تفاوتهای صوتی استردیواری و گوارنری (I)

بررسی تفاوت های طیف های صوتی در ویولن های استردیواری و گوارنری
اندرز بوئن

چکیده : ۳۰ ویولون کرمونایی که در کارگاه های استرادیواری و گوارنری ساخته شده اند، با توجه به طیف های میانگین طولانی مدت مورد مقایسه قرار گرفتند. طیف های ۳/۱ اکتاو نیز از یک برنامه ضبط شده که در آن قطعه های یکسانی در شرایط یکسان با هرکدام از ویولن ها نواخته می شوند گرفته شدند. در حالت کلی طیف ها با یک باند ۱۰ دسی بلی از ۲۵۰ تا ۴۰۰۰ هرتز منطبقند. یک ویولن استرادیواری معمولی در باند های ۲۰۰ و ۲۵۰ و بالاتر از ۶/۱ هرتزی قوی تر است.

در حالیکه ویولن های گوارنری معمولا از ۳۱۵ تا ۲۵/۱ هرتز قوی ترند. این تفاوت ها باعث ایجاد صوتی عالی و نت های پایه قوی تری در نت های بم ویولون های استرادیواری در مقایسه با صدایی تیره تر در ویولون های گوارنری می شود.

مقدمه: ویولون ها و دیگر آلت های موسیقی معمولا بر اساس منحنی های admittance یا radiation مورد بررسی قرار می گیرند. این گونه منحنی ها به سرعت ضبط شده و برای ارزیابی و تحلیل جزئیات ویژگی های ساز و کیفیت های آکوستیکی فاقد ارزش می باشند. در حالیکه سازهای باکیفیت بسیار کمی برای چنین بررسی هایی در دسترس می باشند. سازندگان و نوازندگان ترجیح می دهند که برای سنجیدن یک ساز آن را بنوازند تا اینکه از روش های ارزیابی تحلیلی استفاده کنند و نوازندگان نیز معمولا با چند ثانیه نواختن ساز به کیفیت آن پی می برند. یک شنونده آموزش دیده نیز باید بتواند حتی با شنیدن قطعه ای ضبط شده به کیفیت ساز پی ببرد. اطلاعات مهم مورد نیاز برای ارزیابی کیفیت ویولن را می توان در طیف صوتی آن یافت.

بنابراین، بررسی طیف صوتی ویولن ها باید از طریق تحلیل قطعات ضبط شده نیز امکان پذیر باشد. این مقاله طیف صوتی ویولن های کریمونی ساخته شده توسط آنتونیو استرادیواری و جوزپه گوارنری را مورد مطالعه قرار می دهد. هدف کلی تر این پژوهش ارائه روش تحلیلی ساده ایست که حتی بتوان برای تحلیل قطعات ضبط شده مانند آرشیو خانگی CD نیز بکار برد.

روش تحقیق: سیگنال هایی از یک قطعه ضبط شده (Miracle Makers از بین و فوشی) به آنالیزور طیف که قادر به انجام اندازه گیری باند ۳/۱ اکتاو بود، متصل شدند. دیسک های فشرده با استفاده از یک دستگاه قابل حمل پخش CD (مدل Sony SL-s320 که سیستم تقویتی Bass آن خاموش شده یود) پخش شدند و سیگنال نیز به یک واحد Norosonic N110 فرستاده شد.

از آنالیز باند ۳/۱ اکتاو، سطوح فشار صوتی برابری (میزان فشار صوت در میانگین زمانی) از ۶۳ هرتز تا ۲۰ کیلو هرتز بدست آمد. طیف های برابری که C آنها اندازه گیری شده بود به طور همزمان محاسبه شدند. این نوع ارزیابی استاندارد آکوستیک را می توان با هزینه ۵۰۰۰ دلار به انجام رساند. همچنین می توان این کار را با استفاده از رایانه شخصی CD-ROM دار، کارت صوتی و یک برنامه آنالیز طیف با قابلیت تحلیل باند ۳/۱ اکتاو نیز انجام داد. ماتریس های داده های بدست آمده از آنالیزور N110 برای تحلیل بیشتر در فایل جداگانه نگهداری شدند.

این روش شبیه روشی است که گابریلسون و جانسون مورد استفاده قرار دادند. آنها ضبط قطعات خود را در اتاق اکو انجام دادند. قطعات ضبط شده ای که در این پژوهش مورد بررسی قرار گرفتند نیز در یک استودیو با دیوار های آکوستیک ضبط شده بودند که احتمالا باعث پراکندگی صوت در ناحیه مناسب فرکانس برای ویولن می شود (بالاتر از تقریبا ۲۰۰ هرتز). گابریلسون و جانسون از نوازنده خواستند که هر نت را به کاملترین و بلند ترین نمودار ممکن بنوازند، در حالیکه در این پژوهش «هیجان» نواختن کاملا عادی است. این نکته که شرایط ضبط CD بین و فوشی کاملا مشابه یکدیگر است، حائز اهمیت است. دبلیو لاترسام نیز تحلیل باند ۳/۱ اکتاو قطعات مشابهی که توسط تکنوازان مختلف نواخته شده را انجام داده است.

