فیلیپ گلس (II)

فيليپ گلس
فيليپ گلس
گلس به تدریج از حال و هوای مرتاض وار موسیقی خود کاست و با گرایش به سمت ترکیبهای پیچیده تر و نمایشی به جایی رسید که از نظر خود به هیچ وجه مینی مال نبود. قطعاتی چون Music in Similar Motion و Music with Changing Parts از جمله این آثار به شمار می آیند.

این مجموعه با قطعه چهار ساعته Music in Twelve Parts ساخته شده سالهای ۱۹۷۴-۱۹۷۱، به اوج خود رسید. این قطعه شامل ۱۲ بخش سازی بود که در واقع حاصل جمع آثار گلس از ۱۹۶۷ تا آن زمان به شمار میرود و بخش پایانی آن یک تم ۱۲ نتی dodecaphony دارد که توسط خواننده سوپرانوی گروه اجرا شده است.

سه گانه پرتره (Portrait Trilogy)
در فاصله زمانی که از حدود ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۴ را در بر میگیرد، گلس به ساختن قطعات بدون کلام ادامه داد اما آثار نمایشی این دوره او، شهرت بیشتری دارند.

اولین این آثار با همکاری رابرت ویلسون (Robert Wilson) در سال ۱۹۷۵ ساخته شد و قطعه نمایشی موزیکالی است که بعدها توسط گلس به عنوان اولین اپرای سه گانه پرتره، تعیین شد.
این اپرا “اینشتین در ساحل” (Einstein on the beach) نام دارد و اجرای آن بر عهده گروه موسیقی گلس، گروه کر و بازیگران بود. منتقدان “واشنگتن پست” این اثر را “یکی از آثار هنری اصیل قرن” نامیدند.

دومین اپرای او “ساتیا گراها” (Satyagraha) نام داشت و در سال ۱۹۸۰ ساخته شد.این اپرا به دوران اولیه زندگی گاندی (Gandhi) و تجربیات وی در آفریقای جنوبی میپردازد. این قطعه یک نقطه عطف در زندگی گلس محسوب میشود چرا که هر چند اجرای قسمتهای مهم آن همچنان بر عهده خوانندگان سولو و گروه کر است، اما پس از ۱۵ سال، این اولین اثری است که او برای اجرای ارکستر سمفونیک نوشته است.

این سه گانه با اخناتن Akhnaten کامل میشود. این اثر ساخته شده در سالهای ۸۳ و ۸۴، ترکیب قدرتمندی از آواز و موسیقی ارکسترال است که به زبانهای اکدی، عبری انجیلی و مصر باستان خوانده میشود. به علاوه این اپرا یک بازیگر هم دارد که گفتگوهای مصری را با آهنگی موزون به زبان تماشاگران نقل میکند.

audio.gif Piano Solos – Opening

در این اثر، ارکستر محل اصلی را اشغال کرده و ویولونها کاملا حذف شده اند و به گفته گلس ” به ارکستر صدایی آرام و تیره بخشیده اند که کاملا با موضوع جور شده و حال و هوای آنرا به خوبی توصیف میکند”. در همین سال گلس به اتفاق ویلسون اپرای دیگری را هم میسازند که جنگهای داخلی CIVIL warS نام دارد. ( که دقیقآ به همین شکل نوشته میشود)

موسیقی برای تئاتر
گلس در این دوره بیشتر با گروه مابو ماینز (Mabou-Mines) کار میکرد که خودش یکی از بنیان گزاران آن بود. این گروه به اجرای آثار بکت میپرداخت. بکت اجرای The Lost Ones این گروه را تایید کرد اما با موسیقی گلس در اجرای Endgame به شدت مخالفت کرد. این موسیقی با تیمپانی و کنترباس نواخته شده بود. بکت در نهایت با ۴ قطعه کوتاه و خودمانی از کوارتت زهی موافقت کرد.

موسیقی برای پیانو
از اواخر دهه ۸۰، گلس بیشتر و بیشتر به کار نوشتن قطعاتی برای پیانو سولو پرداخت که با مجموعه ای از ۵ قطعه برای برداشت تئاتری نمایشنامه “مسخ” اثر کافکا (Kafka) آغاز شد و با اولین دفتر اتودهایی برای پیانو ادامه یافت.

