طهرانیان: آثارم را در معرض نقد قرار دادم

فرزین طهرانیان
فرزین طهرانیان
یعنی شما هیچ فرد موفق یا اجرای خوبی ندیدید؟
البته که دیدم اما شما به طور کلی پرسیدید! در دانشگاه هنر خانم آیلین ارجمند در دوره کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند که بسیار گیتاریست خوبی هستند و اجراهایی که از ایشان شنیده ام واقعا عالی بودند. آقای مهرگان نجفی بسیار گیتاریست خوب و موسیقیدان خوبی هستند. در دانشگاه آزاد آقای محمد صالحی تحصیل می کنند که بسیار موسیقیدان خوب و گیتاریست خوبی هستند. خانم فرناز خیابانی که بسیار تمیز و با موسیقی خوب به اجرای قطعات می پردازند. همچنین یک آلبوم از حامد پورساعی شنیدم که بسیار با تکنیک خوبی اجرا شده بود.

به نظر شما یک گیتاریست خوب کیست؟
گیتاریستی است که در کنسرت به خوبی به اجرای قطعات می پردازد. برای اجرای خوب شما نیازمند تکنیک، سواد پایه موسیقی خود شناسی و هوش هستید.

خودشناسی؟
البته، شما باید بفهمید که از پس اجرای چه آثاری بر می آیید و چه آثاری با تکنیک و روحیه شما سازگار است و می توانید به خوبی حتی در اوج هیجان به اجرای آنها بپردازید.

بیشتر دانشجویان در حال حاضر تنها یک مشکل دارند: عدم صداقت با خود! به اجرای آثاری می پردازند که بتوانند خود نمایی کنند بعضا به درستی نام آهنگساز را نمی دانند. زمانی که می پرسم چرا می خواهی این قطعه را اجرا کنی؟ جواب می دهد چون فلانی اجرا کرده است.

خوب حالا می توانید بگویید که مشکل کجاست؟
نبود سنت و روش صحیح آموزش پایه ای. اگر به نسل های گذشته معلمین گیتار در ایران نظری بیندازید، به جز یک یا دو نفر سایرین تحصیلات موسیقی نداشته و موسیقی را به شکل آزاد فراگرفته اند. آشنایی با گیتار کلاسیک از طریق آثار ضبط شده توسط بزرگان این هنر بوده است از اینرو معیار این افراد برای تدریس و تشخیص یک اثر خوب وابسته به یک اجرا بوده و نه به نت و اصل اثر و همچنین نه به فضای کنسرت! معیار سنجش دانشجو نیز اجرای یک نوازنده بسیار معتبر است، نوازنده ای که حتی در اروپا و آمریکا نیز به عنوان یک استثنا شمرده می شود!

شما آثار ضبط شده توسط بزرگان نوازندگی را مرجع نمی دانید؟
مرجع واقعی ما علوم پایه موسیقی هستند و راه درست این است که نوازنده و به ویژه هنرجو ابتدا سعی داشته باشد تا اثر را با دانش خود به اجرا در آورد. شنیدن آثار ضبط شده وظیفه یک هنرجو است اما نه برای تقلید و نه برای ارزش گذاری بر کار فرد دیگر! برای الهام گرفتن، لذت بردن و البته یادگرفتن بسیاری از نکات!

اما از نظر شما اجرای زنده اهمیت بیشتری دارد.
البته. من هر ترم در دانشگاه آزاد و هنر برای دانشجویان اجراهایی ترتیب می دهم و در ترم گذشته شخصا به اجرای کنسرت در دانشگاه آزاد پرداختم.

اجرا در حضور دانشجویان سخت نیست؟
در حضور دانشجویان به هیچ وجه سخت نیست چرا که آنها با سختی اجرای زنده آشنا و به این کار احترام می گذارند اما در حضور لمپنهایی که کارت دانشجویی دارند انرژی زیادی از آدم می گیرد!

