بوگی: ژانری که آرام و قرار ندارد (II)

هر بار که “Sweet Home” را از رادیو می شنوم، سعی می کنم که معنی آن را بفهمم اما نهایتا تسلیمِ گروو (groove) قوی آن می شوم. البته در “Delta Swamp” گروو های فراوانتری وجود دارند. مانند “Stone Fox Chase” از “Area Code 615″، حتی اگر نام و عنوان آهنگ هم چیزی را برایتان تداعی نکنند، تمِ تیرهء ریف هارمونیکای آن را در “The Old Grey Whistle Test” به خاطر می آورید. وقتی که این قطعهء سازی را برای اولین بار شنیدم، فهمیدم که چقدر به گروه فانکِ معاصری مانند جنگ (War) نزدیک است.

سپس به بخش وهم آور کوبه ای وارد می شود و همه فکر می کنند که اثری از گروه “the Raincoats” است که گروهی پست پانک (post-punks) و پلی ریتمیک به شمار می رود.

یک دهه پس از انتشار رسمی “Stone Fox Chase”، این اثر به منبع ارزشمند برک بیت هیپ هاپ تبدیل شده است. این در حالیست که “Area Code 615″، در واقع، گروهی از موزیسین های میهمانی بودند که بیشتر با هنرمندان کانتری کار می کردند.

اثر دیگری که از این سی دی الهام گرفته، می سی سی پی دلتای (Mississippi Delta) بابی جنتری (Bobby Gentry) با هورن های قوی، وکال های خشن و فانک بی پایان است که بیشتر به قلمرو R&B لی دورسی (Lee Dorsey) و اینز فاکس (Inez Foxx) متعلق است تا دنیای کانتری-پاپِ گلن کمپل (Glenn Campbell) و تمی وینت (Tammy Wynette).

در کتابچه مفصل “Delta Swamp”، نشان داده شده است که چطور موسیقی سیاه پوستان و موسیقی سفید پوستان در اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ در جنوب به هم گره خورده بودند. فیل والدن (Phil Walden) که لیبل برجسته راک جنوب، یعنی کپریکورن (Capricorn)، را تأسیس کرد، خود، در ابتدا مدیر اتیس ردینگ (Otis Redding) بود – این لیبل اثرهایی از گروه هایی مانند برادران آلمن (Allman Brothers)، گروه مارشال تاکر (Marshall Tucker Band)، وت ویلی (Wet Willie)، گریندرسوئیچ (Grinderswitch) و… را منتشر نموده است – تأمین مالی کپریکورن را آتلانتیک رکوردز بر عهده داشت.

در واقع، والدن از طریق دوستیش با جری وکسلر (Jerry Wexler)، ژورنالیستی که در بخش هنرمند و رپرتوار (A&R) مشغول به کار شده بود، لیبل خود را از نظر مالی حمایت می کرد. در اصل، جری وکسلر بود که که عبارت “ریتم و بلوز” (rhythm and blues) را برای اولین بار ترکیب کرد و مورد استفاده قرار داد.

اگر دلتا سوامپ (Delta Swamp) ایرادی داشته باشد، این است که بیشتر متوجه موسیقی سول است و موسیقی جز آن تقریبا کافی نیست. بخش هیجانیِ هیپی-فیوژنِ موسیقی راک جنوبی که اجراهای زنده (و بدون آمادگی پیشین) ۲۰ تا ۴۰ دقیقه ای را نیز در بر می گرفت ، هیچ گاه به رسمیت شناخته نشد (گروه آلمن از پیشگامان این نوع برنامه ها بودند).

کلا این گزیده آثار، از هارد راک – صحنه گردانان ِپوپولیستی مانند الوین بیشاپ (Elvin Bishop)، گروه چارلی دنیلز (Charlie Daniels Band)، مولی هچت (Molly Hatchet) – منحرف شده و به سمتی رفته که حال و هوایی غیر از راک دارد – لینک ری (Link Wray)، جانی کش (Johnny Cash)، خواننده های سول چشم آبی مانند بز اسکگز (Boz Scaggs) و بیلی ورا (Billy Vera) – به نظرم خوانندگان جوان سول فقط می توانند تا حوزه گیتار “hard’n’heavy” پیش بروند. اما آیا واقعا لازم هست که در اینجا از گروهی مثل ستاره بزرگ (Big Star) که هیچ وقت فکر نمی کرد، در حالی بر روی صحنه بیاید که پشت سرش پرچم ایالات متحده آمریکا باشد، اسمی بیاوریم؟

راک جنوبی با آن بخش راک دهه ۷۰ که مایه های بلوز نیز دارد و بوگی نامیده می شود، همپوشانی دارد. بوگی گروه های مختلفی را از “ZZ Top” گرفته تا گروه های کوچکی مانند “Humble Pie” که در آمریکا بیشتر از کشور خودشان شناخته شده هستند را در بر می گیرد. بوگی یک تعریف فنی نیز دارد: دوست موسیقیدانی توضیح می دهد که در بوگی ریتم ۴/۴ به جای اینکه بر ۱۶ نت تقسیم شود، بر ۱۲ نت تقسیم می شود و بر سومین قسمت هر ضربه (beat) هم سینکوپیشن (syncopations) هایی دارد. اما بهترین راه برای درک آن مثال زدن است: “Get It On” از تی رکس، “Slow Ride” از فوگات، Whatever You Want از استیتس کو (Status Quo).

guardian.co.uk

2 دیدگاه

 • happalie
  ارسال شده در خرداد ۲۳, ۱۳۹۱ در ۱۲:۰۳ ب.ظ

  eivalla,khoob bood makhsoosan paragraph e 3!.
  oon avvale matn ahange “sweet home alabama” e,”lynyrd skynyrd” naboode?

  manba’e neveshte haro ham bezarin,lotfan.

 • happalie
  ارسال شده در خرداد ۳۰, ۱۳۹۱ در ۸:۱۵ ب.ظ

  merci,vase manba’.
  moshkele sweet home…ham hal shod,3noghtash tarjome nashode bood!

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VII)

نخچیرگان به مجموع الحان سی گانه ی باربد شامل می شد. باربد آفریننده ترانه های نوروزی نیز به شمار می رود. از این ترانه ها می توان به فرخ روز، سروستان، ارغنون، لبینا اشاره کرد. آثار باربد را موسیقیدانان قرون بعدی چون شعبه، جنس، آوازه، و شاخه های مهم مقام ها توضیح و توصیف کرده اند، عبدالقادر مراغه ای در مقاصد الالحان ماهیت تاریخی و موسیقی لحن و آثار باربد را خاطرنشان نموده و آن را زمینه دوره اول تشکیل مقام ها شمرده است.

گزارشی از سخنرانی آروین صداقت کیش در سمینار «موسیقی و امر دراماتیک» (IV)

صداقت‌کیش ادامه داد: در امر دراماتیک اما این گونه نیست و درون و بیرون با هم یکی می‌شوند. اگر اجازه دهید مثالی در مورد امر هنری بزنم. کسانی که تئاتر بازی می‌کنند رابطه‌شان با متن نمایشی درونی است. یعنی نمی‌توانیم این رابطه را به درونی و بیرونی تقسیم کنیم و بگوییم این شخصیت واقعا وجود دارد و آن شخصیت فقط روی صحنه وجود دارد، همه‌شان وجود دارند. بنابراین این نظام باید با یکدیگر یکی و ادغام شده باشد. اگر به موضوع دادن پول به فروشنده به عنوان یک کنش برگردم، نمی‌توانیم بگوییم الان بیرون این نظام ارتباطی هستیم و نظام داخلی آن با نظام بیرونی‌اش متفاوت است. اگر کسی هم از بیرون به این رویداد نگاه کند فقط در حال نگاه کردن به یک کنش است و مانند موضوع داستان نیست که نتواند داخل آن شود، او هم می‌تواند وارد این کنش شود و مرزی ندارد.

از روزهای گذشته…

درگذشت یوجین فودور در شصت سالگی (III)

درگذشت یوجین فودور در شصت سالگی (III)

در سال های اخیر نیز، فودور در کنار دست و پنجه نرم کردن با سوء مصرف مواد، کنسرت هایی را در آمریکا برگزار کرد اما نه در مقیاس اجراهای پیشین خود. ازدواج های فودور با سوزان دیویس و سالی اِسوتلند، هر دو، به طلاق کشیده شد. اما او در نوامبر ۲۰۱۰ دوباره با دیویس ازدواج کرد و به منزل او در آرلینگتون نقل مکان نمود.
بازگشت کت استیونس به دنیای موسیقی(II)

بازگشت کت استیونس به دنیای موسیقی(II)

این نامی است که برای بیشتر افراد آشناست، و من مخالفتی با به کار بردن آن در جهت شناخته شدن ندارم. برای افراد بسیاری، این نام یادآور چیزی است که میل دارند همچنان حفظش کنند. این نام بخشی از پیشینه من است و بسیاری از چیزهایی که من به عنوان کت استیونس درباره اش رویا پردازی کرده بودم، در زمان یوسف اسلام به حقیقت پیوسته اند.
تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VI)

