“موسیقی همه زندگی من است” (I)

سارا وائوگن
سارا وائوگن
متنی که پیش رو دارید، مصاحبه ای است که در سال ۱۹۷۲ انجام شده با سارا لوئیز وائوگن (Sarah Lois Vaughan) خواننده سرشناس جاز آمریکایی که در زمینه پاپ و راک نیز فعالیت داشت.

من همیشه علاقمند اجراهای شما بوده ام و برای انجام این مصاحبه لحظه شماری می کردم. من اجرای شما را در بازگشایی اسکوت رونیه (Ronnie Scott’s) دیدم و بسیار از آن لذت بردم.
ممنون، مراسم خوبی بود، اگرچه فکر می کنم اجرای بار دوم بهتر بود، چرا که بار اول بسیار دلشوره داشتم.

اطمینان دارم هیچ کس اضطراب شما را متوجه نشد. اجرای شما در کلوپهای این کشور بسیار دیر آغاز شد.
یک سال پیش بود که در کلوپ رونی اجرایی داشتم. رونی تنها کلوپ در اینجا است که میتوانم در آن کار کنم. آرامش بیشتری دارد و تقریبا هر کسی از پس هزینه شرکت در آنجا بر می آید، گمان می کنم.

می دانم که شما بیشتر در کنسرت شرکت می کنید تا در کلوپ ها، اما آیا در آمریکا کلوپهایی هستند که بیشتر در آنها اجرا کنید؟
کلوپهای مشخصی هستند؛ روکسی در لس انجلس، کلوپ راک اند رول و… اغلب حضار و کسانی که به این کلوپ ها می آیند جوانان هستند و این مرا به لرزه می اندازد که در این سن هنوز ضبطهای فراوانی از خود به جای نگذاشتم!

شما می گوئید ضبطهای فراوان انجام نداده اید در حالی که آثار بسیاری از شما در سالهای اخیر با برچسب “مسیر اصلی” (Mainstream) عرضه شده.
خب… من آن شرک ضبط را ترک کردم و با آتلانتیک ادامه دادم. حدود ۷ ماه طول کشید که این آلبوم حاضر شود. من تنها در این آلبوم آهنگهای گروه بیتلز را خواندم. همه فکر می کردیم آلبوم خوبی از کار درآمده. اما درست قبل از آنکه به لندن برویم گفته شد که در آنجا تولید نخواهد شد چرا که هیچ شانس موفقیتی ندارد. من نمی دانم چطور می توانند اینگونه چیزها را با این سرعت از قبل تشخیص دهند!

بدون شنیدن این آلبوم می توان حدس زد که خواندن شما از اشعار بیتلز باید اثری بسیار خوب باشد.
فکر می کنم از من انتظار داشتند تا آن را در سبک راک اند رول اجرا کنم. من به مدت پنج سال ضبط آثارم را کنار گذاشتم. اما بار دیگر شروع کرده ام اگرچه در آن زمان شوک زیادی به ما وارد شد.

با دنیای وسیع موسیقی امروز مشخص کردن مسیر موفقیت کاری عجیب است. با استعداد و هنرمندی شما این آلبوم قطعا حرفی زیاد برای گفت دارد. حال برای تغییر موضوع صحبت، مایلم به عقب برگردم.
چه زمان؟ وقتی کودک بوده ام؟

نه آنقدر به عقب! اما زمانی که در نیو جرسی در گروه کر کلیسا می خواندید. شما همیشه از همان ابتدا خواننده بودید؟
من در تمام طول عمرم موسیقی دان بوده ام. وقتی ۷ ساله بودم آغاز به آموختن پیانو نمودم و در سن ۱۵ سالگی ارگ را فرا گرفتم. در مدرسه عضو گروه کر و کلوپهای سرود بودم. بعد از ترک مدرسه، در آن زمان در آمریکا انجمن ملی جوانان وجود داشت برای دانش آموزانی که مدرسه را به پایان نرسانیده بودند. هر ماه در حدود ۲۵ دلار دریافت می کردیم. من مدرسه را ترک کرده بودم بدون اینکه مادر بداند و در گروه کر انجمن ملی جوانان می خواندم. پس از آن در کلیسای کاتولیک می خواندیم. همه این تجربیات برای من مفید بودند.

