بوگی ووگی (III)

پاین تاپ اسمیت در کنار دیگر موسیقیدانان جز در سال 2004
پاین تاپ اسمیت در کنار دیگر موسیقیدانان جز در سال 2004
از اولین نمونه های ضبط شده بوگی ووگی ناب، که به محبوبیت فراوانی دست یافتند، می توان به Honky Tonk Train Blues اثر مید لاکس لوییس اشاره کرد که در سال ۱۹۳۰ منتشر شد و دیگری Pinetop’s Boogie Woogie اثر پاین تاپ اسمیت (Pinetop Smith) که در سال ۱۹۲۹ به بازار عرضه شد.

صفحه پاین تاپ، اولین صفحه بوگی ووگی بود که به موفقیت تجاری فراوانی دست یافت و بوگی ووگی را به عنوان یک سبک به مردم معرفی کرد.

جنون بوگی ووگی
در میانه دهه ۱۹۳۰، جان هموند (John Hammond) مدیر مشهور برنامه های موسیقی، به تبلیغ بوگی ووگی علاقمند شد. در نتیجه این موسیقی بالاخره توجه شنوندگان سفید پوست را به خود جلب نمود.

جان هموند در زندگینامه خود نوشته است:

“از زمانی که در سال ۱۹۲۸ برای اولین بار پیانو اصیل بوگی ووگی پاین تاپ اسمیت را شنیدم، مجذوب سبک نواختن او شدم، شیوه نواختن و موسیقی که میشنیدم تا آن زمان توسط مخاطبین سفید پوست شناخته نشده بود.”

“و بعد هنگامی که در سال ۱۹۳۱ ترانه ‘Honky Tonk Train Blues’ را شنیدم متوجه شدم که آن حرفه ای تمام عیار، مید لاکس لوییس است. اما فرقی نمیکرد که از چه کسی بپرسم و یا کجا را بگردم، او را پیدا نکردم. سالها بعد در شیکاگو، سراغ او را از آلبرت آمونز (Albert Ammons) گرفتم. آلبرت گفت: مید لاکس؟ معلومه. او همین بغل در یک کارواش کار میکند؛ و همینطور هم بود!”

audio file Keith Emerson – Honky Tonk Train Blues

در سال ۱۹۳۸، جان هموند تحت تاثیر علاقه فراوان خود به موسیقی جز و مخالفت شدیدش با تبعیض نژادی، کنسرتی به نام Spirituals to Swing (از موسیقی روحانی تا سوئینگ) در کارنگی هال (Carnegie Hall کارنگی هال یکی از قابل توجه ترین تالارهای موسیقی منهتن-نیویورک- به شمار میرود و به خاطر وجهه اجتماعی و تماشاگران ممتازش، اجرای موسیقی در آن برای هر موسیقی دانی افتخار بزرگی محسوب میشود) برقرار کرد.

او برای این کنسرت، آمونز، لوییس و جانسون را برای اولین بار به دور هم جمع کرد. هموند، پیت جانسون (Pete Johnson) را در سفری به کانزاس، برای شنیدن کار گروه کنت بیسی (Count Basie) کشف کرده بود.

audio file Bennie Goodman – Boogie Woogie

آنها در این کنسرت به نواختن بوگی ووگی سولو، دوئت و تریو پرداختند و در تعدادی از ترانه ها جو ترنر (Joe Turner 1985-1911 خواننده بلوز اهل کانزاس) را همراهی نمودند. در این کنسرت افرادی چون کنت بیسی، سیدنی بکت (Sidney Bechet)، بنی گودمن (Benny Goodman)، سانی تری (Sonny Terry) و عده بسیاری از نوازندگان و خوانندگان رده بالای جز و بلوز آن زمان حضور داشتند و جالب اینکه گروه سه نفره بوگی ووگی، کاملا صحنه را در اختیار خود گرفته و توجه تماشاگران را به خود جلب کرده بود. آنها تقریبا بلافاصله، به مشاهیر بین المللی مبدل شده و جنون بوگی ووگی در آمریکا را آغاز کردند.
کمی پس از این کنسرت، یک کلوب سطح بالای جز به نام Cafe Society در گرینویچ ویلج (Greenwich Village) افتتاح شد. این کلوب، اولین محفل شبانه در نیویورک بود که افرادی با نژادهای مختلف در آن حضور داشتند. گروه بوگی ووگی تریو همراه با جو ترنر، تا سالها در آنجا حاکم مطلق بودند و برای اولین بار موفق شدند از طریق موسیقی برای خود زندگی مرفهی داشته باشند.

