کنسرت مجدد زند آوه در خانه هنرمندان

نوید زند آوه
نوید زند آوه
نوید زند آوه در تاریخ ۱۶ و ۱۷ تیر ماه سال جاری (۱۳۹۰) رسیتال دیگری را در خانۀ هنرمندان ایران برگزار خواهد کرد. زند آوه در این رسیتال آثاری از آهنگسازانی چون: ناروائز، سور، گرانادوس، باریوس، دوفایا و آلبنیز و چند قطعۀ ایرانی نوشته شده برای گیتار کلاسیک از ایشان و فرزان زحمتکش اجرا خواهد نمود که رپرتواری به نسبت متفاوت در مقایسه با اجرای ماه پیش وی میباشد.

توضیحات مختصری در مورد قطعاتی از این رپرتوار:
فرناندو سور: مشهورترین اثر سور، اپوس ۹ با عنوان Variation On Theme by Mozart میباشد که بر روی تمی از پرده دوم اپرای فلوت سحرآمیز موزار نوشته شده است؛ این اثر از دید یک استاد چیره دست، بیان حیرت انگیزی از توانایی است که مهارت نوازندگی یک گیتاریست و تخیل یک آهنگساز را به نمایش میگزارد.

ایساک آلبنیز: آلبنیز در سال ۱۸۸۳ با آهنگساز و آموزگار بزرگ، فیلیپه پدرل ملاقات میکند و با الهام از او Suite Spanola,Op 47 را تصنیف میکند؛ پنجمین موومان این سوئیت یعنی آستوریاس که یکی از آثار بسیار مشهور در دنیای گیتار کلاسیک به شمار میرود، در اصل برای پیانو تصنیف شده و بعدها توسط فرانسیسکو تارگا برای گیتار تنظیم گردیده است. آلبنیز زمانی بیان کرده بود که تنظیم های گیتاری تارگا را بر آثار اصلی پیانوئی خود ترجیح میدهد.

اِنریکِ گرانادوس: بسیاری از تصنیفات پیانویی گرانادوس برای گیتار تنظیم شده است که برخی از آنها جزء محبوبترین آثار موسیقی در رپرتوارهای گیتار کلاسیک است. مایای گویا (زن جوان، زیبا وشاداب قرن ۱۸ مادرید) از دیدگاه گرانادوس شبیه همان چیزی بود که از نظر رنگ آمیزی، ریتم و آراستگی کامل باشد؛ گرانادوس محو روانشناسی گویا، رنگ پردازیها و نحوه ایجاد کنتراستها در آثارش بود که در اثری که از معشوقه اش (دوشس آلبا) کشیده بود، کاملاً قابل لمس بود و معشوقۀ خود را به زیبائی هر چه تمامتر با طرح و رنگ توصیف میکرد؛ او می خواست احساس عشق و هیجان و حزن را چنان ترکیب کند که گویا در نقاشیهایش ترکیب کرده بود؛ الهام بخش گرانادوس در تصنیف لاماخا دِ گویا، نقاشی ها و طرح های هنرمند افسانه ای اسپانیا، فرانسیسکو گویا بود.

دوفایا: دوفایا در بزرگداشت هنرمندان مورد علاقه و احترام خود در مقاطع مختلفی قطعاتی برای پیانو تصنیف کرد و سپس اقدام به تنظیم آنها برای ارکستر کرد؛ اگرچه در اغلب آثار فایا انعکاسی از صدای گیتار شنیده میشود امّا تنها اثری که فایا برای گیتار نوشته است، قطعه ای در بزرگداشت کلود دبوسی، آهنگساز مطرح فرانسوی در دوره امپرسیونیسم میباشد.

آگوستین باریوس: قطعۀ “صدقه ای در راه عشق به خدا” آخرین اثر آگوستین باریوس، آهنگساز بزرگ پاراگوئه ای میباشد که قطعه ای تکنیکال و در عین حال بسیار با احساس است؛ ایدۀ اولیه خلق این اثر از جایی به وجود آمد که باریوس در منزل خود مشغول نوازندگی بود که شخص تهی دستی درب منزل او را میزند و از او طلب کمک میکند، باریوس از اینکه قادر نبود به او کمکی کند متاثر شد و این اتفاق باعث شد، اثر “صدقه ای در راه عشق به خدا” را تصنیف کرده و درونیات خود را در این قطعه بیان کند؛ او با ظرافت و زیبایی خاصی، ریتم و صدای ضرباتی که به درب منزلش میخورد را در هارمونی قطعه گنجانده است، به طوری که در سرتاسر قطعه به وضوح قابل شنیدن است.

