پروژه ساخت ویلن “کانون” (VII)

در تشریحی به طور خلاصه: بدین ترتیب بعد از اطمینان در حد توان نقشه های جدید این ساز هر چه بیشتر تثبیت شده و برای مراحل قالب آماده شد و بعد از آماده ساز ی قالب و اجرای مراحل دیواره ها با توجه به ضخامت و ارتفاع از قبل پیش بینی شده، وارد مرحله بعدی و آماده سازی چوب صفحه زیر برای برش و تراش شدیم که در این قسمت وضعیت میزان الاستیسیته چوب افرا مورد آزمایش قرار گرفته و میزان تغییرات را در آن اجرا نموده و بعد از اتمام مراحل اولیه وارد بخش اتصال آن به سطح لبه دیواره ها شدم و بعد تنظیم ساختار کوکها در صفحه و هماهنگی فضای داخلی محفظه وارد بخش بعدی شده و طبق برنامه مراحل اجرایی برای صفحه روی ساز به اجرا در آمده و استحکامات ملزوم در نقاط استاتیکی آن در نظر گرفته شد و با توجه به اجرای دریچه های اف و تاثیر کاهش شدید مقاومت صفحه ساز، مجموعه ساختار مقاومتی ساز مساعد بوده و مجددا با مواد مخصوصی در حدود ۳۰ درصد مقاومت آن افزایش یافته و در هماهنگی مساعد تری با صفحه زیر و دیواره ها قرار گرفت که هماهنگی حیاتی ساختار و اجرای متقابل است.

در بخش دسته ساز همانطور که در قبل توضیح داده شد مانع از استفاده مازاد چوب و جرم شدیم زیرا که نوسانات مربوط به بدنه و تحریکات انفرادی دسته در تضاد با یکدیگر موجبات نا هماهنگی ارتعاشی را برای یک ساختار واحد تحت الشعاع قرار می دهد از این رو در حد امکان ساختار دسته و همچنین پیچک آن را هماهنگ با تحریکات بدنه و سیستم نظم ساختاری به لحاظ طراحی هندسی در نظر گرفتم.

در پایان سیستمی کاملا منسجم و در حد امکان تجهیز شده برای ویژگیهایی که مورد نظر بود به دست آمد و ساختار نهایی و محض به پایان رسید، حال مرحله دوم تغییرات در حیطه اصول و قواعد رنگ و جلا پیش رو بود، در بخشهای زیر سازی کار سیستم انسجام بافتی و همچنین ایجاد سطح مناسب به جهت لایه های بعدی باید فراهم و آماده می شد، در اینجا باید به تکنیک های اصیل و کهن رنگ در ویولن اشاره داشته باشم که در برخی از سبک ها خواص مواد مورد استفاده در ساز را جدای از تاثیرات شیمیایی آن بر ساختار بافتی با توجه به هدف زیبایی شناسانه بصری تلفیق نموده و نتیجه چند جانبه را فراهم می ساختند، از این رو با توجه به سبکهای دوران کلاسیک، نمونه های موجود و همچنین عکس برداری نهایی بر این مسئله تمرکز بیشتری پیدا کرده و آن را در تمامی مراحل به کار بستم.

طیف طلایی و لایه های متعدد برای ایجاد خاصیت صوتی خاص ویلن در تکمیل یکدیگر موثر بوده و جلوه ای زیبا و کاربردی را در امتداد مسیر ساخت دنبال نمودند تا آنجا که در پایان کار به جز استحکام و انعطاف در بخش ورنی جلوه ای آنتیک و مرتبط با اصول کلاسیک در آن نمود می کرد.

لایه های مواد مصرفی یکی پس از دیگری با گذران زمان لازم جهت قوام و اثر گذاری به انجام رسید، در ضمن باید پیش بینی لازم را به لحاظ چگونگی تغییرات حاصل از اکسیداسیون مواد مختلف در دوره های اجرای کار در نظر می گرفتیم تا از نظر کنتراست خیلی تیره و کدر نبوده و درخشندگی خود را از نظر اغنای حس بصری حفظ نماید.

در این مرحله ساز دیگر به پایان رسیده بود، مجموعه هایی از شواهد و اطلاعات مکتوب در ارتباط با آن و همچنین تصاویر جدیدی که بدست آمده بود وضعیت مساعدی را برای نگاه و سنجش نهایی فراهم می ساخت هر چند که ما نمی توانم به گذشته باز گردیم و نمی توانیم تمامی فاکتورهای طبیعی مرور زمان را به صورت یک روال و اکوسیستم طبیعی اعمال نمائیم و از جهتی دیگر در عصر یافته های جدید علمی و پژو هشی هستیم که تکنیک، صنعت و هنر را تحت تاثیر خود قرار داده اند از این رو این نگاه تاریخی را با جدیترین یافته های علمی در این باب مورد مطالعه قرار داده و بهترین حالت های ممکن را در نهایت توان به کار بردیم.

هر چند که در تمامی سازهای این مجموعه که بصورت نمونه برداری های خاص از الگوهای ارزشمند می با شد با همین قواعد و اصول لازم و کافی و هر چند ضروری سنجش و بررسی شده و در نهایت زمان و امکانات به اجرا درآمده و ثبت می گردد.

از این رو این راهیست که درآن مشقات فراوانی در تمامی زمینه ها از قبل تا بعد، ازآغاز تا پایان نهفته است باید با ممارست فراوان در مسیر حرکتی روشن تلاش و کوشش نمود.

       
 
       
 

10 دیدگاه

 • پارسا
  ارسال شده در فروردین ۱۰, ۱۳۹۱ در ۷:۰۷ ب.ظ

  از شما به خاطر تهیه این مقاله مفصل و دقیق متشکرم و چند سوال که پس از خواندن نوشته به نظرم آمد را مطرح می کنم:: مواد افزوده شده مورد اشاره که به صحفه روی ساز جهت تقویت بیشتر مقاومت تا ۳۰ درصد اضافه گردیده، تا چه مدت از عمر ساز می تواند تاثیر اضافه مقاومتی خود را حفظ نماید و ضمنا میزان ۳۰ درصدی افزایش مقاومت از چه روشی اندازه گیری شده است؟ طیف طلایی رنگ چه خاصیت صوتی خاصی در ویولن ایجاد می نماید؟ منظور از سیستم انسجام بافتی در زیر لایه رنگ چیست؟ چون سیستم قاعدتا مرکب از مجموعه ای از مواد و تکنیک های کاری است. میزان الاسیسیته چوب افرا از چه روش هایی و با توجه به چه ابزارهایی قابل اندازه گیری است؟

 • پارسا
  ارسال شده در فروردین ۱۰, ۱۳۹۱ در ۷:۳۹ ب.ظ

  در قسمت قبل اشاره کرده ایدکه مقاوم سازی ساختار را می توانستیم در مرحله رنگ به اجرا در آوریم، سوال من اینست که این مقاوم سازی از طریق رنگ چگونه به انجام رسید و آیا این تکنیک در دو ساز دیگر مورد اشاره شده(استراد۱۶۹۹ و آماتی) که درباره آنها هم مطلب نوشته اید انجام شده؟

 • احسان
  ارسال شده در فروردین ۱۲, ۱۳۹۱ در ۱۰:۲۲ ق.ظ

  سلام
  هنوز آماده نواختن نشده؟؟؟/
  کسی با این ساز نزده؟
  کلیپی هم از صدای ساز اگه بگذارید ممنون میشم

