اصول نوازندگی ویولن (XIV)

تذکر-۲۵: باید دقت داشت که در هیچ از یک از آرشه های چپ و یا راست، دست گیری آرشه و یا آرشه کشی نبایستی باعث ایجاد حالت گرفتگی در ناحیه سمت راست قفسه سینه و یا بالا گرفتن غیر عمدی شانه گردد. یک اشتباه بسیار رایج در این زمینه، بالا آمدن تدریجی شانه در آرشه کشی با جهت چپ و با نزدیک شدن به پاشنه است و مورد دیگر بالا گرفتن غیرعمدی شانه در هنگام دست گیری آرشه در ناحیه پاشنه، در آرشه راست می باشد.

تذکر-۲۶: لازم به یادآوری است که مچ هرگز نباید در حالت “حداکثر” دامنه حرکتی خود و یا تحت فشار، نسبت به ساعد دچار شکستگی گردد.

زیرا ایجاد شکست در حالت حداکثر دامنه حرکتی مچ باعث ایجاد خستگی، گرفتگی، درد و در نهایت بیماری می گردد.

بالا آمدن اشتباه تدریجی شانه


تذکر-۲۷: در یک آرشه راست با رسیدن به نوک، بازو نبایستی در اثر چرخش اضافه از مفصل شانه خارج از محل طبیعی خود و یا عقب تر قرار گرفته باشد و به عبارت دیگر چرخشی بیش از حد معمول به سمت عقب نسبت به تنه نوازنده داشته باشد.

تذکر-۲۸: در صورتی که آرشه دارای طولی بلندتر از آنچه مورد نیاز آناتومی و فیزیک بدن نوازنده باشد(مواردی چون ناهماهنگی طول بازو، طول کلی دست و یاعرض شانه با طول آرشه مورد استفاده نوازنده) و یا آنکه نوازنده ساز را در خارجی ترین نقطه عرض شانه نسبت به گردن قرار داده باشد، با رسیدن به “نوک آرشه” مچ در راستای عمود بر ساعد و به سمت بالا مجبور به شکستن خواهد شد که این شکل شکست رو به بالای مچ، “در محل نوک آرشه” مطلوب نیست.


خروج اشتباه به سمت عقب بازو
نسبت به تنه در نوک آرشه


تذکر-۲۹: بهتر است نوازنده با توجه به وضعیت آناتومی بدن خود و در نظر گرفتن مسائلی چون طول عناصر ساعد و بازوی دست، نیز شکل دست و عرض شانه خود و از طرف دیگر وزن کلی دست راست خود نسبت به تهیه یا سفارش جهت ساخت آرشه مناسب اقدام نماید و از بکارگیری آرشه های ناهماهنگ با فیزیک بدنی خود که می تواند عوارضی همچون بوجود آمدن ضعف در ساختار آرشه کشی تا بیماری گردد، جلوگیری نماید.

شکست اشتباه مچ در راستای
عمود بر ساعد و به
سمت بالا در نوک

الگوی شماره ۲/۱:

-زاویه قرار گیری آرشه بر سیم:

هرگاه حداکثر صداگیری از ساز مورد نظر باشد، برای انتقال بهتر نیرو لازم است تا آرشه به شکل عمود بر سیم قرار گیرد و در یک فاصله تقریبی به اندازه “عرض موی آرشه” از خرک، عمل آرشه کشی انجام پذیرد.


شیوه آرشه کشی قائم بر سیم

عمود گرفتن آرشه نسبت به سیم باعث می گردد تا سطحی یکنواخت و هماهنگ از موی آرشه سیم را به ارتعاش در آورد.

در این رابطه لازم است هنرجویان شیوه آرشه کشی عمود بر سیم و در نزدیکی خرک را بطور جداگانه تمرین نموده و هنرجویان با روش صداگیری قوی از ساز آشنا گردند.

مایل ساختن آرشه و فرم صحیح
آرشه کشی به موازات خرکناموازی بودن اشتباه
امتداد آرشه و خرک


می توان نوازنده را به مثابه مدیری توانا فرض کرد که فارغ از اینکه در کدام سازمان با چه حد از منابع انسانی و مالی مشغول به کار است، از بیشترین پتانسیل مجموعه تحت مدیریتش بهره گیری می نماید.

به طبع یک نوازنده توانا، بایستی بتواند در هنگام نواختن با سازهای مختلف و دارای پتانسیل های متفاوت از لحاظ صدادهی، از حداکثر توان هر ساز بهره برداری نماید و از این رو لازم است تا هنرجویان با روش صداگیری قوی از ساز آشنا گردند.

حالت عمومی آرشه کشی، با کمی مایل ساختن زاویه آرشه نسبت به سیم و به سمت گریف انجام می پذیرد)به اصطلاح با خواباندن آرشه).

