پروژه ساخت ویلن “کانون” (VII)

در تشریحی به طور خلاصه: بدین ترتیب بعد از اطمینان در حد توان نقشه های جدید این ساز هر چه بیشتر تثبیت شده و برای مراحل قالب آماده شد و بعد از آماده ساز ی قالب و اجرای مراحل دیواره ها با توجه به ضخامت و ارتفاع از قبل پیش بینی شده، وارد مرحله بعدی و آماده سازی چوب صفحه زیر برای برش و تراش شدیم که در این قسمت وضعیت میزان الاستیسیته چوب افرا مورد آزمایش قرار گرفته و میزان تغییرات را در آن اجرا نموده و بعد از اتمام مراحل اولیه وارد بخش اتصال آن به سطح لبه دیواره ها شدم و بعد تنظیم ساختار کوکها در صفحه و هماهنگی فضای داخلی محفظه وارد بخش بعدی شده و طبق برنامه مراحل اجرایی برای صفحه روی ساز به اجرا در آمده و استحکامات ملزوم در نقاط استاتیکی آن در نظر گرفته شد و با توجه به اجرای دریچه های اف و تاثیر کاهش شدید مقاومت صفحه ساز، مجموعه ساختار مقاومتی ساز مساعد بوده و مجددا با مواد مخصوصی در حدود ۳۰ درصد مقاومت آن افزایش یافته و در هماهنگی مساعد تری با صفحه زیر و دیواره ها قرار گرفت که هماهنگی حیاتی ساختار و اجرای متقابل است.

در بخش دسته ساز همانطور که در قبل توضیح داده شد مانع از استفاده مازاد چوب و جرم شدیم زیرا که نوسانات مربوط به بدنه و تحریکات انفرادی دسته در تضاد با یکدیگر موجبات نا هماهنگی ارتعاشی را برای یک ساختار واحد تحت الشعاع قرار می دهد از این رو در حد امکان ساختار دسته و همچنین پیچک آن را هماهنگ با تحریکات بدنه و سیستم نظم ساختاری به لحاظ طراحی هندسی در نظر گرفتم.

در پایان سیستمی کاملا منسجم و در حد امکان تجهیز شده برای ویژگیهایی که مورد نظر بود به دست آمد و ساختار نهایی و محض به پایان رسید، حال مرحله دوم تغییرات در حیطه اصول و قواعد رنگ و جلا پیش رو بود، در بخشهای زیر سازی کار سیستم انسجام بافتی و همچنین ایجاد سطح مناسب به جهت لایه های بعدی باید فراهم و آماده می شد، در اینجا باید به تکنیک های اصیل و کهن رنگ در ویولن اشاره داشته باشم که در برخی از سبک ها خواص مواد مورد استفاده در ساز را جدای از تاثیرات شیمیایی آن بر ساختار بافتی با توجه به هدف زیبایی شناسانه بصری تلفیق نموده و نتیجه چند جانبه را فراهم می ساختند، از این رو با توجه به سبکهای دوران کلاسیک، نمونه های موجود و همچنین عکس برداری نهایی بر این مسئله تمرکز بیشتری پیدا کرده و آن را در تمامی مراحل به کار بستم.

طیف طلایی و لایه های متعدد برای ایجاد خاصیت صوتی خاص ویلن در تکمیل یکدیگر موثر بوده و جلوه ای زیبا و کاربردی را در امتداد مسیر ساخت دنبال نمودند تا آنجا که در پایان کار به جز استحکام و انعطاف در بخش ورنی جلوه ای آنتیک و مرتبط با اصول کلاسیک در آن نمود می کرد.

لایه های مواد مصرفی یکی پس از دیگری با گذران زمان لازم جهت قوام و اثر گذاری به انجام رسید، در ضمن باید پیش بینی لازم را به لحاظ چگونگی تغییرات حاصل از اکسیداسیون مواد مختلف در دوره های اجرای کار در نظر می گرفتیم تا از نظر کنتراست خیلی تیره و کدر نبوده و درخشندگی خود را از نظر اغنای حس بصری حفظ نماید.

