ضیائی: با بیشتر سازندگان مطرح ویولون اروپا ملاقات کرده ام

رضا ضیائی
رضا ضیائی
مجموع ابزارها و دستگاه ها بسیار متنوع هستند، از قطعات کوچک تا دستگاه های پردازشگر قوی مورد استفاده قرار می گیرند، وسایلی که پارامترهای مختلفی از اصول ریاضیات، هندسه، شیمی، فیزیک، مکانیک و آکوستیک را که در یک قطعه بکار رفته است را پردازش می کند.

در نتیجه بر اساس موضوع تحقیق و سایر مقتضیات، دستگاه مربوطه انتخاب شده و معمولا نتیجه کنترل ها و دیگر تحقیقات و بررسی های به عمل آمده در مقالات و یا مجلات مربوط به این رشته چاپ شده و دانش لازم در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

نسخه برداری های برداری، نمونه برداری های تست و کنترل قدمت، سنجش جرم و حجم، سنجش چگالی، ارتعاش پذیری، کنترل غلظت، آنالیز و تست شیمیایی رنگ، کنترل و بررسی تعداد لایه های مواد آلی، تست میزان رطوبت و بسیاری از آزمایشات متنوع دیگر از این قبیل می باشد.

در زمینه تولید و عرضه ساز، شاید در ایران و دیگر کشور ها، افراد بسیاری با تقلب های مختلف سودهای کلان می کنند، آیا در غرب روشی برای تشخیص صحیح هنرجویان نیازمند به آلات موسیقی در نظر گرفته شده است؟
این موضوع به دو بخش اصلی تقسیم می شود:
سازهای قدیمی و سازهای جدید.
سازهای قدیمی معمولا در ارتباط با هنرجوی تازه کار پیشنهاد نمی شود، در نتیجه متقاضی خاص خود را دارد، از قبیل خریداران آثار هنری ارزشمند، مجموعه داران و یا نوازندگان حرفه ایی که در این صورت به واسطه جابجایی هزینه های قابل توجه، تمهیداتی برای جلوگیری از تقلب در نظر گرفته شده است و از طریق دستگاه های تشخیص قدمت، آزمایش های شیمی و کارشناسان زبده با پشتیبانی شرکتهای بیمه این اطمینان حاصل می شود.

در نوع دوم که نوع سازهای جدید می باشد، معمولا با توجه به استانداردهای تخصصی در هر رشته که باید به صورت علمی و عملی باشد و دیگر سوابق شخص هنرمند سازساز که در رزومه حرفه ایی او ثبت گردیده است و همچنین نظرات کارشناسی که موجب تعیین سطح می گردد، فرهنگی منسجم در طول تاریخ ایجاد شده است که به طور مشخص حد و حدود سازندگان برای خودشان و دیگران روشن و شفاف شده است، در نتیجه کمتر با این مشکل مواجه هستیم که شخصی متضرر شود اما با همه این توضیحات، مشاوران متخصصی حضور دارند که در مسیر تهیه ساز با توجه به ضوابط، هنرجویان را همراهی کرده و نتیجه مطلوب را فراهم می سازند.

برای رسیدن به استانداردهای جهانی، در این سالها چه قدمهایی برداشته اید و چه نتایجی گرفته اید؟
پرسش بسیار سنجیده ایست زیرا که این سوال را همیشه از خود داشته و خواهم داشت، پرسشی که شاید بسیاری از هنرمندان این رشته و حتی سایر علوم باید از خود داشته باشند.

فکر می کنم از خودم آغاز کردم زیرا که پیش از این، روشهای دیگر را آزموده بودم، بنابراین بررسی کردم که شرایط لازم برای انجام این کار چیست، چه عواملی به من کمک خواهند کرد تا با واقعیت رودر شده و آن را بپذیرم.

تقریبا با اکثر سازندگان مطرح ویلن در اروپا ملاقات کردم، سبکهای مختلف را مورد بررسی قرار دادم آموختم و آموختم، آنچنان که همواره می آموزم، آموختم که انتهایی برای کسب دانش و تجربه نیست، آموختم که زمان کوتاه است و ما باید بیش از هر چیز انگیزه های شایسته ایی برای درک آگاهی داشته باشیم. این شاید سخت ترین مراحل بود زیرا که کمتر می توان هوشیار بود، معمولا لذت شهرت و عدم آگاهی دیگران در زیر انبوهی از غرور به فراموشی سپرده می شود.

