داستی اسپرینگفیلد (II)

Dusty Springfield 1939-1999
Dusty Springfield 1939-1999
آلبوم Son of a Preacher Man علی رغم موفقیت فراوان ترانه اصلی آن به همین نام در اروپا و آمریکا، با شکست تجاری مواجه شد، آلبوم زیبای سال ۱۹۷۰ او هم موفقیت چندانی کسب نکرد. اسپرینگفیلد پس از تکمیل آلبوم سال ۷۲ خود به نام See All Her Faces، از لندن به نیویورک مهاجرت کرد و بالاخره در لوس آنجلس سکنی گزید و در آنجا قراردادی با ABC/Dunhill منعقد نموده و آلبوم Cameo را ضبط کرد که با وجود نظر مثبت منتقدان، در چارتها موفق نبود.

اسپریتگفیلد به غیر از آغاز یک پروژه ناتمام و همراهی با آن موری Anne Murray (متولد ۱۹۴۵ کانادا، خواننده ای با صدای قوی آلتو که ترانه هایش برای شنوندگان موسیقی پاپ، کانتری و مدرن به یک اندازه جذاب است)در آلبوم Together، تقریبا در میانه دهه ۷۰ از دنیای موسیقی دور ماند و درگیر مشکلات استفاده از مواد اعتیاد آور شد. تا اینکه با آلبومی به نام It Begins Again به تهیه کنندگی روی توماس بیکر Roy Thomas Baker و همچنین Living Without Your Love، توانست مجددا توجه مخاطبین را به خود جلب کند.

اسپرینگفیلد تا سال ۱۹۸۲ تنها به اجرای تعداد زیادی موسیقی متن فیلم پرداخت و سپس با آلبوم White Heat که ریشه در موسیقی پاپ-سینت (موسیقی پاپ متکی بر سینتی سایزر) داشت به صحنه موسیقی بازگشت. این آلبوم هم از نظر تجاری ناموفق و از نظر هنری تحسین شد و از آن پس تنها به اجرای تک ترانه پرداخت که ترانه دو صدایی او با اسپنسر دیویس Spencer Davis به نام Private Number، بالادی به نام Sometimes Like Butterflies و اثری با ریچارد کارپنتر Richard Carpenter به نام Something in Your Eyes همه آثاری موفق بودند.

پس از بازگشت داستی به کالیفرنیا در سال ۱۹۸۷، گروه تکنو-پاپ Pet Shop Boys با او تماس گرفت تا به اجرای ترانه دو صدایی What Have I Done to Deserve This بپردازند.این تک ترانه در سراسر جهان با موفقیتی بی نظیر روبرو شد و در آمریکا و بریتانیا به رده دوم صعود کرد و داستی را به نسل جدیدی از شنوندگان معرفی کرد. اعضای گروه پت شاپ بویز، نیل تنانت Neil Tenant و کریس لو Chris Lowe با تهیه تعدادی ترانه برای آلبوم سال ۱۹۹۰ داستی به نام Reputation موافقت کردند که این اثر پس از دوران اوج او در دهه ۶۰، موفقترین آلبوم اسپرینگفیلد به شمار می آید. آلبوم بعدی او A Very Fine Love در سال ۱۹۹۵، با تاثیراتی از موسیقی کانتری در نشویل ضبط شد.

در همین سال و در طی ضبط این آلبوم داستی به بیماری سرطان مبتلا شد و این بیماری که پس از ماهها شیمی درمانی به نظر درمان شده بود، مجددا بازگشت و او را در دوم مارچ ۱۹۹۹ و در سن ۵۹ سالگی از پای درآورد.

audio fileبشنوید ” The Look of Love”با صدای داستی اسپرینگفیلد

در مراسم یادبود او، عده کثیری از علاقمندان و هنرمندان هم دوره و معاصر گرد آمدند. لولو، خواننده همدوره، دوست نزدیک و رقیب داستی در چارتها، در این مراسم گفت:” داستی همیشه منبع الهام من بود، من او را در زمانی که عضو گروه “اسپریگفیلدز” بود به یاد می آورم، آنها فوق العاده بودند و داستی اولین کسی بود که با کار سولوی خود، تواناییهای زنان این حرفه را به خوبی نشان داد او روح خود را به تمام جهان هدیه کرد، برای خواندن با چنین اشتیاق و احساسی، باید روحت را برهنه کرده باشی. ”