آیا در جوانی آرزو داشتید تا بتوانید همواره به عنوان یک خواننده یا موسیقی دان خرج زندگی خود را در آورید یا اصلا به آن فکر نمی کردید؟
زمانی که در سن ۱۸ سالگی وارد برنامه بازرگانی شدم، از قبل آن را در ذهن نداشتم. همیشه در پس ذهنم دوست داشتم در یک شو بازرگانی شرکت کنم اما به خودم می گفتم؛ این اتفاق هیچ گاه نخواهد افتاد. در برنامه “زمان غیر حرفه ای” در آپولا شرکت کردم برای به دست آوردن تنها ۱۰ دلار که البته بالاترین میزان، در آن شو بود!

شما بلافاصله شروع به ضبط نکردید. اما آیا همیشه به یک سبک و روش می خواندید؟
من همیشه گامها را پائین و بالا می خوانم. گویی در بین هارمونیها می دوم اما در بسیاری جاها آرام تر هستم. من در گروه چارلی پارکر و دیزی گیلسپای بودم. من خودم را با آنان وفق می دادم و فکر میکنم که اگر آنها استادان و موسیقیدانان خوبی نبودند هیچ چیزی در آن مدت نمی آموختم.

اولین اثر ضبط شده شما”مرد عاشق بود” درست است؟
خیر، اولین ضبط من زمانی بود که بسیار برای آن گریستم. آنقدر بد گریه کردم که بیلی ایک اشتین گفت: “یا مسیح، بگذارین ضبط کنه، چون صدای گریه اش داره من رو می کشه”! گروه بیلی در حال ضبط بودند و من، تنها صدایی برای پس زمینه بودم، تنها برای اینکه موفق شوند گریه من را بند آورند و مرا ساکت کنند. آن اثر: “انتظار و دعا” (نوشته شده توسط جری والنتاین) نام داشت…

jazzprofessional.com

6 دیدگاه

 • ناشناس
  ارسال شده در بهمن ۱۸, ۱۳۸۸ در ۱۱:۰۵ ب.ظ

  تو رو خدا حجم مقالات جاز و راک تون در سایت کم کنید. آخه این چه موسیقی هست که با کلاسیک ارائه میشه؟ معلوم نیست غرض پایین آوردن لول موسیقی کلاسیکه یا بالا بردن ظاهری این آتاشغالا

 • مازیار
  ارسال شده در بهمن ۱۹, ۱۳۸۸ در ۷:۴۴ ق.ظ

  موافقم بیشتر مطالب در زمینه موسیقی ملی یا موسیقی کلاسیک معاصر باشه که واقعا خیلی کم ازش مطلب میارین

 • ????
  ارسال شده در بهمن ۲۳, ۱۳۸۸ در ۲:۳۰ ب.ظ

  Anonymous جان معیار آشغال بودن موسیقی شما نیستید… حتما در موقعیتی این حرف را زدید که اعصاب درستی نداشتید… عقل > احساس

 • ارسال شده در بهمن ۲۵, ۱۳۸۸ در ۱۱:۵۲ ب.ظ

  shoma duste aziz moghaser nistid moghaser kesani hastand ke be shoma elgha kardand ke musice bozorg va ghaniye jazz ato ashghal hast lotfan kami bishtar dar morede music jazz tahghigh konid shak nadaram ke nazare shoma avaz khahad shod zemnan agar gharar be harmony va rhythm bashe music jazz besyar bartar az classic hast zemnan daneshe khodetun ro bishtar konid rock koja o jazz koja

 • ارسال شده در بهمن ۲۷, ۱۳۸۸ در ۱۱:۴۸ ب.ظ

  اتفاقا مدتی بود میخواستم بگم که مقالات راک و بلوزتان کم شده… حرف این آدمهای خودخواه و بیخبر را گوش نکنید…

 • ehsan
  ارسال شده در اسفند ۴, ۱۳۸۸ در ۸:۰۰ ب.ظ

  azizam vaghti nemidooni ezhare nazar nakon manam ba in refighemoon movafegham taghsire shoma nist to mamlekati bozorg shodi ke mardome bifarhang dare va musice mobtazal dare har rooz be khord mardom dade mishe masalan roshan fekrha ham hame baraye ba class neshun dadane khodeshoon az classic tarif mikonankheili jalebe ato ashghala ki mifahme jazz chie

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر مجموعه‌ی «رنگ‌های قدیمی»

