جعفر صالحی: در ده ساعت میشود نت نویسی را آموخت

فیناله را نسبت به سیبلیوس چقدر یوزر فرندلی (User Friendly) و ساده برای کاربر آماتور می بینید؟ با توجه به اینکه یک کاربر برنامه سیبلیوس در حدود سه جلسه توانایی نوشتن را تا حد زیادی پیدا میکند.

همانطور که شما هم می‌دانید، مدت زمان آموزش بیشتر از این‌که وابسته به مطلب آموزشی باشد، به درک و علاقه هنرجو وابسته است و البته نگاه من در تولید این اثر آموزشی، آموزش به یک کاربر آماتور بوده است.

اما اگر بخواهیم میانه را در نظر بگیریم، همه نرم‌افزارهای تحت ویندوز (البته این نرم‌افزار مانند بسیاری از نرم‌افزارهای کاربردی دیگر در مک (Mac) نیز قابل اجراست و در مجموعه آموزشی فیناله نحوه کار برای کاربران مک نیز توضیح داده شده است) به دلیل تصویری بودن ابزارها، بسیار به راحتی آموخته می‌شوند و کافیست کاربر بداند برای انجام هرکاری باید به کدام ابزار مراجعه کند.

به این ترتیب به مرور کارآزموده‌تر شده و سرعت کارش بالا می‌رود. فیناله یک نرم‌افزار ابزارمحور است یعنی شما برای انجام بسیاری از کارهای مورد نیاز، می‌توانید از چند ابزار استفاده کنید. به این ترتیب کار برای کاربر بسیار آسان شده است. طبق تجربه آموزشی که داشتم، می‌توانم بگویم که یک هنرجو در دوجلسه اول نت‌نویسی با فیناله را می‌آموزد و در جلسات بعدی، علامتگذاری‌ها و کامل کردن نت خود را فراخواهد گرفت. کما این‌که فیلم‌های آموزشی این مجموعه با زمان ۱۰ ساعت، کار نت‌نویسی با فیناله را به صورت حرفه‌ای آموزش می‌دهند و این ۱۰ ساعت در یک روز هم می‌تواند اتفاق بیفتد و بازهم البته بستگی به مخاطب دارد.

ذکر این نکته هم لازم است که مطلب آموزشی ارایه شده فقط شامل نت‌نویسی نیست و همانطور که در فهرست درس‌های مجموعه فیلم‌های آموزشی مشاهده می‌کنید، این مطلب در دو فصل اول درس‌ها تکمیل شده است.

اما فیلم‌ها شامل ۱۲ فصل است که در فصل های بعدی قابلیت های شگفت‌انگیزی از فیناله آموزش داده شده که برای هنرمندان بسیار کاربردی و جالب خواهد بود. به عنوان مثال این قابلیت که شما می‌توانید یک خط صوتی را با کیفیت عالی از ساز خود ضبط کرده و با استفاده از فیناله برای آن آکمپانیمان بنویسید و اجرای این دو را با هم سینک کنید که به این ترتیب خط صوتی را با آکمپانیمان به صورت همزمان بشنوید.

برای تهیه دی وی دی شما باید از چه طریقی اقدام کرد؟
با توجه به این‌که این اثر تازه تولید شده و به مرور در بازار پخش خواهد شد ترجیح می‌دهم مرکز پخش آن را معرفی کنم که دانشجویان موسیقی می‌توانند با مراجعه مستقیم به آن، مجموعه آموزشی را با تخفیف خوبی تهیه نمایند و مراکز آموزشی و آموزشگاه‌های موسیقی هم می‌توانند به تعداد مورد نظر خود، این مجموعه را سفارش داده و در محل خود دریافت کنند.

مرکز پخش این اثر: شرکت نوآوران، چهارراه ولیعصر، بازار کامپیوتر رضا، طبقه دوم، واحد ۲۰۳ – تلفن : ۶۶۴۱۲۰۱۱ و ۶۶۴۶۰۲۳۸ است و فروش تلفنی و اینترنتی هم از سایت Persianartmusic.com آغاز شده است.

2 دیدگاه

  • سامان
    ارسال شده در تیر ۱۰, ۱۳۹۲ در ۸:۵۰ ق.ظ

    بنده موقع نصب با دو مورد ویروس مواجه شدم . اینکه یک مجموعه اورجینال و اون هم سی دی ویروس داشته باشه خیلی برام عجیب بود. از یکی از دوستان هم که خریده بود مجموعه را پرسیدم و اون هم همین مورد را داشت. البته ظاهرا نرم افزار نصب شد و لی ویروس در مراحل بعد نصب خودشو نشون داد. اونجا که فایل پیچ را اجرا می کنی. لطفا به این مورد رسیدگی کنید ممنون

  • علی احمدی
    ارسال شده در آبان ۲۴, ۱۳۹۳ در ۹:۵۷ ب.ظ

    با پوزش فراوان،کمی بی دقتی کردم، در این صفحه جواب سوالم رو گرفتم، سپاس.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نقد آرای محمدرضا درویشی (I)

از اواخر دهه‌ی شصت، ناظر و پیگیرِ اتفاقات و جریان‌های فکریِ هنر در ایران بوده‌ام. به‌نظر می‌رسد، اغلبِ کسانی که حرفی نو در حوزه‌ی نظر و اندیشه‌ی هنر در ایران داشته‌اند، آن را از اندیشمندان علوم انسانی اخذ کرده‌اند و ترجمه و برگردانش را در حیطه‌ی هنر، بسط و نشر داده‌اند. البته هنرمندان صاحب‌فکر و اندیشه هم در هنرِ ایران دیده می‌شوند، ولی انگشت‌شمارند.

شناخت کالبد گوشه‌ها (IX)

حقیقت یافتن یکی از دو سوی این متناقض‌نما دیگر بستگی به مولف و کارش ندارد بلکه بیشتر مربوط به واکنش جامعه‌ی موسیقی است و آن کسانی که کتاب را می‌خوانند و به کار می‌بندند. احتمالا آگاه بودن بر این نکته که تحلیل ردیف به عنوان نوعی دستور زبان چه کاستی‌هایی دارد یا می‌تواند به بار آورد، همان کاستی‌ها را به نقطه‌ی قوتی در دگرگونی تلقی ما از دامنه‌ی خلاقیت در موسیقی دستگاهی تبدیل خواهد کرد، حتا اگر شده با مطرح کردن پرسش‌هایی درباره‌ی حدود تفسیر و … به بیان دیگر اگر دستاوردهای تحلیلی کتاب به عنوان یک حقیقت مسلم یا یک و تنها یک تفسیر قطعی درک شوند سوی اول روی می‌دهد و اگر به عنوان یک تفسیر خاص اما معتبر از میان بسیار تفسیرها، سوی دوم.

از روزهای گذشته…

صدای بوچلی

صدای بوچلی

بوچلی در ۱۹ آوریل قدم به صحنه موسیقی آمریکا گذاشت و روز بعد از اجرای خود در واشنگتن به کاخ سفید دعوت شد. تور داخل آمریکای او هم با موفقیتی بی سابقه همراه بود و در تمام اجراها سالن نمایش لبریز از هواداران این ستاره موسیقی کلاسیک بود.
سرگذشت موسیقی کلاسیک در شوروی کمونیستی (II)

سرگذشت موسیقی کلاسیک در شوروی کمونیستی (II)

خرنیکوف زندگی تمام کسانی که نامشان را در لیست سیاه قرار داشت، تباه کرد. جلوی تمام فعالیت های آنها گرفته شد و {آنها} تا زمان مرگ استالین در انتظار دستگیری، تبعید یا اعدام بودند. جالب آنکه خرنیکوف بعد از فروپاشی شوروی هم سمت خود را حفظ کرد و تا سال ۱۹۹۱ به عنوان رئیس تحقیقات موسیقایی در روسیه به فعالیت پرداخت. الان او ۹۳ ساله است و اجازه داد ماه گذشته در مسکو با او گفت وگو کنم.
درباره بازسازی تصنیف های امیرجاهد

درباره بازسازی تصنیف های امیرجاهد

در کتاب‌های مربوط به تاریخ موسیقی ایران، بارها و بارها نام محمدعلی امیرجاهد را در کنار شیدا و عارف، دو تصنیف سرای مشهور دوره قاجار و مشروطه خوانده‌ایم. در کارگان موسیقی دستگاهی ما، تصنیف‌های پرشماری از عارف و شیدا شنیده می‌شود که در طول صد سال گذشته، بارها و بارها اجراشده‌اند؛ اما کمتر دیده و شنیده‌ایم که هنرمندان تصنیف‌هایی از امیرجاهد را اجرا کنند، گویی شمار تصنیف‌های به‌جامانده از او، بسیار اندک‌تر از آثار شنیده‌شده از عارف و شیدا است؛ اما اگر تصنیف‌های امیرجاهد کم‌شمارند، چرا در تاریخ موسیقی ما نام وی در کنار این دو هنرمند پرکار قرارگرفته است؟
جشن(II)

جشن(II)

رابطه‌ی میان بخش‌های مرتبط با موسیقی ایرانی در متن بسیار سخت، اما به خوبی صورت گرفته است به طوریکه شنونده از حضور آنها احساس ناپیوستگی نمی‌کند. مشایخی برای برقراری این ارتباط، به هنگام حضور پاره‌های ایرانی اثر با تمهیداتی از پیش فضای اثر را برای حضور آنها آماده می‌کند، برای مثال از قبل یک یا دو صدا را از میان ارکان اصلی فواصلی که بعد ظاهر خواهند شد به عنوان قسمتی از بافت قبلی می‌آورد و پس از تمام شدن نیز تا مدت کوتاهی آنها را ادامه‌ می‌دهد. این تمهیدات باعث می‌شود حضور موسیقی ایرانی در این میان زیاد دور از ذهن نباشد.
ضیائی: در اروپا سازگران با اصول آکوستیک آشنا هستند

ضیائی: در اروپا سازگران با اصول آکوستیک آشنا هستند

رضا ضیایی احتمالا تنها ایرانی مستر لوتیر دنیاست. او سازسازی را از سال ۱۳۷۰در ایران آغاز کرده و پس از گذراندن دوره هایی در پایتخت سازسازی دنیا یعنی شهر کرمونای ایتالیا و سایر کشورهای اروپایی؛ از سال ۲۰۰۷ دارای عنوان مستر لوتیر شده است. ضیایی در سفرهایی که به تهران دارد، به آموزش، تحقیق و ساخت سازهای گروه خانواده ویولون و همینطور تحقیق در زمینه تکامل سازهای ایرانی می پردازد. رضا ضیایی دارای مطالب فراوانی در زمینه سازسازی، فیزیک آکوستیک مربوط به سازها، مطالبی مربوط به استیل نوازندگی، چوب شناسی، تاریخ سازسازی ایتالیا و … است که بیشتر آنها در مجله های الکترونیکی به انتشار رسیده است. ضیایی هم اکنون مشغول به آموزش تخصصی سازهای خانواده ویولون در تهران می باشد. با او به گفتگو مینشینیم در باره وضعیت سازسازی در ایران و اروپا
درآمدی بر موسیقی درمانی (II)

درآمدی بر موسیقی درمانی (II)

مفاهیم خلاقیت تیز هوشی در روانشناسی با توصیف جداگانه از هم متمایز میگردد. فرد تیز هوش، درهوش عمومی که شامل کلیه جنبه های ذهنی میباشد، در مقایسه با همسالان خود برتر و پیشرفته تر است و از بهره هوشی بالایی بر خوردار است.امّا فرد خلاق الزاماً در تمام شاخه های ذهنی از عملکرد متوسط همسالان خود برتری ندارد، بلکه تنها دریک شاخه و در زمینه هنری و یا علمی دارای افکاری ابتکاری و حالات آفرینندگی است. افراد خلاق الزاماً تیزهوش نیستند.«لاندشیر» روانشناس فرانسوی در توصیف تفکّر خلاق پدیده «واگرایی» را در تفکّر خلاق مطرح میسازد که در مقابل تفکّر «همگرا» قرار دارد. تفکّر واگرا، توانایی تولید اشکال جدید و اتصال عواملی را دارد که طبق عادات مستقل و جدا از هم فرض شده اند (یعنی قدرت وحدت بخشی و ترکیب زیبا و خارق العاده عناصر مجزا را دارد) که این همان مسیر ذوق، تخیّل و آفرینندگی است.
نگاهی به موسیقی Jazz در آذربایجان ، قسمت دوم

نگاهی به موسیقی Jazz در آذربایجان ، قسمت دوم

واقف مصطفی زاده در اواخر دهه ۶۰ اولین مفسر مقام جز (jazz mugam) به شمار میرود. البته واضح است که قبل از او بسیاری از موسیقی دانان به شباهت بین این دو نوع موسیقی پی برده بودند و بر پایه آن آثاری به وجود آورده بودند
فرجپوری: سلیقه موسیقایی تغییر پذیر است

فرجپوری: سلیقه موسیقایی تغییر پذیر است

آقای فرج پوری می خواهیم به زمان گذشته سری بزنیم و از گذشته به زمان حال برسیم، شما سال های قبل به عنوان آهنگ ساز اثری منتشر کردید به نام “نقش پندار” و اخرین اثر شما که به صورت گروه نوازی منتشر شده و در دسترس علاقه مندان قرار دارد “غوغای عشق بازان” است که همراه با گروه آوا و صدای استاد شجریان منتشر شده، سعید فرج پوری “غوغای عشق بازان” با سعید فرج پوری نقش پندار در طوی این سال ها چه تفاوت هایی پیدا کرده؟
دو مضراب چپ (قسمت نهم)

دو مضراب چپ (قسمت نهم)

یکی از ویژگی های خیلی مهم در اجرای دو مضراب چپ آزاد بودن هر دودست پس از اجرای این تکنیک است، به طوری که در صورت اجرای درست می توانیم هم از دست راست استفاده کنیم و هم از دست چپ و نکتۀ جالب تر اینجاست که حتی قادر خواهیم بود، پس از دومضراب چپ سریعاً جفت مضراب و دوبل نُت هم استفاده کنیم.
گفتگو با زوکرمن (III)

گفتگو با زوکرمن (III)

برای خود زوکرمن هم جالب است که علیرغم سابقه تحصیلی لکه دارش، امروز آدم سخت گیری شده که از شاگردانش می خواهد که بسیار منظم باشند و آنها نیز اینگونه اند. «چند سال پیش یکی از معلم هایم، خانم نرینس، را دیدم. او ناگهان در یکی از کنسرت ها ظاهر شد و از من پرسید: من را به خاطر می آوری؟ گفتم: اوه خدای من! خانم نرینس! او گفت: می بینم که بدون کمک من به جای خیلی خوبی رسیده ای».