یک دیدگاه

  • ناشناس
    ارسال شده در اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۱ در ۶:۴۳ ب.ظ

    پنج ماه از ارائه مقاله گذشته….! ادامه ندارد؟

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

فراخوان سیزدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان منتشر شد

در بخش «موسیقی دستگاهی ایرانی تار، تنبک، دف، سنتور، سه‌تار، عود، قانون، کمانچه، نی؛ در بخش «موسیقی کلاسیک» نوازندگان سازهای ابوا، پیانو، ترومبون، ترومپت، فلوت، کلارینت، کنترباس، گیتار، ویلن، ویلنسل، ویولا، هورن؛ و در بخش «موسیقی نواحی ایران» خوانندگان و نوازندگان سازهای زهی، بادی و کوبه‌ای از مناطق مختلف کشور به رقابت خواهند پرداخت.

آمد بهار ِ جان‌ها ای شاخ ِ تر به رقص آ

دهه شصت را می توان سال های اوج تمرکز آهنگسازان ایرانی بر روی اشعار مولوی دانست؛ گویا فضای خاص کشور تحت تاثیر جنگ، موجبات گرایش جامعه به سمت مفاهیم عرفانی اشعار مولوی را دوچندان کرده بود و تصانیفی که برای ارکستر سازهای ایرانی و حتی ارکستر سمفونیک در آن برهه ساخته می شد، از اشعار مولانا بهره زیادی می بردند.

از روزهای گذشته…

مصاحبه ای با بن سولی

مصاحبه ای با بن سولی

آرمیده در سبزی مزرعه ای واقع در منچستر، موسیقی موفق شهر بونارو و جشنواره هنرها، ایجاد صحنه ای فوق العاده از حفظ محیط زیست و هنر در پدیدار می شود. برنامه ای فوق العاده با وجود ویلنسل نواز و خواننده، بن سولی. وی منتخب ۱۰ هنرمند برترNPR است. کار ناب سولی به همراه آثار یو یو ما (Yo Yo Ma) برترین آثار در ال-گرین شناخته شده است.
سریر: باید اجازه بدهیم هر کس روایت خود را داشته باشد

سریر: باید اجازه بدهیم هر کس روایت خود را داشته باشد

من ترجیح دادم در این کار دخالت خاصی نداشته باشم و بگذارم این گروه کار خود را پیش ببرند. نوازندگان این ارکستر تقریبا همگی جوان بودند، در انتخاب خوانندگان هم سعی شده بوده از میان خوانندگان پر طرفدار روز کسانی انتخاب شوند که توجه بیشتری به کیفیت کار موسیقی دارند و خانم نوری هم روی این گروه از خوانندگان تاکید داشتند.
نقش یونان باستان در موسیقی

نقش یونان باستان در موسیقی

واقعیت آن است که هیچکس نسبت به کیفیت و چگونگی موسیقی اولیه انسان آگاهی کامل ندارد. درحقیقت حتی ما بدرستی نمی دانیم که مثلا” ارکستر زمان باخ با چه کیفیتی ساز میزده است. اما بسیاری از محققین موسیقی در این موضوع اشتراک نظر دارند که بشر اولیه ریتم را از حرکات بدن و طبیعت و ملودی را از تغییرات صدای خود و یا محیط کشف کرده است.
بررسی مقایسه‌ای آثار آریستوگزنوس تارنتی و ابونصر فارابی (III)

بررسی مقایسه‌ای آثار آریستوگزنوس تارنتی و ابونصر فارابی (III)

نکات زیادی کار آریستوگزنوس را از دیگر اندیشمندان یونانی که درباره‌ی موسیقی به کار نظری پرداخته‌اند متمایز می‌سازد، اما آنچه از بقیه مهم‌تر است نقدی است که او به نظرات طرفداران فیثاغورث درباره‌ی موسیقی وارد می‌کند (۴). در حقیقت او با این کار گامی بسیار مهم در شناخت‌شناسی علم برمی‌دارد (Barker 1978: 9). موسیقی از نظر او موضوع دانش ریاضی نیست؛ همچنین موضوع فیزیک یا اخترشناسی. بلکه موضوع دانشی است برآمده از الزامات خود موسیقی:
نگاهی به موسیقی قاره آفریقا (III)

