موسیقی آفریقای جنوبی (VII)

در اواسط دهه هفتاد قرن بیستم، گروه Rabbitt در آفریقای جنوبی به شهرت رسید. این گروه متشکل بود از ۴ مرد جوان که کار خود را با اجرای دوباره قطعه “Jethro Tull” آغاز نمودند و در اقدامی جسارت آمیز عکس برهنه ای را بر جلد دومین آلبوم خود به نام “A Croak and a Grunt in the Night” قرار دادند.

مدیریت خلاقانه گروه به عهده پاتریک فان بلرک (Patric van Blerk) بود. در واقع رابیت توانست تبی مانند تب بیتلز را در بازار موسیقی پاپ جوانان در آفریقای جنوبی به وجود آورد. این گروه در سال ۱۹۷۷ منحل شد.

ترور رابین (Trevor Rabin)، از اعضای گروه، شغل موفقیت آمیزی را در ایالات متحده یافت و به عنوان نوازنده میهمان در گروه های راک برجسته به نوازندگی پرداخت. او همچنین به ساخت موسیقی فیلم نیز مشغول شد.

تغییری در حال و هوا
با نزدیک شدن دهه هفتاد به سال های پایانی خود، حال و هوا نیز تغییر کرد و پژواک های جنبش پانکِ طبقه عصبانی کارگر به آفریقای جنوبی نیز رسید. منطقه سفید پوست نشین و فقیرتری به نام اسپیرینگ که در خارج از ژوهانسبورگ قرار داشت به مکانی برای پرورش نسل جدیدی از خواننده های راک تبدیل شد که از رژیم سفیدپوست و سرکوبگر آفریقای جنوبی نا امید شده بودند.

گروه “Radio Rats” به طنز اجتماعی پرداختند، در حالیکه “Corporal Punishment”، دارکی (Darkie) را عرضه کرد که تصویری طعنه آمیز از نگرانی ِ توأم با افسردگی سفید پوستان بود. گروه هایی مانند “Asylum Kids” و “Dog Detachment” نیز زیر پرچم شورش جوانان به فعالیت پرداختند و پیروان زیادی نیز پیدا کردند.

تا اواسط دهه هشتاد، فرهنگ راک آلترناتیو با تفاوت های فراوان شکل گرفته بود. جیمز فیلیپس (James Phillips)، از پایه گذاران گروه “Corporal Punishment”، یکی از شخصیت های اصلی بود. او با نام مستعار برنلدوس نیمند (Bernoldus Niemand) آلبومی از سرود های طنز آمیز به زبان آفریکانز ساخت که به عنوان مثال نام یکی از آن ها “Hou My Vas, Korporaal” بود که طنزی بود درباره ارتش که تأثیر خود را بر کل جنبش آلتناتیو آفریکانس بر جای گذاشت؛ جنبشی که عبارت بود از اعتراض به آداب های اجتماعی سرکوب کننده.

گروه هایی مانند گروه بلوزِ “Gereformeerde” و خوانندگانی مانند کوس کومبیوس (Koos Kombuis) بعدها طرفداران پرشوری یافتند. در همان زمان، فیلیپس و گروهش، “Cherry-Faced Lurchers” آثار راک بلوز شگفت انگیزی را خلق کردند. عرصه پر جنب و جوش زیرزمینی که برای موسیقی راک به وجود آمده بود، گروه های شاخصی مانند سافتیز (the Softees)، اروپلین (the Aeroplanes)، برایت بلو (Bright Blue) و داینامیکس (the Dynamics) را در بر می گرفت و باعث شد که جوانان سفید پوست سرکش آفریقای جنوبی در دهه ۸۰ قرن بیستم به کار خود ادامه دهند.