در این مرحله ساز دیگر به پایان رسیده بود، مجموعه هایی از شواهد و اطلاعات مکتوب در ارتباط با آن و همچنین تصاویر جدیدی که بدست آمده بود وضعیت مساعدی را برای نگاه و سنجش نهایی فراهم می ساخت هر چند که ما نمی توانم به گذشته باز گردیم و نمی توانیم تمامی فاکتورهای طبیعی مرور زمان را به صورت یک روال و اکوسیستم طبیعی اعمال نمائیم و از جهتی دیگر در عصر یافته های جدید علمی و پژو هشی هستیم که تکنیک، صنعت و هنر را تحت تاثیر خود قرار داده اند از این رو این نگاه تاریخی را با جدیترین یافته های علمی در این باب مورد مطالعه قرار داده و بهترین حالت های ممکن را در نهایت توان به کار بردیم.

هر چند که در تمامی سازهای این مجموعه که بصورت نمونه برداری های خاص از الگوهای ارزشمند می با شد با همین قواعد و اصول لازم و کافی و هر چند ضروری سنجش و بررسی شده و در نهایت زمان و امکانات به اجرا درآمده و ثبت می گردد.

از این رو این راهیست که درآن مشقات فراوانی در تمامی زمینه ها از قبل تا بعد، ازآغاز تا پایان نهفته است باید با ممارست فراوان در مسیر حرکتی روشن تلاش و کوشش نمود.

       
 
       
 

10 دیدگاه

 • پارسا
  ارسال شده در فروردین ۱۰, ۱۳۹۱ در ۷:۰۷ ب.ظ

  از شما به خاطر تهیه این مقاله مفصل و دقیق متشکرم و چند سوال که پس از خواندن نوشته به نظرم آمد را مطرح می کنم:: مواد افزوده شده مورد اشاره که به صحفه روی ساز جهت تقویت بیشتر مقاومت تا ۳۰ درصد اضافه گردیده، تا چه مدت از عمر ساز می تواند تاثیر اضافه مقاومتی خود را حفظ نماید و ضمنا میزان ۳۰ درصدی افزایش مقاومت از چه روشی اندازه گیری شده است؟ طیف طلایی رنگ چه خاصیت صوتی خاصی در ویولن ایجاد می نماید؟ منظور از سیستم انسجام بافتی در زیر لایه رنگ چیست؟ چون سیستم قاعدتا مرکب از مجموعه ای از مواد و تکنیک های کاری است. میزان الاسیسیته چوب افرا از چه روش هایی و با توجه به چه ابزارهایی قابل اندازه گیری است؟

 • پارسا
  ارسال شده در فروردین ۱۰, ۱۳۹۱ در ۷:۳۹ ب.ظ

  در قسمت قبل اشاره کرده ایدکه مقاوم سازی ساختار را می توانستیم در مرحله رنگ به اجرا در آوریم، سوال من اینست که این مقاوم سازی از طریق رنگ چگونه به انجام رسید و آیا این تکنیک در دو ساز دیگر مورد اشاره شده(استراد۱۶۹۹ و آماتی) که درباره آنها هم مطلب نوشته اید انجام شده؟

 • احسان
  ارسال شده در فروردین ۱۲, ۱۳۹۱ در ۱۰:۲۲ ق.ظ

  سلام
  هنوز آماده نواختن نشده؟؟؟/
  کسی با این ساز نزده؟
  کلیپی هم از صدای ساز اگه بگذارید ممنون میشم

 • ارسال شده در فروردین ۱۲, ۱۳۹۱ در ۲:۱۲ ب.ظ

  با درود
  مطالب تخصصی را به علت تنوع علوم، وسعت کاربرد و حجم گسترده عوامل آن در مبحث آموزش تخصصی ساخت ویلن تنظیم نموده ایم که در صورت تمایل می توانید با شرکت دراین دوره ها به صورت کاملا سیستماتیک با ساختار ویلن آشنا شده ، روش ها را آموخته و مورد استفاده قرار دهید ویا با معرفی و چگونگی روش تحقیق و بررسی آزاد در مبحث شناخت مواد و… و همچنین دستگاههای کنترل کیفی برای مصارف آزمایشگاهی شما رادر جهت دستیابی به هدفتان از طریق خطوط ارتباطی در این آدرس http://rezaziaei.com/contact.htm همراهی خواهیم نمود.
  با سپاس

 • پارسا
  ارسال شده در فروردین ۱۸, ۱۳۹۱ در ۱:۴۰ ق.ظ

  جناب ضیایی؛ جواب شما، پاسخ سوالات بنده نیست. در این رابطه صورت مسئله بسیار روشن است، متنی منتشر گردیده و سوالاتی از جانب خواننده ای بوجود آمده. اگر معتقد هستید این متن بسیار تخصصی است و عموم خوانندگان چون من بنیاد دانشی لازم را برای فهم این متن ندارند پس چرا در این نشریه مطلب را به انتشار در آورده اید و آنرا در نشریات تخصصی ویولن در غرب و یا… منتشر نساخته اید و اگر نه، و این متن از لحاظ فهم علمی میتواند شمارگان افراد زیادی از خوانندگان را دربرگیرد چرا وقتی پرسش مطرح می گردد با این روش پاسخ می دهید؟ حتی به فرض انتشار این مطلب در نشریات تخصصی ویولن یا سمینارها هم، نمی توان به هر پرسشی با یک پرسش و یا دعوت به شرکت در کلاس های آموزشی طی ماه ها و سالها پاسخ داد و در سایر علوم نیز این روش مرسوم نیست. ضمن اینکه دقت فرمایید که شاید نحوه بیان این مطالب باعث بوجود آمدن پرسش ها گشته باشد. به هر حال، شایسته شان انسانی مخاطب شما این نیست که به او؛ با پاسخی زیرکانه و کلی، که شاید ناشی از بی حوصلگی در پاسخ گویی یا قابل ندانستن او و یا عدم علاقه به بیان مطالب و نکته ها به شکل عمومی و… با جوابی کلی پاسخ داده شود. دقت نماید که به دهها مورد سوال فنی در این مقاله و قسمت پیشین که برخاسته از متن همین نوشته هاست، حتی یک مورد جواب (واضح یا غیر واضح!) هم داده نشده است؟! من متن این مقالات را به شکل دقیق مطالعه نمودم و ضمن تشکر از شما، برخی از موارد را که متوجه نشدم ، به صورت شفاف و دقیق سوال نمودم و انتظار داشتم شما در هیات یک فرد کارشناس و یک معلم پاسخ پرسشهای من را به مهر به همان دقت که مطرح شده واضح بیان نمایید. زیرا قطعا ابهاماتی که در نوشته موجود است برای بسیاری دیگر از خوانندگان علاقمند و با دقت که در آینده نیز این نوشته را می خوانند بوجود خواهد آمد. از طرف دیگر حتی به فرض وجود داشتن فرصت و امکان در آینده برای من برای شرکت در کلاس های آموزشی شما، گرهی از کار باز نخواهد شد زیرا این ابهامات در نهایت و در بهترین حالت تنها برای یک فرد رفع خواهد شد و نه برای جامعه خوانندگان. ضمن اینکه؛ مکانی که شما نوشته های خود را ارائه می دهید فضای اینترنتی است که رویکردی متفاوت از دیگر رسانه ها را داراست و البته شما بهتر از من نسبت به اقتضائات این فضای زنده ارتباطی آگاهید و در این رابطه مشکل تنها آگاه شدن من از سوالاتم نیست بلکه قابل فهم شدن یک نوشته برای همگان تا ابدیت است! که شاید همین گامهای کوچک، جامعه ما را به سمت افق دانشی بزرگتر در آینده سوق دهد و امیدوارم اساتیدی چون شما با ورود به اینترنت، به نشر بیشتر آموخته ها به علاقه مندان اهتمام ورزند و در هر حال من همچنان مشتاق به خواندن پاسخ های روشن به سوالاتم هستم. با سپاس و احترام-پارسا

 • ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۱ در ۹:۴۸ ب.ظ

  آقای پارسا پاسخ شما در این لینک داده شده است:
  http://www.harmonytalk.com/id/4636#comment-18848

 • ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۱ در ۹:۵۳ ب.ظ

  آقای پارسا پاسخ شما در این لینک داده شده است:
  http://www.harmonytalk.com/id/4636#comment-18848

 • پارسا
  ارسال شده در فروردین ۲۰, ۱۳۹۱ در ۱۲:۵۱ ق.ظ

  من هم پاسخ را در همان جا و در قسمت هفتم مقاله دادم، متشکرم

 • مینا اسمعیلی
  ارسال شده در تیر ۲۰, ۱۳۹۱ در ۱:۳۴ ب.ظ

  با سلام،
  در ابتدا جا دارد به خاطر توضیحات و مقالات خوبتان تشکر کنم و در ادامه ممنون می شوم اگر امکان دارد، توضیحاتی در مورد نحوه و چگونگی استفاده از نسبت طلایی در ساخت ویولن ارائه دهید.
  با تشکر فراوان

 • مولانا
  ارسال شده در اسفند ۳۰, ۱۳۹۵ در ۱۲:۵۳ ق.ظ

  باسلام مولانا از ساری. قبلا گفتم چندین ویولن ساختم. همچنین چندین سنتور ساختم . در سنتور تغییراتی ایجاد کردم که بد نیست بدانید: اول اینکه گوشیهای سنتور را تقسیم کردمو نصف گوشیها یا گوشیهای سیمهای سفید همون سمت راست سرجای خودشون هست اما گوشیهای سیمهای زرد یا قرمز را بردم سمت چپ. و سیمگیرسیمهای زرد را آوردم سمت راست. پس در کل یک در میان چه سمت چپ و چه سمت راست سنتور گوشی و سیمگیر مساوی داریم. مزیت:مقدار نیروی وارد یر سنتور نصف میشه و عمر سنتور خیلی بیشتر. زیبای آن هم بهتر از قبل شده. صداش عالی شده وکارهای دیگه که اگه مایل باشید عکس و مطالب بیشتر را بذارم؟ متشکر که وقت صرف کردید.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

فراخوان سیزدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان منتشر شد

در بخش «موسیقی دستگاهی ایرانی تار، تنبک، دف، سنتور، سه‌تار، عود، قانون، کمانچه، نی؛ در بخش «موسیقی کلاسیک» نوازندگان سازهای ابوا، پیانو، ترومبون، ترومپت، فلوت، کلارینت، کنترباس، گیتار، ویلن، ویلنسل، ویولا، هورن؛ و در بخش «موسیقی نواحی ایران» خوانندگان و نوازندگان سازهای زهی، بادی و کوبه‌ای از مناطق مختلف کشور به رقابت خواهند پرداخت.

آمد بهار ِ جان‌ها ای شاخ ِ تر به رقص آ

دهه شصت را می توان سال های اوج تمرکز آهنگسازان ایرانی بر روی اشعار مولوی دانست؛ گویا فضای خاص کشور تحت تاثیر جنگ، موجبات گرایش جامعه به سمت مفاهیم عرفانی اشعار مولوی را دوچندان کرده بود و تصانیفی که برای ارکستر سازهای ایرانی و حتی ارکستر سمفونیک در آن برهه ساخته می شد، از اشعار مولانا بهره زیادی می بردند.

