بازگشت به «نیمه تاریک…»

راجر واترز در کنسرت Live 8 ، تابستان سال 2005
راجر واترز در کنسرت Live 8 ، تابستان سال 2005
نیویورک/مجله بیلبورد: در روز ۱۷ مارس ۱۹۷۳، گروهی به نام پینک فلوید، در گیر و دار تحول موسیقی خود آلبومی به نام “نیمه تاریک ماه” (Dark Side of the Moon) را منتشر کردند که به سرعت وارد جدول ۲۰۰ تایی بیلبورد (Billboard) شد و در این فهرست رتبه ۹۵ را به دست آورد که در آن هفته بالاترین رتبه برای اولین حضور در فهرست به شمار می رفت. سپس اتفاق جالبی افتاد، این آلبوم هرگز از چارت خارج نشد.

پس از گذشت ۱۴ سال یا دقیقتر بگوییم ۷۳۶ هفته بعد، در ماه جولای ۱۹۸۸، آلبوم از این جدول خارج شد. مدتی بعد دوباره در بیلبورد ۲۰۰ تایی ظاهر شد و ۷۵۹ هفته در فهرست بهترین آلبومهای پاپ باقی ماند و پینک فلوید در این هفته به مرز باورنکردنی ۱۵۰۰ هفته حضور در چارتها رسیده است.

رتبه دوم از نظر زمان حضور در بیلبورد ۲۰۰، متعلق به باب مارلی و ویلرز (Bob Marley & the Wailers) است که چند سال از پینک فلوید عقب هستند و تنها ۸۴۵ هفته در این چارت حضور داشته اند.

راجر واترز (Roger Waters) عضو سابق و خواننده اصلی پینک فلوید که قرار است به تنهایی تمام آلبوم “نیمه تاریک ماه” را در تور پاییزه خود، در ۱۸ شهر آمریکای شمالی اجرا کند، در گفتگویی با بیلبورد حضور یافته است تا درباره این آلبوم صحبت کند.

خبرنگار: به نظر شما چرا این آلبوم توانسته است در میان نسلهای متعدد و متفاوت به چنین موفقیتی دست یابد؟
واترز: از نظر موسیقی، این اثر واقعا توانسته است از آزمون زمان سربلند خارج شود. در آن زمان خاصیتی در همزیستی استعدادهای موسیقی هر چهار نفر ما وجود داشت که بسیار موفق بود.

از طرف دیگر، از نظر محتوای اشعار، این آلبوم دارای محتوای حکیمانه ای است که برای نسلهای متوالی جذاب است زیرا به نظر میرسد که محتوای اشعار به شنونده اجازه می دهد مسائل را مورد تردید و یا زیر سؤال ببرد، شاید، این چیزی است که برای همه ما، زمانی که به بلوغ می رسیم و به سوی زندگی واقعی پرتاب می شویم، بسیار جذاب است.

خبرنگار: آیا احساس میکنید که آنچه در استودیو ضبط کردید موافق تمام ایده آلهایتان بوده است؟
واترز: زمانی که کار ضبط تمام شد، من یک کپی از نوار ریل (Reel) آنرا به خانه بردم، و به یاد دارم که در آن زمان آنرا برای همسرم پخش کردم و پس از پایان آن او اشکش سرازیر شد.

من فکر کردم «این کار قطعا به جای حساس زده است»، من به نوعی با این فکر خوشنود شده بودم و با خودم گفتم، «وای، این یک اثر حسابی و کامل است» و کاملا اعتقاد داشتم که مردم به آن واکنش نشان خواهند داد.

خبرنگار: تصویر سازی آلبوم هم بخش بزرگی از آن به شمار میرود.
واترز: استورم ثورگرسن (Storm Thorgerson) و اوبری پاول (Aubrey Powell) کار طراحی را در گروه “Hipgnosis” (گروهی از طراحان بریتانیایی تشکیل شده در سال ۱۹۶۸٫ تخصص این گروه در طراحی جلد آلبومهای راک بود و در سال ۱۹۸۳ از هم پاشید. اما ثورگرسن به کار با پینک فلوید ادامه داد) انجام دادند. آنها با چیزی حدود ۶ یا ۷ نمونه کار آمدند و آنها را روی زمین اتاق فرمان انداختند و همه ما یکصدا گفتیم “این یکی!” هیچ گفتگویی درکار نبود. همه ما حس خوبی به آن داشتیم.

خبرنگار: آیا «نیمه تاریک…» نقطه عطفی برای کار استودیویی پینک فلوید بود؟
واترز: بله. تا زمان «نیمه تاریک…» ما گروهی بسیار به هم پیوسته بودیم. ما واقعا یک گروه بودیم، نزدیک به هم و صمیمانه کار میکردیم و از این وضعیت راضی بودیم.

“نیمه تاریک…” مرزهایی در این رابطه ایجاد کرد، کار ضبط روز به روز مسئله دارتر میشد. با این آلبوم ما به چیزی دست یافتیم که به عنوان مردان جوانی که وارد حرفه موسیقی می شوند، می خواستیم به آن برسیم. پس از آن ما بیشتر از ترس به هم چسبیده بودیم تا از روی امیدواری.

خبرنگار: شما قصد دارید که آلبوم را به طور کامل در تور آینده خود اجرا کنید. چطور به این فکر افتادید؟
واترز: این درخواست مسابقات فرمول یک (مهمترین مسابقات اتوموبیلرانی که به نام گراند پری (Grand Prix) نیز شناخته می شود) فرانسه بود. آنها به دنبال یک رویداد بزرگ درروز ۱۴ جولای بودند که روز قبل از مسابقات گراند پری فرانسه است که در مسیر مانی (Magny-Course)، حدود ۱۰۰ کیلومتری جنوب پاریس اجرا می شود.

ظاهرا یک نفر هوس کرده بگوید که «نیمه تاریک …» پینک فلوید اجرا شود و یکی دیگر هم هوس کرده از چند نفر نظرخواهی کند که گفته اند- “دیوانه شدی؟” در نتیجه آنها سراغ من آمدند.

من هر چه بیشتر روی این پیشنهاد کار کردم، ایده های بیشتری به ذهنم رسید. من همین حالا قرار است به مرکز شهر بروم تا بر روی جلوه های تصویری «نیمه تاریک ماه» و بقیه نمایش کار کنم و به شدت امیدوارم که کاری در خور اثر انجام شود.

cnn.com

18 دیدگاه

 • نسرين فاطمي
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۰, ۱۳۸۵ در ۹:۴۳ ب.ظ

  از خط فکری بسیار حساب شده سایت و شما خانم شهاب بسیار ممنون هستیم که مطالب مفید و جذاب رو برای ما می آورید. موفقیت شما را از خداوند آرزو داریم.

 • amir
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۰, ۱۳۸۵ در ۱۰:۵۲ ب.ظ

  merci, dark side of the moon shahkar mosighi rock hast va in shahkar madyoon pink hast na roger waters,

 • روسونری
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۶, ۱۳۸۵ در ۲:۲۰ ب.ظ

  یه جایی از قول یکی از اطرافیان پینک فلوید راجع به نیمه تاریک ماه نوشته بود: “دیوید {گیلمور} کاری کرد که مردم از موسیقی این آلبوم لذت ببرن، و راجر {واترز} هم آنها را به تفکر واداشت.”

  شاید بهترین توصیف از همکاری و حضور گیلمور و واترز در یک آلبوم همین توصیف بالا باشد. با رفتن واترز، اشعار پینک فلوید به جز چند مورد استثنا، کاملا آن کوبندگی و بعد اجتماعی و سیاسی خودش رو از دست داد و سطحی شد. ولی اگر از بعد موسیقی به کار های گروه نگاه کنیم باید اعتراف کرد دو آلبوم لغزش ناگهانی عقل و ناقوس جدایی هر یک گام هایی رو به جلو نسبت به The Final Cut بودند.

 • صفا
  ارسال شده در اردیبهشت ۳۰, ۱۳۸۵ در ۲:۱۷ ب.ظ

  از دست اندرکاران این سایت بعید بود که اجازه دادن ترجمه ای به این ضعیفی آپلود بشه، گفتگوی هارمونیک خودش سطح توقعات مخاطبان رو بالا برده وواقعاً حیفه اگر که کارهایی حتی در سطح کارهای قدیمی تر توی این سایت ببینیم.
  مثه همیشه پر انرژی باشین

 • sanam
  ارسال شده در خرداد ۲۴, ۱۳۸۵ در ۱۱:۳۶ ب.ظ

  aghaye waters gharare ke in ejra ro 30 khordad dar torkiye dashte bashe dar in mored kesi chizi midoone?

 • ارسال شده در شهریور ۱۳, ۱۳۸۵ در ۴:۲۹ ب.ظ

  اشعار ترجمه شده ی PINKFLOYD را هم بگذارید ممنون میشم

 • mehdi
  ارسال شده در آذر ۲۷, ۱۳۸۶ در ۱۲:۳۶ ق.ظ

  به نظر من شعرهرچقدر هم زیبا باشد اگر آهنگ خوبی نداشته باشد دیگر زیبایی ندارد.نیمه تاریک… به خاطر نوع موسیقی که دارد برای همه بسیار جذاب بود و هست .شاید پینک فلوید بیشتر جاودانگی خود را مدیون همکاری گیلمور با راجر است .

 • علیرضا
  ارسال شده در بهمن ۲۹, ۱۳۸۶ در ۹:۲۶ ب.ظ

  واترز یک هنرمند با احساس و پرشور و خلاق و البته بی مسئولیت و دیکتاتور است.
  گیلمور یک متخصص حرفه ای موزیک و پر شور و البته فقط یک موزیسین است.

 • سامی
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۳, ۱۳۸۷ در ۳:۲۰ ق.ظ

  بهترین آلبوم راکی که تا به حال شنیده ام.

 • ارسال شده در شهریور ۱۶, ۱۳۸۷ در ۵:۰۱ ب.ظ

  آلبوم های زیبای پینک مخصوصا آهنگ دیوار را اگر جلوی دیوار بگذارید به فکر فرو می رود چه برسد به آدم . از شما بخاطر یادآوری این آهنگ های زیبا سپاسگذارم

 • asalf
  ارسال شده در آبان ۱۴, ۱۳۸۷ در ۱۲:۳۴ ب.ظ

  من آلبوم نیمه تاریک ماه پینک فلوید و می خوام خیلی جالبه

 • khosrow
  ارسال شده در بهمن ۱۸, ۱۳۸۷ در ۱۲:۵۲ ب.ظ

  پینک فلوید گوشه ای از زندگی ماست که این زندگی دقیقا مثل نیمه تاریک ماه است.

 • محمد
  ارسال شده در اسفند ۱۸, ۱۳۸۷ در ۴:۳۰ ق.ظ

  پینک فلوید یعنی گیلمور ، میسن ، واترز ، رایت – به ترتیب حروف الفبا –
  یکیشون که کم بشه دیگه پینک فلوید نمیشه.

 • ارسال شده در اردیبهشت ۱۵, ۱۳۸۸ در ۵:۲۱ ب.ظ

  اگه کسی dark side of the moonرا گوش نکنه عمرش بر فنا رفته.اصلا اگه کسی پینک فلویدرو عاشقانه دوست نداشته باشه دیوانه است.من که میخوام این ۴ ستاره رو به همه تزریق کنم.محمد خوب نوشته که بدون این ۴ نفرینک فلوید ناقصه.

 • korosh-k
  ارسال شده در خرداد ۵, ۱۳۸۹ در ۲:۲۳ ب.ظ

  هر کسی که اهل تفکر و اندیشه باشی! واز موسیقی قوی و خلاقانه لذت ببره! حتما عاشق موسیقی، اندیشه و گفتار پینک فلوید میشه! اینم بگم که پینک یعنی ۴ نفری که دوستمون اسم برد! گرچه من عاشق دیوید گیلمور هستم!
  درود بر دوستاران موسیقی اعجاب انگیز PINK FLOYD موفق باشید

 • ارسال شده در شهریور ۲۶, ۱۳۸۹ در ۶:۲۳ ب.ظ

  دوستان عزیز انقد گیلمور و راجر رو با هم قیاس نکنید لطفا !
  چون اصلا قیاسشون کار درستی نیست !
  اما …
  نیمه ی تاریک ماه !
  به نظر من بهترین آلبوم پینک محسوب میشه !
  هم غنای موسیقی داره هم غنای شعری !
  همه ی اعضا توش سهم ویژه ای دارند !
  سولوهامحشر و صدای مخملی گیلمور !
  ترانه های کم نقص راجر با بیس نوازی محشرش تو ترانه ی پول !
  درام نوازی محشر نیک به خصوص تو آهنگ زمان !
  نوازندگی پیانو و کیبورد مرحوم رایت ! با خوانندگی تو آهنگ زمان !
  در کل همه چی عالیه !
  زمان !!!!!

 • ارسال شده در دی ۲۶, ۱۳۸۹ در ۱۰:۲۳ ق.ظ

  roger kheili karesh doroste, vali bedoone david va nick dige concert ha khoob nemishan!

