بازگشت به «نیمه تاریک…»

راجر واترز در کنسرت Live 8 ، تابستان سال 2005
راجر واترز در کنسرت Live 8 ، تابستان سال 2005
نیویورک/مجله بیلبورد: در روز ۱۷ مارس ۱۹۷۳، گروهی به نام پینک فلوید، در گیر و دار تحول موسیقی خود آلبومی به نام “نیمه تاریک ماه” (Dark Side of the Moon) را منتشر کردند که به سرعت وارد جدول ۲۰۰ تایی بیلبورد (Billboard) شد و در این فهرست رتبه ۹۵ را به دست آورد که در آن هفته بالاترین رتبه برای اولین حضور در فهرست به شمار می رفت. سپس اتفاق جالبی افتاد، این آلبوم هرگز از چارت خارج نشد.

پس از گذشت ۱۴ سال یا دقیقتر بگوییم ۷۳۶ هفته بعد، در ماه جولای ۱۹۸۸، آلبوم از این جدول خارج شد. مدتی بعد دوباره در بیلبورد ۲۰۰ تایی ظاهر شد و ۷۵۹ هفته در فهرست بهترین آلبومهای پاپ باقی ماند و پینک فلوید در این هفته به مرز باورنکردنی ۱۵۰۰ هفته حضور در چارتها رسیده است.

رتبه دوم از نظر زمان حضور در بیلبورد ۲۰۰، متعلق به باب مارلی و ویلرز (Bob Marley & the Wailers) است که چند سال از پینک فلوید عقب هستند و تنها ۸۴۵ هفته در این چارت حضور داشته اند.

راجر واترز (Roger Waters) عضو سابق و خواننده اصلی پینک فلوید که قرار است به تنهایی تمام آلبوم “نیمه تاریک ماه” را در تور پاییزه خود، در ۱۸ شهر آمریکای شمالی اجرا کند، در گفتگویی با بیلبورد حضور یافته است تا درباره این آلبوم صحبت کند.

خبرنگار: به نظر شما چرا این آلبوم توانسته است در میان نسلهای متعدد و متفاوت به چنین موفقیتی دست یابد؟
واترز: از نظر موسیقی، این اثر واقعا توانسته است از آزمون زمان سربلند خارج شود. در آن زمان خاصیتی در همزیستی استعدادهای موسیقی هر چهار نفر ما وجود داشت که بسیار موفق بود.

از طرف دیگر، از نظر محتوای اشعار، این آلبوم دارای محتوای حکیمانه ای است که برای نسلهای متوالی جذاب است زیرا به نظر میرسد که محتوای اشعار به شنونده اجازه می دهد مسائل را مورد تردید و یا زیر سؤال ببرد، شاید، این چیزی است که برای همه ما، زمانی که به بلوغ می رسیم و به سوی زندگی واقعی پرتاب می شویم، بسیار جذاب است.

خبرنگار: آیا احساس میکنید که آنچه در استودیو ضبط کردید موافق تمام ایده آلهایتان بوده است؟
واترز: زمانی که کار ضبط تمام شد، من یک کپی از نوار ریل (Reel) آنرا به خانه بردم، و به یاد دارم که در آن زمان آنرا برای همسرم پخش کردم و پس از پایان آن او اشکش سرازیر شد.

من فکر کردم «این کار قطعا به جای حساس زده است»، من به نوعی با این فکر خوشنود شده بودم و با خودم گفتم، «وای، این یک اثر حسابی و کامل است» و کاملا اعتقاد داشتم که مردم به آن واکنش نشان خواهند داد.

خبرنگار: تصویر سازی آلبوم هم بخش بزرگی از آن به شمار میرود.
واترز: استورم ثورگرسن (Storm Thorgerson) و اوبری پاول (Aubrey Powell) کار طراحی را در گروه “Hipgnosis” (گروهی از طراحان بریتانیایی تشکیل شده در سال ۱۹۶۸٫ تخصص این گروه در طراحی جلد آلبومهای راک بود و در سال ۱۹۸۳ از هم پاشید. اما ثورگرسن به کار با پینک فلوید ادامه داد) انجام دادند. آنها با چیزی حدود ۶ یا ۷ نمونه کار آمدند و آنها را روی زمین اتاق فرمان انداختند و همه ما یکصدا گفتیم “این یکی!” هیچ گفتگویی درکار نبود. همه ما حس خوبی به آن داشتیم.

خبرنگار: آیا «نیمه تاریک…» نقطه عطفی برای کار استودیویی پینک فلوید بود؟
واترز: بله. تا زمان «نیمه تاریک…» ما گروهی بسیار به هم پیوسته بودیم. ما واقعا یک گروه بودیم، نزدیک به هم و صمیمانه کار میکردیم و از این وضعیت راضی بودیم.

“نیمه تاریک…” مرزهایی در این رابطه ایجاد کرد، کار ضبط روز به روز مسئله دارتر میشد. با این آلبوم ما به چیزی دست یافتیم که به عنوان مردان جوانی که وارد حرفه موسیقی می شوند، می خواستیم به آن برسیم. پس از آن ما بیشتر از ترس به هم چسبیده بودیم تا از روی امیدواری.

خبرنگار: شما قصد دارید که آلبوم را به طور کامل در تور آینده خود اجرا کنید. چطور به این فکر افتادید؟
واترز: این درخواست مسابقات فرمول یک (مهمترین مسابقات اتوموبیلرانی که به نام گراند پری (Grand Prix) نیز شناخته می شود) فرانسه بود. آنها به دنبال یک رویداد بزرگ درروز ۱۴ جولای بودند که روز قبل از مسابقات گراند پری فرانسه است که در مسیر مانی (Magny-Course)، حدود ۱۰۰ کیلومتری جنوب پاریس اجرا می شود.

ظاهرا یک نفر هوس کرده بگوید که «نیمه تاریک …» پینک فلوید اجرا شود و یکی دیگر هم هوس کرده از چند نفر نظرخواهی کند که گفته اند- “دیوانه شدی؟” در نتیجه آنها سراغ من آمدند.

من هر چه بیشتر روی این پیشنهاد کار کردم، ایده های بیشتری به ذهنم رسید. من همین حالا قرار است به مرکز شهر بروم تا بر روی جلوه های تصویری «نیمه تاریک ماه» و بقیه نمایش کار کنم و به شدت امیدوارم که کاری در خور اثر انجام شود.

cnn.com

18 دیدگاه

 • نسرين فاطمي
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۰, ۱۳۸۵ در ۹:۴۳ ب.ظ

  از خط فکری بسیار حساب شده سایت و شما خانم شهاب بسیار ممنون هستیم که مطالب مفید و جذاب رو برای ما می آورید. موفقیت شما را از خداوند آرزو داریم.

 • amir
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۰, ۱۳۸۵ در ۱۰:۵۲ ب.ظ

  merci, dark side of the moon shahkar mosighi rock hast va in shahkar madyoon pink hast na roger waters,

 • روسونری
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۶, ۱۳۸۵ در ۲:۲۰ ب.ظ

  یه جایی از قول یکی از اطرافیان پینک فلوید راجع به نیمه تاریک ماه نوشته بود: “دیوید {گیلمور} کاری کرد که مردم از موسیقی این آلبوم لذت ببرن، و راجر {واترز} هم آنها را به تفکر واداشت.”

  شاید بهترین توصیف از همکاری و حضور گیلمور و واترز در یک آلبوم همین توصیف بالا باشد. با رفتن واترز، اشعار پینک فلوید به جز چند مورد استثنا، کاملا آن کوبندگی و بعد اجتماعی و سیاسی خودش رو از دست داد و سطحی شد. ولی اگر از بعد موسیقی به کار های گروه نگاه کنیم باید اعتراف کرد دو آلبوم لغزش ناگهانی عقل و ناقوس جدایی هر یک گام هایی رو به جلو نسبت به The Final Cut بودند.

 • صفا
  ارسال شده در اردیبهشت ۳۰, ۱۳۸۵ در ۲:۱۷ ب.ظ

  از دست اندرکاران این سایت بعید بود که اجازه دادن ترجمه ای به این ضعیفی آپلود بشه، گفتگوی هارمونیک خودش سطح توقعات مخاطبان رو بالا برده وواقعاً حیفه اگر که کارهایی حتی در سطح کارهای قدیمی تر توی این سایت ببینیم.
  مثه همیشه پر انرژی باشین

 • sanam
  ارسال شده در خرداد ۲۴, ۱۳۸۵ در ۱۱:۳۶ ب.ظ

  aghaye waters gharare ke in ejra ro 30 khordad dar torkiye dashte bashe dar in mored kesi chizi midoone?

