ضیائی: با بیشتر سازندگان مطرح ویولون اروپا ملاقات کرده ام

رضا ضیائی
رضا ضیائی
مجموع ابزارها و دستگاه ها بسیار متنوع هستند، از قطعات کوچک تا دستگاه های پردازشگر قوی مورد استفاده قرار می گیرند، وسایلی که پارامترهای مختلفی از اصول ریاضیات، هندسه، شیمی، فیزیک، مکانیک و آکوستیک را که در یک قطعه بکار رفته است را پردازش می کند.

در نتیجه بر اساس موضوع تحقیق و سایر مقتضیات، دستگاه مربوطه انتخاب شده و معمولا نتیجه کنترل ها و دیگر تحقیقات و بررسی های به عمل آمده در مقالات و یا مجلات مربوط به این رشته چاپ شده و دانش لازم در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

نسخه برداری های برداری، نمونه برداری های تست و کنترل قدمت، سنجش جرم و حجم، سنجش چگالی، ارتعاش پذیری، کنترل غلظت، آنالیز و تست شیمیایی رنگ، کنترل و بررسی تعداد لایه های مواد آلی، تست میزان رطوبت و بسیاری از آزمایشات متنوع دیگر از این قبیل می باشد.

در زمینه تولید و عرضه ساز، شاید در ایران و دیگر کشور ها، افراد بسیاری با تقلب های مختلف سودهای کلان می کنند، آیا در غرب روشی برای تشخیص صحیح هنرجویان نیازمند به آلات موسیقی در نظر گرفته شده است؟
این موضوع به دو بخش اصلی تقسیم می شود:
سازهای قدیمی و سازهای جدید.
سازهای قدیمی معمولا در ارتباط با هنرجوی تازه کار پیشنهاد نمی شود، در نتیجه متقاضی خاص خود را دارد، از قبیل خریداران آثار هنری ارزشمند، مجموعه داران و یا نوازندگان حرفه ایی که در این صورت به واسطه جابجایی هزینه های قابل توجه، تمهیداتی برای جلوگیری از تقلب در نظر گرفته شده است و از طریق دستگاه های تشخیص قدمت، آزمایش های شیمی و کارشناسان زبده با پشتیبانی شرکتهای بیمه این اطمینان حاصل می شود.

در نوع دوم که نوع سازهای جدید می باشد، معمولا با توجه به استانداردهای تخصصی در هر رشته که باید به صورت علمی و عملی باشد و دیگر سوابق شخص هنرمند سازساز که در رزومه حرفه ایی او ثبت گردیده است و همچنین نظرات کارشناسی که موجب تعیین سطح می گردد، فرهنگی منسجم در طول تاریخ ایجاد شده است که به طور مشخص حد و حدود سازندگان برای خودشان و دیگران روشن و شفاف شده است، در نتیجه کمتر با این مشکل مواجه هستیم که شخصی متضرر شود اما با همه این توضیحات، مشاوران متخصصی حضور دارند که در مسیر تهیه ساز با توجه به ضوابط، هنرجویان را همراهی کرده و نتیجه مطلوب را فراهم می سازند.

برای رسیدن به استانداردهای جهانی، در این سالها چه قدمهایی برداشته اید و چه نتایجی گرفته اید؟
پرسش بسیار سنجیده ایست زیرا که این سوال را همیشه از خود داشته و خواهم داشت، پرسشی که شاید بسیاری از هنرمندان این رشته و حتی سایر علوم باید از خود داشته باشند.

فکر می کنم از خودم آغاز کردم زیرا که پیش از این، روشهای دیگر را آزموده بودم، بنابراین بررسی کردم که شرایط لازم برای انجام این کار چیست، چه عواملی به من کمک خواهند کرد تا با واقعیت رودر شده و آن را بپذیرم.

تقریبا با اکثر سازندگان مطرح ویلن در اروپا ملاقات کردم، سبکهای مختلف را مورد بررسی قرار دادم آموختم و آموختم، آنچنان که همواره می آموزم، آموختم که انتهایی برای کسب دانش و تجربه نیست، آموختم که زمان کوتاه است و ما باید بیش از هر چیز انگیزه های شایسته ایی برای درک آگاهی داشته باشیم. این شاید سخت ترین مراحل بود زیرا که کمتر می توان هوشیار بود، معمولا لذت شهرت و عدم آگاهی دیگران در زیر انبوهی از غرور به فراموشی سپرده می شود.

2 دیدگاه

  • فرزاد
    ارسال شده در خرداد ۱۳, ۱۳۹۴ در ۱:۱۱ ق.ظ

    جناب ضیایی چطور میتونیم با شما در ارتباط باشیم،ممنون میشم اگه شماره تماستون رو داشته باشم

  • ارسال شده در خرداد ۱۳, ۱۳۹۴ در ۵:۲۲ ب.ظ

    شما از طریق ایمیل ایشان یا وب سایت ایشان می توانید تماس داشته باشید.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

امینی: انتقال نت ها کار وقت گیری است

قرار است یعنی این مجموعه آلبوم ۸ تایی در یک جزوه پارتیتور چاپ شود و گروه‌ها از این به بعد می‌توانند یک پارت ارکستر کامل هم داشته باشند و اگر خواستن استفاده کنند.

