گفتگوی هارمونیک هفت ساله شد

امروز هفتمین سال تولد “گفتگوی هارمونیک” است. در مدت هفت سال فعالیتمان توانستیم ۲۵۸۶ مطلب موسیقی تهیه کنیم و روزانه به نظر شما برسانیم. از این تعداد مطلب انتشار یافته روی سایت، ۲۰۷ مطلب در زمینه موسیقی جز و بلوز، ۱۴۸ مطلب در زمینه موسیقی راک، ۸۱ مطلب در زمینه فیزیک و مهندسی موسیقی، ۶۱ مطلب در زمینه موسیقی فیلم، ۶۴ مطلب در زمینه موسیقی ملل، ۱۹۲ مطلب در زمینه موسیقی معاصر، ۸۱۷ مطلب در زمینه موسیقی کلاسیک غربی، ۷۵۹ مطلب در زمینه موسیقی کلاسیک ایرانی، ۶۵ مطلب در زمینه مبانی نظری موسیقی کلاسیک، ۱۱۰ مطلب در زمینه مصاحبه و گفتگو، ۳۷۳ مطلب عمومی موسیقی، ۲۸۱ مطلب در زمینه نقد و بررسی موسیقی، ۱۵۹ خبر موسیقی، ۷۵ مطلب در مورد تئوری جز، ۲۳۹ مطلب در مورد دانستنیهای موسیقی، ۳۵۱ مطلب در مورد ساز و نوازندگی تهیه شده است.

در سالی که گذشت یک نویسنده جوان که از اولین سال فعالیت “گفتگوی هارمونیک” همکاری هایی با ما داشت، به نویسندگان سایت اضافه شد که جوانترین عضو هیات نویسندگان سایت تا به امروز بوده است، ملیحه شیدایی فر محقق صدا و موسیقی.

در بخش ترجمه مقالات هم از سال گذشته، محبوبه خلوتی، فوق لیسانس ادبیات انگلیسی به صورت ثابت تاکنون با سایت همکاری دارد.

یکی از مشکلاتی که امسال نیز مانند سال گذشته در مدیریت سایت وجود داشت، تعطیلی تالار گفتگوی سایت بود که به دلیل نداشتن مسئول بررسی نظرات همچنان فعالیتش متوقف شده است؛ در اینجا از دوستانی که مایل به همکاری با سایت هستند دعوت میشود جهت قبول مسئولیت مدیریت فروم سایت با ما تماس بگیرند. یکی دیگر از برنامه هایی که سعی داشتیم در سال گذشته به اجرا بگذاریم ولی متاسفانه شرایط مناسب آن فراهم نیامد برگزاری همایشهای موسیقیایی بود که امیدواریم در سال آینده، قدمهایی در این راه برداشته شود.

گفتگوی هارمونیک در راستای طرحی که سالهاست در زمینه ارائه استانداردها در موسیقی، در دست دارد،، سعی دارد در هفتمین سال فعالیتش، دست به اجرای طرحی بزرگ برای ارائه پیشنهادهایی در قالب استانداردهای سایت، در زمینه سازهای موسیقی بزند و امیدواریم به زودی با تاسیس قسمتی مخصوص روی سایت به این مهم بپردازیم.

امروز دفتر سایت میزبان هیات مدیران و نویسندگان سایت بود که در پایان تصویر این نشست را میبینید. حاضرین در این نشست، نویسندگان سایت: محسن قانع بصیری، پیمان سلطانی، شاهین مهاجری، رضا ضیائی، آروین صداقت کیش، سامان ضرابی، علی نوربخش، سجاد پورقناد، علی نجفی ملکی؛ مترجم سایت محبوبه خلوتی و نازنین یوسفی عکاس بودند.

         
 
         
 
در آغاز هفتمین سال تاسیس “گفتگوی هارمونیک” علاقمند به شنیدن انتقادات و پیشنهادات شما همراهان سایت هستیم، لطفا با تماس با ما، نظراتتان را با مدیران سایت درمیان بگذارید.

14 دیدگاه

 • sahba
  ارسال شده در فروردین ۱۸, ۱۳۹۰ در ۷:۱۷ ب.ظ

  هفت سالگی مجله فاخر “هارمونی تاک” را به جامعه هنری کشور تبریک عرض می کنم و به همه دست اندرکاران این سایت بی نظیر خسته نباشید می گم. پایدار باشید!

 • کیوان
  ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۰ در ۱۱:۴۱ ق.ظ

  هفتمین سال تولد این سایت ارزشمند و بی نظیر رو به تمامی نویسندگان و خوانندگانش تبریک میگم. به امید موفقیت های بیشتر

 • تارا
  ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۰ در ۲:۱۱ ب.ظ

  این سایت یک دانشگاهه! امیدوارم سالهای سال همینطور پربار و موفق به پیش بره

 • ارسال شده در فروردین ۲۰, ۱۳۹۰ در ۹:۲۳ ق.ظ

  سلام تبریک میگم … متاسفم که نتوستم کنارتون باشم … همیشه پرتلاش و موفق باشید …

 • ارسال شده در فروردین ۲۰, ۱۳۹۰ در ۳:۴۳ ب.ظ

  با آرزوی موفقیت برای نویسندگان سایت هفت سالگی این سایت پر ارزش را تبریک میگویم.

 • ابراهیم
  ارسال شده در فروردین ۲۰, ۱۳۹۰ در ۵:۴۷ ب.ظ

  “هارمونی تاک” تولدت مبارک امیدوارم که هزار ساله بشی.
  سلام به همه دست اندرکاران سایت.
  عرض تبریک و سپاس برای اینهمه فداکاری بی ادعا که برای فرهنگ این مرز و بوم لحظه ها را به سرعت می پیماید. امیدوارم که در سال جاری موفقیت های روزافزون شامل حالتان گردد

 • هستی
  ارسال شده در فروردین ۲۱, ۱۳۹۰ در ۷:۴۳ ب.ظ

  خیلی خیلی تبریک می گم بهت سجاد جان و خیلی متاسفم که نتونستم در این جلسه شرکت کنم، امیدوارم که سال های سال بتونی این سایت را سرپا نگه داری و با بدقولی بعضی از همکارها کنار بیایی!!

 • ارسال شده در فروردین ۲۲, ۱۳۹۰ در ۸:۴۰ ق.ظ

  هفتمین سال تولد هارمونی تاک رو به همه همکاران این سایت و دوستداران موسیقی تبریک میگم. امیدوارم در این راه پر فراز و نشیب مثل همیشه استوار باشید.

 • نت آزمون
  ارسال شده در خرداد ۱۸, ۱۳۹۰ در ۴:۲۰ ب.ظ

  با آرزوی موفقیت برای نویسندگان سایت هفت سالگی این سایت پر ارزش را تبریک میگویم.

 • mehran
  ارسال شده در دی ۲۰, ۱۳۹۰ در ۱۲:۵۰ ب.ظ

  congratulation
  you;re the best in country

 • ارسال شده در دی ۲۲, ۱۳۹۰ در ۱۲:۴۸ ب.ظ

  با دورود و شادباش هفتمین سالگردراه اندازی این سایت به شما و کلیه همکاران که در بالا بردن سواد موسیقیایی افراد علاقه مند در این زمینه وباتوجه به محدویتهای روزافزون پیشرو در مورداین رشته هنری هچنان به ارایه مطالب با ارزش به دوستداران در تلاش هستید .take care & have fuuuuuuun

 • ارسال شده در بهمن ۱۵, ۱۳۹۰ در ۱۰:۳۸ ق.ظ

  درود بر گردانندگان این مجموعه ارزشمند و ژرف. که سالها این چرخ بگردد.

 • فشفشه
  ارسال شده در اسفند ۷, ۱۳۹۰ در ۲:۴۵ ب.ظ

  سلام بسیار سپاس گذارم برای مطالب خوبتون امیدوارم و ارزو دارم که منم جز هیئت گفتگوی هارمونیک بشوم راستی چرا اسمشو گذاشتن هارمونیک؟ اخه اصلش فکر کنم همون هارمونی باشه

 • سحر شهاب
  ارسال شده در اسفند ۲۲, ۱۳۹۰ در ۹:۱۹ ب.ظ

  دوستان عزیز و پرکار و خستگی ناپذیر
  تولد هفت سالگی گفتگوی هارمونیک مبارک! خیلی خوشحالم که روزگاری من هم در جمع شما بودم و میتونم به جرأت بگم که اون دوران بهترین دوران کاری من بود. همیشه برقرار باشین.
  سحر

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

«شیوه‌ی نوازندگی» در موسیقی ما چه معنایی دارد؟ (I)

اگر در موسیقی کلاسیک غربی کار می‌کنیم دادن جواب همه‌فهم به این سوال نسبتا ساده است. یعنی روشی که هر نوازنده آثار را می‌نوازد. بخشی به رابطه‌ی فیزیکی‌ای که یک نوازنده با سازش دارد مربوط است، یعنی مسائلی مثل روش دست گرفتن ساز یا پشت ساز نشستن، نحوه‌ی انگشت گذاشتن، انتقال نیرو به ساز (تقریبا اِکول) و … بخشی هم به مسایل صوتی، مثل صدایی که از ساز درمی‌آورد، دامنه‌ی شدت و ضعف‌هایی که می‌تواند به هر نت یا پاساژ بدهد، شیوش‌های مختلفی که می‌تواند هنگام نواختن هر نغمه یا تکنیک ایجاد کند و بخشی هم به مسایل تکنیکی مثل دامنه‌ی ویبراتوها و از این قبیل.

جمال الدین منبری پس از سالها سکوت به روی صحنه می رود

ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی جمال الدین منبری و پوریا اخواص، ۱۶ اسفند ماه ۹۷ ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه در تالار وحدت به روی صحنه می رود. این برنامه آخرین کنسرت سال ۹۷ ارکستر ملی با رهبری شهبازیان خواهد بود.

از روزهای گذشته…

نگاهی به آلبوم و کنسرت «به زمین و آفتاب» (II)

نگاهی به آلبوم و کنسرت «به زمین و آفتاب» (II)

در قطعه کوارتت زهی، آهنگساز این بار توان خود را در بکار بردن کمترین ایده برای آهنگسازی آزموده است. جایی که تنها با استفاده از فاصله دوم و سوم کوچک، فضایی بسیار دراماتیک را آفریده است. او با کنترپوانی استادانه و بهره گیری از وسعت سازها بنظر بدنبال حل مسئله است که او را از یک جا ماندن باز می دارد و سعی دارد تا با ساختن تضاد، باعث حرکت شود. تضاد بافت ها، تضاد هارمونیک، تضادهای ریتمیک و تضادهای نوانس.
چاشنی های تانگوی کِرِمر

چاشنی های تانگوی کِرِمر

“ویولونیست جسور با پیاتزولا طعم تازه ای به «چهار فصل» ویوالدی می بخشد.” زمان مهم ترین مسئله برای پیوند دادن معروف ترین قطعه موسیقی کلاسیک – «چهار فصل» ویوالدی – با یادگار فصلی سلطان تانگوی جدید، آستور پیاتزولا (Astor Piazzolla) بود. باید خرسند بود از اینکه گیدون کرمرِ (Gidon Kremer) ویولونیست اولین کسی بود که به این کار پرداخت. کرمر نه تنها استاد برجسته و شناخته شده رپرتوار استاندارد و اسطوره اصلی موسیقی نو است بلکه این نوازنده ۵۳ ساله لاتویایی الاصل به یکی از مفسران ماهر و متعهد پیاتزولا نیز تبدیل شده است.
معرفی کتاب «تجزیه و تحلیل موسیقی برای جوانان»

معرفی کتاب «تجزیه و تحلیل موسیقی برای جوانان»

کتاب نوشته ‮ی لئونارد برنستاین آهنگساز، پیانیست و رهبر ارکستر آمریکائی (۰۹۹۱-۸۱۹۱) و با ترجمه‮، بازنویسی و توضیحات (زیرنویس‮های مفید)ِ مصطفی کمال پورتراب است که توسط نشر چشمه در تهران چاپ شده است و هم‮اکنون چاپ ششم آن (۱۹۳۱) در بازارِ کتاب موجود است. در نگاه اول به عنوان کتاب آن را برای جوانان مناسب خواهیم دانست، ولی از آنجا که در کشور ما آموزش موسیقی در مدارس وجود ندارد و این به معنی عدم وجود آموزش عمومی و رسمی موسیقی است، در نتیجه به نظر می‮رسد این کتاب برای کلیه اقشار و سنین در کشور ما مناسب و مفید باشد به استثناء کودکان و نوجوانان (بدون حضور مربی).
شناخت کالبد گوشه‌ها (VII)

شناخت کالبد گوشه‌ها (VII)

هنوز هم در نمونه‌های نسبتا موفق از همین طریق زایش و آفرینش صورت می‌پذیرد. بدین ترتیب اگر حتا چنین تحلیل‌هایی به کشف و دسته‌بندی قاعده‌های عام دستوری منجر می‌شد باز هم موفقیت تحلیل‌ها در این بُعد قابل پرسش بود چه رسد به اکنون که به نظر می‌رسد جز نوعی دسته‌بندی کلیِ انعطاف‌پذیر، قاعده‌مندی فرمی دیگری پیدا نشده است (۱۸).
هنرمند افسانه ای ، قسمت دوم

