جعفر صالحی: در ده ساعت میشود نت نویسی را آموخت

فیناله را نسبت به سیبلیوس چقدر یوزر فرندلی (User Friendly) و ساده برای کاربر آماتور می بینید؟ با توجه به اینکه یک کاربر برنامه سیبلیوس در حدود سه جلسه توانایی نوشتن را تا حد زیادی پیدا میکند.

همانطور که شما هم می‌دانید، مدت زمان آموزش بیشتر از این‌که وابسته به مطلب آموزشی باشد، به درک و علاقه هنرجو وابسته است و البته نگاه من در تولید این اثر آموزشی، آموزش به یک کاربر آماتور بوده است.

اما اگر بخواهیم میانه را در نظر بگیریم، همه نرم‌افزارهای تحت ویندوز (البته این نرم‌افزار مانند بسیاری از نرم‌افزارهای کاربردی دیگر در مک (Mac) نیز قابل اجراست و در مجموعه آموزشی فیناله نحوه کار برای کاربران مک نیز توضیح داده شده است) به دلیل تصویری بودن ابزارها، بسیار به راحتی آموخته می‌شوند و کافیست کاربر بداند برای انجام هرکاری باید به کدام ابزار مراجعه کند.

به این ترتیب به مرور کارآزموده‌تر شده و سرعت کارش بالا می‌رود. فیناله یک نرم‌افزار ابزارمحور است یعنی شما برای انجام بسیاری از کارهای مورد نیاز، می‌توانید از چند ابزار استفاده کنید. به این ترتیب کار برای کاربر بسیار آسان شده است. طبق تجربه آموزشی که داشتم، می‌توانم بگویم که یک هنرجو در دوجلسه اول نت‌نویسی با فیناله را می‌آموزد و در جلسات بعدی، علامتگذاری‌ها و کامل کردن نت خود را فراخواهد گرفت. کما این‌که فیلم‌های آموزشی این مجموعه با زمان ۱۰ ساعت، کار نت‌نویسی با فیناله را به صورت حرفه‌ای آموزش می‌دهند و این ۱۰ ساعت در یک روز هم می‌تواند اتفاق بیفتد و بازهم البته بستگی به مخاطب دارد.

ذکر این نکته هم لازم است که مطلب آموزشی ارایه شده فقط شامل نت‌نویسی نیست و همانطور که در فهرست درس‌های مجموعه فیلم‌های آموزشی مشاهده می‌کنید، این مطلب در دو فصل اول درس‌ها تکمیل شده است.

اما فیلم‌ها شامل ۱۲ فصل است که در فصل های بعدی قابلیت های شگفت‌انگیزی از فیناله آموزش داده شده که برای هنرمندان بسیار کاربردی و جالب خواهد بود. به عنوان مثال این قابلیت که شما می‌توانید یک خط صوتی را با کیفیت عالی از ساز خود ضبط کرده و با استفاده از فیناله برای آن آکمپانیمان بنویسید و اجرای این دو را با هم سینک کنید که به این ترتیب خط صوتی را با آکمپانیمان به صورت همزمان بشنوید.

برای تهیه دی وی دی شما باید از چه طریقی اقدام کرد؟
با توجه به این‌که این اثر تازه تولید شده و به مرور در بازار پخش خواهد شد ترجیح می‌دهم مرکز پخش آن را معرفی کنم که دانشجویان موسیقی می‌توانند با مراجعه مستقیم به آن، مجموعه آموزشی را با تخفیف خوبی تهیه نمایند و مراکز آموزشی و آموزشگاه‌های موسیقی هم می‌توانند به تعداد مورد نظر خود، این مجموعه را سفارش داده و در محل خود دریافت کنند.

مرکز پخش این اثر: شرکت نوآوران، چهارراه ولیعصر، بازار کامپیوتر رضا، طبقه دوم، واحد ۲۰۳ – تلفن : ۶۶۴۱۲۰۱۱ و ۶۶۴۶۰۲۳۸ است و فروش تلفنی و اینترنتی هم از سایت Persianartmusic.com آغاز شده است.

