گریت فول دد (I)

Jerome John Jerry Garcia , 1942 - 1995
Jerome John Jerry Garcia , 1942 - 1995
داستان شکل گیری گروه گریت فول دد (Grateful Dead) به زمانی بر می گردد که جری گارسیا (Jerry Garcia) طرفدار پر و پا قرص موسیقی Bluegrass (سبک خاصی از موسیقی محلی غربی که بیشتر با بانجو نواخته می شود و ریشه در کشورهایی چون انگلستان، ایرلند، اسکاتلند و … دارد) از حدود پانزده سالگی شروع به نواختن گیتار کرد.

شکل گیری اولیه
جری گارسیا در سال ۱۹۶۰ به پالو آلتو (Palo Alto) به کالیفرنا نقل مکان کرد و به سال ۱۹۶۲ در نواختن بانجو به حدی ماهر شد که برای بسیاری از گروه های محلی بانجو می نواخت، تا اینکه در نهایت اولین گروه مخصوص خود را با همراهی باب ویر (Bob Weir) نوازنده گیتار و ران مک کرنن (Ron McKernan) در سال ۱۹۶۴ تشکیل داد.

پس از یکسال فعالیت گروه آنها کاملتر شد و فیل لش (Phil Lesh) بعنوان نوازنده باس و بیل کروتزمن (Bill Kreutzmann) بعنوان نوازنده درامز رسمآ با آنها همکاری کردند، نام این گروه The Warlocks (جادوگران مرد) بود.

۱۹۶۵ زمانی بود که توجه کن کسی (Ken Kesey) نویسنده موفق آمریکایی رمان One Flew Over the Cuckoo’s Nest که در ایران بنام “دیوانه از قفس پرید” معروف است، به این گروه جلب شد و از آنها دعوت کرد تا در میهمانی های خود که به آنها Acid Tests می گفت اجرای موسیقی داشته باشند. (این میهمانی ها در واقع چیزی جز مراسم بزرگ مصرف LSD به همراه موسیقی قبل از ممنوعیت استفاده آنها نبود.)

audio file Dark Star

نامگذاری مجدد گروه
پس از گذشت حدود یکسال دیگر، بنا به دلایلی که هنوز به درستی مشخص نیست گروه تصمیم گرفت تا نام خود را تغییر دهد، در واقع بنظر می رسد گروهی پیش از آنها رسمآ این نام را برای خود اختیار کرده بود و آنها مجبور بودند برای ورود به دنیای حرفه ای نام دیگری را برای خود انتخاب کنند.

داستان های زیادی در ارتباط با چگونگی انتخاب نام Grateful Dead آمده است که شاید معتبر ترین آنها این باشد که این نام با بازکردن اتفاقی یکی از صفحات کتاب Oxford Companion To Classical Music انتخاب شده است، برخی نیز معتقد هستند که از باز کردن اتفاقی یکی از صفحات لغتنامه Funk & Wagnells این اسم انتخاب شده است.

نظریه دیگری هم راجع به چگونگی انتخاب نام این گروه آمده است و آن اینکه این نام از کتاب مشهور و افسانه ای مرگ در مصر باستان (The Book of the Dead) اتخاذ شده است که البته اعضای گروه این موضوع را رد می کنند.


Grateful Dead در دهه ۶۰
گروه پا می گیرد
آنها خیلی زود به سانفرانسیسکو نقل مکان کردند، در آنجا یک منزل مشترک اجاره کرده و شروع به تمرین و ساخت آهنگ کردند. کنسرت های مجانی می دادند و به همین علت توانستند خیلی زود محبوبیت بسیار زیادی کسب کنند.

سال ۱۹۶۶ برای کمپانی مترو گلدن مایر (MGM) ترانه ای را اجرا کردند و این بعنوان اولین کار رسمی آنها بود، هر چند اجرای آنها خیلی مورد توجه قرار نگرفت.

audio file Stuck In The Middle With You

شاید شرکت در میهمانی های Ken Kesey بود که موسیقی آنها را بیش از هر چیز به سبک Psychedelic نزدیک کرد. Psychedelic نوعی از موسیقی است که از الهاماتی که در نتیجه بروز تغییرات در مغز انسان بر اثر مصرف دارو – بخصوص LSD – بوجود می آید، ساخته می شود. از این سبک موسیقی تعریف خاصی نمی توان ارائه کرد، شامل هر سبکی می تواند باشد Acid Rock ، Hard Rock و … اما در ارتباط با کار آنها شاید بتوان گفت ترکیبی است از بلوز، Jazz ، Rock & Roll و البته Bluegrass.

