پروژه ساخت ویلن “کانون” (V)

مجددا تایید شد، در را باز کردند، وارد اتاق شدم و در بسته شد. بدون اتلاف وقت ابزار و لوازم مورد نیاز را آماده کرده و زوایای لازم را برای عکس برداری دقیق انتخاب و در ذهن مراحل بعدی کار را طبقه بندی می نمودم تا که لحظه ایی پایمال نگردد.

بعد از ثبت مرحله اول تصاویر آنچنان با دقت و ظرافت کار به انجام می رسید که ناگهان دوربین ها ی مدار بسته داخل اتاق شروع به حرکت کرده و مراحل حرکتی من را به هر سو کنترل می نمود اینجا بود که احساس کردم به زودی زمانم به پایان خواهد رسید زیرا که مسولین فکر نمی کردند خواسته من آنقدر جدی باشد و با این دقت بخواهم جزئیات را ثبت نمایم از این رو سعی کردم به نمونه ها و جزئیات اصلی به پردازم.

این حالت در موقعیت های دیگری برای من رخ داده بود در سفری به شهر تورین که برای نمونه برداری یک ساز استراد اقدام نموده بودم مشکلاتی پیش آمده بود و حتی در خود کرمونا و سایر گنجینه های دیگر. از این رو به سرعت اطلاعات ضروری تر را ثبت نمودم.

در داخل این اتاق دو نمونه ساز وجود داشت که یکی ویلن ۱۷۴۳cannon گوارنری بود و در روبه روی آن کپی با ارزشی از همین ساز که به دست ویوم ساخته شده بود و در سویی دیگر مجموعه ایی از لوازم شخصی پاگانینی بزرگ که دارنده ساز فوق بود، وسایلی از قبیل آرشه، جعبه، مجموعه های نوشته شده و غیره

بعد از تصویر برداری های کامل و ثبت دقیق نمونه هایی با اندازه اصلی و مشخصات تمام بخش های مهم آن یک بار دیگر همه کارها را به سرعت تکرار و مرور کردم در این زمان توانستم حتی از نمونه ویوم نیز اطلاعات ارزشمندی را درج و ثبت نمایم، در این بین دوربین ها همچنان به حرکت خود به جهت بررسی وقایع داخل اتاق می پرداخت و من هر لحظه به زمان پایان نزدیک تر می شدم و کم کم نگرانی هایی نیز احساس می نمودم از طرفی به اندازه کافی اطلاعات و تصاویر نمونه برداری شده بود و از طرفی دیگر نگران این بودم که شاید نکته ایی از قلم افتاده باشد و از سویی دیگر اضطراب زنگ پایان این ملاقات بین من و این ساز ها در حد مسافتی باور نکردنی. در همین حین در باز شد و اعلام پایان وقت من برای بازدید از این ساز.

راهی طولانی برای لحظه هایی گران بها. راضی بودم، احساس می کردم سفر بیهوده نبود و مجموعه ارزشمندی را برای تکمیل اطلاعات و سنجش و قیاس در اختیار داشتم، در نتیجه با تشکر و سپاس فراوان از مسئولین مربوطه به جهت اطمینان و اعتمادشان برای این کار علمی و پژوهشی اتاق را ترک کرده و آماده بازگشت شدم.

در نمونه های ثبت شده جزئیاتی از قبیل فرم و حالت دقیق محیطی، جزئیات دقیق چوب در کلیه قسمت ها و چگونگی کیفیت رنگ و سیستم اجرایی آن، فرم و سنجش موقعیت دریچه های اف، وضعیت دسته و ناحیه پیچک و همچنین قسمتهای مربوط به لوازم جانبی ساز از قبیل سیم- خرک –فینگربرد و شیطانک و…، مواردی بود که مورد سنجش قرار گرفت در ادامه این موارد در ساز کپی که توسط ویوم ساخته شده بود نیز مورد بررسی قرار گرفت.

