فقط تصور کن! (I)

نگاهی به فعالیت بیتل ها به مناسبت پنجاهمین سالگرد تاسیس این گروه:
گلوله ای درست مغز او را نشانه گرفت؛ گلوله ای که پیش از آن هم انتظارش را داشت. زمانی که جان لنون گفته بود شاید مثل کندی و گاندی به ضرب گلوله کشته شود، شاید بسیاری از مردم در دل به او پوزخند زدند، اما حقیقت آن بود که خود به درستی فهمیده بود تحت کنترل شدید سازمان سی. آی. ای و اف. بی. آی است. سال ها از این ماجرا می گذرد و هنوز ماهیت این ترور به درستی روشن نشد و هنوز بحث بر سر آن است که آیا این گلوله را مارک چاپمن به اراده خود شلیک کرده یا آلت دستی بیش نبوده است؟
«تصور کن چیزی نباشد که به خاطرش بکشی یا بمیری
تصور کن مردم عمرشان را در صلح سپری کنند
شاید فکر کنی خیال باف‌ام
اما من تنها نیستم
آرزوم می کنم که تو هم یک روز به ما بپیوندی
و همه دنیا یکی بشود»

در حقیقت همین ها کم کم طناب دار لنون را بافتند؛ او به دنبال صلح بود و همیشه از آن حرف می زد و همین تکه های شعر «تصور کن» به عنوان خطابه ای علیه نیکسون در مورد جنگ ویتنام در نظر گرفته شد که منطقی هم به نظر می رسد.

جان لنون پیش ازآن از بیتل ها جدا شده بود، اما مرگ او در کل خسارتی جبران ناپذیر به بدنه موسیقی راک جهان زد.

وجوه اشتراک زیادی بین چهار عضو گروه بیتل بود؛ هر چهارتای آنها درس و مدرسه را رها کرده بودند و احتمالا هیچ یک از معلم هایشان باور نمی کردند شاگردهای «تنبلشان» روزی جهان را بلرزانند! هر چهار تای آنها در لیور پول دنیا آمده بودند و با هم صحنه ها و بازارهای موسیقی همه ی دنیا را فتح کردند.

جان لنون که نام اصلی اش جان وینستون لنون بود، اکتبر سال ۱۹۴۰ به دنیا آمد. پدر و مادرش رهایش کرده بودند،او کودکی‌اش را نزد خاله‌ خود سپری کرد و اولین گیتارش را به عنوان هدیه تولد از او گرفت. همین گیتار بود که سرنوشت جان را رقم زد. این کودک عاشق موسیقی ،آنقدر عصبی بود که برایش گیتاری با این برچسب خریده بودند: «این گیتار در برابر شکستن ضمانت می شود.»

لنون به سرعت نواختن گیتار را فرا گرفت و نخستین آهنگی که نواخت THAT WILL BE THE DAY ترانه ای زیبا از بادی هالی خواننده مشهور راک بود.

در سال ۱۹۵۷ در یک کلیسا با پل مک کارتنی آشنا شد و اولین جرقه تشکیل بزرگ‌ترین گروه موسیقی راک جهان با همان آشنایی زده شد.

سال ۱۹۶۲ با سینتیا پاول ازدواج کرد، اما زندگی مشترک آن‌ها خیلی به طول نینجامید. پس از آشنایی و ازدواج با یوکو اونو به تدریج از بیتل‌ها فاصله گرفت و به سمت تولید آثار متفاوت و مفهومی به صورت مشترک با همسرش پرداخت.

جورج هریسون هم فوریه سال ۱۹۴۳ به دنیا آمد. او، هم‌کلاس پل مک کارتنی بود و به دعوت او به گروه بیتل ها پیوست. او پس از جدایی از بیتل هابه همراه سایر هنرمندان از جمله اریک کلپتون، برنامه‌های مشترکی اجرا کرد.

جورج هریسون به اندازه دو غول بیتل ها مورد توجه نبود و همین مسأله بارها باعث ایجاد اختلاف و درگیری میان او و سایر اعضای گروه شد. او که مدتی طولانی با سرطان دست و پنجه نرم می‌کرد، نهایتا پایان ماه نوامبر سال ۲۰۰۱ درگذشت.

5 دیدگاه

 • امير ب
  ارسال شده در آذر ۲۵, ۱۳۸۹ در ۱۲:۲۸ ق.ظ

  توهم توطئه یا دایی جان ناپلئونیسم از نوع موسیقایی!

  بابا طرف شیفته لنون بود روانیم بود زد کشتش همین حالا شما میخوای ربطش بدی به استکبار ؟!

 • رامین منصفی
  ارسال شده در آذر ۲۷, ۱۳۸۹ در ۹:۰۹ ب.ظ

  والا من با این دوستم موافقم آخه دولت آمریکا که نمیاد یه پاپولر رو ترور کنه که!
  :-))

 • ashkan
  ارسال شده در دی ۴, ۱۳۸۹ در ۷:۴۵ ب.ظ

  khande dar bood..john lennon baed az ghatlesh kheili bishtar mashhoor o mahbob shood..pas ro che hesabi fbi o cia too ein terror das dashtan ??