2 دیدگاه

  • فرزاد
    ارسال شده در خرداد ۱۳, ۱۳۹۴ در ۱:۱۱ ق.ظ

    جناب ضیایی چطور میتونیم با شما در ارتباط باشیم،ممنون میشم اگه شماره تماستون رو داشته باشم

  • ارسال شده در خرداد ۱۳, ۱۳۹۴ در ۵:۲۲ ب.ظ

    شما از طریق ایمیل ایشان یا وب سایت ایشان می توانید تماس داشته باشید.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نقد تاریخ نگاری موسیقی ایرانی (XIII)

مشکل بی نامی منطقه و بلا تکلیفی در این مورد در همه تحقیقات و نوشته های تاریخی به چشم می خورد که به چند مورد آن به عنوان نمونه می پردازیم:‌

«توانایی یا دانایی»

از روزگار سرودن مولانا تا امروز این مصرع از دفتر چهارم مثنوی گزین‌گویه‌ای مشهور شده است. آن را همراه ضرب‌المثل دیگر، «کنار گود نشسته می‌گوید لنگش کن»، برای رد نقد به کار می‌برند (گرچه تنها کاربردشان این نیست). با آوردن این مصرع تلویحا از منتقد می‌خواهند تنها به شرطی نقد کند که بتواند کاری بهتر یا همسنگ اثری که نقدش می‌کند، انجام دهد (و اینجا هم مقصود از «نقد» اغلب داوری منفی است). در حقیقت گوینده‌ی این جمله می‌خواهد «مرجعیت» نقد و منتقد را برای خرده‌گرفتن بر این یا آن اثر زیر سوال ببرد.

از روزهای گذشته…

پیانو – کوک ، قسمت اول

پیانو – کوک ، قسمت اول

کوک استاندارد برای پیانو هنگامی است که نت لا در اکتاو میانی صوت موسیقی با فرکانسی معادل ۴۴۰ هرتز را تولید کند. اینکه این فرکانس از کجا آمده است، داستان مفصلی دارد اما همین بس که در این فرکانس قدرت و رنگ صدای نت ها بهتر خود را نشان می دهد و پس از جنگ جهانی اول بعنوان استاندارد کوک شناخته شده است.
دومینگو رکورد دار تنور

دومینگو رکورد دار تنور

خوزه پلاسیدو دومینگو امبیل (Plácido Domingo) یکی از خوانندگان تنور میباشد که شهرت عمده ای به واسطه اجراهای بینظیرش در میان مخاطبان کلاسیک و حتی عام پیدا کرده است. وی یکی از فعالترین خوانندگان اپرا در سطح بین الملل میباشد و تاکنون نقش های بسیاری را در اپرا به اجرا گذاشته است در مارس سال ۲۰۰۸ وی صد و بیست و ششمین نقش خود را بر روی صحنه اجرا نمود که یک نوع رکورد محسوب میشود و از بسیاری از خوانندگان تنور دنیا نیز پیشی گرفته است.
گزارش جلسه ششم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (VII)

گزارش جلسه ششم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (VII)

اجرای زنده اما تفاوتی بنیادی با ضبط‌ها دارد؛ فرار بودن. یک کنسرت، اگر فرض کنیم ضبط نشود، ماندگار نیست بنابراین منتقد که معمولا با حضور در محل و از طریق شنیدن زنده می‌خواهد نقدی بنویسد باید از پیش آمادگی داشته باشد. این آمادگی با شناخت آثار از طریق مطالعه‌ی نغمه‌نگاره (پارتیتور) یا شنیدن اجراهای دیگر یا مطالعه‌ی دیگر آثار مرتبط و… میسر است.
رموز ویولن (I)

رموز ویولن (I)

صحبت و بحث در رابطه با ساختار و پدیده ای به نام ویولن کار ساده ای نیست، هرچند که در دوره های مختلف به طریقی آنرا مطرح کرده اند و میل عمومی بر این بوده است که ویولون را در معیار و قالبی تقریبا مشخص تعریف و تعیین کنند، اما این موضوع همچون سایر پدیده های هستی فقط در حد و حدود چهار چوبهایی که ما خود آنها را قانون و اصل نامیده ایم قابل توضیح است.
بررسی جنبش احیای موسیقی دستگاهی در نیمه سده‌ حاضر (IV)

