جعفر صالحی: در ده ساعت میشود نت نویسی را آموخت

فیناله را نسبت به سیبلیوس چقدر یوزر فرندلی (User Friendly) و ساده برای کاربر آماتور می بینید؟ با توجه به اینکه یک کاربر برنامه سیبلیوس در حدود سه جلسه توانایی نوشتن را تا حد زیادی پیدا میکند.

همانطور که شما هم می‌دانید، مدت زمان آموزش بیشتر از این‌که وابسته به مطلب آموزشی باشد، به درک و علاقه هنرجو وابسته است و البته نگاه من در تولید این اثر آموزشی، آموزش به یک کاربر آماتور بوده است.

اما اگر بخواهیم میانه را در نظر بگیریم، همه نرم‌افزارهای تحت ویندوز (البته این نرم‌افزار مانند بسیاری از نرم‌افزارهای کاربردی دیگر در مک (Mac) نیز قابل اجراست و در مجموعه آموزشی فیناله نحوه کار برای کاربران مک نیز توضیح داده شده است) به دلیل تصویری بودن ابزارها، بسیار به راحتی آموخته می‌شوند و کافیست کاربر بداند برای انجام هرکاری باید به کدام ابزار مراجعه کند.

به این ترتیب به مرور کارآزموده‌تر شده و سرعت کارش بالا می‌رود. فیناله یک نرم‌افزار ابزارمحور است یعنی شما برای انجام بسیاری از کارهای مورد نیاز، می‌توانید از چند ابزار استفاده کنید. به این ترتیب کار برای کاربر بسیار آسان شده است. طبق تجربه آموزشی که داشتم، می‌توانم بگویم که یک هنرجو در دوجلسه اول نت‌نویسی با فیناله را می‌آموزد و در جلسات بعدی، علامتگذاری‌ها و کامل کردن نت خود را فراخواهد گرفت. کما این‌که فیلم‌های آموزشی این مجموعه با زمان ۱۰ ساعت، کار نت‌نویسی با فیناله را به صورت حرفه‌ای آموزش می‌دهند و این ۱۰ ساعت در یک روز هم می‌تواند اتفاق بیفتد و بازهم البته بستگی به مخاطب دارد.

ذکر این نکته هم لازم است که مطلب آموزشی ارایه شده فقط شامل نت‌نویسی نیست و همانطور که در فهرست درس‌های مجموعه فیلم‌های آموزشی مشاهده می‌کنید، این مطلب در دو فصل اول درس‌ها تکمیل شده است.

اما فیلم‌ها شامل ۱۲ فصل است که در فصل های بعدی قابلیت های شگفت‌انگیزی از فیناله آموزش داده شده که برای هنرمندان بسیار کاربردی و جالب خواهد بود. به عنوان مثال این قابلیت که شما می‌توانید یک خط صوتی را با کیفیت عالی از ساز خود ضبط کرده و با استفاده از فیناله برای آن آکمپانیمان بنویسید و اجرای این دو را با هم سینک کنید که به این ترتیب خط صوتی را با آکمپانیمان به صورت همزمان بشنوید.

برای تهیه دی وی دی شما باید از چه طریقی اقدام کرد؟
با توجه به این‌که این اثر تازه تولید شده و به مرور در بازار پخش خواهد شد ترجیح می‌دهم مرکز پخش آن را معرفی کنم که دانشجویان موسیقی می‌توانند با مراجعه مستقیم به آن، مجموعه آموزشی را با تخفیف خوبی تهیه نمایند و مراکز آموزشی و آموزشگاه‌های موسیقی هم می‌توانند به تعداد مورد نظر خود، این مجموعه را سفارش داده و در محل خود دریافت کنند.

مرکز پخش این اثر: شرکت نوآوران، چهارراه ولیعصر، بازار کامپیوتر رضا، طبقه دوم، واحد ۲۰۳ – تلفن : ۶۶۴۱۲۰۱۱ و ۶۶۴۶۰۲۳۸ است و فروش تلفنی و اینترنتی هم از سایت Persianartmusic.com آغاز شده است.

