موسیقی کریسمس (III)

این سرودها از قرن ها پیش شنیده میشدند و قدیمی ترین آن ها نیز سرود وکسفورد (Wexford Carol) است که متعلق به قرن ۱۲ است. جدیدترین آن ها نیز از اواسط تا اواخر قرن نوزدهم به این صورت درآمده است. زادگاه بسیاری از این سرودها کشورهای غیر انگلیسی زبان است، سرودهایی که اغلب موضوعات غیر مسیحی هم دارند اما بعدها با شعرهایی که به آن ها افزوده شد به سرودهای انگلیسی تبدیل شدند. البته این سرودها جدید همیشه هم از متن اصلی ترجمه نمی شدند و برخی نیز از نو نوشته شده اند که تاریخ برخی از آنها به اوایل قرن بیستم باز می گردد.

سرودهای ابتدایی و غیرمذهبی کریسمس
اگر بخواهیم به سرودهای غیرمذهبی محبوب کریسمس در اواسط قرن نوزدهم آمریکا اشاره کنیم می توانیم از: Jingle Bells، Jolly Old Saint Nicholas و Up on the House Top نام ببریم.

سرودهای اخیر
سرودهای جدیدتر و دارای کپی رایت درباره کریسمس بارتند از “I Wonder as I Wander” سال (۱۹۳۳)، “Mary’s Boy Child” سال (۱۹۵۶)، “Carol of the Drum” ،”Little Drummer Boy” سال (۱۹۴۱)، “Do You Hear What I Hear?” سال (۱۹۶۲) و “Mary, Did You Know?” سال (۱۹۸۴)، “Little Donkey” سال (۱۹۵۹) از اریک باسول (Eric Boswell) و Calypso Carol سال (۱۹۶۴) از مایکل پری (Michael Perry).

سرودهای محبوب کریسمس
اخیرا موضوع سرودهای محبوب کریسمس که اغلب سرودهای کریسمسی هستند که در سالن های سینما، تلوزیون، فیلم ها یا دیگر رسانه های سرگرمی معرف می شوند به طور خاص تری به کریسمس مربوط است یا به موضوعی مربوط به زمستان می پردازد. معمولا این سرودها به آشکارا مذهبی نیستند. معروفترین این سرود ها را که در فصل کریسمس اغلب بر روی اینترنت، در مراکز خرید، در آسانسورها یا حتی در خیابان ها می شنویم از دهه سی قرن بیستم به بعد ساخته شده اند. البته تاریخ ساخت آثاری مثل “Jingle Bells”، “Jolly Old Saint Nicholas” و “Up on the House Top” به اواسط قرن بیستم بر می گردد.

اکثر این سرودها به گونه ای یا به توضیح سنت های کریسمس می پردازد یا یادآور آن هاست. سنت هایی از قبیل سنتهای مربوط به جشن گرفتن این مناسبت در کشورهای مسیحی غربی؛ به عنوان مثال، سرودخوانی، استفاده از گیاهان تزئینی مانند دارواش، هدیه دادن، درخت کریمس، جشن گرفتن، زنگوله کریسمس و سنت هایی از این دست. این سرودها با لحن شاد یا احساسی و نوستالژیک خود، با بیان آرزومندی برای با کسی بودن یا در خانه بودن، یادآور زندگی های ساده تر و فعالیت های خاطره برانگیزتر تعطیلات هستند.

عناوین بسیاری از آنها به تعریف جنبه ای اسطوره ای جشن مدرن کریسمس کمک می کند: هدیه آوردن بابا نوئل، از دودکش شومینه پائین آمدن، کشیدن شدن سورتمه بابا نوئل توسط گوزن ها و… شخصیت های اسطوره ای جدید نیز به وسیله این سرودها آفریده، تعریف و معروف شده اند؛ شخصیت هایی مانند رولف، گوزن دماغ قرمز (Rudolph the Red-Nosed Reindeer) و فراستیِ آدم برفی (Frosty the Snowman) به ترتیب در سال های ۱۹۴۹ و ۱۹۵۰ توسط جین آتری (Gene Autry) معرفی شدند.