قطعات”صدقه ای در راه عشق به خدا” و “لاماخادگویا” قطعاتی بودند که نوید زند آوه در آخرین مسابقۀ گیتار کلاسیک کشوری (سال ۸۹) که در خانه هنرمندان برگزار شد، نواخت و در بخش قطعه آزاد پیشرفته رتبه اول را کسب کرد.

مکان برگزاری این کنسرت، خیابان طالقانی، بعد از خیابان ایرانشهر، خ موسوی شمالی، باغ هنر، خانه هنرمندان ایران، تالار بتهوون است.

مراکز فروش بلیط:
گیشه خانه هنرمندان ایران: ۸۸۳۱۰۴۵۷ (۱۰ خط) روابط عمومی: ۸۸۳۱۷۴۸۵
مرکز موسیقی بتهوون: ۹-۸۸۳۱۳۸۶۸ (سنائی) تحویل در محل
نشر ققنوس: ۲۲۷۲۸۰۰۷ – ۲۲۷۳۸۰۰۷ (تجریش) تحویل در محل از طریق سامانه فرمش اینترنتی: www.iranconcert.com
نشر دارینوش: ۲۲۰۰۰۶۰۰ – ۲۲۰۰۰۴۰۰ (قلهک)
فروشگاه سیاه وسفید: ۶۶۹۵۲۴۹۷ – ۶۶۹۷۱۶۰۳ (انقلاب) تحویل در محل
کافه شوکا: ۸۸۷۹۲۰۳۶ (گاندی)
کافه کهن: ۲- ۸۸۹۵۲۲۷۷۱ (هفت تیر) تحویل در محل

9 دیدگاه

 • سزاور
  ارسال شده در تیر ۱۴, ۱۳۹۰ در ۱۲:۴۲ ق.ظ

  امید وارم موفق باشید اقای نوید زند اوه

 • علی محمدی
  ارسال شده در تیر ۱۴, ۱۳۹۰ در ۱:۴۰ ب.ظ

  در مورد خبر رسانی شما جای تشکر هست اما سوال بنده اینست که این نوع خبر رسانی ناشی از دوستی و رفاقت شما نیست ؟ رسیتال های گیتار بسیار با کیفیتی در ایران برگزار شد مصل رسیتال آقای پدرام فلسفی که در نوع خودش بدیع و کم نظیر بود چرا اطلاع رسانی نکردید و یا حتی یک گزارش تهیه نکردید ؟ فردی رو معرفی کردید حداقل توی این چند سال بشدت با اجرای قطعاتی سنگین و صعیف جز تحقیر گیتار کلاسیک کار دیگری انجام نداده است و اگر به کار خود اطمینان دارید کمی هم به سخنان مدرسین با تجربه گیتار در مورد این قبیل گیتاریست ها گوش دهید … اگر سایت شما خبر رسانی در مورد کنسرت ها میکند این کار را برای دیگر کنسرت ها انجام دهید . منتظر جواب شما در این زمینه میباشم
  با احترام

 • ارسال شده در تیر ۱۵, ۱۳۹۰ در ۱۲:۰۱ ق.ظ

  دوست گرامی آقا یا خانم علی محمدی
  تهیه شدن یا نشدن خبر و گزارش در این سایت دلیل تایید یا رد هنرمندی نیست. همین روزها کنسرت سیمرغ در تهران به اجرا میرسد و ما با اینکه لوگوی آن را کنار سایت قرار دادیم یک خط هم در مورد این برنامه در این روزها ننوشتیم. پس تولید خبر و گزارش به عوامل دیگری غیر از سلیقه مسئولین سایت بستگی دارد.
  آقای زند آوه هم از دید گردانندگان سایت گفتگوی هارمونیک دارای توانایی و استعداد لازم هستند و شما اگر نه نوازندگی ایشان را میپسندید و نه رای هیات داوران مسابقات گیتار و نه انتخاب کمیته مجوز دفتر موسیقی را، حتما دلایل خاص خودتان را دارید و مختارید در این زمینه در سایت یا وبلاگ شخصیتان بنویسید تا ما هم دلایل شما را بدانیم.

