بوگی: ژانری که آرام و قرار ندارد (II)

هر بار که “Sweet Home” را از رادیو می شنوم، سعی می کنم که معنی آن را بفهمم اما نهایتا تسلیمِ گروو (groove) قوی آن می شوم. البته در “Delta Swamp” گروو های فراوانتری وجود دارند. مانند “Stone Fox Chase” از “Area Code 615″، حتی اگر نام و عنوان آهنگ هم چیزی را برایتان تداعی نکنند، تمِ تیرهء ریف هارمونیکای آن را در “The Old Grey Whistle Test” به خاطر می آورید. وقتی که این قطعهء سازی را برای اولین بار شنیدم، فهمیدم که چقدر به گروه فانکِ معاصری مانند جنگ (War) نزدیک است.

سپس به بخش وهم آور کوبه ای وارد می شود و همه فکر می کنند که اثری از گروه “the Raincoats” است که گروهی پست پانک (post-punks) و پلی ریتمیک به شمار می رود.

یک دهه پس از انتشار رسمی “Stone Fox Chase”، این اثر به منبع ارزشمند برک بیت هیپ هاپ تبدیل شده است. این در حالیست که “Area Code 615″، در واقع، گروهی از موزیسین های میهمانی بودند که بیشتر با هنرمندان کانتری کار می کردند.

اثر دیگری که از این سی دی الهام گرفته، می سی سی پی دلتای (Mississippi Delta) بابی جنتری (Bobby Gentry) با هورن های قوی، وکال های خشن و فانک بی پایان است که بیشتر به قلمرو R&B لی دورسی (Lee Dorsey) و اینز فاکس (Inez Foxx) متعلق است تا دنیای کانتری-پاپِ گلن کمپل (Glenn Campbell) و تمی وینت (Tammy Wynette).

در کتابچه مفصل “Delta Swamp”، نشان داده شده است که چطور موسیقی سیاه پوستان و موسیقی سفید پوستان در اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ در جنوب به هم گره خورده بودند. فیل والدن (Phil Walden) که لیبل برجسته راک جنوب، یعنی کپریکورن (Capricorn)، را تأسیس کرد، خود، در ابتدا مدیر اتیس ردینگ (Otis Redding) بود – این لیبل اثرهایی از گروه هایی مانند برادران آلمن (Allman Brothers)، گروه مارشال تاکر (Marshall Tucker Band)، وت ویلی (Wet Willie)، گریندرسوئیچ (Grinderswitch) و… را منتشر نموده است – تأمین مالی کپریکورن را آتلانتیک رکوردز بر عهده داشت.

در واقع، والدن از طریق دوستیش با جری وکسلر (Jerry Wexler)، ژورنالیستی که در بخش هنرمند و رپرتوار (A&R) مشغول به کار شده بود، لیبل خود را از نظر مالی حمایت می کرد. در اصل، جری وکسلر بود که که عبارت “ریتم و بلوز” (rhythm and blues) را برای اولین بار ترکیب کرد و مورد استفاده قرار داد.

اگر دلتا سوامپ (Delta Swamp) ایرادی داشته باشد، این است که بیشتر متوجه موسیقی سول است و موسیقی جز آن تقریبا کافی نیست. بخش هیجانیِ هیپی-فیوژنِ موسیقی راک جنوبی که اجراهای زنده (و بدون آمادگی پیشین) ۲۰ تا ۴۰ دقیقه ای را نیز در بر می گرفت ، هیچ گاه به رسمیت شناخته نشد (گروه آلمن از پیشگامان این نوع برنامه ها بودند).