نگاهی به موسیقی قاره آفریقا (III)

موسیقی آفریقا یکی از پویاترین اشکال هنری است. مصر طی مدتی طولانی کانون فرهنگی جهان عرب بوده‌است، درحالی که تجدید خاطره‌ی نواخت‌های مناطق پایین صحرا به ویژه در غرب آفریقا، از طریق تجارت برده اطلسی به رقص سامبا، آهنگ‌های بلوز، جاز، رگا، موسیقی رپ، و بزن و بکوب نوین منتقل شد.
چکیدۀ درس‌گفتارهای مبانی اتنوموزیکولوژی، جلسه دهم (II)

چکیدۀ درس‌گفتارهای مبانی اتنوموزیکولوژی، جلسه دهم (II)

از موضوعات اصلی در زمینۀ موسیقی و بدن، «رقص» است. رقص مانند دیگر هنرها، شیوه‌ای است در بیان احساس انسانی که در اشکال بی‌شماری در نزد اقوام مختلف بروز می‌کند. رقص به بیان ساده، ارضاء کنندۀ قوۀ احساس موتورال آدمی و از نوزادی تا کهن‌سالی، همراه انسان است. رقص‌ها طیف وسیعی از بازی‌های کودکانه و ساده تا حرکات برنامه‌ریزی شدۀ گروهی بر روی صحنه را شامل می‌شود. رقص‌ گاه به صورت بداهه‌پردازانه نمود می‌کند و گاه هریک از حرکات آن‌، سمبلی برای معنا در بستر فلسفی، مذهبی، عاطفی یا غریزی است.
درباره‌ی نقد نماهنگ (IX)

درباره‌ی نقد نماهنگ (IX)

نخست پیوند موسیقی است با جهان خارج از خود، با هر حقیقت فراموسیقایی. این امر جدای از این که در یک نماهنگ باشد یا جز آن، مورد بحث قرار گرفته است. و به این صورت می‌تواند خلاصه شود که؛ موسیقی «بیان، بیانگر، بازنمای و …»ِ «چیز دیگری» است. یا از آن خلاصه‌تر موسیقی Xِ یک R است (۱۵). بدین ترتیب، پرسش این است که اگر موسیقی Xِ یک R است، فیلم نماهنگ که بناست با آن پیوندی پیدا کند خود چه نسبتی با آنها دارد؟ محتوای دیداری-روایی فیلم چگونه نسبت به آن X یا R برابرمی‌ایستد؟ یا خود R می‌شود که رابطه‌اش با آن اینهمانی است.
خیام خوانی منتشر می شود

خیام خوانی منتشر می شود

خیام خوانی پس از چهار سال، جمعه بیست اسفند باغ موزه قصر، ساعت ۱۷ با حضور عوامل تولید کننده این اثر رونمایی می شود. در این اثر به جز نوازندگان ارکستر فیلارمونیک ارمنستان، چهل و پنج نوازنده ی ایرانی، سی و پنج خواننده ی معاصر و چهل مجری هنری با من همراه بوده اند. بیست اسفند ماه مراسمی برای انتشار این اثر نیز برگزار خواهد شد. از همین مجموعه قبلا نظامی خوانی با عنوان گفت و شنید و سعدی خوانی با عنوان وَشتَن منتشر شده است. دو اثر رودکی خوانی و ابوسعید خوانی از پیمان سلطانی در مراحل پیش از ضبط می باشند.
مستر کلاس ارکستراسیون و آرانژمان شهرداد روحانی برگزار می شود

مستر کلاس ارکستراسیون و آرانژمان شهرداد روحانی برگزار می شود

موسسه فرهنگی هنری فرزانه برگزار می‌کند؛ ورک شاپ ارکستراسیون و آرانژمان برای آنسامبل‌های مختلف توسط شهرداد روحانی. کلاس‌ها از ۱۸ تیرماه برگزار خواهد شد و مهلت ثبت نام تا ۱۰ تیرماه خواهد بود.
شریف لطفی در شیراز سخنرانی خواهد کرد

شریف لطفی در شیراز سخنرانی خواهد کرد

روز چهارشنبه نهم اسفند ماه سال جاری به همت آموزشگاه موسیقی نگین فارس و با حمایت مرکز موسیقی حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس، شیراز میزبان شریف لطفی است. وی برنامه ریزی و تدوین رشته های تحصیلی موسیقی برای دوه های کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی و کارشناسی ارشد را پس از انقلاب به عهده داشته و نیز رهبر و بنیان گذار ارکستر فیلارمونیک تهران است. شریف لطفی سالها به عنوان نوازنده هورن ارکستر سمفونیک تهران و آهنگساز و مدرس موسیقی شهرت دارد.