 • ارسال شده در فروردین ۱۲, ۱۳۹۱ در ۲:۱۲ ب.ظ

  با درود
  مطالب تخصصی را به علت تنوع علوم، وسعت کاربرد و حجم گسترده عوامل آن در مبحث آموزش تخصصی ساخت ویلن تنظیم نموده ایم که در صورت تمایل می توانید با شرکت دراین دوره ها به صورت کاملا سیستماتیک با ساختار ویلن آشنا شده ، روش ها را آموخته و مورد استفاده قرار دهید ویا با معرفی و چگونگی روش تحقیق و بررسی آزاد در مبحث شناخت مواد و… و همچنین دستگاههای کنترل کیفی برای مصارف آزمایشگاهی شما رادر جهت دستیابی به هدفتان از طریق خطوط ارتباطی در این آدرس http://rezaziaei.com/contact.htm همراهی خواهیم نمود.
  با سپاس

 • پارسا
  ارسال شده در فروردین ۱۸, ۱۳۹۱ در ۱:۴۰ ق.ظ

  جناب ضیایی؛ جواب شما، پاسخ سوالات بنده نیست. در این رابطه صورت مسئله بسیار روشن است، متنی منتشر گردیده و سوالاتی از جانب خواننده ای بوجود آمده. اگر معتقد هستید این متن بسیار تخصصی است و عموم خوانندگان چون من بنیاد دانشی لازم را برای فهم این متن ندارند پس چرا در این نشریه مطلب را به انتشار در آورده اید و آنرا در نشریات تخصصی ویولن در غرب و یا… منتشر نساخته اید و اگر نه، و این متن از لحاظ فهم علمی میتواند شمارگان افراد زیادی از خوانندگان را دربرگیرد چرا وقتی پرسش مطرح می گردد با این روش پاسخ می دهید؟ حتی به فرض انتشار این مطلب در نشریات تخصصی ویولن یا سمینارها هم، نمی توان به هر پرسشی با یک پرسش و یا دعوت به شرکت در کلاس های آموزشی طی ماه ها و سالها پاسخ داد و در سایر علوم نیز این روش مرسوم نیست. ضمن اینکه دقت فرمایید که شاید نحوه بیان این مطالب باعث بوجود آمدن پرسش ها گشته باشد. به هر حال، شایسته شان انسانی مخاطب شما این نیست که به او؛ با پاسخی زیرکانه و کلی، که شاید ناشی از بی حوصلگی در پاسخ گویی یا قابل ندانستن او و یا عدم علاقه به بیان مطالب و نکته ها به شکل عمومی و… با جوابی کلی پاسخ داده شود. دقت نماید که به دهها مورد سوال فنی در این مقاله و قسمت پیشین که برخاسته از متن همین نوشته هاست، حتی یک مورد جواب (واضح یا غیر واضح!) هم داده نشده است؟! من متن این مقالات را به شکل دقیق مطالعه نمودم و ضمن تشکر از شما، برخی از موارد را که متوجه نشدم ، به صورت شفاف و دقیق سوال نمودم و انتظار داشتم شما در هیات یک فرد کارشناس و یک معلم پاسخ پرسشهای من را به مهر به همان دقت که مطرح شده واضح بیان نمایید. زیرا قطعا ابهاماتی که در نوشته موجود است برای بسیاری دیگر از خوانندگان علاقمند و با دقت که در آینده نیز این نوشته را می خوانند بوجود خواهد آمد. از طرف دیگر حتی به فرض وجود داشتن فرصت و امکان در آینده برای من برای شرکت در کلاس های آموزشی شما، گرهی از کار باز نخواهد شد زیرا این ابهامات در نهایت و در بهترین حالت تنها برای یک فرد رفع خواهد شد و نه برای جامعه خوانندگان. ضمن اینکه؛ مکانی که شما نوشته های خود را ارائه می دهید فضای اینترنتی است که رویکردی متفاوت از دیگر رسانه ها را داراست و البته شما بهتر از من نسبت به اقتضائات این فضای زنده ارتباطی آگاهید و در این رابطه مشکل تنها آگاه شدن من از سوالاتم نیست بلکه قابل فهم شدن یک نوشته برای همگان تا ابدیت است! که شاید همین گامهای کوچک، جامعه ما را به سمت افق دانشی بزرگتر در آینده سوق دهد و امیدوارم اساتیدی چون شما با ورود به اینترنت، به نشر بیشتر آموخته ها به علاقه مندان اهتمام ورزند و در هر حال من همچنان مشتاق به خواندن پاسخ های روشن به سوالاتم هستم. با سپاس و احترام-پارسا

 • ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۱ در ۹:۴۸ ب.ظ

  آقای پارسا پاسخ شما در این لینک داده شده است:
  http://www.harmonytalk.com/id/4636#comment-18848

 • ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۱ در ۹:۵۳ ب.ظ

  آقای پارسا پاسخ شما در این لینک داده شده است:
  http://www.harmonytalk.com/id/4636#comment-18848

 • پارسا
  ارسال شده در فروردین ۲۰, ۱۳۹۱ در ۱۲:۵۱ ق.ظ

  من هم پاسخ را در همان جا و در قسمت هفتم مقاله دادم، متشکرم

 • مینا اسمعیلی
  ارسال شده در تیر ۲۰, ۱۳۹۱ در ۱:۳۴ ب.ظ

  با سلام،
  در ابتدا جا دارد به خاطر توضیحات و مقالات خوبتان تشکر کنم و در ادامه ممنون می شوم اگر امکان دارد، توضیحاتی در مورد نحوه و چگونگی استفاده از نسبت طلایی در ساخت ویولن ارائه دهید.
  با تشکر فراوان

 • مولانا
  ارسال شده در اسفند ۳۰, ۱۳۹۵ در ۱۲:۵۳ ق.ظ

  باسلام مولانا از ساری. قبلا گفتم چندین ویولن ساختم. همچنین چندین سنتور ساختم . در سنتور تغییراتی ایجاد کردم که بد نیست بدانید: اول اینکه گوشیهای سنتور را تقسیم کردمو نصف گوشیها یا گوشیهای سیمهای سفید همون سمت راست سرجای خودشون هست اما گوشیهای سیمهای زرد یا قرمز را بردم سمت چپ. و سیمگیرسیمهای زرد را آوردم سمت راست. پس در کل یک در میان چه سمت چپ و چه سمت راست سنتور گوشی و سیمگیر مساوی داریم. مزیت:مقدار نیروی وارد یر سنتور نصف میشه و عمر سنتور خیلی بیشتر. زیبای آن هم بهتر از قبل شده. صداش عالی شده وکارهای دیگه که اگه مایل باشید عکس و مطالب بیشتر را بذارم؟ متشکر که وقت صرف کردید.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VII)

نخچیرگان به مجموع الحان سی گانه ی باربد شامل می شد. باربد آفریننده ترانه های نوروزی نیز به شمار می رود. از این ترانه ها می توان به فرخ روز، سروستان، ارغنون، لبینا اشاره کرد. آثار باربد را موسیقیدانان قرون بعدی چون شعبه، جنس، آوازه، و شاخه های مهم مقام ها توضیح و توصیف کرده اند، عبدالقادر مراغه ای در مقاصد الالحان ماهیت تاریخی و موسیقی لحن و آثار باربد را خاطرنشان نموده و آن را زمینه دوره اول تشکیل مقام ها شمرده است.

گزارشی از سخنرانی آروین صداقت کیش در سمینار «موسیقی و امر دراماتیک» (IV)