شما کار یک گیتاریست را چطور می بینید؟
یک گیتاریست می تواند چهره های متفاوتی داشته باشد. می تواند نوازنده، تنظیم کننده، آهنگساز، پداگوگ، نویسنده و محقق، خبرنگار و… باشد یا حتی در چند شاخه فعالیت کند. اما باید سابقه و تجربه کار و اجرای عملی را داشته باشد. در آنصورت می تواند موفق شود.

به کتاب شما ایرادهایی وارد شده است؟
این کتاب پایان نامه نظری من در دوره کارشناسی ارشد بود که به زبان روسی نوشته و بعد در ایران به زبان فارسی بازنویسی نمودم. نتها و عکسها را نیز در ایران به آن اضافه کردم. من توانایی و شجاعت دارم که اثر خودم را ارائه نمایم و خواننده حق دارد که به کتاب ایراد بگیرد یا نمره مثبت بدهد.

فکر می کنید آلبوم شما با موفقیت روبرو شود؟
فقط می دانم که تلاشم را کرده ام. در جریان ضبط مطالب بسیاری آموختم و بسیار خوشحالم که کاری انجام داده ام و اطمینان دارم در قدم بعدی بسیار نتیجه بهتر خواهد بود.

12 دیدگاه

 • مهردادبهارفر
  ارسال شده در شهریور ۹, ۱۳۸۹ در ۳:۲۴ ب.ظ

  سلام

  امیدوارم موفق و تندرست باشید.من پسر حسین بهارفرپسرعموی پدرتان هستم.
  باعث افتخاراست که چنین هنرمندانی در خاندان ما وجوددارند.
  من ازهنر زیادسررشته ندارم ولی به موسیقی علاقمندهستم.
  امیدوارم روزبه روز موفق تر باشید.

  مهردادبهارفر

 • azar
  ارسال شده در شهریور ۹, ۱۳۸۹ در ۷:۰۰ ب.ظ

  فرزین طهرانیان نوه عموی شوهر من میباشد وما باخانواده او روابط صمیمانه ای داریم باعث بسی افتخار و خوشحالی من میباشد که فردی از فامیل راموفق و شایسته مقام استادی دانشگاه وهمچنین در سطح بین الممللی ببینم امیدوارم همیشه موفق وموید باشد درکلیه امور زندگیش وبخصوص زندگی هنری وآموزشی .ازخداوند منان سپاسگزارم که مادری بسیار گرانقدر درکنارش باورسیدگی کرد و اگر فرزین جان باین مقام رسیده شایستگی مادرفرزانه اش درامرتربیت او میباشد انشاالله همواره پیروزباشد وآلبومهای بیشتر و جالب ارایه دهد.باتشکر

 • مقداد شاه حسینی
  ارسال شده در شهریور ۹, ۱۳۸۹ در ۱۰:۱۵ ب.ظ

  با عرض سلام و تحیات و قدردانی از آقای طهرانیان از بابت این گفتگو .
  با ایشان موافقم که فضای موسیقی در ایران مجازی است . و آن چیزی که حقیقی ایت هیاهوست . حالا به هر شکلی که می خواهد باشه . از جار و جنجال و نقدهای بی اساس و بدون علم و سواد گرفته تا فحش و بد وبیراه و توهین . نظرشان در باب دانشگاه و کلاس های آموزشی هم به نظرم درست است . البته هر چند که این واقهیات تلخ است ولی حقیقت است .
  با تشکر از سایت شما و آقای فرزین طهرانیان از بابت این گقتگوی کوتاه ولی از روزنه ی حقیقت .

 • فرناز خیابانی
  ارسال شده در شهریور ۱۲, ۱۳۸۹ در ۱۲:۰۴ ب.ظ

  با سلام و قدردانی از استاد محترم آقای طهرانیان
  و آرزوی موفقیت های بیشتر در ایران و خارج از کشور برای ایشان ،امیدوارم هنرجویان موسیقی هرچه بیشتر از تجربیات و دانش اساتیدی چون ایشان بهره مند شوند و تحولات مثبتی در سیستم آکادمیک و آموزشی موسیقی اتفاق بیفتد.
  با تشکر

 • Elnaz
  ارسال شده در شهریور ۱۲, ۱۳۸۹ در ۹:۵۲ ب.ظ

  سلام. من هیچ وقت فکر نمیکردم که یک روز کسی انقدر علاقمند بشه به پیشرفت دادن سطح گیتار کلاسیک در ایران . گرچه به نظر من در ایران کمتر کسی ارزش زحمات آدم رو درک میکنه. خسته نباشد.
  هم دانشگاهی شما.