 • ناشناس
  ارسال شده در تیر ۱۵, ۱۳۹۰ در ۱:۳۴ ق.ظ

  کدوم هیات داوری در مسابقات؟
  میشه نام ببریذ؟
  راجع به کمیته مجوز هیچی نمیگم همه میدونن
  لطفا حذف نکنید و جواب بدید
  ما به اندازه کافی سانسور میشیم شما لطفا این کارو نکنید
  من از این سایت انتظار دارم واقعیت رو انعکاس بده نه این که طرفداریه نا به جا کنه

 • ناشناس
  ارسال شده در تیر ۱۵, ۱۳۹۰ در ۱:۴۱ ق.ظ

  من صد در صد با حرف های اقای محمدی موافقم و این رو هم بگم اگر ما حرص می خوریم چون این سایتو دوست داریم و چند ساله مطالبشو دنبال میکنیم پس این سایت وب لاگ شخصی نیست ما هم سهم داریم همین الان به فیس بوک سر بزنید سروصدای همه در اومده از این سایت واقعا انتظار بیشتری میره

 • علی محمدی
  ارسال شده در تیر ۱۵, ۱۳۹۰ در ۱۰:۰۲ ق.ظ

  سلام ممنون از پاسخ شما هر چند به توهین لطف آقا و یا خانم را ذکر کردید ! در ابتدا عرض نمایم بنده هیچ مشکلی با توانایی آقای زند آوه نداشته و ندارم و همیشه خوشحال میشوم این عزیزان بر روی صحنه باشند و بدرخشند بنده از رویه سایت انتقاد دارم شما در دو مطلب کنسرت ایشان را در سایت درج کردید سایت گفتگوی هارمونی بیشتر تحلیلی میباشد و کمتر به ذکر خبر اشاره مینماید سوال بنده اینست چرا این کنسرت و چرا دوبار پی در پی مورد حمایت شما قرار گرفته و چرا دیگر گیتاریست های برجسته همچون دکتر مهرداد پاکبار – پدرام فلسفی – گلفام خیام که اخیرا هم کنسرت و آلبومهای منتشر نموده اند و جزو برترین های ایران هستند ( نه به استناد مجوز و مسابقات گیتار که خود میدانید با چه حواشی روبروست ! ) در ضمن در همین مملکت کیلو کیلو خواننده و نوازنده مجوز کار میگیرد و استاد شجریان مجوز نمیگیرد ! پس لطفا از ذکر مجوز ارزشیابی ارشاد که توانایی تشخیص یک کار را ندارد این استدلال شما واقعا عجیب بود( در صورت نیاز مستدل مدارک را پیوست مینمایم که کمیته بررسی کارها چگونه فعالیت مینماید) سایت گفتگوی هارمونیک باید جلودار موسیقی در همه زمینه ها رعایت اخلاق اینست که از طرفداری از شخصی آنهم به دلیل روابط حسنه و غیره جلوگیری شود اگر قرار است خبر رسانی انجام دهید شرط در رعایت عدالت هست باز هم ذکر کردید پروژه سیمرغ چه کاری بهتر از قرار دادن لوگو در کنار سایت و چه تبلیغی پربار تر ؟ سایتی که مدعی رسالت فرهنگی در کار موسیقیست این شیوه و رویه در شان این سایت نیست که تریبون تبلیغاتی دیگران شود اگر قرار است خبر رسانی کنسرتی شود بایستی این دیدرا به تمامی اجرا ها داشته باشید در غیر اینصورت این شیوه که آن هم تبلیغ کنسرت به اذعان بسیاری از گیتاریستها اینچنین ضعیف ( در صورت مخالفت خواها ذکر شود کدام یک از اعضای گفتگوی هارمونی نوازنده گیتار میباشند ! ) را تنها به دلایل دوستی و رفاقت مطرح نمایید

