کلد پلی پایه گذار سبک جدیدی از موسیقی راک (III)

آلبوم بعدی X&Y در جون ۲۰۰۵ به بازار آمد؛ نام X&Y اشاره به فراز و نشیب های زندگی روزمره دارد و کاور آن ترکیبی از رنگها و تکه هاست که نشان دهنده ی کد های بودات (کدهای تلگراف) است. X&Y پس از ورود به بازار در صدر آلبوم های برتر بریتانیا قرار گرفت و در لیست ۲۰ آلبوم برتر قرن ۲۱ بریتانیا رتبه ی نهم را کسب کرد. در آمریکا به شماره ی ۱ بیلبورد چارت رسید و دومین آلبوم پرفروش سال ۲۰۰۵ آمریکا شد. فروش این آلبوم تنها در آمریکا ۳ میلیون نسخه و در سراسر جهان بیش از ۱۰ میلیون نسخه بوده است که آن را تبدیل به پر فروش ترین آلبوم سال در سراسر جهان کرد!

آهنگهای “Speed of Sound” ،”Fix You” ،”Talk” ،”The Hardest Part” ،”What If” و”White Shadows” از این آلبوم به صورت تک آهنگ به بازار آمد.

در این آلبوم کلدپلی در ترانه های خود تغییری ایجاد کرد. در آلبوم قبلی مارتین بیشتر از اول شخص “من” در ترانه های خود استفاده می کرد که در این آلبوم به دوم شخص “تو” تغییر کرده، از این رو می توان X&Y را انعکاسی از ترس ها، شک ها، امید ها و علاقمندی های مارتین دانست که در کلام با حرارت او مشهود است.

audio file قسمتی از ترانه “talk” را از این گروه بشنوید

موسیقی X&Y بر گرفته از موسیقی الکترونیک اروپا است و مارتین در قطعه “Talk” با کسب اجازه از Kraftwerk از riff های اصلی قطعه “Computer Love” استفاده کرد و اولین تک آهنگ این آلبوم “Speed of Sound” نیز الهام گرفته از قطعه “Running Up That Hill” آهنگساز و خواننده انگلیسی Kate Bush است. Jon Pareles در The New York Times به شباهت های این قطعه با “Clocks” اشاره می کند و متذکر می شود که کلدپلی تلاش کرده که زیبایی ها و نقاط مثبت “Clocks” را بکار برد.

X&Y بسیار مورد قبول رسانه ها واقع شد و بازتاب خوبی داشت و بسیاری از منتقدین به تاثیرپذیری کلدپلی از گروه راک ایرلندی U2 اشاره کرده اند. Kelefa Sanneh از مجله Rolling Stone آلبوم X&Y را کم هیجان تر از آلبوم قبلی کلدپلی دانسته و اشعار کلدپلی گونه آنرا دلچسب و دوست داشتنی خطاب کرده است. Stephen Tomas Erlewine از Allmusic، این آلبوم را کامل کننده آلبوم قبلی و اثری قوی و بی عیب و نقص بیان کرده است.

در سال ۲۰۰۶ کلدپلی برنده جایزه بهترین آلبوم سال در BRT Awards و جایزه مشترک بهترین آلبوم سال همرا با Black eyed Peas در Juno Awards شد.

Viva la Vida or Death and All His Friends چهارمین آلبوم استودیوی کلد پلی است که در جون ۲۰۰۸ از شرکت Parlophone به بازار عرضه شد.

audio file قسمتی از ترانه “white shadows” را از این گروه بشنوید

عنوان Viva la Vida (زنده باد زندگی) نام یکی از آثار نقاش نامی قرن ۲۱ Frida Kahlo است که به گفته کریس مارتین، او با تمام مشکلاتی که در زندگی داشت و معلولیت شدیدی که بعد از تصادف دچار شد، شروع به خلق یک چنین آثاری کرد که شجاعت و شهامت او را در برابر مشکلات نشان می دهد. کاور آلبوم هم اثری از نقاش فرانسوی Eugene Delacroix با نام “آزادی راهنمای مردم” است که یادبود انقلاب ۱۸۳۰ می باشد.

تک آهنگ های “Violet Hill” ،”Viva la Vida” ،”Lovers in Japan” ،”Lost!” Strawberry Swing” از آن منتشر شده اند. انتشار این آلبوم با موفقیت های زیادی همراه بود و در اولین هفته انتشار در ۳۶ کشور جهان آلبوم برتر بود. Viva la Vida اولین تک آهنگ این آلبوم بعد از انتشار آهنگ برتر بریتانیا و آمریکا شد.