 • sh.v
  ارسال شده در شهریور ۱۴, ۱۳۸۹ در ۳:۱۳ ب.ظ

  salam vaghan gofte gooye jalebi bood man az tamame kasani ke baraye pishrafte moosighie iran talash mikonam mamnoonam makhsoosan az shoma.

  moafagh bashin.

 • ناشناس
  ارسال شده در شهریور ۲۷, ۱۳۸۹ در ۱۱:۰۸ ب.ظ

  این واقعا فوق العاده است که در فضای موسیقی خاکستری موجود چنین گلهایی میتوانند رشد کنندومن مطمئنم که این بالندگی تا ابد ادامه خواهد داشت.

 • مصطفی عاطفی پور
  ارسال شده در آذر ۸, ۱۳۸۹ در ۱۱:۲۴ ق.ظ

  با سلام
  از اینکه هنرمندان به نام در این کشور حضور دارند و برای ارتقای شعور موسیقیایی خود و دیگر علاقه مندان تلاش می کنند خوشحال و مفتخرم.
  از اینکه ایشان نیز در راستای این امر بزرگ قرار دارند امیدوار و سرزنده ام.
  من از علاقه مندان موسیقی هستم، که بسیار در انتخاب استاد دقیق عمل می کنم.
  البته این امر تا بدین جا سبب گردیده است تا قسمت عظیمی از زمان خود را صرف این موضوع کرده و از نوازندگی و به عبارتی دیگر از روح خود عقب بمانم.
  لطفا اگر از ایشان و هر استاد عالی قدر دیگری خبری در دست دارید، اینجانب را مطلع گردانید.
  با تشکر

 • guitarist 1
  ارسال شده در اسفند ۶, ۱۳۸۹ در ۵:۳۷ ب.ظ

  امیدوارم بچه ها گیتار زدن ایشان را در سالن وزارت ارشاد پنج شنبه ۵ اسفند ۸۹ دیده باشند ، این اجرا واقعا در حد اجرای هنر جویی بود ، ایشان نوازنده ی ضعیفی هستند ولی خوب به هر حال اعتماد به نفس ایشان جای تبریک دارد .آقای تهرانیان بهتر است به جای انتقاد از وضع موجود فکری به حال خودشان کنند .

 • guitarist 2
  ارسال شده در اسفند ۱۴, ۱۳۸۹ در ۱۲:۵۰ ب.ظ

  guitarist1 شاید ایشون نوازنده ی عالی نباشه ولی معلم بسیار عالی هستند و اطلاعات خیلی خوبی دارن که اگه کسی واقعا بخواد گیتار رو یاد بگیره می تونه از راهنمایی ها و ایده هاشون استفاده کنه ، من و خیلی از گیتاریستها معتقدیم که ایشون فقط حرف نمی زنه و داره با ارائه کارهاشون تلاششون رو برای عمل کردن به حرفهاشون می کنن در ضمن فکر کنم بهتر بود اجرای ایشون رو در فرهنگسرای نیاوران ۷ اسفند می دیدید .