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VI)

نمونه اولین چکامه در منظومه درخت آسوریک آمده که تا زمان ما حفظ شده است. باربد را بزرگترین شخصیت ناقل فهلویات به شمار آورده اند. یکی از شکلهای معمول شعری و موسیقی زمان باربد پتواژه بوده است. پتواژه از دو واژه پت و واژه یعنی سخن بزرگ تشکیل شده متن آن از اشعار ستایشی و وصفی ترکیب یافته، بیشتر به قصیده های منبعده ی اسلامی شباهت داشت.
ادیت در ویولن (III)

ادیت در ویولن (III)

ر-۳: گاهی برای پرش از پوزیسیون اول به پوزیسیون های بالاتر و یا برعکس، از نواختن نت های مذکور به شکل سیم آزاد استفاده می کنیم. در این حالت استفاده از سیم آزاد، امکان رهایی و پرش دست چپ از پوزیسیونی که نوازنده مشغول نواختن در آن است را به او می دهد. (نمونه-۷: بتهوون- کنسرتو ویلن اپوس۶۱)
گزارش جلسه اول «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (II)

گزارش جلسه اول «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (II)

در بخش دوم و پس از استراحتی کوتاه، ابتدا تمرکز محض بر خود موسیقی برای نوشتن درباره‌ی آن پیشنهاد و برای آشنایی با دشواری‌های کار، «شنیدار بی‌پیشینه یا کور» آزمایش شد؛ به این ترتیب که نمونه‌هایی پخش می‌شد که شرکت‌کنندگان کارگاه (احتمالا) هیچ اطلاعات قبلی در مورد آن نداشتند و از آنها خواسته می‌شد در حین شنیدنِ دقیق چند کلمه‌ای در مورد نمونه‌ی پخش شده بنویسند یا در ذهن بیاورند.
آوه ماریا از شوبرت

آوه ماریا از شوبرت

شوبرت علاقه بسیاری به آواز داشت و بسیاری از کارهای زیبای آوازی خود را در نوجوانی تصنیف کرد. او عاشق اشعار گوته بود و اولین کار آوازی خود را در هفده سالگی بنام «Gretchen am sponnarade» ساخت.
CREMONA 1730–۱۷۵۰ nell olimpo della liuteria

CREMONA 1730–۱۷۵۰ nell olimpo della liuteria

نمایشگاهی کم سابقه برای ویلنهای تاریخی که بدست سازندگان بزرگی همچون ANTONIO STRADIVARI – GIUSEPPE GUARNERI DEL GESU, – CARLO BERGONZI ساخته و امروز معرف آثاری هنری و ارزشمند است.
روش سوزوکی (قسمت هفدهم)

روش سوزوکی (قسمت هفدهم)

من در بین سنین بیست تا سی سالگی غالبا به عنوان دانشجو در برلین بسر می بردم. وقتی که من به آلمان رسیدم به دنبال بهترین معلم ویولون بودم و کارل کلینگر را پیدا کردم. پروفسور به من قطعات بسیار سختی را داد که بر روی آنها کار کنم من هر روز پنج ساعت تمرین می کردم اما هر چه بیشتر کار میکردم مثل این بود که من عقب تر می رفتم! روزها و ماه ها به همین گونه سپری می شدند و من اصلا پیشرفتی نمی کردم تا اینکه بطور کلی قطع امید کردم. فکر می کردم که امیدی نیست من بی استعداد هستم. از کنسرتهای موسیقیدانهای بزرگ هم دیدن می کردم که مرا دلسردتر می کرد.
دو اصطلاح مهم

دو اصطلاح مهم

اگر خیلی دقیق موسیقی را دنبال کرده باشید حتما” تابحال با اصطلاح Opus برخورد کرده اید. Opus یک اصطلاح لاتین به معنای کار(Work) است که برای مشخص کردن توالی کارهای آهنگسازان بکار میرود.
ویژگی های یک سنتور خوب (III)

ویژگی های یک سنتور خوب (III)

روشن است بررسی یک ساز و ارزیابی آن به عنوان یک ساز خوب، متوسط یا بد منوط به بررسی عوامل فوق می باشد. نکته قابل توجه اینکه این سه عامل “بطور کامل” مستقل از یکدیگر نیستند و نمی توان آنها را کاملا جدا ارزیابی کرد بطوریکه مثلا یک سنتور خوب، بطور حتم از موادی با کیفیت متوسط به بالا، ساخته شده و برای بدست آوردن کیفیت صدا حتما به ظاهر آن توجه شده است.