یک جنتلمن با ویلونش

جهانشاه برومند
جهانشاه برومند
آقای جهانشاه برومند یک پزشک موسیقیدان است. ساده ترین تعریفی که می توان از ایشان ارائه داد همین است! اما واقعیت به این سادگی نیست. در نگاهی دقیق، می توان دید که جناب جهانشاه برومند حسابی جداگانه است از سایر پزشکان که ساز را می نوازند و اتفاقا بیشتر آنها از اهالی ویولن هستند و کمابیش هم می نوازند اما حضور موثری در موسیقی کشورمان نداشته اند.

دکتری یک عنوان علمی است. نمادی برای نشان دادن یک شغل معتبر و مهم در جامعه ایران. اما بخودی خود امتیازی برای یک موسیقیدان نیست.

همین طور مهندس یا حقوقدان بودن و یا دست بالااهل سیاست ومدیریت هم بودن.موسیقیدان با موسیقی اش سنجیده می شود ونه با عناوین غیرموسیقایی که سنجیدن موسیقی با مشخصات غیرموسیقایی ازنشانه های یک جامعه کم سواد وعقب افتاده است که جامعه ایرانی دست کم سالهاست که در آن حد و حدود نیست.

اگرچه شور بختی موسیقی و موسیقیدانش به قوت خود باقی است. دکتر جهانشاه برومند از نخستین فارغ التحصیلان ایرانی در رشته دندانپزشکی گرایش ایمپلنت از دانشگاه تافتس امریکاست موسیقی را از کودکی شروع کرده و در خانواده ای اصیل آکنده از فرهنگ اشرافیت سنتی، بالیده و پدری داشته (و خوشبختانه هنوز هم دارد)هم به اسم و هم به معنا «ادیب» که شاعری بلند پایه در ادب کلاسیک فارسی است.

این به خودی خود مهم نیست که جراح عالی مقام سازی را هم خوب بنوازد چرا که پزشکان خوشنواز کم نیستند مهم این است که چنین پزشکی حضوری پررنگ و مخاطبانی پروپاقرص در فضای «ویولن ایرانی» دارد. فضایی که در ۶۰ سال اخیر بعد از دوره درخشان استاد ابوالحسن صبا آن را با درخشش های متفاوت نابغه ای به نام پرویز یاحقی می شناسیم؛ یکی از معلمان و راهنمایان برومند جوان و هنرمندی که مسیر ویولن ایرانی معاصر را ترسیم کرد و هنوز هم با اینکه ده سال از رفتنش می گذرد- جذابیت های هنرو شخصیت او برقرار است.

رمانتیسم پر شور یاحقی، عقلانیت و متانت زنده یاد حبیب الله بدیعی به همراه ارادت بزرگانی چون روح الله خالقی و جواد معروفی و مجید وفادار تا فضل الله توکل (که همنوازی هایی ماندگار با جناب دکتر برومند داشته است) اساس هنر و خلاقیت او را تشکیل می دهد.

چه در تکنوازی و چه در آهنگسازی جهانشاه برومند ارائه طبیعی مسیر تکنوازان و آهنگسازان«گلها» (البته بیشتر گلهای دوره میرنقیبی و بعد از آن) است. دوستداران این نوع موسیقی ایرانی و هنرمندانش با آثار سولیستی وی بخوبی آشنا هستند چرا که آلبوم های متعددی از آن منتشرشده است. اما آثار کمپوزیتوری ایشان را چندان نمی شناسند و تقصیر او نیست.

شرایط حاکم بر روند تولید و انتشار این نوع موسیقی در جامعه عوض شده است و تهیه تمام امکانات را نباید و نمی توان از هنرمند انتظار داشت هر چند که در تمام این سال ها شاهده بوده ام که دکتر جهانشاه برومند برای اعتلای موسیقی مورد علاقه اش از بذل هیچ امکانی کوتاهی نکرده است. بیش از ده سال است که سعادت معاشرت و همنشینی با این دوست بزرگوار و هنرمند را داشته ام و از هنر و اخلاق او چیزها دیده ام گفتنی، بارها آرزو کرده ام که ای کاش ده ها جهانشاه برومند را در جامعه موسیقی مان داشتیم و از موهبت هایی که چنین هنرمندانی برای هنر و برای انسان ها ایجاد می کنند بهره می بردیم.

پزشک عالی مقام شدن آسان نیست به مقام هنرمند تاثیر گذار رسیدن هم اصلا آسان نیست هر دوی اینها را به اضافه شخصیت والاداشتن بیش از اینکه مشکل باشد دشوار یاب است و نگه داشتن آن از آفات زمانه از آن هم دشوار تر.ساعت های طولانی همراه سایر دوستان هنرمند از جمله آقای سعید رودباری، مهران مهتدی و شهرام میرجلالی از صدای زیبای ساز و از مصاحبت شان خاطرات خوش اندوخته ام که در لحظه های سخت یادآوری شان به کارم می آید و تحمل ایام دشوار را برایم آسان می کند.

