ضیائی: با بیشتر سازندگان مطرح ویولون اروپا ملاقات کرده ام

رضا ضیائی
رضا ضیائی
مجموع ابزارها و دستگاه ها بسیار متنوع هستند، از قطعات کوچک تا دستگاه های پردازشگر قوی مورد استفاده قرار می گیرند، وسایلی که پارامترهای مختلفی از اصول ریاضیات، هندسه، شیمی، فیزیک، مکانیک و آکوستیک را که در یک قطعه بکار رفته است را پردازش می کند.

در نتیجه بر اساس موضوع تحقیق و سایر مقتضیات، دستگاه مربوطه انتخاب شده و معمولا نتیجه کنترل ها و دیگر تحقیقات و بررسی های به عمل آمده در مقالات و یا مجلات مربوط به این رشته چاپ شده و دانش لازم در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

نسخه برداری های برداری، نمونه برداری های تست و کنترل قدمت، سنجش جرم و حجم، سنجش چگالی، ارتعاش پذیری، کنترل غلظت، آنالیز و تست شیمیایی رنگ، کنترل و بررسی تعداد لایه های مواد آلی، تست میزان رطوبت و بسیاری از آزمایشات متنوع دیگر از این قبیل می باشد.

در زمینه تولید و عرضه ساز، شاید در ایران و دیگر کشور ها، افراد بسیاری با تقلب های مختلف سودهای کلان می کنند، آیا در غرب روشی برای تشخیص صحیح هنرجویان نیازمند به آلات موسیقی در نظر گرفته شده است؟
این موضوع به دو بخش اصلی تقسیم می شود:
سازهای قدیمی و سازهای جدید.
سازهای قدیمی معمولا در ارتباط با هنرجوی تازه کار پیشنهاد نمی شود، در نتیجه متقاضی خاص خود را دارد، از قبیل خریداران آثار هنری ارزشمند، مجموعه داران و یا نوازندگان حرفه ایی که در این صورت به واسطه جابجایی هزینه های قابل توجه، تمهیداتی برای جلوگیری از تقلب در نظر گرفته شده است و از طریق دستگاه های تشخیص قدمت، آزمایش های شیمی و کارشناسان زبده با پشتیبانی شرکتهای بیمه این اطمینان حاصل می شود.

در نوع دوم که نوع سازهای جدید می باشد، معمولا با توجه به استانداردهای تخصصی در هر رشته که باید به صورت علمی و عملی باشد و دیگر سوابق شخص هنرمند سازساز که در رزومه حرفه ایی او ثبت گردیده است و همچنین نظرات کارشناسی که موجب تعیین سطح می گردد، فرهنگی منسجم در طول تاریخ ایجاد شده است که به طور مشخص حد و حدود سازندگان برای خودشان و دیگران روشن و شفاف شده است، در نتیجه کمتر با این مشکل مواجه هستیم که شخصی متضرر شود اما با همه این توضیحات، مشاوران متخصصی حضور دارند که در مسیر تهیه ساز با توجه به ضوابط، هنرجویان را همراهی کرده و نتیجه مطلوب را فراهم می سازند.

برای رسیدن به استانداردهای جهانی، در این سالها چه قدمهایی برداشته اید و چه نتایجی گرفته اید؟
پرسش بسیار سنجیده ایست زیرا که این سوال را همیشه از خود داشته و خواهم داشت، پرسشی که شاید بسیاری از هنرمندان این رشته و حتی سایر علوم باید از خود داشته باشند.

فکر می کنم از خودم آغاز کردم زیرا که پیش از این، روشهای دیگر را آزموده بودم، بنابراین بررسی کردم که شرایط لازم برای انجام این کار چیست، چه عواملی به من کمک خواهند کرد تا با واقعیت رودر شده و آن را بپذیرم.

تقریبا با اکثر سازندگان مطرح ویلن در اروپا ملاقات کردم، سبکهای مختلف را مورد بررسی قرار دادم آموختم و آموختم، آنچنان که همواره می آموزم، آموختم که انتهایی برای کسب دانش و تجربه نیست، آموختم که زمان کوتاه است و ما باید بیش از هر چیز انگیزه های شایسته ایی برای درک آگاهی داشته باشیم. این شاید سخت ترین مراحل بود زیرا که کمتر می توان هوشیار بود، معمولا لذت شهرت و عدم آگاهی دیگران در زیر انبوهی از غرور به فراموشی سپرده می شود.

2 دیدگاه

  • فرزاد
    ارسال شده در خرداد ۱۳, ۱۳۹۴ در ۱:۱۱ ق.ظ

    جناب ضیایی چطور میتونیم با شما در ارتباط باشیم،ممنون میشم اگه شماره تماستون رو داشته باشم

  • ارسال شده در خرداد ۱۳, ۱۳۹۴ در ۵:۲۲ ب.ظ

    شما از طریق ایمیل ایشان یا وب سایت ایشان می توانید تماس داشته باشید.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

شیدایی تار (II)

وی در جریان انقلاب اسلامی از سمتهای خود استعفا کرد و به مردم انقلابی پیوســت و ســاخته ها و نواخته های او با صدای محمدرضا شــجریان و شــهرام ناظری در نوک پیکان انقلاب قرار گرفت و امروزه به عنوان یک خاطره ملی در اذهان مردم باقی است. لطفی در مورد ساخته معروف خود، سپیده (ایران ای ســرای امید)، می گوید: «وقتی در دستگاه ماهور شروع به کار کردم طبق روال آواز از منطقه بم شــروع شد ولی هر کاری که می‌کردیم، می دیدیم جور درنمی آید. پس از مدتی قرار شد آقای شجریان از اوج بخواند و خیلی خوب درآمد. در آن روزگار جامعه ایرانی یکپارچه شور و هیجان بود، ما هم که از جامعه دور نبودیم و با مردم همصدا بودیم.

تکنیک های هارمونی در موسیقی های امپرسیونیسم و رومانتیسم (II)

من این نوع دیدگاه گسترش هارمونی را در هفت متد اصلی دسته بندی و خلاصه می کنم که در جای خود در باره ی هر کدام صحبت می کنم. این متد ها عبارتند از:

از روزهای گذشته…

تفضلی: کر در ایران هنوز جوان است

تفضلی: کر در ایران هنوز جوان است

سال گذشته گروه کر تهران مجموعه ای به نام ۵ مینیاتور کرال را از من اجرا کردند که روی اشعار ۵ شاعر معاصر ایران، نیما یوشیج، مهدی اخوان ثالث، احمدرضا احمدی، سهراب سپهری و علی شریعتی بود که البته در این فستیوال تنها قطعه “سوتک” با شعر دکتر شریعتی اجرا می شود و یکی از برنامه های جالب گروه کر شهر تهران -همانطور که آقای قاسمی فرمودند- برنامه فستیوال هفته موسیقی معاصر تهران بود که آثار کرال آهنگسازهای چند نسل ایران را اجرا کردند و می توانستیم رویکردهای متفاوت را در آن آثار به خوبی مشاهده کنیم. من فقط می خواهم در مورد آثار آهنگسازهای هم نسل خودم صحبت کنم. دغدغه ها متفاوت است. دغدغه خودم، بیشتر هارمونی بود. سعی می کنم که در کارم کمی از هارمونی متعارف فاصله بگیرم و هارمونی های پیچیده تری را به کار بگیرم که البته آقای قاسمی -در آن دوره ای که تمرین می کردند- با وجود چالشهای متفاوت به خوبی از پس کار برآمدند.
هنگامی که لیست پیانو می نواخت

هنگامی که لیست پیانو می نواخت

وقتی لیست پیانو می نواخت خانم ها به جای دسته ها یا شاخه های گل جواهرات خود را روی صحنه پرتاب میکردند، در سرمستی فرو میرفتند و گاهی هم غش میکردند.
جایگاه موسیقی در عهد ساسانیان (II)

جایگاه موسیقی در عهد ساسانیان (II)

یکی از وقایع مهم دوران بهرام گور پیدا شدن گنج جمشید است که به گنج گاوان نیز معروف است و موجب پدید آمدن آهنگی به همین نام است که جزء یکی از الحان باربد است و داستانش به شرح زیر است: می گویند دهقانی مشغول آبیاری زمین خود بود که ناگاه متوجه چاله ای شد که همه ی آبها در آن فرو می رفت. نزدبهرام آمد و موضوع را با او در میان گذاشت، بهرام به آنجا رفت و دستور داد زمین راکندند. مجسمه ی دو گاو میش را پیدا کردند که از طلا ساخته شده بود و چشم هایشان از یاقوت قیمتی پر شده بود و شکم هایشان پر از نار و سیب و میوه های زرین و درون میوه های زرین پر از مروارید بود. در جلوی سر گاو میشها آخوری از طلا بسته شده بود.
لطفاً طرحی نو دراندازید!

لطفاً طرحی نو دراندازید!

اساساً وجود هنرمندانی همچون “مهیار علیزاده” در فضای آهنگسازی ایران، اتفاقی مبارک و خجسته است. تسلط او بر موسیقی ارکسترال غربی و نگاه نوگرایانه اش به موسیقی ایرانی و تلفیق این دو، هم موجب آشتی مخاطبین (به شکل خاص نسل جوان) با موسیقی خوب و غیرسطحی شده و هم اینکه توانسته سهمی هر چند اندک، در پوشانیدن جامه ای نو بر تن موسیقی ملی ایران داشته باشد.
گردهمایی ستارگان برای کمک به قربانیان طوفان

گردهمایی ستارگان برای کمک به قربانیان طوفان

روز جمعه، برنامه ای برای جلب کمکهای مردمی به نفع قربانیان طوفان کاترینا از شبکه های متعددی پخش شد. این برنامه توسط رندی نیومن (Randy Newman)، خواننده و ترانه سرای کهنه کار دهه ۷۰، با ترانه ای در باره طوفانی دیگر به نام Louisiana 1927، آغاز شد و با ترانه Walkin’ to New Orleans با صدای Dr. John به پایان رسید.