 • guitarist3
  ارسال شده در اسفند ۲۰, ۱۳۸۹ در ۱۰:۴۹ ق.ظ

  guitarist1 در عالم هنر بهتره به جای ایراد گرفتن از سایر هنرمندا فکری به حال تفکر بیمار حاکم به جامعه موسیقی کشورمون بکنیم.هنرمند به کسی نمی گن که زیبا ساز میزنه هنرمند کسیه که هنرو فهمیده باشه.یادت باشه اسطوره همه ما کلاسیک کاراسگوویا گفته زیبا و روان نواختن قطعات به قول شما هنر جویی خیلی جذاب تر از سخت نواختن قطعات سنگین.به امید اینکه ما جماعت ایرانی به جای زیرآب زنی فکری به حال پیشرفت واقعی و شناسوندن موسیقی کلاسیک به مردم عزیزمون بکنیم

 • حسین
  ارسال شده در اسفند ۴, ۱۳۹۰ در ۶:۲۲ ب.ظ

  سلام من نمیخام به این استاد توهینی کرده باشم اما به نظرم هر کسی میخاد خودشو رو متمایز نشون بده با “ایراد گرفتن از وضع موجود “میخاد این کاررو بکنه ایشون گفتن اساتید سابق تحصیلات اکادمیک نداشتن ولی باید بدونن همین “آزاد یاد گرفته ها” بودن که چراغ موسیقی رو تو این مملکت با این افکار ارتجاعی روشن نگه داشتن اتفاقا این آزاد یاد گرفته ها با مردم راحترن و بهتر مردم رو باهنر آشنا میکنن تا اون اکادمیکها که همه با نخوت وغرور به مردم عادی نگاه میکنن.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

فرایند خم کردن زه وارها و اتصال آن به ساختمان کلافها در ویولن (I)

محتوای این مقاله بخشی از دروس ارائه شده در شهریورماه ۱۳۹۷ در کارگاه رضا ضیائی (RZW) توسط رضا ضیائی است که فرشاد شالپوش آن را گردآوری و تدوین کرده و امیر خمسه ویراستاری آن را بر عهده گرفته است. متن کامل و دیگر مقالات مرتبط در آرشیو کارگاه موجود است. زه وار به عنوان بخشی…
ادامهٔ مطلب »

مروری بر آلبوم «کنسرتوها»

آغاز راه، در رجز، هنگامی‌که نرم‌ نرمک اتمسفر چهارگاه از ابهام چند نغمه‌ی اولیه به در می‌آید و بر همه‌جا تسلط می‌یابد هراس نیز همراه آن گسترده می‌شود که مبادا آهنگساز برای بازآفرینی رویارویی جمع و فرد یا نبرد گلادیاتوری‌اش (۱) راه دَمِ دست را برگزیده باشد. از یک‌سو برای ساختن تضادهای پیش‌برنده‌ی یک کنسرتو به سراغ گنجینه‌ی همیشه حاضر و آماده‌ی هویت‌نمای دستگاه‌ها رفته و ماده‌ی خامشان را بی پردازشی در برابر فضای ناآشنا بگذارد و از سوی دیگر بار عاطفی نام «رجز» و کارکردش در جنگ (یا جنگ نمادین؛ تعزیه) را دستاویز تأکید بر شباهت کنسرتو به نبرد کند و تمام.

از روزهای گذشته…

گفت و گویی کوتاه با پیمان سلطانی در باره آواز ایرانی

گفت و گویی کوتاه با پیمان سلطانی در باره آواز ایرانی

در یکی از روزهای گرم مرداد ماه، برای خرید کتاب به انتشاراتی ویستار واقع در میدان هفت تیر تهران رفته بودم، به طور اتفاقی پیمان سلطانی هم در آن جا حضور داشت. بعد از احوال پرسی مثل همیشه صحبت موسیقی به میان آمد و بحث بر سر آواز ایرانی بالا گرفت. پس از دقایقی صحبت، با خود اندیشیدم که چه خوب است این گفت و گو را به مصاحبه ای تبدیل کنم، اول خواستم به ایشان بگویم وقتی تعیین کنند که مفصل در این باره بحث کنیم اما با اطلاع از اینکه پیمان سلطانی مشغله ی کاری زیادی دارد و ممکن است به این زودی فرصتی برای این کار پیدا نشود، تصمیم گرفتیم بحث را در همان جا ادامه دهیم و از او خواستم چند دقیقه ای وقتش را به من دهد و او هم مثل همیشه با خوش رویی پذیرفت و گفت و گو را ادامه دادیم.
کر شهر تهران آثار کرال قرن بیستم را اجرا می کند