ال سیستما، مدلی موسیقی و اجتماعی متولد ونزوئلا (VI)

در پی تظاهرات های ضد دولتی ماه های اخیر که به کشته شدن یکی از نوازندگان اِل سیستما به نام آرماندو کانیزالس (Armando Cañizales) نیز منجر شد، گوستاوو “خشونت و سرکوب” را شدیدا محکوم کرد و از رییس جمهور، نیکلاس مادورو درخواست کرد که “به صدای مردم گوش فرادهد”.

از روزهای گذشته…

بوطیقای ریتم (IX)

بوطیقای ریتم (IX)

هر دو موضوعی که بررسی شد کمک می‌کند که موسیقی از دید شنونده تکراری شنیده نشود. او نوعی بی‌قاعدگی (Irregularity) در ریتم را در مقیاس جمله‌ی ریتمیک پدید می‌آورد. در این جا ممکن است این سوال پیش بیاید که اگر بی‌قاعدگی بر مقیاس جملات حاکم باشد پس چگونه حس ریتمیک-متریک و تناوب حفظ می‌شود؟
رحمتی: بررسی زندگی و عملکرد وزیری را مهم می دانم

رحمتی: بررسی زندگی و عملکرد وزیری را مهم می دانم

سال گذشته به دعوت مدیر بخش پژوهش های موزه ی موسیقی ایران و با هدف بازنویسی سخنرانی ها و کنفرانس های ماهانه ی تخصصی اتنوموزیکولوژی -که در سالن همایش های موزه ی موسیقی برگزار می شد-، وارد همکاری شدم. کنفرانس های متعدد و متنوعی را که گاه توسط اتنوموزیکولوگ های ایرانی و گاه غیر ایرانی و با موضوعات و روش های جدید و به روز دنیا ارائه می شد، با چشم انداز انتشار کتابی سالانه با عنوان “کتاب سال موزه ی موسیقی” بازنویسی کردیم، که زمستان سال گذشته مراحل مختلف آن به پایان رسید و در انتظار انتشار است.
«شوشتری برای ویولون و ارکستر» از نگاه ملاح

«شوشتری برای ویولون و ارکستر» از نگاه ملاح

کتابی معرفی می‏شود که کلمات، بیان ‏کنندهء اندیشهء نویسنده، یا مترجم آن نیستند، بلکه بیانگر فکر آفرینندهء نخستین و نشان‏ دهندهء قدرت آراینده و اراءدهندهء آن به‏ گونهء علمی، نغمات و یا بنا به اصطلاح این روزگار «نوت» های موسیقی هستند. این اثر موسیقی چند صوتی (پولیفنیک) به جای اینکه بالفعل ارائه گردد، به‏ گونهء اثری بالقوه، به نام «شوشتری برای ویلن و ارکستر» توسط موسیقی‏دان معاصر آقای حسین دهلوی‏ (استاد و رئیس پیشین هنرستان عالی موسیقی ملی) چاپ و در دسترس جامعهء موسیقی‏ علمی نهاده شده است.
نقدی بر نقد کتاب «پیوند شعر و موسیقی» (IV)

نقدی بر نقد کتاب «پیوند شعر و موسیقی» (IV)

منتقد در ادامه می نویسد: «در گفتار دهم کتاب شاهد بخش‌نویسی آواز در چهار بخش سوپرانو، آلتو تنور و باس هستیم که این فرم هیچ‌گونه قرابت و نسبتی با شعر و موسیقی ایرانی و نحوه‌ی پیوند پیچیده‌ی این دو با هم ندارد و تقلید صرف از آواز کلاسیک غربی است.» در این بخش از نوشته نیز کاملا تاثیرات گفتمان غرب ستیزانه مرکز حفظ و اشاعه موسیقی را مشاهده می کنیم؛ در این گفتمان به صورت بسیار سطحی و عوامانه، تمام نمودهای ظاهری فرهنگ غرب رد می شود؛ در اینجا چندان مهم نیست که این موسیقیِ آوازیِ چند صدایی شده، چه خصوصیات از نظر محتوا دارد و فقط همین که به گروه های سوپرانو، آلتو، تنور و باس دسته بندی شده حتما غربی است!
نوازندگان ایرانی و اروپایی «کنسرت مولانا» را  در مادرید اجرا کردند