کلا این گزیده آثار، از هارد راک – صحنه گردانان ِپوپولیستی مانند الوین بیشاپ (Elvin Bishop)، گروه چارلی دنیلز (Charlie Daniels Band)، مولی هچت (Molly Hatchet) – منحرف شده و به سمتی رفته که حال و هوایی غیر از راک دارد – لینک ری (Link Wray)، جانی کش (Johnny Cash)، خواننده های سول چشم آبی مانند بز اسکگز (Boz Scaggs) و بیلی ورا (Billy Vera) – به نظرم خوانندگان جوان سول فقط می توانند تا حوزه گیتار “hard’n’heavy” پیش بروند. اما آیا واقعا لازم هست که در اینجا از گروهی مثل ستاره بزرگ (Big Star) که هیچ وقت فکر نمی کرد، در حالی بر روی صحنه بیاید که پشت سرش پرچم ایالات متحده آمریکا باشد، اسمی بیاوریم؟

راک جنوبی با آن بخش راک دهه ۷۰ که مایه های بلوز نیز دارد و بوگی نامیده می شود، همپوشانی دارد. بوگی گروه های مختلفی را از “ZZ Top” گرفته تا گروه های کوچکی مانند “Humble Pie” که در آمریکا بیشتر از کشور خودشان شناخته شده هستند را در بر می گیرد. بوگی یک تعریف فنی نیز دارد: دوست موسیقیدانی توضیح می دهد که در بوگی ریتم ۴/۴ به جای اینکه بر ۱۶ نت تقسیم شود، بر ۱۲ نت تقسیم می شود و بر سومین قسمت هر ضربه (beat) هم سینکوپیشن (syncopations) هایی دارد. اما بهترین راه برای درک آن مثال زدن است: “Get It On” از تی رکس، “Slow Ride” از فوگات، Whatever You Want از استیتس کو (Status Quo).

guardian.co.uk

2 دیدگاه

 • happalie
  ارسال شده در خرداد ۲۳, ۱۳۹۱ در ۱۲:۰۳ ب.ظ

  eivalla,khoob bood makhsoosan paragraph e 3!.
  oon avvale matn ahange “sweet home alabama” e,”lynyrd skynyrd” naboode?

  manba’e neveshte haro ham bezarin,lotfan.

 • happalie
  ارسال شده در خرداد ۳۰, ۱۳۹۱ در ۸:۱۵ ب.ظ

  merci,vase manba’.
  moshkele sweet home…ham hal shod,3noghtash tarjome nashode bood!

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

فراخوان سیزدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان منتشر شد

در بخش «موسیقی دستگاهی ایرانی تار، تنبک، دف، سنتور، سه‌تار، عود، قانون، کمانچه، نی؛ در بخش «موسیقی کلاسیک» نوازندگان سازهای ابوا، پیانو، ترومبون، ترومپت، فلوت، کلارینت، کنترباس، گیتار، ویلن، ویلنسل، ویولا، هورن؛ و در بخش «موسیقی نواحی ایران» خوانندگان و نوازندگان سازهای زهی، بادی و کوبه‌ای از مناطق مختلف کشور به رقابت خواهند پرداخت.

آمد بهار ِ جان‌ها ای شاخ ِ تر به رقص آ

دهه شصت را می توان سال های اوج تمرکز آهنگسازان ایرانی بر روی اشعار مولوی دانست؛ گویا فضای خاص کشور تحت تاثیر جنگ، موجبات گرایش جامعه به سمت مفاهیم عرفانی اشعار مولوی را دوچندان کرده بود و تصانیفی که برای ارکستر سازهای ایرانی و حتی ارکستر سمفونیک در آن برهه ساخته می شد، از اشعار مولانا بهره زیادی می بردند.

از روزهای گذشته…

سمفونی سرداران از نگاه موسیقی دستگاهی

سمفونی سرداران از نگاه موسیقی دستگاهی

امروزه تقریبا همه امور در حیطه علمی، هنری و حتی فلسفی بر اساس تخصص و نگاه آکادمیک مطرح میشود، در حالی که با یک اثر هنری و یا آنچه میشنویم و دوست داریم، میتوانیم ارتباط نزدیک برقرار کنیم و لازم است که آنرا نیز از دیدگاه تخصصی بررسی نمائیم. بدیهی است که در نگاه شنیداری نمیتوان نقد نکات فنی، علمی و تخصصی اثر را مورد بررسی قرار داد اما از دیدگاه کلی تر و بخصوص از دیدگاه شنونده صاحب تخصص در رشته مورد نظر، نقد علمی را میتوان انجام داد. بویژه که در برخی از رشته های هنری، نکات بسیار مشترک و یکسانی وجود دارند.
سعیدی: هیچ آدمی تکرار نمی شود

