ارنستو لکواونا

Ernesto Lecuona , 1896 - 1963
Ernesto Lecuona , 1896 - 1963
هر چند ارنستو لکواونا از شهرت بسیار زیادی برخوردار نیست، اما نقش عمده اش در موسیقی مردمی قرن اخیر بر کسی پوشیده نیست. موریس راول آهنگساز مشهور فرانسوی در این باره می گوید : “او چیزی بیش از یک پیانیست و آهنگساز است ، من فکر می کنم که غنای ملودیک مالاگوئنای او به مراتب بیشتر از بولروی (Bolero) من است.”

او همان شخصی است که اولین ارکستر لاتین موفق را به آمریکا آورد، بسیاری از چهره های سرشناس موسیقی لاتین را پرورش داد و آهنگ های ماندگار بسیاری را تصنیف کرد. او به عنوان نویسنده اشعار در رقابت با تین پن الی (Tin Pan Alley) به موفقیت دست یافت و همزمان به عنوان یک آهنگساز کلاسیک معاصر نیز شناخته شد.

ارنستو در ششم آگوست سال ۱۸۹۵ در شهر گوآناباکوا (Guanabacoa) کوبا متولد شد. پدرش ویراستار روزنامه بود. او که کودک بسیار باهوشی بود در پنج سالگی آموزش موسیقی را آغاز کرد، دو خواهر و دو برادر داشت که همگی نوازنده بودند. از خواهربزرگترش – ارنستینا – درس و مشق پیانو می گرفت.

در هنرستان ملی موسیقی هاوانا مشغول به تحصیل شد و در سن ۱۵ سالگی از آنجا فارغ التحصیل شد. سپس در کنار موریس راول (Maurice Ravel) در پاریس به تحصیل موسیقی ادامه داد؛ به آمریکا رفت و در آنجا به اجرای تک نوازی پرداخت.

در سال ۱۹۲۷ یکی از ماندگار ترین قطعات موسیقی فلامنکو بنام Malaguena (بخوانید مالاگنا یا مالاگوئنا) را به عنوان اولین اثر برجسته اش در زمینه آهنگسازی، در سالن تئاتر راکسی (Roxy Theather) در شهر نیویورک معرفی و اجرا کرد.

audio.gif مالاگوئنا اجرای ارکسترال اجرای سال ۱۹۳۳

audio.gif قسمتی از ملودی زیبای مالاگوئنا اجرای پاکو دلوچیا

اثر دیگر او اندالوچیا (Andalucia) در سال ۱۹۳۰ به بازار عرضه شد، که بعد ها در سال ۱۹۴۰ مجددا با متنی به زبان انگلیسی با نام The Breeze and I معرفی شد.

به دنبال موفقیت ارکستر دون آزپیازو (Don Azpiazu) در یکی از سالن های هاوانا به عنوان اولین گروه لاتینی که در آمریکا به فعالیت حرفه ای مشغول شد، لکواونا یک ارکستر کوبایی به نام برادران پاولو را تشکیل داد که بعد ها نام آنرا به Lecuona Cuban Boys تغییر داد.

این گروه با موفقیت بسیاری در آمریکا و اروپا مواجه شد و تا اواسط دهه ۱۹۳۰ که گروه از هم پاشیده شد، به کار خود ادامه داد. او در آن سال در فیلم موزیکال Cuban Love Song ظاهر شد.

لکواونا در قالب های مختلف آهنگسازی می کرد، از کانتاتا (موسیقی خاصی برای یک ساز و گروه کر) گرفته تا قطعاتی برای پیانو؛ آهنگ ها و اشعارش جزو ماندگارترین آهنگ هاست.

انجمن ضبط و پخش موسیقی BMI برای پخش The Breeze and I بیش از یک میلیون تقاضا داشت. از دیگر آهنگ های معروف او می توان به Dust on the Moon یا Say Si Si یا Maria My Own و … اشاره کرد.

لکواونا جزو اولین آهنگسازان فیلم بود که برای تعداد بی شماری از فیلم های آمریکایی و آمریکای لاتین موسیقی تهیه کرد از آنجمله می توان به موارد زیر اشاره کرد :

• Under Cuban Skies, MGM – 1931
• Free Soul, MGM – 1931
• Susana Lenox, MGM – 1931
• Pearl Harbor, MGM
• La Cruz y La Espada (The Cross and The Sword), MGM
• Always in My Heart, Warner Bros – 1942 (کاندید اسکاربهترین آهنگ)
• One More Tomorrow, Warner Bros – 1946
• Carnival in Costa Rica, 20th Century Fox – 1947
• Maria La O (Mexican film)
• Adios, Buenos Aires (Argentine film)
• La Ultima Melodia (Cuban film)

لکواونا در سال ۱۹۴۳ به دریافت عنوان افتخاری وابسته فرهنگی سفارت کوبا در واشنگتن نائل شد هر چند از آن سال به بعد او به ندرت به اجرای موسیقی پرداخت.

لکواونا بیشتر زندگی اش را در مزارع کوبا گذراند، اوقات بی کاری اش را به پرورش حیوانات و پرندگان می گذراند و هرگز ازدواج نکرد.

جمع آوری عتیقه، فندک و جعبه ساز – خواندن کتاب های اسرار آمیز آگاتا کریستی – دنبال کردن مسابقات بیس بال کوبا و آمریکا از جمله مشغولیت های زندگی اش بود.

او در سال ۱۹۶۰ برای همیشه کوبا را ترک کرد و با خود عهد کرد تا زمان آزادی کوبا و رهایی آن از کمونیسم، نوازندگی نکند پس از چندی در سال ۱۹۶۳ برای استراحت و تعطیلات به جزایر قناری سفر کرد و در یک کنسرت افتخاری در آنجا حضور یافت، در همان جا زندگی را بدرود گفت و در قبرستان دروازه بهشت (Gates of Heaven) آن جزیره به خاک سپرده شد.

spaceagepop.com, ltsguitar.com

3 دیدگاه

 • ali
  ارسال شده در بهمن ۸, ۱۳۸۵ در ۵:۲۶ ب.ظ

  واقعا خوشم آمد فقط اگر میشود آهنگ های بی صدای غمگین مانند آهنگ فیلم godfather را افزایش دهید وسرود ملی کشورهارا هم برای دانلود در سایت قرار دهید و آهنگ مایکل جکسون رو هم برای دانلود بگذارید

 • ارسال شده در آبان ۱۱, ۱۳۸۶ در ۱۱:۱۹ ب.ظ

  چرا آهنگی یرای دانلو ندارید؟

 • shila
  ارسال شده در اردیبهشت ۵, ۱۳۸۷ در ۵:۴۱ ب.ظ

  از کجا باید دانلود کنم؟؟؟

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VII)

نخچیرگان به مجموع الحان سی گانه ی باربد شامل می شد. باربد آفریننده ترانه های نوروزی نیز به شمار می رود. از این ترانه ها می توان به فرخ روز، سروستان، ارغنون، لبینا اشاره کرد. آثار باربد را موسیقیدانان قرون بعدی چون شعبه، جنس، آوازه، و شاخه های مهم مقام ها توضیح و توصیف کرده اند، عبدالقادر مراغه ای در مقاصد الالحان ماهیت تاریخی و موسیقی لحن و آثار باربد را خاطرنشان نموده و آن را زمینه دوره اول تشکیل مقام ها شمرده است.

گزارشی از سخنرانی آروین صداقت کیش در سمینار «موسیقی و امر دراماتیک» (IV)

صداقت‌کیش ادامه داد: در امر دراماتیک اما این گونه نیست و درون و بیرون با هم یکی می‌شوند. اگر اجازه دهید مثالی در مورد امر هنری بزنم. کسانی که تئاتر بازی می‌کنند رابطه‌شان با متن نمایشی درونی است. یعنی نمی‌توانیم این رابطه را به درونی و بیرونی تقسیم کنیم و بگوییم این شخصیت واقعا وجود دارد و آن شخصیت فقط روی صحنه وجود دارد، همه‌شان وجود دارند. بنابراین این نظام باید با یکدیگر یکی و ادغام شده باشد. اگر به موضوع دادن پول به فروشنده به عنوان یک کنش برگردم، نمی‌توانیم بگوییم الان بیرون این نظام ارتباطی هستیم و نظام داخلی آن با نظام بیرونی‌اش متفاوت است. اگر کسی هم از بیرون به این رویداد نگاه کند فقط در حال نگاه کردن به یک کنش است و مانند موضوع داستان نیست که نتواند داخل آن شود، او هم می‌تواند وارد این کنش شود و مرزی ندارد.

از روزهای گذشته…

پیترو ماسکانی (II)

پیترو ماسکانی (II)

کانتات “In Flinda” به “Pinotta” تغییر یافت و برای شرکت در مسابقه موسیقی کنسرواتوار پیشنهاد شد اما به دلیل ثبت نام دیر هنگام پذیرفته نشد. در سال ۱۸۸۴، ماسکاگنی “Ballata” برای تنور و پیانو، “M’ama non m’ama”، قطعه هزل نشاط انگیزی برای سپرانو و پیانو، “Messagio d’amore” و “Alla luna” را ساخت.
پویان آزاده: قصد ضبط «چهارگاه برای پیانو و ارکستر» را دارم

پویان آزاده: قصد ضبط «چهارگاه برای پیانو و ارکستر» را دارم

در اولین روز برگزاری جشنواره موسیقی فجر، ارکستر ملی به رهبری فریدون شهبازیان، اثری از حسین دهلوی را به روی صحنه برد که بر اساس قطعه ای از جواد معروفی ساخته شده بود. این قطعه که برای یک پیانو و ارکستر با نام «چهارگاه برای پیانو و ارکستر» تنظیم شده بود، با تکنوازی پیانوی پویان آزاده به اجرا رسید. به همین بهانه امروز با پویان آزاده گفتگویی کرده ایم که می خوانید:
تحلیل روانی قاتل جان لنون در یک فیلم

تحلیل روانی قاتل جان لنون در یک فیلم

یک کمپانی فیلم سازی کانادایی بیست و پنج سال پس از کشته شدن جان لنون (John Lennon)، ترانه سرا و موسیقی دان عضو گروه بیتلز، فیلمی ساخته که در آن به تجزیه و تحلیل افکار و حالات روانی قاتل لنون پرداخته شده است. بازیگران اصلی این فیلم جرد لتو (Jared Leto) و لیندسی لوهان (Lindsay Lohan) هستند. لتو که در فیلمهای “مرثیه ای برای یک رویا” (Requiem for a Dream) در نقش یک معتاد به هرویین و “خدای جنگ” (Lord of War) نقش یک اسلحه فروش معتاد را بازی کرده است، انتخاب مناسبی برای نقش قاتل لنون، مارک دیوید چاپمن (Mark David Chapman) به نظر میرسد.
معرفی یک اپلیکیشن میکروتونال تحت سیستم عامل اندروید (I)

معرفی یک اپلیکیشن میکروتونال تحت سیستم عامل اندروید (I)

زمانی که صحبت از موسیقی میکروتونال به میان می آید ممکن است علاقه مند شویم تا دراین فضای صوتی جدید و گامهای مختلف آن تجربه شنیداری داشته و خودمان ملودی بسازیم. در این نوشتار قصد داریم به سراغ اپلیکیشن ۱۶۳ کیلوبایتی “Microtonal eXplorer” رفته و با امکانات آن آشنا شویم. با این اپلیکیشن می توان وارد دنیای موسیقی میکروتونال شد و از آن لذت برد.
«آموزش تنبک براساس نت‌نوشته‌های امیرناصر افتتاح» منتشر شد

