نکاتی در آموزش نوازندگی (IV)

همانطور که در قسمت پیشین اشاره شد؛ سرچشمه، ماهیت، وضوح و روشنایی و نیز زمان وقوع هر یک از عوامل تهدید کننده در نوازندگی فرد می تواند با دیگری متفاوت بوده و این عوامل گاه به شکل منفرد و گاه به شکل گروهی و دسته جمعی در اشخاص بروز می نماید و می تواند باعث جلوگیری در استمرار زندگی هنری اشخاص گردد.

یکی از موارد مهم تهدید کننده نوازندگی، عدم توجه نوازنده به وضعیت بدنی خود و نیز بهره کشی بیش از اندازه از بدن در راه رسیدن به اهداف نوازندگی خویش است.

در این راه غالبا از این موضوع غافلیم که وجود ما، برای رسیدن به اهداف خود در هنر نوازندگی نیاز به بدنی تندرست دارد، از بدن خویش بیگاری می کشیم و یا از جهات مختلف به اندامها آسیب می رسانیم.

غافل از اینکه با سپری گشتن زمان عمر ما توانایی های بدنی ما نیز کاهش یافته، مقاومت بدن در برابر عوامل بیماری زا کمتر شده و بدن مستعدتر برای بروز انواع بیماری هاست.

در زیر بعضی از موارد عدم موفقیت یادآوری می گردد:
– تمرین بیش از اندازه بدون انجام ورزش های مفید روزانه و صرفا با تکیه بر اینکه در حال حاضر بدن قادر به تحمل بوده و ظاهرا مشکلی وجود ندارد.

– عدم توجه به اینکه پس از سپری شدن مدت زمان مشخصی از شروع هر بخش تمرینی ذهن و اندام ها توانایی و راندمان مفید خود را از دست می دهند و نیازمند به استراحت برای ادامه کار هستند.(برای مثال در ساز ویولون با توجه به شکل و زاویه دست گیری ساز و زوایای گردن، دست و سر نسبت به ساز و نیز فاصله گوش از دریچه اف و… مدت زمان مفید و دارای راندمان هر بخش تمرینی حداکثر بیست دقیقه است)

– عدم محافظت از اعضا و اندام هایی چون گوش، کمر، انگشتان و… که می تواند ناشی از استایل های اشتباه در نوازندگی، عدم رعایت بهداشت حرفه ای و نیز استفاده از ابزارهایی غیر استاندارد(همانند صندلی غیر استاندارد جهت تمرین و…) و یا عدم استفاده از محافظ های مخصوص (مانند استفاده نکردن از محافظ های مخصوص گوش در رابطه با سازهایی که به علت صدای بلند تولیدی خود، شنیدن صدای تمرین مستمر آنها توسط نوازنده نیازبه محافظت از گوش دارد) باشد.

– جالب اینجاست در مواردی چون بیماری های اسکلتی و غضروفی که در غالب موارد بدن ابتدا با بروز درد شروع نارضایتی و آغاز بیماری خود را اعلام می نماید نیز، بسیاری از نوازندگان به فکر درمان خود نمی افتند و تا زمان عود بیمار و رسیدن به نقطه غیر قابل برگشت به راه غیر استاندارد خود ادامه می دهند.

– در این رابطه از تهدیدات بدون علایم نیز نباید غافل بود، چنانکه شاهدیم عضوی چون گوش تا زمان از دست دادن حدود ۴۰ دسیبل از دامنه شنوایی خود علایمی را بروز نمی دهد و اکثر نوازندگان از این موضوع غافلند. از گوش خود در برابر صدای بلند ساز مراقبت ننموده و به مراکز تست شنوایی هم جهت کنترل دوره ای مراجعه نمی نمایند.

همانطور که اشاره شد ماهیت تهدیدات نوازندگی با یکدیگر متفاوتند، یکی دیگر از موارد مهم که بی ارتباط به عوامل اشاره شده تا اینجاست، شلخته و به اصطلاح کثیف نواختن ساز است.

این عامل در رابطه با فرد بسیار موذیانه عمل می نماید، شلخته نواختن موضوعی است که به یکباره در فرد بروز نمی نماید و فرد به تدریج تحت عواملی چون تمرین های نامنظم، بی دقتی، عدم حضور مرتب و مستمر در کلاس آموزشی در جهت کنترل نوازندگی خود، جدی نگرفتن تمرین و گوش نکردن دقیق به صدای ساز خود و آنچه می نوازد، به تدریج وارد این مقوله می گردد.