سعیدی: هیچ آدمی تکرار نمی شود

شما ببینید آقای عبادی که سه تار می‌زدند، آدم منقلب می شود. این بنا به آن تجربه و آن کار دراز مدتی است که او انجام داده است. شاگردان من اکثراً خوب هستند یعنی اگر من شاگردی را می دیدم که کار نمی‌کرده رد کرده‌ام، یعنی شاگردی که پیش من کار کرده است واقعاً خوب بوده است. من شاگردان خیلی خوبی الآن تربیت کرده‌ام که در جاهای مختلف در حال تدریس هستند در آموزشگاه‌های مختلف در هنرستان ها، خودم در هنرستان پسران یکی از پسرهایم {شاگردان پسر} را گذاشته ام، (یعنی شاگردانم، پسرهایم را، بچه‌های موسیقی را می گویم فرزندان هنری‌ام هستند!) در هنرستان دخترها هم در کنار خودم هستند.
نقد تاریخ نگاری موسیقی ایرانی (IV)

نقد تاریخ نگاری موسیقی ایرانی (IV)

از طرف دیگر در بررسی های تاریخی – ادبی می بینیم که در دوره های مختلف تاریخی، زبان های فارسی و عربی در جهان متمدن قدیم، مانند زبان های فرانسه و انگلیسی در قرن اخیر، زبان های بین المللی بوده اند و حدودشان بر محدوده های فرهنگ های ایرانی یا عربی منطبق نبوده است. شاعران فارسی گویی مانند امیر خسرو دهلوی، هندی و رودکی، ترک سمرقندی بوده اند و همان طور که اشاره شد، عده ی زیادی از شاعران ایرانی نژاد و فارسی زبان هستند که آثارشان به زبان عربی و در حیطه ی تاریخ ادبیات عرب است. (۴)
گروه کمل (I)

گروه کمل (I)

گروه کمل (Camel)، از جمله گروههای بسیار خوب موسیقی راک پیشرو یا progressive rock بریتانیاست که علی رغم هواداران و پیروان فراوان نتوانست به شهرت و محبوبیت هم دوره های خود از جمله آلن پارسونز پراجکت (the Alan Parsons Project) دست یابد. گروه کمل در طی دوران فعالیت خود دچار تغییرات متعددی شدند اما در تمام این تغییرات، اندرو لاتیمر (Andrew Latimer) همچنان رهبر گروه باقی ماند.
امینی: امانتداری لازم انجام شده است

امینی: امانتداری لازم انجام شده است

اپلیکیشن موزاوی در برنامه‌های مفصل‌تری هم دارد که توضیح آن به درازا می کشد… هنرجوی موسیقی، دانشجوی موسیقی و سرپرست ارکستر اگر قطعه ای را می خواهد، وارد اپلیکیشن می‌شود و مثلا بخش دستگاه چهارگاه را انتخاب می‌کند و لیست تصنیف‌ها را می‌بیند یا دستگاه همایون را انتخاب می‌کند و در کوکی که می خواهد می تواند نت ها را ذخیره کند و استفاده کند.
میک پرتنی

میک پرتنی

میک پرتنی (Michael Stephen Portnoy) در ۲۰ آوریل سال ۱۹۶۷ در شهر Long Beach نیویورک آمریکا بدنیا آمد. پدرش بعنوان DJ در رادیو محلی مشغول به کار بود و همین زمینه ای شد برای علاقمندی وی به موسیقی. گروههایی مانند Queen Led Zeppelin, The Who, Yes و Beatles نیز تاثیرات بسزایی در گرایش وی به موسیقی داشتند. او بصورت خود آموز شروع به یادگیری درام نمود و دروس تئوری را در دوران دبیرستان فرا گرفت.
منتشری: به برنامه گلهای پیرنیا نرسیدم

