موسیقی آفریقای جنوبی (VII)

در اواسط دهه هفتاد قرن بیستم، گروه Rabbitt در آفریقای جنوبی به شهرت رسید. این گروه متشکل بود از ۴ مرد جوان که کار خود را با اجرای دوباره قطعه “Jethro Tull” آغاز نمودند و در اقدامی جسارت آمیز عکس برهنه ای را بر جلد دومین آلبوم خود به نام “A Croak and a Grunt in the Night” قرار دادند.

مدیریت خلاقانه گروه به عهده پاتریک فان بلرک (Patric van Blerk) بود. در واقع رابیت توانست تبی مانند تب بیتلز را در بازار موسیقی پاپ جوانان در آفریقای جنوبی به وجود آورد. این گروه در سال ۱۹۷۷ منحل شد.

ترور رابین (Trevor Rabin)، از اعضای گروه، شغل موفقیت آمیزی را در ایالات متحده یافت و به عنوان نوازنده میهمان در گروه های راک برجسته به نوازندگی پرداخت. او همچنین به ساخت موسیقی فیلم نیز مشغول شد.

تغییری در حال و هوا
با نزدیک شدن دهه هفتاد به سال های پایانی خود، حال و هوا نیز تغییر کرد و پژواک های جنبش پانکِ طبقه عصبانی کارگر به آفریقای جنوبی نیز رسید. منطقه سفید پوست نشین و فقیرتری به نام اسپیرینگ که در خارج از ژوهانسبورگ قرار داشت به مکانی برای پرورش نسل جدیدی از خواننده های راک تبدیل شد که از رژیم سفیدپوست و سرکوبگر آفریقای جنوبی نا امید شده بودند.

گروه “Radio Rats” به طنز اجتماعی پرداختند، در حالیکه “Corporal Punishment”، دارکی (Darkie) را عرضه کرد که تصویری طعنه آمیز از نگرانی ِ توأم با افسردگی سفید پوستان بود. گروه هایی مانند “Asylum Kids” و “Dog Detachment” نیز زیر پرچم شورش جوانان به فعالیت پرداختند و پیروان زیادی نیز پیدا کردند.

تا اواسط دهه هشتاد، فرهنگ راک آلترناتیو با تفاوت های فراوان شکل گرفته بود. جیمز فیلیپس (James Phillips)، از پایه گذاران گروه “Corporal Punishment”، یکی از شخصیت های اصلی بود. او با نام مستعار برنلدوس نیمند (Bernoldus Niemand) آلبومی از سرود های طنز آمیز به زبان آفریکانز ساخت که به عنوان مثال نام یکی از آن ها “Hou My Vas, Korporaal” بود که طنزی بود درباره ارتش که تأثیر خود را بر کل جنبش آلتناتیو آفریکانس بر جای گذاشت؛ جنبشی که عبارت بود از اعتراض به آداب های اجتماعی سرکوب کننده.

گروه هایی مانند گروه بلوزِ “Gereformeerde” و خوانندگانی مانند کوس کومبیوس (Koos Kombuis) بعدها طرفداران پرشوری یافتند. در همان زمان، فیلیپس و گروهش، “Cherry-Faced Lurchers” آثار راک بلوز شگفت انگیزی را خلق کردند. عرصه پر جنب و جوش زیرزمینی که برای موسیقی راک به وجود آمده بود، گروه های شاخصی مانند سافتیز (the Softees)، اروپلین (the Aeroplanes)، برایت بلو (Bright Blue) و داینامیکس (the Dynamics) را در بر می گرفت و باعث شد که جوانان سفید پوست سرکش آفریقای جنوبی در دهه ۸۰ قرن بیستم به کار خود ادامه دهند.

تلاقی
در این اوضاع بود که بین موزیسین های سیاه پوست و سفید پوست تلاقی بوجود آمد. جانی کلگ (Johnny Clegg) که یک مردم شناس اجتماعی بود، آنقدر درباره موسیقی و رقص زولو (Zulu) آموخته بود که گروه خود را به نام جولوکا (Juluka) راه اندازی کرد و رهبری آن را به سیفو مچونو (Sipho Mchunu) سپرد. توانایی جولوکا در ترکیب موسیقی سنتی زولو با موسیقی پاپ و فولکلور سفید پوستان، در واقع چالشی بود برای مرزهای نژادی که رژیم آپارتاید سعی داشت بین سیاه پوستان و سفید پوستان بوجود بیاورد.

گروه هایی مانند ایوید (eVoid)، وایا افریکا (Via Afrika) و مانگو گروو (Mango Groove) با سبکی که بیشتر به موسیقی پاپ متمایل بود، این برخورد موسیقیایی که کلگ پایه گذاری کرد را ادامه دادند. در خارج از آفریقای جنوبی، کلگ را «زولوی سفید پوست» نامیده بودند. کلگ، سپس گروهی با نام سّووکا (Savuka)، را پایه ریزی کرد که در راه موفقیت آمیز گروه پیشین او قدم نهاد.

