بوگی ووگی (III)

پاین تاپ اسمیت در کنار دیگر موسیقیدانان جز در سال 2004
پاین تاپ اسمیت در کنار دیگر موسیقیدانان جز در سال 2004
از اولین نمونه های ضبط شده بوگی ووگی ناب، که به محبوبیت فراوانی دست یافتند، می توان به Honky Tonk Train Blues اثر مید لاکس لوییس اشاره کرد که در سال ۱۹۳۰ منتشر شد و دیگری Pinetop’s Boogie Woogie اثر پاین تاپ اسمیت (Pinetop Smith) که در سال ۱۹۲۹ به بازار عرضه شد.

صفحه پاین تاپ، اولین صفحه بوگی ووگی بود که به موفقیت تجاری فراوانی دست یافت و بوگی ووگی را به عنوان یک سبک به مردم معرفی کرد.

جنون بوگی ووگی
در میانه دهه ۱۹۳۰، جان هموند (John Hammond) مدیر مشهور برنامه های موسیقی، به تبلیغ بوگی ووگی علاقمند شد. در نتیجه این موسیقی بالاخره توجه شنوندگان سفید پوست را به خود جلب نمود.

جان هموند در زندگینامه خود نوشته است:

“از زمانی که در سال ۱۹۲۸ برای اولین بار پیانو اصیل بوگی ووگی پاین تاپ اسمیت را شنیدم، مجذوب سبک نواختن او شدم، شیوه نواختن و موسیقی که میشنیدم تا آن زمان توسط مخاطبین سفید پوست شناخته نشده بود.”

“و بعد هنگامی که در سال ۱۹۳۱ ترانه ‘Honky Tonk Train Blues’ را شنیدم متوجه شدم که آن حرفه ای تمام عیار، مید لاکس لوییس است. اما فرقی نمیکرد که از چه کسی بپرسم و یا کجا را بگردم، او را پیدا نکردم. سالها بعد در شیکاگو، سراغ او را از آلبرت آمونز (Albert Ammons) گرفتم. آلبرت گفت: مید لاکس؟ معلومه. او همین بغل در یک کارواش کار میکند؛ و همینطور هم بود!”

audio file Keith Emerson – Honky Tonk Train Blues

در سال ۱۹۳۸، جان هموند تحت تاثیر علاقه فراوان خود به موسیقی جز و مخالفت شدیدش با تبعیض نژادی، کنسرتی به نام Spirituals to Swing (از موسیقی روحانی تا سوئینگ) در کارنگی هال (Carnegie Hall کارنگی هال یکی از قابل توجه ترین تالارهای موسیقی منهتن-نیویورک- به شمار میرود و به خاطر وجهه اجتماعی و تماشاگران ممتازش، اجرای موسیقی در آن برای هر موسیقی دانی افتخار بزرگی محسوب میشود) برقرار کرد.

او برای این کنسرت، آمونز، لوییس و جانسون را برای اولین بار به دور هم جمع کرد. هموند، پیت جانسون (Pete Johnson) را در سفری به کانزاس، برای شنیدن کار گروه کنت بیسی (Count Basie) کشف کرده بود.

audio file Bennie Goodman – Boogie Woogie

آنها در این کنسرت به نواختن بوگی ووگی سولو، دوئت و تریو پرداختند و در تعدادی از ترانه ها جو ترنر (Joe Turner 1985-1911 خواننده بلوز اهل کانزاس) را همراهی نمودند. در این کنسرت افرادی چون کنت بیسی، سیدنی بکت (Sidney Bechet)، بنی گودمن (Benny Goodman)، سانی تری (Sonny Terry) و عده بسیاری از نوازندگان و خوانندگان رده بالای جز و بلوز آن زمان حضور داشتند و جالب اینکه گروه سه نفره بوگی ووگی، کاملا صحنه را در اختیار خود گرفته و توجه تماشاگران را به خود جلب کرده بود. آنها تقریبا بلافاصله، به مشاهیر بین المللی مبدل شده و جنون بوگی ووگی در آمریکا را آغاز کردند.
کمی پس از این کنسرت، یک کلوب سطح بالای جز به نام Cafe Society در گرینویچ ویلج (Greenwich Village) افتتاح شد. این کلوب، اولین محفل شبانه در نیویورک بود که افرادی با نژادهای مختلف در آن حضور داشتند. گروه بوگی ووگی تریو همراه با جو ترنر، تا سالها در آنجا حاکم مطلق بودند و برای اولین بار موفق شدند از طریق موسیقی برای خود زندگی مرفهی داشته باشند.

audio file Bob Dylan – Woogie Boogie

در این مدت، بوگی ووگی سود مالی بسیاری به همراه داشت و عملا تمام گروههای جز لا اقل یک کار بوگی هم در کارنامه خود میگنجاندند. ترانه هایی در سبک پاپ بوگی ووگی هم در این مدت به شدت باب شدند. ترانه های محبوبی چون Blue Moon و حتا موسیقی کلاسیکی چون قطعه پولونز (Polonaise) شوپن با تنظیم بوگی ووگی اجرا شدند.