شش اتود اول در اصل توسط دنیس راسل دیویس (Dennis Russel Davis) رهبر ارکستر و پیانیست سفارش داده شده بودند، اما مجموعه کامل این اتودها، معمولا توسط خود گلس که به گفته جان راکول John Rockwell “پیانیست خوش قریحه ای نیست” اجرا میشود.

راکول موسیقی “مسخ” را به عنوان چیزی ” ساده نما” چندان جدی نگرفت اما اتودها را به عنوان آثاری “قدرتمند” ستود و آنها را با آثار بارتوک (Bartok) مقایسه نمود.

philipglass.com , wikipedia.org, themodernword.com

13 دیدگاه

 • امیر
  ارسال شده در اسفند ۱۱, ۱۳۸۴ در ۲:۳۶ ب.ظ

  من خیلی خوشحال هستم که این افتخار رو دارم اولین کامنت رو در سایت جدید شما بگذارم. به جرات میتونم بگم هیچ سایت فارسی حتی در غیر موسیقی نیست که مثل هارمونی تاک اینقدر با جدیت کار کنه. در واقع هیچ وقت آدم حس نمی کنه که مدیرانش سایت رو به امان خدا ول کردن. برای همه شما آرزوی موفقت دارم.

 • مهدی
  ارسال شده در اسفند ۱۱, ۱۳۸۴ در ۴:۵۰ ب.ظ

  فلیپ گلس یک پدیده زنده موسیقیه

 • نيما رسولي
  ارسال شده در اسفند ۱۱, ۱۳۸۴ در ۹:۲۹ ب.ظ

  باوجود تکراری که در این قطعه پیانو بود اما اصلآ یکنواخت نبود؛ آیا میشه دلیل قانع کننده ای برای اون آورد؟

 • سامان
  ارسال شده در اسفند ۱۱, ۱۳۸۴ در ۱۱:۲۱ ب.ظ

  سلام، با تشکر از مطلب مفیدتون می خواستم بگم در این سایت جدید لطفآ کمی به مسائل عمومی تر موسیقی بپردازید . منظورم اطلاعات برای مردم عوام نیست بلکه مسائلی که به درد همه رشته های موسیقی بخوره؛ نه فقط پیانو یا موسیقی سنتی. چرا هیچ وقت راجع به تئوری ساده موسیقی صحبت نمی کنید؟ یا چرا راجع به آواز خوندن و خیلی مسائل عمومی دیگه صحبت نمی کنید؟ البته می بخشید منظورم انتقاد نبود بیشتر کمک به ادامه مسیر بود. براتون آرزوی موفقیت می کنم.

 • Babak
  ارسال شده در اسفند ۱۲, ۱۳۸۴ در ۳:۰۹ ق.ظ

  Bah, Bah… Site Jadid Mobarak

 • ارسال شده در اسفند ۱۲, ۱۳۸۴ در ۶:۵۸ ق.ظ

  سلام مبارکه فضای سایت خیلی بهتر و جذابتر شده حقیقتا سایت به دائره المعارف مرجع موسیقی داره مبدل میشه با تشکر و آرزوی موفقیت

 • mohandes az tehran
  ارسال شده در اسفند ۱۲, ۱۳۸۴ در ۱۰:۱۶ ق.ظ

  eftetahe site jadid va feghdane site ghadim ro tabrik va tasliyat arz minamaeem.

 • siamak pishdadian
  ارسال شده در اسفند ۱۲, ۱۳۸۴ در ۱۰:۳۰ ق.ظ

  ba arze tabrik be khatere rah andazi site jadideton shado paydar bashid

 • amir
  ارسال شده در اسفند ۱۲, ۱۳۸۴ در ۱۰:۳۸ ق.ظ

  منهم به نوبه خودم تبریک می گم و آرزوی موفقت برای سایت خوبتون (شایدم خوبمون) دارم. فقط سعی کنید همانطور که چند تا از دوستان هم گفتند محدوده های بحث رو بیشتر کنید. خیلی هم نگران انتقاد بعضی ها که متعصب هستند نباشید. چرا که جامعه افراد کم آشنا به موسیقی بسیار گسترده تر است و فراموش نکنید که در هر پیشرفتی هم عوام دخیل هستند و هم خواص. اگر بخواهید به پیشرفت خواص کمک کنید، عوامی که کم می دانند هرگز دنباله رو آنها نخواهند بود. من خودم از عوام هستم و موسیقی را فقط با گوش و احساس درک می کنم حرفهای فنی شما رو هم هیچ وقت نمی فهمم اما از خواند برخی مقاله های عمومی شما لذت می برم. ساز پیانو را هم مثل آقای کاوه خیلی دوست دارم. موفق باشید و پشتکار خودتون رو از دست ندید.