این برنامه یک ساعته، به خصوص با توجه به اینکه به نفع ایالت موطن موسیقی جز و بلوز برپا شده بود، تاثیر بسیاری بر بینندگان گذاشت. الن دجنرس (Ellen DeGeneres) ستاره کمدی آمریکا، با اندوه از نیو اورلئان، شهری که در آن رشد کرده بود سخن گفت :” امشب باید به مردم خلیج (مکزیکو) نشان دهیم که دوستانی در تمام جهان دارند، دوستانی که به آنها اهمیت میدهند، درکشان می کنند و برایشان سرپناهی میسازند.” بزرگترین شبکه ها، ABC, CBS, NBC, Fox, UPN و WB به علاوه چندین کانال ماهواره ای این برنامه را پخش کردند و مردم ۱۰۰ کشور، شاهد آن بودند. کمکهای مردمی که همچنان ادامه دارد، توسط صلیب سرخ آمریکا و ارتش رستگاری (Salvation Army) جمع آوری میشود. شماره تلفنهایی که برای این منظور در اختیار مردم قرار گرفت، همه، توسط ستارگانی چون جک نیکلسون (Jack Nicholson)، کریس راک (Chris Rock)، کامرون دیاز (Cameron Diaz) و جنیفر آنیستون (Jennifer Aniston) پاسخ داده می شد.
درباره موسسه فرهنگی هنری «پل هنر»

درباره موسسه فرهنگی هنری «پل هنر»

یکی از این راه های ارتباطی بین ایران و کشور اتریش برقرار گردیده؛ با توجه به فعالیت هنرمندان ایرانی مستعد در زمینه موسیقی و خلا امکانات مناسب در امور آموزش و اجرایی و از سوی دیگر مطرح بودن و بالا بودن سطح کیفی این رشته در کشور اتریش، این موسسه فرهنگی هنری «پل هنر» در نظر دارد جهت ارتقای سطح کیفی و هنری در حوزه موسیقی و مبادلات علمی و تکنیکی در این زمینه و حمایت از هنرمندان ایرانی، فرصتی مناسب برای آنان فراهم آورد.
توضیحاتی در مورد مرور آقای بهرنگ نیک آئین (I)

توضیحاتی در مورد مرور آقای بهرنگ نیک آئین (I)

قبل هر چیز از آقای نیک آئین تشکر می کنم که همت و مروری بر نوشته بنده، نموده اند و مسائلی را که شناسی کرده اند، نوشته اند تا من هم بتوانم از آنها آگاه شوم و در پی حل مسائل برآیم. شناسایی مسائل و کوشش در حل آنها، تنها راهی است برای دسترسی به یک تئوری جامع و درستِ موسیقی ایرانی. نوشتن کتاب و تئوری درباره موسیقی ایرانی مهم و لازم است، اما نقد و بررسی و گفتگوی نوشته شده، مهمتر است. دیدگاه های مختلف و متفاوت باید در کنار هم گذاشته و سنجیده شوند یکی از مشکلات بزرگ در این راه که تنها از راه گفتگو نمودار می شود، وجود عادت های ذهنی است. موسیقیدانان ایرانی چند دهه (حدود ۱۳۰۰ تا ۱۳۷۰ هـ. . ش) عادت به «گام های موسیقی ایرانی» داشتند – و بعضی هم هنوز دارند – در آخرین دهه های قرن اخیر عادت به «دو دانگی» جایگزین عادت قبلی شده است.
خیام و موسیقی نظری، بررسی مقایسه ای (IV)

خیام و موسیقی نظری، بررسی مقایسه ای (IV)

مقام راست که یکى از مقام‏هاى دوازده گانه قدیم بوده است و امروز در دستگاه راست و پنج گانه ملاحظه مى‏شود، براساس همان گام اجرا مى‏شود. کریستن سن شرق شناس مشهور دانمارکى گوید: مقام‏هاى دوره ساسانى قبل از «باربد» موجود بوده است و آن استاد (باربد) اصلاحاتى انجام داد که آنها را باید منبع عمده موسیقى ایران و عرب بعد از اسلام دانست. یکى از الحان باربد که در کشورهاى شرق هنوز باقى است «راست». (۵)
نادیا بولانژه

نادیا بولانژه

نادیا بولانژه آهنگساز، رهبر ارکستر و یکی از تاثیرگذارترین معلمان آهنگسازی قرن بیستم است. بولانژه در میان خانواده ای از دو نسل موسیقی دان متولد شد، مادربزرگ او ماری – ژولی خواننده متزو- سوپرانو، پدرش ارنست هنری الکساندر آهنگساز و مدرس ویولون و خواهرش لیلی نیز آهنگساز بودند.
موسیقی فیلم «رای»

موسیقی فیلم «رای»

فیلم، داستان زندگی نوازنده نابینا و افسانه ای پیانو، ری چارلز (Ray Charles) می باشد و موسیقی متن فیلم متشکل از بهترین کارهای چارلز، که طی سالها فعالیت هنری آنها را تهیه کرده است.