«رنگ‌های قدیمی» شامل ۶۵رنگ (از سال۱۲۸۴ تا ۱۳۱۶ از ضبط‌هایی که در دسترس گردآورنده بوده) و یک متنِ شش‌صفحه‌ای­‌ست‌ که بدون آن و با پالایش صوتی بهتر، می‌توانست محصولی دست­‌کم خنثی به‌دست دهد. متن، نتیجه‌گیری‌های نامستدلی دارد. چند نمونه:

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VII)

نخچیرگان به مجموع الحان سی گانه ی باربد شامل می شد. باربد آفریننده ترانه های نوروزی نیز به شمار می رود. از این ترانه ها می توان به فرخ روز، سروستان، ارغنون، لبینا اشاره کرد. آثار باربد را موسیقیدانان قرون بعدی چون شعبه، جنس، آوازه، و شاخه های مهم مقام ها توضیح و توصیف کرده اند، عبدالقادر مراغه ای در مقاصد الالحان ماهیت تاریخی و موسیقی لحن و آثار باربد را خاطرنشان نموده و آن را زمینه دوره اول تشکیل مقام ها شمرده است.

از روزهای گذشته…

عرصه آثار موسیقی کلاسیک

علاقمندان رشته موسیقی می توانند از این پس، از طریق ایمیلhtalk.note@gmail.com سفارش های خود را در زمینه نت آهنگسازان موسیقی کلاسیک (پیش از قرن ۲۱) پست کرده و از طریق پیک دریافت کنند.
بیانیه‌ دبیر پنجمین جشنواره‌ی سایت‌ها و وبلاگ‌های موسیقی

بیانیه‌ دبیر پنجمین جشنواره‌ی سایت‌ها و وبلاگ‌های موسیقی

طرح جشنواره پنجم سایت ها و وبلاگ های موسیقی، در شرایطی شکل گرفت که به دلیل مشکلات مالی جشنواره در دو دوره گذشته، برگزاری این جشنواره با تردید روبرو بود تا اینکه در اسفند ماه گذشته، از طریق هنرمند گرامی جناب آقای ناصر ایزدی، با موسسه رادنواندیش اولین همکاری خود را آغاز کردیم و خوشبختانه توانستیم از طریق حمایت های مادی و معنوی این موسسه با مدیریت هنرمند ارجمند جناب آقای بردیا صدرنوری و نیز حمایت فرهنگسرای ارسباران با مدیریت جناب آقای محسن سلیمانی و مدیریت موسیقی هنرمند سخت کوش و ارجمند، جناب آقای شهرام صارمی، بی دغدغه ترین دوره این جشنواره را اجرا کنیم.
آرشین مال آلان

آرشین مال آلان

“آرشین مال آلان” از جمله جذاب ترین داستان های فرهنگ آذربایجانی است که در سال ۱۹۱۰ میلادی توسط اوزیر حاج بایف (Uzeyir Hajibeyov) موسیقیدان شهیر آذری بصورت اپرای کوچک (Operetta) تهیه شد. این اپرا آنقدر مورد توجه علاقمندان به فرهنگ و هنر آذربایجان قرار گرفت که امروزه نیز به مناسبت های مختلف کماکان شاهد اجراهای مختلف از آن هستیم.
تئوری نوین بر مبنای آفرینش مدال موسیقی ایران (IV)

تئوری نوین بر مبنای آفرینش مدال موسیقی ایران (IV)

این دو گام مکمل یکدیگر هستند که پایه و اساس هارمونی زوج، هارمونی ابتکاری مرتضی حنانه، بر مبنای موسیقی ایران، قرار گرفتند البته مدها می توانند همان مدهای موسیقی یونان یعنی: میکسولیدین، لیدین، فریژین و… و یا مدهای کلیسایی باشند ولی این فکر و ایده برای آرمونیزه کردن همان به اصطلاح مدهای موسیقی خودمان، یعنی دستگاههای موسیقی ایرانی مثل یک گاه یا همان مد ماهور، دوگاه یا همان شور، سه گاه و چهار گاه و… آوازها و مقامهای مربوط به آنها مانند ابوعطا که خود خاصیت یک مد جدید را دارا است و یا آواز ترک که همانطور است، افشاری، دشتی، اصفهان و گام بینابین آنها یعنی همایون باشد، برای اولین بار در ذهن خلاق مرتضی حنانه رخ داد.
تاثیر ذهن بر ساختار جمله بندی ها در ویولن (II)

