موسیقی کانتری (IV)

در سال ۱۹۷۷ خانم دالی پارتون (Dolly Parton) موسیقیدان برجسته سبک کانتری با آهنگ “اینجا باز هم تو” به عنوان بهترین آهنگ کانتری و در رده سوم بر روی بیلبورد بهترینهای پاپ آمریکا جای گرفت. همچنین کنی راجرز (Kenny Rogers) پس از موفقیت در پاپ، راک و موسیقی محلی با آهنگ “لوسیل” به موسیقی کانتری راه یافت و در رده پنجم بیلبورد بهترینهای پاپ آمریکا قرارگرفت. در حقیقت راجرز و پاترون هر دو این توانایی را داشتند که هم زمان هم در موسیقی کانتری و هم پاپ برترین باشند.

audio file قسمتی از ترانه “lucky in love” را از Sherrie Austin بشنوید

در سال ۱۹۸۰ سبک “نئوکانتری” به وجود آمد که در فیلم “کابوی شهری” (Urban Cowboy) به محبوبیت رسید. فروش آلبومهای موسیقی کانتری و نئوکانتری به ۲۵۰ میلیون دلار در سال ۱۹۸۱ رسید و ۹۰۰ ایستگاه رادیویی آغاز به پخش موسیقی و برنامه های مختص این نوع موسیقی به طور تمام وقت نمودند. آلترنیتیو کانتری به گروه خوانندگان و موسیقیدانان مختلفی رسید و به تدریج با موسیقی پانک سنگین (Hard Punk) همراه با استفاده از سنت های موسیقی کانتری، ترکیب شد.

اشعار این نوع سبک اغلب ناامیدانه، نزدیک به موسیقی گوتیک سالهای ۱۲۰۰ و ۱۴۰۰ و با نگاهی به مسائل اجتماعی بوده است. به طور کلی بسیاری از ستارگان راک و پاپ، به موسیقی کانتری وارد شدند: ریچارد مارکس (Richard Marx) در سال ۲۰۰۰ با آلبوم “روزهایی در آوالون” که شامل پنج موسیقی کانتری میشد، از این جمله می باشد.

در سال ۲۰۰۵ خانم کری آندروود (Carrie Underwood) خواننده موسیقی کانتری، برنده چهارمین فصل “بت آمریکایی”، بهترین فروش ضبط اثر و برنده جایزه گرمی شد. خانم آندروود همچنین هفتمین خانم برنده جایزه آکادمی موسیقی کانتری سال و همچنین اولین خانم در تاریخ موسیقی کانتری می باشد که این جایزه را دو بار در دو سال پیاپی از آن خود کرده است.

اولین آلبوم وی: Some Hearts نه تنها سریع ترین مدت زمان فروش را برای اولین آلبوم هنرمند موسیقی کانتری در تاریخ داشت، همچنین در رده بندی Billboard.com در رده اول بهترین آلبوم کانتری در دهه ۲۰۰۰-۲۰۰۹ قرار گرفت. در سال ۲۰۰۸ خانم تیلر سوئیف (Taylor Swift) موسیقیدان برجسته کانتری پاپ بود و قطعه “داستان عشق” اولین آهنگ کانتری بود که در رده اول ۴۰ آهنگ برتر BDS نیلسن قرار گرفت و همچنین از پرفروش ترین آهنگها بوده است. امروزه موسیقی کانتری اغلب از رادیوها پخش می شود.

شاید در میان کشورهای خارج از آمریکا، این کانادا باشد که بیشترین علاقمندان و هنرمندان این نوع موسیقی را دارا می باشد. از مشهورترین موسیقیدانان کانادایی این سبک: شانیا توئین (Shania Twain)، هنک اسنو (Hank Snow)، بلو رودئو (Blue Rodeo)، مارگ اوسبورن (Marg Osburne)، جانی مورنینگ (Johnny Mooring)، تری کلارک و بسیاری دیگر می باشند.

همچنین کانتری در استرالیا همواره محبوببیت داشته است. از سالهای ۱۸۰۰ با سرودن آهنگهایی که در بیشه زارها می خواندند تا آهنگهایی که برای اعتراض علیه دولت استفاده می کردند. در دهه ۱۹۴۰ اسلیم داستی (Slim Dusty) در موسیقی کانتری ظاهر شد و در مدت پنجاه سال ۱۰۰ آلبوم از خود به جای گذاشت. در سالهای اخیر کیث اربن (Keith Urban) و شری آستن (Sherrie Austin) موسیقی کانتری را همچنان در استرالیا زنده نگاه داشتند.