 • آریا
  ارسال شده در خرداد ۲۶, ۱۳۹۰ در ۲:۴۲ ب.ظ

  به نظر من بعد از سید برت بهترین متفکر موسیقی پینک فلوید دیوید گیلموره. نباید آهنگسازی رو به چشم یه کار تخصصی و مهندسی ببینیم ارزش هنری اش هیچ کمتر از شعر نیست.
  ضمنا به ریجارد رایت هم خیلی کم لطفی می شه. رایت استاد هارمونی و توالی های آکوردی (chord sequence) های عجیب غریبه که عامل اصلی فضا سازی و تفاوت اصلی گروه های عالی مثل پینک فلوید و کویین با گروه های معمولی ه. (آهنگساز های رمانتیک مثل بتهون و شوپن و واگنر هم بیشتر ارزش هنرشون رو مدیون آکورد هاشون هستند)
  رایت توی ساخت آهنگ هایی مثل
  Breathe, The Great Gig in the Sky, Us and Them نقش اساسی ای داشته

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

بیانیه هیات داوران هفتمین جشنواره نوشتارها و وب‌سایت‌ها موسیقی

شکی نیست سلیقه عمومی و شناخت صحیح نسبت به موسیقی در جامعه نیازمند راهبری و هدایت فکری است و این مهم در سایه نگارش و انتشار مقالات، نقدها، یادداشت و گزارش‌های پر مغز در رسانه‌ها تقویت می‌شود. و همین اهمیت بوده است که هر گاه سخن جدی گفتن از موسیقی در رسانه‌ها جدی گرفته شد سطح سلیقه عمومی و دانش شنیداری جامعه نسبت به آنچه به نام موسیقی تولید می‌شود بالاتر رفت و امروز که جدیت این مهم رنگ‌باخته شاهد زوال سلیقه موسیقایی در جامعه هستیم.

بیانیه دبیر هفتمین دوره جشنواره نوشتار ها و وبسایت های موسیقی

هفتمین جشنواره‌ی رقابتیِ سایت‌ها و نوشتارهای موسیقی با تأخیری یک‌ساله، و با تجدیدِ نظر در ساختار و اساسِ جشنواره، سرانجام، جمعه ۲۴ اسفندماه ۱۳۹۷ اختتامیه‌ی خود را پشتِ‌سر گذراند. ازاین‌دوره برمبنای اساس‌نامه‌ی نو-دیوانِ جشنواره هیأتِ محترم اُمنا، به‌نمایندگیِ پژوهش‌گرِ ارجمند، آروین صداقت‌کیش مستقیماً هیأتِ داوران و دبیر هر دوره را انتخاب می‌کنند. امید است برمبنای این اساس‌نامه، جشنواره شاکله‌ی مشخص‌تر و منسجم‌تری به‌خود بگیرد.

از روزهای گذشته…

گاه های گمشده (IV)

گاه های گمشده (IV)

به طور کلی این دستگاه از سه نت امکان آغاز دارد. (نوعی دیگر از آغاز نیز توسط نوازندگان استفاده می شود که از گوشه مخالف شروع و با نوع خاصی از جملات پایین رونده به درآمد و نت پایان آن متصل می شود) این سه نت عبارتند از:
رسول صادقی: وجود گره لازمه ساخت ساز نی نیست

رسول صادقی: وجود گره لازمه ساخت ساز نی نیست

پس از آزمایش های متعدد با همکاری دوستان بر روی ساز نی به این نتیجه رسیدیم که جنس قمیش (بدنه نی) عملا برای کلید گذاری مناسب نیست. طول متفاوت بندها و قطرهای متفاوت نی ها اجازه تولید صنعتی کلید را نمی دهد، مانند آنچه در سازهای غربی شاهد آن هستیم. پس ترجیح دادیم که جنس استاندارد تر و علمی تری را جایگزین کنیم. در نی برنجی با توجه به قطر و طول استاندارد و همسان می توان به راحتی کلیدگذاری یکسانی برای تمامی نی ها انجام داد و آن را به مرحله تولید انبوه رساند. ضمن این که در این نوع نی، ساخت نی با کوک بسیار بسیار دقیق میسر است و بسیاری از مشکلات ساخت نی هفت بند را ندارد.
شهرت پس از مرگ

شهرت پس از مرگ

این قطعه را گوش کنید به احتمال زیاد این موسیقی را در یکی از فیلمهای سینمایی یا رادیو و … شنیده اید، نام این قطعه “The Entertainer” است. سبک این قطعه موسیقی رگتایم (Ragtime) نامیده میشود که از جمله سبکهای موسیقی جز است. در موسیقی جز اصطلاح رگتایم عمومآ معادل با نام اسکات جوپلین (Scott Joplin) آهنگساز بزرگ اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ است که زیباترین قطعات رگتایم را آفریده است.
همگون و ناهمگون (IV)