هر چند اطلاعات مطرح شده و حتی موارد پیشرفته تری از اطلاعات مربوط به ساز ها، می تواند در مکتوبات تخصصی ثبت و درج شده باشند اما برای اجرای یک کپی ارزشمند و یا دقیق تر نیاز مند اطلاعات بیشتر از منابع موثق لازم و ضروریست زیرا که گستره وسیع تری از دانش و پژوهش را در مسیر دستیابی به حقیقت مطلب فراهم می سازد حال اگر این رجوع و تلاش برای کسب دانش بیشتر توام با مراجعه به منبع اصلی باشد امکان دریافت و آموزش مستقیم تری را نسبت به روشهای دیگر به همراه خواهد داشت.       
 
       
 

یک دیدگاه

  • رسول موسوی
    ارسال شده در اسفند ۱۹, ۱۳۹۰ در ۶:۴۴ ب.ظ

    با درود و خسته نباشید از زحمات شما به راستی کارتان قابل تقدیر وسپاس می باشد . با اجازه استاد گرانقدر از مشاهده این سه تصویر ویلن تفاوتی های که نسبت به دیگر ویلن ها احساس نمودم را بیان می کنم تا شاید اگر به اشتباه درک نموده ام مرا راهنمایی کنید.تفاوتی که نسبت به الگوهای استراد در نگاه اول احساس کردم سی ها کم عمق وکشیده تر و عرض بدنه در وسط بیشتر است .ارتفاع صفحات به نظر می رسد کمتر از دیگر الگوها باشد.
    الگوی جلوی سازنسبتا بزرگتر از الگوهای دیگر می باشد وخیلی نزدیک به الگوی مسیح استراددر عرض میانی می باشد. سوالی که برای من مطرح است این است که با تغیر در عرض وسط ساز چه اتفافی در صدا دهی رخ می دهد که باید ضخامت وسط را نیز به نسبت زیادتر کرد؟
    در طول تاریخ ساز سازی از نیکول تا آماتی وبعد استراد و گوارنری شاهد تغیر در عرض ها وضخامت هاهستیم. سوالی که برایم مطرح است این می باشدآیاصدای ساز رابطه ای با نوع زه های سیمی وکیفیت وحتی تغییر زه های حیوانی از گوسفندان به دیگر حیوانات نیز داشته ست؟ با تشکر از شمااستاد بزرگوار

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VII)

نخچیرگان به مجموع الحان سی گانه ی باربد شامل می شد. باربد آفریننده ترانه های نوروزی نیز به شمار می رود. از این ترانه ها می توان به فرخ روز، سروستان، ارغنون، لبینا اشاره کرد. آثار باربد را موسیقیدانان قرون بعدی چون شعبه، جنس، آوازه، و شاخه های مهم مقام ها توضیح و توصیف کرده اند، عبدالقادر مراغه ای در مقاصد الالحان ماهیت تاریخی و موسیقی لحن و آثار باربد را خاطرنشان نموده و آن را زمینه دوره اول تشکیل مقام ها شمرده است.

گزارشی از سخنرانی آروین صداقت کیش در سمینار «موسیقی و امر دراماتیک» (IV)

صداقت‌کیش ادامه داد: در امر دراماتیک اما این گونه نیست و درون و بیرون با هم یکی می‌شوند. اگر اجازه دهید مثالی در مورد امر هنری بزنم. کسانی که تئاتر بازی می‌کنند رابطه‌شان با متن نمایشی درونی است. یعنی نمی‌توانیم این رابطه را به درونی و بیرونی تقسیم کنیم و بگوییم این شخصیت واقعا وجود دارد و آن شخصیت فقط روی صحنه وجود دارد، همه‌شان وجود دارند. بنابراین این نظام باید با یکدیگر یکی و ادغام شده باشد. اگر به موضوع دادن پول به فروشنده به عنوان یک کنش برگردم، نمی‌توانیم بگوییم الان بیرون این نظام ارتباطی هستیم و نظام داخلی آن با نظام بیرونی‌اش متفاوت است. اگر کسی هم از بیرون به این رویداد نگاه کند فقط در حال نگاه کردن به یک کنش است و مانند موضوع داستان نیست که نتواند داخل آن شود، او هم می‌تواند وارد این کنش شود و مرزی ندارد.