audio file قسمتی از ترانه “rhinestone cowboy glen” را از campbell بشنوید

موسیقی کانتری به همان اندازه که در آمریکا شنونده دارد در سرتاسر دنیا نیز محبوب است. برای مثال علاقمندان این نوع موسیقی در آلمان به سه دسته تقسیم می شوند: علاقمندان به سمبلهای کابوی آمریکایی، افراد میان سال که این نوع موسیقی را به “هارد راک” ترجیح می دهند و جوانترها که به واسطه پاپ بسیاری از موسیقی های کانتری را نیز گوش می دهند.

audio file قسمتی از ترانه “blue sky” را از allman بشنوید

در آمریکای جنوبی در اواخر سپتامبر هر سال، جشنواره موسیقی کانتری در شهر سن پدروی آرژانتین برگزار می شود. این جشنواره شامل گروههایی از آرژانتین، برزیل، اورگوئه، شیلی، پرو و آمریکا می باشد. در ایرلند برنامه تلویزیونی TG4 ستاره ایرلندی موسیقی کانتری: گلور تیر (Glór Tíre) را معرفی نموده است. از دیگر شبکه های تلویزیونی پخش موسیقی کانتری: CMT و CMT Pure Country، رائول تی وی (Rural Free Delivery TV) و GAC می باشند. اولین کانال تلویزیونی پخش این نوع موسیقی در آمریکا در اوایل دهه ۱۹۸۰، TNN بود. در سال ۲۰۰۰ این کانال به نام Spike TV تغییر نام داد.

en.wikipedia.org

یک دیدگاه

  • ارسال شده در آذر ۲, ۱۳۹۱ در ۸:۵۹ ب.ظ

    کاش کمی هم در مورد تئوری موسیقی کانتری توضیح داده بودید نه فقط تاریخچش.ممنون

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر مجموعه‌ی «رنگ‌های قدیمی»

«رنگ‌های قدیمی» شامل ۶۵رنگ (از سال۱۲۸۴ تا ۱۳۱۶ از ضبط‌هایی که در دسترس گردآورنده بوده) و یک متنِ شش‌صفحه‌ای­‌ست‌ که بدون آن و با پالایش صوتی بهتر، می‌توانست محصولی دست­‌کم خنثی به‌دست دهد. متن، نتیجه‌گیری‌های نامستدلی دارد. چند نمونه:

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VII)

نخچیرگان به مجموع الحان سی گانه ی باربد شامل می شد. باربد آفریننده ترانه های نوروزی نیز به شمار می رود. از این ترانه ها می توان به فرخ روز، سروستان، ارغنون، لبینا اشاره کرد. آثار باربد را موسیقیدانان قرون بعدی چون شعبه، جنس، آوازه، و شاخه های مهم مقام ها توضیح و توصیف کرده اند، عبدالقادر مراغه ای در مقاصد الالحان ماهیت تاریخی و موسیقی لحن و آثار باربد را خاطرنشان نموده و آن را زمینه دوره اول تشکیل مقام ها شمرده است.

از روزهای گذشته…

روایت ملودیک سفرهای استراوینسکی

روایت ملودیک سفرهای استراوینسکی

به دلیل دور بودن استراوینسکی از کشورش روسیه، بحث های زیادی درباره ماهیت روسی او صورت گرفته است. جمعه، بیست و دوم ژانویه ۲۰۱۲، در برنامه ای به نام “استراوینسکی بیرون از روسیه” لئون بتشتاین (Leon Botstein)، ارکستر سمفونیک آمریکا (American Symphony Orchestra) را برای اجرای گلچینی از آثار استراوینسکی رهبری کرد. این آثار به گونه ای انتخاب شده بودند که هم میراث روسی استراوینسکی و هم زیبایی شناسی کشور دومش را به خوبی نشان می داد.
ریتم در موسیقی جز – قسمت دوم

ریتم در موسیقی جز – قسمت دوم

در مطلب قبل به این نتیجه رسیدیم که آنچه برای هر نوازنده یا خواننده موسیقی جز مهم است و به نوعی مشخص کننده تفاوت های او با سایر هنرمندان هم ردیف خود می شود روشی است که وی برای متصل کردن نت های مختلف به یکدیگر با استفاده از کشش ها و سکوتهای مختلف اختیار می کند.
گفتگو با یوگنی کیسین

گفتگو با یوگنی کیسین

در سال ۱۹۸۴ در روسیه نوازنده ای به جهان معرفی شد که در اجرای خود کنسرتو پیانوهای شوپن را به نحو احسن نواخت نکته مهم در این قضیه این بود که این اجرا توجه نوجوانی ۱۲ ساله به وقوع پیوست و تا به امروز توانسته است با مهارت خویش دنیای موسیقی را معطوف به خود نماید.
اسطوره زنده دنیای Jazz