اخیرا تعدادی از آهنگ های ایشان با ارکستری زیر نظر هنرمند کم نظیر آقای بابک شهرکی ضبط شده که دوست هنرمند و ادب شناس آقای مهیار شادروان خوانده اند و یادگاری خوب خواهد بود از رمانتیسم فراموش شده ایرانی که در هیاهوی فضای بیمار تکنیک نمایی های نمایشی و آکروباتیسم قلابی موسیقی پر سرو صدا و کم عاطفه امروزی از صدا افتاده است.

ملودی ها لطیف و دلنشین هستند به سادگی ارتباط برقرار می کنند و به سادگی از یاد نمی روند. بعد از این همه سال هنوز هم این نکته عجیب را نتوانسته ام برای خودم حل کنم و بدیهی بینگارم که چنین امواجی از احساسات عاشقانه چطور با آن نظم و عقلانیت و خویشتنداری در وجود دوست بزرگ و بزرگوارمان جمع شده و این چه مدیریتی است که نگذاشتند هیچ کدام از آنها مخل دیگری شود! داشتن این خصوصیات آسان نیست. اصلا آسان نیست.
روزنامه ایران (۱۶ بهمن ۱۳۹۵)

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

آوازی سرشار از صفای جوانی

بازخوانی و بازنوازی آهنگ‌های قدیمی، کاری رایج در تاریخ موسیقی هر کشوری است، البته کشورهایی که حافظه تاریخی قوی دارند یا به خاطر تمدن ویژه‌شان، زود‌تر از سایر ملل به اسباب و لوازم ثبت و ضبط موسیقی دست پیدا کرده‌اند و مهم‌تر از همه، در حفظ و نگهداری آن‌ها کوشا هستند. در ۳۰ سال گذشته، استقبال از ترانه‌های قدیمی، دو عامل بنیادی دارد که مربوط می‌شود به دوره طلایی برنامه‌های گل‌ها در رادیو (۱۳۴۴-۱۳۳۴) و دوره طلایی ضبط صفحه‌های ریز شیار ۳۵ دور (۱۳۵۴ـ۱۳۴۲) و تکثیر فراوان و ارزان آن‌ها در سطح کشور که موجب شد موسیقی به خانه‌های مردم برود و ماندگار شود. عامل دیگر این استقبال، بی‌رنگ و رو شدن بیشتر آثاری است که به ویژه در ۲۰ سال گذشته ساخته شده‌اند و از لحاظ نیروی خلاقیت، خلوص هنرمند با هنرش، سلیقه در انتخاب ملودی و کلام و زیبایی در اجرا، قابل مقایسه با آثار گذشتگان نیستند. البته عده‌یی هم هستند که نوعی علاقه قلبی به موسیقی دهه‌های گذشته دارند و حساب آن‌ها از این بحث جداست.

جایگاه علم و هنر در روند جهانی شدن (VIII)

هشترودی در زمانی که هنوز جهان درگیر جنگ سرد بود و مسائل مربوط به جهانی شدن مطرح نشده بود این نکته مهم را عنوان کرد که هویت اصلی یک ملت و قدرت حضور آن در جهان، بیشتر تابعی از زایش هنری و فلسفی اوست تا صرفاً پیوستگی مجرد به علم و مباحث آن. در حقیقت او به درستی روی این نکته دست می گذارد که جریان جهانی شدن جریانی سطحی و مبتذل از فروریزی فرهنگ ها در درون حوزه یی از قدرت علمی – فنی نیست. هر فرهنگی با هویت خود که همان ظرفیت هنری و فلسفی خود است وارد این میدان می شود و حضورش نیز به اندازه همین ظرفیت صاحب ارزش می شود.

از روزهای گذشته…

اوه لین گلنی

اوه لین گلنی

در تاریخ موسیقی، اوه لین گلنی Evelyn Glennie اولین شخصی است که توانسته به عنوان یک نوازنده سولوی سازهای کوبه ای، پرونده حرفه ای بسیار موفق و مداوم داشته باشد. او به عنوان یکی از گزیده کارترین و مبتکرترین موسیقی دانان در صحنه موسیقی امروز به شمار میرود و همواره تعریفی جدید از تواناییها و کاربردهای سازهای کوبه ای ایجاد میکند. برنامه های اوه لین از چنان نیرو و زندگیی برخوردارند که میتوان گفت نوع جدیدی از اجرا را به وجود آورده اند.
طاهری: هنرمند باید از جامعه جلوتر باشد

طاهری: هنرمند باید از جامعه جلوتر باشد

پژمان طاهری آهنگساز و نوازنده سنتور که این روزها نامش با تصنیف “ایران کهن” با صدای شهرام ناظری سر زبانها افتاده است، همراه با گروه خود مشغول اجرای کنسرتی است به نام “از مشروطه تا کدام آزادی”. عطا نویدی از خبرنگاران سایت با این هنرمند مصاحبه ای انجام داده که میخوانید.
چند گام… در امتداد راه علی‌نقی وزیری (IV)

چند گام… در امتداد راه علی‌نقی وزیری (IV)

