فراخوان نشر موسیقی پتریکور (پروژه‌ی آهنگسازان جوان ١٣٩٩)

نشر موسیقی پتریکور از آهنگسازانِ زیر سی‌و‌پنج سالِ مقیم ایران دعوت می‌کند که آثار خود برای تکنوازی ساز‌های خانواده‌ی فلوت را تا پانزدهم مرداد‌ماه سال ١٣٩٩ به دفتر نشر ارسال نمایند. علاقه‌مندان می‌توانند در دو گروه سنی در این فراخوان شرکت کنند.

گروه «الف»: آهنگسازانِ زیر بیست‌و‌پنج سال (متولدینِ بعد از یک مرداد ١٣٧۴)
گروه «ب»: آهنگسازانِ بیست‌و‌پنج تا سی‌و‌پنج سال (متولدینِ بعد از یک مرداد ١٣۶۴ تا سی‌و‌یک تیر ١٣٧۴)

جوایز
– تمامی شرکت‌کنندگان می‌توانند در سمینارهای آهنگسازانِ مهمان شرکت کنند.
– دوازده آهنگساز برگزیده‌ی مرحله‌ی اول، با اعضای کارگروه انتخاب آثار و آهنگسازان مهمان جلسات آموزشی خواهند داشت.
– آثار شش آهنگساز برگزیده‌ی مرحله‌ی دوم، در زمستان سال جاری اجرا و ضبط خواهند شد.
– یک اثر برگزیده از هر گروه (در‌مجموع دو اثر) جایزه‌ی نقدی نشر موسیقی پتریکور، هر یک به مبلغ سه میلیون تومان را دریافت خواهند کرد.

گروه برگزاری
مدیر هنری: امین شریفی
نوازنده و مشاور هنری: کلاریز کشاورز
تهیه‌ کننده: نشر موسیقی پتریکور
کارگروه انتخاب آثار: رضا والی، ارشیا صمصامی‌نیا، امین شریفی، کلاریز کشاورز

آهنگسازان مهمان
خایا چِرنوین (Chaya Czernowin) – استاد دانشگاه هاروارد
کِن یوئنو (Ken Ueno) – استاد دانشگاه کالیفرنیا در برکلی
کاتارینا روزنبرگر (Katharina Rosenberger) – استاد دانشگاه کالیفرنیا در سن‌دیه‌گو
نینا سی یانگ (Nina C. Young) – استاد دانشگاه کالیفرنیای جنوبی
رضا والی (Reza Vali) – استاد دانشگاه کارنگی‌ملون
دان فرویند (Don Freund) – استاد دانشگاه ایندیانا

اعلام نتایج
مرحله‌ی اول: نتیجه‌ی مرحله‌ی اول تا تاریخ ٢۵ مرداد‌ماه ١٣٩٩ اعلام خواهد شد. در این مرحله، طی دو ماه آهنگسازانِ ١٢ اثر برگزیده (۶ اثر از هر گروه) جلسات آموزشی انفرادی و گروهی با اعضای کارگروه انتخاب و آهنگسازان مهمان خواهند داشت (٢۵ مرداد تا ٢۵ مهر). دوازده آهنگساز مرحله‌ی اول می‌بایست نسخه‌ی نهایی اثر خود را تا پایان ١ آبان ١٣٩٩ به ایمیل نشر ارسال نمایند.

مرحله‌ی دوم: نتیجه‌ی مرحله‌ی دوم تا تاریخ ٨ آبان ماه ١٣٩٩ اعلام خواهد شد. سه اثر برگزیده از هر گروه در زمستان ١٣٩٩ توسط کلاریز کشاورز اجرا و ضبط خواهند شد.

مرحله‌ی سوم: پس از اجرای قطعات، به اثر برگزیده از هر گروه (در‌مجموع دو اثر) جایزه‌ی نقدی نشر موسیقی پتریکور، هر یک به مبلغ سه میلیون تومان اهدا خواهد شد.

شرایط شرکت در پروژه‌ی آهنگسازان جوان نشر موسیقی پتریکور
– شرکت‌کننده‌‌های هر دو گروه سنی می‌بایست مقیم ایران باشند.
– آثار برای یکی از سازهای پیکولو، فلوت، فلوت آلتو یا فلوت باس (با/بدون همراهی اصوات الکترونیک) نوشته شده باشند.
– طول آثار کمتر از ۵ دقیقه باشد.
– آثار نباید قبل از اعلام نتایج مرحله‌ی اول، اجرا، ضبط یا منتشر شده باشند.
– از هر شرکت‌کننده فقط یک اثر داوری می‌شود.
– تمامی رویکردهای آهنگسازی پذیرفته هستند.