آلبوم اول ناموفق بر خلاف اجرای های زنده
در سال ۱۹۶۷ گروه اولین آلبوم استودیویی خود را با کمک کمپانی وارنر براس (Warner Bros) تهیه کرد، هرچند آنها بیشتر تمایل داشتند در محل زندگی خود در سانفرانسیسکو اینکار را انجام دهند اما به دلیل نبود استودیوی مناسب مجبور به ضبط آن در لس آنجلس شدند.

دیوید هسینگر (David Hassinger) از مهندسین صدای گروه رولینگ استونز (Rolling Stones) مسئولیت تهیه را بر عهده گرفت. این آلبوم که The Grateful Dead نام گرفت نمونه یک تلاش کاملآ ناموفق بود که نامی جز شکست نمی توان بر روی آن گذاشت، چرا که بر خلاف اجراهای زنده این گروه، روح و هیجان در آن وجود نداشت.

آلبوم موفق Anthem of the Sun
آلبوم دوم در سال ۱۹۶۸ ارائه شد که در آن برای اولین بار از میکی هرت (Mickey Hart) بعنوان نوازنده دوم درامز ستفاده شد، ایده آوردن نوازنده دوم درامز تنها دو هفته پیش از ضبط آلبوم مطرح شد. این آلبوم توانایی این را داشت که تا حد زیادی روح و حال و هوای اجراهای زنده آنها را به روری صفحه های موسیقی یا LP بیاورد.

audio file Not Fade Away

این آلبوم نیز همانند کار قبلی در استودیوی RCA در لس آنجلس تهیه شد و مجددآ دیوید هسینگر مسئولیت فنی تهیه آنرا بعهده گرفت. اما اینبار آنها نهایت سعی خود را کردند تا با تکنیک های فنی تمای افکت های اجراهای زنده را به استودیو بیاورند. حتی برای اینکار مجبور بودند گاهآ میکروفون ها و سایر تجهیزات را بدون مجوز از استودیو خارج کنند و در بیرون از محیط RCA از آنها استفاده کنند.

آنها چهار استودیو عوض کردند و از یک مهندس صدای دیگر بنام دن هیلی (Dan Healy) نیز استفاده کردند و در نهایت نتیجه بدست آمده بسیار نزدیکتر به آنچه آنها می خواستند، شد.

classicbands.com , musicweb.uk.net/encyclopaedia , grateful.dead.net

6 دیدگاه

 • سعيد
  ارسال شده در اسفند ۲۶, ۱۳۸۴ در ۷:۴۰ ب.ظ

  بعد از مدتها راجع به یک گروه توپ نوشتید، شاهکارن و کم از گروههای بسیار بزرگ راک ندارند. هرچند مصرف مواد محرک کار خوبی نیست اما اینها از بهترینهای سایکدلیک و اسید راک هستند. بنظر من پینک فلوید و د دورز هم تا حدی مسیر اینها رو بعدها طی کردند. خیلی ممنون خوب بود.

 • rolling_stone
  ارسال شده در اسفند ۲۷, ۱۳۸۴ در ۹:۴۰ ق.ظ

  خیلی جالب بود که از Grateful dead نوشتید. دوست خوب، سعید جان، این گروه یک بند فولک راک بودند. (شاید عجیب به نظر بیاد اما حقیقتا اونها یک گروه فولک راک بودند. به قطعه Uncle John’s Band گوش کنید). اگه به کارهاشون گوش داده باشید، خواهید دید که بر خلاف The Doors یا Pink Floyd این گروه از Lyrics های آنچنانی استفاده نمی کنه. بلکه بیشتر تاکید آهنگهای این کروه (مثل خیلی از دهه ۶۰-۷۰ی ها) روی نوازندگیه. به خصوص Jerry Garcia که یکی از ۲۰ نفر بزرگترین گیتاریست های معاصره. اگه بعضا این گروه رو جزء یکی از سایکدلیکها می دونند، بیشتر بخاطر نوع آهنگهاشونه تا اشعارشون.
  در ضمن جای یک مطلب اینجا خالیه: آلبوم Blues For Allah یکی از شاهکارهای این گروه هست و قطعه Alabama Getaway هم در لیست ۱۰۰ تایی بهترین سولو های موسیقی راک قرار داره.

 • حامد
  ارسال شده در اسفند ۲۸, ۱۳۸۴ در ۱۰:۰۱ ب.ظ

  این گروه تخصص خاصی هم در کاور کردن آهنگهای بقیه گروهها داشتند و در اجراهای زنده متعددی که داشتن بسیاری از آثار مطرح راک و بلوز را اجرا کرده اند.
  از این اجراهای زنده در سایت زیر میتونید پیدا کنید: http://www.archive.org

 • kai-zen
  ارسال شده در فروردین ۲۵, ۱۳۸۵ در ۱۲:۵۲ ب.ظ

  خسته نباشید

 • ahmad
  ارسال شده در مهر ۲۶, ۱۳۸۶ در ۲:۰۱ ق.ظ

  سلام بر دوستان من آهنگ میمون و راننده لوکوموتیو را خیلی دوست دارم باب ویر در ابتدای ای آهنگ درباره یک تراژدی صحبت می کند . خدابیامرز جری گارسیا هم محشر بود . با تشکر

 • ناشناس
  ارسال شده در خرداد ۲۵, ۱۳۸۸ در ۱۲:۲۸ ب.ظ

  , best regards from Spain Hy harmonytalk

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «تصنیف‌های عارف قزوینی»

اجرایِ مقبولِ همه‌ی تصنیف‌های عارف در یک مجموعه، درباره‌ی شخصیت او و تصنیف‌سازی‌اش و در مورد تصنیفِ قاجاری به طور عام، فرصتِ تأملی دیگر می‌دهد. ازاین رو هر چند تصریح شده که هدف، گردآوریِ نمونه‌ای آرشیوی یا آموزشی نبوده اما می‌توان چنین کارکردی نیز برای این مجموعه قائل شد وگرنه با تمام تلاشی که در شنیدنی‌شدنِ اجرای همه‌ی بندهای تصانیف شده، هنوز شنیدن سیزده دقیقه تکرارِ تضرعِ عارف برای ماندنِ مورگان شوستر در ایران، در مقامِ یک اثر موسیقی چندان توجیهی ندارد*.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XXIII)

مقارن با این تحولات نوار کاست به عنوان یک وسیله ارتباط جمعی جدید و مستقل از تشکیلات دولتی در ایران رایج شد. دو گروه شیدا و عارف نیز خود نوارهای موسیقی خودشان را با کیفیت بسیار خوب به بازار عرضه کردند. گروه های شیدا و عارف همگام با انقلاب کنسرت هایی با مایه های سیاسی و اجتماعی ترتیب دادند که با استقبال مردم به خصوص گروه های دانشجویی روبرو شد. در این میان کنسرت های گروه شیدا با آهنگ های محمد رضا لطفی (بشارت و سپیده) و پرویز مشکاتیان (ایرانی) همراه با اشعار هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه) و آواز محمد رضا شجریان، خاطره درویش خان، ملک الشعرا بهار و حسین طاهرزاده را زنده می کرد.

از روزهای گذشته…

بوطیقای ریتم (X)

بوطیقای ریتم (X)

از موسیقی با کلام و حضور مستقیم ساختارهای آوازی در موسیقی مشکاتیان که بگذریم چنین ساختارهایی به شکل پیدا و پنهان در موسیقی سازیاز پیش ساخته شده‌‌اش نیز نفوذ می‌کنند. در قطعات سازی مشکاتیان به‌ویژه آن‌ها که متری سنگین‌تر دارند ساختارهای آوازی حضور می‌یابند. از آن‌جا که چنین ساختارهایی به‌سختی به قالب یک چارچوبتناوبی به مفهوم متریک آن درمی‌آیند، شنونده جریان یافتن تاکیدهای آن‌ها را به شکل جابه‌جایی نسبت به چارچوب مرجع متریک می‌شنود و البته آهنگساز نیز مجبور است چنین پدیده‌ای را در نوشتن قطعه‌اش از طریق انتخاب متر پیچیده یا آزاد کردن تاکیدها در بافت متر ساده لحاظ کند.
برنامه کنسرت و سخنرانی های یلدا یزدانی در اروپا

برنامه کنسرت و سخنرانی های یلدا یزدانی در اروپا

یلدا یزدانی اولین بانویی است که به صورت رسمی از موزه موسیقی لهستان دعوت به همکاری و سخنرانی شده است. او در هفته آینده (۲۲ می ۲۰۱۶) دوم خرداد ماه سال جاری در موزه موسیقی و فرش لهستان سخنرانی ورک شاپ دارد و همچنین دو کنسرت در ورشو و کراکوف. در لیتوانی نیز در موزه موسیقی و سالن تئاتر سخنرانی و ورک شاپ دارد. (لازم به ذکر است موضوع این سخنرانی، «زنان خواننده از دوره قاجار تا کنون» می باشد.)
موضوع زمان پریشی در روایت داستان های مردمی

موضوع زمان پریشی در روایت داستان های مردمی

این متن یک صفحه از پایان نامه کارشناسی ارشد موسیقی شناسی نگارنده با عنوان «بررسی موسیقی عاشیقی در شمالِ شرق ترکیه (کارْص): مسئله ی تغییرات از ۱۹۸۷ تا ۲۰۱۶ میلادی است.»
منا: از دوره سلامت رضا محجوبی، اثری در دسترس نیست

منا: از دوره سلامت رضا محجوبی، اثری در دسترس نیست

رضا محجوبی در واقع بر نوازندگان بعد از خودش هم موثر بوده است مثلا در نوازندگی استاد پرویز یاحقی؛ در واقع در دو صفحه که باعث اشتهار ایشان بود، استاد یاحقی دو اثر از رضا محجوبی اجرا کرده اند و در نوبت های اول انتشار نوشته شده است: «به یاد رضا محجوبی» و در واقع آثار، ساخته رضا محجوبی هستند که توسط پرویز یاحقی بازنوازی شده اند؛ البته با تغییراتی به سلیقه خودشان ولی ملودی از رضا محجوبی است. به نوعی این موسیقیدان در عین نبوغ و در واقع مایه ای که داشته اند، مهجور مانده و یک دلیل بخاطر جنونی است که به ایشان عارض می شود و کسالت روحی که بوجود می آید و بعد از یک دوره درمان و گذشت یکی دو سال، متاسفانه این بیماری ایشان را تا آخر عمر درگیر می کند، بعد در همان حدود سال های ۱۳۰۶، صفحاتی که از موسیقیدان های مختلف به جا مانده به وفور در ابتدا یا انتهای کارها، اثری از رضا محجوبی بازنوازی شده است و این نشان می دهد که او چقدر محبوبیت داشته حتی در لوح فشرده همراه کتاب دوم، یک نمونه فنوگراف هست (و توضیح اینکه فونوگراف قدیمی ترین سیستم ضبط صدا است که روی استوانه های مومی صدا را در طول مدت ۲ تا ۳ دقیقه ضبط می کرده و اختراع ادیسون بوده است) نمونه ای وجود دارد مربوط به سال ۱۳۰۶ که خواننده ای اثری را دارد زمزمه می کند که آن هم ملودیش از رضا محجوبی است و نشان می دهد که چقدر آثار رضا محجوبی در دوره خودش مقبول و محبوب بوده است ولی خوب طرز زندگی ایشان و سرانجام زندگی ایشان که به جنون می رسد، شاید که سایه می ندازد به آن همه آثار زیبا که خلق کرده و کمتر باعث درخشش و شنیده شدن نواخته هایش شده است.
درسی از استاد ایوان گالامیان

درسی از استاد ایوان گالامیان

در مطالب قبلی به اختصار به این موضوع پرداختیم که داشتن علم ادیت برای هر نوازنده اهمیت بالایی دارد که حتی میتوان گفت، نیاز آن برای نوازنده به اندازه داشتن تکنیک روی ساز است. نوازندگان زیادی هستند که به دلیل عدم شناخت روی ادیت ساز خود، اجراهایی بی احساس را به نمایش میگذارند و حتی گاهی مشکلات تکنیکی پیدا می کنند.
مقایسه ادوات موسیقی (III)

