نائریکا، زن پهلوان

مینو رضایی
مینو رضایی
مینو رضایی نوازنده و مدرس دف است. فعالیت های او با ارکستر دالاهو با مدیریت مسعود حبیبی آغاز شده و با پایان گرفتن فعالیت این ارکستر، وی با جدیت مثال زدنی اقدام به تشکیل ارکستر کوبه ای بزرگی با استفاده از بانوان نوازنده کرده است. این ارکستر که نائریکا نام دارد، امروز بزرگترین ارکستر موسیقی زنان در ایران می باشد و تا به حال برنامه هایی در تالارهایی مانند میلاد و وحدت داشته است. با مینو رضایی سرپرست این ارکستر گفتگویی کرده ایم که می خوانید:

درباره تاریخچه گروه بگویید؟
ارکستر از سال ۱۳۸۷ فعالیت خود را با نام نائریکا آغاز کرد. نخستین کنسرت گروه در تیرماه هزار و سیصد و نود در تالار وحدت و پس از آن در آذر ماه نود اجرای دیگری در همان مکان برگزار گردید. از فعالیت های دیگر گروه در این سال شرکت در جشنواره قربان تا غدیر و برگزیده شدن گروه به عنوان گروه منتخب بود. همچنین در بهمن ماه سال نود پس از اجرا ی کنسرت در جشنواره شمسه گروه جایزه ویژه جشنواره را بخاطر نگاه متفاوت به موسیقی از دبیر جشنواره دریافت نمود.

نام ارکستر چه معنی دارد؟
نائریکا در زبان پهلوی از ترکیب نئره به معنی پهلوان و کا پسوند مونث ساخته شده و به معنی زن پهلوان می باشد.

ارکستر شما چند عضو دارد؟
ارکستر در حال حاضر چهل نفر عضو دارد

میانگین سنی نوازندگان تان چقدر است؟
۲۴-۲۷ سال

آیا ساخت ریتم ها نیز از بانوان ارکستر خودتان است؟
بله ساخت ریتم ها همگی توسط اینجانب صورت گرفته.

بسیاری بر این عقیده هستند که ساز دف برای بانوان مناسب نیست، نظر شما در مورد چنین ادعایی چیست؟
طبیعتا ما همچنین باوری نداریم و تاسیس چنین گروهی خود بهترین گواه باور نداشتن به این سخن است

آیا توانایی نوازندگان ارکسترتان را در حد ارکسترهای کوبه ای مردان می دانید؟
بدیهی ست قدرت بدنی آقایان با خانم ها متفاوت است اما قدرت بدنی تنها یکی از مولفه های اجراست. تمرکز و توجه ما بیش از این معطوف بر نشان دادن پتانسیل بالایی است که می تواند در خلق و اجرای این ژانر دستمایه خلاقیت هنری قرار گیرد و معمولا کمتر مورد توجه قرار گرفته مثلا مولفه هایی مانند ظرافت و زیبایی شناسی متفاوتی که شاید جالب باشد بدانید، مخاطبان ما را گاه بی آنکه بدانند این اثر ساخته یک زن است متوجه می کند …و این بخاطر زاویه دید و نوع نگاه هنری متمایزی است که در روح این قطعات حس می شود.
ارکستر کوبه ای نائریکا
با محدودیت موسیقی پرکاشن چطور شنوندگان را تا انتهای برنامه هایتان حفظ می کنید؟
اتفاقا به نکته خوبی اشاره کردید. قلمرو خلاقیت بی نهایت و بیش از حد تصور وسیع است، اینجا تنها به دو سه نمونه از تجربیات خودمان اشاره می کنم به عنوان مثال شکل بیان روایی در موسیقی. شاید بد نباشد برای روشن شدن بحث از اثر یکتا استاد پرویز مشکاتیان یاد کنم، همه ما با این شاهکار بی مانند آشنایی داریم مقدمه ی تصنیف جان عشاق که حالتی از روایت را القا می کند. ما در بیشتر قطعاتمان خواسته ایم تا مخاطبانمان را با این شکل بیان روایی با خود همراه کنیم.

یکی دیگر از این تجربیات که در گفتگوها بنظر مخاطبان ما جالب توجه بوده است، استفاده از صداهای طبیعت و بهره گیری از آواست که البته نمونه اخیر در آثار کوبه ای دیگر آزموده شده، ولی شاید نه به این شکل.

آیا ورود سازهای ملودیک را به ارکسترتان ممنوع کرده اید؟
خیر. ما از سازهای ملودیک هم تا جاییکه عرصه پرواز خلاقیت ریتم را تحت الشعاع قرار ندهد بارها بهره گرفته ایم.

