کلد پلی پایه گذار سبک جدیدی از موسیقی راک (II)

قصه کلد پلی، سپتامبر ۱۹۹۶ در کالج دانشگاه لندن شروع شد، جایی که اعضای گروه با هم ملاقات کردند. مارتین و باکلند اولین اعضای گروه بودند که در هفته اول کالج با هم آشنا شدند و در تمام مدت سال در کالج برای تشکیل گروه خود برنامه ریزی می کردند. آنها نام “Pectoralz” را برای گروه انتخاب کردند. بعد از مدتی بریمن به گروه اضافه شد، در سال ۱۹۹۷ گروه نام خود را به “Starfish” تغییر داد و در کلاب های کوچک شروع به اجرای برنامه کردند. فیل هاروی (Phil Harvey) دوست دوران مدرسه ی مارتین به عنوان مدیر برنامه به گروه پیوست (که تا امروز هم به عنوان عضو پنجم گروه او را می شناسند). با ورود چمپیون به گروه (درامر) این بند، تکمیل شد.

یکی از دانشجویان کالج که قبلاً گروهی به نام کلد پلی داشت، به گروه پیشنهاد استفاده از این نام را داد و نام کلدپلی را به عنوان نام جدید انتخاب شد.

در سال ۱۹۹۸ کلد پلی ۵۰۰ کپی آلبوم EP (آلبومی شامل ۴ یا ۵ آهنگ) با نام “Safety” را منتشر کرد که اکثر نسخه های آن به شرکتهای ضبط و دوستان داده شد و تنها ۵۰ نسخه از آن برای فروش به بازار فرستاده شد.

در دسامبر همان سال کلدپلی قرار دادی با شرکت مستقلی به نام “Fierce Panda” بست و آلبوم “Brothers and Sisters” را منتشر کرد. در بهار ۱۹۹۹ کلدپلی قرارداد ۵ آلبوم را با شرکت Parlophone بست. ۵۰۰۰ نسخه از سومین آلبوم EP کلد پلی با نام “Blue Room” وارد بازار شد و تک آهنگ “Bigger Stronger” از رادیو BBC 1 پخش شد.

audio file قسمتی از “bigger stronger” را از این گروه بشنوید

اولین آلبوم استودیوی گروه به نام “Parachutes” آنها را به سرعت به شهرت رساند به طوری که تنها چند ماه بعد از انتشار به عنوان بهترین گروه سال ۲۰۰۰ از سوی مجلات موسیقی شناخته شدند. آهنگهای “Shiver” ،”Yellow” و “Trouble” به صورت تک آهنگ به بازار آمدند و بسیار موفق شدند.

audio file قسمتی از “yellow” را از این گروه بشنوید

“Yellow” توانست رده ی چهارم لیست تک آهنگهای بریتانیا را کسب کند و اولین آهنگ از کلدپلی بود که در آمریکا مورد توجه قرار گرفت و در جداول مختلف جزو برترین آهنگ ها بود و توسط بسیاری از گروه ها و خواننده ها به زبان های مختلف اجرا شد. به گفته مارتین “Yellow” نشانگر حال و هوای گروه: “روشنایی، امید و فداکاری است”.

بسیاری از منتقدین بر این نظر بودند که این قطعه سبک موسیقی راک بریتانیایی کلد پلی را به جهانیان معرفی کرد.

آلبوم “Parachutes” تنها در بریتانیا ۲٫۴ میلیون نسخه به فروش رفت و در رده دوازدهم لیست پر فروشترین آلبوم های قرن ۲۱ شناخته شد! از دیگر موفقیت های این آلبوم دریافت جوایز بسیار از جمله Grammy ،BRIT و… است.

audio file قسمتی از “shiver” را از این گروه بشنوید

سبک آلبوم parachutes را به Alternative Rock نزدیک به Radiohead میدانند و تمامی نقدهایی که از این آلبوم شده مثبت بوده و موسیقی آن را عمیق، تاثیر گذار با هارمونی بسیار مطبوع دانسته اند.

کلدپلی آلبوم دوم خود به نام “A Rush of Blood to the Head” را در سال ۲۰۰۲ منتشر کرد. این آلبوم تحت تاثیر حوادث ۱۱ سپتامبر در آمریکا که هم زمان با ضبط این آلبوم بود قرار گرفت.

تک آهنگهای “In My Place” ،”The Scientist” ،”Clocks” و “God Put a Smile upon Your Face” پر فروش بوده اند که در این میان تک آهنگ “Clocks” که سومین تک آهنگ این آلبوم بود از نظر تبلیغاتی و انتقادی خوش درخشید و در چندین فیلم و برنامه تلوزیونی از جمله “Peter Pan” و “The Wild” مورد استفاده قرار گرفت.