شرکت در فراخوان
موارد زیر در یک ایمیل با عنوان “فراخوان آهنگسازان جوان – نام آهنگساز” به آدرس اینترنتی نشر موسیقی پتریکور ارسال شوند:
– پارتیتور اثر
– اطلاعات فردی آهنگساز شامل نام، نام‌ خانوادگی، تاریخ تولد و آدرس محل سکونت
– توضیح در مورد قطعه، حداکثر ٢٠٠ کلمه (اختیاری)
– یک اثر پیشین به عنوان بهترین نمونه‌ی آهنگسازی (اختیاری، فقط برای شرکت‌کننده‌‌های گروه «ب»)
تمامی مکاتبات مربوط به شرکت در فراخوان از طریق آدرس اینترنتی نشر موسیقی پتریکور انجام می‌پذیرد:
info@petrichor-records.com
مهلت ارسال آثار: پایان روز پانزدهم مرداد ماه ١٣٩٩

جدول زمانی در یک نگاه
٢٠ خرداد: انتشار فراخوان
١۵ مرداد: مهلت ارسال آثار
٢۵ مرداد: اعلام نتایج مرحله‌ی اول (١٢اثر)
٢۵ مرداد تا ٢۵ مهر: برگزاری جلسات آموزشی با کارگروه انتخاب آثار و آهنگسازان مهمان
١ آبان: ارسال نسخه󠇋󠇋‌ی نهایی اثر
٨ آبان: اعلام نتایج مرحله‌ی دوم (۶ اثر)
زمستان ١٣٩٩: اجرا و ضبط آثار منتخب مرحله‌ی دوم، اعلام نتایج و اهدای جوایز نهایی

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

خودآموختگی؛ از ورطه های تکرار تا هاویه های توهم (VI)

در نظریه سازه های میانی گفتیم که هنگامی که جوهره یک اثر به صورت ارغنونی در ذهن یا خودآگاه هنرمند شکل می گیرد، هنرمند ناچار است این اثر درونی را متجسد کرده و عرضه کند. در این حال است که سازه های میانی مطرح می شوند. برای مثال هنگامی که یک ملودی در ذهن شما شکل می گیرد، روند اولین ظهور جوهره اثر تمام می شود. در مرحله بعدی است که هنرمند نیاز به فنون آشکارسازی آن نغمه یا تصویر درونی را پیدا می کند. به این ترتیب هر هنری را می توان شامل دو میدان دانست؛ یکی زایش ارغنونی و درونی اثر و دیگری تجسد یافتن آن از طریق سازه های میانی، چون ابزارهای نقاشی یا سازهای موسیقی.

نگاهی اجمالی به شیوه‌ی کار واروژان (XI)

سیر صعودی سازهای زهی و از طرف دیگر دینامیک سازهای دیگر به «دوشنبه» می‌رسد و در دوشنبه که طبق یادداشت‌های راوی داستان روز تولدش است، ثابت می‌ماند و با رسیدن به «شعر تو» دوباره به‌جریان می‌افتد و در لحظه‌ای که راوی آرزو می‌کند که «بارون بزنه» آرام می‌گیرد. تا اینجای کار تنها نیمه‌ی نخست آهنگ را شنیده‌ایم و توالی آکوردها، تغییر سرعت یا تمپو، دینامیک سازها و صدای فرهاد در این نیمه از نظر پیوند ترانه و موسیقی، شاهکاری بی‌بدیل است.

از روزهای گذشته…

آبادو، جانشین ارزشمند کارایان

آبادو، جانشین ارزشمند کارایان

کلودیو آبادو با ضبط و ارائه بیش از ۳۰ اثر موسیقی کلاسیک اعم از کنسرتو ویلن های چایکوفسکی و شوستاکویچ (SK 68338) و کنسرتو پیانو روبرت شومان (Robert Schumann) با پیانو مورری پرایا (Murray Perahia) مقام خود را در بالاترین رده رهبران امروز دنیا تثبیت کرده و با تکیه بر ظرایف موسیقی و برنامه ریزی خلاقانه جهت اجرای رپرتوارهایی که دیگر رهبران از آنها غافل ماندند٬ اثبات نمود که موسیقی کلاسیک عصر رومنتیک و موسیقی معاصر هردو به یک میزان خوش آیند و روح نوازند.
اجرای نوازنده نوجوان ویلنسل با یک دست!

اجرای نوازنده نوجوان ویلنسل با یک دست!