نیل تنانت، عضو گروه پت شاپ بویز در مورد او چنین گفت:” در سالهای ۶۰ که من در سنین رشد بودم، داستی تجسم کامل یک موجود دل انگیز و افسانه ای بود، مدل موهایش، چشمانش.. و من با شنیدن صدایس احساس عجیبی داشتم، او به خاطر موسیقی اش همیشه یک افسانه باقی میماند.”

برت باکاراک صدای داستی را چنین توصیف میکند:” ، او صدایی او به حدی نادر و زیبا بود که من تنها با شنیدن سه نت میفهمیدم که این صدای داستی است ”

کشور انگلستان و همتایان داستی در ماههای آخر زندگی او، بالاخره افتخارات از موعد گذشته او را به وی ارزانی داشتند. داستی از طرف سلطنت بریتانیا به عنوان شوالیه گری مفتخر شد و در ایالات متحده به طور رسمی در تالار شهرت راک اند رول Rock & Roll Hall of Fame پذیرفته شد. اما در نهایت تاسف، مراسم رسمی این پذیرش، ۱۳ روز پس از درگذشت وی انجام گرفت.

به گفته یکی از منتقدان: “در مقابل خواننده ای که میتواند بر شیوه تغییر نیافته و تصفیه نشده ریتم و بلوز، ریزه کاریهای نرم و لطیف و دلفریب آثار باکراک و دیوید، خودستایی و لاف گزاف ظاهری استانداردهای برادوی و سادگی زیرکانه پاپ کلاسیک چنین تسلطی داشته باشد، چه میتوان گفت؟ هیچ نوعی از موسیقی که داستی قادر به اجرای آن نباشد وجود نداشت”

cpinternet.com
vh1.com

3 دیدگاه

 • یک دوست
  ارسال شده در شهریور ۲۷, ۱۳۸۵ در ۹:۲۶ ق.ظ

  متن دچار اشتباهات فراوان تایپی است. آنچا که سخن از ((صدای قوی آتو که ترانه هایش برای شنوندگان موسیقی پهپ، کلانتری و مدرن به یک اندازه جذاب است)) مشخص نیست چرا آلتو، آتو نوشته شده یا پاپ چرا ((پهپ)) و از همه بدتر ((کانتری)) ((کلانتری)) نوشته شده. بهتر است قبل از ارسال متن بر روی وب یک بار آن را مورد بازبینی قرار دهید تا دچار اینهمه اشتباه نشوید.
  از سایتی همانند سایت شما که امروزه جزو مهمترین سایتهای فارسی زبان موسیقی در اینترنت است انتظار بیش از این است.

 • babak
  ارسال شده در شهریور ۲۸, ۱۳۸۵ در ۱۱:۰۵ ب.ظ

  در فیلم پالپ فیکشن وقتی وینسنت برای اولین بار به دیدن میا در خانه اش می رود همین آهنگ Son of A Preacher Man پخش می شود. در مورد غلطهای تایپی هم با نظر دوستمان موافقم.

 • nima
  ارسال شده در مهر ۱۳, ۱۳۸۵ در ۱۰:۳۹ ق.ظ

  dar bareye mosighiye itali va kolan mosihgiye melatha benvisid

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

ریتم و ترادیسی (I)

ریتم و ترادیسی دو روشِ فهم نظم های زمانی در جهان پیرامونِ ما را در تباین با هم قرا می دهد: فهم مستقیم به-واسطه ی قوه ی ادراک، و فهم غیر مستقیم به واسطه ی تجزیه و تحلیل. «ریتم» به دستگاه ادراکی ای که امکان مشاهده و دریافتِ بی دردِسرِ پدیده های ریتمیک را در اختیار افراد قرار می دهد گریز می زند، درحالیکه «ترادیسی» ابزارهای ریاضی ای را که برای کشف نظم ها و مطالعه ی الگوها مورد استفاده قرار می گیرد پیشِ روی می گذارد.