از روزهای گذشته…

مطالعه تطبیقی عود و گیتار (III)

مطالعه تطبیقی عود و گیتار (III)

سومریها برای همنوازی با چنگ های بزرگ و کوچک از بربط در اندازه و شکلهای مختلف استفاده می کردند. یکی از معروف ترین نمونه های نقش های بدوی که از تل حلف در مرز سوریه به دست آمده است، یک شیر را در حال نواختن بربطی باریک با پنج زه نشان می دهد. ساختمان کاسه ساز ساده است و در روی آن سر گاوی که در نمونه های مشابه دیده می شود وجود ندارد. همچنین نمونه هایی از کروتای سلتی یا روت که قبل از مسیحیت در شمال اروپا استفاده می شدند برای ما باقی مانده است. از این مطلب این طور استنباط می شود که سومری ها این ساز را حتی قبل از اینکه به بین النهرین رسیده باشند می شناختند.
هنر شنیدن (I)

هنر شنیدن (I)

هر حسی آنګاه که مستقل به کار ګرفته شود، دریچه ای است برای دست یابی به عرصه خیال و میدانی برای تجربه خلاق ذهنی. هرچه بر تعداد حس ها در قلمرو و ارتباط با اثر افزوده می شود از دامنه پرسش آفرینی نسبت به پدیدار بویژه در عرصه ارتباط به اثر هنری کاسته می شود. نمونه های زیادی می توان عرضه کرد.
درباره‌ی پتریس وسکس (V)

درباره‌ی پتریس وسکس (V)

مجمو‌عه‌ی چشم انداز در این دوره نوشته شده‌اند همچنین کنسرتوهای متفاوتی با ژانر کلاسیک مانند کنسرتو برای ویولنسل و ارکستر، دیستنت لایت، کنسرتو برای ویولن و ارکستر زهی (Concerto For Violin And String Orchestra 1997)، چند سونات با نام‌های سونات تنهایی برای سولو گیتار (The Sonata For Lonliness For Solo Guitar 1990)، سونات برای فلوت (Sonata For Flute 1992)، کوارتت زهی شماره‌ی سه (String Quartet No.3 1995) و اولین سمفونی او در این دهه نوشته شد. در سال ۱۹۹۱ موسیقی محلی سازی غنی شده‌ی لتونی در سمفونی اولش برای ارکستر زهی با نام صداها ساخته شد. او در مورد این سمفونی گفته است «ژانر سرزنده‌ی این سمفونی وظیفه‌ی اصلی خود را در آینده انجام می‌دهد. این قطعه در مورد ضروریاتو موضوعات ابدی صحبت می‌کند.»
صحنه هاى به یادماندنى

صحنه هاى به یادماندنى

چچیلیا بارتولى، پس از موفقیت چشمگیر آلبوم ویوالدى، به اجراى آثار گلوک پرداخت. کریستوف ویلیباد گلوک آهنگساز آلمانى- بوهمى نقش تاثیرگذارى در تاریخ موسیقى داشت. او در سن ۱۴ سالگى خانه اش را براى تحصیل موسیقى به مقصد پراگ ترک کرد و در آنجا به نواختن ارگ پرداخت. مدتى هم در لندن زندگى کرد، در آن زمان شنیدن آثار هندل دید تازه اى به او داد. در سال ۱۷۵۲ مجدداً به وین رفت و در آنجا کنسرت مایستر، ارکستر دربار شد.
نمودی از جهان متن اثر (XVIII)

نمودی از جهان متن اثر (XVIII)

اغلب اوقات آنالیز با چنین مسائلی روبرو است و برای حل آن‌ها از ابزارهای زیباشناسی و فلسفه‌ی هنر بهره می‌گیرد. هر چند ممکن است تحلیل‌گران اندکی را بیابیم که مستقیما وارد چنین بحث‌هایی شده باشند اما به‌ هر حال رد استفاده‌ی آن‌ها را می‌توان در لایه‌های زیرین تحلیل‌شان نشان داد.
موریس ژار