 • شادروان
  ارسال شده در تیر ۱۵, ۱۳۹۰ در ۸:۳۵ ب.ظ

  اولا شما دقیقا با توانایی آقای زند آوه مشکل دارید:فردی رو معرفی کردید حداقل توی این چند سال بشدت با اجرای قطعاتی سنگین و صعیف جز تحقیر گیتار کلاسیک کار دیگری انجام نداده است و اگر به کار خود اطمینان دارید کمی هم به سخنان مدرسین با تجربه گیتار در مورد این قبیل گیتاریست ها گوش دهید … نکنه کامنت اول رو روح شما گذاشته و کامنت دوم را جسم شما؟!:در ابتدا عرض نمایم بنده هیچ مشکلی با توانایی آقای زند آوه نداشته و ندارم و همیشه خوشحال میشوم این عزیزان بر روی صحنه باشند و بدرخشند. ثانیا:مگر جنابعالی مدیر، سردبیر یا مسئول شورای سیاست گذاری سایت هستید که برای سایت تعیین میکنید :سایت گفتگوی هارمونی بیشتر تحلیلی میباشد و کمتر به ذکر خبر اشاره مینماید و سوال بنده اینست چرا این کنسرت و چرا دوبار پی در پی مورد حمایت شما قرار گرفته است.این موارد اساسا چه ارتباطی به شما دارد؟شما چه کاره اید؟ ثالثا:فرموده اید:اگر قرار است خبر رسانی کنسرتی شود بایستی این دیدرا به تمامی اجرا ها داشته باشید، یعنی چه؟ یعنی هر کنسرتی برگذار می گردد در این سایت خبر رسانی شود؟ آیا این کار عملی است؟و آیا تمامی کنسرت ها دارای کیفیت لازم هستند؟ رابعا: ظاهرا شما از نداشتن تریبون تبلیغاتی رنج بسیاری می برید زیرا به کرات به این موضوع اشاره نموده اید! یک خبر رسانی به تعداد۶۹ کلمه درباره آقای زندآوه که در همان ابتدای نوشته آمده و برای خبررسانی ضروری است، باعث رنجش و تکدر روانی جنابعالی شده! خامسا:ظاهرا نه داورها و نه ارشاد، نه کمیته موسیقی ونه کارشناسان این سایت هیچیک توانایی ارزیابی حرفه ای را از دید شما ندارند! بسیار خوب، من پیشنهاد می کنم سایت از این پس از کارشناسان مورد تایید جنابعالی بهره گیری کنند.به امید بهبود و سلامتی برای جناب علی محمدی

 • ارسال شده در تیر ۱۶, ۱۳۹۰ در ۲:۴۷ ق.ظ

  دوست گرامی آقای علی محمدی
  هیچ قصد توهینی به شما نداشتیم و متاسفانه گمان کرده بودیم علی محمدی نام فامیلی شماست (علیمحمدی)
  گفته های شما با نوشته قبلیتان تقریبا همان موارد قبلی را در بر داشت که پاسخ آنها به شما داده شده است
  در هر صورت اگر نظر شما خلاف نظر سایت است، باید این را به حساب اختلاف نظرات گذاشت، ما آقای زند آوه را نوازنده با استعداد و توانمندی میدانیم و شما نظر دیگری دارید ولی ما اگر ایشان یا دوستان و استادان دیگر کنسرت داشتند مخصوصا هنرمندان خوش نامی که شما نام بردید، در صورت وجود مطلبی در آن زمینه از انتشار آن استقبال خواهیم کرد.

 • یکی از شاگردان قدیمی استادپورمقدم
  ارسال شده در تیر ۱۶, ۱۳۹۰ در ۱۱:۳۴ ب.ظ

  اقای محمدی عزیز
  تمام بحث شما این است که چراخبر رسیتال در سایت درج شده واین تفکر تاسف باره…
  در ضمن شما اصلا “خوشحال ” نمیشوید که “این عزیزان روی صحنه باشند”.لحن و متن شما ناراحتی شما را نشان میدهد.
  اما جهت بیشتر خوشحال شدن شما به عرض میرسانم که رسیتال دیگر شاگردان استاد پورمقدم را {بعد از رسیتال های زنداوه و درست پور}بزودی شاهد خواهیم بود.به امید روزی که از اقای محمدی نقدی وزین بخوانیم یا رسیتالی موفق از ایشان ببینیم.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «ایوارگاه»

وحید طهرانی آزاد با ایوارگاهش نشان می‌دهد که امروز، برخلاف تصور درونی‌شده‌ی عمومی، می‌توان بدون عملیات محیرالعقول و شعبده ساز درخور زد و گوشی یافت. اگر از چهار دونوازی کوتاه سنتور و ویلن (پرنای ۱ تا ۴)، با همه‌ی کمیابیِ خودِ ترکیب و نگاه متفاوت به سبک و سیاق خط ویلن، موقتا چشم بپوشیم هیچ چیز عجیب و غریبی در ایوارگاه نمی‌یابیم. آنچه در ایوارگاه به گوش می‌رسد غریبه که نه، اما شخصی است.

فرایند خم کردن زه وارها و اتصال آن به ساختمان کلافها در ویولن (I)

محتوای این مقاله بخشی از دروس ارائه شده در شهریورماه ۱۳۹۷ در کارگاه رضا ضیائی (RZW) توسط رضا ضیائی است که فرشاد شالپوش آن را گردآوری و تدوین کرده و امیر خمسه ویراستاری آن را بر عهده گرفته است. متن کامل و دیگر مقالات مرتبط در آرشیو کارگاه موجود است.

از روزهای گذشته…

موسیقی متن در یک نگاه (III)

موسیقی متن در یک نگاه (III)

حضور موسیقی متن و یافتن نقشی فرمی، جنبه‌های گوناگونی به خود می‌گیرد که قدمتشان به هنرهای نمایشی قرن نوزدهم می‌رسد. موسیقی متن گهگاه کاملا شریک تدوین می‌شود و در فرم هندسی فیلم دخالت می‌کند؛ به عنوان عنصری تدوینی از روی بریدگی‌ها و ناپیوستگی‌ها پل می‌زند و عامل به هم پیوستن‌شان می‌شود و پاره‌ای اوقات نیز با ساختار درونی فیلم ارتباط می‌یابد. برای مثال در فیلم “وقتی همه خوابیم” آهنگساز تصمیم گرفته حالا که فیلمی در فیلم قرار گرفته و اینها درباره‌ی سینماست موسیقی فیلم‌های دیگر را در موسیقی متن خودش جا بدهد.<
داوودیان: وقت است را برای صدای شجریان نوشتم

داوودیان: وقت است را برای صدای شجریان نوشتم

این سئوال را پرسیدم به این دلیل که کنسرتو فرمی خاص است که میتواند تواناییهای آهنگسازی و موسیقایی زیادتری داشته باشد نسبت به فرم های دیگر. یک تصور عمومی هست در موسیقیدانان که اعتقاد دارند، کاملترین فرم سمفونی است ولی به اعتقاد من کنسرتو کاملترین فرم است، چراکه هم امکانات موسیقایی سمفونیک و هم امکانات موسیقایی تکنوازی در آن وجود دارد.
بسامه موچو یا مرا ببوس!

بسامه موچو یا مرا ببوس!

چندی قبل به بهانه درگذشت یکی از ترانه سرایان لاتین به نام “کونسوئلو ولازکوئز” مطلبی تهیه کردیم و در آن راجع به یکی از ترانه های جاودانه این شاعر که در اغلب کشورها از شهرت بسیاری برخوردار است صحبت شد. این ترانه Besame Mucho (مرا ببوس) نام دارد که توسط خواننده ها و گروه های بسیاری به زبانهای مختلف اجرا شده است.
کاربرد نظریه آشوب در آهنگسازی (V)

کاربرد نظریه آشوب در آهنگسازی (V)

جان کیج پیشروترین آهنگساز دهه‌های ۵۰ و ۶۰ میلادی تقریبا استفاده از تمامی فرم‌های شناخته شده‌ی موسیقی را ترک کرد و به گونه‌ای آگاهانه با مطرح کردن مفهوم جدید «ابهام» به سمت فرآیندهای تصادفی در آهنگسازی رفت (Grout 794). کیج زیباشناسی نوساخته‌اش را در جریان دیدارش از دانشگاه هاروارد در اتاق سکوت (۴) آن دانشگاه به شنوندگان گوشزد کرد و پس از آن سکوت در موسیقی دیگر نبودن صدا نبود بلکه کارکرد دستگاه عصبی و صدای گردش خون بود (Whittall 124).
اجرای اثری از شاهین مهاجری درفستیوال موسیقی میکروتونال نیویورک