جنون بوگی ووگی در پایان جنگ جهانی دوم فرو نشست. اما تاثیر ماندگار آن همچنان در موسیقی راک اند رول، ریتم و بلوز و به خصوص در شیوه اجرای جری لی لوییس Jerry Lee Lewis و لیتل ریچارد Little Richardشنیده میشود.

audio file Paolo Conte – Boogie Woogie

از سال ۲۰۰۵، بوگی ووگی مجددا مورد توجه خاص قرارگرفت و رونق تازه ای یافت. اکنون جشنواره های بوگی ووگی در اروپا (از جمله جشنواره بین المللی بوگی ووگی در سوییس و آمریکا)، جشنواره های سالانه بلوز در سراسر جهان و انجمنهای مختلف نوازندگان و هنرمندان این سبک به رشد و شکوفایی بسیاری رسیده است.

nonjohn.com, colindavey.com, wikipedia.com

یک دیدگاه

  • sheyda
    ارسال شده در اردیبهشت ۲۹, ۱۳۸۵ در ۱۰:۳۴ ق.ظ

    mersi!

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «ایران زمین»

سوال این است که آیا می‌توان خلاقیت را آموزش داد؟ و جواب این که حتا اگر هم نتوان، حداقل می‌شود با برانگیختن و آزاد گذاشتن، آدم‌های صاحب خلاقیت را تشویق به استفاده از آن کرد و پروراند. آنچه هشت آهنگساز نوجوان آلبوم ایران‌زمین و مدیر هوشیار «پروژه‌ی آهنگسازان جوان»، امیرمهیار تفرشی پور، به اعتبار موسیقی‌شان به صحنه‌ی امروزین موسیقی ما می‌آورند دقیقا پاسخی است که دیدیم.

آلبوم «در محاصره» با آهنگسازی منتشر شد

یکی از کنسرت‌های ارکستر «خنیاگران مهر» به سرپرستی و آهنگسازی بهزاد عبدی در قالب آلبوم صوتی تصویری «در محاصره» به خوانندگی محمد معتمدی، توسط نشر «پردیس موسیقی معاصر» منتشر شد. آلبوم «در محاصره» مشتمل بر یکی از کنسرت‌های ارکستر «خنیاگران مهر» به سرپرستی بهزاد عبدی که مرداد ماه سال ۱۳۹۵ به خوانندگی محمد معتمدی در تالار وحدت تهران روی صحنه رفت، در قالب یک اثر صوتی تصویری توسط نشر «پردیس موسیقی معاصر» وارد بازار موسیقی شد. این مجموعه همزمان با کنسرت‌های اروپایی ارکستر «خنیاگران مهر» در کشورهای فرانسه، سوئیس، کانادا و آمریکا نیز به صورت فیزیکی و دیجیتال در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

از روزهای گذشته…

بررسی اجمالی آثار شادروان  <br /> روح الله خالقی (قسمت دهم)

بررسی اجمالی آثار شادروان
روح الله خالقی (قسمت دهم)

توجّه به گنجینهِ عظیم و پربار الحان محلّی ایران از دیرباز در میان آهنگسازان ما مطرح بوده است. امّا جالب آنکه تلفیق این گوه های اصیل شرقی با تکنیک حیرت آور موسیقی غرب، در مواردِ بسیار نه تنها روح محلّی که ذات شرقی اثر را نیز محو ساخته است، تا آنجا که سکنهِ بومی خطّهِ زادگاهِ نغمه، از شناسائی اثر جدید عاجزند.
پدرام فریوسفی: پیانیست های ما علاقه ای به آکومپانیمان ندارند!

پدرام فریوسفی: پیانیست های ما علاقه ای به آکومپانیمان ندارند!

نام پدرام فریوسفی بیشتر از ده سال است در آلبومهای موسیقی دیده میشود، او با وجود اینکه هنوز به دهه چهارم زندگی خود نرسیده، جایگاه مناسبی در میان اهالی موسیقی مخصوصا ساز ویولون دارد. امروز فریوسفی به عنوان کنسرت مایستر ارکستر ملی به رهبری بردیا کیارس فعال است، همچنین در خرداد ماه امسال در اقدامی جسورانه برخلاف همیشه با ویولا “سوگواری باد” را ساخته آهنگساز معاصر، گیا کانچلی را با ارکستر فیلارمونیک ایرانیان به روی صحنه برد که مورد استقبال علاقمندان جدی موسیقی کلاسیک قرار گرفت. امروز با او به گفتگو مینشینیم.
دنیس برین، مروج هورن (III)

دنیس برین، مروج هورن (III)

در نوامبر ۱۹۵۳، برین به رهبری هربرت فون کارایان و به همراهی ارکستر فیلارمونیک برلین کنسرتوهای شماره ۱ تا ۴ هورن موزار را با شرکت EMI ضبط کرد. همچنین در جولای ۱۹۵۴، برین نوازندگی ارگ را در ضبط سرود عید پاک از Cavalleria rusticana اثر پیتر ماسکاگنی (Peter Mascagni) را به رهبری کارایان بر عهده گرفت.
درگذشت یوجین فودور در شصت سالگی (II)

درگذشت یوجین فودور در شصت سالگی (II)

شیوه ماجراجویانه فودور در اواسط دهه ۸۰، بسیاری از فرصت های کاری او را ضایع کرد و زندگی حرفه ایش از کنترل خارج شد. به گفته خودش از مشروبات الکی بسیار می نوشیده و ماری جوانا، کوکائین و هروئین مصرف می کرده است. این اعتیاد باعث شد که تعهدش به نوازندگی بسیار کم شود.
کوارتت زهی

کوارتت زهی

کوارتت زهی به گروهی از نوازندگان میگویند که توسط چهار ساز به اجرا میپردازند و این سازهای معمولا دو ویولون، یک ویولا و یک ویلنسل می باشد. معمولا ویلن اول ملودی بالا را اجرا میکند و ویلن دوم نتهای پایین تر. همچنین این امکان وجود دارد که آهنگسازی برای چهار ساز زهی اما نه با ترکیب فوق مثلا سه ویولن و یک باس (و یا یک ویولا یا ویولنسل) قطعه بنویسد. کوارتت زهی یکی از متداولترین گروههای مجلسی در موسیقی کلاسیک میباشد و بسیاری از آهنگسازان از اواخر قرن ۱۸ علاقه زیادی به نوشتن قطعات برای این آنسامبل موسیقی داشته اند.
همه چیز را در زمان حال میبینم

همه چیز را در زمان حال میبینم

پگی لی پرداختن تفننی به بازیگری را با نقش کوتاهی در فیلم Mr. Music، با شرکت بینگ کرازبی (Bing Crosby) ادامه داد. کمی بعد در ۱۹۵۳ نقش بلندی در مقابل دنی توماس (Danny Thomas) ایفا کرد که بازسازی فیلم خواننده جاز (The Jazz Singer) بود.
«ترانه ای دردمند در بستر تنهایی»

«ترانه ای دردمند در بستر تنهایی»

بی شک آنچه که امروز به عنوان موسیقی سنتی ایران در دست داریم، یادگار همه رنجهای بزرگ عاشقان و سالکان این وادی غریب و ژرف بوده است که هر یک گمنام و بی نشان از یادها رفته اند و نغمه ها و زخمه هایشان امّا، در یاد و خاطرۀ نسلها و نسلها بر جای مانده است و با جان و روح مردم این سامان آمیخته گشته است. در نوای شبانان بر پهن دشت این سرزمین، در لای لای مادران، در طلوع صبح و کوچیدن، در میان کوچه ها و در بازار، در خلوتِ رازآلود عاشقان و در سماع قلندران و عارفان و در همۀ یادها و خاطرات مردم این دیار.
درباره‌ی نقد نماهنگ (IV)

درباره‌ی نقد نماهنگ (IV)

با همین سنجه است که ما اغلب فیلم یک کنسرت کلاسیک را فارغ از جداکننده‌هایی مانند طول مدت (شرط‌های کافی حاشیه‌ای)، با همه‌ی حضور پررنگ کارگردان تلویزیونی و دوربین در فرآوری‌شان، نماهنگ نمی‌دانیم. گرداندن سر به سوی جایگاه نوازنده‌های فلوت هنگام اجرای «رقص فلوت‌ها» در «سوییت فندق‌شکن» «چایکوفسکی» رفتار هنجاری از یک دیده‌ور خودمختار آزاداراده است و ما اگر دوربین انجامش دهد همذات‌پندارانه حضور واسطه‌گونش را از میانه برمی‌داریم؛ به عنوان سوژه‌ی مستقل از دید خویش بازش نمی‌شناسیم. همچون هوای شفاف که تنها به واسطه‌ی دید نمی‌توان به عنوان چیزی در میانه‌ی چشم ما و ابژه‌ها شناسایی‌اش کرد.
گفتگو با عمر زیاد قانون‌نواز عراقی (III)

گفتگو با عمر زیاد قانون‌نواز عراقی (III)

گوگسل باکتاگیر (Baktagir Göksel) هم نوازنده ی بسیار عالی و نیز آهنگساز فوق العاده خوبی است. همچنین افرادی مثل آیتاچ دوگان (Doğan Aytaç) (که شیوه و سبک متفاوت خود را در نوازندگی آرپژ ها و نحوه ی بازی کردن با مضراب دارد( از دیگر قانون نوازان برجسته‌ی ترک می توان از هلیل کارادومان (Halil Karaduman)، طاهیر آیدوغدو (TahirAydoğdu) و هاکان گنگور (hakangüngör) نام برد.
ویولون مسیح استرادیواریوس (VIII)

ویولون مسیح استرادیواریوس (VIII)

اندازه گیری مقدار طولی ناحیه Nose در روی الگوی خط محیطی رسم شده ۱۰/۸ میلی متر می باشد که اگر این مقدار را از اندازه طولی (۳۶۵/۸۳ میلی متر) کسر نماییم، باقیمانده که همان عدد طول خالص در الگوی خط محیطی است، ۳۵۵/۰۳ میلی متر می شود.