مصاحبه ای منتشر نشده با SRV (قسمت دوم)

تا چه اندازه تجربه کارهای استودیویی دارید؟ اصولا به کار در استودیو معتقدید یا خیر؟
SRV: بله، هر چند ممکن است افراد بسیاری با این موضوع مخالفت کنند. به نظر من مواقعی پیش می آید که هنگام کار، فی البداهه خلاقیت های شما در مقام نوازنده بروز می کند، اگر حالتان به اندازه کافی خوب باشد، کار در استودیو فرصت مغتنم و نادری برای ضبط و نگهداری این خلاقیت هایی که ممکن است هرگز تکرار نشوند، خواهد بود.

هنگام ضبط آهنگ های مختلف، آیا کلیه اجراها به صورت زنده و هم زمان انجام می گیرد؟
SRV: به طور کلی اهل این نیستم که بعد از یک اجرای ضبط شده برگردم و مجددا چیزی به کار بیفزایم. در اکثر مواقع نواختن گیتار را همزمان و زنده هنگام ضبط انجام می دهم. مواردی نیز پیش آمده که در برخی از آهنگ ها مجبور به دو بار اجرا و ضبط جداگانه شده ام، مثلا در “Empty Arms” هیچ راهی وجود نداشت که بتوانم هم زمان کار کنم؛ بنابراین در چنین شرایطی یک بار در حالی که شخص دیگری به جای من می نوازد، شعر را جداگانه می خوانم و بار دوم به اجرای تکنوازی می پردازم.

آلبوم اخیرتان را نیز به همان روش آلبوم های دیگرتان تولید و تکثیر نمودید، فکر می کنید ممکن است زمانی برسد که برای تهیه آلبوم هایتان از شخص یا اشخاص دیگری استفاده نمایید؟
SRV: بعید نیست روزی یک تهیه کننده را به همکاری بگیریم، ما سه نفر به خوبی می دانیم که چه می خواهیم و به همین دلیل هر سه تهیه کنندگی را به عهده می گیریم و خوشبختانه تا به امروز مشکلی از این بابت نداشته ایم. بسیاری از مواقع اعضای گروه، من را برای انجام این کار وکیل می کنند، در عین حال با کمال میل هر نظری را از آنها می پذیرم و همواره معتقدم اگر کسی مایل است قراردادی را امضاء نماید که تنها نام من پای آن باشد، مسلما به معنی هر سه عضو گروه نخواهد بود. برای من همیشه گروه در الویت قرار دارد، نه یک شخص با روابط و وابستگی های مختص به خود.

معمولا تک نوازی هایتان را با گیتار Stratocaster تان انجام می دهید؟
SRV: این گیتار هنوز گیتار اصلی من است، در واقع به منزله زن اولم است (با خنده) که نمی توانم از او جدا شوم. متاسفانه در اثر کثرت استفاده نیاز به تعمیرات پیدا کرده، اما در حال حاضر فرد مناسبی را برای این کار سراغ ندارم، چارلی ورز Charley Wirz استاد این کار بود که در ماه فوریه درگذشت و فقدان او برایم بسیار دردناک است، مطمئن هستم اکنون نیز در جهانی دیگر همچنان به خرید و فروش عادلانه گیتار مشغول است. ( با خنده)

Reese Wynans به عنوان نوازنده کی بورد چگونه وارد گروه شما شد؟
SRV: مدت ها بود قصد داشتم از یک نوارنده کیبورد استفاده کنم. Reese یکی از معروفترین افرادی بود که می شناختم، او با نواختن پیانوی آهنگ ” Little Sister” برای اولین بار با گرو ما همکاری کرد، پس از این کار او از من پرسید :” آیا مایلی همچنان با هم همکاری داشته باشیم؟”، پاسخ دادم :”بله”، ” از کی می توانم کارم را شروع کنم؟” و من جواب دادم :”از همین حالا” .

ظاهرا اجرای تریو را به انواع دیگر ترجیح می دهید؟
SRV: بله، تریو را ترجیح می دهم و به کار با کیبورد و سازهای بادی نیز بسیار علاقه مندم.