«آموزش تنبک براساس نت‌نوشته‌های امیرناصر افتتاح» منتشر شد

کتاب و دی‌وی‌دی‌ تصویریِ «آموزش تنبک براساس نت‌نوشته‌های امیرناصر افتتاح» به کوشش فریدون حلمی، به گزینش و ویرایش و اجرای وحید فتائی توسط نشر “خنیاگر” منتشر شد. این کتاب و دی‌وی‌دی را هم‌اکنون می‌توان از تنبکستان (تلفن: ۲۲۰۷۳۸۸۱) و موسیقی عارف (تلفن: ۳۳۹۹۷۶۴۳۰ و ۳۳۹۷۶۴۳۱) تهیه کرد.
مصاحبه ای با دیلنا جنسون (II)

مصاحبه ای با دیلنا جنسون (II)

زمانی که دیلنا آغاز به نواختن ویلن کرد، روش تدریس موسیقی سوزوکی (Suzuki movement) ویلنیست بزرگ ژاپنی، در آمریکا در اوج خود بود. آنچه دیلنا را از سن بسیار پائین به سوی موسیقیدان شدن پیش برد، اصرار مادر بود.
بررسی برخی ویژگی های ساختاری آثار پرویز مشکاتیان (IV)

بررسی برخی ویژگی های ساختاری آثار پرویز مشکاتیان (IV)

این جمله با اینکه در نگاه اول حالت آوازی داشته و در ظاهر با وزن آزاد نواخته می شود ولی با کمی تامل متوجه می شویم که این جملۀ با حالت آوازی، کاملا در قالب وزن اصلی مقدمۀ تصنیف بوده و در حین اجرای آن پایۀ اصلی هم توسط بخش دیگری از گروه اجرا می شود. این جمله یکی از بدیع ترین و خلاقانه ترین نغمات زمان خود محسوب می شد و هنوز هم کمتر شاهد چنین پرداخت هایی پیچیده در آثار موسیقی ایرانی هستیم. دشواری اجرای چنین جملاتی زمانی بیشتر نمایان می شود که ناگزیر باشیم آن را در قالب وزن اصلی قطعه و با همراهی پایۀ اصلی اجرا کنیم. حال به جملۀ مورد نظر و وزن اجرایی آن توجه کنید.
نشست خبری گروه کر فلوت تهران برگزار شد

نشست خبری گروه کر فلوت تهران برگزار شد

نشست خبری گروه کر فلوت تهران که قرار است در پایان این هفته به روی صحنه برود، صبح امروز پنجم مردادماه در تالار وحدت با حضور سعید تقدسی رهبر ارکستر، فیروزه نوایی سرپرست گروه، سهیل کوشان پور مدیر هنری و احسان تارخ مدیر اجرایی این گروه در تالار وحدت برگزار شد.
مروری بر آلبوم «حباب و سراب»

مروری بر آلبوم «حباب و سراب»

چه می‌شود آن هنگام که دو یا چند موسیقیدان که کفه‌ی ترازوی سابقه‌شان به سود آهنگسازی می‌چربد تصمیم می‌گیرند در مجموعه‌ای همنشین شوند و بداهه بنوازند؟ حاصل در نهایت چه خواهد شد؟ پله‌ی اولِ پاسخ احتمالا بسیار ساده است. ایده‌های آهنگسازانه‌شان یا حتا ایده‌های از آهنگ‌های ساخته‌شده‌شان در سرتاسر آن آفریده‌های بداهه پخش می‌شود. در حباب و سراب چنین شده است.
دلاور سهند (II)

دلاور سهند (II)

پیشاپیش باید گفت که موضوعی قهرمانی را به این شکل گزاف، «سانتی مانتالیزه» کردن و در پیچ‌ و خم کلیشه‌های تآتری گردانیدن نوعی‌ نقض غرض است. پرداختن بخش اعظم لیبرتو به عشق پنهان بابک به رخسانه، به حسد زنانه‌ی آذر به رخسانه، به هوس شهوی ماهیار به رخسانه و بالاخره‌ به انتقام خصوصی ماهیار از بابک، دیگر مجالی برای برجسته ساختن نقش‌ انقلابی و مبارزاتی بابک -که در چنین ایرانی باید هدف اصلی باشد- بجای‌ نمیگذارد و از همین جا است که روابط غیرمنطقی میان پرسوناژها جان‌ میگیرد.