ضیائی: با بیشتر سازندگان مطرح ویولون اروپا ملاقات کرده ام

رضا ضیائی
رضا ضیائی
مجموع ابزارها و دستگاه ها بسیار متنوع هستند، از قطعات کوچک تا دستگاه های پردازشگر قوی مورد استفاده قرار می گیرند، وسایلی که پارامترهای مختلفی از اصول ریاضیات، هندسه، شیمی، فیزیک، مکانیک و آکوستیک را که در یک قطعه بکار رفته است را پردازش می کند.

در نتیجه بر اساس موضوع تحقیق و سایر مقتضیات، دستگاه مربوطه انتخاب شده و معمولا نتیجه کنترل ها و دیگر تحقیقات و بررسی های به عمل آمده در مقالات و یا مجلات مربوط به این رشته چاپ شده و دانش لازم در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

نسخه برداری های برداری، نمونه برداری های تست و کنترل قدمت، سنجش جرم و حجم، سنجش چگالی، ارتعاش پذیری، کنترل غلظت، آنالیز و تست شیمیایی رنگ، کنترل و بررسی تعداد لایه های مواد آلی، تست میزان رطوبت و بسیاری از آزمایشات متنوع دیگر از این قبیل می باشد.

در زمینه تولید و عرضه ساز، شاید در ایران و دیگر کشور ها، افراد بسیاری با تقلب های مختلف سودهای کلان می کنند، آیا در غرب روشی برای تشخیص صحیح هنرجویان نیازمند به آلات موسیقی در نظر گرفته شده است؟
این موضوع به دو بخش اصلی تقسیم می شود:
سازهای قدیمی و سازهای جدید.
سازهای قدیمی معمولا در ارتباط با هنرجوی تازه کار پیشنهاد نمی شود، در نتیجه متقاضی خاص خود را دارد، از قبیل خریداران آثار هنری ارزشمند، مجموعه داران و یا نوازندگان حرفه ایی که در این صورت به واسطه جابجایی هزینه های قابل توجه، تمهیداتی برای جلوگیری از تقلب در نظر گرفته شده است و از طریق دستگاه های تشخیص قدمت، آزمایش های شیمی و کارشناسان زبده با پشتیبانی شرکتهای بیمه این اطمینان حاصل می شود.

در نوع دوم که نوع سازهای جدید می باشد، معمولا با توجه به استانداردهای تخصصی در هر رشته که باید به صورت علمی و عملی باشد و دیگر سوابق شخص هنرمند سازساز که در رزومه حرفه ایی او ثبت گردیده است و همچنین نظرات کارشناسی که موجب تعیین سطح می گردد، فرهنگی منسجم در طول تاریخ ایجاد شده است که به طور مشخص حد و حدود سازندگان برای خودشان و دیگران روشن و شفاف شده است، در نتیجه کمتر با این مشکل مواجه هستیم که شخصی متضرر شود اما با همه این توضیحات، مشاوران متخصصی حضور دارند که در مسیر تهیه ساز با توجه به ضوابط، هنرجویان را همراهی کرده و نتیجه مطلوب را فراهم می سازند.

برای رسیدن به استانداردهای جهانی، در این سالها چه قدمهایی برداشته اید و چه نتایجی گرفته اید؟
پرسش بسیار سنجیده ایست زیرا که این سوال را همیشه از خود داشته و خواهم داشت، پرسشی که شاید بسیاری از هنرمندان این رشته و حتی سایر علوم باید از خود داشته باشند.

فکر می کنم از خودم آغاز کردم زیرا که پیش از این، روشهای دیگر را آزموده بودم، بنابراین بررسی کردم که شرایط لازم برای انجام این کار چیست، چه عواملی به من کمک خواهند کرد تا با واقعیت رودر شده و آن را بپذیرم.

تقریبا با اکثر سازندگان مطرح ویلن در اروپا ملاقات کردم، سبکهای مختلف را مورد بررسی قرار دادم آموختم و آموختم، آنچنان که همواره می آموزم، آموختم که انتهایی برای کسب دانش و تجربه نیست، آموختم که زمان کوتاه است و ما باید بیش از هر چیز انگیزه های شایسته ایی برای درک آگاهی داشته باشیم. این شاید سخت ترین مراحل بود زیرا که کمتر می توان هوشیار بود، معمولا لذت شهرت و عدم آگاهی دیگران در زیر انبوهی از غرور به فراموشی سپرده می شود.