این آلبوم هم مانند آلبوم های قبلی کلد پلی پر فروش بود بطوری که تنها در اولین روز انتشار ۱۲۵۰۰۰ نسخه در بریتانیا و ۳۱۶۰۰۰ نسخه در آمریکا به فروش رفت، همچنین این اثر در تاریخ دانلود رکورد دار است و حدود ۷۰۲۰۰۰ نسخه از آن بصورت دانلود به فروش رفته، نیز با ۸ میلیون نسخه پر فروش ترین آلبوم سال ۲۰۰۸ نام گرفت و موفق به دریافت جایزه بهترین آلبوم راک Grammy Awards شد.

audio file قسمتی از ترانه “what if” را از این گروه بشنوید

موسیقی Viva la Vida تحت تاثیر موسیقی کلیسایی و آلات موسیقی آن از جمله ناقوس و ارگ است و به گفته مارتین این آلبوم کاملاً با سه آلبوم قبلی که به هم متصل و پیوسته بوده اند متفاوت است. موسیقی کلدپلی که بعد از آلبوم X&Y جهانی شد، بسیاری از گروه ها دنباله روی آنها شدند و طرفدارانی در کشورهای مختلف جهان مانند: لبنان، مالزی، تایلند و حتی ایران پیدا کردند، در این آلبوم از موسیقی ملل مختلف بهره گرفته است.

در قطعه “Yes” صدای ویلن عربی و Strawberry Swing پیش زمینه ژاپنی کاملاً مشهود است.

منتقدین موسیقی اکثراً این آلبوم را بهترین کار کلدپلی دانستند. Will Hermes از مجله Rolling Stone نظرات مثبت نسبت به آن داشته و در کنار آن نبود پیام سیاسی واضح در برخی قطعات این آلبوم را از نقاط ضعف کار مارتین دانسته است.

audio file قسمتی از ترانه “viva la vida” را از این گروه بشنوید

به گفته Hermes در آهنگ Lovers in Japan مشخص نیست که آیا مارتین به طرفداری از صلح آمده یا تشویق جنگجویان بی باک و یا در قطعه Viva la Vida (زنده باد زندگی) عنوان به نظر ضد امپراطوری است اما متن ترانه ناراحت و نگران امپراطوری (من صدای ناقوس های اورشلیم را می شنوم/ صدای آواز سواره نظام سپاه رم را می شنوم)…

audio file قسمتی از ترانه “lovers in japan” را از این گروه بشنوید

بطور کلی این آلبوم کلدپلی آلبومی کاملاً سیاسی بوده و همچنان موسیقی دلچسب و به روز آن مورد توجه بسیاری از صاحب نظران است و طرفداران زیادی را پیدا کرده است.

منابع: www.coldplaying.com
www.Rollingstone.com
www.wikipedia.org

2 دیدگاه

 • Blackbird
  ارسال شده در تیر ۸, ۱۳۸۹ در ۲:۵۹ ب.ظ

  برواوو !
  مقاله ی زیبایی بود … کارهای کلد پلی را دوست دارم . در سبک آنها خشونت راک در میان نیست و دست به آلترنیتیو زیبایی زده اند . کارهای آنهارا به هر کس که می خواهد موسیقی را با تمام وجودش بشنود و علی الخصوص طرفداران سبک راک توصیه می کنم .

 • رها
  ارسال شده در اسفند ۵, ۱۳۹۲ در ۱:۱۱ ق.ظ

  سبک جدید موسیقی راک را بیشتر دوست دارم
  سایت خوبی دارید

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

«شیوه‌ی نوازندگی» در موسیقی ما چه معنایی دارد؟ (I)

اگر در موسیقی کلاسیک غربی کار می‌کنیم دادن جواب همه‌فهم به این سوال نسبتا ساده است. یعنی روشی که هر نوازنده آثار را می‌نوازد. بخشی به رابطه‌ی فیزیکی‌ای که یک نوازنده با سازش دارد مربوط است، یعنی مسائلی مثل روش دست گرفتن ساز یا پشت ساز نشستن، نحوه‌ی انگشت گذاشتن، انتقال نیرو به ساز (تقریبا اِکول) و … بخشی هم به مسایل صوتی، مثل صدایی که از ساز درمی‌آورد، دامنه‌ی شدت و ضعف‌هایی که می‌تواند به هر نت یا پاساژ بدهد، شیوش‌های مختلفی که می‌تواند هنگام نواختن هر نغمه یا تکنیک ایجاد کند و بخشی هم به مسایل تکنیکی مثل دامنه‌ی ویبراتوها و از این قبیل.

جمال الدین منبری پس از سالها سکوت به روی صحنه می رود

ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی جمال الدین منبری و پوریا اخواص، ۱۶ اسفند ماه ۹۷ ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه در تالار وحدت به روی صحنه می رود. این برنامه آخرین کنسرت سال ۹۷ ارکستر ملی با رهبری شهبازیان خواهد بود.

از روزهای گذشته…

پروانه های موسیقی ایران (I)

پروانه های موسیقی ایران (I)

پس از انقلاب مشروطه و ضبط اولین نواهای موسیقی در سال ۱۲۸۴ ش و تاثیر آن در روند تاریخ اجتماعی ایران در سال ۱۲۹۱ ش بانوان هنرمند از خلوت دربار بیرون آمده و به ضبط آثار موسیقی پرداختند که افتخار خانم- زری خانم و امجد خانم اولین های ضبط آثار موسیقی بانوان هنرمند بودند.
اگر موسیقی نبود چه دنیایی داشتیم؟

اگر موسیقی نبود چه دنیایی داشتیم؟

نوشته ای که پیش رو دارید، کوششی است برای یافتن گوهر معنوی موسیقی؛ گوهری که بدون شناخت آن، ارزش موسیقی و هنر در عصر ما مورد بی اعتنایی قرار گرفته است. در این نوشتار محسن قانع بصیری، به راز جاودانگی آثار درخشان موسیقی، توانایی موسیقی در گشایش منظری منشور وار به واژه ها و گذر موسیقی از مرز کلمات با قدرت فرا زبانی خود می پردازد و در آخر بیانگر ناتوانی تن در همراهی با آن سروش افسونگر است. این مقاله شرحی است بر چرایی مبارزات و پایمردی های بزرگان موسیقی در سراسر جهان برای دفاع از گوهر متعال موسیقی. (سردبیر)
ویکتوریا مولووا

ویکتوریا مولووا

ویکتوریا مولووا، ویولن نواز روسی، متولد بیست وهفتم نوامبر ۱۹۵۹، نواختن ویولن را در مدرسه مرکزی مسکو آغاز کرد و در کنسرواتوار مسکو ادامه داد. نبوغ عجیبش موقعی جلب توجه جهانیان کرد که در سال ۱۹۸۰ جایزه اول مسابقات سیبلیوس را برد در هلسینکی و دو سال بعد مدال طلای مسابقات چایکوفسکی را به دست آورد. از آن وقت تا حال، با بهترین ارکسترها و رهبران جهان برنامه داشته و بسیاری دیگر از فستیوالهای بین‌المللی را فتح کرده است. ویکتوریا بر گستره وسیعی از دورانهای موسیقی تسلط دارد، از باروک تا معاصر.
سرنوشت اینگونه به درب می کوبد

سرنوشت اینگونه به درب می کوبد

برای همه علاقمندان به موسیقی سه ضربه کوتاه روی نت سل و یک ضربه بلند روی نت می بمل یادآور جمله آشنایی است، جمله آغازین سمفونی شماره پنج بتهوون در دو مینور که طی سالهای ۱۸۰۴ تا ۱۸۰۷ نوشته شد و در کنار سایر کارهای او در اپوس ۶۷ قرار گرفت.
وهم یا نبوغ‌؟! (II)

وهم یا نبوغ‌؟! (II)

بی‌تردید جمع شدن تمام این نارسایی‌هاست که باعث شده‌است، میانگین کیفی تولیدات موسیقی در ایران و سطح سلیقه‌ی عموم به شکل چشمگیری تنزل یابند. موضوعی قدیمی که در دهه‌های گذشته برخی از موسیقی‌دانان و موسیقی‌شناسانِ معاصر، بارها و بارها در مقالات و نوشته‌های مرثیه‌گونِ خود به آن پرداخته ‌اند(۵)، (۶).
بررسی جنبش احیای موسیقی دستگاهی در نیمه سده‌ حاضر (VIII)

بررسی جنبش احیای موسیقی دستگاهی در نیمه سده‌ حاضر (VIII)

برای جنبش احیای موسیقی سنتی ایران نمی‌توان دقیقا طول عمری مشخص کرد، اما اگر آغاز آنرا در نیمه‌ی دهه‌ی ۱۳۴۰ و همزمان با تاسیس گروه موسیقی دانشگاه تهران بدانیم عمر شاخه‌ی اصلی آنرا باید حدود دو تا سه دهه به حساب آوریم.
میرهادی: نسل جدید آماده تر هستند

میرهادی: نسل جدید آماده تر هستند

ارکستر زهی باربد به رهبری کیوان میرهادی و سرپرستی محمد هادی مجیدی در سومین دوره جشنواره بین المللی موسیقی معاصر تهران در تاریخ سوم اردیبهشت ماه ۹۷ ساعت ۱۸ در تالار رودکی به روی صحنه رفت. در این اجرا یک قطعه از کیوان میرهادی برای با نام کنسرتو تنبور اجرا شد. امروز گفتگوی ما را با کیوان میرهادی درباره این کنسرت می خوانید:
گزارش جلسه پانزدهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (IV)

گزارش جلسه پانزدهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (IV)

در این هنگام «قاسم آفرین» در نقد گرایش فمینیستی ابتدا خاطره‌ای تعریف کرد از اینکه سال‌های پیش متوجه شده است که بعضی کارهایی که انسان انجام می‌دهد با وجود ظاهر متفاوت، در خواست جذب جنس مخالف ریشه دارد و سپس پرسید آیا استنباط وی با گرایشی که امروز در کلاس مورد بحث است همسان است؟ مدرس پاسخ داد که موضوع جذابیت و جذب ارتباط چندانی با بحث حاضر ندارد. سپس قاسم آفرین نقد دیگری را مطرح کرد و آن هم اینکه پیشروی فمینیست‌ها (یا به‌طور کلی فمینیسم) منجر به توقف ادامه‌ی حیات نسل انسان خواهد شد. این نقدی است که در سال‌های اولیه‌ی نظریه‌ی فمینیستی در هنر نیز زیاد سخن از آن به میان آمده و حاوی فروکاهش کل جریان فمینیسم به حق فرزندآوری است، مانند این فراز که «شوارتز» تلقی مِیلر (Mailer) (منتقدی که نقد او بر کتاب «سیاست جنسی» «کیت میلت» (Kate Millett) بر وَن دِر تورن تاثیرگذار بود) و ون در تورن را از تعریف فمینیسم توضیح می‌دهد:
درباره بازسازی تصنیف های امیرجاهد

درباره بازسازی تصنیف های امیرجاهد

در کتاب‌های مربوط به تاریخ موسیقی ایران، بارها و بارها نام محمدعلی امیرجاهد را در کنار شیدا و عارف، دو تصنیف سرای مشهور دوره قاجار و مشروطه خوانده‌ایم. در کارگان موسیقی دستگاهی ما، تصنیف‌های پرشماری از عارف و شیدا شنیده می‌شود که در طول صد سال گذشته، بارها و بارها اجراشده‌اند؛ اما کمتر دیده و شنیده‌ایم که هنرمندان تصنیف‌هایی از امیرجاهد را اجرا کنند، گویی شمار تصنیف‌های به‌جامانده از او، بسیار اندک‌تر از آثار شنیده‌شده از عارف و شیدا است؛ اما اگر تصنیف‌های امیرجاهد کم‌شمارند، چرا در تاریخ موسیقی ما نام وی در کنار این دو هنرمند پرکار قرارگرفته است؟
جیمی هندریکس، پدر گیتار الکتریک (II)

جیمی هندریکس، پدر گیتار الکتریک (II)

در دهه شست هر چند هندریکس توانسته بود برای خود شهرتی کسب نماید اما چت چندلر نوازنده گیتار باس گروه مشهور Animals به وی توصیه کرد که به انگلیس برود و فعالیتهایش را در آنجا ادامه دهد. انگلیش مهد موسیقی راک اند رول، به راستی تنها جایی بود که توانست نبوغ و استعدادهای هندریکس را به نمایش گذارد؛ مهارت وی در نوازندگی و استیل خاص جیمی هندریکس به همراه ابداعاتش در نوازندگی باعث شد به سرعت نامش بر سر زیانها بیفتد.