موسیقی آفریقای جنوبی (VII)

در اواسط دهه هفتاد قرن بیستم، گروه Rabbitt در آفریقای جنوبی به شهرت رسید. این گروه متشکل بود از ۴ مرد جوان که کار خود را با اجرای دوباره قطعه “Jethro Tull” آغاز نمودند و در اقدامی جسارت آمیز عکس برهنه ای را بر جلد دومین آلبوم خود به نام “A Croak and a Grunt in the Night” قرار دادند.

مدیریت خلاقانه گروه به عهده پاتریک فان بلرک (Patric van Blerk) بود. در واقع رابیت توانست تبی مانند تب بیتلز را در بازار موسیقی پاپ جوانان در آفریقای جنوبی به وجود آورد. این گروه در سال ۱۹۷۷ منحل شد.

ترور رابین (Trevor Rabin)، از اعضای گروه، شغل موفقیت آمیزی را در ایالات متحده یافت و به عنوان نوازنده میهمان در گروه های راک برجسته به نوازندگی پرداخت. او همچنین به ساخت موسیقی فیلم نیز مشغول شد.

تغییری در حال و هوا
با نزدیک شدن دهه هفتاد به سال های پایانی خود، حال و هوا نیز تغییر کرد و پژواک های جنبش پانکِ طبقه عصبانی کارگر به آفریقای جنوبی نیز رسید. منطقه سفید پوست نشین و فقیرتری به نام اسپیرینگ که در خارج از ژوهانسبورگ قرار داشت به مکانی برای پرورش نسل جدیدی از خواننده های راک تبدیل شد که از رژیم سفیدپوست و سرکوبگر آفریقای جنوبی نا امید شده بودند.

گروه “Radio Rats” به طنز اجتماعی پرداختند، در حالیکه “Corporal Punishment”، دارکی (Darkie) را عرضه کرد که تصویری طعنه آمیز از نگرانی ِ توأم با افسردگی سفید پوستان بود. گروه هایی مانند “Asylum Kids” و “Dog Detachment” نیز زیر پرچم شورش جوانان به فعالیت پرداختند و پیروان زیادی نیز پیدا کردند.

تا اواسط دهه هشتاد، فرهنگ راک آلترناتیو با تفاوت های فراوان شکل گرفته بود. جیمز فیلیپس (James Phillips)، از پایه گذاران گروه “Corporal Punishment”، یکی از شخصیت های اصلی بود. او با نام مستعار برنلدوس نیمند (Bernoldus Niemand) آلبومی از سرود های طنز آمیز به زبان آفریکانز ساخت که به عنوان مثال نام یکی از آن ها “Hou My Vas, Korporaal” بود که طنزی بود درباره ارتش که تأثیر خود را بر کل جنبش آلتناتیو آفریکانس بر جای گذاشت؛ جنبشی که عبارت بود از اعتراض به آداب های اجتماعی سرکوب کننده.

گروه هایی مانند گروه بلوزِ “Gereformeerde” و خوانندگانی مانند کوس کومبیوس (Koos Kombuis) بعدها طرفداران پرشوری یافتند. در همان زمان، فیلیپس و گروهش، “Cherry-Faced Lurchers” آثار راک بلوز شگفت انگیزی را خلق کردند. عرصه پر جنب و جوش زیرزمینی که برای موسیقی راک به وجود آمده بود، گروه های شاخصی مانند سافتیز (the Softees)، اروپلین (the Aeroplanes)، برایت بلو (Bright Blue) و داینامیکس (the Dynamics) را در بر می گرفت و باعث شد که جوانان سفید پوست سرکش آفریقای جنوبی در دهه ۸۰ قرن بیستم به کار خود ادامه دهند.

تلاقی
در این اوضاع بود که بین موزیسین های سیاه پوست و سفید پوست تلاقی بوجود آمد. جانی کلگ (Johnny Clegg) که یک مردم شناس اجتماعی بود، آنقدر درباره موسیقی و رقص زولو (Zulu) آموخته بود که گروه خود را به نام جولوکا (Juluka) راه اندازی کرد و رهبری آن را به سیفو مچونو (Sipho Mchunu) سپرد. توانایی جولوکا در ترکیب موسیقی سنتی زولو با موسیقی پاپ و فولکلور سفید پوستان، در واقع چالشی بود برای مرزهای نژادی که رژیم آپارتاید سعی داشت بین سیاه پوستان و سفید پوستان بوجود بیاورد.

گروه هایی مانند ایوید (eVoid)، وایا افریکا (Via Afrika) و مانگو گروو (Mango Groove) با سبکی که بیشتر به موسیقی پاپ متمایل بود، این برخورد موسیقیایی که کلگ پایه گذاری کرد را ادامه دادند. در خارج از آفریقای جنوبی، کلگ را «زولوی سفید پوست» نامیده بودند. کلگ، سپس گروهی با نام سّووکا (Savuka)، را پایه ریزی کرد که در راه موفقیت آمیز گروه پیشین او قدم نهاد.