اجرای اثری از شاهین مهاجری درفستیوال موسیقی میکروتونال نیویورک

موسسه AFMM – American festival of microtonal music در سایت رسمی خود اعلام کرد قرار است به مناسبت سی امین سالگرد تاسیس خود و در فستیوال موسیقی Microfest 2011 اثری از شاهین مهاجری، محقق و آهنگساز میکروتونال و نوازنده تمبک را اجرا نماید.
گزارش جلسه چهاردهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (IV)

گزارش جلسه چهاردهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (IV)

-در مورد نخست، موسیقی‌دان کارگر (اگر چه احتمالاً یقه سفید) محسوب شده و همان از خود بیگانگی که برای کارگران تحت سلطه‌ی سرمایه‌داری روی می‌دهد برای آنان نیز متصور است. مناسبات تولیدی موسیقی می‌تواند در پرتو چنین سازوکارهایی توصیف، یا تحلیل شود. در این هنگام «قاسم آفرین» پرسید این چه ارتباطی با مساله‌ی از خودبیگانگی روان‌شناختی دارد؟ مدرس پاسخ داد به نظر نمی‌رسد از دیدگاه مارکسیست‌ها این دو ارتباطی داشته باشند. «سعید یعقوبیان» هم اشاره کرد که علاوه بر مارکسیست‌ها لیبرال‌ها هم مفهوم از خودبیگانگی (البته به معنایی دیگر) را در کارهای نظری خود لحاظ می‌کنند و به نظر می‌رسد همه به نوعی با از خودبیگانگی دست به گریبان‌اند.
آکورد مینور ۹

آکورد مینور ۹

اغراق نیست اگر بگوییم آکورد مینور۹ بنظر یکی از زیباترین آکوردهای ساده ای است که دنیای موسیقی بخود دیده.
نوازندگی نی (III)

نوازندگی نی (III)

در خصوص محل قرار گرفتن زبان نیز باید گفت که بین نوازندگان اختلاف نظر وجود دارد؛ عده ای نوک زبان را روی تیغه سر نی و عده ای نیز روی دندان های پیشین تحتانی یا پشت آن می گذارند که البته این امر را میتوان نوعی عادت نوازندگی دانست ولی این نکته را نیز نباید فراموش کرد که زبان به دلیل نقش مهمی که در تولید و تغییر صدای نی ایفا می نماید،‌ می بایست دارای جایگاه ایستا و ثابتی باشد تا بتوان تغییر حالت های زبان در ایجاد صداهای مختلف را به شکل بهتری کنترل کرد.
قطعاتی برای آموزش موسیقی

قطعاتی برای آموزش موسیقی

پنج سال پیش مقاله ای نوشتم در ارتباط با این موضوع که در سایت گفتگوی هارمونیک منتشر شد. به طور خیلی خلاصه می توانم بگویم که هدف از نوشتن آن مقاله که مقاله حاضر نیز در ادامه آن است آموزش نکاتی در موسیقی از طریق قطعاتی بود که به همین منظور ساخته بودم. پس از چند سال فرصت، انگیزه دوباره ای به وجود آمد برای پی گرفتن دوباره این جریان که قرار بود به نوشتن کتابی با همین محتوا ختم شود و به نوعی این مقاله مقدمه ای بر مجموعه مقالاتی است که در نهایت –در صورت مثبت بودن شرایط- به صورت کتاب منتشر خواهند شد.
باغلاما در قرن بیستم، حالتی بین تکامل و استانداردسازی (I)

باغلاما در قرن بیستم، حالتی بین تکامل و استانداردسازی (I)

باغلاما سازی زه صدا و از خانواده ی لوت های دسته بلند است، نزدیکترین هم خانواده های این ساز “قپوز” و “چگور” سازهای مورد استفاده ی عاشیق- اوزان های اقوام ترک است. در مقاله ی زیر با خانواده ی ساز “باغلاما” و تغییر و تحولات آن در قرن بیستم به طور مختصر آشنا خواهیم شد.