منتشری: به برنامه گلهای پیرنیا نرسیدم

ما ۵-۶ آواز خوان و ۱۰۰ تصنیف خوان داشتیم. شما خودتان ردیف آوازی کار کردید و می دانید آواز مشکلات خاص خودش را دارد و حنجره و توانایی مخصوص خود را می طلبد. تصنیف به گونه ای دیگر است: اولا آهنگ تصنیف توسط آواز خوان ساخته می شود و به خواننده یاد می دهند ولی آواز به این صورت نیست و خود خواننده روی شعر آهنگسازی می کند و برای آن قالب مخصوص اش را می سازد پس آواز خوان هم سازنده و هم خواننده اثر است.
پنجره ای موسیقی شناسانه به موسیقی آوانگارد (III)

پنجره ای موسیقی شناسانه به موسیقی آوانگارد (III)

رشد این رشته‌ی علمی در شرایطی که ارتباط با جهان خارج روزبه‌روز کم‌تر می‌شد (به ویژه در دوره‌ی استالین) یک مسیر منحصر به فرد را رقم زد، به ویژه که در دیگر حوزه‌های اندیشه مثل نشانه‌شناسی، نقد ادبی فرمالیست‌های روسی و … نیز خطوط تفکر متمایزی بود که روی نظریه‌پردازان موسیقی تاثیر می‌گذاشت. شرایط بسته، شاید شبه‌گل‌خانه‌ای، موجب رشد مجموعه‌ای از مفاهیم، حوزه‌های مورد علاقه و روشمندی‌های پژوهش موسیقایی شد که یا به‌کلی مختص موسیقی‌شناسی روسی‌اند (موزیکوودینیا) یا اگر در موسیقی‌شناسی غیر روسی هم معادل‌هایی دارند؛ در موزیکوودینیا به معنایی کاملا متفاوت یا در جایگاه‌هایی دیگر به‌کار می‌روند (۶).
بررسیِ مقاله‏ «مُدلی جدید برای اتنوموزیکولوژی» (II)

بررسیِ مقاله‏ «مُدلی جدید برای اتنوموزیکولوژی» (II)

در نظر رایس (۱۳۸۴: ۱۳۱)، مدل‏دهی نیازمند پرسش دو سؤال است: «چه کار داریم می‏کنیم؟» و «چه کار باید بکنیم؟». این دو سؤال در ارتباط با دو نوع مدل‏ سازی هستند که «گیرتز» میان آن‏ها تمایز قائل شده ‏است (هاروود ۱۳۸۵: ۱۷۴). نوع اول در ارتباط با سؤالی توصیفی و نوع دوم در پیوند با سؤالی تجویزی است و به ترتیب، این‏طور نشان داده‏ می‏شوند: «مدلِ» و «مدل برای». به عقیده‏ی رایس (۱۳۸۴: ۱۳۱)، مؤثر بودن نوع اول به میزان «گستره‏ی شمول»ِ آن بر کارهای پیشین، و در نوع دوم به «”الزام اخلاقی” که برای کنش آینده فراهم می‏‏آورد» بستگی دارد.
بررسی ساختار و نقش دانگ‌های مورد استفاده در گوشه‌های راک ردیف میرزاعبدالله (III)

بررسی ساختار و نقش دانگ‌های مورد استفاده در گوشه‌های راک ردیف میرزاعبدالله (III)

حسین مهرانی، در دیاگرام‌هایی که به تلخیص برای توضیح ساختار دانگی دو گوشه‌ی راک و سفیر (صفیر) راک ترسیم کرده، به اکثر دانگ‌های مورد اشاره در این سلسله گوشه‌ها اشاره کرده است (مهرانی ۱۳۸۹: ۳۷۹). نکات زیر در مورد تحلیل وی حائز توجه است: