یو-تو (III)

پس از مدت زمانی کوتاه اج و بونو گروه “شالوم” را ترک کردند و برای تکمیل آلبوم “اکتبر” به گروه خود پیوستند. این آلبوم نقدهای متضادی را به دست آورد و پخشهای محدودی در رادیو و فروشی کم در خارج از بریتانیا داشت اما نویدی بر بهبود آثار گروه بود. “جنگ” آلبوم بعدی گروه در سال ۱۹۸۳ صلح طلبی و انتقاد گروه از جنگ صلیبی بود. در این آلبوم آهنگ سیاسی “یکشنبه یکشنبه خونین” که در آن بونو سعی داشت تضاد بین حوادث یکشنبه خونین و یکشنبه عید پاک را بیان نماید.

مجله رولین استون نوشت این آهنگ توانایی عمیق گروه را در سرودن اشعار پر معنی نشان داد و اولین آلبومی بود که عکاس آنتون کوربین (Anton Corbijn) هنرنمایی خود را با گروه به تصویر کشید و از آن زمان به بعد عکاس گروه باقی ماند که نقش اصلی در معرفی چهره ای محبوب از گروه را به مردم داشت.

آهنگ “اولین روز سال نو” اولین اثر در آلبوم “سفر جنگ” بود که در خارج از ایرلند و بریتانیا برای گروه موفقیت به دست آورد. برای اجرای آلبوم “سفر جنگ” تمام بلیطهای کنسرتهای آنان در شهرهای اصلی اروپا و آمریکا به فروش رفت. در هنگام اجرای “یکشنبه یکشنبه خونین” بونو پرچمی سفید رنگ را در دست داشت.

audio fileبشنوید قسمتی از “اولین روز سال نو” از گروه یوتو

در این سفر یوتو آلبوم “زیر آسمان قرمز خون” را ضبط زنده کرد و فیلم کنسرت “زنده در صخره های سرخ” (Live at Red Rocks) که هر دو از شبکه رادیویی و MTV بارها پخش شد طرفداران آنان را بیشتر کرد و قدرت آنان را در اجرای زنده نمایان تر نمود.

آلبوم “آتش فراموش نشدنی” در سال ۱۹۸۴ عرضه شد؛ اثری انتزاعی زمانی که اساسی ترین تغییرات سبکی گروه در حال شکل گیری بود. گروه هراس داشت که آثار گذشته را دنبال نماید و آنان در خطر تبدیل شدن به گروه دیگر راک شعاری بودند. بنابراین تجربه نیاز شد، آنطور که آدام کلایتون گفت: “ما دنبال چیزی می گشتیم که جدی تر باشد، هنری تر.” “آتش فراموش نشدنی” صدایی غنی و ارکستری دارد، درام نوازی مولن آزادتر و هوشمندانه تر و بیس کلایتون دیگر سر زده وارد نمی شد و به طوری در حمایت از اشعار می غلطید.

تکمیل نمودن فضای صوتی، آهنگهای آلبوم برای برداشتهای بسیار گوناگون باز است چیزی که گروه آنرا “احساس بسیار تصویری” می خواند. شیفتگی بونو در داستان، فلسفه و شعر باعث تشخیص وی در مسئولیت سنگین سرودن اشعار برای آهنگ شد، چیزی که پیش از این نسبت به آن بی میل بود؛ طبع شاعرانه!

علی رغم برنامه فشرده ضبطهای گروه، بونو احساس کرد که آهنگهای “بد” و “غرور” ناتمام هستند. “غرور – به نام عشق” که درباره مارتین لوترکینگ بوده اولین آهنگ آلبوم و از بزگترین موفقیتهای گروه شد و اولین آهنگ از آنان بود که در بین ۴۰ آهنگ برتر آمریکا قرار گرفت. اجرای آهنگهای “بد” و “آتش فراموش ناشدنی” آثاری بودند که اجراهای زنده آنان مشکل ساز بود.

یک روش، استفاده از سنکورنایز یا صداگذاری همزمان بود که پیش از آن گروه از آن امتناع می کرد، اما امروزه بیشتر گروهها در کنسرتهای زنده خود از این روش استفاده می کنند. آهنگهای این آلبوم ناتمام، نامعلوم و بی تمرکز نقد شدند اما زمانی که آنها روی سن اجرا شدند، تاثیر بهتری گذاشتند. در ژوئن ۱۹۸۵ یوتو برای کمک به قحطی در اتیوپی کنسرتی برگزار کرد، در این کنسرت در حین اجرای “بد”، بونو از سن پائین آمد و برای رقص با حضار به آنان پیوست، در حالی که میلیونها نفر از تلویزیون نظاره گر مستقیم این اجرا بودند.

audio fileبشنوید قسمتی از “روز دیگر” از گروه یوتو

در سال ۱۹۸۵ مجله رولینگ استون آنان را گروه دهه ۸۰ نامید. با تشویق دوستانی چون: باب دیلن (Bob Dylan)، وان موریسون (Van Morrison) و کیث ریچاردز (Keith Richards) گروه به ریشه های موسیقی راک بازگشت و بونو بیشتر بر روی نوشتن اشعار متمرکز شد. برای سومین آلبومشان “درخت جاشوآ” یوتو قصد داشت بر اساس سبک اجرای “آتش فراموش نشدنی” پیش رود اما ساختاری جدید را برایش استفاده نمودند.

در سال ۱۹۸۶ بونو به نیکاراگوئه و بندر سالوادور سفر کرد و در آنجا مصیبت روستاییان را با چشمان خود دید که درگیری داخلی در آنجا موضوعی برای دخالت سیاسی آمریکا شد. این تجربه تاثیر عمیقی را برای موسیقی جدید گروه به وجود آورد. “درخت جاشوآ” در ماه مارس ۱۹۸۷ عرضه شد. تنفر از آمریکا در تضاد با علاقه عمیق گروه به آزادی و آنچه انسانها برایش مبارزه می کنند در تقابل با هم بود.

یوتو در این آهنگ خواهان موسیقی باکیفیت سینمایی بود. این آلبوم به یکی از سریعترین فروشها در تاریخچه بریتانیا دست یافت و برای نه هفته جز آلبوم اول آمریکا بود. بدین ترتیب یوتو چهارمین گروه راک بود که در مجله تایمز مطرح شد. با این آلبوم بود که اولین جایزه گرمی را برد و سطحی جدید از موفقیت را برای گروه به همراه آورد. بسیاری از مطبوعات از جمله رولینگ استون این آلبوم را یکی از برترین های راک دانست.

en.wikipedia.org

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

موسیقی و شعر در «گرگیعان و گرگیعان» (IX)

در کرمان مشابه همین مراسم در ماه رمضان و با نام «الله رمضونی» و «کلید زنی» برگزار می شود. «الله رمضونی» بیشتر توسط کودکان و «کلید زنی» توسط زنان و دختران انجام می شود که در آیین دوم فردی که این مراسم را انجام می دهد نباید شناخته شود. کلید زنی در شب های ماه رمضان برگزار می شود. زنی در حالی که صورت خود را با چادر پوشانده و یک سینی (در سیرجان به جای سینی از الک استفاده می شود که به آن کمو می گویند) در دست دارد که درون آن آیینه، سرمه دان و یک جلد قرآن قرار دارد، به خانه اهل محل می رود و با کلید به سینی (یا در خانه) می زند. صاحب خانه پس از گشودن در آینه داخل سینی را بر می دارد و چهره خود را می نگرد، سپس مقداری شیرینی، قند یا پول داخل سینی قرار می دهد. در کرمان همچنین از شب سوم تا پایان ماه رمضان مراسمی با عنوان «الله رمضونی» برگزار می شود که در آن گروهی از کودکان و نوجوانان به در خانه اهل محل رفته و این سرود را می خوانند و پس از اتمام سرودخوانی صاحب خانه پولی به سرپرست گروه می دهد:

رهبری: از سرنوشت آثار ضبط شده آهنگسازان ایرانی در بنیاد رودکی خبری نیست!