تصور نوازنده ویولن با معلولیت از ناحیه پا شاید زیاد هم دور از ذهن نباشد؛ هر چه باشد قرن بیستم شاهد ظهور نوازنده چیره دستی مانند ایزاک پرلمن بود که علیرغم ابتلا به فلج اطفال از سن چهار سالگی فعالیت حرفه ای خود را در نوازندگی ویولن مغایر با این معلولیت ندانست.
او پیانیست بود یا شوپنیست؟ (IV)

او پیانیست بود یا شوپنیست؟ (IV)

شوپن که به شدت از تضاد بین فرهنگ روستایی اصالتش با زندگی اشرافی که از زندگی با اسکاربک­ ها یاد گرفته بود بسیار رنج می­ برد، تصمیم به سفر به مونیخ گرفت و پس از رفتن به مونیخ به مدت ۳ سال از کالک برنر بهره گرفت، ولی این مدت به ۱ ماه هم نرسید.
Secret Garden

Secret Garden

“Secret Garden” گروهی ایرلندی-نروژی هستند که پایه و شیوه کار آنها بر اساس موسیقی سازی میباشد و آنرا برخی موسیقی Neo-classical music وعده ای دیگر New Ages مینامند. آلبومهای این گروه در سراسر دنیا مورد توجه و استقبال عموم مردم قرار گرفته است بالاخص با آلبوم Secret Garden که در ایران نیز این گروه با همین آلبوم محبوبیت خاصی در میان عموم علاقمندان به موسیقی پیدا کرده است.
لطفی را در خور لطفی نشناختیم

لطفی را در خور لطفی نشناختیم

از درگذشت محمد رضا لطفی بیش از یک سال می گذرد؛ تحقیق و مطالعه ی آثار لطفی نیازمند سالها پژوهش است. درایت و آگاهی لطفی به جمله بندی و فواصل دقیق موسیقی ایرانی از شاخصه های نوازندگی او محسوب می شود. نوازندگی ای که نیازمند پژوهشی ژرف است و بیانگر رمز و رازهای نوازندگی لطفی است.
تولد کنترپوآن

تولد کنترپوآن

در قرن ششم فیلسوفی بنام Cassiodorus برای اولین بار نظریه ای را در موسیقی مطرح و ثبت کرد که در نوع خودش بی نظیر بود. او گفت که امکان این وجود دارد که شما بطور همزمان صداهای متفاوتی را بشنوید و از نتیجه آن راضی باشید.
بررسی علل جدایی نسل جدید از موسیقی کلاسیک ایرانی

بررسی علل جدایی نسل جدید از موسیقی کلاسیک ایرانی

مطلبی که پیش رو دارید، نوشته ای است از یکی از خوانندگان سایت گفتگوی هارمونیک؛ بهرام ورامینی، نوازنده و مدرس موسیقی، این نوشته را از شهر آبادان برای سایت فرستاده است که در آن، به دلایل جدایی نسل امروز با موسیقی کلاسیک ایرانی می پردازد.
طلایه‌دار تلفیق (IV)

طلایه‌دار تلفیق (IV)

پیشگامی او در ساخت ترانه‌هایی که آن روزها به جاز و امروز به پاپ معروف است، بخشی دیگر از سابقه مغفول‌مانده اوست. بی‌شک بسیاری از ما ترانه معروف «ای دختر صحرا نیلوفر» را با شعر اسماعیل نواب صفا و صدای خوانندگان مختلف شنیده و گاه زمزمه کرده‌ایم، اما هرگز نمی‌دانسته‌ایم که آهنگ گیرای آن را عباس شاپوری ساخته و از این راه الگوی بسیاری از ترانه‌سازان پس از خود شده است. او شعر بعضی ترانه‌هایش را هم خود می‌سرود که «گلی‌جان» و «آرزو» از آن جمله‌اند.
شناخت کالبد گوشه‌ها (VII)

شناخت کالبد گوشه‌ها (VII)

هنوز هم در نمونه‌های نسبتا موفق از همین طریق زایش و آفرینش صورت می‌پذیرد. بدین ترتیب اگر حتا چنین تحلیل‌هایی به کشف و دسته‌بندی قاعده‌های عام دستوری منجر می‌شد باز هم موفقیت تحلیل‌ها در این بُعد قابل پرسش بود چه رسد به اکنون که به نظر می‌رسد جز نوعی دسته‌بندی کلیِ انعطاف‌پذیر، قاعده‌مندی فرمی دیگری پیدا نشده است (۱۸).
اپرای توسکا (II)

اپرای توسکا (II)

در فوریه ۱۷۹۸ لشکر فرانسه روم را اشغال نمود و مدعی جمهوری رومن جدیدی شد. شخصیت “سزار آنجلوتی” در اپرا (بر اساس شخصیت تاریخی لیبوریو آنجلوسی) که یکی از رهبران جمهوری و حاکم روم بود، ساخته شده. پاپ مجبور به فرار به توسکانی شد. پادشاه نپال سعی به نجات پاپ کرد اما خودش نیز مغلوب شد. در ژانویه ۱۷۹۹ جمهوری نپال اعلام حاکمیت کرد. در آوریل ۱۷۹۹ زمانی که ناپلئون در مصر بود، ارتش روسی – اتریشی به شمال ایتالیا راه یافت و انگلیسیها را شکست داد.