بررسی جنبش احیای موسیقی دستگاهی در نیمه سده‌ حاضر (IV)

گروه دیگری از موسیقیدانان را نیز که شاگردان هسته‌ی اصلی گروه محوری بودند، باید جزء گروه محوری به حساب آورد چرا که فعالیت‌های بعدی این عده بود که جریان احیا را در سطح جامعه هنری مطرح و آنرا کامل کرد. به نظر می‌رسد در این مورد، گروهِ محوری دستکم به دو بخش تقسیم می‌شود: هسته اصلی و شاگردان۱۰٫ در حقیقت بدلیل نزدیکیِ زمانی و تاثیری که این شاگردان بر جریان موسیقی ایرانی نهادند، بسیار مشکل بتوان این دو بخش را از یکدیگر جدا کرد، در عین حال نباید از نظر دور داشت که زمانی که این شاگردان وارد جریان احیا شدند، خطر اصلی از موسیقی سنتی ایرانی دور شده و مرحله اصلی احیا (حداقل از دید خود احیاگرایان۱۱) تمام شده بود.
نی، وسیله یا هدف!

نی، وسیله یا هدف!

هفته گذشته در آمفی تئاتر سازمان میراث فرهنگی کشور همایشی با حضور دکتر حسین عمومی برگزار شد و دو مورد از پیشنهادات ایشان در مورد سازهای نی و تنبک به نمایش گذاشته شد.
بدفهمى از مدرن (I)

بدفهمى از مدرن (I)

بعضى ها فکرمى کنند تنها یک رویکرد از مدرن وجود دارد که نوع اصیلى از آن هم هست و سایر رویکردها به آن نزدیک و شبیه هستند و یا از آن دوراند و درصورتى که شبیه و نزدیک باشند صحیح اند و اگر دور طبعاً غلط. اینان کاملاً در اشتباهند!
نقدی بر هارمونی زوج (I)

نقدی بر هارمونی زوج (I)

چندی پیش مطلبی با عنوان «هارمونی زوج» توسط آقای امیرعلی حنانه در این سایت به انتشار رسید. نقدی بر این نوشته توسط آقای مهدی رضانیا نوازنده سنتور و کارشناس موسیقی از دانشگاه یورک کانادا و کارشناسی ارشد موسیقی در آهنگسازی از دانشگاه یورک کانادا نگاشته شده که به ایمیل سایت و همچنین آقای امیرعلی حنانه رسید و ایشان ضمن استقبال از روی دادن جریان نقد هنری درباب این مسئله، خواستار پیگیری این نقد در شماره های دیگر نوشته هایشان شدند، چراکه هنوز انتشار مجموعه «هارمونی زوج» به پایان نرسیده است. امروز بخش اول نقد هارمونی زوج را می خوانید:
سیداصفهانی: مگر هنر گناه است؟

سیداصفهانی: مگر هنر گناه است؟

بله، سوال شما سوال مهمی است و اینکه چرا “نامبرده، حسین سرشار”؟ من زمانیکه میخواستم این کتاب را جمع آوری بکنم، این اطلاعات را در واقع، از آقای فرید مصطفوی که یکی از دوستان خوب من در زمینه کار سینما هستند خواستم که اگر چیزی در رابطه با حسین سرشار میدانند در اختیارم بگذارند. لطف کردند و صفحاتی از ماهنامه سینمایی “فیلم” را که آقای گلمکانی -همانطور که الان در ماهنامه سینمایی فیلم کار می کنند آن موقع هم کار میکردند- صفحاتی در اختیار من گذاشتند.
روش سوزوکی (قسمت پنجاه و پنجم)

روش سوزوکی (قسمت پنجاه و پنجم)

یک مثال قدیمی ‌می‌گوید در آنجا که خواسته وجود دارد، برای آن راهش هم وجود دارد: چراکه به این سادگی به نظر می‌آید به این دلیل آن را مبادا که نپذیری و فکر کنی که به تو مربوط نیست! همه چیز به همه ما مربوط است.