کر شهر تهران آثار کرال قرن بیستم را اجرا می کند

گروه کر شهر تهران در روز ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۷، ساعت ۲۱:۳۰، در تالار وحدت قطعاتی از موسیقی قرن بیستم را به رهبری مهدی قاسمی اجرا خواهد کرد. در بخش اول این کنسرت، آگنوس دئی (آداجیو) اثر ساموئل باربر و همچنین گلوریا اثر فرانسیس پولانک برای نخستین بار در ایران اجرا می شود. در بخش دوم این کنسرت، مگنیفیکات اثر جان راتر به اجرا گذاشته می شود. پندار پارسی کنسرت مایستر ارکستری است که در این اجرا گروه کر شهر تهران را همراهی می کنند.
ارکستر ملی مهر امشب و فردا شب به روی صحنه می رود

ارکستر ملی مهر امشب و فردا شب به روی صحنه می رود

“ارکستر ملی مهر” به رهبری “ناصر ایزدی” و خوانندگی “وحید تاج” با اجرا آثاری از “استاد همایون خرّم” امشب و فردا شب در کنسرتی با نام “آنچه گذشت” با همکاری خانواده استاد همایون خرّم و حمایت مؤسسه فرهنگی هنری رادنواندیش در تاریخ های ۲۳ و ۲۴ تیرماه ساعت ۲۱:۳۰ در تالار وحدت به روی صحنه می رود.
گفت و گو با لانگ لانگ، نوازنده پیانو (I)

گفت و گو با لانگ لانگ، نوازنده پیانو (I)

چرت کوتاهی زد، چون تازه از برلین به زاراگوزا رسیده بود؛یک پرواز دو ساعته تا بارسلونا بعد هم سه ساعت رانندگی. می خواست در سالن جدید و نورانی آن شهر دو ساعت کنسرت بدهد. با خوشرویی پذیرفت بیشتر زمان کوتاه اقامت خود در آن شهر آرام اسپانیایی را با من بگذراند.لانگ لانگ با آن کت چرم گران قیمت،شلوار جین و مدل موی مد روزش بیشتر به تکخوان گروه موسیقی پسربچه ها شباهت داشت تا ثروتمندترین و پرکارترین پیانیست جهان.
گفتگو با آرش محافظ (III)

گفتگو با آرش محافظ (III)

سیستم دستگاهی با سیستم مقامی تناقضی ندارد. سیستم دستگاهی جدید است و ربطی به تیموری و صفوی ندارد. یک چیزی بین اواخر صفوی قرن هجدهم دوره زندیه و اوایل قاجار است. بین قرن ۱۸ و ۱۹٫ شما هر تقسیم از هر استادی گوش کنید کوتاه و نهایتاً ۵دقیقه است. در آن نهایتا ۲ ،۳ دقیقه‌ی اول فقط مقام اصلی است و بقیه مدگردی است. هنر موزیسین مقام‌شناس این است که بعد از آن می‌خواهد چکار کند. در ایران هم همینطور بوده اما بعد از اواخر صفوی که دربار سلیقه‌ی نازلی داشته و بعد از سقوط اصفهان و حمله‌ی افاغنه، ظهور دربار زندی با موسیقی نازل‌تر، بخش بزرگی از رپورتوآر آهنگسازی از بین می‌رود. قطعه‌ها فراموش شدند. آنقدر وضع اجتماعی خراب بوده و عرضه و تقاضای موسیقایی به هم ریخته بوده که منتقل نشده. وقتی تا این حد موسیقی تحت انحطاط بوده که از صدها قطعه حتی یکی به دوره‌ی بعد منتقل نشده، مسلماً خیلی از مقام‌ها و ریتم‌ها از بین رفته است. به‌نظر می‌رسد با این ضربه‌ی وحشتناک یکسری موزیسین به این نتیجه می‌رسند که دوباره هرچه مانده را سازماندهی کنند تا از بین نرود. به‌نظر دستگاه اینگونه شکل گرفته که چند مقام همگن‌تر را چیده‌ و مجموعه‌ی جدیدی ایجاد کرده‌اند.
داریوس میلو، آهنگساز بزرگ فرانسوی (I)