در این رابطه لازم است تا از بیش از اندازه خواباندن آرشه که باعث جدایی بخشی از موی آرشه از روی سیم می گردد، اجتناب نمود.

مایل ساختن آرشه و فرم صحیح آرشه کشی به موازات خرک” مایل ساختن آرشه و فرم صحیح آرشه کشی به موازات خرک مایل ساختن آرشه از سر خوردن آرشه به سمت گریف در حین آرشه کشی جلوگیری می نماید و نیز باعث ایجاد صدایی نرم، یکنواخت و متعادل، حاصل از آرشه کشی می گردد.

viol.ir

4 دیدگاه

 • میترا
  ارسال شده در فروردین ۱۱, ۱۳۹۲ در ۵:۵۷ ب.ظ

  مرسی وافعا کامل بود

 • gabriel
  ارسال شده در خرداد ۷, ۱۳۹۲ در ۸:۲۴ ب.ظ

  استاد من هر چی از کامل بودن و حرفه ای بودن این مقاله ی کامل بگم بازم کم گفتم‏!پس فقط میگم خدا قوت.

 • banafshe
  ارسال شده در خرداد ۱۸, ۱۳۹۲ در ۴:۲۰ ب.ظ

  fogholade bood, vaghean khaste nabashid

 • ارسال شده در بهمن ۴, ۱۳۹۲ در ۵:۲۷ ب.ظ

  ostad maghaleha vaghan kamel va jazabe mersi ostad

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (III)

محمدالله مستوفی گوید: در زمان بهرام کار مطربان بالا گرفت چنانکه مطربی روزی بصد درم قانع نمیشد بهرام گوراز هندوستان دوازده هزار لولی آورد که نوادگان ایشان هنوز در ایران مطربی می کنند.

مروری بر آلبوم «ایوارگاه»

وحید طهرانی آزاد با ایوارگاهش نشان می‌دهد که امروز، برخلاف تصور درونی‌شده‌ی عمومی، می‌توان بدون عملیات محیرالعقول و شعبده ساز درخور زد و گوشی یافت. اگر از چهار دونوازی کوتاه سنتور و ویلن (پرنای ۱ تا ۴)، با همه‌ی کمیابیِ خودِ ترکیب و نگاه متفاوت به سبک و سیاق خط ویلن، موقتا چشم بپوشیم هیچ چیز عجیب و غریبی در ایوارگاه نمی‌یابیم. آنچه در ایوارگاه به گوش می‌رسد غریبه که نه، اما شخصی است.

از روزهای گذشته…

سارا برایتمن

سارا برایتمن

سارا برایتمن (Sarah Brightman) سال ۱۹۶۰ در انگلستان متولد شد و از سن سه سالگی شروع به فراگیری فنون رقص نمود.
دلاور سهند (III)

دلاور سهند (III)

به اعتقاد من اگر واقعه قتل او را نیز در اپرا میگنجاندند و تحقیرهائی را که دشمن دید آشکار می‌نمایاندند، نه تنها موقعیت قهرمانی‌ او تشدید میشد حتی اپرا میتوانست دارای دراماتیک‌ ترین صحنه‌های‌ حماسی باشد و از این راه تاثیری شدید، موثر -و حتی انقلابی- در پوبلیک‌ بجای بگذارد.
بوگی ووگی (III)

بوگی ووگی (III)

از اولین نمونه های ضبط شده بوگی ووگی ناب، که به محبوبیت فراوانی دست یافتند، می توان به Honky Tonk Train Blues اثر مید لاکس لوییس اشاره کرد که در سال ۱۹۳۰ منتشر شد و دیگری Pinetop’s Boogie Woogie اثر پاین تاپ اسمیت (Pinetop Smith) که در سال ۱۹۲۹ به بازار عرضه شد.
علوانی فقط یک آواز نیست (II)

علوانی فقط یک آواز نیست (II)

یکی از فرهنگ های مردمان عرب در کل کشورهای عربی قبیله ایی بودن نوع زندگی آنهاست که هر قبیله به دلیل نوع موقعیت خاص خود نسبت به دیکر قبیله دیگر از تفاوتهایی مانند: لهجه، القاب، نوع رنگ لباس و مهمتر از همه نوع آواز خواندن آنها می باشد که به این نوع آوازهای محلی با فرم ساده «طور» گفته می شود. (۳)
Radio K.A.O.S – I

Radio K.A.O.S – I

سال ۱۹۷۹ راجر واترز در حال ساخت یک مستند رادیویی درباره آلبوم The Wall بود که با جیم لد (Jim Ladd تهیه کننده برنامه های رادیویی و از مشهورترین DJ های راک رایدو در آمریکا) ملاقات کرد. این ملاقات نقطه شروع رابطه دوستانه و صمیمی ای بود که تا به امروز نیز ادامه یافته است.
رسیتال پیانو کیومرث پیرگلو در فرهنگسرای ارسباران اجرا می شود

رسیتال پیانو کیومرث پیرگلو در فرهنگسرای ارسباران اجرا می شود

سومین کنسرت رسمی پیانو دکتر کیوموث پیرگلو جمعه ۳ آذر در فرهنگسرای ارسباران ساعت ۲۰ با اجرای قطعات متنوعی از دومنیکو اسکارلاتی‌ (سه سونات)، بابک بردیا، آهنگساز ایرانی مقیم آلمان (دو پرلود)، لودویگ وان بتهوون (دو سونات)، انریک گرانادوس (دو رقص اسپانیایی)، مانوئل دوفایا (رقص آتش)، ایساک آلبنیز (سوئیت اسپانیایی بنام آستوریاس) و کیومرث پیرگلو‌ (دو خاطره) اجرا خواهد شد.
صادقی: شاید در سالهای آینده ارکستر سمفونیک به توانایی قبلی خود برسد

صادقی: شاید در سالهای آینده ارکستر سمفونیک به توانایی قبلی خود برسد

مدیران آنقدری که باید، رسیدگی کامل و کافی به وضعیت معیشتی اعضای ارکستر سمفونیک و گروه کر نداشتند و گاه گداری نامه نگاری هایی انجام می شود، هیأتی از ارکستر یا گروه کر مسئول می شدند برای پیگیری نامه ها و مسائل مختلف حاشیه ای و خوب بعضی وقتها به ثمر می رسید و بعضی وقتا به ثمر نمی رسید! متاسفانه در سال های گذشته به دلایل مختلف (حالا می توانیم به نوعی بگوییم بعضی وقت ها)، استفاده از رهبرانی که رفتارشان با اعضای ارکستر خیلی مناسب نبوده است و همینطور وضعیت ارائه حقوق ها به کارمند ها یا پایین بودن سطح حقوق که باعث می شد خیلی از نوازندگان پیشکسوت در ارکستر یا گروه کر از این گروه ها فاصله بگیرند و متاسفانه ارکستر افراد پر سابقه را از دست بدهد؛ ارکستر سمفونیک و کر وضعیت بدی را تجربه کرد.
کاربرد نظریه آشوب در آهنگسازی (IV)

کاربرد نظریه آشوب در آهنگسازی (IV)

همچنین وبرن ایده‌هایش را بر سریالی کردن همه جنبه‌‌‌های موسیقی استوار کرد. او این کار را در قطعه ۲۴op. به انجام رسانده است (‌Peyser 64). این تکنیک که با عنوان سریالیزم کلی شناخته می‌شود توسط پیر بولز کامل شد. در قطعه‌ی ساختارها شماره ۱، بولز نه تنها سریالی کردن ریتم را به کار برد بلکه در یک فرآیند آهنگسازی شبه سریالی از سری ۱۲ تایی علامات دینامیک (شدت) و همچنین سری ۱۲ تایی از نشانه‌های attack (مانند آنچه در مثال‌های قبلی دیدیم) استفاده کرد (Griffiths 168).
گروه کمل (II)

گروه کمل (II)

پس از انتشار آلبوم زنده ای به نام Pressure Points در سال ۱۹۸۴، کمل وارد یک دوره طولانی خواب زمستانی شد که تا اوایل دهه ۹۰ ادامه یافت، به بخصوص که در سال ۸۵، کمپانی دکا آنها را از فهرست خود حذف کرده بود. لاتیمر نیز به خاطر اختلاف اساسی قانونی با مدیر برنامه سابق گروه، موفق به یافتن کمپانی جدیدی برای ضبط نشده بود. این دعوی قانونی بالاخره در اواخر دهه ۸۰ به نفع گروه پایان یافت، اما گروه در طی این مدت هیچ اثر تازه ای تولید نکردند.
شناخت کالبد گوشه‌ها (III)

شناخت کالبد گوشه‌ها (III)

پیش از هر چیز و حتا قبل از ورود به محتوا عنوان بخش دوم، برآورد داریوش طلایی را از کار خودش (یا دقیق تر بگوییم هدف پژوهش اش را) ظاهر می‌کند. همان طور که اشاره شد در تمامی سه پژوهشِ تاکنون منتشر شده از وی، هدف اصلی یافتن نوعی دستور زبان بوده است آن هم نه با هدف صرف تجزیه و تحلیل بلکه به آن امید که شاید بتوان با به سطح خودآگاه کشیدن آن انرژی آفرینشی را در میان نوازندگان موسیقی دستگاهی آزاد کرد و به برخورد متصلب با متن ردیف خاتمه داد (۹).