونگی نواختن شما، لازم هست تا وضعیت قوس سطح بالای خرک ساز شما بررسی شود و سپس به سایر موارد دقت نمود. در رابطه با کنت در قسمتهای قبلی همین مقالات توضیح داده ام

 • آیدا
  ارسال شده در مرداد ۱۴, ۱۳۹۳ در ۱۲:۴۱ ب.ظ

  با سلام مجدد ممنون از راهنمایی شما. مطلب گفته شده در مورد کنت رو مطالعه کردم بسیار آموزنده بود. مشکلی که دارم نمیدونم چطوری انگشتم را بر روی دو سیم قرار بدم که از هر دو سیم صدای خوبی ایجاد شود؟ وقتی انگشتم را هم وسط میگذارم فالشی ایجاد میشود. ممنون میشم راهنمایی کنید.

 • نوربخش
  ارسال شده در مرداد ۱۴, ۱۳۹۳ در ۴:۰۸ ب.ظ

  بازهم وضعیت خرک و البته فاصله عرضی سیم ها از همدیگر و نیز اندازه ساز در تناسب با فیزیک بدنی شما باید چک شود(البته توسط متخصص) و سپس نحوه نواختن شما رو از نزدیک ببینم تا اشکال کار مشخص شود

 • آیدا
  ارسال شده در مرداد ۱۶, ۱۳۹۳ در ۱۲:۰۰ ب.ظ

  بسیار از لطف شما استاد گرامی ممنونم.

 • احمد شر بتی
  ارسال شده در آذر ۱۴, ۱۳۹۴ در ۹:۰۳ ق.ظ

  با سلام فاصله سیم های ویلن با گریف چقدر باید باشد ممنون

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

ریتم و ترادیسی (I)

ریتم و ترادیسی دو روشِ فهم نظم های زمانی در جهان پیرامونِ ما را در تباین با هم قرا می دهد: فهم مستقیم به-واسطه ی قوه ی ادراک، و فهم غیر مستقیم به واسطه ی تجزیه و تحلیل. «ریتم» به دستگاه ادراکی ای که امکان مشاهده و دریافتِ بی دردِسرِ پدیده های ریتمیک را در اختیار افراد قرار می دهد گریز می زند، درحالیکه «ترادیسی» ابزارهای ریاضی ای را که برای کشف نظم ها و مطالعه ی الگوها مورد استفاده قرار می گیرد پیشِ روی می گذارد.

موسیقی و شعر در «گرگیعان و گرگیعان» (II)

بیرون‌رفتن مردم از خانه و برگرفتن و دورافکندن کلوخ در آخرین روز ماه شعبان به احتمال فراوان به نشانه ترک عیش و عشرت و باده‌نوشی در ماه مبارک روزه‌گیران و دورکردن دیو گناه باده‌نوشی از خود بوده است و این آیینی بازمانده از دوره پیش از اسلام بوده که با دگرگونی نظم و روال زندگی عادی مردم در تغییر ماه همراه بوده است (۲) و یا جشن «هالووین» در فرهنگ غربی. «هالووین» یک جشن مسیحیت غربی و بیشتر سنتی می‌باشد که مراسم آن سه شبانه‌روز ادامه دارد و در شب «۳۱ اکتبر» (نهم آبان) برگزار می‌شود. بسیاری از افراد و مخصوصا کودکان و نوجوانان در این شب با چهره‌های نقاشی شده، لباس‌های عجیب یا لباس‌های شخصیت‌های معروف، چهره و ظاهری که آن به‌نظرشان ترسناک باشد خود را آماده جشن می‌کنند و برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران می‌روند. این جشن را مهاجران «ایرلندی» و «اسکاتلندی» در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند. (۳)

از روزهای گذشته…

گفتگو با آرش محافظ (IV)

گفتگو با آرش محافظ (IV)

برچیده شدن به این معنی که فراموشش کنیم و دیگر استفاده نکنیم درست نیست. ردیف موسیقی یک دوره‌ای از موسیقی کلاسیک ایرانی است. به عنوان موسیقی آن دوره اتفاقا باید اجرا شود و فراموش هم نشود و کسانی که علاقه و تخصص دارند به آموزش آن ادامه دهند.
انریکو گراندوس، یک آهنگساز بد شانس!