“Clocks” به عنوان آهنگ برتر سال در Grammy Awards انتخاب شد و نامزد دریافت جایزه ی بهترین تک آهنگ سال در Q Awards شد. Riff های پیانو آن به عنوان برچسب کلد پلی شناخته شد و اکثر منتقدین نظرات مثبتی نسبت به این آهنگ داشته اند.

audio file قسمتی از “clocks” را از این گروه بشنوید

دیوید چیل “David Cheal” در Daily Telegraph این طور بیان کرده: “Riff های هیپنوتیزم کننده ی پیانو، ریتم کوبنده، لحن متوالی و صدای شناور مارتین همه و همه نقطه ی اوجی متین و دل انگیز در این آهنگ ایجاد کرده اند”.

آلبوم “A Rush of Blood to the Head” بیش از دو میلیون نسخه در بریتانیا و بیش از ۱۱ میلیون نسخه در سراسر جهان به فروش رسید!

موسیقی “A Rush of Blood to the Head” فضایی آکوستیک با استفاده از پیانو و گیتار دارد و ترانه های آن افسانه ای و تحت تاثیر حوادث ۱۱سپتامبر است و از مخاطبین خود می خواهد نترسند ، یا اینکه ” هر کسی به هر چیزی که به دنبال آن است می رسد”. منتقدین این آلبوم را بهتر وچشمگیر تر از آلبوم قبلی گروه یعنی “Parachutes” دانسته و آنها را گروه جوانی خواندند که موسیقی قوی و حیرت آوری را به جهانیان عرضه کرده اند.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

ریتم و ترادیسی (IX)

با این حال، حتی مفیدتر از فهرست های رویدادها، تجسم داده های MIDI به صورت پیانو-رُل مطابق شکل ۱۲ است. در این نوع ارائه، محور عمودی نشان گر شماره های نت MIDI است (مانند F2=53) و نت های متناظرِ شستی های پیانو به صورت گرافیکی بر هر دو طرف شکل نشان داده شده اند. زمان در طول محور افقی حرکت می کند، و با ضرب ها و میزان ها مشخص شده است. هنگام نمایش سازهای کوبه ای، هر سطرْ متناظر با یک ساز متفاوت (به جای یک نت متفاوت) است. برای مثال، در مشخصات کلی MIDI برای طبل، سطر متناظر با C1 طبل بزرگ با شماره ی نت MIDI برابر ۳۶ است، D1=38 طبل کوچک است و ۴۲=۱♯F و ۴۴=۱♯G و ۴۶=۱♯A انواع مختلف سِنج پایی هستند. این موارد در شکل همراه با شماره ی نت MIDI متناظرْ برچسب گذاری شده اند.

همه حق اظهارنظر دارند

با این جمله لابد بارها برخورد کرده‌ایم. وقتی از آن استفاده می‌کنیم که کسی به نظر کس دیگری اعتراض کرده باشد. مثلاً وقتی‌که کسی بگوید «این چه مطلب بیراهی است که فلانی نوشته». جمله‌ی لیبرال‌منشانه‌ای است که این روزها طرفدارهایش از گذشته هم خیلی خیلی بیشتر شده و به‌سختی ممکن است بتوانیم با آن مخالفت کنیم.

از روزهای گذشته…

ضرابی: ممکن است استادان در مورد سونوریته خوب توافق نداشته باشند

ضرابی: ممکن است استادان در مورد سونوریته خوب توافق نداشته باشند

آقای پایور قبلا با صراحت زیادی درباره این نوازندگان صحبت میکردند ولی این اواخر که نظرشان را پرسیدم بسیار با لطافت و ظرافت جواب دادند و چیزی که جواب دادند تعریف شامخی از نوازندگی آقای مشکاتیان و کامکار نبود، البته این به نظر من رسید و نمیدانم تا چه حد دقیقا نظر ایشان است، برداشتی که من کردم اینطور بود که مثلا ایشان نسبت به زمانی که کار کرده اند خیلی خوب است مثلا آقای مشکاتیان نسبت به این استادانی که داشته و این زمانی که ساز زده است بسیار خوب مینوازد.
پژوهش هایی درباره ی وضعیت بانوان رهبر معاصر (I)

پژوهش هایی درباره ی وضعیت بانوان رهبر معاصر (I)

در ادامه ی مقاله ی وضعیت بانوان رهبر معاصر چاپ شده در شماره ی دی ماه زنان موسیقی، مقاله ی زیر را می خوانیم که گزارشی است از پژوهشی که در حدود یک سال پیش درباره ی واکنش ها به آثار رهبری شده توسط زنان و مردان می پردازد.
آلبوم «خاطرات گیتار» منتشر شد

