کلد پلی پایه گذار سبک جدیدی از موسیقی راک (III)

آلبوم بعدی X&Y در جون ۲۰۰۵ به بازار آمد؛ نام X&Y اشاره به فراز و نشیب های زندگی روزمره دارد و کاور آن ترکیبی از رنگها و تکه هاست که نشان دهنده ی کد های بودات (کدهای تلگراف) است. X&Y پس از ورود به بازار در صدر آلبوم های برتر بریتانیا قرار گرفت و در لیست ۲۰ آلبوم برتر قرن ۲۱ بریتانیا رتبه ی نهم را کسب کرد. در آمریکا به شماره ی ۱ بیلبورد چارت رسید و دومین آلبوم پرفروش سال ۲۰۰۵ آمریکا شد. فروش این آلبوم تنها در آمریکا ۳ میلیون نسخه و در سراسر جهان بیش از ۱۰ میلیون نسخه بوده است که آن را تبدیل به پر فروش ترین آلبوم سال در سراسر جهان کرد!

آهنگهای “Speed of Sound” ،”Fix You” ،”Talk” ،”The Hardest Part” ،”What If” و”White Shadows” از این آلبوم به صورت تک آهنگ به بازار آمد.

در این آلبوم کلدپلی در ترانه های خود تغییری ایجاد کرد. در آلبوم قبلی مارتین بیشتر از اول شخص “من” در ترانه های خود استفاده می کرد که در این آلبوم به دوم شخص “تو” تغییر کرده، از این رو می توان X&Y را انعکاسی از ترس ها، شک ها، امید ها و علاقمندی های مارتین دانست که در کلام با حرارت او مشهود است.

audio file قسمتی از ترانه “talk” را از این گروه بشنوید

موسیقی X&Y بر گرفته از موسیقی الکترونیک اروپا است و مارتین در قطعه “Talk” با کسب اجازه از Kraftwerk از riff های اصلی قطعه “Computer Love” استفاده کرد و اولین تک آهنگ این آلبوم “Speed of Sound” نیز الهام گرفته از قطعه “Running Up That Hill” آهنگساز و خواننده انگلیسی Kate Bush است. Jon Pareles در The New York Times به شباهت های این قطعه با “Clocks” اشاره می کند و متذکر می شود که کلدپلی تلاش کرده که زیبایی ها و نقاط مثبت “Clocks” را بکار برد.

X&Y بسیار مورد قبول رسانه ها واقع شد و بازتاب خوبی داشت و بسیاری از منتقدین به تاثیرپذیری کلدپلی از گروه راک ایرلندی U2 اشاره کرده اند. Kelefa Sanneh از مجله Rolling Stone آلبوم X&Y را کم هیجان تر از آلبوم قبلی کلدپلی دانسته و اشعار کلدپلی گونه آنرا دلچسب و دوست داشتنی خطاب کرده است. Stephen Tomas Erlewine از Allmusic، این آلبوم را کامل کننده آلبوم قبلی و اثری قوی و بی عیب و نقص بیان کرده است.

در سال ۲۰۰۶ کلدپلی برنده جایزه بهترین آلبوم سال در BRT Awards و جایزه مشترک بهترین آلبوم سال همرا با Black eyed Peas در Juno Awards شد.

Viva la Vida or Death and All His Friends چهارمین آلبوم استودیوی کلد پلی است که در جون ۲۰۰۸ از شرکت Parlophone به بازار عرضه شد.

audio file قسمتی از ترانه “white shadows” را از این گروه بشنوید

عنوان Viva la Vida (زنده باد زندگی) نام یکی از آثار نقاش نامی قرن ۲۱ Frida Kahlo است که به گفته کریس مارتین، او با تمام مشکلاتی که در زندگی داشت و معلولیت شدیدی که بعد از تصادف دچار شد، شروع به خلق یک چنین آثاری کرد که شجاعت و شهامت او را در برابر مشکلات نشان می دهد. کاور آلبوم هم اثری از نقاش فرانسوی Eugene Delacroix با نام “آزادی راهنمای مردم” است که یادبود انقلاب ۱۸۳۰ می باشد.

تک آهنگ های “Violet Hill” ،”Viva la Vida” ،”Lovers in Japan” ،”Lost!” Strawberry Swing” از آن منتشر شده اند. انتشار این آلبوم با موفقیت های زیادی همراه بود و در اولین هفته انتشار در ۳۶ کشور جهان آلبوم برتر بود. Viva la Vida اولین تک آهنگ این آلبوم بعد از انتشار آهنگ برتر بریتانیا و آمریکا شد.