برنامه آینده شما در چه سالنی اجرا خواهد شد؟
برنامه هایی داریم که در آینده نزدیک اعلام خواهیم کرد.

مجله زنان موسیقی

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

روشی برای کمک به هنرجویان در انتخاب کوک درست (II)

الف- مطمئن شوید دست چپ روی انگشت دوم و سوم متعادل شود و انگشتان، بالای نت هایشان شناور باشند و به راحتی روی آن‌ها فرود آیند.

«پرورده یِ عشق» (IV)

سخن دیگر اینکه توجّه شهیدی به تنوّع شعر و خواندن شعر شاعران مختلف مثال زدنی است و صرفا به دو یا سه شاعر برجسته اکتفا نکرده است. بنابر سنّت های سینه به سینه در آواز ایرانی بیشتر آواز را با غزل و آن هم غزل سعدی و بعدها غزل حافظ می خوانند و در مرتبه ی پایین تر غزل و مثنوی عطّار و مولانا یا رباعیّات خیّام، در این میان با وجودِ نبوغ شعری بی نظیر و تصاویر بدیع و محتوایِ عاشقانه یِ برجسته یِ سروده های نظامی، شعر حکیم نظامی گنجوی در آواز ایرانی مورد غفلت واقع شده است، عبدالوهّاب شهیدی نظامی خوانی ست بی نظیر که به خوبی از عهده ی بیان احساساتِ عمیق شعر نظامی برآمده و در این زمینه در مجموعه ی برنامه ی گلها آثار ماندگاری از خود به یادگار گذاشته است: هنگامی که در audio file برنامه ی گلهای رنگارنگ ۳۸۸ در مثنویِ ابوعطا، زاری های مجنون را بر درگاهِ کعبه زمزمه می کند:

از روزهای گذشته…

بیانیه هیات داوران جشنواره سایتها و وبلاگها و اسامی برگزیدگان جشنواره

بیانیه هیات داوران جشنواره سایتها و وبلاگها و اسامی برگزیدگان جشنواره

جشنواره سایتها و وبلاگهای موسیقی امروز در خانه هنرمندان ایران برگزار شد. در این برنامه که با سخنرانی دبیر جشنواره سجاد پورقناد، سخنگوی خانه موسیقی، داریوش پیرنیاکان، نماینده هیات داوران محمدرضا فیاض و اجرای موسیقی توسط گروه “مهتاب رو” همراه بود، به برگزیدگان جوایزی اهدا شد.
سلطانی: ارتباط زیادی بین مینی مال موسیقایی و هنر مفهومی می بینم

سلطانی: ارتباط زیادی بین مینی مال موسیقایی و هنر مفهومی می بینم

هیچ کدامشان غوطه ور نشدند، اما حرکت از مدرنیسم به پست مدرنیسم کمک خواهد کرد تا موضوعات مطرح شده در سطحی گسترده و وسیع به صورت شفاف تر بیان شوند. که یکی از این راه های بیان، خودِ مینی مالیسم است. برای همین مینی مالیسم به یک جریان شبیه می شود تا مکتب یا یک جنبش. موسیقی مینی مال در واقع نقش یک پل ارتباطی را هم بازی می کند.
موسیقی دهه پنجاه (II)

موسیقی دهه پنجاه (II)

تعطیلی هنری تابستان پنجاه و پنج که به سر آمد، قطعی شد که اجرای سنفونی نهم، برای اولین بار در ایران، در برنامه فصل هنری بعد جا دارد. بعضی از جوان‌ترها اجرای چند سال پیش این سنفونی به رهبری رهبری را اولین بار نوشته‌اند و گفته‌اند بارها. گناه ندارند. سنشان اقتضا نمی‌کند اجرای مشکوه را بدانند. اما این که خود صاحب مجلس هرگز تلاش نکرده در رفع این اشتباه، قدری حیرت آور است.
لحظه‌هایی در سکوت، زیر آوارها <br>تحلیلی بر آثار منتشر شده کیاوش صاحب نسق (II)

لحظه‌هایی در سکوت، زیر آوارها
تحلیلی بر آثار منتشر شده کیاوش صاحب نسق (II)

در آثار پیانو کمتر اثری را میتوان یافت که فضایی نزدیک به موسیقی معاصر داشته باشد ، تنها استثناها ” ۲ مارچ ۲۰۰۲ ” و ” ۶ آوریل ۲۰۰۲ ” هستند که فضایی متفاوت با بقیه قطعات دارند . این موضوع با توجه به سابقه‌ای که از دیگر آثار او در دست است کمی عجیب به نظر میرسد .
فرجپوری: کاربرد کمانچه سی سال پیش پایین تر از امروز بود