این تهدید از آنجا اهمیت می یابد که معمولا بسیار راحت تر است که ایرادتی چون مشکلات استایل، تمپو و…. را در اشخاص رفع نمود، اما یک سنت و یا عادت و فرهنگ غلط را بسیار دشوار و زمان بر می توان در نوازندگی تصحیح نمود و در غالب موارد خود شخص متوجه این موضوع نیست.

از دیگر موارد می توان مد شدن استفاده هنرجویان و نوازندگان از سازهای موسیقی با کیفیت بسیار نازل داخلی و یا وارداتی و یا نامنطبق با فیزیک بدنی نوازنده نام برد.

جدای آنکه صدای این سازها از کیفیت لازم برخوردار نبوده و از میزان لذت و شناخت نوازنده از صدای حقیقی یک ساز می کاهد، عدم انطباق بدن و ساز از لحاظ ابعادی و همینطور ابعاد و اندازه های اشتباه اجرایی در جزئیات یک ساز، می تواند بسیار ضرر زننده و بیماری زا برای نوازنده باشد.

بنابراین ساز غیر استاندارد یا نا منطبق بر شرایط بدنی فرد، از تهدیدات مهم نوازندگی به شمار می آید.

در این نوشته سعی گردید تا به برخی از مهم ترین موارد عوامل عدم موفقیت و آسیب رسان به نوازندگی که لزوما این موارد ارتباطی به یکدیگر ندارد، اشاره گردد. شناسایی و درک بهتر و نیز داشتن راه حل های مناسب در برابر این عوامل توسط نوازندگان، می تواند به عنوان راهکاری مناسب در مقابله با این تهدیدات به شمار آید.

Viol.ir

یک دیدگاه

  • حسین
    ارسال شده در آذر ۲۷, ۱۳۹۱ در ۱۲:۵۹ ق.ظ

    خیلی ممنون خیلی خیلی عالی بود

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

شهرام صارمی از مدیریت اجرایی جشنواره موسیقی فجر استعفا کرد

در پی استعفای اعتراض آمیز علی ترابی، شهرام صارمی مدیر اجرایی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، یک روز پس انتصاب مدیر جدید دفتر موسیقی وزارت ارشاد با انتشار نامه‌ای سرگشاده از سمت خود استعفا کرد.

مروری بر آلبوم «سالنامه»

سالنامه در میان آثار فیاض، بیش از همه در مسیرِ «در گذر» است. علاوه بر مشابهت در فرایند آهنگسازی و نوعِ کنار هم نشاندنِ و برخورد با مواد و مصالح موسیقی، حضور صریحِ برخی نقش‌­مایه­‌های «در گذر»، مدگردی­‌های متنوع، استفاده از نوازندگانِ گروه در مقامِ خواننده و ساختار کلی مجموعه، این همانندی را پررنگ­‌تر می­‌کند.

از روزهای گذشته…

ریچارد واگنر، خداوندگار اپرا (III)

ریچارد واگنر، خداوندگار اپرا (III)

همسر دوم واگنر کوزیما بعدها نوشته است: “زمانی که نسل آینده به دنبال نیرویی عظیم در این اثر ناب بگردند، ممکن است قادر باشند، اشکها و خون دلهای آهنگساز را به لبخندهایی تبدیل سازند”. در سال ۱۸۶۲ واگنر به طور رسمی از مینا جدا شد، اگرچه تا مرگ مینا در سال ۱۸۶۶ به حمایت مالی او ادامه داد. بین سالهای ۱۸۶۱ و ۱۸۶۴ واگنر سعی کرد اپرای “تریستان و ایزولده” را در وین اجرا کند.
متبسم: در هلند نوازنده سازهای ایرانی بسیار کم است

متبسم: در هلند نوازنده سازهای ایرانی بسیار کم است

استاد متبسم عزیز مطلع هستم شما به غیر از همکاری با گروه دستان سرپرست گروه دیگری در خارج از کشور هستید به نام مضراب که فقط از ساز های مضرابی تشکیل شده و اکثر نوازندگان آن جوان هستند. متاسفانه از نظر رسانه ای خیلی کم به این ارکستر پرداخته شده با توجه به این که این کار در خارج از کشور بسیار دشوارست.
اشتین وی و پسران

اشتین وی و پسران

هنری انگل هارد اشتین وی (Henry Engelhard Steinway) در سال ۱۸۵۳ در فضای کوچک زیر شیروانی در محله منهتن آمریکا، یکی از بهترین کارخانه های سازنده پیانو را تاسیس کرد. او در اصل یک سازنده کابینت های چوبی بود و تا قبل از تاسیس Steinway & Sons به تعداد ۴۸۲ پیانو در آلمان ساخته بود، به همین دلیل اولین پیانو Steinway & Sons با شماره سریال ۴۸۳ در آمریکا تولید شد و به قیمت ۵۰۰ دلار به فروش رفت. این پیانو در حال حاضر در موزه هنر نیویورک قرار دارد.
دژآهنگ: از تدریس اشمل بسیار بهره بردم