دلیل اوج گرفتن محبوبیت سبک بلوز در سال های اخیر را چه می دانید؟ به نظر شما کاری که در سال ۸۲ در فستیوال Montreux انجام دادید، نقطه شروعی بر این ماجرا نبود؟
SRV: به نظر من هواداران بلوز در سال های اخیر فرصت بیشتری برای شنیدن این سبک موسیقی بدست آوردند، زیرا کمپانی های پخش موسیقی این سبک را پذیرفتند. درهای بسیاری به روی گروههای مختلف که در این سبک فعالیت می کردند گشوده شد و به تبع آن هواداران نیز به این عرصه راه گشودند. بازار این نوع موسیقی دچار دگرگونی شد و تلاش هایی که به منظور قابل دسترس نمودن این موسیقی انجام شد، کاملا نتیجه بخش بود. برای من این اتفاق چندان دور از ذهن نبود، زیرا معتقدم بلوز به ریشه های هر نوع موسیقی آمریکایی که فکرش را بکنید بسیار نزدیک است، در حقیقت بلوز را پدر خوانده موسیقی آمریکایی می پندارم.

موسیقی شخص شما تا چه اندازه می تواند از بلوز فاصله بگیرد؟ آیا سازتان را پاپ کوک می کنید؟
SRV: صادقانه بگویم، هنوز مطمئن نیستم که کوک پاپ چیست! یقینا اگر از رادیو قطعه ای را بشنوم می توانم تشخیص دهم که پاپ است یا چیز دیگر، اما موسیقی که بتواند در من تحولی بوجود آورد، به نظرم با ارزش تر و مهم تر از تمامی این فرمول هاست.

در حال حاضر در تور به سر می برید؟
SRV: بله، امشب هم طبق برنامه قرار است به ممفیس برویم و از آنجا به فلوریدا و آتلانتا، مطمئنا اوقات بسیاری خوبی در پیش رو خواهیم داشت. در اواسط فوریه نیز به استرالیا، نیوزلند، ژاپن، هونگ کونگ و بانکوک خواهیم رفت. از ادامه تور خبر بیشتری ندارم .احتمالا از شبکه MTV می توانم آن را دنبال کنم، (با خنده)همانطور که تا کنون نیز بارها و بارها پیش آمده که با روشن کردن تلویزیون در جریان برنامه های آتی گروهمان قرار گرفته ام.

نظرتان در مورد پیشرفت سریع و دور از انتظار شخصیت هنری تان چیست؟ قاعدتا باید کاملا راضی به نظر برسید؟
SRV: بله، مسلما همینطور است، برخی اوقات به قدری همه چیز سریع و پشت سر هم اتفاق می افتد که حتی متوجه اش نمی شوید. به طور مثال در مورد موسیقی قیلم راکی چهار (Rocky IV) اصلا آمادگی انجام این کار را نداشتم و هنگامی که برای اولین بار آن را شنیدم، ضربان قلبم را کاملا احساس می کردم.

پس از بازگشت از تورتان، آیا تصمیم دارید بر روی آلبوم آینده تان تمرکز کنید؟
راستش را بخواهید، در حال حاضر در خلال دیگر کارهایم به این مقوله نیز می پردازم، به علاوه بر روی تعدادی از آهنگ هایم را که تا به امروز فرصت پرداختن به آنها را نداشتم، نیز مشغول به کار هستم. تمام تلاشم را به کار خواهم گرفت تا آلبوم بعدی گروه قوی و ارزنده از کار درآید.

modernguitars.com

4 دیدگاه

 • ارسال شده در آبان ۱۹, ۱۳۸۵ در ۱۲:۲۸ ق.ظ

  azatoun kheili mamnounam vali chera in mosahebasho to ghesmare Rock gozashtin ? omid varam hamchenan dar karhayetan movafagh bashin

 • abbas iranmanesh
  ارسال شده در دی ۱۶, ۱۳۸۵ در ۱۰:۰۳ ق.ظ

  mamnoon az zhamate shoma ………….

 • Behnam
  ارسال شده در دی ۲۳, ۱۳۸۵ در ۱۲:۱۲ ب.ظ

  Steve adame bozorgie va man az in mosahebe lezat bordam…be kare khoob e khodetoon edame bedid!

 • Kid A
  ارسال شده در خرداد ۷, ۱۳۸۶ در ۳:۲۳ ب.ظ

  من همیشه برام جای سئوال داشته چرا افراد با استعدادی مثل استیوی ری، جیمی هندریکس، جان لنون، جیم موریسون، جف باکلی و … انقدر زود از این دنیا رفتن. درسته بعضی ها خودشون به خاطر اعتیادشون مقصر بودن، اما چرا استیوی؟! این چه جور مرگی بود که نصیب این بنده خدا شد؟ سقوط هلیکوپتر! یا جف باکلی که غرق شد. جان لنون که تیر خورد! عجیبه واقعا…

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

ریتم و ترادیسی (I)

ریتم و ترادیسی دو روشِ فهم نظم های زمانی در جهان پیرامونِ ما را در تباین با هم قرا می دهد: فهم مستقیم به-واسطه ی قوه ی ادراک، و فهم غیر مستقیم به واسطه ی تجزیه و تحلیل. «ریتم» به دستگاه ادراکی ای که امکان مشاهده و دریافتِ بی دردِسرِ پدیده های ریتمیک را در اختیار افراد قرار می دهد گریز می زند، درحالیکه «ترادیسی» ابزارهای ریاضی ای را که برای کشف نظم ها و مطالعه ی الگوها مورد استفاده قرار می گیرد پیشِ روی می گذارد.