همگون و ناهمگون (IV)

تفاوت شیوه نقش‌خوانی نقش‌خوانان نسبت به نسل قبل تنها در لحن و بیان حسی است و در سایر زمینه‌ها نقش‌خوانی بدون هیچ کم و کاست و هیچ دخل و تصرف، عیناً مانند نسلهای قبل خوانده و گفته می‌شود. بخشهای غنایی نقش‌خوانی که بسیار محدود، گه‌گاه و اتفاقی است، به حافظه موسیقایی، دانش آوازخوانی، سونوریته، توانایی حنجره و مهارت خواندن بستگی دارد که کاملاً سلیقه‌ای و شهودی است و گاه چندان ادامه می‌یابد و به درازا می‌کشد که به خارج از موضوع نقش‌خوانی می‌کشد. این بخش از موسیقی قالیباف‌خانه‌ای به دلیل عدم تکرار و حسی بودنِ بیش از حد در حافظه‌ها باقی نمی‌ماند و غیرقابل انتقال است.
گفتگو با فرهاد فخرالدینی (V)

گفتگو با فرهاد فخرالدینی (V)

تکنیک در جای خود بسیار خوب و مهم است ولی حرف اساسی در موسیقی ایرانی، درک درست از موسیقی ایرانی است که درست حس و بیان کنیم. اینها مسائل خیلی مهم و پیچیده ایست که سعی می‌کنم در کتابهایم به آنها توجه داشته باشم.
فراخوان مقالات سیمف ۱۳۹۶

فراخوان مقالات سیمف ۱۳۹۶

انجمن اسیمس و موسسه فرهنگى هنرى شهر آفتاب در آذرماه سمیناری را در شیراز برگزار می‌کنند. علاقه‌مندان می‌توانند مقالات خود را حول محورهای پیشنهادی زیر یا موضوعاتی غیر از آن‌ها در رابطه با موسیقی معاصر ارسال نمایند:
اقیانوسی بنام باخ (III)

اقیانوسی بنام باخ (III)

باخ از آزمایش گذشت زمان سربلند بیرون آمده و همین امر می تواند دلیل محکمی بر توانایی های او باشد. با دقت در دلایلی که سبب بقای شهرت و جاودانگی آثار باخ شده می توان وجه تمایز او را با دیگر آهنگسازان هم ردیفش به وضوح دریافت.
موسیقی در فلسفه شوپنهاوئر (II)

موسیقی در فلسفه شوپنهاوئر (II)

در ژرف اندیشی هنری انسان به مشاهده گری بی تعلق بدل می شود. اما مقصود این نیست که ژرف اندیشی هنری چیزی دل انگیز نیست. برای مثال، اگر من به یک شیء همچون شیئی هوس خیز یا هوس انگیز بنگرم، دیدگاه من، دیدگاه ژرف اندیشی هنری نیست؛ در این صورت من نگرنده ای دلبسته ام و در واقع بنده یا ابزار خواستم. اما من می توانم به شیء زیبا ، نه همچون چیزی هوس خیز یا هوس انگیز، که تنها و تنها به ارزش هنریش بنگرم.
دویچه گرامافون (I)

دویچه گرامافون (I)

شعار Raucous در توصیف تکنولوژی نوین ضبط و پخش این بود: “قوی ترین٬ بلندترین و طبیعی ترین صدا”. ماشین سخنگو در ابتدا تنها در مغازه های دوچرخه و اسباب بازی فروشی یافت می شد اما امیل برلینر Emile Berliner ٬مخترع گرامافون و صفحه٬ قابلیتهای این ماشین خودکار را شناخت و ازاین تکنولوژی نوین برای راهیابی هنر وهنرمندان به خانه های مردمی سود جست که امکان دسترسی به موسیقی را نداشته اند.
استعداد سنجی در آموزش موسیقی (I)

استعداد سنجی در آموزش موسیقی (I)

از آنجا که “آموزش” در موسیقی امری بسیار مهم و زیرساخت موسیقی افراد را شکل می دهد، دارای حساسیت قابل توجهی می باشد و معلم متخصص و با تجربه در امر آموزش را می طلبد. معلمی که علاوه بر دانش موسیقی و مهارت در تدریس، از علم روانشناسی و چگونگی تعامل با هنرجویان مختلف نیز بهره مند باشد. چنین معلمی در ابتدا نیازمند شناخت کافی از توانایی و استعدادهای هنرجوی مورد تعلیم خود می باشد.