2 دیدگاه

  • فرزاد
    ارسال شده در خرداد ۱۳, ۱۳۹۴ در ۱:۱۱ ق.ظ

    جناب ضیایی چطور میتونیم با شما در ارتباط باشیم،ممنون میشم اگه شماره تماستون رو داشته باشم

  • ارسال شده در خرداد ۱۳, ۱۳۹۴ در ۵:۲۲ ب.ظ

    شما از طریق ایمیل ایشان یا وب سایت ایشان می توانید تماس داشته باشید.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

شناخت کالبد گوشه‌ها (IX)

حقیقت یافتن یکی از دو سوی این متناقض‌نما دیگر بستگی به مولف و کارش ندارد بلکه بیشتر مربوط به واکنش جامعه‌ی موسیقی است و آن کسانی که کتاب را می‌خوانند و به کار می‌بندند. احتمالا آگاه بودن بر این نکته که تحلیل ردیف به عنوان نوعی دستور زبان چه کاستی‌هایی دارد یا می‌تواند به بار آورد، همان کاستی‌ها را به نقطه‌ی قوتی در دگرگونی تلقی ما از دامنه‌ی خلاقیت در موسیقی دستگاهی تبدیل خواهد کرد، حتا اگر شده با مطرح کردن پرسش‌هایی درباره‌ی حدود تفسیر و … به بیان دیگر اگر دستاوردهای تحلیلی کتاب به عنوان یک حقیقت مسلم یا یک و تنها یک تفسیر قطعی درک شوند سوی اول روی می‌دهد و اگر به عنوان یک تفسیر خاص اما معتبر از میان بسیار تفسیرها، سوی دوم.

آثار مرتضی حنانه به نفع زلزله زدگان کرمانشاه عرضه می شود

برای اولین بار پارتیتورهایی از آثار آهنگساز بزرگ و صاحب سبکِ ایرانی استاد زنده یاد مرتضی حنانه به نفع زلزله زدگان غرب کشور عرضه می شود. امیرآهنگ آخرین شاگرد مرتضی حنانه اعلام کرد: به زودی ده پارتیتور از آثار استاد مرتضی حنانه توسط من و نظارت امیرعلی حنانه در اختیار علاقمندان آثار این آهنگساز برجسته و صاحب سبک قرار می گیرد.

از روزهای گذشته…

قاسمی: خوانندگان عموما” سلفژ را در حد بخور و نمیر میدانند!

قاسمی: خوانندگان عموما” سلفژ را در حد بخور و نمیر میدانند!

سازمان فرهنگی بودجه ای به ما نداد و ارکستر متلاشی شد ولی کر؛ ما از سال ۸۱ آمدیم و فراخوان گسترده تری دادیم برای یک کر بزرگ، باز با همت آقای اردلان و نافعی مسئول وقت فرهنگسرا و مسئول مالی سازمان که ایشان هم خیلی کمک کردند، درست است که ایشان کارشان مدیریت فرهنگسرا و مجموعه مالی سازمان بود ولی فرد بسیار فهیم و فرهنگی ای بودند، درک میکردند که چه چیزی به نفع فرهنگ و هنر است، خیلی حمایت کردند… ما با حجم عظیمی تبلیغ کردیم که باعث شد ما ۴۷۰ نفر را بتوانیم در روز ۲۷ تیر ۸۱ در تالار آوینی فرهنگسرا جمع کنیم. این جمعیت خیلی زیاد بود، سالن کاملا پر شده بود.
دو مضراب چپ (قسمت ششم)

دو مضراب چپ (قسمت ششم)

در قسمت های گذشته به بحث درباره این تکنیک در آثار آهنگسازان سنتور از جمله ابوالحسن صبا، فرامرز پایور، پرویز مشکاتیان، اردوان کامکار و … پرداختیم؛ در این قسمت به قطعه دیگری از ساخته های حبیب سماعی توجه کنید که در آن باز هم از دومضراب چپ استفاده شده است. این قطعه چهارمضراب ابوعطا است که در کتاب دوم ردیف های سنتور ابوالحسن صبا منتشر شده است. (توجه کنید که نت این قطعه برای دوره مقدماتی سنتور نوشته شده است)
BBC Jazz Award

BBC Jazz Award

BBC همه ساله طی مراسمی برترین های موسیقی Jazz را انتخاب می کند. امسال نیز همانند سالهای گذشته این مراسم از طرف شبکه های رادیویی دو و سه برگزار خواهد شد و در چهار گروه آلبوم Jazz سال، نوآوری در موسیقی Jazz رادیوی سه، هنرمند سال رادیوی دو و بهترین های Jazz، هنرمندان و آثار خوب آنها انتخاب خواهد شد.
تنظیم همراهی برای ملودی – ۱

تنظیم همراهی برای ملودی – ۱

در ادامه مطلب قبل راجع به همراهی جلوتر از هارمونی در این نوشته سعی می کنیم با ذکر یک مثال موضوع را بیشتر روشن کنیم. هر چند در آینده روشهای بهتر و حرفه ای تری را برای همراهی و اجرای یک ملودی معرفی خواهیم کنیم.
کنسرت گروه مقام

