موسیقی ایرانی در ارکستر سمفونیک نروژ؛ دیدگاههای رهبر ارکستر

ارکستر سمفونیک رادیو و تلویزیون نروژ به تازگی شماری از ساخته های جاوید افسری راد آهنگساز و سنتور نواز ایرانی را اجرا کرد؛ سالارعقیلی خواننده سرشناس موسیقی سنتی ایران نیز خواندن قطعات با کلام این کنسرت را برعهده داشت.

کنسرت در سالن اپرای نروژ برگزار شد و از یک ماه قبل کلیه ورودیهای آن پیش فروش شده بود. این ارکستر سمفونیک هر ساله در مراسم اعطای جایزه صلح نوبل در اسلو کنسرت هایی را اجرا می کند.

“رونه هالورسن” (Rune Haluorsen) رهبر ارکستر نروژی از اجرای چنین برنامه ای به عنوان یک ضرورت موسیقیایی و فرهنگی نام می برد. وی در توجیه این دیدگاه خود می گوید: اینگونه برنامه ها از یک سو نوعی تعامل فرهنگی است و از سوی دیگر تاثیرات موسیقیایی و هنری مثبتی دارد چرا که نوازندگان دو یا چند فرهنگ را به چالش می کشد و بر دانش و آگاهی هر کدام می افزاید و اگر به خوبی اجرا شود، پنجره ای خوبی را در برابر هنرمند می گشاید.

هالورسن اضافه کرد، در ارکستر سمفونیک رادیو و تلویزیون نروژ، تاکنون چند بار در قالب کنسرتهایی با موسیقی دیگر فرهنگها، به روی صحنه رفته است ولی تجربه کار با موسیقی ایرانی در کنسرت تازه اسلو پر بار تر و عمیق تر بود.

وی می افزاید: در برنامه هایی که با موسیقی دیگر فرهنگها داشته ایم این احساس در اجرا وجود داشت که نوازندگان خارجی، میهمان ارکستر نروژی هستند اما در کنسرت اخیر این جدایی احساس نمی شد و نوازندگان ایرانی و اعضای دائمی ارکستر آنچنان همخوان و همراه بودند که احساس یکپارچگی غالب بود.

به گفته رهبر ارکستر نروژی، این دستاورد ناشی از دانش و ابتکار جاوید افسری راد آهنگساز و همچنین هنرمندان ارزنده ایرانی است که در کنسرت مشارکت داشتند.


رونه هالورسن
بهنام و رضا سامانی با سازهای کوبه ای، جمال محمدی با نی، للوا، کمانچه و قوشمه و افسری راد با سنتور ارکستر سمفونیک رادیو و تلویزیون نروژ را همراهی کردند.

هالورسن تاکید کرد که افسری راد هنرمندی ایرانی است ولی زیر و بم موسیقی کلاسیک را به خوبی می شناسد و به همین دلیل در تدوین قطعات سمفونیک ظرایف و ملزومات هر دو موسیقی را در هم تنیده است.

وی درباره مشکلات ارائه این کار گفت: طبیعی است که چنین برنامه هایی خالی از مشکل نیست. دو سنت موسیقیایی متفاوت قرار است کنار هم قرار گیرند که هر کدام ارزشها و چارچوب ویژه خود را دارند.

وی توضیح داد: از جمله مشکلات این است که فواصل در موسیقی کلاسیک و ایرانی با یکدیگر متفاوت است، ریتمها منطبق با یکدیگر نیستند و علاوه بر آنها نوازندگان خارجی با ربع پرده هایی که در موسیقی ایرانی بکار می رود، آشنایی ندارند. با این حال با خلاقیت و همکاری آهنگساز و هنرمندان همه این مسائل به نیکی حل شد.

بیورن نیمان

رهبر ارکستر اضافه کرد که هوشیاری و شیوه نواختن بهنام و رضا سامانی در رعایت واریاسیونهای ریتمیک تاثیر خوبی داشت و این نوازندگان کمک بزرگی برای اجرای صحیح کار بودند.

هالورسن همچنین از سالار عقیلی به عنوان خواننده ای توانا نام برد و گفت که آشکار است که عقیلی با وجود جوان بودن دارای تجربه زیادی است و راهکارهای خواندن با ارکسترهای بزرگ را به نیکی می داند.

“بیورن نیمان” (Bjorn Nyman) نوازنده فنلاندی کلارینت ارکستر سمفونیک نروژ می گوید که در تمرینها و اجرای این کنسرت تجارب نو و ارزنده ای بدست آورده است. وی اضافه کرد که رعایت ربع پرده ها و تفاوت فواصل و گامهای موسیقی ایرانی و موسیقی کلاسیک از جمله مسائل ظریف این کنسرت بود که نوازندگان غربی تا حد امکان با دقت خویش آنها را رعایت کردند.

امه ری کارداس

وی اضافه کرد: موسیقی ایرانی پر از احساس و ظرافت است و در اجرای قطعات تلاش می کردیم که این احساس را نیز بیان کنیم. “امه ری کارداس” (Emery Crdas) نوازنده پر تجربه ویونسل نیز اجرای این کنسرت را برای ارکستر سمفونیک نروژی بسیار با ارزش خواند و گفت که ارکسترهای کلاسیک غربی نیازمند باز شدن چنین پنجره هایی هستند تا به افق های نویی در کار موسیقی نزدیک شوند.

این هنرمند ایتالیایی که از سالها پیش سابقه آشنایی و همکاری با جاوید افسری راد را دارد، می افزاید: موسیقی ایرانی حرکتی بدون زاویه، دوار و دلپذیر دارد که نوازنده را در جریانی دلنشین به جلو می برد.

وی گفت: هرگاه موسیقی ایرانی می نوازم این احساس را دارم که از ظاهر نت ها گذشته و به بطن و فراسوی آنها راه می یابم.

یک دیدگاه

  • یاسر جعفری
    ارسال شده در خرداد ۱۰, ۱۳۹۱ در ۲:۰۰ ب.ظ

    خیلی زیبا بود لذت بردم بازم از این کارها بکنید لطفا اسامی خوانندگان و نوازندگان و اهنگسازان ارکستر سمفونیک ایران را برروی سایتتان قرار دهید .

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

موسیقی‌ فیلم در خدمت سینما یا نظام ستاره‌سازی؟ (II)

از موسیقی فیلم‌های ماندگار علیقلی در این دسته باید به نمونه عالی مدرسه موشها به کارگردانی محمدعلی طالبی و مرضیه برومند در سال ۱۳۶۴ اشاره کرد. با اینکه این فیلم بطور کامل موزیکال نبود. اما، ترانه‌ها جلوه و جذابیت خاصی به آن می‌داد. البته این خود به عنوان آغاز یک راه برای جذب مخاطب بود. مردم علاقه‌مند به شنیدن ترانه‌های شاد و موسیقی ریتمیک و ساده بودند و علیقلی به خوبی از پس این کار برآمده بود. شایان توجه است که ترانه‌های فیلم هیچ کدام نتوانستند شهرت و محبوبیت ترانه تیتراژ سریال تلویزیونی را تکرار کنند، اما در یک ساختار کلی مناسب کلیت فیلم بود.

مروری بر «کنسرت کوارتت کلنکه» سی و سومین جشنواره‌ی موسیقی فجر

از همان هنگام که لا-ر، دو نت کشیده‌ی سوژه‌ی اصلی مجموعه‌ی «هنر فوگ» باخ را ویلن نواخت مشخص بود که قرار است «کوارتت کلنکه» چه ردای متفاوتی (نسبت به اجرای مشهورتر کوارتت‌های اِمِرسون، جولیارد و کِلِر) بر تن این فوگ‌های به‌غایت هنرمندانه‌ی در معما رهاشده بپوشاند، و از آن بیشتر تا چه اندازه قرار است موسیقی با همان سوژه‌ی گشاینده همچون نوشدارو به یک کرشمه دیگر اجراهای جشنواره را (چهار اجرا که پیش از آن دیده بودم) از خاطر بزداید و به رویدادی در دل فرهنگسرای نیاوران تبدیل شود.