نوشته که پیش رو دارید گفتگویی است با علی رهبری، رهبر ارکستر و آهنگسازی نام آشنای موسیقی ایران، این گفتگو در برنامه رادیویی نیستان (شبکه فرهنگ) انجام شده است. به تازگی اثری از علی رهبری به نام «نوحه خوان» با همکاری انتشارات ناکسوس به انتشار رسیده است. علی رهبری با اینکه تا به حال رهبری بیش از ۲۵۰ اثر را با انتشارات ناکسوس به عهده داشته است، این اولین بار است که یک اثر آهنگسازی شده از او به انتشار می رسد. درباره این آلبوم با او گفتگویی داشته ایم:

از روزهای گذشته…

واثقی: برادرم نت موسیقی نمی دانست

واثقی: برادرم نت موسیقی نمی دانست

خود آقای دهلوی از من خواستند که این قطعه را در فیلم استفاده کنیم. اتفاقا همان اجرا هم بهترین اجرای این اثر بوده است که خود آقای دهلوی رهبری کرده اند و سنتور ها را من و آقای اسماعیل تهرانی زده ایم. این اجرا به صورت کاملا ارکسترال در استودیوی وزارت فرهنگ و هنر ضبط شده است و از کیفیت بسیار خوبی دارد.
یادداشتی بر آلبوم «جان سرگردان»

یادداشتی بر آلبوم «جان سرگردان»

«جان سرگردان» اجرای شلخته‌ای ندارد. از یک ذهن و عملِ منظم برآمده و آرایشِ گروهِ سازها در آن، پیراسته و کارشده است اما جذب‌کنندگیِ تمامِ اینها به نیمه‌ی تصنیفِ اولِ آلبوم هم نمی‌رسند و بالعکس، گوش‌آزار هم می‌شوند. چرا که از هر سو که به این اثر بنگریم، سراسر، تکرار در فرم و محتواست و به خیلِ آلبوم‌های اینچنینیِ یکی دو دهه‌ی اخیر پیوسته است که مرده زاده می‌شوند و در حافظه‌ی زمان، نشانی از آنها باقی نمی‌مانَد. خاستگاهِ این مرگ‌زایی‌های پر خرج، هر چه که باشد ماحصل‌، یک موسیقیِ عقب‌مانده از زمانه‌ است.
بررسی ساختار دستگاه شور در ردیف میرزاعبدالله» (I)

بررسی ساختار دستگاه شور در ردیف میرزاعبدالله» (I)

دستگاه/آواز‌ها در موسیقی کلاسیک ایران‌ به طور کلی از الگویی یکسان پیروی می‌کنند و می‌توان تصور کرد که ‌این الگو خاستگاه شکل‌گیری دستگاه‌ها نیز بوده و نشانگر منطق حاکم بر تدوین ردیف باشد. الگوی مورد نظر،‌ به بیانی ساده، همان ردیف‌شدن مدهایی مرتبط با هم و درپی هم‌آمدن آنها در قالب یک مجموعه به نام دستگاه است. به نحوی که روند چرخه‌وار مدها از مد مبنای هر دستگاه شروع و پس از سلسله‌ای از مدگردی‌ها سرانجام به همان مد نخستین یا مبنا باز می‌گردد (اسعدی، ۱۳۸۲: ۴۷). برای نمونه می‌توان به اجمال روند سیکلیک مدگردی‌های دستگاه ماهور را اینگونه بیان کرد: درآمد ماهور مد مبنای دستگاه یا همان مد ماهور را معرفی می‌کند. مدهایی همچون داد، دلکش، خاوران، فیلی، حصار، شکسته، عراق و راک (با شاهدها و اشل‌های صوتی متفاوت) یک به یک ارائه می‌شوند و هر کدام، در پایان، با الگوهای فرودی ترجیع‌بندگونه به منطقه‌ی ‌مُدال مبنا یا همان مد ماهور باز می‌گردند.
فریادی میهن پرستانه! (I)

فریادی میهن پرستانه! (I)

در زمان کودکی اش، مردم پراگ، در مدارس و اداره های دولتی به جای زبان چک به زبان آلمانی سخن میگفتند. سرزمینش زیر یوغ فرمانروایی اطریشی ها بود. در دوران انقلاب سال ۱۸۴۸، اصلاح طلبان چک، برای دستیابی به آزادی سیاسی و از میان بردن نظام سرفی به مبارزه پرداختند، اما شورش ملی شکست خورده و میهن پرستان دستگیر شدند. از این رو آهنگسازانی ملی گرا نظیر اسمتانا که یک بوهمی ناسیونالیست مشتاق و جدی بود و پیوسته در آرزوی استقلال و آزادی سرزمین مادریش می سوخت، جهت ایجاد تمایز فرهنگی از امپراطوری هاپسبورگ اطریش که قرن ها بر بوهمیا و موراویا سلطه داشت، به میدان آمدند.
از کافه تا رودکی (II)

از کافه تا رودکی (II)