داریوس میلو، آهنگساز بزرگ فرانسوی (I)

داریوس میلو (۱۹۷۴-۱۸۹۲)، از خانواده ای یهودی و سرشناس بود. در محیطی مساعد رشد یافت که سبب رشد اخلاق و اندیشه اش شد. استعداد زودرسش با طبع حساسش مغایرت نداشت. در هفت سالگی ویولن را فراگرفت. در دوازده سالگی عضو یک کوارتت زهی شد. والدینش در نظر داشتند نوازنده ویولنی چیره دست از او بسازند به همین سبب در ۱۹۰۹ همراه دوستش “لونل” او را به پاریس فرستادند. در این دوره میلو رویای آهنگسازی داشت. هر از گاهی به کنسرواتوار پاریس میرفت و در کلاسهای “لورو” (هارمونی)، “ویدور” (فوگ)، “گدالگ” (کنترپوان) شرکت می کرد.
تکنیک های نی و محدودیت های آن (III)

تکنیک های نی و محدودیت های آن (III)

اصل کلی در مورد تاثیر گرما در اجسام چوبی این است که باعث انبساط می شود. در مورد نی هنگامی که نوازنده مدت زمانی که به طور مداوم در نی می دمد، گرما و رطوبت هوای خارج شده از دهان، نی را گرم و مرطوب می کند. حال اگر بخواهیم اصل کلی را که بیان شد در مورد نی در نظر بگیریم، باید نتیجه بگیریم، گرما باعث انبساط نی شده و کوک آن را بم می کند. در حالیکه چنین نیست و هر چه نی از این نظر گرم تر و مرطوب تر شود کوک آن زیرتر میشود. به نظر می رسد این حالت در نتیجه امکان حرکت راحت تر و سریع تر مولکولهای هوا در سطح داخلی نی، بواسطه گرما و رطوبت ایجاد شده، میباشد.
موتسارت افکت

موتسارت افکت

به عقیده بسیاری از محققین گوش دادن به موسیقی موتزارت باعث تقویت حافظه و باهوش تر شدن آدم میشد. متخصصین فیزیک و پزشکی امروزه معتقدند، هنگامی که بیدار نیستم و در خواب بسر می بریم، یا حتی وقتی که بدلیلی در کما قرارداریم، موسیقی به دلیل ارتعاشات خود میتواند در اعماق سلول های بدن نفوذ کرده و اثرات خود را روی بدن بگذارد.
در گذشت رابرت مک فرین، خواننده اپرا

در گذشت رابرت مک فرین، خواننده اپرا

روز جمعه گذشته رابرت مک فرین پدر Robert McFerrin Sr.، اولین مرد سیاهپوستی که در اپرای متروپولیتن نیویورک به اجرای سولو پرداخت،بر اثر حمله قلبی درگذشت. او همچنین پدر رهبر ارکستر و خواننده موفق و برنده جایزه گرمی Grammy بابی مک فرین Bobby McFerrin است.
چهارمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی برگزار شد

چهارمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی برگزار شد

چهارمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی شنبه نهم اسفند در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد. در این جشنواره به برگزیدگان این مسابقه، هدایایی اهدا شد. در ابتدای این نشست یونس محمودی مجری این برنامه پس از خوش آمد گویی از دبیر جشنواره سجاد پورقناد خواست که به روی صحنه آمده و بیانیه دبیر جشنواره را قرائت کند. پس از سخنرانی دبیر، مجری برنامه سعید یعقوبیان (نوازنده تار)، پیمان ناصح پور (نوازنده دایره) و شایان یزدی زاده (نوازنده تنبک) را برای اجرای موسیقی به روی صحنه دعوت کرد. پس از اتمام این بخش، کلیپ جشنواره به نمایش درآمد و در ادامه از سید عباس سجادی مدیر عامل بنیاد آفرینش های نیاوران دعوت شد تا به ایراد سخنرانی بپردازد.