فرجپوری: کاربرد کمانچه سی سال پیش پایین تر از امروز بود

این هنرجو از قبل چنان باید تمرین کرده باشد و به رموز ساز خود آشنا شده باشد که بتواند نظرات آهنگ ساز را روی ساز خود به اجرا در آورد. این مسئله خیلی مهم است که بتواند از پس این کار بر بیاید و اگر خوب اجرا کند، برای آثار دیگر آهنگسازان هم دعوت به کار می شود و در عرصه نوازندگی خود به خود جایی برای خود باز می کند و مطرح می شود.
دیما تکاچنکو با ارکستر فیلارمونیک تهران می نوازد

دیما تکاچنکو با ارکستر فیلارمونیک تهران می نوازد

ارکستر فیلارمونیک تهران به رهبری آرش گوران به همراه دیما تکاچنکو نوازنده ویلن اکراینی دوم و سوم مهر ماه در تالار وحدت به روی صحنه می رود. در این کنسرت آثاری از رادیون شدرین، دمترى شوستاکوویچ و ولادیمیر مارتینووْ به اجرا می رسد.
گفت و شنودی درباره سازهای ابداعی (XI)

گفت و شنودی درباره سازهای ابداعی (XI)

آقای شجریان گفته اند: « …نوازندگان امریکایی بی نهایت از این ساز ها استقبال کرده اند، چند تن از برجسته ترین نوازندگان ویلن و چللو (ویلنسل) امریکایی سازهای مرا برده اند و با آنها قطعات مختلفی نواخته اند ولی نوازندگان ایرانی همیشه با دیده ی تردید به آنها می نگرند و بجای “انتقاد سازنده” (عین واژه ی استاد را به کار میبرم) آنانرا تحریم می کنند.» نوازندگان غربی از سازی استقبال بکنند یا نکنند ملاک کیفی خوبی نیست؛ آیا استقبال آنها به این معنی بوده که این ساز قابل قیاس با یک ساز استاندارد است؟ (البته این توانایی را ممکن است تنها یک سازنده ساز آشنا به آکوستیک داشته باشد ولی اجرایی که کردند با ارکستری از این سازها نشان میدهد چقدر این سازها توانایی دارند؛ Audio File به فیلم کنسرت ایشان با پورناظری ها توجه کنید! یک ارکستر زهی از خانواده ویولون حتی با سوردین اینقدر صدای ضعیفی ندارد)
مغالطات ایرانی – فرم اپرا (I)

مغالطات ایرانی – فرم اپرا (I)

اجرای موفقیت آمیز «آنسامبل اپرای تهران» به سرپرستی هادی قضات در تهران بهانه ای شد تا نوشته ها و مصاحبه های زیادی درباره وضعیت اپرا در ایران، در رسانه ها به چاپ برسد و این هنر جهانی باز به شکلی دیگر در رسانه های جمعی مطرح شود. تقریبا تمام نقد ها و نوشته هایی که در این زمینه نوشته شد، در پاسداشت این حرکت بزرگ و جسورانه بوده و کمتر نوشته ای به فضای نقد (به معنی آنالیز و ارزش داوری) نزدیک می شد.
خود آموختگان و نقشگذاران افزایش ظرفیت آنها (II)

خود آموختگان و نقشگذاران افزایش ظرفیت آنها (II)

برخلاف مرحله اول در مرحله دوم با مقولات فن و عقل روبروئیم. تمامی شاگردانی که به آموزشگاه های هنر میروند همین فنون و تکنیک های بیان را فرامی گیرند. با این حال باید توجه داشت که در ادواری خاص ظهور یک پیام نوین درونی نیازمند به زبانی جدید است.
هنوز هم برای یادگیری ساز جدید دیر نیست (I)

هنوز هم برای یادگیری ساز جدید دیر نیست (I)

این متن مصاحبه ای با گیل شاهام (Gil Shaham) ویلنیست آمریکایی اسرائیلی متولد ۱۹ فوریه ۱۹۷۱ و دارنده جوایز بین المللی است. این مصاحبه در اتاق رختکن گیل در تالار ملکه الیزابت توسط ریچارد اسلانی (Richard Slaney) از طرف وب سایت سئوند اکسچنج تعویض صوت ( Sound Exchange) پس از پایان تمرین گیل با ارکستر فیلارمونیا، انجام شده است.