audio file Bob Dylan – Woogie Boogie

در این مدت، بوگی ووگی سود مالی بسیاری به همراه داشت و عملا تمام گروههای جز لا اقل یک کار بوگی هم در کارنامه خود میگنجاندند. ترانه هایی در سبک پاپ بوگی ووگی هم در این مدت به شدت باب شدند. ترانه های محبوبی چون Blue Moon و حتا موسیقی کلاسیکی چون قطعه پولونز (Polonaise) شوپن با تنظیم بوگی ووگی اجرا شدند.

جنون بوگی ووگی در پایان جنگ جهانی دوم فرو نشست. اما تاثیر ماندگار آن همچنان در موسیقی راک اند رول، ریتم و بلوز و به خصوص در شیوه اجرای جری لی لوییس Jerry Lee Lewis و لیتل ریچارد Little Richardشنیده میشود.

audio file Paolo Conte – Boogie Woogie

از سال ۲۰۰۵، بوگی ووگی مجددا مورد توجه خاص قرارگرفت و رونق تازه ای یافت. اکنون جشنواره های بوگی ووگی در اروپا (از جمله جشنواره بین المللی بوگی ووگی در سوییس و آمریکا)، جشنواره های سالانه بلوز در سراسر جهان و انجمنهای مختلف نوازندگان و هنرمندان این سبک به رشد و شکوفایی بسیاری رسیده است.

nonjohn.com, colindavey.com, wikipedia.com

یک دیدگاه

  • sheyda
    ارسال شده در اردیبهشت ۲۹, ۱۳۸۵ در ۱۰:۳۴ ق.ظ

    mersi!

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

جمال الدین منبری پس از سالها سکوت به روی صحنه می رود

ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی جمال الدین منبری و پوریا اخواص، ۱۶ اسفند ماه ۹۷ ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه در تالار وحدت به روی صحنه می رود. این برنامه آخرین کنسرت سال ۹۷ ارکستر ملی با رهبری شهبازیان خواهد بود.

موسیقی‌ فیلم در خدمت سینما یا نظام ستاره‌سازی؟ (II)

از موسیقی فیلم‌های ماندگار علیقلی در این دسته باید به نمونه عالی مدرسه موشها به کارگردانی محمدعلی طالبی و مرضیه برومند در سال ۱۳۶۴ اشاره کرد. با اینکه این فیلم بطور کامل موزیکال نبود. اما، ترانه‌ها جلوه و جذابیت خاصی به آن می‌داد. البته این خود به عنوان آغاز یک راه برای جذب مخاطب بود. مردم علاقه‌مند به شنیدن ترانه‌های شاد و موسیقی ریتمیک و ساده بودند و علیقلی به خوبی از پس این کار برآمده بود. شایان توجه است که ترانه‌های فیلم هیچ کدام نتوانستند شهرت و محبوبیت ترانه تیتراژ سریال تلویزیونی را تکرار کنند، اما در یک ساختار کلی مناسب کلیت فیلم بود.