 • مهدی
  ارسال شده در اسفند ۹, ۱۳۹۰ در ۱۲:۰۷ ق.ظ

  دوستانی که صحبت از توهم دایی جان ناپلئونیسم میکنید همین چند روز پیش بود که بی بی سی فاش کرد چارلی چاپلین در اواخر عمرش شدیدا تحت نظر اف بی ای بوده.اتهام هم که همیشه مشخصه:طرفداری از کمونیسم!

 • mostafa
  ارسال شده در خرداد ۲۴, ۱۳۹۱ در ۹:۵۵ ب.ظ

  ”گلوله ای درست مغز او را نشانه گرفت”
  یعنی در جا مرد؟! حس آمیزی نکن کم سواد..
  گوش کن واقعیت رو:
  ۱۰:۵۲
  از گوشه ای تاریک صدا زد: آقای لنون…
  همین که لنون به سمت صدا برگشت,۵ گلوله به او شلیک کرد…
  ۱۰:۵۸
  jim moran و bill gamble در حالی که او را به بیمارستان میبرند یکی از آن دو پرسید: آیا تو جان لنون هستی؟! -بله.
  و این آخرین کلام لنون بود.
  ۱۱:۰۷
  رسیدن به بیمارستان و اعلام مرگ جان وینستون لنون.
  برگرفته از:
  wikipedia,
  life and death of a legend,
  let me take you down by jack jones

  حالا تو قضاوت کن…

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XIX)

تنها درویش خان تا حدودی با وزیری تفاهم داشت و برای شنیدن کنسرت ها و خطابه های او به مدرسه خصوصی اش می رفت. اما قبل از این که این رابطه و تفاهم ثمری به بار آورد – و قبل از ریاست اول وزیری در مدرسه موزیک (۱۳۰۷)، درویش خان فوت شد (۱۳۰۵). بعد از فوت او تجدد طلبی به کشمکش بین وزیری و مین باشیان ها یا «موسیقی نوین و علمی ایرانی» با «موسیقی بین المللی و علمی» محدود ماند.

«شیوه‌ی نوازندگی» در موسیقی ما چه معنایی دارد؟ (I)

اگر در موسیقی کلاسیک غربی کار می‌کنیم دادن جواب همه‌فهم به این سوال نسبتا ساده است. یعنی روشی که هر نوازنده آثار را می‌نوازد. بخشی به رابطه‌ی فیزیکی‌ای که یک نوازنده با سازش دارد مربوط است، یعنی مسائلی مثل روش دست گرفتن ساز یا پشت ساز نشستن، نحوه‌ی انگشت گذاشتن، انتقال نیرو به ساز (تقریبا اِکول) و … بخشی هم به مسایل صوتی، مثل صدایی که از ساز درمی‌آورد، دامنه‌ی شدت و ضعف‌هایی که می‌تواند به هر نت یا پاساژ بدهد، شیوش‌های مختلفی که می‌تواند هنگام نواختن هر نغمه یا تکنیک ایجاد کند و بخشی هم به مسایل تکنیکی مثل دامنه‌ی ویبراتوها و از این قبیل.

از روزهای گذشته…

پای صحبت طراح صداهای Star Wars

پای صحبت طراح صداهای Star Wars

بن بارت (Ben Burtt) طراح اصلی مجموعه صداهای فیلمهای Star Wars در باره کار خود می گوید : در کار تهیه فیلم در واقع سه شغل مختلف دست اندر کار تولید مجموعه اصواتی هستند که شما در یک فیلم میشنوید. سه کار خلاقانه که در نهایت نوار صدای فیلم را تهیه میکنند، یکی از آنها صدابردار صحنه است.
نگاهی به آثار و توانایی های حسین خواجه امیری (III)

نگاهی به آثار و توانایی های حسین خواجه امیری (III)

یکی از خصیصه های مهم آواز ایرج، یکدست بودن صدای او در بخش بم، میانی و اوج است، به تعبیر دیگر چنین تصور میشود که صدای بم و زیر او متعلق به دو خواننده میباشد، چراکه کمتر خواننده ای کل وسعت صدایش اینقدر در مهار و کنترلش است.
شریفیان: موسیقی کلاسیک شما را به جلو هل می دهد