موریس ژار

اگر برای اولین بار نام موریس ژار Maurice Jarre را به عنوان آهنگساز آثار کلاسیک سینمایی اوایل دهه ۶۰- مانند لورنس عربستان و دکتر ژیواگو- شنیده باشید و متوجه شوید که او مدتها قبل از این برای تعداد زیادی فیلم فرانسوی موسیقی ساخته است، از دانستن این نکته که او سازنده موسیقی متن بسیاری از فیلمهای مطرح دهه ۸۰ و ۹۰ –از جمله جاذبه مرگبار (Fatal Attraction ) و روح (Ghost)- هم بوده، متعجب خواهید شد.
آموزش گیتار به کودکان (I)

آموزش گیتار به کودکان (I)

شیوه‌ها و متد‌های آموزشی در هر زمینه‌ و سطحی، با توجه به سن و سال هنرجو نیاز به بازنگری دارد. مسلما شیوه‌ی آموزش و برخورد با هنرجوی کودک تفاوت عمده‌ای با شیوه‌ی آموزش با بزرگسال دارد. مساله‌ای که متاسفانه بسیاری از اساتید به آن نگرشی کلی دارند و این ظرافت در تفاوت‌های آموزشی را امری جدی قلمداد نمی‌کنند. اگر علاقه‌مند به فراگیری گیتار برای فرزندان خود هستید، مواردی که ارائه می‌شوند شامل نکاتی‌ست در جهت ارتقای فراگیری و شکوفایی فرزندان که به عنوان شیوه‌های آزموده شده‌ی موثر آموزشی می‌توانند به کار گرفته شوند. چه در منصب استاد باشید یا در مقام والدین، برای کمک به رشد و آموزش فرزند یا هنرجوی خود می‌توانید از آنها بهره ببرید.
جاش گروبن (I)

جاش گروبن (I)

جاشوآ وینسلو (Joshua Winslow) ملقب به جاش گروبن (Josh Groban) متولد ۲۷ فوریه ۱۹۸۱، خواننده و ترانه سرای آمریکایی است. حرفه او بیشتر روی اجرای کنسرت و ضبط آثارش متمرکز است، اگرچه وی همواره علاقه به پی گیری موسیقی در تئاتر را داشته. در جولای ۲۰۰۹ وی توانست ۱۹,۱۷۴,۰۰۰ آلبوم خود را در ایالات آمریکا به فروش رساند! او جایزه گرمی (Grammy) را برای آهنگ “باور کن” (Believe) دریافت کرد و در سال ۲۰۰۵ نامزد جایزه آکادمی بود.
دومین جلسه «نقدِ نقد» برگزار می شود

دومین جلسه «نقدِ نقد» برگزار می شود

دومین جلسه ویژه نقد و بررسی نقد در موسیقی با عنوان «جایگاه واکاوی در نقد موسیقی در ایران» روز جمعه ۲ آذرماه در خانه هنرمندان برگزار می‌شود. این نشست با حضور محمدرضا فیاض منتقد، پژوهشگر موسیقی و آهنگساز و آروین صداقت کیش منتقد و پژوهشگر موسیقی و حمیدرضا عاطفی (عضو هیئت مدیره، کارشناس مجری) به همت کانون پژوهشگران خانه موسیقی برگزار می‌شود.
“ماندگاری کر، ارزش زیادی دارد” (II)

“ماندگاری کر، ارزش زیادی دارد” (II)

چند نفر از مهمترین اعضای کر ما در بخش باس و چند خواننده خوب ما در بخش سوپرانو هنوز هستند و من همچنان امیدوارم که از اعضای قبلی کر، برگردند و مشغول همکاری با ما شوند البته این را هم باید اضافه کنم که مهم نیست که یک نفر تمام عمرش در یک کار بخواند، ممکن است کسی یک سال، دو سال، پنج سال … در کر فعالیت داشته باشد و در واقع این مهم است که تجربیات افراد با سابقه به کسانی که تازه وارد کر شده اند، منتقل شود.