تلاقی
در این اوضاع بود که بین موزیسین های سیاه پوست و سفید پوست تلاقی بوجود آمد. جانی کلگ (Johnny Clegg) که یک مردم شناس اجتماعی بود، آنقدر درباره موسیقی و رقص زولو (Zulu) آموخته بود که گروه خود را به نام جولوکا (Juluka) راه اندازی کرد و رهبری آن را به سیفو مچونو (Sipho Mchunu) سپرد. توانایی جولوکا در ترکیب موسیقی سنتی زولو با موسیقی پاپ و فولکلور سفید پوستان، در واقع چالشی بود برای مرزهای نژادی که رژیم آپارتاید سعی داشت بین سیاه پوستان و سفید پوستان بوجود بیاورد.

گروه هایی مانند ایوید (eVoid)، وایا افریکا (Via Afrika) و مانگو گروو (Mango Groove) با سبکی که بیشتر به موسیقی پاپ متمایل بود، این برخورد موسیقیایی که کلگ پایه گذاری کرد را ادامه دادند. در خارج از آفریقای جنوبی، کلگ را «زولوی سفید پوست» نامیده بودند. کلگ، سپس گروهی با نام سّووکا (Savuka)، را پایه ریزی کرد که در راه موفقیت آمیز گروه پیشین او قدم نهاد.

یک دیدگاه

  • jazzoblues@yahoo.com
    ارسال شده در شهریور ۱, ۱۳۹۱ در ۱۲:۳۵ ب.ظ

    با سلام و سپاس.جالبه ۷ صفحه درباره موسیقی صحبت بشه ولی چند ثانیه از آن را نشنویم.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VII)

نخچیرگان به مجموع الحان سی گانه ی باربد شامل می شد. باربد آفریننده ترانه های نوروزی نیز به شمار می رود. از این ترانه ها می توان به فرخ روز، سروستان، ارغنون، لبینا اشاره کرد. آثار باربد را موسیقیدانان قرون بعدی چون شعبه، جنس، آوازه، و شاخه های مهم مقام ها توضیح و توصیف کرده اند، عبدالقادر مراغه ای در مقاصد الالحان ماهیت تاریخی و موسیقی لحن و آثار باربد را خاطرنشان نموده و آن را زمینه دوره اول تشکیل مقام ها شمرده است.

گزارشی از سخنرانی آروین صداقت کیش در سمینار «موسیقی و امر دراماتیک» (IV)

صداقت‌کیش ادامه داد: در امر دراماتیک اما این گونه نیست و درون و بیرون با هم یکی می‌شوند. اگر اجازه دهید مثالی در مورد امر هنری بزنم. کسانی که تئاتر بازی می‌کنند رابطه‌شان با متن نمایشی درونی است. یعنی نمی‌توانیم این رابطه را به درونی و بیرونی تقسیم کنیم و بگوییم این شخصیت واقعا وجود دارد و آن شخصیت فقط روی صحنه وجود دارد، همه‌شان وجود دارند. بنابراین این نظام باید با یکدیگر یکی و ادغام شده باشد. اگر به موضوع دادن پول به فروشنده به عنوان یک کنش برگردم، نمی‌توانیم بگوییم الان بیرون این نظام ارتباطی هستیم و نظام داخلی آن با نظام بیرونی‌اش متفاوت است. اگر کسی هم از بیرون به این رویداد نگاه کند فقط در حال نگاه کردن به یک کنش است و مانند موضوع داستان نیست که نتواند داخل آن شود، او هم می‌تواند وارد این کنش شود و مرزی ندارد.

از روزهای گذشته…

منبری: خوانندگان امروز گرفتار شجریان زدگی اند!

منبری: خوانندگان امروز گرفتار شجریان زدگی اند!