هر چند که سرود “پسرک درامر” آشکارا مذهبی است و توسط نویسنده بسیاری از سرودهای کلیسا نوشته شده است اما این پسر درامر در هیچ یک از داستان های مربوط به میلاد مسیح در انجیل به چشم نمی خورد. شخصیت پسرک دارمر را کاترین ک. دیویس (Katherine K. Davis)، آهنگساز آمریکایی موسیقی کلاسیک، در سرود “The Little Drummer Boy” در سال ۱۹۴۱ به سنت کریسمس معرفی کرد. این سرود در در سال ۱۹۵۵ توسط the Trapp Family Singers ضبط شد. نسخه معروفتر این سرود در سال ۱۹۵۸ عرضه شد که کاری بود از گروه کر هری سیمون (Harry Simeone). این سرود در اصل بر اساس سرود سنتی چک به نام «سرود درام» (Carol of Drum) نوشته شده است.

سرودهای مربوط به زمستان، فصل سرد را با تمام برف ها و لباس های گرمش، سورتمه سواری و… جشن می گیرند.

en.wikipedia.org
en.wikipedia.org

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

پوریا رمضانیان: تسکینِ ۷۵۰ نفر؟!

این زرنگ‌بازی است که من بگویم به‌خاطر تسکین مردم‌ام کنسرت می‌دهم. تسکینِ ۷۵۰ نفر فقط؟ تکلیف دست‌کم ۵۰ ملیون نفر آدم چیست؟ پس این حرف بدترین دروغ است. سوماً، باز حتی اگر حق با شما باشد و بهبودِ حالِ همان هفتصد نفر را هم غنیمتی بدانیم، چرا باید بلیط بفروشم؟ قطعاً در این شرایط بهتر است کنسرت را رایگان کنم که لااقل کمترین خیری رسانده باشم. و درنهایت این‌که، بماند که در جای دیگر می‌شود مفصل‌تر در این مورد سخن گفت که اصلاً رسالت «موسیقی جدی» تسکین نیست، بلکه تربیت است.

بیانیه گروه کر شانته درباره عدم حضور در جشنواره موسیقی فجر

هنر برای هنرمند اعتراض است. او این اعتراض را نثار هرچیزی می‌کند که مانع رشد است و سلامت. تراژدی یونانی با سرنوشت انسان دست‌وپنجه نرم می‌کند، موسیقی بتهوون بر روزمرگی می‌تازد، شعر حافظ از تزویر و ریا می‌نالد، و نقاشی‌های کاراواجو تا اعماق درون شخصیت‌هایش را به‌مبارزه می‌کشد.

از روزهای گذشته…

رهبرانی که نخواستند رهبر باشند

رهبرانی که نخواستند رهبر باشند

نگاهی به آثار و آرای فرهاد مشکات : ساموئل هانتیگتون در باب تحلیل فرایند گذار به درستی می گوید که: «هر دگرگونی میانه روانه را نمی توان اصلاحات نامید و برای برخی دگرگونی های میانه روانه ، عنوان «تحکیم» (constellation) بیشتر برازنده است تا اصلاحات»
لئوپاد آئور (I)

لئوپاد آئور (I)

لئوپاد آئور (Leopold Auer) ویلنیست، استاد، رهبر و آهنگساز بزرگ مجار است؛ آئور در خانواده ای یهودی به دنیا آمد. ابتدا موسیقی را با یادگیری ویلن آغاز نمود. بعدها زیر نظر ریدلی کوهن (Ridley Kohné) یادگیری موسیقی را در بوداپست ادامه داد. با اجرای کنسرتو ویولون مندلسون، چندین هموطن توانگر هزینه تحصیل وی را قبول کردند و او را برای تحصیل به وین فرستادند. آئور در وین در منزل استادش جاکوب دونت (Jakob Dont) زندگی می کرد.
سالاری: استاد ناظمی مبتکر پل رگلاژ بود

سالاری: استاد ناظمی مبتکر پل رگلاژ بود

در قدیم سیستم پل گذاری بدین گونه بوده است که قطعه چوبی را در عرض ساز زیر سیم ها ، بریده بریده کار می گذاشتند و به آن پل شانه ای و یا پل شتری می گفتند. اما از آن جا که این پل ها نمی توانستند صدای خوبی را بوجود آورند پل های ستونی توسط حبیب سماعی ساخته شد و تکنیک آن به ناظمی انتقال یافت و استاد ناظمی مبتکر پل رگلاژ بود.
مارتا خادم- میثاق، جوانترین عضو خانواده خادم- میثاق

مارتا خادم- میثاق، جوانترین عضو خانواده خادم- میثاق

نوازنده جوان و چیره دست ویولن – مارتا خادم میثاق – در ماه نوامبر سال ۱۹۷۹ در اتریش متولد شده، نوازندگی را از سه سالگی آغاز نموده و اولین اجرای عمومی اش را در سن نه سالگی به عنوان تک نواز ویولن به همراه ارکستر ارائه نموده است.
علوانی فقط یک آواز نیست (II)