یک دیدگاه

  • ارسال شده در شهریور ۱, ۱۳۹۱ در ۱۲:۳۵ ب.ظ

    با سلام و سپاس.جالبه ۷ صفحه درباره موسیقی صحبت بشه ولی چند ثانیه از آن را نشنویم.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

گزارشی از دومین نشست «نقدِ نقد» (V)

فیاض ادامه داد: من به روشنی به خاطر دارم که اگر ۳۰ سال پیش می‌گفتیم که فلانی نقد می‌کند، معنی‌اش این بود که فلانی با چیزی مخالفت می‌کند ولی در ذهن حداقل بنده و فکر می‌کنم شمار بسیار زیادی از دوستانی که در آذر ۱۳۹۷ زندگی می‌کنند منتقد کسی نیست که ایراد بگیرد. این جا یک رویداد همزمانی را شاهد هستیم. یعنی ما همزمان دوستانی را داریم که در زمانی زندگی کرده‌اند که نقد عبارت بوده است از موضع‌گیری مخالف با یک موضوع و بعد به مرور با کنش‌های نسل‌های دیگری معانی دیگری پیدا کرده است و این از جمله جاهایی است که من شکاف نسلی را می‌بینم. اگر به خیلی از عزیزانی که مثلا ممکن است ۲۰ سال از من بزرگ‌تر باشند بگوییم قرار است نقد شوید با نوعی جبهه‌گیری آن‌ها مواجه می‌شویم، چون فکر می‌کنند منتقد به معنی مخالف است.

یادداشتی بر مجموعه کنسرت‌های «چندشب عود»

شاید اگر با چند جابه‌جایی یا اضافه‌کردن شب چهارم، اجرای نوازندگانی همچون حمید خوانساری، شهرام غلامی، مریم خدابخش، سیاوش روشن و امیرفرهنگ اسکندری و… را در چنین برنامه‌ای می‌شنیدیم، می‌شد سنجه‌های دقیق‌تری از عیار عودنوازیِ امروز ایران بدست داد. با اینحال آنچه در این سه شب رخ داد چنین بود:

از روزهای گذشته…

آنالیز موومان دوم کوارتت زهی ۳؛ اثر پتریس وسکس (I)

آنالیز موومان دوم کوارتت زهی ۳؛ اثر پتریس وسکس (I)

با توجه به علامت‌هایی که در طول قطعه مشاهده می‌شود در می‌یابیم که وسکس در این قطعه از ترکیب فواصل، مد جدیدی به وجود آورده و از آن به عنوان گام اصلی قطعه استفاده کرده است. او از ترکیب دانگ اول مد فیریژین (فواصل نیم پرده، پرده، پرده) و دانگ اول مد لیدین (پرده، پرده، پرده) با وجود یک فاصله‌ی نیم پرده بین این دو دانگ با مبدأ و مقصد نت ر گامی جدید به وجود آورده که نت‌های آن شامل ر، می بمل، فا، سل (دانگ اول) لا بمل، سی بمل، دو، ر (دانگ دوم) هستند. البته او با استفاده‌ی موقتی از نت سل بمل در بعضی قسمت‌ها فاصله‌ی پرده‌ی آخر دانگ اول را تبدیل به نیم پرده می‌کند و دانگی جدید می‌سازد.
مغالطات ایرانی – اتنوموزیکولوژی (IV)

مغالطات ایرانی – اتنوموزیکولوژی (IV)

شاگردان محمود و دیگرانی که موسیقی کلاسیک را جدی دنبال می کردند، تا سالها از موسیقی ایرانی فاصله گرفتند و بعضی تا پایان عمر خود این کینه را به دل داشتند و وقتی قرار بود از مصالح موسیقی ایران بهره ببرند، به موسیقی محلی روی می آوردند نه موسیقی دستگاهی.
بررسی تطبیقی سه نغمه‌نگاری مختلف ردیف میرزا عبدالله برای سنتور (VI)

بررسی تطبیقی سه نغمه‌نگاری مختلف ردیف میرزا عبدالله برای سنتور (VI)

چنان که در بخش «چه چیزهایی باید ثبت شود؟» نیز به آن پرداختیم یکی از مهم‌ترین نکاتی که یک نغمه‌نگاری را از دیگری متمایز می‌کند توانایی‌اش برای ثبت تغییرات شدت‌وری است. در مورد ردیف ناگفته پیدا است که رشد چنین توانایی‌هایی تابعی است از اهمیتی که مجری و نغمه‌نگار برای تغییرات شدت‌وری قائل‌اند. یعنی تا چه حد در موسیقی این ظرافت‌ها جاری است و تا چه حد لازم است که ثبت و از این طریق منتقل شود.