از روزهای گذشته…

کنسرت برای دو پیانو

کنسرت برای دو پیانو

۸ مهر ماه کنسرت دیگری از گروه دوئت دو پیانو در تالار وحدت به روی صحنه خواهد رفت. بهاره کمائی و صفا شهیدی که تاکنون آثار برجسته دو پیانویی همچون سونات برای دو پیانو (موتزارت)، واریاسیون های پاگانینی (لوتوسلاوسکی)، سوئیت فندق شکن (چایکوفسکی)، سوئیت کارمن (بیزه)، سوئیت شماره ۱ دو پیانو (آرنسکی)، راپسودی ارمنی (باباجانیان) و … را نواخته اند، در این برنامه، بار دیگر آثار متنوعی از آهنگسازان غربی و ایرانی همچون ولفگانگ آمادئوس موتزارت (اتریش)، امانوئل شابریه (فرانسه)، فردریک شوپن (لهستان)، مانوئل دفایا و مانوئل این فانته (اسپانیا)، سرگئی راخمانینف (روسیه)، حشمت سنجری و صفا شهیدی (ایران) را به اجرا خواهند گذاشت.
نگاهی به موسیقی در سال ۱۳۹۴ (III)

نگاهی به موسیقی در سال ۱۳۹۴ (III)

کنسرتهای امسال هنرمندان نیز مانند آلبومهای تولید شده چنگی به دل نمیزد. هرچند هواداران هنرمندان را راضی به خانه های خود فرستاد که البته نشان از «تعصّب» بی اندازه طرفداران به هنرمندان داشته (که متاسفانه باعث می شد تا هنرمند نیز با خیالی آسوده از فروش بسیار بالای کنسرتهای خود به فکر بهبود کیفیت کنسرتها و حتی آلبومهای خود نباشد) اما بسیاری دیگر نیز که اهمیت هنر را بیش از هنرمند می دانند بر این نکته واقفند که اکثر کنسرتهای برگزار شده در سال ۹۴ جنبه سود آوری مالی برای هنرمند داشته و اتفاق چندانی را در عرصه هنر رقم نزد.
گفت و گو با لانگ لانگ، نوازنده پیانو (I)

گفت و گو با لانگ لانگ، نوازنده پیانو (I)

چرت کوتاهی زد، چون تازه از برلین به زاراگوزا رسیده بود؛یک پرواز دو ساعته تا بارسلونا بعد هم سه ساعت رانندگی. می خواست در سالن جدید و نورانی آن شهر دو ساعت کنسرت بدهد. با خوشرویی پذیرفت بیشتر زمان کوتاه اقامت خود در آن شهر آرام اسپانیایی را با من بگذراند.لانگ لانگ با آن کت چرم گران قیمت،شلوار جین و مدل موی مد روزش بیشتر به تکخوان گروه موسیقی پسربچه ها شباهت داشت تا ثروتمندترین و پرکارترین پیانیست جهان.
گزارش مراسم رونمایی کتاب  «بررسی ساختار تصنیف‌های عارف قزوینی» (VII)

گزارش مراسم رونمایی کتاب «بررسی ساختار تصنیف‌های عارف قزوینی» (VII)