آلبوم «خاطرات گیتار» منتشر شد

آلبوم “خاطرات گیتار” که شامل آثاری از آهنگسازان دوره ی باروک تا معاصر می باشد، با اجرای مهرداد مهدوی توسط “انتشارات طنین هنر باربد” منتشر گردید. در این آلبوم از آثار آهنگسازان و تنظیم کنندگانی چون:
John Broadwood & Sons

John Broadwood & Sons

از قدیمی ترین و شاید حتی اولین تولید کننده رسمی پیانو در انگلستان می توان به کمپانی John Broadwood & Sons اشاره کرد. اولین پیانوهای ساخت این کارخانه که به پیانوهای مربعی (Square-Pianos) معروف بود شهرت جهانی داشته و کارخانه تولید پیانو Broadwood در طول قرن هجدهم و نوزدهم از بزرگترین و مهمترین سازندگان پیانو در جهان بوده است.
Richard William Wright II

Richard William Wright II

یک سال بعد پینک فلوید آلبوم More و Ummagumma را تهیه کرد. گروه تصمیم گرفت که در آلبوم دوم بسیار آزاد و بصورت زنده کار کند، آلبوم چهار قسمت داشت و هر قسمت توسط یک نفر ضبط شد. سهم ریچارد رایت از این آلبوم چهار قسمت بود که Sysyphus نام یکی از مشاهیر افسانه ای یونان نام گرفت.
پیانو، نحوه انتخاب – قسمت ششم

پیانو، نحوه انتخاب – قسمت ششم

در نوشته گذشته راجع به برخی شاخص های فنی پیانو مانند کلاویه، صفحه صدا، بریدج، قلاب و پین های نگاه دارنده سیم ها صحبت کردیم. در این نوشته سعی می کنیم به بررسی سایر قسمت های مکانیکی و مهم پیانو بپردازیم که می تواند در ردیف فاکتورهای مهم ارزیابی یک پیانو خوب و سالم باشد.
فراخوان مرکز موسیقی نهفت

فراخوان مرکز موسیقی نهفت

گروه نهفت در سال ۱۳۷۵ با اهداف آموزشی و فرهنگی تحت سرپرستی جهانشاه صارمی تأسیس شد. این گروه در مسیر تکاملی خود، طی دو دهه فعالیت، بدون هیچگونه بهره مندی مالی و معنوی از مراکز دولتی و غیر دولتی، با برگزاری بیش از ۷۰ کنسرت و تولید ۸ آلبوم صوتی و تصویری، توانسته است در به وجود آوردن زمینه های فعالیت، رشد و معرفی نسل جوان موسیقی گام های ارزشمندی بردارد. مرکز موسیقی نهفت جهت گسترش و تداوم اهداف فرهنگی، هنری و آموزشی خود و ایجاد زمینه‏ فعالیت‌های جدی و هنری هنرجویان، در حوزه‏ آموزش‌های گروه نوازی و تک نوازی در دو مقطع سنی نوجوان (الف و ب)، اقدام به جذب هنرجو می‌نماید.
بهروزی نیا: امکانات بربت به دلیل داشتن دسته بلندتر از عود، بیشتر است

بهروزی نیا: امکانات بربت به دلیل داشتن دسته بلندتر از عود، بیشتر است

یک موقع هست شما با پیانو باید یک قطعه را اجرا کنید یک موقع با تار یا سه تار یا نی. باید توانایی و نوع صدا دهی ساز را هم در نظر داشت و لی معتقد هستم نوازنده تا جایی که امکان دارد و تا جایی که سازش به او اجازه می‌دهد باید تکنیک خود را بالا ببرد و از عهده ی نوازندگی قطعات سخت بر بیاید.
مسابقات بین المللی نوازندگی پیانو شوپن (I)

مسابقات بین المللی نوازندگی پیانو شوپن (I)

هنگامی که پروفسور جزری زورالو (Jerzy Zurawlew 1887-1980)، معلم، پیانیست و آهنگساز برجسته لهستانی در سال ۱۹۲۷ اولین دوره مسابقات نوازندگی پیانو را در تالار فیلارمونیک ورشو برگزار کرد، هرگز نمی دانست روزی این مسابقات بعنوان یکی از معتبرترین رقابت های نوازندگی پیانو در دنیا مطرح شود.
طبقه بندی تکنیک های تنبک (II)

طبقه بندی تکنیک های تنبک (II)

این مشخصه مربوط به نحوه اجرای تکنیک و تولید صدا می باشد. به طور کلی در تنبک نوازی می توان چندین نوع مختلف از شکل اجرا را تشخیص داد: