«آسمان، مهتاب» منتشر شد

آلبوم «آسمان، مهتاب» با صدای هادی فیض آبادی و آهنگسازی کاوه سروریان به مناسبت نوروز ۹۲ منتشر شد. پس از گذشت ماه ها بالاخره آلبوم «آسمان، مهتاب»، توسط شرکت هزار نغمه بسته نگار روانه بازار موسیقی شد. آسمان مهتاب اثری در باب احیای موسیقی سنتی نیست، بلکه تلاش می کند تا با بهره گیری از امکانات موسیقی دستگاهی ایران سخنی به فراخور زمان ارائه کند، این نکته ای است که امروزه در میان آثار منتشر شده از هنرمندان موسیقی ایران کمتر دیده می شود.

یکی از ویژگی های مهم در این اثر، پرداختن به موضوع ترانه سرایی است که آفریننده ی این مجموعه (کاوه سروریان) برای دستیابی به فضایی یکدست ما بین موسیقی و ریتم کلام، دست به سرایش همزمان شعر و موسیقی زده است که این شکل از آهنگسازی امروزه جای خود را به تصنیف سازی و آهنگسازی بر روی غزل های شاعران کهن ایران داده است یعنی آهنگسازان کمتر شعر و موسیقی را با هم خلق می کنند و بیشتر این دو مقوله (شعر و موسیقی) به طور جدا از یکدیگر ساخته و پرداخته می شوند.

ناشر این آلبوم که پویان بیگلر نوازنده تار است درباره «آسمان، مهتاب» می گوید: آلبوم «آسمان، مهتاب» در فضایی کاملا سنتی و کلاسیک ایرانی تهیه و تصنیف شده، به طوری که این موضوع در نوع بیان اشعار و تلفیق شعر و موسیقی و همچنین نوع بیان و استفاده از ادوات تحریر کاملا مشهود است. «آسمان، مهتاب» در نوع استفاده از آواز هایش تلاش کرده تا روایتی خارج از روایات مرسوم در زمان ما ارایه کند، به طوریکه در شیوه به کارگیری تحریرها و ادوات و غلتها و همچنین ادا شعر این تفاوت مشهود است و خواننده جوان هادی فیض آبادی در شناساندن این مکتب آوازی خوش درخشیده است.

این آلبوم به نوعی مرکب نوازی و مرکب خوانی از دستگاه شور و ملحقات آن است و در ادمه به دستگاه همایون، آواز بیات اصفهان و در نهایت دستگاه سه گاه ختم می شود.

در این آلبوم که با آهنگسازی کاوه سروریان تنظیم شده، هادی فیض آبادی: آواز می خواند و عرفان گنجه ای: تار، کاوه سروریان: نی تنبک و دایره، آزاد میرزاپور: عود و تار باس، سینا جهان آبادی: کمانچه و سپهر رفیعیان: سنتور می نوازد.

نام قطعات این آلبوم، «حرمان» با شعری از کاوه سروریان در دستگاه شور، ساز و آواز در دستگاه شور با شعری از سعدی، تصنیف «شب رندان»، در آواز افشاری، ساز و آواز افشاری با شعر خواجوی کرمانی و تصنیف «آسمان، مهتاب» با شعری از فریدون مشیری در دستگاه همایون ، چهارمضراب بیات ترک، قطعه افشاری و پیش درآمد مرکب و شور است.

سروریان، آهنگساز این آلبوم درباره «آسمان، مهتاب» می نویسد: سالها پیش با هدف ارایه اثری بر پایه اصالتها و زیباییهای موسیقی اصیل نوشته شد. این مجموعه شامل تصانیفی به شیوه قدیم ترانه سرایی شده، ضربی هایی مرکب و ساز و آوازهایی با الهام از شیوه گذشتگان است. به گمان من موسیقی ایران طی سالیان اخیر کمی از مسیر و هویت اصیل خود فاصله گرفته و بسیاری از زیبایی ها مورد بی توجهی هنرمندان قرار گرفته است.

سروریان ادامه می دهد: بیش از هشت سال پیش پس از ضبط گروه نوازی های این آلبوم به دنبال خواننده ای بودم تا بتواند ظرایف و لطافت های شیوه ی آواز قدیمی تر ها همانند تاج، ادیب خوانساری، قوامی و یا بسیاری اساتید آن دوران را به هنردوستان امروزی یادآوری کند. پس از سالها جستجو با هادی فیض آبادی آشنا شدم و در کمال ناباوری دریافتم این جوان دارای صدایی زلال و بی پیرایه است. خوشبختانه او با تکنیکها و زیباییهای آوازخوانی قدما که امروزه تقریبا فراموش شده آشنا بود و پس از دو سال ضبط آوازها و تصانیف را آغاز کردیم که امیدواریم این آلبوم نیز مورد قبول مردم هنر دوست سرزمینمان قرار گیرد.

او در پایان نوشتارش آورده: در این اثر تلاش شده با بیانی امروزی گذری به موسیقی سنتی و اصیل داشته باشیم به دور از خودنمایی و نو آوریهای متداول. امید است این اثر مورد توجه هنردوستان و کارشناسان موسیقی قرار گیرد.

یک دیدگاه

  • شهروز
    ارسال شده در تیر ۱۹, ۱۳۹۲ در ۱:۲۲ ق.ظ

    چه صدای خوب و خاصی داره!!! لطفن از کارای هادی فیض آبادی اگر چیزی بود با خبرمون کنید ممنون

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XIX)

تنها درویش خان تا حدودی با وزیری تفاهم داشت و برای شنیدن کنسرت ها و خطابه های او به مدرسه خصوصی اش می رفت. اما قبل از این که این رابطه و تفاهم ثمری به بار آورد – و قبل از ریاست اول وزیری در مدرسه موزیک (۱۳۰۷)، درویش خان فوت شد (۱۳۰۵). بعد از فوت او تجدد طلبی به کشمکش بین وزیری و مین باشیان ها یا «موسیقی نوین و علمی ایرانی» با «موسیقی بین المللی و علمی» محدود ماند.

«شیوه‌ی نوازندگی» در موسیقی ما چه معنایی دارد؟ (I)

اگر در موسیقی کلاسیک غربی کار می‌کنیم دادن جواب همه‌فهم به این سوال نسبتا ساده است. یعنی روشی که هر نوازنده آثار را می‌نوازد. بخشی به رابطه‌ی فیزیکی‌ای که یک نوازنده با سازش دارد مربوط است، یعنی مسائلی مثل روش دست گرفتن ساز یا پشت ساز نشستن، نحوه‌ی انگشت گذاشتن، انتقال نیرو به ساز (تقریبا اِکول) و … بخشی هم به مسایل صوتی، مثل صدایی که از ساز درمی‌آورد، دامنه‌ی شدت و ضعف‌هایی که می‌تواند به هر نت یا پاساژ بدهد، شیوش‌های مختلفی که می‌تواند هنگام نواختن هر نغمه یا تکنیک ایجاد کند و بخشی هم به مسایل تکنیکی مثل دامنه‌ی ویبراتوها و از این قبیل.

از روزهای گذشته…

“رازهای” استرادیواری (XI)

“رازهای” استرادیواری (XI)

استراد با داشتن یک اندازه واقعی از ساز و تهیه الگو از بخش های لازم با استفاده از چوب یا کاغذ و تعیین ابعاد و ضخامتها، کار خود را شروع می کرد. سازی که طی این روند ساخته می شد اغلب در آینده حتی با فاصله چندین سال دوباره تکرار می شد و به همین علت، وی به عنوان کار نهایی قطعاتی را که در ساخت ساز بکار می رفتند، از جمله کلیه قالبها، طرح ها، الگوها، اندازه ها و الگوهای انحناهای طولی و عرضی را با حروف الفبای مشابه و یکسان علامتگذاری کرده و تمام آنها را بصورت منظم در یک پاکت نامه نگهداری می کرد.
تدارک ارکستر (IV)

تدارک ارکستر (IV)

شامل تیمپانی، ساید درام (شبیه اسنر درام در موسیقی پاپ)، سنج، درام باس (بزرگتر از کیک درام در موسیقی پاپ) میباشد. صرفه نظر از تیمپانی که تا حدودی قابلیت کوک شدن دارد، دیگر ساز های مذکور غیرقابل کوک هستند. از دیگر سازهای ضربی غیرقابل کوک در ارکستر میتوان این سازها را نام برد: مثلث، wood blocks و حتی ویپ (whip)
آتوم اگویان فیلم واگنر را میسازد

آتوم اگویان فیلم واگنر را میسازد

آتوم اگویان Atom Egoyan، فیلمسازی که برای ساختن فیلمهایی جشنواره ای، درباره لایه های تاریک رفتارهای انسانی شهرت دارد، این بار به ساختن یک اپرای بزرگ پرداخته است.
همگون و ناهمگون (I)

همگون و ناهمگون (I)

متن حاضر پژوهشی است درباره موسیقی خانه‌های قالیبافی ایران که در آن به شهر کرمان، به سبب پیشینه و اعتبار بیشتری که در این بخش در میان همه شهرهای ایران داشته است و نیز به‌عنوان مرکز ثقل و قلب قالیباقی ایران توجه ویژه‌ای شده است.
مقدمه ای بر گام پنتاتونیک

مقدمه ای بر گام پنتاتونیک

گام پنتاتونیک از جمله گامهایی است که در موسیقی Jazz کاربرد دارد، یکی از متداول ترین آنها گامهایی است که بر اساس یک گام ماژور ساخته می شود. گامی است متشکل از ۵ نت که از فاصله های دوم بزرگ و سوم کوچک تشکیل شده است.
نگاهی به «اینک از امید» (IV)

نگاهی به «اینک از امید» (IV)

در بیت بعدی باز به اصفهانک می رسیم ولی اینبار با ایست روی درجه ششم اصفهان و در نهایت فرود به ماهور. این تغییر مدها می تواند نشان دهنده تسلط بالای آهنگساز اثر بر روی موسیقی دستگاهی ایران باشد. در بیت بعدی یک تغییر مد دیگر روی می دهد که اینبار جسورانه تر از دفعات گذشته است. اینبار از روی نت شاهد ماهور با تغییر پرده ها، نوایی ساخته می شود که همخوانی خوبی با شعر دارد و باز نشاندهنده هوشمندی آهنگساز در استفاده از خصوصیات موسیقی دستگاهی ایران است.
نمودی از جهان متن اثر (XVIII)

نمودی از جهان متن اثر (XVIII)

اغلب اوقات آنالیز با چنین مسائلی روبرو است و برای حل آن‌ها از ابزارهای زیباشناسی و فلسفه‌ی هنر بهره می‌گیرد. هر چند ممکن است تحلیل‌گران اندکی را بیابیم که مستقیما وارد چنین بحث‌هایی شده باشند اما به‌ هر حال رد استفاده‌ی آن‌ها را می‌توان در لایه‌های زیرین تحلیل‌شان نشان داد.
چارلز براون

چارلز براون

اگر بخواهیم در دنیای پیانو – بلوز تنها نام یک موسیقیدان را ببریم، بدون هیچ شک و تردیدی، ناخودآگاه نام چارلز براون را خواهیم آورد. چراکه توانایی غیر قابل تصور او در نواختن پیانو به همراه صدای باز، گرم و نحوه خواندنش که آمیخته با نغمه های Jazz-Blues بود، به اتفاق هم موسیقی ای را پدید می آورد که تا به امروز کسی نتوانسته همانند آن را بیافریند.
سارا برایتمن

سارا برایتمن

سارا برایتمن (Sarah Brightman) سال ۱۹۶۰ در انگلستان متولد شد و از سن سه سالگی شروع به فراگیری فنون رقص نمود.
همه چیز را در زمان حال میبینم

همه چیز را در زمان حال میبینم

پگی لی پرداختن تفننی به بازیگری را با نقش کوتاهی در فیلم Mr. Music، با شرکت بینگ کرازبی (Bing Crosby) ادامه داد. کمی بعد در ۱۹۵۳ نقش بلندی در مقابل دنی توماس (Danny Thomas) ایفا کرد که بازسازی فیلم خواننده جاز (The Jazz Singer) بود.