دژآهنگ: از تدریس اشمل بسیار بهره بردم

از طرفی سونوریته ای که در صداسازی‌های هارمونیکا انجام می شود به شدت قابلیت شخصی‌سازی دارد. مثلا شما می‌توانید از تغییر پوزیشن فک پائین و زبان، جنس صداهای مختلفی را ایجاد کنید که چنین چیزی با آکاردئون قابل انجام نیست.
کارایندرو، بانوی موسیقی لایت (III)

کارایندرو، بانوی موسیقی لایت (III)

در کنار مقالاتی که درباره آنجلوپولُس نوشته شده، کتاب ولفارم ایشوته (Wolfram Schütte) و یاداشتهای ویلیام فائوکنر (Faukner) به ما یاد آوری می کنند که گذشته هیچگاه نمیمیرد و حتی نمی گذرد. بارها بازگشته به گذشته، در فرهنگ یونان بیش از هر جای دیگری دیده می شود و هنرمند یونانی به ندرت می تواند از آن بگذرد. همانند جرج سفریس (George Seferis) شاعر محبوب النی کارایندرو که یکبار گفته است: “یونان فرایندی متداوم است.” تاثیر گذشته یونان در خود کارایندرو بسیار وسیع است.
نمودی از جهان متن اثر (VII)

نمودی از جهان متن اثر (VII)

بدین ترتیب وضعیت تجزیه و تحلیل موسیقی به گونه‌ای تعریف می‌شود که در آن یک حقیقت خارجی وجود دارد یعنی قطعه‌ی موسیقی، اما از آن تحلیل‌های متفاوتی می‌شود- و تمامی تلاش مصروف برای نسبت دادن این تفاوت به کیفیت آنالیز هم بی‌نتیجه مانده است- بنابراین ناگزیریم بپذیریم که آنالیز موسیقی عملی است شبیه به ترجمه یا به بیان دقیق‌تر بیش از آنکه گزارش باشد تفسیر (Interpretation) است.
موسیقی و گردشگری (I)

موسیقی و گردشگری (I)

در کشور ما مفهوم گردشگری در فرهنگ عامیانه و حتی مسولان سازمان گردشگری خلاصه شده به افرادی است که برای بازدید از بناهای تاریخی به این کشور آمده اند اما در بسیاری از کشورهای جهان، گردشگر معانی بسیار گسترده دیگری نیز دارد که از یک مشتری کالاهای داخلی گرفته تا یک سفیر فرهنگی و مروج صلح و آشتی میتواند تعبیر شود.
موسیقی تنهائی (II)

موسیقی تنهائی (II)

در بیشتر موارد اجرای سوال و جواب های جملات موسیقایی بین بخش های مختلف ارکستر تنها چیزی است که اجرای ارکستر ایرانی را از اجراهای تکنوازی متمایز می کند. قواعد نا نوشته ی هامونی و ارکستراسیون موسیقی ایرانی برای ارکسترهای بزرگ همچون ارکستر سنفونیک نیز که توسط آهنگسازان مختلف به کار گرفته شده است به هیچ عنوان نمی تواند پیرو الگو های پلی فونیک ارکسترهای دیگر نقاط جهان باشد چراکه ماهیت این نغمات اجازه ی این دخل و تصرف را از آهنگساز گرفته است.
مایلز دیویس، سولیستی با توانایی های خارق العاده

مایلز دیویس، سولیستی با توانایی های خارق العاده

مایلز دیویس (Miles Davis) را باید بیش از یک موسیقیدان جز (Jazz) دانست، او برای بسیاری از مردم – حتی آنان که تفاوت بی باپ (Bebop) را با فشن (Fusion) و دیگر سبکهای موسیقی جز نمی دانند، – نماینده فرهنگ خاصی از موسیقی جز است.
فلورنس فاستر جنکینز (I)

فلورنس فاستر جنکینز (I)

در پاییز سال ۱۹۴۴، اعلام شد که فلورنس فاستر جنکینز (Florence Foster Jenkins) قصد دارد آواز خود را در تالار ارزشمند و “مقدس” کارنگی هال (Carnegie Hall) نیویورک سر دهد. جهان موسیقی بلافاصله از هیجانی نادر پر شد. بلیطهای کنسرت تا چندین هفته متوالی پیش فروش شد و قیمت آنها تا ۲۰ دلار برای هر بلیط (در سال ۱۹۴۴!) افزایش یافت.