مهمترین عنصر گروه موسیقی در سفره خانه از نظر مراجعین، تماشاچیان و مدیر سفره خانه خواننده گروه است. با توجه به مشاهدات عینی در سه سفره خانه ی متفاوت در پایین شهر وسط شهر و بالای شهر تهران آشکارا می توان به محبوبیت بالای خواننده در میان شنوندگان، صاحبان سفره خانه ها و همچنین عوامل پذیرایی و کارکنان پی برد. بر خلاف گروه نوازندگان که در اکثر سفره خانه ها پوششی بصورت لباس فرم با نقوش سنتی خاص دارند و هنگام اجرا روی صندلی های خودشان می نشینند، خواننده ی گروه با پوششی دلخواه که غالبا کت وشلواری است با رنگ های متفاوت برای هر شب، به هنگام اجرا روی صحنه راه می رود و مستقیما با تماشاچیان در حین اجرا گفتگوی مختصری دارد.
کارلا بلی

کارلا بلی

کارلا بلی نی بورگ (Carla Bley, née Borg)، متولد یازدهم ماه می سال ۱۹۳۸ آمریکا، آهنگساز جز، پیانیست، نوازنده ارگ و یکی از رهبران بزرگ ارکسترهای جز است.
ویژگیهای ارتعاشی چوب و کوک کردن صفحات ویولن (IX)

ویژگیهای ارتعاشی چوب و کوک کردن صفحات ویولن (IX)

با توجه به تئوری و نتایج اندازه گیری های خطوط نودال می توان برخی از پیش بینی های کلی را بیان کرد. در رزونانس اول، صفحه به دور نقاط خطوط نودال صلیب شکل ایجاد شده در صفحه، حرکت گردشی دارد. بنابراین کم کردن ضخامت صفحه در اطراف این خطوط نودال می تواند تأثیر بسیار زیادی داشته باشد.
سفیر فرهنگی لبنان (I)

سفیر فرهنگی لبنان (I)

نهاد حداد (Nouhad Haddad) معروف به “فیروز‎”، متولد ۲۱ نوامبر ۱۹۳۵ یکی از مشهورترین خوانندگان پیشرو لبنان است. وی شمایلی فرهنگی از جهان عرب به جهان معرفی کرده و آثار او در این مناطق بسیار شنیده شده و همواره افتخار ملی لبنان بوده است. وی در خانواده ای مسیحی به دنیا آمد و زمانی که با آسی رهبانی (Assi Rahbani)، یکی از دو برادری که به او کمک کردند تا حرفه اش را به عنوان خواننده بهبود بخشد، ازدواج کرد مذهبش را به ارتودوکس یهودی تغییر داد. خانواده اش کمی پس از تولد او به بیروت نقل مکان کردند.
بتهوون و Missa Solemnis- قسمت اول

بتهوون و Missa Solemnis- قسمت اول

لودویگ وان بتهوون به سال ۱۷۷۰، درشهر بن Bonn آلمان و در میان خانواده ای موسیقیدان متولد شد.پدرش موسیقیدان دربار بود و استعداد فراوان او در نواختن پیانو را از سنین بسیار پایین کشف کرد. لودویگ کوچک اولین کنسرت عمومی خود را در سن ۸ سالگی اجرا کرد. پدر وی نیز، مانند لئوپولد پدر موتزارت، درصدد بهره برداری از این استعداد فراوان بود.
ایزایی و مکتب ویولون بلژیک (I)

ایزایی و مکتب ویولون بلژیک (I)

اوژن ایزایی، ویولنیست بلژیکی، از مشهورترین مستر ویولنیست های زمان خود به شمار می رود؛ «نیروی خارق العاده طبیعی ایزایی به عنوان یک مفسر» تحت تأثیر استعداد سرشار او در تُن و تکنیک نوازندگی نمود بیشتری می یابد. استعدادی که هم عصران او نیز به آن اشاره کرده اند. در واقع، ایزایی بزرگ ترین نماینده مکتب شگفت انگیز ویولن نوازی بلژیکی است که در هنر استادان او مانند ویوتام و وینیافسکی ریشه دارد. همانطور که خود ایزایی می گوید «در یک دوره هفتاد ساله برترین مکتبی بوده است که در کنسرواتوار پاریس و در آثار نوازندگانی مانند: ماسارت (Massart)، رمی (Remi)، مارسیک (Marsick) و دیگر مفسران حرف اول را می زده است».