2 دیدگاه

  • سامان
    ارسال شده در تیر ۱۰, ۱۳۹۲ در ۸:۵۰ ق.ظ

    بنده موقع نصب با دو مورد ویروس مواجه شدم . اینکه یک مجموعه اورجینال و اون هم سی دی ویروس داشته باشه خیلی برام عجیب بود. از یکی از دوستان هم که خریده بود مجموعه را پرسیدم و اون هم همین مورد را داشت. البته ظاهرا نرم افزار نصب شد و لی ویروس در مراحل بعد نصب خودشو نشون داد. اونجا که فایل پیچ را اجرا می کنی. لطفا به این مورد رسیدگی کنید ممنون

  • علی احمدی
    ارسال شده در آبان ۲۴, ۱۳۹۳ در ۹:۵۷ ب.ظ

    با پوزش فراوان،کمی بی دقتی کردم، در این صفحه جواب سوالم رو گرفتم، سپاس.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

دژآهنگ: از تدریس اشمل بسیار بهره بردم

از طرفی سونوریته ای که در صداسازی‌های هارمونیکا انجام می شود به شدت قابلیت شخصی‌سازی دارد. مثلا شما می‌توانید از تغییر پوزیشن فک پائین و زبان، جنس صداهای مختلفی را ایجاد کنید که چنین چیزی با آکاردئون قابل انجام نیست.

مروری بر کتاب «بنیان های آموزش موسیقی» اثر ادگار ویلمز (IV)

ارتباط ملودیکی بین دو صدا هر چه قدر هم آرام نواخته شود همزمانی با یکدیگر پیدا می کنند و می توانند هارمونی به وجود آورند. هنگامی که سه صدا مانند دو-می-سل به صورت پیوسته و به دنیال هم خوانده شوند تصور یک آکورد را در ذهن به وجود می آورند و تمرین خوبی برای درک آکورد می باشد. فواصل هارمونیک (چهارم و پنجم) نیز در حین خواندن آکورد آن ها، شناسایی و توجه می شود. فواصل سوم و ششم را نیز در خواندن آکوردهایشان می توان درک کرد. فواصل دوم و هفتم دارای ماهیت پیوندی هستند که توسط فواصل هارمونیک قدرت و شدت می گیرند.

از روزهای گذشته…

رابرت فارنون : افسانه ای در عرصه موسیقی لایت ( قسمت دوم)

رابرت فارنون : افسانه ای در عرصه موسیقی لایت ( قسمت دوم)

سالیان متمادی اجراهای مختلف آثار رابرت فارنون به طور منظم از رادیو بی بی سی و تلویزیون پخش می شد. بزرگترین کمپانی پخش موسیقی آن زمان – Decca – قراردادی را با فارنون به عنوان تنظیم کننده و رهبر ارکستر به امضاء رساند. علی رغم اینکه گفته می شد این کمپانی حمایت لازم را از فارنون به عمل نیاورده، بسیاری از آلبوم های قابل توجه او در زمان همکاری اش با Decca انتشار یافته است.
گریت فول دد (II)

گریت فول دد (II)

نیاز مالی شدید گروه باعث شد تا نهایتآ دعوت هواداران خود را پذیرفته نسبت به ضبط اولین آلبوم زنده خود اقدام کنند. نتیجه کار آلبوم سال ۱۹۶۹ تحت عنوان Live/Dead بود. گارسیا در این آلبوم حدود ۲۳ دقیقه نسخه اجرایی خود از Dark Star را قرار داد، برای بسیاری از طرفداران این گروه، Dark Star شیرازه اصلی تفکر و هنر گروه بود.
کریمی: مشکل نوازندگان ما عدم آشنایی با آناتومی است

کریمی: مشکل نوازندگان ما عدم آشنایی با آناتومی است

دانستن این بحث نه‌فقط برای نوازندگان سازهای بادی یا خواننده‌ها، بلکه برای تمام نوازنده‌ها نیز مهم و ضروری است. برای مثال بیشتر نوازنده‌ها در حین اجرای یک قطعه‌ی سخت، با کمبود نفس مواجه می‌شوند و نفس خود را حبس می‌کنند که این موجب می‌شود اکسیژن کافی به سلول‌های مغز نرسد و عضلات دچار گرفتگی و انقباض شوند، در‌ حالی‌که اگر نوازنده بتواند در حین نوازندگی، دم و بازدم خود را کنترل کند و همواره اکسیژن لازم برای سلول‌های بدن خود را به بهترین شکل تأمین کند، در حین نوازندگی با گرفتگی عضلات و خستگی مواجه نخواهد شد.
یک هارمونی متفاوت

یک هارمونی متفاوت

دو نفر از دوستان بصورت مجزا درخواست موسیقی و نت یکی از کارهای بسیار زیبای گروه بیتلز را کرده بودند، که در اینجا ضمن آوردن اینکار، نگاهی هم به هارمونی نسبتا” پیچیده این قطعه موسیقی زیبا می اندازیم. نت این قطعه را می توانید در قسمت pdf & music داشته باشید.
روی اوربیسن، صدایی با نفوذ (III)

روی اوربیسن، صدایی با نفوذ (III)

اوربیسن به همراه کمپانی ضبط سان موفقیتهای نسبی به دست آورد و توانست وارد حلقه الویس پریسلی شود. تنها امتیازی که ضبط سان برای او داشت آن بود که برای خرید دوباره کالیداک بنفش خود پول کافی داشته باشد، اما به تدریج دست از همکاری با آنان کشید و ضبط آثارش را متوقف کرد. وی به سرتاسر تکزاس سفر کرد و برای ۷ ماه هیچ اجرایی نداشت. او اغلب در بحران شدید مالی بود و به خانواده و دوستان خود وابسته بود.
۲۶اردیبهشت ماه، افتتاح نخستین نشست رسمی پایگاه های مجازی موسیقی کلاسیک ایران

۲۶اردیبهشت ماه، افتتاح نخستین نشست رسمی پایگاه های مجازی موسیقی کلاسیک ایران

نخستین نشست رسمی پایگاه های اطلاع رسانی موسیقی با حضور اعضای جامعه ی مجازی آن، در تاریخ چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۸۶ در شهر شیراز و در سالن “سبز کوچک” آّبنوس این شهر افتتاح خواهد شد. این نشست که به مدت سه روز برگزار خواهد شد، در یک حرکت خودجوش با هدف بررسی و تببین نقش فضای مجازی در معرفی، رشد، توسعه، اعتلای موسیقی و فرهنگ نقد و پژوهش در این زمینه انجام خواهد شد.
انتخاب گیتار ۲- انواع گیتار الکتریک

انتخاب گیتار ۲- انواع گیتار الکتریک

در ادامه مطلب قبل که به بررسی انواع گیتار آکوستیک پرداختیم، در این مطلب قصد داریم در مورد انواع گیتار الکتریک، و انتخاب آن صحبت کنیم. همانگونه که قبلا گفته شد، در گیتارهای الکتریک، یک یا چند “پیکاپ” ارتعاش سیمها را به فرکانس صوتی تبدیل میکند و صوت حاصل توسط یک آمپلی فایر تقویت می شود.
محمودی: سولیستی از سخت ترین مهارتهاست

محمودی: سولیستی از سخت ترین مهارتهاست

نام این ارکستر “جام جم” است که نامش را به خاطر مرکزیت آن در صدا و سیما و همچنین افسانه های تاریخی مربوط به این نام، اینگونه انتخاب شده است از سال ۱۳۸۷ با همکاری دانشجویان دانشکده موسیقی صدا و سیما پایه ریزی شد. در اوایل کار پیاپی با اشکالاتی مربوط به برنامه ریزی مواجه میشد ولی با پیگیری بنده و سایر دوستان و علاقمندان این ارکستر بتواند به حدی برسد که اجرای برنامه داشته باشد.
تاثیر موسیقی بر روی قلب

تاثیر موسیقی بر روی قلب

یادگیری و نواختن ساز میتواند تاثیرات مثبتی را بر روی قلب داشته باشد؛ محققان ایتالیایی و انگلیسی در یک سری از آزمایشات دست به مقایسه میان افراد موزیسین و غیر موزیسن و تاثیر موسیقی در سبکهای مختلف همچون آثار کلاسیک مانند قطعات بتهوون و یا حتی موسیقی تکنو نمودند.
گروه بین المللی رومی از زبان علیرضا قربانی

گروه بین المللی رومی از زبان علیرضا قربانی

گروه مولانا رومی به تازگی در یک تور اروپایی هشت کنسرت را در کشورهای سوئد، نروژ، سوییس و اسپانیا اجرا کرد که خوانندگی برعهده علیرضا قربانی بود. این گروه در تور اروپایی خود آثار جاوید افسری راد آهنگساز ارزنده و نوازنده سنتور را اجرا کرد. علیرضا قربانی خواننده برجسته موسیقی سنتی، همکاری تازه خود با گروه بین المللی مولانا “رومی” را تجربه ای ارزنده توصیف می کند و می گوید این گروه زمینه آن را دارد تا منشا کارهای متفاوت باشد.