موسیقی و شعر در «گرگیعان و گرگیعان» (II)

بیرون‌رفتن مردم از خانه و برگرفتن و دورافکندن کلوخ در آخرین روز ماه شعبان به احتمال فراوان به نشانه ترک عیش و عشرت و باده‌نوشی در ماه مبارک روزه‌گیران و دورکردن دیو گناه باده‌نوشی از خود بوده است و این آیینی بازمانده از دوره پیش از اسلام بوده که با دگرگونی نظم و روال زندگی عادی مردم در تغییر ماه همراه بوده است (۲) و یا جشن «هالووین» در فرهنگ غربی. «هالووین» یک جشن مسیحیت غربی و بیشتر سنتی می‌باشد که مراسم آن سه شبانه‌روز ادامه دارد و در شب «۳۱ اکتبر» (نهم آبان) برگزار می‌شود. بسیاری از افراد و مخصوصا کودکان و نوجوانان در این شب با چهره‌های نقاشی شده، لباس‌های عجیب یا لباس‌های شخصیت‌های معروف، چهره و ظاهری که آن به‌نظرشان ترسناک باشد خود را آماده جشن می‌کنند و برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران می‌روند. این جشن را مهاجران «ایرلندی» و «اسکاتلندی» در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند. (۳)

از روزهای گذشته…

حدیث آرزومندی

حدیث آرزومندی

پس از سالها دوری و انتظار خبر اجرای کنسرت پرویز مشکاتیان به همراه گروه عارف دل بسیاری از شنوندگان و مخاطبان موسیقی را شاد و خرسند نمود.امیدوار بر این که پس از چیزی قریب به ۷/۸ سال سکوت،آقای پرویز مشکاتیان و گروه عارف شروع به فعالیت مجدد و پایدار خواهند نمود.
لئونارد کوهن و باب دیلان ، شعر و ترانه – ۶

لئونارد کوهن و باب دیلان ، شعر و ترانه – ۶

عشق ناگهانی بر اساس تصادف و اتفاق میان زن و مرد، فراری از زندگی و سختی هایش است که کوهن آن را می ستاید. سختی هایی که عشق خانگی (اسارت همسر و خانواده) خود، نوعی از آن شمرده می شود. در ترانه “So Long Marianne” کوهن به تناقضی که میان عشق خانگی و آزادی و رهایی فردی میبیند اشاره می کند.
شب شعر و موسیقی مولانا در مادرید با سنتور جاوید افسری راد

شب شعر و موسیقی مولانا در مادرید با سنتور جاوید افسری راد

مطلبی که پیش رو دارید گزارشی است از شب شعر و موسیقی مولانا جلال الدین محمد بلخی که با اجرای موسیقی سنتی ایرانی توسط آهنگساز و نوازنده برجسته سنتور جاوید افسری راد و رضا سامانی ، در کانون فرهنگی پرسپولیس در مادرید پایخت اسپانیا برگزار شد. این مطلب توسط خانم افسانه نوروزی تهیه شده که با هم می خوانیم.
جوزف تال (I)

جوزف تال (I)

جوزف تال آهنگساز اسرائیلی را به عنوان پدر موسیقی اسرائیل می شناسند و به عنوان آهنگساز از سالهای ۱۹۶۰ جایگاهی بین المللی یافته است. آثار پر بار جوزف تال شامل؛ سه اپرا به زبان عبری، چهار اپرا به زبان آلمانی، شش سمفونی، سیزده کنسرتو (concerti)، موسیقی مجلسی، سه کوارتت زهی، قطعه هایی برای سازها به طور تک یا به همراه و آثاری برای سازهای الکترونیک است. جوزف تال در شهر پنوی نزدیک امپراطوری آلمان (هم اکنون متعلق به کشور لهستان) به دنیا آمد. پس از تولد وی؛ خانواده اش به برلین نقل مکان کردند، پدرش زبان شناس بود و در دبیرستان مخصوص یهودیان به تدریس می پرداخت.
اشتوکهاوزن: تجربه قسمتی از زندگی من است