 • مهیا
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۷, ۱۳۸۵ در ۱۲:۰۷ ب.ظ

  سلاموواقعا سایت خوبیه.من که خیلی استفاده میکنم.ادامه بدید و خسته نباشید

 • ارسال شده در خرداد ۱۲, ۱۳۸۵ در ۱:۲۴ ق.ظ

  سلام عالی بود .منحصربفرد و یگانه

 • فلورا
  ارسال شده در آذر ۱۲, ۱۳۸۵ در ۲:۰۲ ب.ظ

  salam vase etelaat omomi bad nabod vali vase tahghighat aslan jalet nabood

 • علي بلبلي عقدا
  ارسال شده در اسفند ۲۶, ۱۳۸۶ در ۱۲:۴۶ ب.ظ

  برای عاشق شدن و موندن داشتن یه مقدار آگاهی کافی

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

شهرام صارمی از مدیریت اجرایی جشنواره موسیقی فجر استعفا کرد

در پی استعفای اعتراض آمیز علی ترابی، شهرام صارمی مدیر اجرایی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، یک روز پس انتصاب مدیر جدید دفتر موسیقی وزارت ارشاد با انتشار نامه‌ای سرگشاده از سمت خود استعفا کرد.

مروری بر آلبوم «سالنامه»

سالنامه در میان آثار فیاض، بیش از همه در مسیرِ «در گذر» است. علاوه بر مشابهت در فرایند آهنگسازی و نوعِ کنار هم نشاندنِ و برخورد با مواد و مصالح موسیقی، حضور صریحِ برخی نقش‌­مایه­‌های «در گذر»، مدگردی­‌های متنوع، استفاده از نوازندگانِ گروه در مقامِ خواننده و ساختار کلی مجموعه، این همانندی را پررنگ­‌تر می­‌کند.

از روزهای گذشته…

ساز به ساز (II)

ساز به ساز (II)

برای آنکه ببینیم چرا چنین پرسش هایی پیش می آید لازم است کمی بر مفهوم «قطعه ی موسیقی» درنگ کنیم و بیاندیشیم که «یک اثر موسیقایی» چیست؟ زیرا آنچه در این موارد اتفاق می افتد ساز به ساز کردن یک اثر یا قطعه ای موسیقی است که خود از پیش هویتی معین و مستقل دارد. برای کاربرد مورد بحث در این مقاله کافی است فرض کنیم هر قطعه یک ساختار صوتی است که امکان به فعلیت رسیدن از طریق واسطه های موسیقایی را دارد (۳) و ببینیم به چه نتایجی می رسیم. اگر چنین باشد باید بتوانیم بی دردسر و بدون کم شدن از ارزش موسیقایی، و نیز بدون وارد آوردن آسیب به بافت قطعه، آن را با ساز دیگر بنوازیم. یعنی جایگزین شدن صداها نباید تفاوتی چشمگیر در وضعیت قطعه پدید آورد.
تمرین بداهه نوازی و همراهی

تمرین بداهه نوازی و همراهی

از روشهای بسیار کارآمد برای فراگیری و کسب مهارت بیشتر در بداهه نوازی همراهی با موسیقی است که قبلآ اجرا و ضبط شده است. کمتر کسی است که امروزه در منزل ساز داشته باشد اما نوار یا CD سبک مورد علاقه موسیقی اش را نداشته باشد، پس می توانیم به راحتی شروع به کار کنیم.
نگاهی به آثار و توانایی های حسین خواجه امیری (III)

نگاهی به آثار و توانایی های حسین خواجه امیری (III)

یکی از خصیصه های مهم آواز ایرج، یکدست بودن صدای او در بخش بم، میانی و اوج است، به تعبیر دیگر چنین تصور میشود که صدای بم و زیر او متعلق به دو خواننده میباشد، چراکه کمتر خواننده ای کل وسعت صدایش اینقدر در مهار و کنترلش است.
سفیر فرهنگی لبنان (I)

سفیر فرهنگی لبنان (I)