صداقت‌کیش ادامه داد: در امر دراماتیک اما این گونه نیست و درون و بیرون با هم یکی می‌شوند. اگر اجازه دهید مثالی در مورد امر هنری بزنم. کسانی که تئاتر بازی می‌کنند رابطه‌شان با متن نمایشی درونی است. یعنی نمی‌توانیم این رابطه را به درونی و بیرونی تقسیم کنیم و بگوییم این شخصیت واقعا وجود دارد و آن شخصیت فقط روی صحنه وجود دارد، همه‌شان وجود دارند. بنابراین این نظام باید با یکدیگر یکی و ادغام شده باشد. اگر به موضوع دادن پول به فروشنده به عنوان یک کنش برگردم، نمی‌توانیم بگوییم الان بیرون این نظام ارتباطی هستیم و نظام داخلی آن با نظام بیرونی‌اش متفاوت است. اگر کسی هم از بیرون به این رویداد نگاه کند فقط در حال نگاه کردن به یک کنش است و مانند موضوع داستان نیست که نتواند داخل آن شود، او هم می‌تواند وارد این کنش شود و مرزی ندارد.

از روزهای گذشته…

حنانه: اجرای کاپریس نیاز به حرف شنوی ارکستر و رهبر دارد

حنانه: اجرای کاپریس نیاز به حرف شنوی ارکستر و رهبر دارد

به عقیده من، این طور دیده می شود که اگر نهاد های دولتی و یا وزارت ارشاد، همکاری های لازم را با من بکنند حتما آثار بیشتری از مرتضی حنانه را به گوش شما و مردم عزیز ایران می رسانیم. امروز که فکر میکنم چرا ارکستر سمفونیک این آثار را اجرا نمیکند، حدس میزنم خب شاید لابد نمی خواهد و نمی تواند این آثار را اجرا کند!
شاخصه های ممتاز موسیقی استراوینسکی

شاخصه های ممتاز موسیقی استراوینسکی

در واقع آثار استراوینسکی با نقاط شاخص خود مانند جلوه های ارکسترال پرنده آتش، همنواییهای خلاقانه bitonal در پتروشکا و سنکوپها و ریتمهای نامتعارف در هردو باله، زمینه را برای ظهور فاصله های ناهماهنگ (dissonance) ، پلی تونال (polytonal) و تکنیکهای کوبه ای شدید باله پرستش بهار مسیر را آماده کردند.
هارمونیک (II)

هارمونیک (II)

در ادامه مطالبی که در مورد اصوات و مشخصه های آنها بیان شد ،به این قسمت میرسیم که اگر بتوانید موج مرکبی را تجزیه کنید ، در میان امواج آنالیز شده ، موج سینوسی ساده ای را مشاهده خواهید کرد که هم فرکانس با موج مرکب است ودیگر امواج حاصل از آنالیز ، فرکانسهایی متناسب با این موج سینوسی دارند .
ارکستر سمفونیک لندن (II)

ارکستر سمفونیک لندن (II)

در اجراهای LSO، فضایی آکنده از روح جوانی در صدای موسیقی وجود دارد که این نیرو در اجراهای ارکستر در آهنگهای ساخته برلیوز (Berlioz) و پروکوفیف (Prokofiev) به خوبی مشاهده می شود. LSO معمولا نوازندگان معروف جهانی داشته، از جمله تک نوازان سازهای بادی، مثل جیمز گالوی (James Galway) فلوت، ژروس- د- پییر (Gervase de Peyer) کلارینت، روژر لرد (Roger Lord) نوازنده ابوا نیز اسیان الیس (Osian Ellis) نوازنده چنگ، جان جئورجیادیس (John Georgiadis) نوازنده ویولن و باری تاکول (Barry Tuckwell) نوازنده هورن.
بارکارول

بارکارول

بارکارول که در زبان ایتالیایی به آن Barcarola یا Barcarole هم گفته می شود نوعی از موسیقی – معمولآ با کلام – است که توسط ملوانان و قایقرانان زمزمه یا خوانده می شود. این نوع موسیقی معمولآ کوتاه است و علاوه بر مردم عادی آهنگسازان دوره های مختلف – باروک تا رمانتیک و مدرن – از این فرم برای ساخت موسیقی استفاده کرده اند. بسیاری معتقد هستند که ریشه این فرم موسیقی به ایتالیا و شهر ونیز باز می گردد. قایقرانان هنگامی که مردم را برای بردن از جایی به جایی دیگر سوار قایق خود می کردند اینگونه ترانه ها را زمزمه می کردند.
دیدگاه افلاطون و فیثاغورث در باب موسیقی (II)