اشتوکهاوزن: تجربه قسمتی از زندگی من است

در سال های شصت و هفتاد، وقتی که گمان می شد که موسیقی الکترونیک، تصویرگر آینده ست، اشتوکهاوزن پیشتاز این پندار بود. او بعد از جنگ در دبیرستان موسیقی کُلن درس خواند و سپس در همان شهر وارد دانشگاه شد و توانست با مهارت و توانایی خود در بحث های تحلیلی، شگفتی همگان را برانگیزد. در ۱۹۵۱ در مدرسه ی تابستانی دارمِشتات با الیویه مسیان دیدار کرد و همراه او برای تحصیل به فرانسه رفت. اولین تجربه ی او، یعنی «موسیقی کُن کِرِت»، در استودیو موسیقی الکترونیک رادیو فرانسه، محصول همین دوران است.
کوتاه از «نوربرت کرفت» و زیست گیتاری‌اش

کوتاه از «نوربرت کرفت» و زیست گیتاری‌اش

نوربرت کرفت (Norbert Kraft) گیتاریست، آهنگساز، معلم و صدابردار کانادایی در سال ۱۹۵۰ در کشور اتریش به دنیا آمد. او اولین نوازنده از کشورهای آمریکای شمالی است که موفق به کسب جایزه‌ی آندرس سگوویا شده است. این رویداد در سال ۱۹۸۵ در شهر مایورکای اسپانیا رقم خورد. همین عنوان باعث شهرت او در میان گیتاریستهای هم‌نسلش شد. کرفت ۱۰ سال قبل‌تر هم برنده‌ی مسابقه‌ی رادیوی کانادا شده بود.
نقدى بر رسیتال پیانو لیلا رمضان در شیراز (I)

نقدى بر رسیتال پیانو لیلا رمضان در شیراز (I)

پنجشنبه ٢۶ آذرماه، تالار حافظ شیراز پذیراى لیلا رمضان، پیانیست ایرانى مقیم سوئیس بود. کنسرتى که از جهات بسیارى شایان توجه است. نکته ی حائز اهمیت نخست، کلاس بالاى نوازندگى این پیانیست بود. تکنیک درخشان، چالاکى و صلابتى که اجراى آثار موسیقى معاصر مى طلبد، درک ساختارهاى ریتمیک پیچیده و متنوع، حساسیت روى درجه بندى دینامیکى صدا، پدالگیرى متنوع بر اساس بافت و فضاسازى هر قطعه، شناخت موسیقى کلاسیک ایرانى و موسیقى معاصر جهان، به لیلا رمضان این توانایى را داده بود که بتواند بدون نگرانى از دشوارى آثار، به بیان رسا و نافذ خواست آهنگسازان بیاندیشد.
پابلو کازالز حامی صلح جهانی

پابلو کازالز حامی صلح جهانی

” یک رهبر ارکستر موفق در وحله اول باید مفسر بزرگی باشد، مهم ترین نکته درک کامل اثری است که تصمیم به اجرای آن دارید. دستیابی به کمال در هر زمینه ای، نتیجه تلاش مداوم و بی وقفه است، یک رهبر ارکستر علاوه بر تمرین های بسیار همواره باید نکته جدید قابل ارائه ای داشته باشد. توانایی برقراری ارتباط با نوازندگان و انتقال حس به آنان از بزرگترین ویژگی های یک رهبر ارکستر است. اینکه چگونه می توان تک تک نوازندگان را متقاعد کرد تا در جهت رسیدن به هدف مورد نظر رهبر، تمام توانایی خویش را به کار گیرند.
نوآوری و تفکر انتزاعی در موسیقی ایران (IV)

نوآوری و تفکر انتزاعی در موسیقی ایران (IV)

در جایی که ما فاصله رآلیزم، سمبولیزم و مدرنیزم، متعلق به عصر روشنگری باشیم، نمیتوانیم زبانهای ملل را در یکدیگر ترکیب کنیم و صدا و زبان را به عنوان ریشه اصلی هستی صدا و زبان برگزینیم.
سایه روشن تاریخ موسیقی ما (I)

سایه روشن تاریخ موسیقی ما (I)

مقوله‌ی تاریخ موسیقی و تاریخ‌نگاری در ایران پیچیدگی‌های بسیاری دارد و حوزه‌ای است از دانش مرتبط با موسیقی که مانند بسیاری موضوعات دیگر این دانش ناروشن و مبهم است. این عدم وضوح گاه به پدیده‌ای ذاتی تبدیل می‌شود و گاه نیز پدیده‌ای است که به دلایل مختلفی در طول زمان بر فرهنگ ما عارض شده است.