چگونه می شود خواننده ای بخواهد آگاهانه از مثلاً بیات اصفهان به سه گاه تغییر مد داشته باشد و با فواصل آشنا نباشد. این خواننده می داند که از دو جا این امکان هست. درجه سوم و ششم اصفهان. مرکب خوانی طولی و عرضی. مثلاً در اصفهان سل، سه گاه سی کرن و می کرن را می شود داشت. خوانده ناآشنا با این مفاهیم علمی و فنی، احتمالاً بتواند صرفاً مدولاسیون هایی که در خود ردیف پیش بینی و معرفی و تبیین شده اند را درک کند اما دستش در ورود به تمامی مقام ها بسته است. نتیجه اینکه داشتن صدا کافی نیست. اصلا کافی نیست و باید مسائل زیادی را یک خواننده بیاموزد وگرنه به دردسر خواهد افتاد (خنده).
سخنرانی پورقناد در نقد نغمه (I)

سخنرانی پورقناد در نقد نغمه (I)

نوشته ای که پیش رو دارید متن سخنرانی سجاد پورقناد در نقد نغمه است که متن کامل آن به همراه پاسخهای حمید متبسم و همایون شجریان را می خوانید.
فراخوان دومین دوسالانه ی جایزه ی پیانو باربد

فراخوان دومین دوسالانه ی جایزه ی پیانو باربد

دومین دوسالانه ی جایزه ی پیانوی باربد با سرمایه گذاری مجموعه ی پیانوی باربد و برنامه ریزی و مدیریت مؤسسه فرهنگی-هنری شهرآفتاب و همکاری اساتید برجسته ی موسیقی کلاسیک کشور در سال ۱۳۹۷ در تهران برگزار خواهد شد. جایزه پیانوی باربد قصد دارد علاوه بر انگیزه بخشی و ایجاد فضایی برای رقابت و ارائه ی توانایی های پیانیست های نوجوان و جوان، فرصتی برای بهره مندی از بالاترین سطح آموزش آکادمیک و گام نهادن به دنیای نوازندگی حرفه ای را برای پیانیست های مستعد میهن مان فراهم کند.
کاربرد نظریه آشوب در آهنگسازی (V)

کاربرد نظریه آشوب در آهنگسازی (V)

جان کیج پیشروترین آهنگساز دهه‌های ۵۰ و ۶۰ میلادی تقریبا استفاده از تمامی فرم‌های شناخته شده‌ی موسیقی را ترک کرد و به گونه‌ای آگاهانه با مطرح کردن مفهوم جدید «ابهام» به سمت فرآیندهای تصادفی در آهنگسازی رفت (Grout 794). کیج زیباشناسی نوساخته‌اش را در جریان دیدارش از دانشگاه هاروارد در اتاق سکوت (۴) آن دانشگاه به شنوندگان گوشزد کرد و پس از آن سکوت در موسیقی دیگر نبودن صدا نبود بلکه کارکرد دستگاه عصبی و صدای گردش خون بود (Whittall 124).
روش سوزوکی (قسمت پانزدهم)

روش سوزوکی (قسمت پانزدهم)

من هر دو را تنها گذاشتم که تمرین کنند و رفتم که کارهایم راا نجام بدهم. تا وقت شام که همدیگر را ملاقات کردیم من پرسیدم از آنها که بگویید ببینم آیا از عهده کار برمی آیید؟ گفتند که اوه آقای پروفسور شما امروز ما را حسابی ترساندید! این موسیقی فوق العاده است اینطور نیست؟ با اینکه من ترس به جانشان انداخته بودم ولی به نظر خیلی خوب و خوشحال می آمدند و درشان ترس و حالتی از این قبیل دیده نمی شد! روز بعد می خواستم که یکبار دیگر اجرایشان را ببینم. هردویشان نتهایشان رابه من دادند.
درویش خان در گذار تمدن (I)

درویش خان در گذار تمدن (I)

غلامحسین درویش معروف به درویش خان، بخشی از زندگی خود را در روند دگردیسی یک تمدن گذراند و شاهد دو دوره ی تاریخی ایران- قاجار و پهلوی – بوده است. مشروطه از او انسان دیگری ساخت و زخمه هایش بر تار آهنگی دیگر گرفت. او در میانه های دوره ی قاجار در اولین سال سلطنت ناصرالدین میرزا در سال ۱۲۵۱ به دنیا آمد، با جنبش مشروطه به اوج رسید و به هنگام صدور فرمان تاریخی مشروطه و هم زمان با پیروزی و جشن و پایکوبی مردم، استادی بی مانند شده بود.
موسیقی قوالی (I)