موسیقی و شعر در «گرگیعان و گرگیعان» (II)

بیرون‌رفتن مردم از خانه و برگرفتن و دورافکندن کلوخ در آخرین روز ماه شعبان به احتمال فراوان به نشانه ترک عیش و عشرت و باده‌نوشی در ماه مبارک روزه‌گیران و دورکردن دیو گناه باده‌نوشی از خود بوده است و این آیینی بازمانده از دوره پیش از اسلام بوده که با دگرگونی نظم و روال زندگی عادی مردم در تغییر ماه همراه بوده است (۲) و یا جشن «هالووین» در فرهنگ غربی. «هالووین» یک جشن مسیحیت غربی و بیشتر سنتی می‌باشد که مراسم آن سه شبانه‌روز ادامه دارد و در شب «۳۱ اکتبر» (نهم آبان) برگزار می‌شود. بسیاری از افراد و مخصوصا کودکان و نوجوانان در این شب با چهره‌های نقاشی شده، لباس‌های عجیب یا لباس‌های شخصیت‌های معروف، چهره و ظاهری که آن به‌نظرشان ترسناک باشد خود را آماده جشن می‌کنند و برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران می‌روند. این جشن را مهاجران «ایرلندی» و «اسکاتلندی» در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند. (۳)

از روزهای گذشته…

بهار و تابستان از چهار فصل ویوالدی

بهار و تابستان از چهار فصل ویوالدی

بهار با طراوت تمام در می ماژور آغاز می شود، ملودی های زنده ویلن در این بخش از موسیقی بوضوح احساس شکوفه دادن درختان و گلها و شادی پرنده ها را به انسان منتقل می کند و بطور کامل توصیف کننده فصل بهار می باشد.
آلن پارسونز و Dark Side of the Moon

آلن پارسونز و Dark Side of the Moon

جادوگر استودیو، آلن پارسونز، با تواضع و فروتنی می گوید: “همکاری با پینک فلوید آرزوی هر مهندسی است و من کوشیدم این فرصت را غنیمت شمرم. Dark Side of the Moon نقطه عطفی در زندگی حرفه ای من بود و مرا به شدت به شوق آورد. این کار برای من اهمیت زیادی داشت و باید آن را به بهترین نحو به انجام می رساندم.”
تامی امانوئل و افکت های تصادفی

تامی امانوئل و افکت های تصادفی

تامی امانوئل (Tommy Emmanuel) یکی از نوازندگان برجسته گیتار -fingerpicking- میباشد، وی بیشتر بخاطر اجراهای پرهیجان و همچنین استفاده از افکت های تصادفی در اجراهایش مشهور میباشد. در ۳۱ می سال ۱۹۵۵ در شهر New South Wales استرالیا بدنیا آمد.
چرا موتسارت؟

چرا موتسارت؟

روزی از روسینی (Gioacchino Rossin) موسیقیدان بزرگ ایتالیایی سئوال می شود که نظر شما راجع به بتهوون چیست؟ او در جواب می گوید “او موسیقی دان بزرگی است.” پس از آن از او راجع به موتسارت سئوال می شود و اینبار در جواب می گوید : “او یک موسیقیدان است.” به راستی چرا موتسارت به این اندازه مشهور است؟ بطوری که حتی در قرن حاضر جایگاهی جدای از دیگر موسیقیدانان دوران کلاسیک از خود بر جای گذاشته است. شما خواه نا خواه موسیقی این نابغه دوران کلاسیک را حداقل در رادیو، تلویزیون و یا حتی پشت سرویس Hold تلفن یا زنگ موبایل و … شنیده اید، اما آیا تا بحال فکر کرده اید که، چرا موتسارت؟
باربارا هندریکس