یک دیدگاه

  • ارسال شده در شهریور ۱, ۱۳۹۱ در ۱۲:۳۵ ب.ظ

    با سلام و سپاس.جالبه ۷ صفحه درباره موسیقی صحبت بشه ولی چند ثانیه از آن را نشنویم.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (X)

فرض کنید از این ۴۰۹۶ مجموعه در طی تقریبا چهارصد سال گذشته هر سال تنها از ۲۰ مجموعه مختلف استفاده شده است. این می‌شود ۸۰۰۰ مجموعه (۴۰۰*۲۰)؛ یعنی ۴۰۰۰ تا بالاتر از گنجایش سیستم. حال به‌طور فرضی سقف مصرف سیستم را پایین بیاوریم و فرض کنیم در هر سال ۱۵ مجموعه مختلف استفاده شده. این می‌شود ۶۰۰۰ مجموعه یعنی ۲۰۰۰ مجموعه بالا تر از گنجایش سیستم. باز سقف مصرف سیستم را پایین بیاوریم و فرض کنیم در هرسال از ۱۴ مجموعه مختلف استفاده شده. این می شود ۵۶۰۰ مجموعه.

نگاهی به غلبه موسیقی پاپ بر موسیقی کلاسیک در کنسرت «ارکستر سازهای ملیِ» جدید

به یاد می آورم پس از اولین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران با عنوان جدید «ارکستر سمفونیک ملی ایران»، غوغایی در جامعه موسیقی به پا شده بود و طرفداران طرح علی رهبری (که تعطیلی ارکستر ملی و ادغام آن با ارکستر سمفونیک تهران و تغییر نام این ارکستر بود) و فرهاد فخرالدینی (که خواستار تشکیل ارکستری مجزا از ارکستر سمفونیک تهران به مانند سالهای گذشته با عنوان ارکستر ملی بود) در مقابل هم صف کشی کرده بودند؛ در نهایت برنده این بحث رهبر سابق ارکستر ملی فرهاد فخرالدینی بود و به سرعت طی برگزاری جلسه ای، ارکستر ملی تقریبا با همان ترتیب سابق شکل گرفت البته با این تفاوت که قرار شد با دعوت از رهبران میهمان، وضعیت تک بعدی ارکستر ملی که به شدت تحت تاثیر موسیقی سبک ارکسترال ایرانی بود تعدیل یابد. *

از روزهای گذشته…

پنجمین دوره مسابقه کشوری گیتار کلاسیک تهران – تیر و مرداد ۸۸

پنجمین دوره مسابقه کشوری گیتار کلاسیک تهران – تیر و مرداد ۸۸

پنجمین دوره مسابقات گیتار تهران بدون محدودیت سنی (به جز کودک و نوجوان) با عنوان “پنجاه سال گیتار در ایران” به شرح زیر است:
پدرام فریوسفی: پیانیست های ما علاقه ای به آکومپانیمان ندارند!

پدرام فریوسفی: پیانیست های ما علاقه ای به آکومپانیمان ندارند!

نام پدرام فریوسفی بیشتر از ده سال است در آلبومهای موسیقی دیده میشود، او با وجود اینکه هنوز به دهه چهارم زندگی خود نرسیده، جایگاه مناسبی در میان اهالی موسیقی مخصوصا ساز ویولون دارد. امروز فریوسفی به عنوان کنسرت مایستر ارکستر ملی به رهبری بردیا کیارس فعال است، همچنین در خرداد ماه امسال در اقدامی جسورانه برخلاف همیشه با ویولا “سوگواری باد” را ساخته آهنگساز معاصر، گیا کانچلی را با ارکستر فیلارمونیک ایرانیان به روی صحنه برد که مورد استقبال علاقمندان جدی موسیقی کلاسیک قرار گرفت. امروز با او به گفتگو مینشینیم.
جایگاه موسیقی در چین باستان

جایگاه موسیقی در چین باستان

تاریخ موسیقی – ثبت شده – در چین به بیش از ده هزار سال پیش از میلاد مسیح (ع) می رسد، شکل مقابل نمونه هایی از فلوت را نشان می دهد که باستان شناسان قدمت آنها را به حدود نه هزار سال قبل از میلاد نسبت می دهند، این فلوت ها از استخوان بدن پرنده ها و ماهی ها ساخته شده است و هم اکنون نیز قابل نواختن می باشند.
سرنوشت او از پیش رقم خورده بود

سرنوشت او از پیش رقم خورده بود

بیزت همانند موتزارت و مندلسون از جمله موسیقیدانان زود رس بود و معروف است که او در سن چهار سالگی می توانست نت های موسیقی را بخواند و بنویسد. پدرش با شناختی که از او داشت اغلب مانع از این می شد که جورج کوچک اوقات خود را به چیزی غیر از موسیقی بپردازد، به همین دلیل می توان گفت که سرنوشت او از پیش رقم خورده بود.
لیدی بلانت و مسیح (IV)

لیدی بلانت و مسیح (IV)

تفاوت در عرض ها، ترکیب آرکها در یکریگر و فرم منحنی های آزاد در سه بخش بالایی، میانی و تحتانی و همچنین ترکیب این ۳ بخش و تشکیل ساختار دوبعدی ویلن، توانسته است دو ویلن را با دو تعریف محیطی بسیار زیبا خلق نماید. آن طور که شواهد و مستندات نشان می دهد نمونه مسیح در عرض ها کمی وسیع تراست و ساختار سطحی سازکمی بزرگتر از لیدی بلانت به نظر می رسد.
پدرخوانده (۱۹۷۲)

پدرخوانده (۱۹۷۲)

“پدرخوانده” محصول سال ۱۹۷۲ به عقیده بسیاری از منتقدان و تماشاگران حرفه ای سینما یکی از بهترین فیلمهایی است که در طول تاریخ فیلمسازی آمریکا تهیه شده است، نمونه واقعی از یک فیلم کلاسیک آمریکایی. کارگردانی کاملا” حرفه ای فرانسیس فورد کوپلا (Francis Ford Coppola) و بازی زیبای مارلون براندو (Marlon Brando) و آل پاچیونو (Al Pacino) در نقش ویتو کورله اونه (Vito Corleone) و کوچکترین پسرش مایکل از جمله دلایل موفقیت فیلم محسوب می شوند.
تئوری نوین بر مبنای آفرینش مدال موسیقی ایران (I)

تئوری نوین بر مبنای آفرینش مدال موسیقی ایران (I)

در ابتدا باید خاطر نشان کرد که هر دانشمندی (موسیقیدانی) که تئوری موسیقی ای از خود ارائه دهد، حتما باید با علومی همچون فیزیک و ریاضی تا حدود زیادی آشنا باشد. این بدین دلیل است که در دنیای امروز برای اثبات مطلبی تئوریک، استفاده کردن از نمودار بسیار آسان تر از اثبات آن روی ۵ خط حامل است. با توجه به این که این تئوری جدید در دنیای امروز و در فضایی سه بعدی تعریف خواهد شد، لزوم آشنایی با نمودار ها را برای هنرجویان عزیز توصیه می کنم. قبلا در کتاب “تئوری موسیقی ایران” نوشته آقای داریوش طلایی، استفاده از “مربع های عمودچین شده روی هم” که نقش تتراکورد ها را بازی می کرد را دیدیم. این خود شیوه نوین تری بود، اما رفاه در انتقال مفهوم به هنرجو در آن بسیار کمتر دیده می شد. نهایتا هدف، رسیدن به پولی فونی با رفاه بیشتر در ساختار مدال و ایجاد کنترپوان های متوالی قدرتمند برای گسترش (Development) موسیقی، آن هم نه به صورت کلاسیک بلکه راحت تر از همیشه، است. ( یعنی حاوی بالاترین تکنیک کمپوزیسیون)
همه چیز به جز فلسفه و موسیقی! (III)

همه چیز به جز فلسفه و موسیقی! (III)

نکته‌ی کلیدی گفتارهای این متن در یک اشاره‌ی کوتاه در پیش‌گفتار گفتار سوم آمده: «اصل موضوع در این گفتار، اصالت عرفان است.» (ص ۳۷) این مطلب که در اینجا به روشنی بیان شده در قسمت‌های دیگر نیز بدون شرح رعایت شده. اما در این گفته اولین تناقض مهم با ادعای کتاب پیدا می‌شود؛ فرض سخن عرفانی بر خردورزی به مفهوم فلسفی آن نیست بلکه بی‌شمار عارفان به مذمت این‌گونه تفکر پرداخته و در رد آن کوشیده‌اند.
نمودی از جهان متن اثر (XII)

نمودی از جهان متن اثر (XII)

همان‌طور که در بخش‌های پیشین مقاله هم کمی به آن پرداختیم این جنبه‌ی طبقه‌بندی آنالیز است که اغلب در این زمینه مورد استفاده است. کارکرد طبقه‌بندی در این جا بیشتر دسته دسته کردن عناصر و روال‌های سازنده‌ی موسیقی است تا طبقه‌بندی خود آثار (۵۷).
از زندگی ایگور استراوینسکی

از زندگی ایگور استراوینسکی

ایگور استراوینسکی (۱۸۸۲-۱۹۷۱) نگین افتخار موسیقی مدرن، در طول زندگی خود هرگز سعی نکرد تا با رقبای خود به مبارزه بپردازد، چرا که هر یک از آنها یک به یک از صحنه میدان کنار کشیدند. حتی شوئنبرگ که بیشتر ریاضی دان بود تا موسیقیدان فقط مدت کوتاهی برای او به عنوان یک رقیب خطرناک عرضه اندام کرد.