کنسرت گروه مقام

گروه مُقام از ابتدای سال ١٣٨٩، با هدف احیاء نغمه های ناب و اصیل موسیقی آذری تشکیل شد. سرپرست گروه خانم “مریم سروش نسب” به واسطه آشنائی با زبان و موسیقی آذری، سعی بر معرفی نغمه های گنجینه غنی موسیقی آذری به دوستداران این نوع موسیقی را دارد. از آنجا که در ایران جمعیت زیادی از ایرانیان را آذری زبانان تشکیل می دهند و علاقه غالب این گروه از مردم، فرهنگ و هنر و موسیقی آذری می باشد، گروه موسیقی مُقام نیز با هدف بازسازی تصانیف و آواهای موسیقی آذری در راه معرفی و ارتقاء این موسیقی و فرهنگ موسیقائی گام برداشته و تلاش دارد تا این آواها و نغمه ها را با روایتی از سازهای ایرانی به گوش علاقمندان برساند، چراکه به اعتقاد اعضاء این گروه:
دینا شور، ستاره دهه پنجاه

دینا شور، ستاره دهه پنجاه

دینا شور Dinah Shore، در زمره یکی از مهم ترین ستاره های موسیقی در دو دهه آغازین پخش برنامه های تلویزیونی در آمریکا بود. در حقیقت طی سالهای ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۳ شخصیت های تلویزیونی انگشت شماری به محبوبیت دینا پدیدار گشتند. در کنار آواز خواندن، حضور او سمبل شخصیتی پر انرژی و بشاش در دهه پنجاه بود.
راوی شانکار، اسطوره زنده موسیقی هند (I)

راوی شانکار، اسطوره زنده موسیقی هند (I)

راوی شانکار (Ravi Shankar) متولد ۷ آپریل ۱۹۲۰ با اصلیت بنگالی-هندی، آهنگساز و نوازنده سیتار و مشهورترین هنرمند تاریخ هندوستان است. او پیرو بابا الا اودین خان، خالق مایهر قارانا (Maihar gharana) در موسیقی کلاسیک هند است. شانکار، پیشرو نوازندگان هندی در عصر نوین می باشد. او سالهای زیادی با نوازنده طبلا (tabla) استاد الله راکا (Ustad Allah Rakha) کیشن مهاراجه (Kishen Maharaj) و به طور مقطعی با نوازنده بزرگ سارود، علی اکبر خان همکاری نزدیکی داشته است. همچنین مشارکت وی با ویولونیست بزرگ یهودی منوهین، فیلمساز ساتیت رای (Satyajit Ray) و گروه بیتلز (Beatles) به خصوص جرج هریسون، در فعالیتهای بین المللی او قرار دارند.
کلاف سردرگم (IV)

کلاف سردرگم (IV)

جشنواره‌های متعدد استانی با موضوعات مختلف و گستره‌های گوناگون را نیز نباید از نظر دور داشت هر چند که به دلیل جریان مرکزگرای موجود در جامعه‌ی ایران، آن‌ها هم مانند همتایان تهرانی‌شان بودند با همان سردرگمی و گرفتاری‌هایی که شرح داده شد. از جمله‌ی این جشنواره‌ها به برگزاری جشنواره موسیقی استانی و شب‌های موسیقی ایران در شیراز، جشنواره‌ی موسیقی نواحی در کرمان اشاره کرد.
ایدئولوژی موسیقی پست مدرن و سیاست‌های چپ (VI)

ایدئولوژی موسیقی پست مدرن و سیاست‌های چپ (VI)

به نظر میرسد پاد زهر موزاک چیزی شبیه پانک باشد. به عنوان آغازی برای بحث درباره پانک و توسعه ملاخطات بالا در باره رابطه موسیقی و کالایی شدن، می خواهم ابتدا به یکی از آثار نقاشی بزرگ جکسون پولاک یعنی «ریتم پاییزی» (Autumn Rhythm) رجوع کنم، که یک نقاشی – شبیه کارهای معمول پولاک– است، و بخصوص مورد تحسین موسیقیدانهای جاز آزاد می‌باشد.
سیستم فیثاغورثی و اعتدال مساوی (IV)

سیستم فیثاغورثی و اعتدال مساوی (IV)

اعداد ۱۲ و ۱۲- مرز های Boundary چرخه یا تعداد جمع شدن و کم شدن پنجم ها یا به عبارت صحیح تر بالا و پایین رفتن از نردبان پنجم ها را نشان می دهد . در این شکل جایگاه درجات مختلف چرخه های بالارونده و پایین رونده پنجم در ساختار گام ۲۴ قسمتی نامساوی دیاتونیک – کروماتیک فیثاغورثی نشان داده شده است :