موسیقی قوالی (I)

در طی چند مقاله سعی در معرفی موسیقی قوالی که شامل بررسی تاریخچه اشعار، اعضای گروه، ساز بندی می باشد داریم. قوالی موسیقی مذهبی صوفی های شبه قاره هند می باشد. قوالی یک سنت موسیقیایی پر شوریست که بیش از ۷۰۰ سال سابقه دارد و در اصل در معابد مقدس صوفی ها یا خانقاه ها در محدوده جغرافیایی که امروزه هند و پاکستان نامیده میشود رواج داشته است.
در باب متافیزیک موسیقی (VI)

در باب متافیزیک موسیقی (VI)

عامل ریتمیک اصلی ترین عامل است، چون به تنهایی و بدون عامل دیگر می تواند یک نوع ملودی را به وجود آورد، یعنی همان چیزی که به عنوان نمونه، در طبل انجام می گیرد؛ اما ملودی کامل به هر دو عامل نیاز دارد. بنابراین، همان طور که در ادامه نشان خواهم داد، ملودی کامل عبارت است از نوع تنازع و توافق متناوب این دو عامل؛ اما چون عامل هارمونیک در آنچه تا اینجا گفته ایم مورد بحث قرار گرفته، عامل ریتمیک را به نحو دقیق تری مورد بررسی قرار خواهیم داد.
شریفیان: فضای رومانتیک در عرفان ایران وجود دارد

شریفیان: فضای رومانتیک در عرفان ایران وجود دارد

ببینید هارمونی تنال وضعیت مشخصی دارد. این بحث مربوط به اواخر قرن هجدهم می شود یعنی حدود سال های ۱۷۵۰ و ۱۷۶۰ به بعد چنین هارمونی به خوبی به کار گرفته می شده. منتها شما می بینید الان هم در قرن بیست و یکم بهترین و مدرن ترین اتفاقات موسیقی از جمله پست مدرنیسم نوعی برگشت ۲۰، ۳۰ ساله روی سیستم ها و فضاهای تنال است چراکه با نگاه های جدید ترکیبات جدید تری از همین سیستم تنال به دست می آید. بنابراین به رغم تصور برخی که فکر می کنند مدرنیسم همان آوانگاردیسم است این تماماً یک تفکر قدیمی شده است. چرا؟ جواب بسیار ساده است. برای اینکه فضاهای تنال فضاهایی بودند که روی سیستم های فرکانسی و آکوستیک های صوتی بنا شده بودند که احساسات انسان را به راحت ترین و طبیعی ترین شکل ممکن بیان می کردند. به همین خاطر اوج هایی که در قطعه تیتراژ استفاده شده اوج هایی هستند که برای انسان ملموس و قابل حس هستند با این تفاوت که نگاه، نگاه مدرن تری است.
بارکارول

بارکارول

بارکارول که در زبان ایتالیایی به آن Barcarola یا Barcarole هم گفته می شود نوعی از موسیقی – معمولآ با کلام – است که توسط ملوانان و قایقرانان زمزمه یا خوانده می شود. این نوع موسیقی معمولآ کوتاه است و علاوه بر مردم عادی آهنگسازان دوره های مختلف – باروک تا رمانتیک و مدرن – از این فرم برای ساخت موسیقی استفاده کرده اند. بسیاری معتقد هستند که ریشه این فرم موسیقی به ایتالیا و شهر ونیز باز می گردد. قایقرانان هنگامی که مردم را برای بردن از جایی به جایی دیگر سوار قایق خود می کردند اینگونه ترانه ها را زمزمه می کردند.