باربارا هندریکس

باربارا هندریکس در ۲۰ نوامبر سال ۱۹۴۸ در آمریکا بدنیا آمد. او یکی از خوانندگان مطرح اپرا – اپراتیک سوپرانو – میباشد که جدا از فعالیت در زمینه موسیقی کلاسیک، در موسیقی روز هم به فعالیتهایی به عنوان خواننده پرداخته است. وی تحصیلات موسیقی را در مدرسه موسیقی جولیارد در نیویورک به اتمام رساند و در آنجا اصول و مبانی آواز کلاسیک را زیر نظر Jennie Tourel فرا گرفت.
گفتگوی هارمونیک نه ساله شد

گفتگوی هارمونیک نه ساله شد

با همدلی و همراهی شما به نهمین سال فعالیت «گفتگوی هارمونیک» رسیدیم و توانستیم، روزانه مطالبی متنوع را به نظر شما برسانیم که تعداد این مطالب امروز ۳۳۱۵ نوشته بوده است. در جشنی که به مناسبت تولد سایت برپا شد، نویسندگان و مترجمین سایت حضور داشتند و طرح جدید سایت مورد ارزیابی قرار گرفت.
ادوارد الگار، آهنگساز انگلیسی (V)

ادوارد الگار، آهنگساز انگلیسی (V)

این انتخاب، انتخابی عجیب به نظر می آمد. خانه ای در مرکز شهر بود و دیگر مناظری از دهکده و طبیعت زیبا نداشت. همچنین، برای یک شخصیت ملی بزرگ و معروف مانند الگار که نیاز زیادی برای سفرهای متعدد به لندن داشت، هیرفورد حتی دورتر از مالوِرن بود. شاید به علت جدا افتادگی هیرفورد بوده که الگار آن را برای نواختن موسیقی احتیاج داشته و برای خرید انتخاب نموده است.
سان را و فلسفه کیهانی (VIII)

سان را و فلسفه کیهانی (VIII)

سان را و آبراهام همچنین لیبل مستقلی را در اواسط دهه ۵۰ راه اندازی کردند که در ابتدا نامش El Saturn Records بود اما مانند آرکسترا، این لیبل نیز چند بار تغییر نام داد. تمرکز این لیبل در آغاز سینگل های ۴۵ rpm سان را و دیگر آشنایان هنرمند او بود اما سپس در دهه ۵۰ دو آلبوم کامل به نام های Super-Sonic Jazz را در سال ۱۹۵۷ و Jazz In Silhouette را در سال ۱۹۵۹ منتشر کرد.
“رازهای” استرادیواری (III)

“رازهای” استرادیواری (III)

بواسطه فضای موسیقایی که در اطراف Molinari در جریان بود، Sacconi توانست با بسیاری از ویولونیست‌ها و ویولون سلیست‌های این قرن ارتباط برقرار کند. این افراد چه در زمینه آگاهی پیدا کردن در مورد سازهای قدیمی و چه در زمینه سازهایی که در اختیار داشتند در زمره مراجعین وی قرار می گرفتند. او نام تمام مراجعینش را برای من ذکر کرد و مایل بود که من تمام آن‌ها را به همراه ویژگی‌ها و شخصیت هنری‌شان بیان کنم. اسامی این فهرست با لحنی آهنگین در کلام او طنین‌انداز شد و گویی بیانگر مرحله‌ای خاص از زندگی وی و روزهای بیاد ماندنی مواجه و رویارویی با مردمانی استثنایی بود.
هرکول پوآرو

هرکول پوآرو

کارآگاهی بلژیکی برای اولین بار با نام هرکول پـوآرو (Heccule Poirot) در سال ۱۹۲۰ در اولین رمان آگاتا کریستی (Agatha Christie) به نام “The Mysterious Affair At Styles” ظاهر شد. با موفقیت بی مانندی که این رمان بدست آورد، کریستی تا سال ۱۹۷۵ که رمان “The Last Case” را نوشت بارها و بارها از این شخصیت در رمانهای خود استفاده کرد.