گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

وودی آلن، کمدین موزیسین

وودی آلن (Woody-Allen)کارگردان، نویسنده، بازیگر و کمدین برجسته آمریکایی است که در پرونده هنری اش جایزه اسکار و دیگر جوایز جشنواره های معتبر بین المللی به چشم می خورد. حجم بالای آثار و سبک متفکرانه اش او را به یکی از نیرومندترین فیلم سازان عصر مدرن تبدیل نموده است. آلن فیلم نامه نویسی و کارگردانی فیلم هایش را خودش انجام می دهد و در اکثر آنها نیز به ایفای نقش می پردازد. او در آثارش به ادبیات، فلسفه، روانشناسی، سینمای اروپا و مهم تر از همه زادگاه و اقامتگاه دائمی اش، شهر نیویورک پرداخته است.

وودی آلن پیش از آنکه یکی از فیلم سازان مطرح آمریکایی در قرن بیستم باشد، یک کمدین بود. هر چند او مدت کوتاهی در این عرصه به فعالیت پرداخت، اما همین زمان کوتاه تاثیر بسزایی بر شخصیت حرفه ای او در عرصه موسیقی و سینما به جا گذاشت. شخصیت حساس و عصبی منحصر بفرد او در مقام بازیگر، کارگردان و نویسنده، جزو شاخصه های بارز او بوده و هست.

وودی آلن با نام اصلی Allen Stewart Konigsberg اول دسامبر سال ۹۳۵۱ در بروکلین- نیویورک در یک خانواده یهودی متولد شد. او هشت سال از دوران کودکی اش را در مدرسه یهودیان سپری کرد، پس از آن در دبیرستانی به نام Midwood به تحصیلاتش ادامه داد. در آن زمان موهای قرمز رنگ او باعث شده بود تا در بین دوستان و هم کلاسی هایش به “قرمز” معروف شود. آلن با هدف کسب درآمد، به نوشتن قطعات طنز و فروش آنها همت گمارد، این قطعات در ستون های طنز روزنامه ها به چاپ می رسید.

پس از آن در سال ۱۹۵۳ در دانشگاه سینمایی نیویورک ثبت نام نمود و بلافاصله در دوره ای به نام “تولیدات سینمایی” مردود شده مجبور به ترک دانشگاه شد. از آن پس به مدت دو سال با دستمزدی معادل هفته ای ۲۰ دلار، به نویسندگی برای کمدینی به نام دیوید آلبر (David Alber) مشغول بود. سپس وارد تلویزیون شد و به نوشتن متون برنامه های تلویزیونی پرداخت. آلن از نوجوانی نواختن کلارینت را آغاز کرد، با ورود به برنامه های تلویزیونی، او اسم کوچک وودی هرمان (Woody Herman)، نوازنده مشهور کلارینت را بر خود نهاد.

آلن به مدت پنج سال در تلویزیون به فعالیت پرداخت و در نهایت تصمیم گرفت استعدادش را در زمینه بازیگری نیز امتحان کند. اولین حضور او در مقام بازیگر در سال ۱۹۶۰ در کلوپی در شهر منهتن بود. شخصیت کمدی متفاوت و خلاق او به سرعت نگاهها را به سوی خود معطوف کرد. در سال ۱۹۶۳ او به عنوان مهمان در اغلب برنامه های گفتگوی تلویزیونی ظاهر می شد.

audio file

بشنوید قسمتی از اجرای گروه آلن را همراه با کلارینت خودش

از میان آلبوم هایش می توان به Nightclub Years 1964-1968 و Stand-Up Comic: 1964-1968 اشاره کرد. در آلبوم Stand-Up Comic وودی آلن یکی از بهترین کارهایش را ارائه کرده است، او تجربه پنج سال کار در تلویزیون را با فعالیت هاش در برنامه های طنز به هم آمیخت و در یک محصول گرد آورد. توازن و اعتماد موجود در صدایش به زیبایی با شنونده ارتباط برقرار می کند. این آلبوم چکیده فعالیت های او بین سالهای ۱۹۶۴ تا ۱۹۶۹ است . عصبی بودن به عنوان مشخصه دائمی این شخصیت در جای جای سخنانش قابل لمس است.

در حال حاضر وودی آلن به همراه گروه Band New Orleans jazz هر دوشنبه در هتل Carlyle منهتن به اجرای قطعات کلاسیک جاز می پردازند. فیلم مستند Wild Man Blues به کارگردانی باربارا کاپل (Barbara Kopple) در واقع بازگو کننده وقایع تور موسیقی آلن و گروهش در سال ۱۹۹۶ می باشد.

گروه New Orleans jazz متشکل از افراد زیر است:

 

وودی آلن : کلارینت

 

Simon Wettenhall : ترومپت

 

Jerry Zigmont : ترومبون

 

Cynthia Sayer : پیانو

 

Eddy Davis : بانجو

 

Conal Fowlkes : String bass

Rob Garcia : درام

 

منابع:

 

www.woodyallenband.com

 

en.wikipedia.org

 

www.answers.com

 

سحر افشانی

سحر افشانی

دیدگاه ها ۷

  • کم کم دارم به این نتیجه میرسم که نوابغ یا بچه های نامشروع بودند مثل لئوناردو داوینچی یا اخراج شده دانشگاها و مدرسه بودند مثل توماس ادیسون وودی آلن یا همین نزدیکتر محسن نامجوی خودمان در آخر هم همه آدم حسابی ها و کسانی که یک چیزی سرشون میشده خودکشی کردهاند . مثل ویرجینیا وولف ، ارنست همینگوی ، ونسان ون گوگ ، ….. ما این وسط چه کاره ایم؟
    فیلم match point که بی نظیره …..بی نظیره

بیشتر بحث شده است