انریکو گراندوس، یک آهنگساز بد شانس!

انریکو گراندوس (Pantaléon Enrique Costanzo Granados y Campiña) یکی از آهنگسازان بنام اسپانیا در سبک کلاسیک میباشد که نوازنده ای چیره دست در پیانو نیز بود. وی در ۲۷ جولای سال ۱۸۶۷ در شهر Lérida ایالت کاتولونیا اسپانیا بدنیا آمد. نوازندگی را بصورت حرفه ای در زمانی که در بارسلون بود زیر نظر دو استاد بنام آنزمان Joan Baptista Pujol و Francisco Jurnet فرا گرفت.
عبدالکریم مهرافشان درگذشت

عبدالکریم مهرافشان درگذشت

عبدالکریم مهرافشان از آهنگسازان و نوازندگان پیشکسوت موسیقی ایرانی بعد از مدت ها مبارزه با بیماری شنبه ۵ اسفند ماه درگذشت. آثار مهرافشان در دوره اول فعالیت های ارکستر ملی به رهبری فرهاد فخرالدینی چندین بار به روی صحنه رفته بود.
تدارک ارکستر (VI)

تدارک ارکستر (VI)

مراحل ضبط اثر بدین صورت خواهد بود که قبل از ورود موزیسین ها تمام میکروفونها نصب و چک میشوند. در شروع جلسه ضبط، رهبر ارکستر قبل از آغاز به کار، صدا و کیفیت کار ضبط شده را روی سیستمها چک کرده و یک مرور کلی هم روی برنامه تعیین شده برای گروه انجام میدهد. چنانچه قطعه در نظر گرفته شده برای ارکستر یک آهنگ جدید باشد، رهبر ارکستر قبل از شروع به ضبط، قطعه را با گروه تمرین خواهد کرد و سپس آن قطعه ضبط میگردد. این روند تا اجرای کامل قطعات و ضبط تمامی بخشهای در نظر گرفته شده، ادامه پیدا میکند. بدیهی است که در طی این مراحل تهیه کننده نیز حضور دارد و به نوع اجرا و زمانبندی کارها نظارت میکند. معمولآ برای ضبط یک سی دی موسیقی، سه جلسه سه ساعته در نظر گرفته میشود.
راخمانینف؛ واپسین نماینده یک سلسله بزرگ (V)

راخمانینف؛ واپسین نماینده یک سلسله بزرگ (V)

وقتی پیانو کنسرتوی شماره ۲ راخمانینوف برای نخستین بار در اکتبر سال ۱۹۰۱ در یکی از کنسرتهای فیلهارمونیک مسکو به طور رسمی به مورد اجرا گذارده شد، خود آهنگساز در نقش تکنواز پیانو هنرنمایی کرد. این کنسرت با استقبال پرشوری مواجه شد و پیانو کنسرتو از همان نخستین اجرا در دل علاقمندان جایی مطمئن یافت و دلایل این مقبولیت نیز بسیار روشن بود: این کنسرتو سراسر مشحون از الهام بخشیهای ملودیک بسیار فریبنده و دلنشین است و هر شنونده ای را هر چقدر هم مشکل پسند باشد بی اختیار تحت تاثیر قرار می دهد. از همان نخستین اجرا، موفقیت چشمگیر این کنسرتو بدان اندازه بارز بود که مقام و شخصیت راخمانینوف را هم به عنوان یک انسان و هم به عنوان یک آهنگساز باری دیگر تثبیت ساخت.
گفت وگو با آن سوفى موتر درباره اجراى ۱۰ سونات ویولون از بتهوون