علوانی فقط یک آواز نیست (II)

یکی از فرهنگ های مردمان عرب در کل کشورهای عربی قبیله ایی بودن نوع زندگی آنهاست که هر قبیله به دلیل نوع موقعیت خاص خود نسبت به دیکر قبیله دیگر از تفاوتهایی مانند: لهجه، القاب، نوع رنگ لباس و مهمتر از همه نوع آواز خواندن آنها می باشد که به این نوع آوازهای محلی با فرم ساده «طور» گفته می شود. (۳)
ناسیونالیسم، دسته‌بندی، حذف و ردیف موسیقی دستگاهی

ناسیونالیسم، دسته‌بندی، حذف و ردیف موسیقی دستگاهی

هر نوع دسته‌بندی، لاجرم با حذف همراه است، و همواره پشته‌ای از «دور ریختنی»ها به جای می‌گذارد، پشته‌ای از «فرع»ها، در حاشیه مانده‌ها، اقلیت‌ها، جانگرفته در مرزهای قاطع دسته‌ها، و پنهان شده‌ها.
ادوارد الگار، آهنگساز انگلیسی (VI)

ادوارد الگار، آهنگساز انگلیسی (VI)

خانه ای که آنها یافتند، کلبه ای در ساسکس و نزدیک فیتلوورت بود. این مکان مناظر زیبا و جنگل های خوش منظره ای در اطراف خود داشت که الگار می توانست در آنها قدم بزند. این خانه “برینکولز” نام گرفت و الگار عاشق آن شد.
رمضانیان: دولت وظیفه‌اش اعتماد به ملت است

رمضانیان: دولت وظیفه‌اش اعتماد به ملت است

روشن است. چون این برنامه‌ها برای ماست. دولت وظیفه‌اش اعتماد به ملت است. اگر جشنواره‌ی فجر در تعامل مستقیم با محیط‌های آکادمیک موسیقی و جامعه‌ی جدی هنری باشد و سیاست‌هایی را پیاده کند که به نفع دانشجویان موسیقی، موسیقی‌دانان جدی، و هنر فاخر است، چرا شرکت نکنیم؟ باورتان می‌شود من تابه‌حال یک بار در یکی از اجراهای جشنواره‌ی فجر شرکت نکرده‌ام. چون اصلاً سیاست‌هایش را به رسمیت نشناختم. اصلاً انگار نه انگار که دانشجوی موسیقی، و متخصصان بسیار حرفه‌ای در این جامعه حرفی برای گفتن دارند. برای من جشنواره‌ی موسیقی فجر در این سال‌ها با جشنواره‌ی مد و لباس‌اش فرقی نداشته. اما خب امسال به‌خاطر برگزیده‌ها گفتیم شرکت می‌کنیم. چون لااقل در بخشی از سیاست‌گذاری‌اش به‌نحو غیر مستقیم سهیم بودیم.
تمدید ساعت نمایشگاه به دلیل استقبال هنرمندان

تمدید ساعت نمایشگاه به دلیل استقبال هنرمندان

سومین روز نمایشگاه ساز خانه موسیقی ایران (سازخانه) ۱۱ دیماه با نشست پژوهشی و بازدید جمع زیادی از هنرمندان و علاقمندان در خانه هنرمندان ایران در حالی برگزار شد که به دلیل استقبال کم نظیر، بازدید از نمایشگاه یک ساعت تمدید شد. سومین روز «سازخانه» با نشست پژوهشی با حضور سه چهره پیشکسوت سازسازی، حسن زادخیل، رضا ژاله و رامین جزایری همراه بود که با استقبال خوب مخاطبان مواجه شد.
میکلوش روژا

میکلوش روژا

میکلوش روژا، آهنگساز مجار، شهرت خود را بیش از هرچیز به موسیقی متن فیلم های هالیوود و انگلیسی مدیون است. او همچنین سازنده قطعات بسیاری از موسیقی های مجلسی، کنسرتو و قطعات ارکسترال برای اجرا در سالنهای موسیقی است. موسیقی روژا به سبک پست – رومانتیکی است که تحت تاثیر بسیار ملودیهای فولکلور کشورش – مجارستان – و تاثیرات جزئی از دو غول موسیقی قرن بیستم مجارستان، بلا بارتوک (Béla Bartók) و زولتان کودای (Zoltan Kodaly) است.