2 دیدگاه

  • سامان
    ارسال شده در تیر ۱۰, ۱۳۹۲ در ۸:۵۰ ق.ظ

    بنده موقع نصب با دو مورد ویروس مواجه شدم . اینکه یک مجموعه اورجینال و اون هم سی دی ویروس داشته باشه خیلی برام عجیب بود. از یکی از دوستان هم که خریده بود مجموعه را پرسیدم و اون هم همین مورد را داشت. البته ظاهرا نرم افزار نصب شد و لی ویروس در مراحل بعد نصب خودشو نشون داد. اونجا که فایل پیچ را اجرا می کنی. لطفا به این مورد رسیدگی کنید ممنون

  • علی احمدی
    ارسال شده در آبان ۲۴, ۱۳۹۳ در ۹:۵۷ ب.ظ

    با پوزش فراوان،کمی بی دقتی کردم، در این صفحه جواب سوالم رو گرفتم، سپاس.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نماد‌شناسی عود (VII)

ابن سینا در کتاب خود «شفا» (کتاب ریاضیات) (۲۲) بخش زیادی از فصل مربوط به آلات موسیقی را به بحث کوک و فواصل و فیزیک صدا اختصاص داده و در آن بیان کرده‌است که عود بهترینِ سازها و محبوب‌ترینِ آنها نزد مردم است. (۲۳) مضاف بر این در ادامه‌ راجع به تعداد سیم‌های عود می‌گوید که ما پیش‌تر آن را در یکی از افسانه‌هایی با نگاهی تن-نمایانه برای عود یافتیم: او می‌گوید که عود گاهی دارای ۵ جفت سیم است اما بیشتر ۴ جفت سیم دارد(۲۴) و در هر دو صورت سیم‌های این ساز معمولاً با یک فاصله‌ی چهارم نسبت به هم کوک می‌شوند.(۲۵)

مغالطات ایرانی – اجرای جهانی

یکی از مهمترین معیارهای سنجش کیفیت یک اثر موسیقایی در فضای موسیقی کلاسیک، اجرای چندین باره یک اثر توسط گروه ها و ارکستر های مختلف در اعصار مختلف است. این اعتقاد در بعضی از جوامع مثل کشور ما چنان همه گیر و جا افتاده شده است که به عنوان تنها معیار سنجش کیفیت یک اثر موسیقی کلاسیک به حساب می آید.

از روزهای گذشته…

بررسی جنبش احیای موسیقی دستگاهی در نیمه سده‌ حاضر (I)

بررسی جنبش احیای موسیقی دستگاهی در نیمه سده‌ حاضر (I)

جنبش احیا یا بازگشت به موسیقی سنتی (دستگاهی) ایران که در سال‌های دهه‌ی ۴۰ شمسی آغاز شد، به نوعی تابعی از انواع بازگشت به هنرهای سنتی و فرهنگ قدیم بود، که در آن زمان به عنوان یک جریان روشنفکری و در تقابل نسبی با سلیقه‌ی هنر رسمی قرار داشت (هر چند، گاهی نیروهای درون حاکمیت وقت نیز، به دلایل مختلف از آن حمایت می‌کردند). این پدیده پس از آن که در دهه‌ی ۵۰ به اوج قدرت خود رسید و به بار نشست، تقریبا تمامی فعالیت‌های موسیقی را در ایران تحت تاثیر قرار داد و آن چنان فراگیر شد که حتا حوزه‌هایی را هم که به طور مستقیم با موسیقی دستگاهی رابطه نداشتند، در برگرفت. درست به همین دلایل پژوهش درباره‌ی این برهه از تاریخ موسیقی ایران و جریان‌های مربوط به آن یکی از حوزه‌های مهم پژوهش در موسیقی را تشکیل می‌دهد.
صبا؛ نسیم دگرگونی‌ها (V)

صبا؛ نسیم دگرگونی‌ها (V)

دومین نکته ذهنی بودن «مرجع تعلق» گوشه‌ها است. در هر حال برای ما بدیهی است که برخی از گوشه‌های دیگر نسخه‌های ردیف هم «خلق» شده‌اند یعنی به شکلی عینی دارای آفریننده هستند، اما جز در مواردی، از ورای هاله‌ای افسانه‌ای، کسی از آن یاد نمی‌کند. شاید بیاندیشیم که این آفریننده‌ها در طول تاریخ از یاد رفته‌اند، اما به نظر می‌رسد مساله این است که موجودیت آفریننده از نظر ذهنی بااهمیت تلقی نمی‌شود (۴). بدین ترتیب صبا تنها موردی (یا یکی از نادر موارد) نیست که آفریدن و آفریده‌اش به یاد مانده باشد، کسی است که یک مفهوم ذهنی را جابجا کرده است.
صدای سنتور (I)

صدای سنتور (I)

در این گفتار سعی دارم راجع به تنوع صدایی که یک نوازنده میتواند از یک ساز ایجاد کند نکاتی را خاطر نشان کنم. به ظاهر تنوع صدایی ساز سنتور بنا به ساختار آن نمی تواند خیلی متفاوت باشد (منظور صدای حاصله از یک سنتور است) همانند پیانو، بطوریکه هر نوازنده ای مثلاً اگر با فلان پیانو بنوازد اصوات ایجاد شده همگی یکسان خواهند بود یا در نهایت تفاوت اندکی خواهند داشت.
ماجرای غم انگیز نقد لطفی

ماجرای غم انگیز نقد لطفی

چندیست که ماجرای کمانچه نوازی محمدرضا لطفی نوازنده و آهنگساز صاحب نام ایران، پس از چند سال بازار نقد و نقادی را در نشریات گرم کرده است. نقدها با کیفیت های مختلف و از زاویه های متفاوت بر نوازندگی و گفته های لطفی در خبرگزاری ها و مجلات هنری به چاپ رسیده و تقریبا این ماجرا بدون نتیجه ای خاص به پایان رسیده است.
متعهد بر انگاره ردیف

متعهد بر انگاره ردیف

آلبوم “نقش بندان” ، آنگونه که در دفترچه‌ی سی دی نیز نوشته شده است، مشتمل بر دو بخش است: بخش اوّل، دستگاه ماهور و بخش دوم، دستگاه (آواز) اصفهان. برای ارزیابی بهتر این اثر، رجوع به اظهارات نوازنده حیاتی‌ست. مریم تژده در مورد آلبوم چنین می‌نویسد: “اجرای آن [بخش اوّل] برخاسته از برداشت شخصی نوازنده از دستگاه ماهور است… بخش دوم بر اساس اجرای ایشان [علی‌اکبر شهنازی] … ادامه می‌یابد و به تدریج تا پایان بخش دوم به برداشت شخصی نوازنده نزدیک‌تر می‌شود.”
ایزایی و مکتب ویولون بلژیک (III)

ایزایی و مکتب ویولون بلژیک (III)

این مورد همچنین درباره سونات سزار فرانک نیز صدق می کند. ایزایی می گوید: «اجرای این سونات های بزرگ به دو نوازنده احتیاج دارد، زیرا بخش های پیانو آنها گاهی بسیار ماهرانه و با جزئیات بسیار نوشته شده اند. سزار فرانک سوناتش را روز ۲۶ سپتامبر ۱۸۸۶ یعنی روز عروسی من به عنوان هدیه عروسی برایم فرستاد! واقعیت این است که کارهای بسیار مهم زیادی به من تقدیم شده است. به عنوان مثال می توانم از آثاری از این آهنگسازان نام ببرم: شوسون (Chausson)، رپارتز (Ropartz)، دوبوآ (Dubois) (سونات – که پس از سونات سزار فرانک یکی از بهترین سونات هاست)، دیندی (d’Indy)، گابریل فوره (کوئینتت)، دبوسی (کوارتت)! تعدادشان زیاد است و نمی توانم همگی را الآن به خاطر بیاورم، سونات های ویولن، موسیقی سمفونیک، موسیقی مجلسی، اثرهای کرال، و ساخته هایی از هر نوع!»
مایکل برکر، نوازنده برجسته ساکسفون درگذشت

مایکل برکر، نوازنده برجسته ساکسفون درگذشت

مایکل برکر Michael Brecker نوازنده ساکسفون، برنده ۱۱ جایزه Grammy و از بزرگترین نوازندگان جز معاصر، روز ۱۳ ژانویه ۲۰۰۷ در سن ۵۷ سالگی در شهر نیویورک زندگی را بدرود گفت.
انتشار «سمفونی دماوند» از شاهین فرهت

انتشار «سمفونی دماوند» از شاهین فرهت

شاهین فرهت، آهنگساز ایرانی، همواره از «سمفونی دماوند» به عنوان بهترین اثر خود نام می بُرد و چند سالی می شد که سخت در پی فراهم آوردن امکان اجرای آن بود. به ارکستر سمفونیک تهران متوسل شد ولی راه به جایی نبرد. بارها در گفت و گو با رسانه ها از نبودن امکانات برای اجرای سمفونی اش سخن گفت تا در نهایت، اجرا و ضبط آن به وسیله ارکستر جشنواره ارمنستان به رهبری سورن خانگالدیان ممکن شد.
محبوبه خلوتی

محبوبه خلوتی

نقش سکوت در موسیقی

نقش سکوت در موسیقی

تشبیه سکوت به صفحه سفیدی که موسیقی بر آن نقش میشود، چندان صحیح نیست. در واقع سکوت، یکی از رنگهای موجود در جعبه رنگ آهنگساز است. آنچه موسیقی جز را از قالبهای دیگر موسیقی مجزا میکند این است که هر نوازنده –از طریق بداهه نوازی- به نوعی آهنگساز هم محسوب میشود و باید شیوه استفاده موثر از سکوت را به خوبی بشناسد.