این آلبوم هم مانند آلبوم های قبلی کلد پلی پر فروش بود بطوری که تنها در اولین روز انتشار ۱۲۵۰۰۰ نسخه در بریتانیا و ۳۱۶۰۰۰ نسخه در آمریکا به فروش رفت، همچنین این اثر در تاریخ دانلود رکورد دار است و حدود ۷۰۲۰۰۰ نسخه از آن بصورت دانلود به فروش رفته، نیز با ۸ میلیون نسخه پر فروش ترین آلبوم سال ۲۰۰۸ نام گرفت و موفق به دریافت جایزه بهترین آلبوم راک Grammy Awards شد.

audio file قسمتی از ترانه “what if” را از این گروه بشنوید

موسیقی Viva la Vida تحت تاثیر موسیقی کلیسایی و آلات موسیقی آن از جمله ناقوس و ارگ است و به گفته مارتین این آلبوم کاملاً با سه آلبوم قبلی که به هم متصل و پیوسته بوده اند متفاوت است. موسیقی کلدپلی که بعد از آلبوم X&Y جهانی شد، بسیاری از گروه ها دنباله روی آنها شدند و طرفدارانی در کشورهای مختلف جهان مانند: لبنان، مالزی، تایلند و حتی ایران پیدا کردند، در این آلبوم از موسیقی ملل مختلف بهره گرفته است.

در قطعه “Yes” صدای ویلن عربی و Strawberry Swing پیش زمینه ژاپنی کاملاً مشهود است.

منتقدین موسیقی اکثراً این آلبوم را بهترین کار کلدپلی دانستند. Will Hermes از مجله Rolling Stone نظرات مثبت نسبت به آن داشته و در کنار آن نبود پیام سیاسی واضح در برخی قطعات این آلبوم را از نقاط ضعف کار مارتین دانسته است.

audio file قسمتی از ترانه “viva la vida” را از این گروه بشنوید

به گفته Hermes در آهنگ Lovers in Japan مشخص نیست که آیا مارتین به طرفداری از صلح آمده یا تشویق جنگجویان بی باک و یا در قطعه Viva la Vida (زنده باد زندگی) عنوان به نظر ضد امپراطوری است اما متن ترانه ناراحت و نگران امپراطوری (من صدای ناقوس های اورشلیم را می شنوم/ صدای آواز سواره نظام سپاه رم را می شنوم)…

audio file قسمتی از ترانه “lovers in japan” را از این گروه بشنوید

بطور کلی این آلبوم کلدپلی آلبومی کاملاً سیاسی بوده و همچنان موسیقی دلچسب و به روز آن مورد توجه بسیاری از صاحب نظران است و طرفداران زیادی را پیدا کرده است.

منابع: www.coldplaying.com
www.Rollingstone.com
www.wikipedia.org

2 دیدگاه

 • Blackbird
  ارسال شده در تیر ۸, ۱۳۸۹ در ۲:۵۹ ب.ظ

  برواوو !
  مقاله ی زیبایی بود … کارهای کلد پلی را دوست دارم . در سبک آنها خشونت راک در میان نیست و دست به آلترنیتیو زیبایی زده اند . کارهای آنهارا به هر کس که می خواهد موسیقی را با تمام وجودش بشنود و علی الخصوص طرفداران سبک راک توصیه می کنم .

 • رها
  ارسال شده در اسفند ۵, ۱۳۹۲ در ۱:۱۱ ق.ظ

  سبک جدید موسیقی راک را بیشتر دوست دارم
  سایت خوبی دارید

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «ایران زمین»

سوال این است که آیا می‌توان خلاقیت را آموزش داد؟ و جواب این که حتا اگر هم نتوان، حداقل می‌شود با برانگیختن و آزاد گذاشتن، آدم‌های صاحب خلاقیت را تشویق به استفاده از آن کرد و پروراند. آنچه هشت آهنگساز نوجوان آلبوم ایران‌زمین و مدیر هوشیار «پروژه‌ی آهنگسازان جوان»، امیرمهیار تفرشی پور، به اعتبار موسیقی‌شان به صحنه‌ی امروزین موسیقی ما می‌آورند دقیقا پاسخی است که دیدیم.