در ادامه، بابک خضرایی به‌عنوان آخرین سخنران دربارۀ این اثر گفت: این جلسه جلسۀ نقد و بررسی نیست و صرفاً برای آشنایی مخاطبان با کتاب است. از‌این‌رو، من فقط چند نکتۀ‌ کوتاه را عرض خواهم کرد: عنوان کتاب شامل چند کلمه است: «ساختار»، «تصنیف»، «عارف قزوینی».
پیانو – کوک ، قسمت اول

پیانو – کوک ، قسمت اول

کوک استاندارد برای پیانو هنگامی است که نت لا در اکتاو میانی صوت موسیقی با فرکانسی معادل ۴۴۰ هرتز را تولید کند. اینکه این فرکانس از کجا آمده است، داستان مفصلی دارد اما همین بس که در این فرکانس قدرت و رنگ صدای نت ها بهتر خود را نشان می دهد و پس از جنگ جهانی اول بعنوان استاندارد کوک شناخته شده است.
درباره «سلوک» (I)

درباره «سلوک» (I)

«سلوک» اثری است به آهنگسازی «نفیسه غلامپور» که بخش آواز این اثر توسط «امیر اثنی عشری» اجرا شده است. مایه اصلی کار بیات ترک انتخاب شده است اما در شیوه آهنگسازی «سلوک» از برخی فنون موسیقی قدیم ایران استفاده شده است. با توجه به بستر مشترک فرهنگی ایران قدیم با حوزه‌های فرهنگی همسایه این نوع آهنگسازی تا حدی به موسیقی عثمانی نزدیک می‌شود. در این اثر موسیقی سازی به صورت مشهودی در الویت است و تکنوازی‌های پر تعدادی در بخش‌های مختلف آن گنجانده شده است. نوشته ای پیش رو دارید، توضیحات آهنگساز این اثر است در مورد ساخت این آلبوم:
فراخوان دهمین دوره مسابقات گیتار کلاسیک تهران، ۸ و ۹ شهریور ۹۳

فراخوان دهمین دوره مسابقات گیتار کلاسیک تهران، ۸ و ۹ شهریور ۹۳

دهمین دوره مسابقات گیتار کلاسیک تهران، در تاریخ ۸ و ۹ شهریور ۱۳۹۳ برگزار می شود. برگزار کننده این دوره از جشنواره گیتار کلاسیک تهران همچون دوره های گذشته، کیوان میرهادی است.
آلبوم «آرزو» رونمایی شد

آلبوم «آرزو» رونمایی شد

جمعه دهم شهریور ساعت ۱۶ در انتشارات فرهنگ، جلسه رونمایی از آلبوم آرزو (arzu) با صدای مسعود فصیحی و پیانوی دلبر حکیم آوا برگزار شد. در این مراسم در کنار ایراد سخنرانی درباره تولید این آلبوم که احتمالا اولین آلبوم آواز و پیانو به سبک اپراتیک در ایران است، آثاری از موسیقی کلاسیک آذربایجان با صدای مسعود فصیحی به صورت زنده اجرا شد.
پیوندهایی که در آسمان “ویولون” بسته شده اند (II)

پیوندهایی که در آسمان “ویولون” بسته شده اند (II)

ودیم گلوزمن (Vadim Gluzman) که ویولون استرادیواری قبلی لئوپالد آئور (Leopald Auer) را که از انجمن قرض گرفته است می نوازد، نواختن آن را اینگونه توصیف می کند: “درست مثل این می ماند که پس سالها رانندگی با فورد حالا پشت لامبورگینی بنشینید!”
پاواروتی از نگاه یک اپراخوان ایرانی

پاواروتی از نگاه یک اپراخوان ایرانی

در روزهای گذشته از محبوبیت پاواروتی و احترام همگان به او،‌ بسیار گفته‌اند و نوشته‌اند. اما این هنرمند بزرگ ایتالیایی، از لحاظ هنری و آموزشی در میان موسیقی‌دانان و هنرجویان اپرا چه جایگاهی داشت؟ چه چیز، صدا و هنر او را ممتاز و برجسته می‌کرد؟