نوازندگان ایرانی و اروپایی «کنسرت مولانا» را در مادرید اجرا کردند

“کنسرت مولانا “Concieto Rumi توسط گروهی از نوازندگان ایرانی و اروپایی و بر اساس ساخته های جاوید افسری راد آهنگساز و سنتور نواز برجسته در مادرید پایتحت اسپانیا اجرا شد. صدای زیبای سالار عقیلی و هنر نوازندگان ارزنده یی چون بهنام و رضا سامانی (سازهای کوبه یی)، شهرام غلامی (عود) و داوود ورزیده (نی) بریت کارداس (Berit Cardas) ویولون ، الیزابت لی (Elisabeth Lie) ویولون ، گرو لودال (Gro Lovdahl) ویولا، امری کارداس (Emery Cardas) ویلونسل، کتیل ساندوم (Kjetil Sandum) کنترباس سبب آن بود تا به بهترین روی این برنامه به اجرا درآید.
گفتگو با علی صمدپور (IV)

گفتگو با علی صمدپور (IV)

موضوع دیگر هم ماجرای عمده‌شدن ردیف بود و اینکه ردیف یک دریایی تصور شد که همه در آن غوطه‌زده بودند و غرق آن بودند. اینکه اصلاً ردیف را ما باید حفظ باشیم برای همیشه یا نباید باشیم برای کسی سوال نبود. همه فکر می‌کردند باید ردیف را حفظ باشند. اینکه چگونه باید حفظش کنند و راه و روشش چیست معلوم نبود. چون در نسل بعد کسی نوازنده‌ی تمام وقت نبود. بخش تئوری موسیقی ایرانی هم خیلی ضعیف بود. متنی راجع به آن وجود نداشت (امروز حداقل ده کتاب درآمده که می‌شود خواند و رد کرد یا پذیرفت). به هر حال همین وصل بودن به یک نفر، برای عده‌ای این احساس اطمینان را می‌آورد که مثلاً ما درون یک خیل هستیم. ثمره‌اش شد این شیفتگی. خیلی‌ها اینگونه‌اند و استقلال هنری را فراموش کرده‌اند.
خالقى از زبان خالقی – ۱

خالقى از زبان خالقی – ۱

در سال ۱۲۸۵موقعی که پدرم میرزا عبد الله خان در کرمان منشی فرمانفرما؛ والی ایالت بود به دنیا آمدم. هنوز چند ماهی از تولدم نگذشته بود که ماموریت پدرم به سرآمد و با اوبه تهران مراجعت کردیم. سالهای اولیه دوران کودکی را درست به خاطر ندارم ولی از سن پنج، شش سالگی را خوب به یاد می آورم که در همان خانه با مادر، خواهرو برادر بزرگترم زندگی می کردیم و در همین هنگام بود که مرا هم مانند خواهرم (مخلوقه) و برادرم (کریم) به مدرسه آمریکایی فرستادند.
مقصد خودِ راه می تواند باشد (III)

مقصد خودِ راه می تواند باشد (III)

هفته پیش در جلسه ای بردیا کیارس به عنوان رهبر ارکستر ملی انتخاب شد؛ این خبر به خاطر ۳۱ ساله بودن این موسیقیدان مورد تعجب خبرنگاران قرار گرفت و به نوعی اهالی مطبوعات، با تیترهایشان به گونه ای طعنه آمیز، انتخاب کیارس را مورد انتقاد قرار دادند. هرچند تا قبل از اجرای کیارس با ارکستر ملی جدید، نمیتوان به طور قاطع در مورد توانایی ها و یا کاستیهای کار این موسیقیدان جوان قضاوت کرد ولی میتوانیم سابقه فعالیت او را مورد بررسی قرار دهیم تا در مورد این انتخاب، قضاوت شتابزده نداشته باشیم.
نگاهی به موسیقی رپ با رویکرد جامعه شناسی (V)

نگاهی به موسیقی رپ با رویکرد جامعه شناسی (V)

جنبش اجتماعی چپ جدید: بلند شدن صدای دانشجویان چپ گرا در اروپا به ویژه در فرانسه جهان غرب را با یک شوک بزرگ مواجه ساخت. شورش بزرگی که دانشجویان در ۱۹۶۸ به راه ‌انداختند، بدون گرایش به شوروی سابق، نسبت به رویه ‌های ظالمانه و فاصله طبقاتی در نظام سیاسی اقتصادی لیبرالیسم معترض بود. ریشه این جنبش در مکتب فرانکفورت قرار داشت که یورگن هابرماس آخرین و برترین فیلسوف آن به شمار می رود. جنبش تسخیر وال‌ استریت که به جنبش ۹۹% نیز مشهور است، از نسل های بعدی همان دانشجویان چپ گرا محسوب می شود.
۳۵ سال در کنار هم

۳۵ سال در کنار هم

در میان گروههای Rock و Blues، گروه ZZ Top از معدود گروهایی است که از سال ۱۹۶۹ تا به حال بدون تغییر در اعضای گروه همچنان پا برجا به فعالیت خود ادامه می دهد.