آلبوم «در محاصره» با آهنگسازی منتشر شد

یکی از کنسرت‌های ارکستر «خنیاگران مهر» به سرپرستی و آهنگسازی بهزاد عبدی در قالب آلبوم صوتی تصویری «در محاصره» به خوانندگی محمد معتمدی، توسط نشر «پردیس موسیقی معاصر» منتشر شد. آلبوم «در محاصره» مشتمل بر یکی از کنسرت‌های ارکستر «خنیاگران مهر» به سرپرستی بهزاد عبدی که مرداد ماه سال ۱۳۹۵ به خوانندگی محمد معتمدی در تالار وحدت تهران روی صحنه رفت، در قالب یک اثر صوتی تصویری توسط نشر «پردیس موسیقی معاصر» وارد بازار موسیقی شد. این مجموعه همزمان با کنسرت‌های اروپایی ارکستر «خنیاگران مهر» در کشورهای فرانسه، سوئیس، کانادا و آمریکا نیز به صورت فیزیکی و دیجیتال در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

از روزهای گذشته…

جشنواره نوای خرم در دوراهی انتخاب

جشنواره نوای خرم در دوراهی انتخاب

جمعه ۲۴ آذرماه جشنواره چهارم نوای خرم، در تالار وحدت تهران اختتامیه خود را با استقبال پر شور علاقمندان موسیقی برگزار کرد. آنطور که در فراخوان این جشنواره نوشته شده است، هدف برگزاری این جشنواره «حفظ و گسترش فرهنگ اصیل و فاخر ایرانی و همچنین ارتقای نگرش هنری نسل جوان از طریق شناخت آثار اساتید گذشته و تاثیر گرفتن از نمونه‌ها و الگوهای موجود در موسیقی ایرانی» است و چنانکه انتخاب قطعات مسابقه در دوره های مختلف این جشنواره نشان می دهد، تلاش بر این است که محوریت آثار این جشنواره بر اساس اجرای تصانیف همایون خرم و در کنار آن، چند همکار ویلنیست او در برنامه گلها باشد.
کتابی برای آموزش تحلیل دانشورانه‌ اثر موسیقایی (III)

کتابی برای آموزش تحلیل دانشورانه‌ اثر موسیقایی (III)

گذشته از این ایراد که میان کتاب‌های دانشگاهی ترجمه شده (به ویژه آنها که روابط و نمودارها نقش اصلی را در آنها بازی می‌کنند) متداول است، در کتاب یک نشانه‌ی دیگر هم هست که از دیدگاه مترجمان و ناشران نسبت به یک متن مرجع درسی حکایت می‌کند. در متن به مناسبت‌های مختلف اشاره به کتابنامه‌ای است که در پایان کتاب چاپ شده است و قرار است راهنمایی باشد برای مطالعات تکمیلی دانشجویان پی‌گیری که این کتاب را می‌خوانند. برای مثال «بسیاری از نوشته‌های شنکر امروزه به ترجمۀ زیبایی از انگلیسی آراسته شده که فهرست آنها در بخش کتابنامه آمده است» (کادوالادر و گانیه ۱۳۹۱: ۱۷) در حالی که این کتابنامه از متن کتاب فارسی به کلی حذف شده است.
باربارا هندریکس

باربارا هندریکس

باربارا هندریکس در ۲۰ نوامبر سال ۱۹۴۸ در آمریکا بدنیا آمد. او یکی از خوانندگان مطرح اپرا – اپراتیک سوپرانو – میباشد که جدا از فعالیت در زمینه موسیقی کلاسیک، در موسیقی روز هم به فعالیتهایی به عنوان خواننده پرداخته است. وی تحصیلات موسیقی را در مدرسه موسیقی جولیارد در نیویورک به اتمام رساند و در آنجا اصول و مبانی آواز کلاسیک را زیر نظر Jennie Tourel فرا گرفت.
بررسی نقش جنسیت در انتخاب ساز (I)

بررسی نقش جنسیت در انتخاب ساز (I)

در طول تاریخ و با توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی، همواره کلیشه های رفتاری و شخصیتی به زنان تحمیل شده است. به عنوان مثال فرهنگ آسیایی، “خانه دار بودن” یا ” مادربودن” را برای یک زن مهم می داند.
کشته از بس که فزون است کفن نتوان کرد (I)

کشته از بس که فزون است کفن نتوان کرد (I)