هنرمند افسانه ای ، قسمت دوم

پس از آزمودن عده ای از نوازندگان بیس، جان دیکن (John Deacon) به گروه پیوست. ورود او درست مصادف با ضبط اولین آلبوم گروه به نام Queen در سال ۱۹۷۳بود. این آلبوم و تک ترانه ای که مرکوری قبل از پخش آن اجرا کرده بود “I can hear music” موفقیت چندانی کسب نکردند.
بررسی برخی ویژگی های ساختاری آثار پرویز مشکاتیان (X)

بررسی برخی ویژگی های ساختاری آثار پرویز مشکاتیان (X)

شورانگیز (چهارمضراب شور): این قطعه با الگوی ساختاری چهارمضراب طراحی و ساخته شده است. وزن اصلی قطعه دو ضربی ترکیبی بوده و از ابتدا تا انتها با سرعت ثابت و بدون تغییر ادامه می یابد. نکتۀ بارز و اصلی این اثر در استفادۀ آهنگساز از ترکیبات متفاوت و متنوع در وزن و ضرباهنگ اثر است و با اینکه وزن اثر تا انتها ثابت است ولی تغییرات درونی در سرضرب ها و استفاده از حالات متنوع آنها فضایی متفاوت به این اثر بخشیده است.
صهبایی: ما فعلا” در ایران یک اکول خاص نداریم!

صهبایی: ما فعلا” در ایران یک اکول خاص نداریم!

بدنبال تهیه مطالب “آخرین پرچمدار” و “ترجیح میدهم بیشتر آثار ایرانی ضبط شود” اینک در این مطلب قسمت دوم مصاحبه با منوچهر صهبایی موسیقیدان معاصر را میخوانید.
گفتگو با علی صمدپور (V)

گفتگو با علی صمدپور (V)

یکی که مثلاً برای عقیده‌اش زندان رفته، از سیستم و سازمان ضدعقیده‌اش چقدر هم بودجه گرفته و کار کرده! کما اینکه در سال‌های اواخر دهه‌ی هشتاد هم همه، این شهر و آن شهر کنسرت می‌دادند و توجیه این بود که کنسرت چه دخلی به وضعیت سیاسی دارد؟ در دهه‌ی هفتاد هم اقبالی که به موسیقی شد علل اجتماعی داشت و همه‌‌ی همه‌اش به کار و خلاقیت موسیقی‌دانان ربط نداشت. من فکر نمی‌کنم تعداد آنهایی که دنبال یک کار درخشان از موسیقی ایرانی بودند بیشتر از آنهایی باشد که بعدها که ویدیوی کنسرت یانی آمد دنبال یانی بودند. آن زمان گزینه‌ی دیگری نبود.
پاسخی بر یک سئوال

پاسخی بر یک سئوال

شهریور ماه سال گذشته بود که مطلبی در این سایت منتشر شد با عنوان «چند سوال!» که به اجرای موسیقی کشورهای غربی با سازهای ایرانی می پرداخت. این نویسنده در نوشته ای دیگر به طنز اجرای موسیقی غربی با سازهای ایرانی به «پیتزای قرمه سبزی» تشبیه کرده بود.
بوطیقای ریتم (III)

بوطیقای ریتم (III)

حال ببینیم وقتی شنونده‌ی اجرای حقیقی موسیقی هستیم –و نه بیننده‌ی تصویر گرافیکی موسیقی حبس شده در کاغذ-چه چیز به ما می‌گوید کدام‌یک از این دوسیستم مختصاتی درست است؟ چگونه می‌فهمیم به ازاء هر سه نت یک بار دست بزنیم یا به ازاء هر دو تا؟ روشن است، تاکیدگذاری (Accentuation) موجود در متن قطعه این موضوع را به ما دیکته می‌کند. پیش از آن باید بپرسیم چه چیزی چنین تاکیدگذاری‌ای را می‌سازد؟ ساختار تاکیدی یک خط ملودی از کجا می‌آید؟ پاسخ به این پرسش را نیز به پیروی از کامبوروپولوس (Combouropoulos) به مشخص شدن محدوده‌ی یک ملودی از طریق هویت و مشابهت واگذار می‌کنیم. به این معنی که ساختار تاکیدی به طور خودکار برآمده از گروه‌بندی است.