تاسیس آزمایشگاه آندرو – هموند

لورنس هموند به دانشگاه کرانل (Cronell University) رفت تا در رشته مهندسی مکانیک به تحصیل بپردازد. پس از فراغت از تحصیل، جنگ جهانی اول آغاز شد و او برای مدت دو سال به سمت مهندس ارشد در یک کارخانه تولید موتورهای کشتی مشغول بکار شد.
بلندگو ، عامل مهم کیفیت پخش موسیقی

بلندگو ، عامل مهم کیفیت پخش موسیقی

در یک سیستم پخش صوتی جعبه بلندگوها۱ عامل تبدیل انرژی الکتریکی به صوتی هستند لذا بنظر می رسد انتخاب نا مناسب آنها با وجود کیفیت بالای دستگاه پخش و آمپلی فایر، می تواند بر نتیجه نهایی تاثیر نامطلوب بگذارد.
استاد احمد عاشورپور ترانه خوان عشق و امید

استاد احمد عاشورپور ترانه خوان عشق و امید

استاد احمد عاشورپور هنرمند خلاق و ترانه خوان مردم گیلان در آستانه ی نود و یکمین سال زندگی درگذشت. زندگی مهندس احمد عاشورپور جلوه های گوناگونی دارد و نشانگر مجموعه ای از ویژگی های بارز و برجسته در شخصیت والای اوست. در عرصه ی هنر عاشورپور، آهنگ ساز، ترانه پرداز و خواننده ای با صدای گرم و رسا بود. ترانه های او را نه تنها مردم گیلان که بسیاری از مردم در سایر نقاط ایران ورد زبان داشتند. ترانه های او سرود کوهنوردانی بود که به انگیزه ی فتح قله ها پای در راه های صعب العبور می نهادند.
دهه ۶۰ آغاز میشود

دهه ۶۰ آغاز میشود

زمانی که دهه ۵۰ جای خود را به دهه پر شر و شور ۶۰ داد، ستاره های سبک “rockabilly” (آمیزه ای از موسیقی کانتری و بلوز) دهه گذشته، از جمله روی اوربیسون ، الویس پریسلی و اورلی برادرز (The Everly Brothers) هنوز ترانه های بسیار موفقی اجرا میکردند اما مسن تر ها، در جستجوی مصالحی برای جوان پسند کردن ترانه هایشان، مخاطبین گذشته را هم از دست دادند و کم کم از صحنه کنار رفتند.
انتشار سومین آلبوم نورا جونز:Not Too Late

انتشار سومین آلبوم نورا جونز:Not Too Late

نورا جونز Nora Jones را با آلبوم های “Come Away with Me ” و ” Feels Like Home ” که به ترتیب در سالهای ۲۰۰۲ و ۲۰۰۴ منتشر شده اند، می شناسیم. آلبوم اول هشت جایزه گرمی را در سال ۲۰۰۳ برایش به ارمغان آورد و بیش از بیست میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رسید.
کنسرت خیریهء گروه همایون اجرا می شود

کنسرت خیریهء گروه همایون اجرا می شود

با همکاری شورای شهر و شهرداری لواسان، در روزهای ۱۶ تا ۱۸ بهمن ماه کنسرت موسیقی ایرانی گروه همایون به سرپرستی مهران مهرنیا و خوانندگی امیر اثنی عشری در لواسان، به روی صحنه میرود. این اجرا در دو بخش چهارگاه و ماهور اجرا میگردد.
نقد تاریخ نگاری موسیقی ایرانی (XII)

نقد تاریخ نگاری موسیقی ایرانی (XII)

مشکل اساسی منطقه ما – یعنی منطقه های خارج از حیطه اروپای مرکزی که خاستگاه تمدن باستانی بوده و شامل هند، خاور میانه، آسیای صغیر (ترکیه امروز)، یونان، مصر و شمال آفریقا و ایتالیا و اسپانیای جنوبی می باشد – این است که برای این منطقه بزرگ فرهنگی که فرهنگ، هنر، علم و فلسفه ما در آن نشو و نما کرده و زمانی مرکز تمدن جهانی بوده است، نامی خاص و قابل استفاده مانند اروپا نداریم. برای منطقه بزرگ فرهنگی ما اغلب از نام شرق استفاده می شود. این نام نه دقیق است و نه صحیح. چرا که شرق نامی خاص نیست و حدود نسبتا دقیق مانند اروپا ندارد. نام دیگری که اروپاییان برای این منطقه به کار برده اند، اورینت (Orient) است که آن نیز به معنای شرق یا خاور است، اما اسم خاصی است که شامل شرق دور (چین و ژاپن) نیست.