چه خطراتی گیتار آکوستیک شما را تهدید می کند؟

چوب مهمترین ماده ساخت انواع ساز آکوستیک است، بنابراین لازم است تا در شرایط مختلف آب و هوایی از این نوع سازها مراقبت شود.
چوب مهمترین ماده ساخت انواع ساز آکوستیک است، بنابراین لازم است تا در شرایط مختلف آب و هوایی از این نوع سازها مراقبت شود.
چه خطراطی گیتار آکوستیک شما را تهدید می کند؟ هزینه و سرمایه گذاری ای که شما برای خرید یک گیتار آکوستیک خوب می کنید، آنقدر است که بفکر فراهم آوردن شرایط نگهداری مناسب برای آن باشید. در این نوشته برای شما خطراطی را که ممکن است ساز شما را تهدید کند بر می شماریم.

روش تشریح به طبقه بندی مواردی بر می گردد که می تواند باعث بروز خطر برای ساز شما شود، ممکن است بعضی از آنها به راحتی رخ دهد و برخی دیگر بصورت نادر اتفاق بیفتد. همچنین ممکن است برخی از مواردی که در اینجا به آن اشاره می کنیم برای بسیاری از نوازندگان گیتار بدیهی باشد اما باید در نظر بگیرید هستند کسانی که تازه با این ساز آشنا شده اند و یا آنرا خریداری کرده اند.

بسیار خوب، موارد مورد نظر را به چهار دسته مختلف تقسیم می کنیم که عبارتند از :

۱- خطراتی که هنگام اجرا رخ می دهد
۲- اثرات تغییر آب و هوا
۳- نگهداری نا مناسب
۴- خطراتی که دیگر افراد می توانند برای ساز بوجود آورند.

خطراتی که هنگام اجرا رخ می دهد
بیشترین خطری که یک گیتار آکوستیک را تهدید می کند بردن ساز برای اجرا به محل دیگر است. در این میان شاید قرار دادن ساز پس از اجرا به صورت نا مناسب – که می تواند باعث افتادن آن شود – از رایج ترین خطراتی باشد که ساز را تهدید می کند و آسیب های جدی به آن وارد می کند.

استفاده از جعبه هایی که استخوان بندی و بدنه محکم دارد می تواند جلوی بسیاری از خطرات را بگیرد.
بنابراین لازم است اگر به ساز خود علاقه دارید و برای اجرا – یا تمرین – به محلی می روید، حتمآ یک Stand برای خود در نظر داشته باشید. Stand ها انواع مختلف دارند و بدیهی است که آن مدلی بهتر است که مرکز ثقل پایین تری داشته باشد تا به این ترتیب بتواند از گیتار شما بهتر مراقبت کند.

برخی از انواع نا مرغوب Stand پس از قرار دادن گیتار روی آن حالت، بسیار نا پایداری پیدا میکنند، بطوریکه و هر لحظه امکان سقوط آن می رود. بنابراین بهتر است با صرف کمی هزینه بیشتر Stand مناسبی برای ساز خود تهیه کنید.

محل قرار دادن Stand نیز بسیار مهم است، نباید جایی باشد که در معرض رفت و آمد – بخصوی دیگر افرادی که ساز بدست دارند – قرار داشته باشد. سیم میکروفون و دیگر سازهای الکتریکی نیز می توانند از جمله خطراتی باشند که Stand گیتار شما را تهدید می کنند، بنابراین مراقب آنها نیز باید بود.

با توجه به موارد بالا بنظر می رسد که بهتر است در صورت امکان گیتار خود را تنها دقایقی پیش از اجرا از جعبه خود در بیاورید و پس از پایان کار، تا آنجا که ممکن است به سرعت آنرا در جعبه خود قرار دهید.

اثرات تغییر آب و هوا
تغییرات دما و میزان رطوبت می تواند اثرات مخرب بسیاری روی ساز شما داشته باشد که برخی از آنها بصورت ظاهری قابل تشخیص هستند و برخی به دشواری.

از آنجایی که بیشترین قسمت اغلب سازهای آکوستیک از چوب ساخته شده است، گرما و حرارت بخصوص اگر از طریق نور آفتاب باشد یکی از مهمترین عواملی است که تغییرات ناخواسته ای را در یک ساز آکوستیک ایجاد می کند.

لذا دقت داشته باشید که ساز خود را کجا رها می کنید، ممکن است چند ساعت بعد در غیاب شما زیر نور و حرارت شدید آفتاب قرار گیرید. حتی اگر هوای اطاق تهویه مطبوع و مناسبی دارد هرگز ساز خود را جلوی نور آفتاب قرار ندهید چرا که تابش اشعه خورشید بر روی پوسته ساز می تواند اثرات مخربی روی آن داشته باشد.

رطوبت ناشی از هوا، بارش باران و یا زمین همه می توانند پوسته نازک ساز را تخریب کنند، بنابراین همواره باید ساز را در شرایط معمولی نگه دارید کنید، اگر باران در حال باریدن است هرگز آنرا در تراس منزل رها نکنید و یا هنگامی که ساز خود را به طبیعت و در کنار رودخانه یا دریاچه ای می برید مراقب پاشیده شدن آب به آن باشید.

اگر در منطقه خشک زندگی می کنید خیالتان از این بابت باید راحت باشد اما متاسفانه خشکی بیش از حد هوا هم می تواند برای ساز در دراز مدت دردسر ساز باشد. برای حفظ آن می توانید یک اسفنج را مرطوب کنید – بطوری که آب از آن نچکد – در یک کیسه قرار دهید و درب کیسه را محکم ببندید، سپس در کیسه چند حفره کوچک ایجاد کنید و آنرا با احتیاط در قسمتی از جعبه محل نگهداری گیتار قرار دهید. این روش بسیار کار ساز است و برای مناطق خشک عمر ساز شما را بیشتر می کند.

برعکس اگر در مناطقی که رطوبت بالا است – مانند شهر های کنار دریا – زندگی می کنید لازم است برای جعبه ساز خود از انواع صنعتی رطوبت گیر – مانند بسته های سیلیکون – استفاده کنید.

نگهداری نا مناسب
اگر ساز را برای بردن به محل دیگری در صندوق عقب ماشین خود می گذارید، پس از بازگشت به منزل فراموش نکنید که آنرا به منزل بیاورید. چرا که در غیر اینصورت ممکن است روزها در همان صندوق عقب بماند.

در مقاطعی از زندگی ممکن است لازم باشد که ساز را برای مدتی رها کنید و مثلآ به یک مسافرت طولانی بروید. در اینگونه موارد لازم است تا نکات خاصی رعایت شود.

ساز باید در یک مکان امن مانند کمد با بدنه محکم قرار داده شود. سیم را از ساز در بیاورید و یا اگر حوصله اینکار را ندارید حداقل تا آنجا که ممکن است آنها را شل کنید. قبل از قرار دادن ساز در جعبه کمد بهتر است که آنرا کاملآ تمیز کنید تا مانع از به خورد چوب رفتن چربی ها و گرد و غبار روی ساز به بدنه آن شوید. محل نگهداری ساز باید شرایط را که برای آب و هوا برشمردیم داشته باشد.

بنابراین مشاهده می کنید که با چند دقیقه صرف وقت قبل از ترک ساز می توانید عمر آنرا سالها افزایش دهید و مطمئن باشید که پس از بازگشت ساز شما همانند روزی که آنرا ترک کردید سالم است.

خطراتی که دیگر افراد می توانند برای ساز بوجود آورند
روزهای اول ساز را از جلوی چشم خودمان دور نمی کنیم اما با مرور زمان این تعلق و وابستگی کاهش پیدا کرده زمینه استفاده و بازی از ساز شما برای دیگران – بخصوص کودکان – فراهم می شود. بنابراین حتی اگر همانند روزهای اول چشمتان از ساز مراقبت نمی کند، دیگران را در منزل عادت دهید که بدون اجازه شما با ساز شما بازی نکنند.

بدیهی است موضوع هنگامی که در منزل کودکی کم سن و سالی هم حضور داشته باشد حادتر می شود، چرا که او ممکن است علاوه بر اینکه ساز شما را تخریب کند، به خود نیز آسیب برساند.

اگر فرزند شما به ساز علاقه دارد و می خواهید او را با گیتار آشنا کنید، هرگز ساز گرانقیمت خود را در اختیار او قرار ندهید بلکه برعکس یک ساز ارزان قیمت برای او تهیه کنید.

نکته مهم دیگر اینکه، اگر در منزل حیوانات خانگی نگهداری می کنید و برای ساز خود ارزش قائل هستید حتمآ آنرا از دسترس آنها دور نگهدارید.

با تشکر از آقای کامبیز ثابت برای کمک به تهیه این مطلب

14 دیدگاه

 • سامان
  ارسال شده در تیر ۳, ۱۳۸۵ در ۱۰:۳۰ ب.ظ

  دو سه نکته خوب و مفید بر ای من داشت؛ مرسی.

 • kamran_wolf
  ارسال شده در تیر ۴, ۱۳۸۵ در ۸:۴۴ ق.ظ

  لطفا در مورد ساز آکاردئون و تومبا هم مطالب بنویسید چون واقعا جاش تو این سایت خالیه .
  —-
  در ضمن در مورد ارتباط سبک با ریتم نیز مطلب خوبی باید باشه .
  سایتتون عالیه.

 • Babak
  ارسال شده در تیر ۱۱, ۱۳۸۵ در ۱۲:۰۳ ق.ظ

  in shol kardane sim ha vaghti ke baraye yek moddat estefade nemishand kheili mohemme… yek soalam dashtam, va oon ine ke roghan zadan be dasteye saz ta che had mofide?

 • mahsa rad
  ارسال شده در تیر ۱۱, ۱۳۸۵ در ۳:۳۵ ب.ظ

  ali bod

 • محمود خ
  ارسال شده در تیر ۲۰, ۱۳۸۵ در ۱۰:۲۲ ق.ظ

  من به شما خسته نباشید میگم
  و اینکه از این مطالب جالب شما تشکر می کنم
  مرسی

 • وحید
  ارسال شده در تیر ۲۶, ۱۳۸۵ در ۲:۰۸ ب.ظ

  سلام من تازه گیتارو شروع کردم ۳ ماهه و کلاس هم نرفتم از کتاب یاد میگیرم و گیتار من مدل اریاست ولی فکر میکنم گیتارو بهم قالب کردن اگه میشه راهنماییم کن

 • مجید
  ارسال شده در شهریور ۱۰, ۱۳۸۵ در ۸:۴۸ ب.ظ

  سلام من مجیدم از مشهد و گیتار رو تو خونه تمیرین میکنم و البته یه ترم کلاس رفتم که خودم میدونم کافی نیست ولی اگه میشه در مورد راههای نهتر شدن آکورد های باره دار به من کمک کنین
  مرسی اگه میشه به من میل بزنین ممنون

 • ارسال شده در آذر ۲۹, ۱۳۸۵ در ۲:۱۸ ب.ظ

  سلام. چرا اینقد مطالبتون خلاصه است. من به یه مطلب درست حسابی و طولانی احتیاج دارمخ اگه می تونین کمکم کنین لطفاً به من سر بزنین و خبرم کنین.

 • javad
  ارسال شده در دی ۲۳, ۱۳۸۵ در ۱۲:۰۱ ق.ظ

  bas salam mikhastam ye saite be man moaarefi konid ke beshe az tariqe on guitar kharid albate new

 • رضا
  ارسال شده در اسفند ۱۷, ۱۳۸۵ در ۷:۲۹ ب.ظ

  سلام رضا هستم از مشهد می خواستم کمی از تجربه خودم رو در این زمینه بگم که خیلی مهم .اون دسته از عزیزانی که سبک فلامنکو رو انتخاب کردن اگر میخواهند پول بیشتری برای خریدن گیتار بدن حتما گیتارهای (solid) یعنی یکپارچه با پشت و پهلوی چوب (سرو اسپانیایی که در زبان انگلیسی cypress گفته می شود که پشت وپهلویی کرم رنگ دارند و blanca هم کفته می شوند و یا از نوع rose wood brazilain یا rose wood indian که پشت وپهلویی تیره رنگ دارند و به negra که به کیتار های سیاه معروفند خریداری کنید و حتما گیتار را با هارد کیس خودش که دارای هیگرومتر یا همان رطوبت سنج خریداری کنند و بعد از خریداری رطوبت گیتار را در زمانی که داخل کیس قرار داده ثابت نگه دارید به این صورت که یک تکه ابر اسفنجی را مرطوب کرده به اندازه هفت قطره آب طوری که وقتی اسفنج را فشار دهیم آب از آن نچکد و سپس داخل یک پلاستیک در دار گذاشته و با سوزن چهار سوراخ ایجاد می کنیم و سپس در قسمت سر دسته کیس گذاشته و سپس گیتار را درون کیس گذاشته و در کیس را بسته و بعد از یک ساعت درب کیس را باز کرده که ببینید رطوبت سنج بر روی ۵۰ تا ۵۳ باشد .و اگر روزی تمرین گیتار انجام نمی دهید کیس را باز کرده تا رطوبت طولانی مدت به گیتار شما صدمه نزند و در مواقعی که مجبور هستین دور از ساز باشین رطوبت اسفنج را به ۱۰ تا ۱۵ قطره برسانید و یکی تا دوتا از قفل ها را باز نگه دارید این کار باعث حفظ رطوبت چوب شده (فقط در نوع blanca) و این روش را نوازندگان فلامنکو و سازندگان گیتار برای عمر ظولانی ساز بسیار بسیار مفید میباشد

 • mohsen
  ارسال شده در شهریور ۶, ۱۳۸۹ در ۵:۰۷ ب.ظ

  salam mamnoonam

 • rocker boy
  ارسال شده در مرداد ۴, ۱۳۹۰ در ۸:۳۶ ب.ظ

  مطب خیلی مفید و آموزنده ای بود . تشکر

 • ارسال شده در شهریور ۳۰, ۱۳۹۰ در ۸:۵۶ ب.ظ

  پرنده مردنیست پرواز را به خاطر بسپار

 • MRE
  ارسال شده در فروردین ۱۶, ۱۳۹۱ در ۸:۳۷ ب.ظ

  با سلام تشکر از مطالب خوبتون

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (III)

محمدالله مستوفی گوید: در زمان بهرام کار مطربان بالا گرفت چنانکه مطربی روزی بصد درم قانع نمیشد بهرام گوراز هندوستان دوازده هزار لولی آورد که نوادگان ایشان هنوز در ایران مطربی می کنند.

مروری بر آلبوم «ایوارگاه»

وحید طهرانی آزاد با ایوارگاهش نشان می‌دهد که امروز، برخلاف تصور درونی‌شده‌ی عمومی، می‌توان بدون عملیات محیرالعقول و شعبده ساز درخور زد و گوشی یافت. اگر از چهار دونوازی کوتاه سنتور و ویلن (پرنای ۱ تا ۴)، با همه‌ی کمیابیِ خودِ ترکیب و نگاه متفاوت به سبک و سیاق خط ویلن، موقتا چشم بپوشیم هیچ چیز عجیب و غریبی در ایوارگاه نمی‌یابیم. آنچه در ایوارگاه به گوش می‌رسد غریبه که نه، اما شخصی است.

از روزهای گذشته…

نگاهی به اپرای مولوی (VI)

نگاهی به اپرای مولوی (VI)

سبک خوانندگی خاص علیشاپور به حدی در این اپرا به زنده شدن نقش او کمک کرده که گویی تا به حال علیشاپور برای خواندن این نقش روی این سبک کار میکرده است! نوع بیان او، نوع تحریر ها و محبتی که در این صدا وجود دارد، سلطان العلما را با قدرت در ذهن مخاطبان حک کرده است.
هنر رنسانس

هنر رنسانس

لغت فرانسوی رنسانس (Renaissance) به معنی تولد دوباره و همچنین نام یک دوران فرهنگی تاریخ اروپا است. این دوران سالهای پایانی قرون وسطا (دوران تاریکی) تا آغاز باروک را در بر میگیرد و در واقع به معنی نوعی نگرش تازه به فلسفه، هنرهای تجسمی، معماری، تئاتر، ادبیات و موسیقی در طول این عصر است.
به مناسبت بیستمین سال فعالیت مجله هنر موسیقی

به مناسبت بیستمین سال فعالیت مجله هنر موسیقی

حضور من در اولین کلاس سه تار و تئوری موسیقی نزد استادانم مسعود شعاری و هوشنگ کامکار همزمان بود با تاسیس مجله هنر موسیقی. خوشبختانه در آموزشگاه کامکارها اولین شماره های این مجله را دیدم و یکی از خوانندگان پر و پاقرص آن شدم. در آن سالها نشریات مربوط به موسیقی کم شمار بود و هنوز سایت ها و وبلاگ های مربوط به موسیقی، فعالیت زیادی نداشتند.
تدارک ارکستر (I)

تدارک ارکستر (I)

تا بدین جا با مفاهیم کلی در مورد ارکستر آشنا شدیم و از تاریخچه و شکل گیری آن دانستیم؛ همچنین انواع آن و نوع سازهای شرکت کننده در آن را بصورت کلی مورد بررسی قرار دادیم. بجاست که این موضوع را بصورتی جزئی تر بررسی کرده و اندکی بیشتر از ارکستر و انواع آهنگهایی که ارکستر مینوازد و همچنین سازهای شرکت کننده در آن، بدانیم. همچنین میخواهیم در قالب چگونگی ضبط کردن اجراهای ارکستری، با نقش افراد اجرایی در تدارک یک ارکستر و وظایف بخشهای مختلف یک ارکستر به صورتی که در استانداردهای جهانی قرار دارد، بیشتر آشنا شویم.
انتشار سومین آلبوم نورا جونز:Not Too Late

انتشار سومین آلبوم نورا جونز:Not Too Late

نورا جونز Nora Jones را با آلبوم های “Come Away with Me ” و ” Feels Like Home ” که به ترتیب در سالهای ۲۰۰۲ و ۲۰۰۴ منتشر شده اند، می شناسیم. آلبوم اول هشت جایزه گرمی را در سال ۲۰۰۳ برایش به ارمغان آورد و بیش از بیست میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رسید.
مختصری دربارۀ ادعاهای نوآوری در موسیقی ایران (III)

مختصری دربارۀ ادعاهای نوآوری در موسیقی ایران (III)

از آن بدتر توسل به افکار عمومی و استقبال عموم و به کار بردن انواعی از مغلطه ها برای اثباتِ حقانیتِ این ملغمه سازی، در نوشته های تولید کنندگان چنین آثاری است ؛در اینجا فقط به برخی از این مغلطه ها که در نوشته یا مصاحبه های تولیدکنندگان این آثار موجود است اشاره میکنم.
ریتم در موسیقی جز – قسمت سوم

ریتم در موسیقی جز – قسمت سوم

در مطالب قبل گفتیم مهمترین عاملی که به یک قطعه موسیقی فضای Jazz را القا می کند ریتم و نحوه اجرای آن موسیقی توسط نوازنده است.
درویش خان در گذار تمدن (III)

درویش خان در گذار تمدن (III)

درویش خان با زخمه های دل انگیز تارش، چهره های بسیاری از جمله روح الله خالقی را شیفته ی موسیقی و نوای تار می کند و اغلب شاگردان خود را که دوره های عالی را نزد ایشان طی کرده بودند را با نشانی به شکل تبرزین (طلا، نقره و برنز) مورد تقدیر قرار می داد و آنان را با لقبِ دوستانه ی “یا پیر جان” مورد خطاب قرار می دهد.
لالو شیفرین (I)

لالو شیفرین (I)

لالو شیفرین یکی از آهنگسازان و رهبران موفق موسیقی فیلم هالیوود بیش از پنجاه سال است درین حرفه فعالیت می کند. ساخت موسیقی برای بیش از ۱۰۰ فیلم سینمایی، مجموعه تلویزیونی و بازیهای کامپیوتری از جمله سری ساعت شلوغی، گناه اصلی، ماموریت غیر ممکن، بروبیکر، سیاره میمون ها، اژدها وارد می شود و … حاصل تلاش های خستگی ناپذیر این هنرمند در عرصه موسیقی فیلم است.
«نگاره ها» کاری تازه از رضا والی

«نگاره ها» کاری تازه از رضا والی

«نگاره ها» (Calligraphies) نام آلبومی تازه از ساخته های رضا والی، آهنگساز موفق ایرانی مقیم آمریکا، است که چندی پیش به وسیله کمپانی آلبانی رکوردز(Albany Records) در سطح جهانی پخش شده است. این آلبوم دربرگیرنده سه اثر به نام های «کوارتت زهی شماره ۲»، «کوارتت زهی شماره ۳» و «نگاره ها» است که به ترتیب در سال های ۱۳۷۱، ۱۳۸۰ و ۱۳۷۹ ساخته شده اند و در ضبط اخیر به وسیله کوارتتو لاتین آمریکانو (Cuarteto Latinamericano) به اجرا درآمده اند.