از روزهای گذشته…

گزارش جلسه چهاردهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (V)

گزارش جلسه چهاردهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (V)

در این مرحله از کارگاه چند نقد به‌عنوان نمونه‌هایی از نقد سیاسی بازخوانی شد. نخست بخشی از نوشتار انتقادی «ژاک آتالی» موسیقی‌شناس انتقادی و مارکسیست سرشناس از مجموعه‌ی «مارکس و موسیقی» (به ویراستاری رگولا بورکهارت قریشی) ترجمه‌ی «شهریار خواجیان» به‌عنوان یک نمونه‌ی تاثیرگذار خوانده شد:
موسیقی و ایدئولوژی (III)

موسیقی و ایدئولوژی (III)

دلیل دیگری نیز که می توان برای عدم وجود محتوایی واحد و مشخص در موسیقی عنوان کرد و اینکه موسیقی توان انتقال یک مفهومی را به طور کامل ندارد، پاسخ به دلیلی است که برخی برای توجیه ضرورت موسیقی می آورند و آن این است که موسیقی عاملی است برای ایجاد آرامش در جهت رهایی از مشکلاتی که در طول زندگی مخصوصا” ماشینی بوجود می آید.
کتابی در اقتصاد موسیقی (III)

کتابی در اقتصاد موسیقی (III)

ادبیات اقتصادی کتاب پیروِ هدف‌گذاری آن، با زبانی ساده، جنبه‌های اقتصادی تولید و عرضه‌ی موسیقی را بیان می‌کند. برای نمونه در پس جمله‌ای از کتاب، که پیش‌تر نقل شد، این پیش‌فرضِ نانوشته است که هدفْ کسب سود اقتصادی از فعالیت موسیقی است و نه درآمد. در حقیقت، در جملاتی همچون جمله مذکور منظور از درآمد همان سود اقتصادی است؛ زیرا می‌دانیم اگر برای مثال ۱۰۰ ریال هزینه‌ی کل تولید یک اثر موسیقی باشد، صاحب اثر با کسب ۹۰ ریال درآمد هنوز متضرر است و محصول تولیدی با شکست مواجه است. بنابراین موفقیت نهایی زمانی خواهد بود که درآمد کسب‌شده از فروشِ اثر موسیقی، افزون بر اینکه کل هزینه‌های آشکار و پنهان تولید اثر را پوشش می دهد، از آن نیز فراتر رود و سود مدنظر را محقق کند. این نوع ساده‌گویی‌های زبانی و اجتناب از تخصصی‌ترشدن مباحث اقتصادی در دیگر بخش‌های کتاب نیز مشهود است.
علوانی فقط یک آواز نیست (V)

علوانی فقط یک آواز نیست (V)

همان طور که اطلاع دارید ما در مکاتب عرب هفت مقام اصلی داریم که شامل: بیات، راست، نهاوند، حجاز، سه گاه، عجم و صبا و عده ای دیگر با اضافه کردن دو مقام “کرد” و “نوا اثر” تعداد آنها را تا نه عدد می دانند. (۱۷) در کل باید مقامات دارای هشت درجه صعودی و نزولی می باشد. از اتصال و یا انفضال و یا ادغام دو تتراکورد (جنس یا دانگ) به هم دیگر تشکیل می شوند. در مقامات ما دارای نت آغاز، اوج، متغیر و فرود موقت می باشیم. یکی از فرق های اصلی مقامات با سیستم دستگاهی موسیقی ایران در وسعت دستگاه نسبت به مقام می باشد.
پن فلوت (II)

پن فلوت (II)

شواهد وجود پن فلوت در اشعار اوید Ovid، شاعر یونان باستان و در میان تصاویر روی ظروف و مجسمه های سراسر اروپا دیده میشود. برای مثال در یک کولونی رومیان، سازی متشکل از ۷ نی که به شیوه دیاتونیک (وابسته به مقیاس کلید هشت آهنگى در هر اکتاو) کوک شده بود و همچنین شواهد مکتوبی از این ساز در چند کتابچه راهنما یافته شده است.
گزارش مراسم رونمایی «ردیف میرزاعبدالله به روایت مهدی صلحی» (I)