مقایسه ادوات موسیقی (III)

باید به این موضوع نیز اشاره کرد که مسائلی از این دست در روی سازهای متعددی تا به امروز دیده شده است که لزوما همه آنها سازهای چینی و دیگر کشورهای آسیایی نبوده است و حتی میتوان به جرات این مطلب را بیان کرد که در مراکز مختلف در اقصا نقاط جهان شیوه هایی اینچنینی وجود داشته و اجرا میگردد و در قالب اسامی بسیار معتبری هم به فروش میرود، در نمونه سازهایی که از اروپا نیز وارد میشود به وضوح و آشکارا با این موارد برخورد می کنیم و البته اگر از زاویه دید متفاوت به آن بنگریم، کاملا بتوان آنرا توجیح و تایید کرد.
همه چیز به جز فلسفه و موسیقی! (IX)

همه چیز به جز فلسفه و موسیقی! (IX)

پایه‌ی اندیشه‌ی موسیقایی صفوت (و البته بسیاری از همفکرانش) بر نوعی ارزش‌گذاری دوگانی (ثنوی) قرار دارد. در این نظام، ارزش‌گذاری بر اساس نزدیکی موسیقی با آن چه او مرجع دستگاه ممیِز خود می‌داند، صورت می‌گیرد. مرجع دستگاه تمییز او چنان‌که پیش از این نیز اشاره شد، «اصالت عرفان» است. این اصالت برای او امری پیشینی است.
تکنیک های نی و محدودیت های آن (III)

تکنیک های نی و محدودیت های آن (III)

اصل کلی در مورد تاثیر گرما در اجسام چوبی این است که باعث انبساط می شود. در مورد نی هنگامی که نوازنده مدت زمانی که به طور مداوم در نی می دمد، گرما و رطوبت هوای خارج شده از دهان، نی را گرم و مرطوب می کند. حال اگر بخواهیم اصل کلی را که بیان شد در مورد نی در نظر بگیریم، باید نتیجه بگیریم، گرما باعث انبساط نی شده و کوک آن را بم می کند. در حالیکه چنین نیست و هر چه نی از این نظر گرم تر و مرطوب تر شود کوک آن زیرتر میشود. به نظر می رسد این حالت در نتیجه امکان حرکت راحت تر و سریع تر مولکولهای هوا در سطح داخلی نی، بواسطه گرما و رطوبت ایجاد شده، میباشد.
والی: موسیقی دستگاهی یک سیستم وسیع است

والی: موسیقی دستگاهی یک سیستم وسیع است

باید در سیستم آموزش و پرورش به صورت موازی هر دو سیستم را تدریس کرد یعنی ما موسیقی ایرانی را درس می دهیم و در کنارش هارمونی و کنترپوان را هم تدریس می کنیم. مسئله من استتیک و زیبایی شناسی موسیقی ایران است؛ امروز حرکت های مهمی در موسیقی ایران بوجود آمده است، مثلا آقای علیزاده در میان قطعاتشان،‌ آثار بسیار زیبایی دارند که از یک نوع پلی فنی موسیقی ایرانی بهره گرفته است، همینطور آقایان شجریان. این پلی فنی به صورت پنهان در موسیقی قدیم ایران نیز وجود داشته است، منتها چون ما تحت تاثیر موسیقی غربی بوده ایم این پلی فنی را ندیده ایم که به صورت واخوان ها، به صورت فواصلی که به طور موازی حرکت می کنند در موسیقی ترکمن صحرا و خراسان، امروز هم شنیده می شوند.
به بهانه درگذشت یک ترانه سرای لاتین

به بهانه درگذشت یک ترانه سرای لاتین

ترانه زیبا و خاطره انگیز (Besame Mucho) تا به حال توسط صدها خواننده و به حدود ۲۰ زبان مختلف اجرا شده است. اما در هیچ یک از این اجراها سعی نشده است که این ترانه جایگاه اصلی خود را به عنوان یک ترانه عاشقانه لاتین از دست بدهد و این ترانه همواره همانطور که ترانه سرای آن خانم کونسوئلو ولازکوئز (Consuelo Velazquez) آنرا به وجود آورده بود باقی ماند.