گفت وگو با آن سوفى موتر درباره اجراى ۱۰ سونات ویولون از بتهوون

آن سوفى موتر، یکى از تأثیرگذارترین موسیقى دانان و نوازندگان نسل خودش است. او اولین بار با حمایت هاى رهبر ارکستر معروف، هربرت فون کاریان، به عنوان کودک نابغه در سالن کنسرت دیده شد. از آن پس شاهد اجراهاى زیادى از او هستیم و سالن هاى کنسرت سراسر جهان از او تقاضاى اجرا کردند.او در سن ۳۴ سالگى با لامبرت اورکیس یکى از مهم ترین طرح هاى خود در زمینه موسیقى، یعنى اجراى ۱۰ سونات ویلون بتهوون در سراسر جهان را با موفقیت انجام داد. مصاحبه اى که در این باره با او انجام شد را پیش رو دارید.
اصول نوازندگی ویولن (VI)

اصول نوازندگی ویولن (VI)

چگونگی وارد آوردن نیرو: نیروی وارده برای انگشت گذاری، تنها بایستی از طریق سر انگشت بر روی گریف وارد گردد و نبایستی سایر قسمت های دست (به خصوص ناحیه مچ)، درگیر این مسئله شود. برای تمرین می توان بدون بکارگیری آرشه، ویلون را نگاه داشت و با پرتاب انگشتان از فاصله یک الی دو سانتی بر روی گریف و اعمال نیرو تنها از طریق سر انگشت، به تمرین انگشت گذاری پرداخت. در این تمرین لازم است تا نکات زیر رعایت گردد:
سعیدی: مضراب هایی برای قانون طراحی کردم

سعیدی: مضراب هایی برای قانون طراحی کردم

بله می‌شود. من خیلی زدم. یعنی الآن خیلی اجرا کردم به این فکر نبودم که قطعات پیانو را بخواهم ضبط کنم با ساز قانون ولی می گویم الآن کاری که در حال انجام اش هستم با همه انگشتان، شبیه کار پیانو هست یعنی خود قطعه‌ی پیانویی نیست ولی ساخت خودم است و فرم پیانو است و کار خوبی فکر کنم در بیاید.
دیواری به نام شورای شعر (I)

دیواری به نام شورای شعر (I)

اخیراً دفتر شورای شعر وزارت ارشاد، قانونی را به اجرا گذاشته که طی آن آهنگساز «حق ندارد» شخصاً جهت اخذ مجوز شعرهایی که روی آنها آهنگسازی کرده، به این اداره محترم مراجعه کند. بلکه باید یک شرکت خصوصی یا دولتی که مجوز نشر آثار صوتی و تصویری دارد، به این امر خیلی (خیلی!) خطیر مبادرت ورزد. همین امر باعث می شود که شما به عنوان یک آهنگساز با کلی مانع در پیش پایتان و البته کلی سوال در ذهنتان مواجه شوید.
فضای اجرای موسیقی ایرانی باید صمیمی باشد (II)

فضای اجرای موسیقی ایرانی باید صمیمی باشد (II)

در اغلب قطعاتی که ساخته یا بداهه نواخته‌ام، طرحی از موسیقی را در ذهن پرورانده‌ام که بی‌شباهت به طراحی فضا در معماری نمی‌دانمش؛ به این ترتیب که گویی قرار است شنونده‌ام را از فضاهایی با اندازه‌ها و فرم‌ها و رنگ‌های مختلف عبور دهم. نگاه دیگری را هم در این کار تجربه کرده‌ام؛ این‌که موسیقی‌ای را که می‌سازم، مثل یک قطعه فیلم از اجراکنندگانش در یک فضای معماری خاصْ ببینم. مثلاً اخیراً برای یک مجموعۀ ادبی موسیقی ساخته و نواختم که برگزیده‌ای از نثر احمد غزالی و عمدتاً از کتاب «سوانح العشّاق» اوست و بنا بود بین متن‌هایی که با صدای مصحّح آثار غزالی ضبط شده بود، با قطعاتِ موسیقی کوتاهی فاصله‌گذاری شود.