از روزهای گذشته…

گفتگو با ویولونیست هلندی، جانین جانسون (I)

گفتگو با ویولونیست هلندی، جانین جانسون (I)

جانین جانسون (Janine Jansen) ویولن نوازی هلندی، متولد ۷ ژانویه ۱۹۷۸ در شهر اوترخت است. او در سن ۶ سالگی به یادگیری ویولن پرداخت. جانین همیشه دوست دارد کارها را به شیوه و جهت شخصی خود انجام دهد، بنابراین ما هم مجبور به قبول تاخیر یک ماهه مصاحبه با وی شدیم تا بتوانیم مصاحبه ای از طریق تلفن و نه با ایمیل انجام دهیم. شاید به همین علت است که او آنچنان عاشق ذات صمیمی و صریح موسیقی گروهی است، موسیقی ای که با آن بزرگ شده است. اگرچه همواره تاکید دارد که اجرا در ارکسترهای بزرگ به قلب وی نزدیک است، اما ارتباط سریع و صمیمانه ای که بین موسیقیدانان در گروههای کوچکتر به وجود می آید به طبیعتش بسیار نزدیک به نظر می رسد.
عصیان ِ کلیدر (V)

عصیان ِ کلیدر (V)

اما روزبه تابنده در نگاهی متعادل در نگاه به کلیدر بیان میکند:« قضاوت در مورد آثار خاص موسیقی کمی مشکل است چون همیشه ممکن است نظر ما با سلیقه و دیدگاه آهنگساز در تضاد قرار بگیرد. اظهار نظر در مورد کلیدر هم به همین دلیل ساده نیست. چون آهنگ ساز این اثر یک آهنگساز عادی نیست. کسی است که موسیقی ایران را به خوبی میشناسد و دانش آهنگ سازی وسیعی هم دارد اما هرگز به دنبال جذب مخاطب نبوده. شاید به همین دلیل هم امروز هیچ فرد عامی نام درویشی را نشنیده. اثری که در این کنسرت اجرا شد چندان قابل نقد به لحاظ آهنگسازی نیست. چون نظر ما تحت تاثیر اجرای بد ارکستر قرار می گیرد. برای تحلیل یک اثر موسیقی حتما لازم است که چندین اجرای خوب از آن با هم مقایسه بشوند تا از خلال آنها بتوان راجع به روح اثر قضاوت کرد. بنابراین چون من یک بار بیشتر این کار را نشنیدم و اون بار هم از قضا اجرای خوبی نبود اجازه بدهید که راجع به این قطعه اظهار نظر نکنم تا زمانی که یکی دو اجرای خوب از آن را بشنوم»
چهره ی آدرنو از قابِ اتنوموزیکولوژی (V)

چهره ی آدرنو از قابِ اتنوموزیکولوژی (V)

تا حدودی مشاهده می شود که عقیده ی تکامل گرایی در هارمونی و عناصر ساختاری موسیقی، در اندیشه ی تکامل گرایی قومی ـ فرهنگیِ آدرنو هم رسوخ کرده است هر چند که رابرت ویتکین نسبت دادنِ اینگونه نقد های نژادپرستی و اروپا محوری را به آدرنو، برچسب زنی می داند و معتقد است که آدرنو در نقد پیرو فلسفه است و کاملا از نژاد پرستی به دور است (ویتیکن۵۳:۱۳۸۲ ).
مستر کلاس های خسرو علمیه برگزار می شود

مستر کلاس های خسرو علمیه برگزار می شود

خسرو علمیه در سال ۱۳۳۳در خانواده ای با فرهنگ در تبریز چشم به جهان گشود. جد پدری ایشان از اولین پایه گذاران صنعت چاپ کشور می باشند. عشق و علاقه به هنر آواز و موسیقی و استعداد شگرف در ایشان از همان دوران کودکی تبلور یافت، بطوریکه در ۵ سالگی در محافل عمومی از جمله مدرسه اردیبهشت تبریز به تشویق مدیر مدرسه خانم تیموری هنر نمایی می نمود.
گفتگو با حمید متبسم و بردیا کیارس درباره پروژه پردیس