نهاد حداد (Nouhad Haddad) معروف به “فیروز‎”، متولد ۲۱ نوامبر ۱۹۳۵ یکی از مشهورترین خوانندگان پیشرو لبنان است. وی شمایلی فرهنگی از جهان عرب به جهان معرفی کرده و آثار او در این مناطق بسیار شنیده شده و همواره افتخار ملی لبنان بوده است. وی در خانواده ای مسیحی به دنیا آمد و زمانی که با آسی رهبانی (Assi Rahbani)، یکی از دو برادری که به او کمک کردند تا حرفه اش را به عنوان خواننده بهبود بخشد، ازدواج کرد مذهبش را به ارتودوکس یهودی تغییر داد. خانواده اش کمی پس از تولد او به بیروت نقل مکان کردند.
استفاده از تیونر برای کوک سنتور (II)

استفاده از تیونر برای کوک سنتور (II)

آموزش کوک سنتور به طریقه ی سنتی(با تکیه بر گوش): کار و تمرین بر روی اصوات تا گوش هنرجو قادر به تشخیص صدای درست شود. این روش البته مستلزم صرف وقت زیادی است و کار و انرژی فراوان را هم از طرف معلم و هم از طرف شاگرد نیاز دارد.
دینا شور، ستاره دهه پنجاه

دینا شور، ستاره دهه پنجاه

دینا شور Dinah Shore، در زمره یکی از مهم ترین ستاره های موسیقی در دو دهه آغازین پخش برنامه های تلویزیونی در آمریکا بود. در حقیقت طی سالهای ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۳ شخصیت های تلویزیونی انگشت شماری به محبوبیت دینا پدیدار گشتند. در کنار آواز خواندن، حضور او سمبل شخصیتی پر انرژی و بشاش در دهه پنجاه بود.
مگدلنا کوزنا، اپرا خوانی از چک

مگدلنا کوزنا، اپرا خوانی از چک

مگدلنا کوزنا (Magdalena Kožená) خواننده ای با صدای متسو- سوپرانو است متولد ۱۹۷۳ برنو- جمهوری چک. مگدلنا ، اولین تجربه خوانندگی و آشنایی با موسیقی را با گروه کُر بچه های برنو آغاز کرد. از سال ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۱ در کنسرواتوری برنو در حضور اساتیدی چون؛ نیوا مگووا (Neva Megová) خواننده و ‍ژیری پیسا (Jiri Pesa) پیانیست، به یادگیری آواز و پیانو پرداخت. کوزنا پس از آن در کالج هنرهای نمایشی براتیسلاوا هنرجوی ایوا بالهووا (Eva Blahová) شد و در سال ۱۹۹۵ از آنجا فارغ التحصیل شد.
رابین گیب

رابین گیب

رابین گیب برادر دوقولوی ماریوس یکی از سه عضو گروه Bee Gees در دسامبر سال ۱۹۴۹ ، چهل و پنج دقیقه پس از برادرش در انگلستان بدنیا آمد.
جلوگیری از فشار بیش‌از‌حدِ دست چپ در نواختن گیتار کلاسیک (II)

جلوگیری از فشار بیش‌از‌حدِ دست چپ در نواختن گیتار کلاسیک (II)

پس چه کنیم؟ پیشنهاد می‌کنم در این مرحله که ضربه‌های قوی دست راست سبب فشار بیش از حد انگشتان دست چپ شده است تا می‌توانید سرعت را کم کنید و کم‌کم فشار انگشتان دست چپ را به حالتی که دست راست ضربه‌های ضعیف‌تری می‌زد و دست چپ کمتر دسته را می‌فشرد، نزدیک کنید؛ البته قرار نیست با یکی، دو بار تمرین همه‌چیز درست شود، بلکه لازم است این تمرین را هر روز چندین‌بار انجام دهید و بعد از موفقیت در سرعت‌های کم، به‌تدریج سرعت را افزایش دهید. موفقیت در این تمرین یعنی به‌اندازه فشار‌دادن سیم‌ها در حدی که خودتان راضی باشید.
مینی مالیسم، فیلیپ گلاس و کامه راتا (I)

مینی مالیسم، فیلیپ گلاس و کامه راتا (I)

اگر چه تقاضا برای موسیقی معاصر در مقایسه با دوره های قبل بسیار کم شده است، اما بسیاری از آهنگ سازان با استعداد در پنجاه سال گذشته به محبوبیت گسترده ای دست یافته اند، یکی از آن گروه ها مینی مالیست ها هستند.