دیدگاه افلاطون و فیثاغورث در باب موسیقی (II)

از نظر فیثاغورث موسیقی یکی از شاخه های علم ریاضی بود که هارمونی موجود در آن، با تناسب های ریاضی کنترل می شد. او نخستین پایه گذار علم موسیقی شناخته شده است و عقیده داشت که اعداد، حقایق اصلی یا تنها حقایق این جهان هستند. به باور او اعداد در روابط طبیعی، فردی و اجتماعی، نقشی اساسی داشتند. هارمونی، صداهای گوش نواز، قرینه و فواصل کمکی، زاییده اعداد و روابط ریاضی بودند و ریاضیات، مادر تمام علوم و از جمله موسیقی به شمار می رفت. از نظر فیثاغورث موسیقی یک امر واحد ترکیب یافته از روابط اعداد بود و چون اعداد فی نفسه دارای صفات اخلاقی بودند، موسیقی هم باید در زمره ی ارزش های اخلاقی ارزش یابی و بررسی می شد.
منبعی قابل اتکا و بنیادین در شناخت موسیقی (I)

منبعی قابل اتکا و بنیادین در شناخت موسیقی (I)

توضیح: انتشار ویراست دوم کتاب «درک و دریافت موسیقی» نوشته پرفسور «راجر کیمی‌ین» با ترجمه بسیار دقیق و تحسین برانگیز «حسین یاسینی» که اینبار علاوه بر ترجمه و حذف و اضافه‌هایی که در ویرایش جدید اعلام داشته، معادل واژه‌های موسیقایی را به زبان فارسی گنجانده بود از یک سو، همچنین ارزش و اهمیت کتاب درک و دریافت موسیقی در دنیای موسیقی از سوی دیگر، معرفی از جانب قلمی وزین و پرآوازه علمی را می‌طلبید از این رو دکتر هومان اسعدی، استاد برجسته موسیقی دانشگاه تهران انتخاب شایسته‌ای برای این منظور بود که ایشان با لطف و بزرگواری معرفی ذیل را بر این کتاب نوشته و به صفحه موسیقی روزنامه توسعه ایرانی سپردند که به انتشار رسید، در اینجا نسخه ای کامل تر این نوشته را می خوانید (بیتا یاری):
فخرالدینی: در زمان استاد خالقی، نوازندگان روزمزد بودند

فخرالدینی: در زمان استاد خالقی، نوازندگان روزمزد بودند

داستان این بود که می‌خواستند ببینند آیا می‌توانند رهبری ارکستر را به من بسپارند یا خیر؟ که کار موفقیت آمیز بود تا اینکه هر سه ارکستر ادغام شدند و ارکستر بزرگ با حدود ۳۱ نفر تشکیل شد. این ارکستر خیلی هم بزرگ نبود ولی نسبت به ارکستر‌های دیگر که ۱۵ نفره بود این ارکستر بزرگتر بود.
راخمانینف؛ واپسین نماینده یک سلسله بزرگ (VII)

راخمانینف؛ واپسین نماینده یک سلسله بزرگ (VII)

پیانو کنسرتوی شماره ۲ راخمانینوف، رومانتیسم دوران گذشته را به یاد می آورد و از آثار مشهوری است که پیانو در آن هنر خود را به خوبی نشان می دهد.
توماس فتس والر، اسطوره جز (III)

توماس فتس والر، اسطوره جز (III)

گروه “Fats Waller And His Rhythm” در طی سالهای ۴۳-۱۹۳۴ پس از بستن قرارداد با شرکت ویکتوری بیش از ۱۵۰ صفحه ضبط کردند که باید به آن آثار سولوی پیانو و ارگ والر و چند اثر با گروههای مشهور را اضافه کنیم.