نشر «دنیای نو» که تا کنون در حوزه‌ی موسیقی نیز کتاب‌هایی را منتشر کرده است، دی‌ماه امسال کتاب دیگری راروانه‌ی بازار کرد. کتابی که می‌توان آن را مهمترین کتاب دربارۀ موسیقی‌دانان آذربایجان دانست. کتابی با عنوان اصلی «آذربایجان خالق موسیقی‌چی‌لری» (موسیقی‌دانان خلق آذربایجان) کهچند بار به زبان ترکی و خط کریلمنتشر شده و بنا به تصمیم ناشر یا مترجم، عنوان آن تغییر یافته و با نام «تاریخ موسیقی آذربایجان»! چاپ شده‌است.
علیرضا جواهری

علیرضا جواهری

متولد ۱۳۵۳ مشهد آهنگساز و نوازنده سنتور لیسانس موسیقی alireza_javahery[email protected]
موسیقی تجربی؛ آن گیاه ناشناخته (III)

موسیقی تجربی؛ آن گیاه ناشناخته (III)

ادامه‌ی گسترش این دیدگاه باعث شد که تمایزی میان موسیقی آوانگارد غیر تجربی که به هر حال بر سنت‌هایی (حتا سنت‌هایی نوگرایانه) تکیه داشت و موسیقی تجربی مورد نظر جان کیج پیش‌ بیاید، به این معنی که دومی کاملا خارج از هر سنت شناخته شده قرار می‌گرفت.
بانگ چاووش (III)

بانگ چاووش (III)

در این آثار از سازهای مضرابی باس مانند، بم تار و عود به صورت شاخص تری استفاده می شد و کارایی آنها بیشتر القای ریتمیک بود که در اکثر مواقع با چاشنی ضدضرب، نوشته می شد؛ ولی مهمترین تفاوت این آثار با بسیاری از ساخته های پایور و هنرجویان هنرستان، تنظیم ذوقی آنها بود؛ در بسیاری از آثار پایور (۶) و هنرجویان هنرستان، تکنیک های هارمونی و کنترپوان، به شکل قانونمند و یکپارچه ای به کار برده می شوند، در حالی که در آثاری که بعد از انقلاب توسط آهنگسازان کانون چاووش اجرا شد، این تکنیک ها به صورت مقطعی و بیشتر جهت رنگ آمیزی به کار گرفته می شوند.
پیام تقدسی، ویلنسلیست ایرانی – اتریشی

پیام تقدسی، ویلنسلیست ایرانی – اتریشی

پیام تقدسی (متولد سال ۱۹۸۹) از چهارسالگی نزد مونیکا شرباوم (Monika Scherbaum) در شهر برگنز در اتریش به فراگیری موسیقی پرداخت. او در کنسرواتوار فلدکرش (Conservatory Feldkirch) در کلاس های ایمکه فرانک (Imke Frank) و مارتین مرکر (Martin Merker) شرکت کرد. او سپس در زوریخ در سوئیس به تحصیل موسیقی نزد توماس گروسنباخر (Thomas Grossenbacher) و کریستین پروسک (Christian Proske) پرداخت و در سال ۲۰۱۱ با مدرک لیسانس اجرای موسیقی فارغ التحصیل شد. دو سال بعد پیام تقدسی زیر نظر رافائل رزنفلد (Rafael Rosenfeld) مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته نوازندگی موسیقی دریافت کرد و سپس در سال ۲۰۱۶ با مدرک نوازندگی تخصصی موسیقی از مدرسه موسیقی بازل (Hochschule für Musik Basel FHNW) فارغ التحصیل شد.
مرثیه ای فنی برای یک سنتورنواز (II)

مرثیه ای فنی برای یک سنتورنواز (II)

نخست خلاقیت وی در دگرگونه شیوش صدای ساز رخ نمود. صدایی که پلی شد میان صداهایی از خاطره سنتور و آینده هنوز آفریده نشده اش. او این همه را بر بنیاد راست، استوار نشستن در پشت سنتور، یکی شدن دست و مضراب و بهره بردن از تمامی جان دست برای به فریاد آوردن آن همه سیم به دست می آورد. به حرکت های دست، جز از گردش از سر مچ یا بازی حلقه مضراب به دور انگشتان باز، تازش مچ، هم گیری و فشردن انگشتان انتهایی و نرمی ته دست را افزود، بنابراین ظرافت نواختن مضراب با صلابت همنشین شد.