گفتگو با حمید متبسم و بردیا کیارس درباره پروژه پردیس

امشب و فردا شب،‌ تالار کنسرت برج میلاد، میزبان «ارکستر مجلسی تهران» است که برای اولین بار با اجرای اثری از حمید متبسم به روی صحنه می رود؛ همچنین این اولین بار است که حمید متبسم با چنین ترکیبی به خلق موسیقی پرداخته است. ساعاتی قبل از اجرای این کنسرت با آهنگساز و رهبر این پروژه که «پردیس» نامیده می شود، گفتگویی کرده ایم که می خوانید:
رمضان: مدیون درس های استاد پورتراب هستم

رمضان: مدیون درس های استاد پورتراب هستم

من از ۷ سالگی نوازندگی پیانو را با مصطفی کمال پورتراب شروع کردم و سپس نزد دلبر حکیم آوا و رافائل میناسکانیان ادامه دادم. در سال ۱۳۷۹ عازم فرانسه شدم و در مدرسه موسیقی “اکول نرمال پاریس” که توسط “آلفرد کورتو” تاسیس شده است نزد “جان میکو” از شاگردان آلفرد کورتو و در کنسرواتوار ملی “سنت مور” و “ورسای” در کلاسهای “ژاکلین بورژس مونوری” و “کریستف بوکودجیان” ادامه دادم و مدارک نوازندگی پیانو، موسیقی مجلسی و تدریس پیانو را از این موسسات اخذ کردم. سپس در سوییس در کنسرواتوار عالی شهر لوزان دو مدرک کارشناسی ارشد را در نوازندگی پیانو و در آکومپانیومان در کلاس “کریستیان فَور” و “مارک پانتیون” دریافت کردم.
گزارش از نقد آلبوم عطاریه (I)

گزارش از نقد آلبوم عطاریه (I)

همزمان با بزرگداشت روز عطار (شیخ فریدالدین محمدعطار نیشابوری) آلبوم موسیقی «عطاریه» در فرهنگ سرای ارسباران رونمایی شد. در این برنامه، در کنار رونمایی از این آلبوم، بزرگداشتی برای عطار نیشابوری با سخنرانی دکتر محمد بقایی (ماکان) و نقد آلبوم توسط علیرضا میرعلی نقی و سجاد پورقناد به همراه اجرای زنده بخش هایی از آلبوم به اجرا رسید.
رمضان: به اجرای آثار معاصر علاقه داشتم

رمضان: به اجرای آثار معاصر علاقه داشتم

نوشته که پیش رو دارید گفتگویی است با لیلا رمضان، نوازنده و مدرس پیانو درباره فعالیت های اخیرش، این گفتگو در برنامه نیستان در شبکه فرهنگ انجام شده است. لیلا رمضان مدتی است که مشغول ضبط و اجرای آثار آهنگسازان ایرانی برای ساز پیانو است و اخیراً هم با یکی از انتشارات‌های معتبر موسیقی کلاسیک در فرانسه یک CD از این آثار ضبط و منتشر کرده است.
موسیقی آفریقای جنوبی (IX)

موسیقی آفریقای جنوبی (IX)

در دهه نود قرن بیستم، سبک جدیدی از موسیقی محله های سیاهپوست نشین به نام کویتو خود را در ذهن و قلب جوانان سیاه پوست آفریقای جنوبی جای داد. همانطور که موسیقی بابلگام مناطق سیاهپوست نشین از دیسکوهای آمریکا نشأت گرفته بود، کویتو نیز تفسیری آفریقایی از موسیقی بین المللی رقص دهه نود بود، ژانری که برای آن عبارت نا دقیق موسیقی هاوس (house music) هم به کار برده می شود.
نقد تاریخ نگاری موسیقی ایرانی (I)

نقد تاریخ نگاری موسیقی ایرانی (I)

تاریخ نگاری در مقوله ی هنر، در فرهنگ ایرانی و فارسی بیشتر به شعر و ادبیات اختصاص یافته و تنها در این بخش است که بررسی های تاریخی مفصل، معتبر و متنوع موجود است. بررسی های تاریخی در هنرهای دیگر، از جمله موسیقی، کم یاب اند و آنچه که هست (چنان که در این نوشته بررسی خواهد شد) چندان معتبر و مفصل نیستند.