اسطوره زنده دنیای Jazz

Kieth Jarret یکی از قابل توجه ترین پیانیست هایی است که از دهه ۶۰ به بعد به دنیای موسیقی وارد شده اند و در حال حاضر از مهمترین پیانیستهای Jazz دنیا می باشد.
آلفرد اشنیتکه و سبک پلی استایلیسم (I)

آلفرد اشنیتکه و سبک پلی استایلیسم (I)

آلفرد اشنیتکه (Alfred Garyevich Schnittke) متولد ۲۴ نوامبر سال ۱۹۳۴، یک آهنگساز یهود روسی- آلمانی بود. پدرش روسی تباری متولد فرانکفورت و مادرش یک ولگا ژرمن (Volga German) متولد روسیه بود. ولگا ژرمن یکی از نژادهای آلمان است که مردمانش در نزدیکی رودخانه ولگا می زیستند و اکثریت آنها در قرن های ۱۹ و ۲۰ به کشورهای آمریکایی، برزیل و دیگر کشورها مهاجرت کردند.)
رسول صادقی: هر روز در حال پیشرفت هستیم

رسول صادقی: هر روز در حال پیشرفت هستیم

امسال ۱۲ سال از زمان انتشار اولین مطالب در مورد پیشنهادات دکتر حسین عمومی برای سازهای نی و تنبک در این سایت می گذرد. در این ۱۲ سال، نوازندگان و سازندگان جدیدی به جامعه موسیقی وارد شده و در کنار ورود نسل جدید بعضی از اساتید نسل قدیم یا وارد دوره بازنشستگی شده یا رخت از جهان بربستند. در میان نوازندگان و صنعتگران نسل جدید یک چهره پرکارتر و پر انرژی تر از دیگران با جدیدت مثال زدنی بر روی ساز نی کار کرده است که برخلاف بسیاری از سازندگان هم نسل اش، بیشتر از یکسال است که بدون هیچ چشمداشتی، تمام پیشنهادها و یافته های جدید خود را در اختیار علاقمندان این ساز می گذارد؛ رسول صادقی، نوازنده و خواننده و متخصص طراحی قالب، مدتهاست که تلاش دارد با استفاده آخرین دستاوردهای دانش قالب سازی و بهره گیری از دانش سازسازی دیگر کشور ها، به طراحی سازی بپردازد که خواسته های نسل خودش را برآروده سازد. امروز به گفتگویی با او می پردازیم:
چهره ی آدرنو از قابِ اتنوموزیکولوژی (XIII)

چهره ی آدرنو از قابِ اتنوموزیکولوژی (XIII)

به عقیده ی آدرنو مطمئنا شیوه ی کارِ کارگران در خط مونتاژ کارخانه ها، یا کار با ماشین های اداری امکانِ هرگونه نوآوریِ راستین را از انسان ها سلب می کند. بی خیالیِ شنونده موسیقی عامه پسند نه تنها پیش انگاشت بلکه پیامد موسیقی عامه پسند است. ملودی های موسیقیِ عامه پسند لالاییِ بی خبریِ شنونده را در گوشش زمزمه می کنند و دلداریش می دهند تا نگران نباشد، زیرا از قافله عقب نمانده است.
نقدی بر «شیوه نوازی» علی قمصری (I)

نقدی بر «شیوه نوازی» علی قمصری (I)

چندی پیش نوازنده عزیز و توانای تار، علی قمصری، ویدئوهایی چهارگانه، تحت عنوان «گزیدهای از شیوههای تارنوازی از مکاتب مختلف، با رویکردی آموزشی، پژوهشی» در فضای مجازی منتشر کرد. لازم دانستم نکاتی را پیرامون این عمل ایشان ذکر کنم:
گفتگو با آرش محافظ (IV)

گفتگو با آرش محافظ (IV)

برچیده شدن به این معنی که فراموشش کنیم و دیگر استفاده نکنیم درست نیست. ردیف موسیقی یک دوره‌ای از موسیقی کلاسیک ایرانی است. به عنوان موسیقی آن دوره اتفاقا باید اجرا شود و فراموش هم نشود و کسانی که علاقه و تخصص دارند به آموزش آن ادامه دهند.
دوران طلایی فیلارمونیک وین

دوران طلایی فیلارمونیک وین

هنگامی که هانس ریشتر رهبری اجرای “حلقه نیبلونگن” (The Ring of the Nibelungen) از واگنر را در فیلارمونیک وین بر عهده گرفت دیگر برای هیچ فردی جای شک و شبهه باقی نماند که اینک ارکستر فیلارمونیک وین بهترین ارکستر جهان می باشد. ناگفته نماند که بدست آوردن این شهرت بدون کمک های موسیقیدانانی چون واگنر، وردی، برامس، لیست و … چه در مقام نوازنده، سولیست و چه در مقام رهبر ممکن نبود.