شریفیان: موسیقی کلاسیک شما را به جلو هل می دهد

دکتر محمدسعید شریفیان در سال ۱۳۳۳ در تهران متولد شد. پس از اتمام تحصیلات متوسطه با عزیمت به انگلستان به تحصیل موسیقی پرداخت و پس از اتمام کورس Foundation در کالج موسیقی لیدز، فوق دیپلم موسیقی را از دانشگاه هادرزفیلد و فوق دیپلم در هنرهای تجسمی را از دانشگاه لندن و دیپلم نوازندگی فلوت و دیپلم های هارمونی و کنترپوان را از کالج سلطنتی موسیقی لندن اخذ نمود. وی لیسانس و فوق لیسانس خود را در موسیقی با گرایش آهنگسازی از انستیتوی موسیقی کلچستر (دانشگاه انگلین) دریافت کرد و در ادامه، درجه دکترا در فیزیک صوت و موسیقی الکتروآکوستیک را در دانشگاه پادوای ایتالیا اخذ کرد. دکتر شریفیان در کنار فعالیت های آموزشی در کنسرواتوارهای ایتالیا و کالج های موسیقی در انگلیس، چندین سال مدیریت هنری و اجرایی گروه ها و ارکسترهای مجلسی و کر را تجربه کرده است. به علاوه، پنج سال نیز در مجموعه هنری کمونیتامونتانا و دو ارکستر فیلارمونیک ایالت توسکانی به عنوان آهنگساز مقیم فعالیت داشته است.
میرهادی: با تکنولوژی روز جلو رفتیم

میرهادی: با تکنولوژی روز جلو رفتیم

می خواستم بتوانیم با تکنولوژی روز کاری کنیم که گرفتاری های سالن گرفتن و آماده سازی آن از بین برود. البته صحنه جذابیت های خاص خودش را دارد و من منکرش نیستم ولی خب دردسر هایی هم دارد که باعث شد من سال پیش عمل قلب هم داشته باشم!
کمپانی آر سی ای (I)

کمپانی آر سی ای (I)

RCA Records یکی از پرچمداران مارک Sony BMG Music Entertainment است. RCA Records در سال ۱۹۰۱ به عنوان Victor Talking Machine Company بوجود آمد و RCA مخفف Radio Corporation of America است که میتوان آنرا مادر شرکت BMG دانست.
“قمر” در عقرب (I)

“قمر” در عقرب (I)

در سال ۲۰۰۷ در کشور فرانسه فیلمی بر اساس زندگی واقعی خواننده زن فرانسوی ادیت پیاف (۱) ساخته شد با نام: “زندگی همچون گل سرخ” (۲) که بازیگر نقش ادیت پیاف در آن فیلم ماریون کاتیلارد (۳) به شکل بی سابقه ای،‌ توانست در همان سال جوایز جشنواره های معتبر سینمایی جهان از جمله اسکار، بفتا، ‌گلدن گلوب، سزار و… را به عنوان بهترین بازیگر نقش اول زن به خود اختصاص دهد که ایفای نقش کاتیلارد در این فیلم باشکوه، ‌به حق، سزاوار این ستایش ها نیز بود.
ال سیستما، مدلی موسیقی و اجتماعی متولد ونزوئلا (IV)

ال سیستما، مدلی موسیقی و اجتماعی متولد ونزوئلا (IV)

اِدیکسون روییز (Edicson Ruiz) یکی از شخصیت های موفق اِل سیستما است. او فرزند یکی از خانواده های فقیر کاراکاس است و به لطف آقای آبرئو توانست به آموختن موسیقی ادامه دهد. مایستر به او یک کنترباس هدیه داد، به او آموزش نواختن داد و با استخدام او در یک ارکستر حرفه ای، شانس تامین معاش.
آمیزه ای از Jazz و کلاسیک

آمیزه ای از Jazz و کلاسیک

کیت جرت طی سالهای ۱۹۷۱-۱۹۶۹ با گروه Fusion همکاری میکرد که در یک سال اول چیک کوریا (Chick Corea) نوازنده کیبورد نیز با آنها همراه بود.
پنجمین کنسرتو

پنجمین کنسرتو

“خواستها، خواه شدید باشد خواه نه، هرگز نباید طوری بیان شود که نفرت آور گردد. موسیقی نیز در سهمناکترین حالت خود، نباید گوش را آزار دهد، بلکه آنجا هم باید گوش را بنوازد و پیوسته موسیقی بماند.” (موتسارت، ۱۷۸۱)
برونو والتر، رهبر بزرگ آلمانی (I)

برونو والتر، رهبر بزرگ آلمانی (I)

برونو والتر یکی از معروف ترین رهبران قرن بیستم در شهر برلین به دنیا آمد. او بین سال های ۱۹۳۳ و ۱۹۳۹ در کشورهای مختلف زندگی کرد اما نهایتا در سال ۱۹۳۹ تصمیم گرفت که در ایالات متحده زندگی کند. نام اصلی او برونو اشلسینجر (Bruno Schlesinger) بود اما او در سال ۱۸۹۶ تصمیم گرفت به جای اشلسینجر از نام والتر استفاده کند. اما در سال ۱۹۲۲ زمانی که شهروند اتریش شد رسما نامش را به والتر تغییر داد.