 • ارسال شده در شهریور ۱۳, ۱۳۸۵ در ۴:۲۹ ب.ظ

  اشعار ترجمه شده ی PINKFLOYD را هم بگذارید ممنون میشم

 • mehdi
  ارسال شده در آذر ۲۷, ۱۳۸۶ در ۱۲:۳۶ ق.ظ

  به نظر من شعرهرچقدر هم زیبا باشد اگر آهنگ خوبی نداشته باشد دیگر زیبایی ندارد.نیمه تاریک… به خاطر نوع موسیقی که دارد برای همه بسیار جذاب بود و هست .شاید پینک فلوید بیشتر جاودانگی خود را مدیون همکاری گیلمور با راجر است .

 • علیرضا
  ارسال شده در بهمن ۲۹, ۱۳۸۶ در ۹:۲۶ ب.ظ

  واترز یک هنرمند با احساس و پرشور و خلاق و البته بی مسئولیت و دیکتاتور است.
  گیلمور یک متخصص حرفه ای موزیک و پر شور و البته فقط یک موزیسین است.

 • سامی
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۳, ۱۳۸۷ در ۳:۲۰ ق.ظ

  بهترین آلبوم راکی که تا به حال شنیده ام.

 • ارسال شده در شهریور ۱۶, ۱۳۸۷ در ۵:۰۱ ب.ظ

  آلبوم های زیبای پینک مخصوصا آهنگ دیوار را اگر جلوی دیوار بگذارید به فکر فرو می رود چه برسد به آدم . از شما بخاطر یادآوری این آهنگ های زیبا سپاسگذارم

 • asalf
  ارسال شده در آبان ۱۴, ۱۳۸۷ در ۱۲:۳۴ ب.ظ

  من آلبوم نیمه تاریک ماه پینک فلوید و می خوام خیلی جالبه

 • khosrow
  ارسال شده در بهمن ۱۸, ۱۳۸۷ در ۱۲:۵۲ ب.ظ

  پینک فلوید گوشه ای از زندگی ماست که این زندگی دقیقا مثل نیمه تاریک ماه است.

 • محمد
  ارسال شده در اسفند ۱۸, ۱۳۸۷ در ۴:۳۰ ق.ظ

  پینک فلوید یعنی گیلمور ، میسن ، واترز ، رایت – به ترتیب حروف الفبا –
  یکیشون که کم بشه دیگه پینک فلوید نمیشه.

 • ارسال شده در اردیبهشت ۱۵, ۱۳۸۸ در ۵:۲۱ ب.ظ

  اگه کسی dark side of the moonرا گوش نکنه عمرش بر فنا رفته.اصلا اگه کسی پینک فلویدرو عاشقانه دوست نداشته باشه دیوانه است.من که میخوام این ۴ ستاره رو به همه تزریق کنم.محمد خوب نوشته که بدون این ۴ نفرینک فلوید ناقصه.

 • korosh-k
  ارسال شده در خرداد ۵, ۱۳۸۹ در ۲:۲۳ ب.ظ

  هر کسی که اهل تفکر و اندیشه باشی! واز موسیقی قوی و خلاقانه لذت ببره! حتما عاشق موسیقی، اندیشه و گفتار پینک فلوید میشه! اینم بگم که پینک یعنی ۴ نفری که دوستمون اسم برد! گرچه من عاشق دیوید گیلمور هستم!
  درود بر دوستاران موسیقی اعجاب انگیز PINK FLOYD موفق باشید

 • ارسال شده در شهریور ۲۶, ۱۳۸۹ در ۶:۲۳ ب.ظ

  دوستان عزیز انقد گیلمور و راجر رو با هم قیاس نکنید لطفا !
  چون اصلا قیاسشون کار درستی نیست !
  اما …
  نیمه ی تاریک ماه !
  به نظر من بهترین آلبوم پینک محسوب میشه !
  هم غنای موسیقی داره هم غنای شعری !
  همه ی اعضا توش سهم ویژه ای دارند !
  سولوهامحشر و صدای مخملی گیلمور !
  ترانه های کم نقص راجر با بیس نوازی محشرش تو ترانه ی پول !
  درام نوازی محشر نیک به خصوص تو آهنگ زمان !
  نوازندگی پیانو و کیبورد مرحوم رایت ! با خوانندگی تو آهنگ زمان !
  در کل همه چی عالیه !
  زمان !!!!!

 • ارسال شده در دی ۲۶, ۱۳۸۹ در ۱۰:۲۳ ق.ظ

  roger kheili karesh doroste, vali bedoone david va nick dige concert ha khoob nemishan!

 • آریا
  ارسال شده در خرداد ۲۶, ۱۳۹۰ در ۲:۴۲ ب.ظ

  به نظر من بعد از سید برت بهترین متفکر موسیقی پینک فلوید دیوید گیلموره. نباید آهنگسازی رو به چشم یه کار تخصصی و مهندسی ببینیم ارزش هنری اش هیچ کمتر از شعر نیست.
  ضمنا به ریجارد رایت هم خیلی کم لطفی می شه. رایت استاد هارمونی و توالی های آکوردی (chord sequence) های عجیب غریبه که عامل اصلی فضا سازی و تفاوت اصلی گروه های عالی مثل پینک فلوید و کویین با گروه های معمولی ه. (آهنگساز های رمانتیک مثل بتهون و شوپن و واگنر هم بیشتر ارزش هنرشون رو مدیون آکورد هاشون هستند)
  رایت توی ساخت آهنگ هایی مثل
  Breathe, The Great Gig in the Sky, Us and Them نقش اساسی ای داشته

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر مجموعه‌ی «رنگ‌های قدیمی»

«رنگ‌های قدیمی» شامل ۶۵رنگ (از سال۱۲۸۴ تا ۱۳۱۶ از ضبط‌هایی که در دسترس گردآورنده بوده) و یک متنِ شش‌صفحه‌ای­‌ست‌ که بدون آن و با پالایش صوتی بهتر، می‌توانست محصولی دست­‌کم خنثی به‌دست دهد. متن، نتیجه‌گیری‌های نامستدلی دارد. چند نمونه:

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VII)

نخچیرگان به مجموع الحان سی گانه ی باربد شامل می شد. باربد آفریننده ترانه های نوروزی نیز به شمار می رود. از این ترانه ها می توان به فرخ روز، سروستان، ارغنون، لبینا اشاره کرد. آثار باربد را موسیقیدانان قرون بعدی چون شعبه، جنس، آوازه، و شاخه های مهم مقام ها توضیح و توصیف کرده اند، عبدالقادر مراغه ای در مقاصد الالحان ماهیت تاریخی و موسیقی لحن و آثار باربد را خاطرنشان نموده و آن را زمینه دوره اول تشکیل مقام ها شمرده است.

از روزهای گذشته…

کریمی: مشکل نوازندگان ما عدم آشنایی با آناتومی است

کریمی: مشکل نوازندگان ما عدم آشنایی با آناتومی است

دانستن این بحث نه‌فقط برای نوازندگان سازهای بادی یا خواننده‌ها، بلکه برای تمام نوازنده‌ها نیز مهم و ضروری است. برای مثال بیشتر نوازنده‌ها در حین اجرای یک قطعه‌ی سخت، با کمبود نفس مواجه می‌شوند و نفس خود را حبس می‌کنند که این موجب می‌شود اکسیژن کافی به سلول‌های مغز نرسد و عضلات دچار گرفتگی و انقباض شوند، در‌ حالی‌که اگر نوازنده بتواند در حین نوازندگی، دم و بازدم خود را کنترل کند و همواره اکسیژن لازم برای سلول‌های بدن خود را به بهترین شکل تأمین کند، در حین نوازندگی با گرفتگی عضلات و خستگی مواجه نخواهد شد.
اپرای متروپلیتن (IV)

اپرای متروپلیتن (IV)

تکنولوژی “عنوان متروپلیتن” داری سیستم خاموش روشن شدن، عوض کردن زبان (در حال حاضر به آلمانی و اسپانیایی نیز می باشد)، فیلتری که نور صفحه، حضار پشتی یا کناری را اذیت نکند. به دلیل ارتفاع صحنه نمایش سالن متروپلیتن، گذاشتن متن ترجمه در بالای سن مناسب نبود، در حالی که در بیشتر اپراها از این روش استفاده می شد. استفاده از آن به شدت توسط کارگردان موسیقی جیمز لوین منع شد و سیستم “عنوان متروپلیتن” به عنوان بهترین راه حل نمایش ترجمه، مورد قبول هنرمندان اپرا و حضار بوده.
یاشا یوزف روبرتویچ هایفتز

یاشا یوزف روبرتویچ هایفتز

هایفتز از اسطوره های ویلن و کسی که خیلی از موسیقیدانان و منتقدین از او به عنوان بزرگترین نوازنده تاریخ یعنی در رده همپایی با لیست و پاگانینی یاد می کنند، در سال ۱۹۰۱ در ویلنای روسیه متولد شد. اولین درسهای موسیقی را نزد پدرآموخت و سپس در مدرسه ویلن نزد ایلیا مالکین (Ilya Malkin) به تحصیل ادامه داد.
نوازنده و تمرین (I)

نوازنده و تمرین (I)

بی شک، تمرین اساسی ترین عنصرسازنده هنرمندان است و بزرگترین نقش را خصوصآ برای به اوج رساندن نوازندگان ایفا می کند. مطالبی که در این مقاله آمده حاوی نکاتی است، به صورت پرسش و پاسخ، درباره تمرین های نوازندگی و مسائل مرتبط با آن، که قدم به قدم در این گفتار تشریح می شوند و امید است مفید واقع شوند.
از یافتن نسبت موسیقی با امر دراماتیک تا بررسی گرایشات موسیقی در قرن بیستم

از یافتن نسبت موسیقی با امر دراماتیک تا بررسی گرایشات موسیقی در قرن بیستم

«موسیقی و امر دراماتیک» و «گرایش‌های موسیقی قرن بیستم با نگاهی به تاریخ هنر» عناوین سخنرانی‌های آروین صداقت‌کیش و نیما عطرکار روشن هستند که دوشنبه، نهم اردیبهشت در قالب سمیناری در شانزدهمین هفته بزرگداشت تئاتر برگزار می‌شوند.
تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (III)

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (III)

محمدالله مستوفی گوید: در زمان بهرام کار مطربان بالا گرفت چنانکه مطربی روزی بصد درم قانع نمیشد بهرام گوراز هندوستان دوازده هزار لولی آورد که نوادگان ایشان هنوز در ایران مطربی می کنند.
Swing Jazz Style

Swing Jazz Style

دهه ۱۹۳۰ متعلق به این سبک از موسیقی یعنی سوئینگ بود. سوینگ از جمله سبک های موسیقی Jazz است که در آن بداهه نوازی نقش بسیار کمرنگی دشته است. سویئنگ همان موسیقی ای است که اغلب افرادی چون Count Basie یا Duke Ellington آنرا دنبال میکردند یا خوانندگانی مانند Sinatra یا Fitzgerald آنها را اجرا میکردند.
نگاهی به اپرای مولوی (XVIII)

نگاهی به اپرای مولوی (XVIII)

این پرده که دیدار نام دارد و با همان ملودی «پرده ششم» (که به عنوان موسیقی آرم این اپرا هم در دی وی دی آن در نظر گرفته شده)‌ آغاز می شود ولی اینبار کر بدون کلام نمی خواند و به اجرای مثنوی مشهور مولوی که با نام نی نامه مشهور است می پردازند: « بشنو از نِی چُون حکایت می‌کند، از جُدایی‌ها شکایت می‌کند…» فرشتگان با شمعی به دست رقصان این بخش را اجرا می کنند و شمس و مولوی را در حال سماع می بینیم.
نگاهی گذرا به برخی از ویژگی های هنری و رفتاری “بهمن رجبی”

نگاهی گذرا به برخی از ویژگی های هنری و رفتاری “بهمن رجبی”

در روزگاری که سلاطین هنر موسیقی به فکر عقب راندن نسل های پس از خود و استثمار جوانان هنرمند هستند، بهمن رجبی، هنرمند آزاده و پیشرو، با عشق سرشار به دنبال تربیت هنرمندانی بزرگتر از خود می باشد.
تور کر فلوت تهران در اروپا به پایان رسید

تور کر فلوت تهران در اروپا به پایان رسید

کر فلوت تهران (TCF) به سرپرستی فیروزه نوائی و رهبری سعید تقدسی مجموعه کنسرت هایی را در شهرهای زوریخ، فلدکیرش، گراتس و وین در روزهای ۲۳ تا ۲۸ مارچ به روی صحنه بردند. در این مجموعه کنسرت ها، سولیست های مختلفی کر فلوت تهران را همراهی کردند و همچنین در شهر گراتس برای اولین بار، یک رهبر میهمان نیز هدایت تعدادی از قطعاتِ کنسرتِ کر فلوت را به عهده گرفت.