تاثیر ذهن بر ساختار جمله بندی ها در ویولن (II)

در واقع دریافت ذهن در زمینه پیوستگی و اتحاد موسیقایی جمله که روند اجرای صعودی دارد با آمیخته و درگیر شدن به موضوع مقاطع برش در پس اجرای هر دسته نت شش تایی و ایجاد یک تغییر پوزیسیون، دچار نوعی آشفتگی ذهنی می گردد که این آشفتگی با ماهیت سیال جمله در تضاد است و به دلیل وجود همین امر، ذهن به شکل منفک و پله گونه به جمله پرداخته و از آزادی آن در پرداختن به جمله و برداشت ماهیت سیال از جمله دچار ایراد می گردد و در عمل، جمله سخت تر از آنچه هست به نظر می رسد و زمان بیشتری را نیز در تمرین برای رسیدن به پختگی طلب می کند.
آثار باقیمانده از ردیف موسیقی ایران (I)

آثار باقیمانده از ردیف موسیقی ایران (I)

به جز ترانه های محلی که بحثی جداگانه دارد، بنیان موسیقی ملی ایران روی دستگاه های موسیقی نهاده شده و آن نغمات را به شیوه ای که هر استادی از متقدمین مینواخت و روایت میکرد «ردیف» می نامیدند. ردیف موسیقی را هر نوازنده ای در قدیم از استاد خود سینه به سینه می آموخت و چون خط نت به صورت امروز نبود، مجبور بود آنچه از استاد آموخته است خوب به خاطر بسپارد، در این صورت واضح است که چه بسیاری نغمه ها و ترانه ها که توسط اساتید گذشته نواخته شده ولی امروز بدست فراموشی سپرده شده است و در دست نیست، به همین مناسبت است که جمع آوری ردیف و حفظ آنچه از اساتید گذشته باقی مانده، جهت تشکیل منابع ارزنده ای برای آیندگان نهایت ضرورت را دارد.
جونی آلیده، سلطان راک فرانسه (I)

جونی آلیده، سلطان راک فرانسه (I)

نام جونی آلیده (Johnny Hallyday)، نه تنها یادآور ترانه های موفقِ فوق العاده محبوب و پرطرفدار است، بلکه یادآور صدا نیز هست، صدایی قوی و طنین دار، که تکنیک و طول عمرش ستودنی است. بامداد ششم دسامبر ۲۰۱۷ جونی آلیده، یکی از پرطرفدارترین خوانندگان فرانسوی، پس از ماه ها دست و پنجه نرم کردن با سرطان ریه، جان سپرد. او که صدایش را به تمامی گونه ها سپرده بود: راک اند رول (rock’n roll)، توییست (twist)، بلوز (blues)، پاپ (pop) یا وَریته (variété)، در طول سال ها مخاطبان بیشماری را جذب کرد.
موسیقی آفریقای جنوبی (VIII)

موسیقی آفریقای جنوبی (VIII)

سنت پاپ/راک هنوز هم در آفریقای جنوبی رایج است اما با پیشرفت و تنوعی بیشتر. گروه هایی مانند “Springbok Nude Girls”، که شاید بتوان گفت یکی از بهترین گروه های راک آفریقای جنوبی در دهه ۹۰ است، به موسیقی گیتار محور و سخت تر روی آوردند. با این حال گروه های تحسین شده ای مانند “Fetish” نیز به تجربه گرایی با صداهای الکترونیکی با استفاده از کامپیوتر ها و سمپل ها روی آوردند.
وب سایتی که نام آهنگ مورد نظر شما را می یابد

وب سایتی که نام آهنگ مورد نظر شما را می یابد

آیا تا کنون ناچار به زمزمه آهنگی که عنوان آن را نمی دانید یا فراموش کرده اید، شده اید؟ وب سایت جستجوگر جدید Midomi طوری طراحی شده که این دسته از آهنگ ها را در عرض ۱۰ ثانیه برای شما تشخیص داده و در اختیارتان قرار می دهد.
گزارش جلسه اول «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (I)

گزارش جلسه اول «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (I)

نخستین جلسه‌ی کارگاه «آشنایی با نقد موسیقی» با شرکت جمعی از روزنامه‌نگاران، دانشجویان و علاقه‌مندان به این رشته عصر روز چهارشنبه بیست و هفتم دی ماه در خانه‌ی موسیقی برگزار شد.