گزارش مراسم رونمایی «ردیف میرزاعبدالله به روایت مهدی صلحی» (I)

عصر جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ به اهتمام باشگاه موسیقی فرهنگسرای ارسباران و مسئول موسیقی فرهنگسرای ارسباران، شهرام صارمی، مراسم رونمایی از جلد اول کتاب «ردیف میرزاعبدالله به روایت مهدی صلحی (منتظم‌الحکما)» که به‌تازگی با تصحیح و اجرای آرشام قادری، و ویرایش نُت و بازنویسی آرشام قادری و شهاب مِنا توسط نشر خنیاگر منتشر شده است برگزار شد. در این مراسم به‌ترتیب شهاب مِنا، کیوان ساکت، سیّد‌علیرضا میرعلینقی، دکتر هومان اسعدی و آرشام قادری دربارۀ این کتاب سخنرانی کردند.
مارسین دیلا؛ آقای برنده (I)

مارسین دیلا؛ آقای برنده (I)

در سال های اخیر بیش از هر زمان، شاهد برگزاری مسابقات و همایش های موسیقی در زمینه نوازندگی بوده ایم. این مسابقات هنوز نتوانسته اند موافقت همه هنرمندان و دست اندرکاران موسیقی را با خود همراه کنند؛ انتقاداتی از این دست که: “نمی توان همه را با یک سنگ، محک زد”؛ “سلیقه داوران تاثیری انکار نشدنی در انتخاب برندگان دارد” و “کسانی که شایستگی کسب رتبه دارند اما حائز رتبه نمی شوند” بر این مسابقات وارد شده است. با این همه، کسب رتبه در مسابقات معتبر، تاییدی است بر کیفیت کار نوازندگان.
نوایی: صدای هارپ فرزانه در گوشم است!

نوایی: صدای هارپ فرزانه در گوشم است!

کر فلوت گروهی است که از سازهای مختلف خانواده فلوت تشکیل شده که این سازها عبارتند از پیکولو، فلوت، فلوت آلتو و فلوت باس، فلوت کنترباس. در خارج از ایران کر فلوت خیلی مورد استقبال قرار گرفته و قطعات زیادی را برای این ارکستر ساخته و تنظیم کرده اند.
کیوکو تاکزاوا، ویولونیست ژاپنی

کیوکو تاکزاوا، ویولونیست ژاپنی

خانم کیوکو تاکزاوا (Kyoko Takezawa) ویلنیست مشهور متولد ژاپن می باشد. وی با کمپانی های BMG و RCA ضبط کرده است. خانم کیوکو در ۳ سالگی آغاز به یادگیری ویلن نمود و در ۷ سالگی به آمریکا، کانادا و سوئیس به عنوان عضوی از انجمن شیوه سوزوکی سفر کرد. در سال ۱۹۸۲ در رقابت پنجاهمین سالگرد موسیقی ژاپن مقام اول را کسب نمود و در ۱۷ سالگی برای تحصیل در محضر خانم دوروتی دیلی (Dorothy DeLay) به مدرسه موسیقی آسپن وارد شد که یادگیری از این استاد را تا فارغ التحصیل شدن از مدرسه جولیارد در سال ۱۹۸۹ ادامه داد.
شیفراژ

شیفراژ

Figured Bass به معنای باس شماره گذاری شده، که در کشور ما بیشتر با اصطلاح “شیفراژ” بکار برده می شود نوعی روش استفاده از اعداد برای مشخص کردن فاصله های موجود در آکودرها نسبت به نت بخش باس است. این روش معرفی آکوردها بیشتر در دوران باروک بخصوص برای همراهی سازی مانند ارگ با گروه کر، کاربرد داشته است و امروزه نیز در کتب مختلف برای آموزش هارمونی از آن استفاده می شود.