در اینجا «تعلق» به‌معنی جنسیت هم نیست و کاملاً بی‌ربط به‌نظر می‌رسد. گام سه‌گاه در مرحلۀ بعدی تئوری‌پردازی در آوازشناسی وزیری و در نظری به موسیقی نوشتۀ روح‌الله خالقی، «متعلق» به چهارگاه نیست و با شاهد به‌عنوان تنیک شروع نمی‌شود و تنیک سه‌گاه «سی کرن» صدای «سل» است؛ و در هر دو حال جنسیت مجنب و همجنس با شور شنیده می‌شود. (۸)
میکس و مستر به زبان ساده تحت برنامه کیوبیس (I)

میکس و مستر به زبان ساده تحت برنامه کیوبیس (I)

در این مقاله کوتاه تلاش شده تا به بهترین شکل مراحل مربوط به میکس و مستر صدا توضیح داده شود. مفاهیمی مانند دامنه، فرکانس، شدت صدا و… عنوان شده و مواردی که هر موسیقیدان، مهندس صدا و یا علاقمندان به میکس و مستر صدا لازم هست بدانند تماما آورده شده اند. این مقاله حاصل تلاش های مداوم بنده در تولید موسیقی، آموزشهای کمپانی اشتینبرگ آلمان و اطلاعات به دست آمده به اشکال مختلف در طول زمان می باشد.
جایگاه تمبک در رده بندی سازها

جایگاه تمبک در رده بندی سازها

ساز، سیستمی است فیزیکی و قابل ارتعاش، متشکل از بخش های مختلف با وظایف خاص. در حالی که نوازنده با اعمال نیرو بر ساز، آن را مرتعش می کند، برآیند پاسخ های اجزای سیستم منتهی به ایجاد خصوصیات کمی و کیفی صوت برخاسته از ساز می شود. عالم سازها از تنوع چشمگیری برخوردار است. این تنوع باعث می شود تا سازها از جهات مختلف مطالعه شوند و جایگاه هر کدام و ارتباط سازها با هم مشخص گردد. به دانش مطالعه سازموسیقی ٬ ارگانولوژی Organology یا همان ساز شناسی گویند .
شریف لطفی در شیراز سخنرانی خواهد کرد

شریف لطفی در شیراز سخنرانی خواهد کرد

روز چهارشنبه نهم اسفند ماه سال جاری به همت آموزشگاه موسیقی نگین فارس و با حمایت مرکز موسیقی حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس، شیراز میزبان شریف لطفی است. وی برنامه ریزی و تدوین رشته های تحصیلی موسیقی برای دوه های کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی و کارشناسی ارشد را پس از انقلاب به عهده داشته و نیز رهبر و بنیان گذار ارکستر فیلارمونیک تهران است. شریف لطفی سالها به عنوان نوازنده هورن ارکستر سمفونیک تهران و آهنگساز و مدرس موسیقی شهرت دارد.
Elton John ، مروری بر فعالیت هنری – قسمت اول

Elton John ، مروری بر فعالیت هنری – قسمت اول

چه از دید محبوبیت، چه از دید فعالیت های هنری و چه از دید فروش آلبوم ها بخواهیم نگاه کنیم، Elton John یکی از بزرگترین ستاره های موسیقی مردمی در حال حاضر است. حسن شهرت او در ابتدا بخاطر آهنگسازی و خوانندگی در سبک classic pop بود اما خیلی زود نشان داد که میتواند در زمینه های Rock ، Soul ، Country ، … و حتی سبکهای نزدیک به Jazz بصورت کاملا” حرفه ای نمایان شود.
دوره آموزشی «مبانی موسیقی برای موسیقی فیلم» برگزار می شود

دوره آموزشی «مبانی موسیقی برای موسیقی فیلم» برگزار می شود

نخستین دوره «مبانی موسیقی برای موسیقی فیلم» از تاریخ ۱۱ مهرماه در آموزشگاه گذر، توسط بهداد بهرامی (آهنگساز و پیانیست) برگزار خواهد شد. بهرامی طی این دوره، روش ها و تکنیک های آهنگسازی فیلم را شرح داده و آموزش می دهد.
دگ جنسن، نوازنده جهانی فاگوت

دگ جنسن، نوازنده جهانی فاگوت

باسون (یا فاگوت) بخاطر گران قیمت بودن، در مقایسه با دیگر سازهای بادی چوبی ارکستر، پرطرفدار نیست، به همین با وجود صدای زیبا، تکنیک و وسعت قابل توجهش کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. همین اتفاق روی بازار این ساز هم تاثیر گذاشته و باعث شده کمتر نوازنده ای در این ساز به شهرت جهانی برسد و این شانس را پیدا کند که در اجرا های کم تعداد این ساز (چه همراه با ارکستر ها چه در گروه های موسیقی و چه در نقش سولیست) شهرتی پیدا کند.
نی و قابلیت های آن (VIII)

نی و قابلیت های آن (VIII)

در قسمت های قبل به معرفی مختصر نی و تاریخچۀ آن و معرفی ساز های همخانوادۀ نی در موسیقی بومی و محلی مناطق مختلف ایران پرداختیم. در این قسمت به معرفی انواع نی و تفاوت ها و شباهت های آنها می پردازیم.